Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θηλάζει. Τι να κάνω;


Recommended Posts

από έτσι που σε διαβάζω θέλεις να θηλάσεις πραγματικά οπότε στο εύχομαι.

όταν θηλάζει παρατήρησε την θηλή σου μετά. Είναι πατημένη πλακουτσωμένη?  αν ναι, θα έχεις συντομα πόνους . αν όχι, είναι θετικό γεγονός. όταν η θηλή πηγαίνει στο σωστό σημείο του στόματος του παιδιού, δεν πλακουτσώνεται. 

Για τις ψευδοθηλές υπάρχει ήδη συζήτηση μεγάλη από μαμάδες εδω στο φορουμ με πληροφορίες αν ψάξεις τη λεξη ψευδοθηλες θα στο βγαλει σιγουρα

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοπέλα μου, με όλο το σεβασμό στις ιατρικές γνώσεις του παιδιάτρου σου, δεν ξέρει από θηλασμό. Το 3 και 4 ώρες απλά δε γίνεται. Θέλεις 10-12 θηλασμούς κατ'ελάχιστον. Ούτε τα 90 ml ανά γεύμα γίνονται αν θες να θηλάσεις. Ουσιαστικά σε έβαλε σε πρόγραμμα αποθηλασμού.

προφανώς και αυτό ισχύει αυτό 100%. ειναι οδηγίες αποθηλασμού  ...

 

κανονικά  εκτός και εάν εχει πει μια μαμά ότι θέλει να αποθηλάσει, θα έπρεπε να μην επιτρέπεται να δίνει τέτοια οδηγία.  Εάν του είπες οτι θέλεις να θηλάσεις, τότε,....έχει ελλειπείς γνώσεις για θέμα που εμπίπτει της ειδικότητάς του άρα, δεν είναι ικανός να έχει αυτή την ειδικότητα. 

Δεν νοείται παιδίατρος, να μην ξέρει πως να βοηθήσει μια μάνα να σιτίσει το βρέφος της με το τρόπο που εκείνη επιλέγει να το κάνει  ( και του το λέει)  που τυγχάνει και να είναι ο τρόπος που έχει επιζήσει το ανθρώπινο γένος εκατομμύρια χρόνια! .Δε θα πρεπε να είναι καν πιστοποιημενος να ξερει τοσο βασικα πραγματα.

Ακόμα και εάν επειγει ένα μωρό να πάρει βάρος με συμπλήρωμα ΔΕΝ είναι απαραίτητο ούτε να εχει τόσο αραιά γευματα ούτε να δίνει ΄τοσο μεγάλα γεύματα σε νεογέννητο του οποιου το στομάχι υπάρχουν ξεκάθαρα επιστημονικά δεδομένα για το πόσο χωράει. 

 εμένα που είχε οριακό βάρος όπως κ το δικό σας η παιδίατρος μου προσθεσε απλώς ένα μόνο επιπλέον γεύμα των 40 μλ,  ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ... δεν είχαμε άλλες κλινικές ενδειξεις που να κανουν αναγκαίο κάτι διαφορετικό. δεν ξέρω εσένα εάν σου είπε κάτι άλλο.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τελικά δεν βγάζει γάλα με την ψευδοθηλη. Γιατί άραγε; αφού την βάζει στο στόμα και κάνει την κίνηση. Τελικά θα πάρω το sns να δοκιμάσω. Να ρωτήσω κάτι, επειδή οι ψευδοθηλες είναι τεραστιες, πρέπει να γεμίζει όλη με τη θηλή μας; εμένα ούτε καν μπαίνει μέσα η θηλή μου. Έχει χρησιμοποιήσει κάποια να μου πει; 

Link to comment
Share on other sites

Το sns για να χρησιμοποιηθει πρεπει το μωρο να πιανει στηθος και να κανει κινηση.. χωρις να θελω να σε αγχωσω,μετα απο δυο παιδια που δυσκολευτηκαν να θηλασουν, οσο πιο νωρις μιλησεις με συμβουλο τοσο καλυτερα. Καθε μερα που περναει ειναι χαμενη. 

Link to comment
Share on other sites

Το sns ειναι ενα μπουκαλι που βαζεις γαλα και απο αυτο φευγει ενα πολυ λεπτο σωληνακι που το στερεωνεις διπλα στη θηλη ωστε οταν παει να ρουφηξει απο το στηθος να τραβαει συγχρονως και απο το μπουκαλι ωστε να βρει πολυ γαλα και να συνεχισει. Ετσι ενθαρρυνεται το παιδι να θηλασει και αυξανεται και η παραγωγη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τρία μεγέθη οι ψευδοθηλες. Πρεπει να μπάινει μεσα ολοκληρη γ δικη σου, χωρις να σε ποναει ή να τρίβεται στα πλαινα κ να πλησιαζει. Αν ρουφάει με δυναμη το μωρο, θα πρεπει μεγαλο μερος της να γεμιζει τη σιλικόνη. Απ' ο,τι εχω καταλαβει παντως, ηταν χρήσιμες αε μωρα που ρουφούσαν καλα αν η θηλη ειχε πληγωθεί κ η μαμα πονουσε, ή σε επιπεδες θηλες λιγο να τις τραβήξουν εξω στην αρχη για να θηλασει νετα χωρις αυτές το μωρο. Για μωρό που δεν ρουφάει αποτελεσματικά δεν νομιζω οτι εχουν αποτελεσμα. Το sns διευκολυνει αν το μωρο πιανει μεν αλλα δεν εχει δυναμη- υπομονη να περιμενει αργη ροη, οποτε τρωει λιγο κ απο το σωληνάκι με στοχο ομως να το περιοριζεις αυτο σταδιακα για να τρωει μονο απο το στηθος. Κανονικα δλδ ρυθμίζεις εσυ τη ροη,πχ να πιει απο το σωληνάκι στην αρχη κ μετα που θα κατεβει το γαλα σου να την περιορίσεις κ αν το μωρό αδρανήσει να την να αρχίσεις κλπ. Δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς να σου δείξει καποιος. Γενικά αφού ακόμα σε απασχολεί το θέμα, παρε βοηθεια απο συμβουλο καλυτερα παρα να πέρας λεφτα σε τετοια αξεσουάρ. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το sns με ειχε δυσκολεψει ιδιαιτερως παντως. Δεν το βρηκα ευκολο να τοποθετηθει και να το πιασει το μωρο συγχρονως με το στηθος. Μπορει να εκανα εγω κατι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τελικά δεν βγάζει γάλα με την ψευδοθηλη. Γιατί άραγε; αφού την βάζει στο στόμα και κάνει την κίνηση. Τελικά θα πάρω το sns να δοκιμάσω. Να ρωτήσω κάτι, επειδή οι ψευδοθηλες είναι τεραστιες, πρέπει να γεμίζει όλη με τη θηλή μας; εμένα ούτε καν μπαίνει μέσα η θηλή μου. Έχει χρησιμοποιήσει κάποια να μου πει; 

Η ψευδοθηλη ετσι κι αλλιως δεν βοηθαει στην καλη απομακρυνση του γαλακτος (γι'αυτο και υπαρχει παντα η πιθανοτητα να μειωθει το γαλα). Η ψευδοθηλες υπαρχουν για τις γυναικες με 1) εισεχουσες θηλες ή 2)πολυ πληγωμενες θηλες και οχι για να μαθει το μωρο να πινει γαλα απο το στηθος. Αυτο το κανει το sns (η @esperos τα εγραψε πολυ σωστα), το οποιο εφ'οσον θελεις να δοκιμασεις και απ'οτι βλεπω υπαρχει θεληση να το παλεψεις με τον θηλασμο, παρε αλλον εναν συμβουλο οπωσδηποτε. Καθε μερα που περναει θα σε απομακρυνει απο τον θηλασμο ή θα τα κανει ολα πολυ δυσκολοτερα.

 
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω σύμβουλο από εβδομάδα γιατί τέτοιες μέρες δύσκολο να έρθει κάποιος. Εν τω μεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι οι θηλες μου είναι επίπεδες. Οπότε σίγουρα αυτό δυσκολεύει τον θηλασμο. Γι αυτό πιστεύω και στις ψευδοθηλες δεν μπαίνει η θηλή μου μέσα. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος θα πάρω άλλες ψευδοθηλες (έχω της chicco που είναι πολύ τριγωνικές και τεράστιες. Είδα οι Dr browns ειναι πιο τετραγωνισμενες και ίσως μπει πιο εύκολα η θηλή μου μέσα) για να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και βγάλει γάλα. Τουλάχιστον να κάνουμε μια αρχή έστω κ έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντάτε. Μακάρι να τα καταφέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Θα πάρω σύμβουλο από εβδομάδα γιατί τέτοιες μέρες δύσκολο να έρθει κάποιος. Εν τω μεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι οι θηλες μου είναι επίπεδες. Οπότε σίγουρα αυτό δυσκολεύει τον θηλασμο. Γι αυτό πιστεύω και στις ψευδοθηλες δεν μπαίνει η θηλή μου μέσα. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος θα πάρω άλλες ψευδοθηλες (έχω της chicco που είναι πολύ τριγωνικές και τεράστιες. Είδα οι Dr browns ειναι πιο τετραγωνισμενες και ίσως μπει πιο εύκολα η θηλή μου μέσα) για να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και βγάλει γάλα. Τουλάχιστον να κάνουμε μια αρχή έστω κ έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντάτε. Μακάρι να τα καταφέρω. 

Παρε τηλ καποια συμβουλο και ας πει εκεινη ποτε μπορει να ερθει. Γιατι απο βδομαδα.. μετα πρωτομαγια.. παει αργα. Συνηθως ερχονται πολυ αμεσα γιατι ξερουν οτι καθε μερα που περναει ειναι κρισιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Θα πάρω σύμβουλο από εβδομάδα γιατί τέτοιες μέρες δύσκολο να έρθει κάποιος. Εν τω μεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι οι θηλες μου είναι επίπεδες. Οπότε σίγουρα αυτό δυσκολεύει τον θηλασμο. Γι αυτό πιστεύω και στις ψευδοθηλες δεν μπαίνει η θηλή μου μέσα. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος θα πάρω άλλες ψευδοθηλες (έχω της chicco που είναι πολύ τριγωνικές και τεράστιες. Είδα οι Dr browns ειναι πιο τετραγωνισμενες και ίσως μπει πιο εύκολα η θηλή μου μέσα) για να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και βγάλει γάλα. Τουλάχιστον να κάνουμε μια αρχή έστω κ έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντάτε. Μακάρι να τα καταφέρω. 

Οι επίπεδες θηλές δεν προκαλούν κανένα θέμα με το θηλασμό,το μωρό δεν πιάνει τη θηλή, πιάνει γύρω από τη θηλή.

Δεν υπάρχει μπουκάλι, ψευδοθηλή ή κανένα άλλο εξάρτημα να βοηθήσει για να πιάσει το μωρό το στήθος, παρά μόνο να επιμένεις δίνοντας στο μωρό το στήθος συνεχώς.

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό, γιατί το έχω ζήσει: βάζεις το μωρό 2, 3 ,10 φορές στο στήθος, δε θηλάζει, και ελπίζεις ότι με κάτι από όλα αυτά που πωλούνται ως "βοηθητικά" στο θηλασμό, θα υπάρξει λύση. Δυστυχώς, ή ευτυχώς, δεν είναι έτσι: το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι η επιμονή. 20, 40, 100 προσπάθειες τη μέρα. Μικρά γεύματα, το πολύ ανά δύο ώρες προσπάθεια στο στήθος και ενδιάμεσα ακόμη καλύτερα. Χασμουριέται, κλαίει, γκρινιάζει; Στήθος. Και επιμονή με μαλάξεις, αλλαγες πλευράς κλπ. Δε σε νοιάζει το να βγάλει γάλα σε αυτη τη φάση, σε νοιάζει το να μάθει να πιάνει, και εκεί δεν έχεις πια χρονικά περιθώρια. Το στήθος συνεχώς έξω κυριολεκτικά, το μωρό αγκαλιά, και προσπαθείς συνέχεια. Δεν υπάρχει άλλη μέθοδος. 

Εννοείται ότι όσο πιο γρήγορα βρεις σύμβουλο, τόσο πιο καλά, δες μήπως μπορείς απλά να πας με το μωρό σε ένα δημόσιο μαιευτήριο για επίσκεψη άμεσα, παλιά το Ελενα είχε τμήμα όπου μπορούσες να πας να σου δείξουν, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη εκεί ή σε άλλο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Θα πάρω σύμβουλο από εβδομάδα γιατί τέτοιες μέρες δύσκολο να έρθει κάποιος. Εν τω μεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι οι θηλες μου είναι επίπεδες. Οπότε σίγουρα αυτό δυσκολεύει τον θηλασμο. Γι αυτό πιστεύω και στις ψευδοθηλες δεν μπαίνει η θηλή μου μέσα. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος θα πάρω άλλες ψευδοθηλες (έχω της chicco που είναι πολύ τριγωνικές και τεράστιες. Είδα οι Dr browns ειναι πιο τετραγωνισμενες και ίσως μπει πιο εύκολα η θηλή μου μέσα) για να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και βγάλει γάλα. Τουλάχιστον να κάνουμε μια αρχή έστω κ έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντάτε. Μακάρι να τα καταφέρω. 

Παρε κ τωρα, καποιος θα ερθει. Κ υπαρχουν κ σε καποια νοσοκομεια 

Καθε μερα ειναι σημαντικη

Οι εισεχουσες μην σε απασχολουν καθολου, πιανεις το στηθος με τον αντιχειρα πανω κ τα αλλα 4δαχτυλα απο κατω, να θες να το συνθλιψεις να βγει εξω η θηλη. Γενικα ομως το μωρο πρεπει να πιανει ολη την αλω, δ μας απασχολει η θηλη. Επισης αν το μωρο καταφερνει κ θηλαζει η θηλη θα μενει λιγο προς  τα εξω, εμανα μετα απο δυο χρονια ειχε μεινει μονιμα, τωρα που σταματησα εχει μικρυνει παλι λιγο

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τελικά δεν βγάζει γάλα με την ψευδοθηλη. Γιατί άραγε; αφού την βάζει στο στόμα και κάνει την κίνηση. Τελικά θα πάρω το sns να δοκιμάσω. Να ρωτήσω κάτι, επειδή οι ψευδοθηλες είναι τεραστιες, πρέπει να γεμίζει όλη με τη θηλή μας; εμένα ούτε καν μπαίνει μέσα η θηλή μου. Έχει χρησιμοποιήσει κάποια να μου πει; 

Εγώ με εισεχουσες θηλές όταν χρησιμοποιησα ψευτοθηλες όταν το μωρό θηλαζε ένιωθα τη θηλαία άλω να τη ρουφάει το μωρό κ εμπενε στη ψευδοθηλη με τον θηλασμό κ μετά έβλεπα κ γάλα στη ψευδοθηλη ..!

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2019 at 9:33 ΜΜ, maria_tweety είπε:

Θα πάρω σύμβουλο από εβδομάδα γιατί τέτοιες μέρες δύσκολο να έρθει κάποιος. Εν τω μεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι οι θηλες μου είναι επίπεδες. Οπότε σίγουρα αυτό δυσκολεύει τον θηλασμο. Γι αυτό πιστεύω και στις ψευδοθηλες δεν μπαίνει η θηλή μου μέσα. Μέχρι να έρθει η σύμβουλος θα πάρω άλλες ψευδοθηλες (έχω της chicco που είναι πολύ τριγωνικές και τεράστιες. Είδα οι Dr browns ειναι πιο τετραγωνισμενες και ίσως μπει πιο εύκολα η θηλή μου μέσα) για να συνεχίσω να προσπαθώ μπας και βγάλει γάλα. Τουλάχιστον να κάνουμε μια αρχή έστω κ έτσι. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντάτε. Μακάρι να τα καταφέρω. 

η μητέρα μου με θήλασε επιτυχώς πολλούς μήνες (8 μήνες κ πρίν αποκλειστικά 6 ) με εντελώς  εισέχουσες θηλές.  - δεν είχε χρειαστεί ψευδοθηλή , πριν 44 χρόνια δεν υπήρχαν νομίζω καν.. έχω διαβάσει και εδώ άλλες μητέρες ότι θήλασαν κανονικά χωρίς κανένα άλλο πρόσθετο προιόν.    δεν είναι σώνει και καλά  απαραίτητο το προιόν, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γειά σας 

Εγώ βγάζω με θήλαστρο (philips avent το μονό) και δίνω στην μικρή μου μόνο από κει γάλα γτ δεν τα κατεφεραμε από το στήθος. Δεν έπερνε φυσιολογικό βάρος αλλά τώρα όλα είναι καλά. 

Βγάζω γάλα κάθε 6 ώρες από 200-220 ml την φορά εδώ και 1,5 μήνα τρ περίπου 

Λέτε να μου μειωθεί το γάλα που υπάρχει τόσο μεγάλο διάστημα από κάθε άντληση? 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ioanna2011 είπε:

Γειά σας 

Εγώ βγάζω με θήλαστρο (philips avent το μονό) και δίνω στην μικρή μου μόνο από κει γάλα γτ δεν τα κατεφεραμε από το στήθος. Δεν έπερνε φυσιολογικό βάρος αλλά τώρα όλα είναι καλά. 

Βγάζω γάλα κάθε 6 ώρες από 200-220 ml την φορά εδώ και 1,5 μήνα τρ περίπου 

Λέτε να μου μειωθεί το γάλα που υπάρχει τόσο μεγάλο διάστημα από κάθε άντληση? 

 

Νομίζω πως ίσως μπορεί να σε βοηθήσει και ή @mama16 που έκανε συστηματικά αντλησεις για μεγάλο χρονικό διάστημα όταν δει την παράθεση. 

 

 Ποσο είναι το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Νομίζω πως ίσως μπορεί να σε βοηθήσει και ή @mama16 που έκανε συστηματικά αντλησεις για μεγάλο χρονικό διάστημα όταν δει την παράθεση. 

 

 Ποσο είναι το μωρό?

Είναι σχεδόν 3ον μηνών... 

8 Ιανουαρίου θα τους κλείσει! Γενικά πάντως το γάλα μου για την μικρή είναι αρκετό.. Την ταΐζω κανονικά μόνο με μπιμπερό και βάζω και ρεζέρβα στο ψυγείο! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ioanna2011 είπε:

Είναι σχεδόν 3ον μηνών... 

8 Ιανουαρίου θα τους κλείσει! Γενικά πάντως το γάλα μου για την μικρή είναι αρκετό.. Την ταΐζω κανονικά μόνο με μπιμπερό και βάζω και ρεζέρβα στο ψυγείο! 

Εγώ η αλήθεια είναι ότι έβγαζα κάθε 3 ώρες με το θηλαστρο ακόμα κ το βράδυ γιατί φοβόμουν να μην μου κοπεί. Ξέρω κοπέλα όμως που έβγαζε ανά 5-6 ώρες κ είχε κανονικά γάλα, αλλά πιστεύω ανήκει στην εξαίρεση. Αν βγάζεις τόσο πάντως καλά είναι, αν δεις ότι σιγά σιγά μειώνεται η ποσότητα προσπάθησε να βγάζεις στο 4ωρο τουλάχιστον. Κ καλό είναι το βράδυ να κάνεις μια άντληση γιατί με όσες έχω μιλήσει που δεν έβγαζαν το βράδυ στους 2-3 μήνες τους κόπηκε. Να σου ζήσει το μωράκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ η αλήθεια είναι ότι έβγαζα κάθε 3 ώρες με το θηλαστρο ακόμα κ το βράδυ γιατί φοβόμουν να μην μου κοπεί. Ξέρω κοπέλα όμως που έβγαζε ανά 5-6 ώρες κ είχε κανονικά γάλα, αλλά πιστεύω ανήκει στην εξαίρεση. Αν βγάζεις τόσο πάντως καλά είναι, αν δεις ότι σιγά σιγά μειώνεται η ποσότητα προσπάθησε να βγάζεις στο 4ωρο τουλάχιστον. Κ καλό είναι το βράδυ να κάνεις μια άντληση γιατί με όσες έχω μιλήσει που δεν έβγαζαν το βράδυ στους 2-3 μήνες τους κόπηκε. Να σου ζήσει το μωράκι

Ευχαριστώ πολύ! 

Τις βραδινές ώρες βγάζω μια φορά 00:00 και μετά στις 6:00 το πρωί. 

Σκέφτομαι να κάνω ακόμα δύο αντλησεις στη διάρκεια της μέρας και πιστεύω θα είναι μια χαρά! 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 3:17 ΠΜ, Ioanna2011 είπε:

Είναι σχεδόν 3ον μηνών... 

8 Ιανουαρίου θα τους κλείσει! Γενικά πάντως το γάλα μου για την μικρή είναι αρκετό.. Την ταΐζω κανονικά μόνο με μπιμπερό και βάζω και ρεζέρβα στο ψυγείο! 

Εγώ δεν έχω εμπειρία από συστηματικές αντλησεις. Αν εσάς σας βολευει αυτό το σύστημα μία χαρά! 

 

Το στήθος προσαρμόζεται στην ζήτηση και ανάλογα προσφέρει. Παρόλα αυτά έχω διαβάσει πως καλό είναι να γινονται αντλησεις στο τρίωρο και οπωσδήποτε μία την νύχτα όπως σου είπε και ή  @mama16

που με κάλυψε με την απάντηση της!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...