Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούρια μαμά με μια μπεμπουλα 20 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω πολύ έντονο πόνο στην δεξιά θηλή και παρατήρησα πληγή, ρωγμή. Βάζω πάνω το γάλα μου, έβαλα και την αλοιφή την purelan, αεριζω και το στήθος συνέχεια, δοκίμασα και θηλή σιλικόνης, ο πόνος δεν υποχωρεί με τίποτα. Σήμερα φοβόμουν τόσο πολύ να την βάλω στο δεξί στήθος και την θήλασα μόνο από το αριστερό. Για να μην πρηστεί το δεξί και πονάει αντλησα το γάλα με θήλαστρο και το έχω στο ψυγείο και συνεχίζω να θηλάζω από το αριστερό. Είναι σωστό όμως αυτό για την παραγωγή μου? Τι μπορώ να κάνω μέχρι να επουλωθει η θηλή? 

Διαφημίσεις

Εκδορές και μικρές πληγές στη θηλή συμβαίνουν συχνά κατά τα αρχικά στάδια του θηλασμού. Μπορεί να συμβούν ακόμη κι αν το μωρό τοποθετείται σωστά στο στήθος. Ωστόσο όταν το μωρό θηλάζει από το πονεμένο στήθος, μπορεί τα πρώτα δευτερόλεπτα να είναι επώδυνα αλλά μετά τις πρώτες ρουφιξιές ο πόνος μαλακώνει και είναι διαχειρίσιμος. Δεν είναι ανησυχητικό και με σωστή τοποθέτηση του μωρού και σωστή περιποίηση της περιοχής, σταδιακά το σημείο επουλώνεται. Αυτά που κάνεις με το γάλα σου, την αλοιφή, τον αερισμό είναι σωστά και εάν το μωρό τοποθετείται και σωστά, θα έπρεπε να δεις σταδιακή βελτίωση.

Εφόσον όμως ο πόνος δεν υποχωρεί και φτάνεις στο σημείο να αποφεύγεις να θηλάσεις από το στήθος αυτό, θα πρέπει να ελέγξει το στήθος ο ιατρός σου! Είναι πιθανό να έχει γίνει κάποια επιμόλυνση (συχνότερα από σταφυλόκοκκο ή μύκητα candida). Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει κρέμα "φτιαχτή" (εννοείται συμβατή με τον θηλασμό) που θα γράψει ο ιατρός και θα φτιάξει ο φαρμακοποιός, την οποία βάζεις στο πάσχον σημείο και θεραπεύεται. 

Να σας ζήσει!

• Μου αρέσει 1

Θα συμφωνησω με την παραπανω παραθεση. Η σωστη τοποθετηση παιζει τον κυριο λογο. Κι εμενα στον πρωτο μου η δεξια θηλη ειχε πληγωθει και εκανα αυτα που ανεφερες, αερισμος, αλοιφη κλπ, εκτος απο τις αντλησεις. Αυτο που εκανε την διαφορα ηταν να αλλαξω τη σταση που θηλαζα απο το δεξι. Ετσι, απο το αριστερο θηλαζα στην κλασσικη σταση και απο το δεξι στη σταση football, κατα την οποια ελεγχα καλυτερα το κεφαλι (ωντας δεξιοχειρας) και αρα το πιασιμο της θηλης απο το μωρο.

• Μου αρέσει 2

8 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Καλησπέρα, είμαι καινούρια μαμά με μια μπεμπουλα 20 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω πολύ έντονο πόνο στην δεξιά θηλή και παρατήρησα πληγή, ρωγμή. Βάζω πάνω το γάλα μου, έβαλα και την αλοιφή την purelan, αεριζω και το στήθος συνέχεια, δοκίμασα και θηλή σιλικόνης, ο πόνος δεν υποχωρεί με τίποτα. Σήμερα φοβόμουν τόσο πολύ να την βάλω στο δεξί στήθος και την θήλασα μόνο από το αριστερό. Για να μην πρηστεί το δεξί και πονάει αντλησα το γάλα με θήλαστρο και το έχω στο ψυγείο και συνεχίζω να θηλάζω από το αριστερό. Είναι σωστό όμως αυτό για την παραγωγή μου? Τι μπορώ να κάνω μέχρι να επουλωθει η θηλή? 

Το θήλαστρο θα τα κάνει χειρότερα.

Πάρε κρέμα λανολίνης από φαρμακείο, βάζε την πριν και μετά το θηλασμό (δεν πειράζει καθόλου να τη φάει το μωρό) και άλλαξε στάση. Π.χ. κράτα το μωρό σαν να το έβαζες στο αριστερό στήθος, αλλά βάλε το στο δεξί, ώστε να πιέζει άλλα σημεία της θηλής.

Η λανολινη δεν με βοήθησε καθόλου, από χθες το βράδυ βάζω σπαθολαδο και κατάφερα να την βάλω να θηλάσει από το δεξί. Με πόνο πολύ φυσικά στην αρχή. 

Από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιω το θήλαστρο για άντληση είτε το δίνω το γάλα στη μικρή είτε όχι αλλά να κάνω υπομονή? 

3 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Η λανολινη δεν με βοήθησε καθόλου, από χθες το βράδυ βάζω σπαθολαδο και κατάφερα να την βάλω να θηλάσει από το δεξί. Με πόνο πολύ φυσικά στην αρχή. 

Από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιω το θήλαστρο για άντληση είτε το δίνω το γάλα στη μικρή είτε όχι αλλά να κάνω υπομονή? 

Τη λανολίνη τη βάζεις σε παχιά στρώση σχετικά για να μην κάνεις μεγαλύτερη πληγή, πριν το θηλασμό. Δεν θα επουλώσει, θα προστατέψει.

Δεν κάνει να σταματήσεις να θηλάζεις, γιατί θα αποκτήσεις και μαστίτιδα από πάνω. Απλά μεταξύ θήλαστρου και μωρού, προτίμησε το μωρό, έστω και θηλάζοντας πιο λίγο. Το βασικό είναι να βεβαιωθείς ότι πιάνει σωστά, κι ας πρέπει να τη βγάζεις και 100 φορές από το στήθος, για να μην επιτείνεις το πρόβλημα, και να αλλάζεις στάσεις, για να επουλωθεί η πληγή.

γειά σου και ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!  έχεις ελέγξει μήπως εάν ο τρόπος που θηλαζεις προκαλεί το θέμα  , πχ μήπως η θηλή δεν έιναι αρκετά βαθειά στο στόμα του μωρού>

έχω δει φωτογραφίε που δείχνουν ότι αν είναι λάθος δηλαδή πιο έξω η θηλή από ότι είναι καλό,, τότε η θηλή είναι πλακουτσωμένη όταν βγαίνει από το στόμα του μωρού.

Κανονικά δηλαδή δε πρέπει να είναι πλακουτσωμένη μετά το θηλασμό. 

δες κ αυτό δηλαδή ως αντιμετώπιση της αιτίας. 

ψάξε στο google με τις εξής λέξεις και θα σου βγάλει. 

flattened nipple after breastfeeding      

If your nipple comes out of your baby's mouthflattened, or slanted like a new tube of lipstick, it's a sign your baby's latch when breastfeeding isn't deep enough. You may not feel any pain, but this is still a cause for concern. “In the long term, the milk supply might suffer,” 

ίσως πχ αυτό πορεί να προκαλεί κ τη ρωγμή.

επίσης για το πόνο μπορείς / επιτρέπεται να πάρεις νουροφεν   αν βλεπεις πολυ έντονο τον πόνο. 

5 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Κι εγω με σπαθολαδο την εβγαλα τοτε, αλλα και η purelan που χρησιμoποιεις ειναι καθαρη λανολινη που θεωρειται απο τις καλυτερες επιλογες. Αν αλλαξεις σταση θηλασμου θα αλλαξει ο τροπος που μπαινει η θηλη στο στομα του μωρου και μετα απο λιγες μερες θα επουλωθει η πληγη. Μην δυσκολευεις την ζωη σου με το θηλαστρο, κανε λιγη υπομονη και σε λιγες μερες θα εισαι μια χαρα. 

• Μου αρέσει 1

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις συμβουλές σας. 

Μετά από πολλές μέρες με πολύ αίμα δάκρυα και ιδρώτα, τα καταφέραμε και γίναμε καλό ζευγάρι! 

Θέλει πολύ υπομονή και θέληση ο θηλασμός, τώρα το καταλαβαίνω αλλά νιώθω και πολύ περήφανη! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από leticia,
        Καλησπερα σε ολες σας.
        Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα μου!Μετα την εγκυμοσυνη μου,παρουσιαστηκαν στη μυτη και στα ιγμορεια πολυποδες (εκανα αξονικη).Επισης πριν 4,5 χρονια ειχα κανει εγχειρηση για πολυποδες κ στις φωνητικες μου χορδες κ απο ό,τι καταλαβαινω πρεπει να ξαναεβγαλα γιατι νιωθω μια ενοχληση.
        Ο Ω.Ρ.Λ που με παρακολουθει μου ειπε πως πρεπει να χειρουργηθω
        Το αφησα λιγο (η διαγνωση εγινε Σεπτεμβρη) οποτε τωρα πρεπει οπωσδηποτε να το κανονισω γιατι υποφερω πραγματικα κ εκτος αυτου,μου το τονισαν Ω.Ρ.Λ κ γυναικολογος να ΜΗΝ μεινω εγκυος πριν αφαιρεθουν οι πολυποδες
        Ο μικρος μου, 16 μηνων τωρα, μονο θηλαζει αλλα και κοιμαται θηλαζοντας δηλ δεν παιζει να κοιμηθει χωρις να θηλασει και το μεσημερι κ το βραδι.
        Θα χρειαστει να παραμεινω ενα βραδι μεσα στην κλινικη (εκτος απροοπτου).Πιστευω πως ο αντρας μου για ενα βραδι θα τον καταφερει,με πολυ γκρινια βεβαια αλλα ενα βραδι ειναι.
        Το θεμα μου ειναι για μετα τι γινεται με ναρκωση,αντιβιωσεις, κτλ.Επιτρεπεται ο θηλασμος?
        Οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα παρακαλω περιμενω
        (Αγλαια βοηθεια?????)
      • Από Elizab,
        Μανουλες καλησπερα...το μωρακι μου ειναι 11 ημερων..μεχρι την 7η μμερα θηλαζε 30 λεπτα και ξαφνξκα μου το εχει κανει 10 λεπτα και στην καλυτερη παμε στα 12 λεπτα...ειναι φυσιολογικο???ας μου απαντησει καποια γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ...
      • Από Maisie mum,
        Καλησπέρα .  Σήμερα γίναμε 40 μερών. Το ορόσημο των 40 ημερών που όλοι σου λένε ότι τα πράγματα θα φτιάξουνε ...Για το μωρό, το θηλασμο και την λεχώνα - ότι  η κατάθλιψη δεν θα είναι τόσο επικίνδυνη -  Είναι εδώ.  Τα πράγματα όντως φτιάξανε από το πολύ δύσκολα στο λιγότερο δύσκολα παρόλα αυτά ακόμα δυσκολεύομαι με το θηλασμό ως προς τη διάρκεια και τη συχνότητα .  Θηλάζω αποκλειστικά και   Τις περισσότερες μέρες η μικρή μου θέλει ανά 1 h και κάθεται στο στήθος από 20 λεπτα έως  και 40. Την προηγούμενη βδομάδα βέβαια και για έξι μέρες (ίσως άλμα ανάπτυξης;) Η μικρή θήλασΕ  Περίπου 15 h σε ένα εικοσιτετράωρο .Διαβάζω και απογοητεύομαι. Οι παιδίατροι (ναι έχω  Συμβουλευτεί  ήδη 3-4) μου λένε ότι είναι πολύ συχνό αυτό που συμβαίνει στο δικό μωρό. Αυτά όμως  που διαβάζω είναι ότι η πλειοψηφία των μωρών τρέφονται σε 10λεπτα  ανά 2 h.  Και για τις μαμάδες σαν εμένα η απάντηση συνήθως είναι χαλάρωσε κι απόλαυσέ το.  Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το απολαύσω και νιώθω ενοχικά ακόμη και γι' αυτό.  Ακούγεται σαν να είναι άσπρο ή μαύρο.  Για τις μαμάδες που ρωτάνε αν μπορούμε να βάλουμε ένα πρόγραμμα η απάντηση είναι κόφτη "Αποκλειστικός θηλασμός δεν έχει πρόγραμμα" Μα εγώ αναρωτιέμαι δεν υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν αποκλειστικά και βάλανε πρόγραμμα ? 
      • Από Marakious,
        Ειναι η δευτερη φορα που βλεπω και στο εσωρουχο και κατα το σκουπισμα σταγονες αιμα ενω θηλαζω αποκλειστικα ,βεβαια κραταει μια μερα αλλα ειναι λογικο?
        οταν 40σα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω μετα το 6μηνο !!!
        ειναι λογικο?
      • Από manoula,
        Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση!Απ' όσο γνωρίζω κατα κανόνα όταν θηλάζεις αποκλειστικά η περίοδος αργεί να επιστρέψει.Στη μεγάλη μου κόρη έδινα και συμπλήρωμα, οπότε προσωπική εμπειρεία δεν έχω.Τώρα θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή που είναι 2 μηνών και χθες μου ήρθε περίοδος. Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό για το θηλασμό?
      • Από Minamou,
        Κάλησπέρα σε όλους,
        παρακολουθώ το forum για πολύ καιρό, αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω, και με έχει βοηθήσει απίστευτα σε θέματα θηλασμού.
        Το πρόβλημά μου είναι η δυσκολία να κοιμήσω τα παιδιά μου, κυρίως το βράδυ. Και τα δύο για να κοιμηθούν θηλάζουν. Ο μικρούλης γενικά όταν θηλάζει θέλει ησυχία και το χώρο του (δηλαδή την κρεβατοκάμαρα). Ακόμα όμως και έτσι για να κοιμηθεί καθυστερεί πολύ. Σύνηθως ξεκινάω να τον κοιμήσω κατά τις 10:30 και πάει 12 και ακόμα είναι ξύπνιος. Ο μεγάλος στο διάστημα αυτό με το μπαμπά του κάνουν τις νυχτερινές ετοιμασίες, διαβάζουν και στο τέλος με περιμένει εξαντλημένος...
        Αν προσπαθήσω να τα θηλάσω ταυτόχρονα ξεσηκώνονται και τα δύο.
        Αν προσπαθήσω να κοιμήσω πρώτα τον μεγάλο, αυτός θηλάζει με τις ώρες και ο μικρούλης είναι στην αγκαλιά του μπαμπά του και γκρινιάζει.
        Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;
      • Από marianna9880,
        μπορεις να μεινεις έγκυος , μια και εγώ τα κατάφερα. Η Αθηνά κοντεύει 14 μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η Αθηνά θήλαζε πρωί και βράδυ μόνο, εδώ και αρκετό καιρό και έχω περίοδο από τον 3ο μήνα. Αγλαία σε παρακαλώ, χρειάζομαι την βοήθεια σου...Ανησυχώ για το δεύτερο μωρό και την εγκυμοσύνη μου. Μπορεί ο οργανισμός μου να στηρίξει την δεύτερη εγκυμοσύνη και τον θηλασμό της Αθηνάς? ¨Ηδη έχω ξεκινήσει να δίνω στην Αθηνά αγοραστό γάλα, αλλά δεν δείχνει καμία σταθερότητα. Άλλοτε πίνει 150 ml, άλλοτε δεν πίνει καθόλου.... Άσε που τρώει ελάχιστα τροφές. Θέλω να συνεχίσω να την θηλάζω , αρκεί να αντέξει ο οργανισμός μου. Τι λες?