Recommended Posts

Just now, belleblue είπε:

Θέλω να γράψεις ακριβώς την οδηγίες που σου έδωσε  Όλες μαζί αλλιώς δεν γινεται να αξιολογήςουμε καλά. 

Σου είπε ότι μία φορά την εβδομάδα την ίδια ώρα την ίδια μέρα γυμνό το μωρό να το ζυγίσεις; Εξέταςε για το χαλινό;

Σου είπε να δίνεις ξένο  σκόνη; Σου είπε ποιες ώρες να αντλείς και ποιες όχι;

Φυσικά και αν θηλάζει το μωρό ακριβώς μετά την άντληση δεν θα βρει γάλα πολύ. Άρχικά επειδή είσαστε εννιά ημερών μόνο μπορεί να μη χρειάστηκε να κάνεις ακριβώς τίποτα και απλώς να θηλασεις σωστά το μωρό σου.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σόι σύμβουλος είναι αυτή που έφυγε χωρίς να έχει αισθανθεί ότι το μωρό θηλάζει κανονικά. Πρέπει να το δει να θηλάζει για να σου πει τι κάνεις λάθος και να διορθωθεί η οποία κίνηση. Αν το μωρό δεν είναι ικανό να θηλάσει ή  υπάρχει ιατρικός λόγος ή κάνεις κάτι λάθος.  Ο ιατρικός λόγος είναι ο κοντός χαλινός. Έστω και λίγο κοντός να είναι πάλι εμποδίζει, είχα διαβάσει πρόσφατα ένα άρθρο γι’ αυτό ότι πάρα πολλές φορές δεν γίνεται σωστή διάγνωση του χαλινού. 

Είναι πάρα πάρα πάρα πολύ νωρίς για να θεωρήσεις ότι κάτι έχει παγιωθεί. 

Ένας άλλος λόγος που είχα και γω πρόβλημα να καταλάβω είναι ότι το μωρό για να  θηλαςει σωστά πρέπει να ανοίξει ολόσωστα όλο ανοιχτά το στόμα του τεντωμένο.

Την στιγμή που το στόμα είναι τεντωμένα ανοιχτό το μπουκώνεις το στήθος αποφασιστικά.

Είναι μία κίνηση που από το ένστικτο φοβάσαι να κάνεις, αν δεν το έχεις δει να γίνεται γιατί πιστεύεις ότι δεν χωράει στο στόμα του μωρού ή ότι θα το πνίξεις. Ή αλήθεια όμως είναι ότι η θηλή μπαίνει βαθιά πίσω

για να υπάρξει σωστός θηλασμός.

Εμένα που λες δεν άνοιγε το στόμα κ δεν ήξερα  με ποιον τρόπο να το κάνω αυτό. Η οδηγία λοιπόν της συμβούλου που σου είπε να βάζεις τη θηλή στην μύτη είναι γιατί έτσι προκαλείται το ερέθισμα να ανοίξει το μωρό καλά το στόμα του. 

Προτείνω εφόσον έχεις πληρώσει την συγκεκριμένη συμβούλιο να την πάρεις ένα τηλέφωνο και να την ζητήσεις αναλυτικά συγκεκριμένες οδηγίες πότε είναι καλό να αντλείς.  

Εμένα το θήλαστρο που είχα αγοράσει ήταν της άλλης εταιρείας της Ameda. 

Αν τώρα συνεχίσεις να δίνεις συμπλήρωμα χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη ότι δεν έχεις καλή παραγωγή  ! σαμποτάρεις την προσπάθειά σου. Ναι δεν έχει παγιωθεί κάτι αλλά όσο συνεχίζεις να δίνεις συμπλήρωμα η πορεία προχωράει. Όπως σου είπα η οδηγία να δώσεις ξένο γάλα δεν προέρχεται από άτομο που θέλει να σε βοηθήσει να θηλασεις.

Είναι απολύτως αποδεκτό να μη θέλεις να θηλασεις, αλλά απαράδεκτο να σε εμποδίζουν με  λάθος οδηγίες.

Δεν μου έδωσε οδηγίες για τίποτα. Εξέτασε το μωρό σαν παιδιατρος, μου είπε να μετράω πόσα μλ τρώει ανά 24ωρο, να ζυγίζω το μωρό πριν φάει μια φορά την εβδομάδα, και να έχω επαφή δέρμα με δέρμα για να βοηθήσει στο θηλασμο. Αυτά.... Όσες φορές έχω προσπαθήσει να τον βάλω στο στήθος δεν ρουφάει. Με το θήλαστρο mini electric βγάζω πολύ λίγο γάλα οπότε αναγκαστικά δίνω κυρίως ξένο. Θέλω να πάρω άλλο θήλαστρο γιατί αφενός με αυτό βγάζω 20 με 30 μλ τη φορά και αφετέρου δεν βλέπω να μου αυξάνει την παραγωγή. Θα με ενδιέφερε να μου στείλεις πληροφορίες για το θήλαστρο που αγόρασες. Σκεφτόμουν να πάρω το swing η να νοικιάσω. Από την άλλη στο ebay πουλάνε το lactina μεταχειρισμένο και σκεφτόμουν να το αγοράσω από κει. Θα έρθει ο παιδιατρος που είχα στο ιασω και που μάλλον με αυτόν θα συνεχίσω και θα τον ρωτήσω αν έχει κοντό χάλινο.περιμενω λίγο να πάρει τα πάνω του γενικά γιατί και για να φάει από το μπουκάλι μας βγάζει την ψυχή, πάνω από μισή ώρα για 50μλ το πολύ κουνωντας συνέχεια το μπουκάλι για να θυμηθεί να ρουφήξει. Επίσης, λόγω ικτερου που δεν λέει να πέσει δίνω αναγκαστικά συμπλήρωμα γιατί δεν μπορώ να το ρισκάρω και να τον αφήνω νηστικό. 

Επεξεργάστηκαν by maria_tweety

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα