Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πεθερα μου με ακυρωνει μπροστα στο παιδι μου


Εvi

Recommended Posts

20 hours ago, Νένα 27 said:

Ναι ακριβώς...Όταν θα τύχαινε να τον βάλω τιμωρία μέσα γιατί ετσι κάνω όταν έκανε κάτι κακό τιμωρία (να πας μέσα να σκεφτείς αυτό που έκανες και μετά έλα να το συζητήσουμε )Αυτή έτρεχε και τον έβγαζε τύπου μην ακούς την μάνα σου εγώ είναι εδω

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου και γιατί δεν κλείδωνες την πεθερά απόξω και κλείδωνες το παιδί? :confused:

On 4/14/2019 at 8:37 PM, Εvi said:

Καλησπερα με την πεθερα μου μενουμε διπλα εχουμε κοινη αυλη εχω ενα αγορακι 2 χρονων κ οποτε εχει καλες μερες βγενουμε στην αυλη οταν διαφωνω με το παιδι μου η πεθερα μου παντα με ακυρωνει με αποτελεσμα εκεινη την στιγμη να βγενω κακια μπροστα στο παιδι μου κ αυτη η καλη δεν ξερω δεν της εχω μιλησει ακομα σας εχει τυχει καμια σας πως το αντιμετοποισατε? 

 

Θα σε συμβούλευα να το χειριστείς διπλωματικά, δεν χρειάζεται να έρθεις σε σύγκρουση με την γιαγιά. Να φιλτράρεις τι λέει, μπορεί κάτι να το λέει για καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elenip είπε:

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου και γιατί δεν κλείδωνες την πεθερά απόξω και κλείδωνες το παιδί? :confused:

 

Θα σε συμβούλευα να το χειριστείς διπλωματικά, δεν χρειάζεται να έρθεις σε σύγκρουση με την γιαγιά. Να φιλτράρεις τι λέει, μπορεί κάτι να το λέει για καλό!

Ως συνηθως οταν δεν θελει κατι το παιδι το υποστιριζει το τελευταιο που εκανε και με ακυρωσε μπροστα στο παιδι προχθες βγηκαμε στην αυλη ειχε ηλιο δεν φορουσε ο μικρος μπουφαν οταν ομως αρχισε ν συννεφιαζει κ να φυσαει εβγαλε κρυο κ εκανα να βαλω τ μπουφαν στο μικρο ειχε κ μια υπερενταση λογο οτι αρχιζε ν νυσταζει και να μου λεει η πεθερα μου και αστον οπως νιωθει θα κανει δεν εχει κρυο κ αλλα τετοια μπροστα στο παιδι ο μικρος το επιασε οτι τον υποστιριξε και αρχισε να τσιριζει και να πιγενει στην αγγαλια της κ εκεινη την ωρα νομιζω οτι βγικα κακια στα ματια του παιδιου μου στεναχωρεθηκα οπως ειπα κ πιο πανω σε κατι τετοια θα την απαντησω να μην επεμβενη οταν μιλαω στο παιδι σιγουρα με ομορφο τροπο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , erin0000 είπε:

Αυτό με τα γλυκά το κάνω και εγώ. Δηλαδή τους δίνει γλυκά η γιαγιά και δεν λέω τίποτα.  Άλλωστε και ο ρόλος της γιαγιάς/παππού είναι και λίγο να τα κακομαθαίνει. Οπότε αν είναι να φάνε γλυκό ας το φάνε στη γιαγιά.

 

Αλλά όταν κάποιος με ακυρώνει με άσχημο τρόπο μπροστά στα παιδιά θα ανταπαντήσω και θα υπερασπιστώ τη θέση μου.

Ναι σιγουρα κ εγω με τα γλυκα δεν εχω θεμα ας φανε στους παππουδες οτι θελουν αλλα οταν μιλαω στο παιδι π.χ οτι πρεπει να κανουμε αυτο κ αυτο και οτι ειναι για καλο σου αυτο π λεει η μαμα κ η πεθερα μου λεει τ αντιθετο κ το παιδι τ καταλαβενει κ δεν με ακουει μετα σιγουρα την επομενη φορα θα την απαντησω κ εγω για να καταλαβει οτι με ενοχλει αυτο που κανει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , elenip είπε:

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου και γιατί δεν κλείδωνες την πεθερά απόξω και κλείδωνες το παιδί? :confused:

 

Θα σε συμβούλευα να το χειριστείς διπλωματικά, δεν χρειάζεται να έρθεις σε σύγκρουση με την γιαγιά. Να φιλτράρεις τι λέει, μπορεί κάτι να το λέει για καλό!

Χαχαχαχα πάνω στα νεύρα μου δεν το σκέφτηκα να σου πω...δεν ήταν η πεθερά μου σε αυτή την περίπτωση ήταν κάτι πάρα πολύ χειρότερο η μητριά μου...ευτυχώς την ξεφορτωθηκα πια..

Just now, Εvi είπε:

Ναι σιγουρα κ εγω με τα γλυκα δεν εχω θεμα ας φανε στους παππουδες οτι θελουν αλλα οταν μιλαω στο παιδι π.χ οτι πρεπει να κανουμε αυτο κ αυτο και οτι ειναι για καλο σου αυτο π λεει η μαμα κ η πεθερα μου λεει τ αντιθετο κ το παιδι τ καταλαβενει κ δεν με ακουει μετα σιγουρα την επομενη φορα θα την απαντησω κ εγω για να καταλαβει οτι με ενοχλει αυτο που κανει

Να της το πεις...άντε πια...όλο παρατηρήσεις είναι και αυτές αλλά ξεχνάνε ότι έχουμε παντρευτεί τα παιδιά τους τα οποία χρειάζονται βελτίωση...έλεος δηλαδή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Χαχαχαχα πάνω στα νεύρα μου δεν το σκέφτηκα να σου πω...δεν ήταν η πεθερά μου σε αυτή την περίπτωση ήταν κάτι πάρα πολύ χειρότερο η μητριά μου...ευτυχώς την ξεφορτωθηκα πια..

Να της το πεις...άντε πια...όλο παρατηρήσεις είναι και αυτές αλλά ξεχνάνε ότι έχουμε παντρευτεί τα παιδιά τους τα οποία χρειάζονται βελτίωση...έλεος δηλαδή!!!!

Χαχαχαχαχαχαχα συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να της πεις πολύ απλά να μην ανακατεύεται και να πάει μέσα να συνεχίσει τις δουλειές της. Μπορείς να το κάνεις? Μια φορά να της κόψεις τον αέρα και δε θα σου ξαναπεί τίποτα. Αυτά κόβονται μαχαίρι, δεν έχει γύρω γύρω. Κι έτσι ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. 

Ανασκουμπωσου λοιπόν και υποστήριξε τον εαυτο σου. Θα δεις τι καλά που θα νιώσεις... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Πάντως @Νένα 27 και εγώ αν έβλεπα μία μαμά να κλειδώνει το παιδί της στο δωμάτιο για τιμωρία θα έπαιρνα θέση, δεν ξέρω τι σχέσεις είχες με την μητριά σου όμως αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι και εσύ πόσο τρομακτικό είναι για ένα παιδί (κυρίως στην ηλικία που είναι τα δικά σου) να το κλειδώνεις σε ένα δωμάτιο μόνο του(εκτός και αν κατάλαβα λάθος)

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μου έβγαλε τα μάτια αυτό που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου τιμωρία είναι αυτή....να πηγαίνει στο δωμάτιο του να σκέφτεται τι έκανε και μόλις σκεφτεί να έρχεται να ζητάει συγγνώμη και να το ζητήταμε...Επειδή οπότε ερχόταν η μητριά είχα θέμα μεγάλο στο οτιδήποτε είχε σχέση με το παιδί είχε τύχει να τον βάλω τιμωρία και να πηγαίνει με τσαμπουκά λέγοντάς μου τώρα θα δεις και  να του λέει έλα έξω,αναγκάστηκα κάποια στιγμή έκανε κάτι τελοςπαντων και τον πήγα μέσα και μόλις το κατάλαβε η άλλη και ήρθε της είπα θα βγει όταν γουστάρω εγώ και κλείδωσα την πόρτα του...Δεν είπα ότι κλειδωνω το παιδί μου στο δωμάτιο του ..Γιατί το βλέπω και σε άλλες απαντησεις..που μου τονίζουν και επιμένουν..

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Νένα 27 said:

Χαχαχαχα πάνω στα νεύρα μου δεν το σκέφτηκα να σου πω...δεν ήταν η πεθερά μου σε αυτή την περίπτωση ήταν κάτι πάρα πολύ χειρότερο η μητριά μου...ευτυχώς την ξεφορτωθηκα πια..

Να της το πεις...άντε πια...όλο παρατηρήσεις είναι και αυτές αλλά ξεχνάνε ότι έχουμε παντρευτεί τα παιδιά τους τα οποία χρειάζονται βελτίωση...έλεος δηλαδή!!!!

 

Φοβάμαι να ρωτήσω λεπτομέρειες :blink: μία ερώτηση μόνο: ζει?

20 hours ago, Εvi said:

Ως συνηθως οταν δεν θελει κατι το παιδι το υποστιριζει το τελευταιο που εκανε και με ακυρωσε μπροστα στο παιδι προχθες βγηκαμε στην αυλη ειχε ηλιο δεν φορουσε ο μικρος μπουφαν οταν ομως αρχισε ν συννεφιαζει κ να φυσαει εβγαλε κρυο κ εκανα να βαλω τ μπουφαν στο μικρο ειχε κ μια υπερενταση λογο οτι αρχιζε ν νυσταζει και να μου λεει η πεθερα μου και αστον οπως νιωθει θα κανει δεν εχει κρυο κ αλλα τετοια μπροστα στο παιδι ο μικρος το επιασε οτι τον υποστιριξε και αρχισε να τσιριζει και να πιγενει στην αγγαλια της κ εκεινη την ωρα νομιζω οτι βγικα κακια στα ματια του παιδιου μου στεναχωρεθηκα οπως ειπα κ πιο πανω σε κατι τετοια θα την απαντησω να μην επεμβενη οταν μιλαω στο παιδι σιγουρα με ομορφο τροπο

 

Δεν βγήκες κακιά, το παιδί δεν το βλέπει έτσι, νομίζω όλα τα παιδιά βλέπουν τον "κανόνα" στην μαμά και την "εξαίρεση" στην γιαγιά. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, ξέρουν που τα παίρνει να κάνουν κάτι και που όχι. Μην κάθεσαι να στενοχωριέσαι με τέτοια πράγματα, εγώ θα έλεγα στο παιδί ή θα φορέσεις μπουφάν για να κάτσουμε έξω ή θα πάμε μέσα, χωρίς πολλά πολλά! Και άσε την πεθερά να λέει, ότι και να κάνεις θα λέει, οπότε μην μπεις στο τρυπάκι συζήτησης / συνεννόησης δεν παίζει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Φοβάμαι να ρωτήσω λεπτομέρειες :blink: μία ερώτηση μόνο: ζει?

 

Δεν βγήκες κακιά, το παιδί δεν το βλέπει έτσι, νομίζω όλα τα παιδιά βλέπουν τον "κανόνα" στην μαμά και την "εξαίρεση" στην γιαγιά. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, ξέρουν που τα παίρνει να κάνουν κάτι και που όχι. Μην κάθεσαι να στενοχωριέσαι με τέτοια πράγματα, εγώ θα έλεγα στο παιδί ή θα φορέσεις μπουφάν για να κάτσουμε έξω ή θα πάμε μέσα, χωρίς πολλά πολλά! Και άσε την πεθερά να λέει, ότι και να κάνεις θα λέει, οπότε μην μπεις στο τρυπάκι συζήτησης / συνεννόησης δεν παίζει κάτι τέτοιο!

Χαχαχαχα ναι ζει...μακρυά από μένα και την οικογένειά μου πλέον γιατί πέθανε ο πατέρας μου και έκοψα κάθε επικοινωνία μαζί της..έπρεπε δυστυχώς να χάσω τον καλο μου μπαμπά για να γλιτωσω:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νένα 27 said:

Χαχαχαχα ναι ζει...μακρυά από μένα και την οικογένειά μου πλέον γιατί πέθανε ο πατέρας μου και έκοψα κάθε επικοινωνία μαζί της..έπρεπε δυστυχώς να χάσω τον καλο μου μπαμπά για να γλιτωσω:-(

 

Κρίμα για τον μπαμπά σου :sad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...