Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θηλάζει. Τι να κάνω;


Recommended Posts

Κορίτσια γέννησα την Πέμπτη κ είμαι ακόμη μαιευτηριο. Δεν έχω καταφέρει να θηλασω. Μου βάζουν το μωρό οι μαιες στο στήθος, πιάνει τη θηλή αλλά δεν κάνει θηλαστικη κίνηση. Οπότε του δίνω ξένο γάλα. Προσπαθώ να βγάλω με το θήλαστρο αλλά βγάζω ποσότητα ίση μ ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Γενικά δε νομίζω να τα καταφέρω. Το γάλα ποτέ θα έρθει; τι να κάνω; καμία πρόταση; εν τω μεταξύ και από το μπιμπερό με το ζόρι τρώει. Όλο κοιμάται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια γέννησα την Πέμπτη κ είμαι ακόμη μαιευτηριο. Δεν έχω καταφέρει να θηλασω. Μου βάζουν το μωρό οι μαιες στο στήθος, πιάνει τη θηλή αλλά δεν κάνει θηλαστικη κίνηση. Οπότε του δίνω ξένο γάλα. Προσπαθώ να βγάλω με το θήλαστρο αλλά βγάζω ποσότητα ίση μ ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Γενικά δε νομίζω να τα καταφέρω. Το γάλα ποτέ θα έρθει; τι να κάνω; καμία πρόταση; εν τω μεταξύ και από το μπιμπερό με το ζόρι τρώει. Όλο κοιμάται. 

Να σου ζησει! 

Συνηθως 3-4η μερα κατεβαινει το γαλα

Συνεχισε με αντλησεις τουλ 8φορες την ημερα, δινε αυτο το κουταλακι. Ετσι κ αλλιως τις πρωτες μερες γευμα για νεογεννητο θεωρουνται τα 5μλ

Αθηνα γεννησες; σε ιδιωτικο; επειδη πιθανον θα χρειαστεις αρκετη βοηθεια, φροντισε με το που βγεις να σας δει ιδωτης παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος γαλουχιας

Αλλα ακομη κ τωρα μιλησε τηλεφωνικα εστω με καποιον που μπορει να σε βοηθησει

Ολοκληρο μαιευτηριο(ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο, δ υπαρχει καποιος;) 

Εχει ικτερο; απο πανες πως παει; 

Οταν πιανει το μωρο το στηθος, τι κανει; απλα το κραταει στο στομα; 

Παρολα αυτα να προσπαθεις συχνα, ακομη κ αν μετα δινεις συμπληρωμα. Με την εξασκηση θα τα καταφερετε

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!  Ρώτα στο μαιευτήριο αν έχουν ελέγξει χαλινό. Βρες παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού να σε δει μόλις γυρίσετε σπίτι, κι όταν λέω μόλις, εννοώ την πρώτη κιόλας μέρα. Έστω μία μαία, αν δεν υπάρχει παιδίατρος εκεί που μένεις. 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κι απο εμενα! Συμφωνω με οσα σου ειπανε παραπανω, αλλα ηθελα να ρωτησω: δεν κανει καθολου θηλαστικη κινηση; κανει αλλα ειναι ανεπαρκης; φαινεται σαν να πιπιλαει απλα και αδυναμα (nibbling) ; ποιος ηταν ο τροπος τοκετου; αναισθησια; Μιλα οπωσδηποτε με συμβουλο θηλασμου. Το συμπληρωμα να το δινεις βαζοντας να θηλαζει το δαχτυλο σου και δινοντας με συριγγα απο την πλαινη ακρη του στοματος για να αποφυγεις την συγχυση θηλων, διαφορετικα μετα θα δυσκολευτειτε πολυ. Ιδανικα να χρησιμοποιησεις SNS, αλλα χρειαζεσαι καθοδηγηση απο συμβουλο. Να εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου, να το βαζεις γυμνο επανω σου για επαφη δερμα με δερμα και συνεχεια να προσπαθεις να θηλασει. Τα μωρα μαθαινουν να θηλαζουν θηλαζοντας, το ιδιο και οι μαμαδες.

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια γέννησα την Πέμπτη κ είμαι ακόμη μαιευτηριο. Δεν έχω καταφέρει να θηλασω. Μου βάζουν το μωρό οι μαιες στο στήθος, πιάνει τη θηλή αλλά δεν κάνει θηλαστικη κίνηση. Οπότε του δίνω ξένο γάλα. Προσπαθώ να βγάλω με το θήλαστρο αλλά βγάζω ποσότητα ίση μ ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Γενικά δε νομίζω να τα καταφέρω. Το γάλα ποτέ θα έρθει; τι να κάνω; καμία πρόταση; εν τω μεταξύ και από το μπιμπερό με το ζόρι τρώει. Όλο κοιμάται. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου... Όπως σου είπαν κ τα κορίτσια πάρε κάποιον σύμβουλο θηλασμού. Εν τω μεταξύ για να βοηθήσεις την κατάσταση κ να βγαίνει περισσότερο γάλα κάνε μασάζ το στήθος κ προσπάθησε να το πατάς όταν βάζεις να θηλάσει το μωρό μπας κ καταλάβει ότι από εκεί τρώει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια γέννησα την Πέμπτη κ είμαι ακόμη μαιευτηριο. Δεν έχω καταφέρει να θηλασω. Μου βάζουν το μωρό οι μαιες στο στήθος, πιάνει τη θηλή αλλά δεν κάνει θηλαστικη κίνηση. Οπότε του δίνω ξένο γάλα. Προσπαθώ να βγάλω με το θήλαστρο αλλά βγάζω ποσότητα ίση μ ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Γενικά δε νομίζω να τα καταφέρω. Το γάλα ποτέ θα έρθει; τι να κάνω; καμία πρόταση; εν τω μεταξύ και από το μπιμπερό με το ζόρι τρώει. Όλο κοιμάται. 

 

Να απαιτήσεις να σας δει τόσο σύμβουλος θηλασμού όσο και παιδίατρος, πριν βγείτε από το νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο ιασω είμαι. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληριδιο, αλλά η δόση ήταν μικρή, συντήρησης την είπαν. Έχω δική μου μαία, έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές του βάζουμε τη θηλή στο στόμα κ αυτός απλά κάθεται δεν κάνει τίποτα. Έχει ίκτερο, τον έχουν στη λάμπα. Είναι πολύ ατονος, δεν κλαίει καθόλου ούτε για να φάει. Περιμένω να πάμε σπίτι για να τον έχω πάνω μου. Η μαία μου μου είπε ότι αν δεν τα καταφέρουμε θα βγάζω το γάλα με το θήλαστρο κ θα του το δίνω. Γενικά οι κοπέλες εδώ βοηθάνε ο δικός μου δεν συνεργάζεται. Έχω απογοητευτεί, ειδικά όταν τον βλέπω συνέχεια να κοιμάται. Τον λυπάμαι. Το στήθος μου έχει πρηστεί αλλά βγάζει ακόμα αυτό το κίτρινο και πολύ λίγη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καθόλου γάλα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Λοιπόν, στο ιασω είμαι. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληριδιο, αλλά η δόση ήταν μικρή, συντήρησης την είπαν. Έχω δική μου μαία, έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές του βάζουμε τη θηλή στο στόμα κ αυτός απλά κάθεται δεν κάνει τίποτα. Έχει ίκτερο, τον έχουν στη λάμπα. Είναι πολύ ατονος, δεν κλαίει καθόλου ούτε για να φάει. Περιμένω να πάμε σπίτι για να τον έχω πάνω μου. Η μαία μου μου είπε ότι αν δεν τα καταφέρουμε θα βγάζω το γάλα με το θήλαστρο κ θα του το δίνω. Γενικά οι κοπέλες εδώ βοηθάνε ο δικός μου δεν συνεργάζεται. Έχω απογοητευτεί, ειδικά όταν τον βλέπω συνέχεια να κοιμάται. Τον λυπάμαι. Το στήθος μου έχει πρηστεί αλλά βγάζει ακόμα αυτό το κίτρινο και πολύ λίγη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καθόλου γάλα; 

Όχι γλυκειά μου μην ανησυχεις εφόσον έχει πρηστεί έχεις γάλα. Προσπάθησε να το πιέζεις την ώρα που βγάζεις με το θηλαστρο. Κ εμένα είχε αργήσει να κατέβει κ στην αρχή έβγαζα μερικές σταγόνες κ όμως για 1 χρόνο είχα γάλα, μετά σταμάτησα από μόνη μου. Τώρα για το μωρό δεν ξέρω τι να συμβουλεψω, μάλλον απ' τον ίκτερο δεν έχει όρεξη να θηλάσει. Αν θες να θηλασεις να βγάζεις με το θηλαστρο 8 φορές την ημέρα κ να διαρκεί 40 λεπτά την φορά για να αυξήσεις την παραγωγή

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Λοιπόν, στο ιασω είμαι. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληριδιο, αλλά η δόση ήταν μικρή, συντήρησης την είπαν. Έχω δική μου μαία, έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές του βάζουμε τη θηλή στο στόμα κ αυτός απλά κάθεται δεν κάνει τίποτα. Έχει ίκτερο, τον έχουν στη λάμπα. Είναι πολύ ατονος, δεν κλαίει καθόλου ούτε για να φάει. Περιμένω να πάμε σπίτι για να τον έχω πάνω μου. Η μαία μου μου είπε ότι αν δεν τα καταφέρουμε θα βγάζω το γάλα με το θήλαστρο κ θα του το δίνω. Γενικά οι κοπέλες εδώ βοηθάνε ο δικός μου δεν συνεργάζεται. Έχω απογοητευτεί, ειδικά όταν τον βλέπω συνέχεια να κοιμάται. Τον λυπάμαι. Το στήθος μου έχει πρηστεί αλλά βγάζει ακόμα αυτό το κίτρινο και πολύ λίγη ποσότητα. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καθόλου γάλα; 

Δε φταίει το γάλα σου, φταίει από τη μία ο ίκτερος, και από την άλλη ότι δεν έχεις υποστήριξη (όχι δεν έχεις, άλλο τι σου λένε και άλλο το αν σε βοηθάνε, και κάποια νοσοκομεία έχουν δυστυχώς μη φιλική προς το θηλασμό νοοτροπία). Ζήτησε σύμβουλο θηλασμού. Ένα μωρό που πιάνει μόνο τη θηλή, είναι ξύπνιο κλπ, ε εκεί δε τη θες τη βοήθεια, για μωρά σαν το δικό σου χρειάζεσαι, και αν οι μαίες δεν ξέρουν πώς να το ξυπνήσουν και να το κάνουν να θηλάσει (ή δε θέλουν), δε σε βοηθάνε.

Προς το παρόν, όσο το παιδί είναι στη λάμπα, και μέχρι να συνέλθει, ζήτησε νοσοκομειακό θήλαστρο, και βγάζε περίπου ένα τέταρτο από κάθε στήθος (και ας μη βγάζει, πρέπει να γίνεται η κίνηση) κάθε 3 ώρες, με ξυπνητήρι ακόμη και τη νύχτα στις 3-4 ώρες. Βεβαιώσου ότι το θήλαστρο δεν ενοχλεί τις θηλές και πάρε και μία κρέμα λανολίνης για να βοηθήσει να μην πληγωθεί το δέρμα. Οταν βγει το μωρό από τη λάμπα, το κρατάς αγκαλιά όσο μπορείς, το γδύνεις κατά προτιμηση, πειράζεις αυτάκια, ποδαράκια κλπ (θες να εκνευριστεί και να κλάψει στη φάση που είστε) και το βάζεις στο στήθος, ξανά και ξανά, ανά 2 ώρες ή νωρίτερα αν θέλει. Μόνο αφού επιμείνεις κανένα τέταρτο από κάθε πλευρά βάζεις θήλαστρο ή/και δίνεις ξένο. Αν διατηρήσεις το γάλα και επιμείνεις στο στήθος, μόλις πέσει σε 1-2 βδομάδες ο ίκτερος, θα θηλάζει μία χαρά, αρκεί να έχεις υπομονή στην αρχή, και να πάρεις συμβουλές από κάποιον που όντως ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Για να μειωθεί η χολερυθρίνη πρέπει το παιδί να κατουρήσει, οπότε πρεπει να πιει γάλα. Δωστου ξένο, μη σε νοιάζει καθόλου, απλά δίνε το με σύριγγα, έτσι κ αλλιώς χρειάζονται πολύ μικρή ποσότητα. Συνέχιζε εσύ να βγάζεις το πρωτογαλα με το θηλαστρο κ να του το δίνεις κ αυτό με τη σύριγγα εννοείται. Λογικά όπου να ναι θα κατέβει κ το γάλα κ εκεί πρέπει να προσέξεις να το βγάζεις τακτικά μην πάθεις μαστίτιδα γιατί εκεί πολύ πιθανον να σταματήσεις (δυστυχώς έτσι γίνεται συνήθως). Μόλις το παιδί συνέλθει από τον ίκτερο θα σταματήσει να είναι ληθαργικο κ με λίγη υπομονή θα ξεκινήσει να θηλάζει. Εσύ εν τω μεταξύ θα του κόψεις το ξένο κ θα του δίνεις το δικό σου που θα έχει κατέβει. Όσο γίνονται όλα αυτά θα το βάζεις στο στήθος σου κ ας μην τρώει, συνέχεια. Να σου ζήσει κ καλό κουράγιο, τα εχουμε περάσει όλες.

Α πολύ βασικό, πρέπει να τον έχεις πολύ τακτικά, μην αφήνεις ώρες να περάσουν ούτε να περιμένεις να κλάψει για να σου τον φέρουν. Κάθε 1.5-2 ώρες πρέπει να τρώει για να φύγει ο ικτερος.

 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως οπως λεει η λενια. Το πολυ ανα διωρο, βαζεις το μωρο στο στηθος κ του δινεις γαλα

Συνεχισε με αντλησεις οπως λεει η μαμα16, δινε οσο βγαζεις κ οταν χρειαζεται συμπληρωμα

Πιστευω αν πεσει ο ικτερος θα συνεργαζεται περισσοτερο. Σου εχουν φερει λαμπα διπλα σου; 

Δωσε το γαλα με συριγγα

Κ ψαξε απο τωρα παιδιατρο συμβουλο

Θα κατεβει κ το γαλα. Λογικο προς το παρον εχεις το πρωτογαλα που ειναι πολυ σημαντικο κ αρκει για τωρα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Πιστεύω ότι έπαθε ίκτερο γιατί το πρώτο 24ωρο δεν είχε φάει τίποτα. Δεν θηλαζε και μου έλεγαν δεν πειράζει και να μην φάει, δεν θα πεινάει γιατί θα είχε φάει στην κοιλιά.ούτε είχε χάσει πολύ βάρος. Μετά ξεκινήσαμε να του δίνουμε ξένο. Και χθες το βράδυ τον είχα δώσει μέσα κ είχα πει να τον ταΐζουν συνέχεια αλλά αυτός επειδή δεν κλαίει για να φάει μπορεί να μην τον ταιζαν όπως έπρεπε. Που να το φανταστώ; γιατί χθες το απόγευμα είχε 10 ίκτερο και σήμερα το πρωί πήγε στο 14.οποτε σήμερα θα τον ζητάω να τον ταΐζω εγώ να είμαι σίγουρη. Λάμπα δεν έχω δίπλα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Πιστεύω ότι έπαθε ίκτερο γιατί το πρώτο 24ωρο δεν είχε φάει τίποτα. Δεν θηλαζε και μου έλεγαν δεν πειράζει και να μην φάει, δεν θα πεινάει γιατί θα είχε φάει στην κοιλιά.ούτε είχε χάσει πολύ βάρος. Μετά ξεκινήσαμε να του δίνουμε ξένο. Και χθες το βράδυ τον είχα δώσει μέσα κ είχα πει να τον ταΐζουν συνέχεια αλλά αυτός επειδή δεν κλαίει για να φάει μπορεί να μην τον ταιζαν όπως έπρεπε. Που να το φανταστώ; γιατί χθες το απόγευμα είχε 10 ίκτερο και σήμερα το πρωί πήγε στο 14.οποτε σήμερα θα τον ζητάω να τον ταΐζω εγώ να είμαι σίγουρη. Λάμπα δεν έχω δίπλα μου. 

Εμένα οταν η κόρη μου είχε ίκτερο μου είχαν δώσει οδηγία κάθε 1.5-2 ώρες να την ταιζω γιατί αλλιώς δεν πέφτει ο ικτερος. Ζητά να τον πάρεις στο δωμάτιο μαζί σου, κ εσύ θα είσαι πιο ήρεμη που θα τον βλέπεις κ μόνο αλλά κ αυτός θα σε νιώθει κ μπορεί να βοηθήσει κ στο θηλασμό. Κ σίγουρα θα ελέγχεις κ τα γεύματα του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την δίνουν την λάμπα. Αλλά θα τον ζητάω εγώ κάθε 2 ώρες να τον ταΐζω. Τώρα μόλις έφαγε με το ζόρι 20μλ.απογοήτευση. Τώρα θα μετρήσουν πάλι τον ίκτερο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , maria_tweety είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Πιστεύω ότι έπαθε ίκτερο γιατί το πρώτο 24ωρο δεν είχε φάει τίποτα. Δεν θηλαζε και μου έλεγαν δεν πειράζει και να μην φάει, δεν θα πεινάει γιατί θα είχε φάει στην κοιλιά.ούτε είχε χάσει πολύ βάρος. Μετά ξεκινήσαμε να του δίνουμε ξένο. Και χθες το βράδυ τον είχα δώσει μέσα κ είχα πει να τον ταΐζουν συνέχεια αλλά αυτός επειδή δεν κλαίει για να φάει μπορεί να μην τον ταιζαν όπως έπρεπε. Που να το φανταστώ; γιατί χθες το απόγευμα είχε 10 ίκτερο και σήμερα το πρωί πήγε στο 14.οποτε σήμερα θα τον ζητάω να τον ταΐζω εγώ να είμαι σίγουρη. Λάμπα δεν έχω δίπλα μου. 

Αναποδα κοπέλα μου, επειδή έκανε ίκτερο δεν έτρωγε. Δεν προκαλεί η έλλειψη φαγητού τον ίκτερο, το ανάποδο

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Όχι δεν την δίνουν την λάμπα. Αλλά θα τον ζητάω εγώ κάθε 2 ώρες να τον ταΐζω. Τώρα μόλις έφαγε με το ζόρι 20μλ.απογοήτευση. Τώρα θα μετρήσουν πάλι τον ίκτερο 

Μα πόσο περιμένεις να τρώει το νεογέννητο;;; Άντε 20-30 το πολύ τις πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με το θήλαστρο βγάζω 10μλ κάθε 3 ώρες. Είναι καλή αυτή η ποσότητα; λίγη μου φαίνεται. Δεν το βλέπω να βγάζω γάλα.επισης,στις θηλες σκεφτόμουν να βάλω λίγο ελαιόλαδο για να γλιστράνε καλύτερα μέσα στο θήλαστρο να μην ερεθιζονται.κανει λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

γΜη βγάζεις μόνο κάθε τρεις. το ξέρω ότι έτσι λένε στο μαιευτήριο κ μάλιστα 10 λεπτά στο κάθε στήθος. Δεν φτάνει τόσο, κάθε δυο ώρες από 20 λεπτα βγάζε. Κι αν σταματηςει να βγαζει, γυρνά το ξανα στο γρηγορο προγραμμα που κανει στην αρχη για να ερεθιςει τη θηλη. ετσι μπορει να ξαναβγάλει. Πες στις μαιες να σου το δειξουν. Αν είναι ακόμα πρώτο γάλα μια χαρά είναι η ποσότητα. Αλλά πρέπει πιο συχνά. Δεν νοικιάζεις καλύτερα νοσοκομειακό διπλής αντληςης; Όταν ήμουν εγώ, δυο διπλανές μ ειχαν φερει νοικιασμένο το νοσοκομειακο της medela κ έβγαζαν, αρα δεν υπαρχει θεμα, το επιτρεπει το μαιευτηριο. 

Link to comment
Share on other sites

20-25 ml για λιγων ημερων μωρο ειναι μια χαρα. Απο πανες πως πατε; Εφοσον δεν θηλαζει αποτελεσματικα, κανε αντλησεις καθε 2 ωρες. Και ζεστα ντουζ με μαλλαξεις για να αποσυμφορηθει το πρηξιμο με κρυες κομπρεσες αμεσως μετα.

Συνεχισε ετσι, οσο μπορεις να τον κρατας διπλα σου, αγκαλιτσα και στηθος. Λογικα οταν ηρεμησει ο ικτερος δεν θα ειναι τοσο ληθαργικος, αλλα εν τω μεταξυ δινε συνεχεια ευκαιριες να θηλασει και συμπληρωμα μονο με συριγγα. Να επικοινωνησεις σιγουρα με συμβουλο θηλασμου...μπορει να ειναι κουραστικο να στο λεμε ξανα και ξανα αλλα πραγματικα θα βοηθησει.

 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω να μην βγαζεις στο τριωρο, αλλα στο διωρο. Κ για 40'

20-25μλ ειναι καλα για τωρα

Φροντισε να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο διπλης αντλησης κ να παρεις κ τα σωληνακια sns για την σιτιση

Μεχρι τοτε δινε συμπληρωμα με την συριγγα

Μαλαξεις την ωρα του θηλασμου αλλα κ της αντλησης. Κ ζεστες κομπρεσες πριν

Μηπως θελεις αλλο μεγεθος χοανης; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Με το θήλαστρο βγάζω 10μλ κάθε 3 ώρες. Είναι καλή αυτή η ποσότητα; λίγη μου φαίνεται. Δεν το βλέπω να βγάζω γάλα.επισης,στις θηλες σκεφτόμουν να βάλω λίγο ελαιόλαδο για να γλιστράνε καλύτερα μέσα στο θήλαστρο να μην ερεθιζονται.κανει λέτε; 

 

Αν οι θηλές ερεθίζονται, κάτι φταίει με το θήλαστρο. Το μέγεθος από το χωνί, η ένταση κλπ. Καλύτερα λανολίνη αντί ελαιόλαδο, πριν και μετά το θήλαστρο, και πριν και μετά το θηλασμό (δεν παθαίνει κάτι το μωρό). Τη μέρα, θήλαστρο όποτε τρώει το παιδί αν δε θηλάζει, που είναι λογικά κάθε 2 ώρες το πολύ, και επιμένεις για 15 λεπτά τουλάχιστον σε κάθε πλευρά, κι ας μη βγάζει. 10 ml στη φάση που είστε δεν είναι άσχημα, αν θηλάσει το μωρό, θα βγάλει πολύ περισσότερο. Το βασικό είναι να μπειτο παιδί στο στήθος, και αν επιτρέπεται να βγει από τη λάμπα με διαλείμματα, σε κάθε ευκαιρία επιμένεις στο στήθος.

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν οι θηλές ερεθίζονται, κάτι φταίει με το θήλαστρο. Το μέγεθος από το χωνί, η ένταση κλπ. Καλύτερα λανολίνη αντί ελαιόλαδο, πριν και μετά το θήλαστρο, και πριν και μετά το θηλασμό (δεν παθαίνει κάτι το μωρό). Τη μέρα, θήλαστρο όποτε τρώει το παιδί αν δε θηλάζει, που είναι λογικά κάθε 2 ώρες το πολύ, και επιμένεις για 15 λεπτά τουλάχιστον σε κάθε πλευρά, κι ας μη βγάζει. 10 ml στη φάση που είστε δεν είναι άσχημα, αν θηλάσει το μωρό, θα βγάλει πολύ περισσότερο. Το βασικό είναι να μπειτο παιδί στο στήθος, και αν επιτρέπεται να βγει από τη λάμπα με διαλείμματα, σε κάθε ευκαιρία επιμένεις στο στήθος.

Στο θήλαστρο δεν μπαίνει όλη η θηλή που θα έπιανε κανονικά το μωρό με το στόμα του. Μπαίνει μόνο το μπροστινό μέρος. Είναι λάθος αυτό; μήπως λόγω της τριβής ερεθιζονται οι θηλες; πως θα καταλάβω το σωστό μέγεθος χοανης; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maria_tweety είπε:

Στο θήλαστρο δεν μπαίνει όλη η θηλή που θα έπιανε κανονικά το μωρό με το στόμα του. Μπαίνει μόνο το μπροστινό μέρος. Είναι λάθος αυτό; μήπως λόγω της τριβής ερεθιζονται οι θηλες; πως θα καταλάβω το σωστό μέγεθος χοανης; 

Χρειάζεσαι μεγαλύτερη χοάνη αν είναι έτσι. Λογικά πρέπει να έχουν στο μαιευτήριο, ζήτησε τους. Όλες σου οι απορίες κ τα πρβλ θα λυθούν με έναν σύμβουλο θηλασμού. Μην το καθυστερεις, εμενα λάθος χοάνη μου έκοψε τις θηλές στη μεση-_-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...