Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτρίχωση και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρησιμοποιείτε αποτριχωτική μηχανή, κάποια κρέμα ή οποιοδήποτε άλλο μέσο αποτρίχωσης; Μπορώ να χρησιμοποιήσω αποτριχωτική κρέμα στην περιοχή της κοιλιάς (κάτω από τον αφαλό) ή μήπως απαγορεύεται;

Δεν γίνεται να πηγαίνω στο γιατρό .... καταλαβαίνεται σε αυτήν την κατάσταση, και δεν θέλω να χρησιμοποιώ ξυράφι.

Είναι κάποια πράγματα που δεν μπορώ να τα ρωτήσω στο γιατρό, λογικό δεν είναι;

Χρειαζόμουν πολύ θάρρος για να γράψω αυτό το post.

 

Edit admin δείτε και εδω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι κάποια πράγματα που δεν μπορώ να τα ρωτήσω στο γιατρό, λογικό δεν είναι;

Σόρρυ αλλά δεν είναι λογικό. Ο γιατρός είναι ο μόνος που μπορεί να σου λύσει υπεύθυνα κάθε απορία και πρέπει να τον ρωτήσεις. Στην εγκυμοσύνη δεν υπάρχει καμία ερώτηση που να είναι γελοία ή να σε φέρνει σε δύσκολη θέση. Εγώ ρωτούσα ό,τι πιο κουφό μπορείς να φανταστείς γιατί θεωρούσα ότι τίποτα δεν είναι αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες...

Μπορεί να μου απαντήσει κάποια που κάνει αποτρίχωση ή που έχει ρωτήσει τον γιατρό της για την αποτρίχωση, please...

Link to comment
Share on other sites

m4ri4 μου κατ'αρχην δεν πρεπει να ντρεπεσαι να ρωτησεις τον γιατροι σου για οτιδηποτε!Αυτη ειναι η δουλεια του!Τσαμπα τον πληρωνεις δηλαδη?

Αλ΄λα αν θες μια γνωμη ιατρικη γιατι δεν μπαινεις στην σελιδα με τους δυο γυναικολογους να ρωτησεις?Εκει ολοι ρωτανε τα παντα!Σου στελνω την σελιδα με πμ. :wink:

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αποτριχωρική κρέμα περιέχει χημικά και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλής ή χρήση της. Ρωτάμε το γιατρό χωρίς φόβο και πάθος, όπως τον ρωτάμε αν θα βάψουμε τα μαλλιά μας.

 

Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αποτριχωτικό κερί ζεστό ή κρύο, με βάση τη ζάχαρη (όπως το veet) ή το κερί μέλισσας, καθώς και αποτριχωτικές ταινίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ευχαριστώ για τις πληροφορίες... οπωσδήποτε θα ρωτήσω και τον γιατρό την επόμενη φορά. Απλά θέλω να του κάνω ένα σωρό ερωτήσεις και όταν είμαι εκεί ξεχνάω τα πάντα μόλις μου δίνει το χαρτάκι με τον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγαινα για υπερηχο καθε μηνα ειχα γραψει παντα ολες τις αποριες και τις ερωτησεις που ειχα ολο το διαστημα(οχι αυτες που ηταν επειγουσες γιατι τοτε επερνα τηλεφωνο ενδιαμεσα)σε ενα χαρτακι για να μην ξεχασω τιποτα!!!Πιστεψε με πως το συστημα αυτο δουλεψε αποτελεσματικα!! :D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, απλά επειδή αυτός ο γιατρός έχει πάντα πολλά ραντεβού, έχω την εντύπωση πως θα τον καθυστερήσω κλπ. Αλλά δεν πρέπει να το σκέφτομαι έτσι. Το Σάββατο πονούσα δεξιά στην κοιλιά, από το πρωί μέχρι αργά το βράδι και δεν του τηλ. μήπως τον διακόψω από κάτι ή τον ενοχλήσω (αν ο πόνος ήταν χειρότερος θα πήγαινα στο νοσοκομείο σίγουρα).

Link to comment
Share on other sites

1ο. Θέμα ερωτήσεων σε γιατρό

Nα μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις O,TIδήποτε το γιατρό σου. Στο κάτω-κάτω τον πληρώνεις για τις υπηρεσίες του, έτσι δεν είναι? Kαι τί θα πει "έχει πολλά ραντεβού"? O καθένας στη σειρά του και με το χρόνο του και αν δεν προλαβαίνει αυτό είναι δικό του θέμα να ρυθμίσει κι όχι δικό σου.

H ντροπή δεν μπορεί να πάει παρέα με ένα γυναικολόγο. O άνθρωπος αυτός σε βλέπει τουλάχιστον μια φορά το μήνα στην πιο άσεμνη στάση που υπάρχει και σε εξετάζει με τον πιο άσεμνο τρόπο που υπάρχει. Eπίσης, θα σε ξεγεννήσει κάποια στιγμή και θα δει τα μέσα σου έξω. Πώς είναι δυνατόν να τον ντρέπεσαι?

Kι εγώ του μιλούσα στον πληθυντκό μέχρι τον 6ο μήνα, κι ενώ τον έχω γιατρό εδώ και 13 χρόνια. Kάποια στιγμή κατάλαβα ότι αυτός ο άνθρωπος θα με βοηθήσει να φέρω στον κόσμο το παιδάκι μου, δεν γίνεται να είμαι με το "σεις" και με το "σας".

Mια μέρα του το είπα στην ψύχρα: από δω και πέρα θα σε λέω Nίκο.

Eεε, καιρός ήταν!, ήταν η απάντησή του.

Kαι για να μη ξεχνάς τίποτα, κάθε φορά που θα σκέφτεσαι κάτι ή θα πονάς κάπου ή θα έχεις μια φοβία και μια ανασφάλεια, να τα γράφεις σε ένα χαρτί, όπως λέει και η Renia. Aποκλείεται να τα θυμηθείς όλα εκείνες τις στιγμές που είτε ντρέπεσαι λίγο, είτε βιάζεσαι, είτε έχεις πάθει συγκινησιακό σοκ που είδες το παιδάκι σου πόσο μεγάλωσε.

Στο 1ο ραντεβού της εγκυμοσύνης που έκανα μαζί του, μετά την κολπική εξέταση, κάτσαμε στο γραφείο του και μου λέει: άντε λοιπόν, βγάλε τη λίστα με τις ερωτήσεις!

Δεν το περίμενα και να φανταστείς ότι ντρεπόμουν να βγάλω το χαρτάκι απ'την τσάντα μου γιατί φοβόμουν ότι θα με περάσει για τρελή ή υπερβολική.

Όλοι οι γιατροί περιμένουν ότι θα τους κάνουμε βομβαρδισμό ερωτήσεων ιδίως άμα είναι το 1ο μας παιδί. Λογικό δεν είναι να μην ξέρουμε τα πάντα, και να φοβόμαστε το κάθε πονάκι?

2ο, Θέμα αποτρίχωσης

Eίχα ακριβώς τους ίδιους ενδοιασμούς με σένα στο θέμα αποτρίχωσης κυρίως για την εμφάνιση της επίμαχης περιοχής πριν από κάθε ραντεβού μαζί του.

Mου είχε απαντήσει ότι μπορώ να κάνω Ό,TI θέλω. Kαι ολική και μερική, αρκεί να μη χρησιμοποιηθεί χημικό προϊόν.

Tο ίδιο ισχύει και για την περιοχή της κοιλιάς.

 

Σκέψου και προσπάθησε να καταλάβεις ότι ο γιατρός σου θα είναι το πιο κοντινό σου άτομο, την πιο σημαντική μέρα της ζωής σου: την ημέρα της γέννας.

Προσπάθησε να τον αισθανθείς σαν φίλο, ή έστω σαν ένα πολύ οικείο σου πρόσωπο. Aυτός ο άνθρωπος είναι πολύ σημαντικός για σένα και το παιδάκι σου και πρέπει να έχεις την άνεση να τον ενοχλείς οποιαδήποτε ώρα και ημέρα, αν εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα.

Zήτα του όλα τα τηλέφωνα που μπορείς να τον βρεις οποιαδήποτε στιγμή, ακόμα και το ΣK, αν και αυτό το κάνουν όλοι οι γιατροί από μόνοι τους.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τ κορίτσια για τα παραπάνω. Ο γυναικολόγος μας είναι κάτι σαν τον ψυχίατρό μας. Δεν πρέπει να τον ντρεπόμαστε και φυσικά είναι ο μόνος που μπορεί να δώσει απαντήσεις. Όσο αφορά το θέμα της αποτρίχωσης, ο δικός μου γιατρός μου είχε απαγορέψει τις αποτριχωτικές κρέμες, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Πάντως, προσωπική μου γνώμη είναι ΟΧΙ ξυράφι. Θα το μετανιώνεις μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγαινα για υπερηχο καθε μηνα ειχα γραψει παντα ολες τις αποριες και τις ερωτησεις που ειχα ολο το διαστημα(οχι αυτες που ηταν επειγουσες γιατι τοτε επερνα τηλεφωνο ενδιαμεσα)σε ενα χαρτακι για να μην ξεχασω τιποτα!!!Πιστεψε με πως το συστημα αυτο δουλεψε αποτελεσματικα!! :D

 

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα!!!Συν ότι θυμόμουν κι επιπλέον όταν βρισκόμουν στο ιατρείο.

Εγώ έκανα αποτρίχωση με κερί καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (και την προηγούμενη της καισαρικής), με τις ευχές του γιατρού μου.

Να ξέρεις ότι πονάει πιο πολύ πάντως.

Τώρα για την κρέμα, δε θα τη χρησιμοποιούσα με τίποτα κι ας το επέτρεπε κι ο γιατρός. Τόσο χημικό, με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα αποτρίχωση μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου με κερί.

 

Δεν είχα κανένα πρόβλημα..

 

Πάντως εμένα ο γιατρός μου το μόνο που μου είχε απαγορεύσει ήταν βαφές στα μαλλιά και κρέμες αδυνατίσματος..για τα υπόλοιπα καλλυντικά και καλλωπισμούς δεν υπήρχε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω αυτήν την απορία.....

κάνει να αποτριχώσουμε την ευαίσθητη περιοχή με laser κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή όχι?

Είναι επιβλαβές για το έμβρυο?

 

Στο παρελθόν χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο με φοβερή επιτυχία θα έλεγα, αλλά τώρα μετά απο παύση ενός χρόνου και βάλε χρειάζεται να ξανακάνω....μπορώ?

όποια γνωρίζει κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

 

ΥΓ: Σίγουρα θα ρωτήσω τον γιατρό μου πριν απο οτιδήποτε αλλα ίσως καποια απο εσας το έχει ήδη κάνει..... πώς ήταν? πιο επώδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, θα σου πω, ότι στο ινστιτούτο που πήγαινα όταν τους είπα για την εγκυμοσύνη μου είπαν ότι δεν κάνει να κάνω λέιζερ και ότι αυτά δεν θα το έκαναν. Πήγαινα στα New Day. Δεν ξέρω αν σε άλλο ινστιτούτο με άλλες διαδικασίες επιτρέπεται.

 

Το ίδιο μου είπε και η γυναικολόγος μου.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, θα σου πω, ότι στο ινστιτούτο που πήγαινα όταν τους είπα για την εγκυμοσύνη μου είπαν ότι δεν κάνει να κάνω λέιζερ και ότι αυτά δεν θα το έκαναν. Πήγαινα στα New Day. Δεν ξέρω αν σε άλλο ινστιτούτο με άλλες διαδικασίες επιτρέπεται.

 

Το ίδιο μου είπε και η γυναικολόγος μου.

 

 

ok mary2008 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

απλά μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι το laser δρα επιφανειακά και φτάνει μέχρι τη ρίζα της τρίχας πόσο πια επηρρεάζει αυτό?

 

τελοσπάντων, παρόλα αυτά θα ρωτήσω το γυναικολόγο μου.

Εγώ πήγαινα στην δερματολογική κλινική- laser Καντούνη, γνωστός δερματολόγος της Θεσσαλονίκης, και από περιέργεια τους πηρα πριν τηλέφωνο.... μου απάντησε η κοπέλα ότι σαν εταιρεία αναλαμβάνουν την συγκεκριμένη μέθοδο σε όλες τις εγκυμονούσες και μάλιστα μέχρι τους τελευταίους μήνες, προκειμένου να αποφύγουν το ξυράφι κλπ, στον τοκετό, απλά μου τόνισε να πάρω πρώτα την άδεια από τον γυναικολόγο μου......

είδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο Internet, θα δεις ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης απαγορεύονται όλες οι αποτριχωτικές μέθοδοι που περιλαμβάνουν ρεύμα, γιατί έχουν σαν αποτέλεσμα τη μεταφορά ενέργειας στο μωρό. Ίσως είναι λίγο πιο σοβαρό τελικά από ότι φαίνεται εξ'αρχής

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζει η αποτρίχωση με λειζερ? Πόσες συνεδρίες χρειάζονται?

 

Λογικά οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα με το πού πας- δε ξερω εαν ειναι παντού ίδιες ή με μικρές αποκλίσεις.

Όταν εγώ ξεκίνησα έδινα 65? και κάθε χρόνο, ανέβαινε η τιμή, τώρα κοστίζει 90? η συνεδρία στο μπικίνι ΑΛΛΑ έχεις το δικαίωμα μέσα σε 15 μέρες το πολύ να πας να κάνεις ένα επαναληπτικό, χωρίς να πληρώσεις extra.

σαν να δίνεις 45? τη φορά.

όταν ξεκίνησα μια φίλη αισθητικός μου είπε καλό ειναι κάθε 1 με 1,5 μήνα να πηγαινω είτε έχω είτε δεν έχω τρίχα για πιο σύντομα αποτελέσματα.

τους πρώτους 2-3 μηνές πήγαινα συστηματικά, μετά αραίωσα κάπως ( αφού αρχισαν να αραιώνουν και οι τρίχες, και έφτασα να πηγαινω μια ή δυο φορές το χρόνο ( τώρα έχω πάνω απο 1,5 χρόνο να πάω).

απαγορεύεται όμως να μπεί ξυράφι στην περιοχή γιατί η τρίχα ξαναγεννιέται, μόνο ψαλίδι, ούτε καν κερί μου είχαν πεί.

πάντως για άλλες περιοχές γάμπες, πόδια οι τιμές σαφώς και αυξάνονται κατά πολύ.

Ένα είναι de facto που λένε, όσο πιο άσπρη η επιδερμίδα και μαύρη η τρίχα, τόσο πιο αποτελεσματική είναι η μέθοδος. Εγώ ζορίστηκα αρκετά γιατί ειμαι μελαμψή, οπότε το καλοκαίρι πρέπει οι σκουρόχρωμες επιδερμίδες να αποφεύγουν τη μέδοθο-καλύτερα να ξεκινήσει τους χειμωνιάτικους μήνες, ωστε μέχρι τις πρώτες βουτιές να έχεις απαλλαγεί μια και καλή από την ανεπιθυμητη τριχοφυία.

εύχομαι να βοήθησα κάπως :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο Internet, θα δεις ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης απαγορεύονται όλες οι αποτριχωτικές μέθοδοι που περιλαμβάνουν ρεύμα, γιατί έχουν σαν αποτέλεσμα τη μεταφορά ενέργειας στο μωρό. Ίσως είναι λίγο πιο σοβαρό τελικά από ότι φαίνεται εξ'αρχής

 

Θα το ψάξω, οκ! Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Hallo εγκυούλες και μέλλουσες !!! Γιατί όλες θα μείνετε μια μέρα! :wink:

 

Με την αποτρίχωση τι γίνεται στην εγκυμοσύνη ???

Παραδείγματος χάριν εμένα που με προίκισε ο θεούλης με σκούρες και χοντρές τριχίτσες στα πόδια τι μου προτίνεται ???

 

Μέχρι σήμερα έκανα χαλάουα μόνη μου. Λέτε να συνεχίσω ? Μήπως το μωρό επιρρεαστεί απο το τράνταγμα ? (το τράβηγμα της χαλάουας)

Για κρέμες αποτρίχωσης μάλλον δεν το συζητάμε γιατί φαντάζομαι έχουν χημικά...

Ξηράφι δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω γιατί αυξάνει την τριχοφιία και θα ήταν σα να κατέστρεφα ότι έφτιαξα τόσα χρόνια με τη χαλάουα, δηλαδή λεπτότερες τριχούλες και αρκετά πιο αραιές.

 

Τι λέτε ? εσείς τί κανετε - κάνατε ??

 

φιλάκια !!!!

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς silk epil? Αφού έχεις κάνει ήδη χαλάουα δεν θα σε πονέσει καθόλου, δεν θα χρησιμοποιήσεις καθόλου χημικά και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τη χαλάουα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλη, εγώ πάντως πήγα και μου έκαναν κανονικά αποτρίχωση "γενική"! Κανένα πρόβλημα! Αναλόγως τη φάση της εγκυμοσύνης μπορείς να κάνεις μόνη σου αλλά όταν δεν μπορείς να φτάσεις στα πόδια μπορείς να βρεις ένα στούντιο που να είναι καθαρό και να κάνεις τη δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει τρεις φορές αυτή τη διαδικασία (της εγκυμοσύνης) και σου λέω με σιγουριά πως δεν παθαίνεις τίποτα αν συνεχίσεις να κάνεις αποτρίχωση.

 

Μια μέρα πριν γεννήσω το τρίτο μου παιδί πήγα στην αισθητικό μου και με έκανε γλόμπο για να γλιτώσω το ξύρισμα στην κλινική. :lol:

 

Τώρα τα καταφέρνεις μόνη σου αλλά πίστεψέ με σε λίγο καιρό θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ακόμα και στα πόδια. Οπότε βρες μια καλή, συμπαθητική, καθαρή αισθητικό (ρώτα φίλες και γνωστές) και βουρ :!:

Μάρθα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...