Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί κρεβατάκι έχετε;


Belmar

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά τα προσσταττευτικά  που λέτε είναι βολικά; Είναι σταθερά; Από ποια ηλικία τα χρησιμοποιήσατε; 

 

Έχω τον εξής προβληματισμό: ο γιος μου 15μ τώρα, από την αρχή δεν είχε θέμα να κοιμηθεί στην κούνια του. Και γενικά δεν ξυπνάει εύκολα, οπότε ποτέ δεν είχα πρόβλημα να τον μετακινήσω από την αγκαλιά στο κρεβάτι και να ξυπνήσει. Τώρα κοιμάται με λίγο κούνημα στην αγκαλιά μου (πιο πολύ η αγκαλιά πιστεύω τον χαλαρωνει παρά το κούνημα) και πιπίλα, την οποία θα ήθελα να κόψω πριν τα 2. Όσο το στρώμα του ήταν στην πάνω πάνω θέση, κοιμόταν και χωρίς αγκαλιά, ξάπλωνε, στριφογύριζε, τον χάιδευα, τραγουδούσα λίγο και όλα οκ. Από τότε που κατεβάσαμε το στρώμα, αυτό σταμάτησε, και δεν το βρίσκω παράλογο. Απλώς βλέπω ότι  κάποιες φορές πιέζεται με την αγκαλιά. Θέλει να ξαπλώσει και να χαλαρώσει έτσι και γι αυτό τον βάζω στο κρεβάτι μας και συχνά αποκοιμιέται έτσι, και μετά τον μεταφέρω στην κούνια. Και στο ένα ξύπνημα που κάνει συνήθως μέσα στη νύχτα, έτσι τον ξανακοιμίζω, εκτός αν νυστάζω πολύ και απλώς κοιμηθούμε αγκαλιά. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα βόλευε να κοιμάται σε κανονικό κρεβάτι και να ξαπλώνω δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί, και μετά πάλι να πηγαίνω έτσι αν ξυπνήσει ενδιάμεσα. Αλλά φοβάμαι ότι έιναι λίγο μικρός για κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας. Γι αυτό ρωτάω για τα προστατευτικά. 

 

Τα προστατευτικά της chicco είναι αρκετά καλά, δηλαδή είναι αρκούντως ψηλά και έχουν και ιμάντες, οπότε αν πάρεις/έχεις κρεβάτι με τάβλες θα στερεώνονται καλά. Το θέμα είναι μήπως το παιδί θελήσει να σκαρφαλώσει πάνω τους για να κατέβει από το κρεβάτι. Για αυτό αν το κάνεις, μην κλείσεις όλο το κρεβάτι, άσε κάποιο κενό ώστε το παιδί να μπορεί να κατέβει από εκεί.

 

Βεβαίως, υπάρχει πάντα και η λύση να βάλεις στρώμα στο πάτωμα.

 

Επίσης, πρότασή μου είναι να μην επιδιώξεις να κόψεις την πιπίλα σύντομα, στον ύπνο τουλάχιστον. Έχεις ακόμα οδοντοφυία μπροστά + την κρίση ύπνου των 18 μηνών + άλλη μια δύσκολη κρίση στα 2 χρόνια, ό,τι τον βοηθάει να κοιμηθεί είναι συμμαχός σου προς το παρόν. Μπορείς να αρχίσεις να τον "απομακρύνεις" από την πιπίλα μέσα στην ημέρα και να την αφήσεις μόνο για τους ύπνους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά τα προσσταττευτικά  που λέτε είναι βολικά; Είναι σταθερά; Από ποια ηλικία τα χρησιμοποιήσατε; 

 

Έχω τον εξής προβληματισμό: ο γιος μου 15μ τώρα, από την αρχή δεν είχε θέμα να κοιμηθεί στην κούνια του. Και γενικά δεν ξυπνάει εύκολα, οπότε ποτέ δεν είχα πρόβλημα να τον μετακινήσω από την αγκαλιά στο κρεβάτι και να ξυπνήσει. Τώρα κοιμάται με λίγο κούνημα στην αγκαλιά μου (πιο πολύ η αγκαλιά πιστεύω τον χαλαρωνει παρά το κούνημα) και πιπίλα, την οποία θα ήθελα να κόψω πριν τα 2. Όσο το στρώμα του ήταν στην πάνω πάνω θέση, κοιμόταν και χωρίς αγκαλιά, ξάπλωνε, στριφογύριζε, τον χάιδευα, τραγουδούσα λίγο και όλα οκ. Από τότε που κατεβάσαμε το στρώμα, αυτό σταμάτησε, και δεν το βρίσκω παράλογο. Απλώς βλέπω ότι  κάποιες φορές πιέζεται με την αγκαλιά. Θέλει να ξαπλώσει και να χαλαρώσει έτσι και γι αυτό τον βάζω στο κρεβάτι μας και συχνά αποκοιμιέται έτσι, και μετά τον μεταφέρω στην κούνια. Και στο ένα ξύπνημα που κάνει συνήθως μέσα στη νύχτα, έτσι τον ξανακοιμίζω, εκτός αν νυστάζω πολύ και απλώς κοιμηθούμε αγκαλιά. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα βόλευε να κοιμάται σε κανονικό κρεβάτι και να ξαπλώνω δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί, και μετά πάλι να πηγαίνω έτσι αν ξυπνήσει ενδιάμεσα. Αλλά φοβάμαι ότι έιναι λίγο μικρός για κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας. Γι αυτό ρωτάω για τα προστατευτικά. 

Εμεις εχουμε βγαλει τελειως τα καγκελα απο την κουνια, ειναι αρκετα χαμηλα κ μωρακι 12-18μ ανεβοκατεβαινει. Κ κατω για να μην πεσει εχω αφησει το στρωμα του παρκου

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εμεις εχουμε βγαλει τελειως τα καγκελα απο την κουνια, ειναι αρκετα χαμηλα κ μωρακι 12-18μ ανεβοκατεβαινει. Κ κατω για να μην πεσει εχω αφησει το στρωμα του παρκου

Just now, Deena είπε:

Για αυτό αν το κάνεις, μην κλείσεις όλο το κρεβάτι, άσε κάποιο κενό ώστε το παιδί να μπορεί να κατέβει από εκεί.

Τώρα μόλις άφησε το χεράκι δειλά δειλά στο περπάτημα, νομίζω έχουμε μέλλον για να κατέβει από το στρώμα. Αλλά δεν ξέρω κιόλας.. Υποθέτω θα πρέπει να δείοξει ενδιαφέρον για σκαρφάλωμα πχ σε καναπέδες για να θεωρήσω ότι είναι έτοιμος να το κάνει; 

Just now, Deena είπε:

Βεβαίως, υπάρχει πάντα και η λύση να βάλεις στρώμα στο πάτωμα.

Έχω κάνει πολλές υπερβάσεις αλλά αυτό ακούγεται too much. Εδώ αρρωσταίνω με την εικόνα του ξέστρωτου κρεβατιού! Αν δεν υπάρξει τεράστια ανάγκη, δεν νομίζω να το κάνω!

 

Just now, Deena είπε:

Επίσης, πρότασή μου είναι να μην επιδιώξεις να κόψεις την πιπίλα σύντομα, στον ύπνο τουλάχιστον. Έχεις ακόμα οδοντοφυία μπροστά + την κρίση ύπνου των 18 μηνών + άλλη μια δύσκολη κρίση στα 2 χρόνια, ό,τι τον βοηθάει να κοιμηθεί είναι συμμαχός σου προς το παρόν. Μπορείς να αρχίσεις να τον "απομακρύνεις" από την πιπίλα μέσα στην ημέρα και να την αφήσεις μόνο για τους ύπνους.

Στον ύπνο μόνο τη χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς. Τα δόντια νομίζω σύντομα θα τελειώσουν, έχει 3 γομφίους ήδη, μένει ένας και οι κυνόδοντες, τα άλλα αργούν, έτσι δεν είναι; Τα δόντια περιμένω να τελειώσουν, ναι. Μετά θα δούμε, θα εξαρτηθεί από την τεμπελιά μου, γιατί σ' αυτή τη φάση δεν θέλω αλλαγές στον ύπνο, μια χαρά τα πάμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα στην κούνια του, στο δικό του δωμάτιο με το που σαραντησε. Στην αρχή, για δύο τρεις εβδομάδες, κοιμομουν δίπλα του που είχα ένα μονό κρεβάτι. Μετά κοιμομουν κανονικά στο δωμάτιό μου, ακριβώς δίπλα, και απλα ήμουν σε ετοιμότητα!!! Λίγο πριν χρονισει κι ενώ δεν περπατουσε ακόμα, μόνο στεκοταν και έκανε βηματακια μέσα στην κούνια ή στο πάρκο του, σκαρφάλωσε στα κάγκελα κι έπεσε κάτω!!! Σοκ! Ήταν βράδυ, τον είχα βάλει για ύπνο κι άκουσα έναν θόρυβο, πήγα και τον βρήκα κάτω... Μετά από αυτό κόλλησα την κούνια στον τοίχο, κόλλησα και το μονο κρεβάτι δίπλα και κατέβασα τα κάγκελα από την πλευρά του κρεβατιου. Μετά από λίγο περπατησε οπότε από τη μία τον περιοριζε το χαμηλό κάγκελο την ώρα που κοιμόταν και όταν ξυπνουσε είχε τη δυνατότητα να κατέβει σιγά σιγά μόνος του αρχικά στο κρεβάτι και στη συνέχεια κάτω. 

 

Το παραπάνω σκηνικό μας βολεψε αρκετά και το κρατησαμε μέχρι που έκλεισε τα τρία και τον βάλαμε σε δικό του κρεβάτι με προστατευτικο από το τζαμπο. Μια χαρά είναι, φυσικά προστατεύει κατά τη διάρκεια του ύπνου γιατί αν το παιδί είναι πολύ μικρό σίγουρα χρειάζεται επίβλεψη όταν είναι ξυπνιο μήπως σκαρφαλωσει... Βέβαια ο δικός μου σκαρφάλωσε στην κούνια οπότε τι να πω;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα μόλις άφησε το χεράκι δειλά δειλά στο περπάτημα, νομίζω έχουμε μέλλον για να κατέβει από το στρώμα. Αλλά δεν ξέρω κιόλας.. Υποθέτω θα πρέπει να δείοξει ενδιαφέρον για σκαρφάλωμα πχ σε καναπέδες για να θεωρήσω ότι είναι έτοιμος να το κάνει; 

Έχω κάνει πολλές υπερβάσεις αλλά αυτό ακούγεται too much. Εδώ αρρωσταίνω με την εικόνα του ξέστρωτου κρεβατιού! Αν δεν υπάρξει τεράστια ανάγκη, δεν νομίζω να το κάνω!

 

Στον ύπνο μόνο τη χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς. Τα δόντια νομίζω σύντομα θα τελειώσουν, έχει 3 γομφίους ήδη, μένει ένας και οι κυνόδοντες, τα άλλα αργούν, έτσι δεν είναι; Τα δόντια περιμένω να τελειώσουν, ναι. Μετά θα δούμε, θα εξαρτηθεί από την τεμπελιά μου, γιατί σ' αυτή τη φάση δεν θέλω αλλαγές στον ύπνο, μια χαρά τα πάμε. 

 

Εμείς πάντως που έχουμε το στρώμα στο πάτωμα είναι σαν κανονικό κρεβάτι απλά χαμηλο. Πήραμε στρώμα ημιδιπλο που μετά θα μπει στο κρεβάτι της κ είναι περίπου 30cm σε ύψος, έχω βάλει μαξιλάρια κατά μήκος του τοίχου κ φυσικά σεντόνια, παπλώματα ημιδιπλα, σαν κρεβάτι κανονικό. Το στρώνουμε καθημερινά!;)

Αν θες ψάξε στο google μοντεσσοριανα κρεβάτια. Επειδή έχω δει κρεβάτι με προστατευτικό μου φαίνεται απείρως πιο ασφαλές -για το δικό μου ταλιμπαν βεβαια που ανεβοκατέβαινε σε καναπεδες κ κρεβάτια από ενός έτους αλλά στον ύπνο στριφογυρίζει τόσο πολύ που τη βρίσκω με το κεφάλι στα πόδια του κρεβατιού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη δ θυμαμαι χρονικα ποτε το εκανα γι αυτο εγραψα 12-18 μηνων. Αφου ανεβοκατεβαιναν καναπε τα δικα μου το εφαρμοσαμεκ

μονο οταν μπουσουλουσαν, ειχαν μαθει κ κατεβαιναν μπρουμυτα απο το διπλο με τον πωπο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν 3 μερες κοιμοταν στο λικνο στο δωμάτιο μας (ολους τς υπνους γιατί δεν ηθελα να μαθει αλλου) και πλεον (6 μηνων) τη βαζω στο δωμάτιο της, σε κουνια... Εχω παρει καμερα και αμα ξυπνησει πεταγομαι αμεσως!!! Δεν εχω δει καποια διαφορά, οσο δυσκολη ηταν πριν στον ύπνο, αλλο τοσο δύσκολη ειναι και τωρα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 σε μονο με ψηλό στρώμα χωρίς προστατευτικα, πιο πριν κούνια αρχικά με κάγκελα, σιγά σιγά έφευγε κι από ένα.. Τώρα ειναι 3,5

Το μωρό 8 μηνών στην κουνια του το βράδυ, το μεσημέρι στο ρηλαξ. Έχω πάρει το πιο μεγάλο ρηλαξ που έχω βρει που γιβεται κρεβάτι και κουνάει, μας έχει κουλάνει στο κούνημα. Να δω μέχρι πότε.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια εγώ έχω ένα αγοράκι 5 μηνών σχεδων και μέχρι κι τώρα κοιμόταν στο Λίκνο που το έχουμε δίπλα στο κρεβάτι μας μιας και θηλάζω. Οποία από εσας χρησιμοποίησε λίκνο μέχρι ποτε το χρησιμοποίησε ; Ποτε βάλατε το μωράκι σας στο κανονικό του κρεβάτι ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αδερφή μου χρησιμοποιεί ξυλινο λίκνο ακομα που η ανίψια μου είναι 6 μηνών! Εμείς πάντως το πορτ μπεμπέ το κόψαμε στους 2 μήνες κ πήγε στο κρεβάτι του αλλά κοντεύει τα 2 κ είναι ακόμα στο δωμάτιο μας!

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2019 at 7:51 ΜΜ, Irina095 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω ένα αγοράκι 5 μηνών σχεδων και μέχρι κι τώρα κοιμόταν στο Λίκνο που το έχουμε δίπλα στο κρεβάτι μας μιας και θηλάζω. Οποία από εσας χρησιμοποίησε λίκνο μέχρι ποτε το χρησιμοποίησε ; Ποτε βάλατε το μωράκι σας στο κανονικό του κρεβάτι ; 

 

Εμεις το χρησιμοποιησαμε κοντα μεχρι να γινει ενος...Μην ρωτησεις πως...Ηταν το λικνο μεγαλο και το παιδι μου ειναι μικροσωμο...οποτε δεν ηταν προβλημα...Τον εβαλα σε κουνια μετα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς την έχουμε σε λίκνο, 6μισι μηνών. Ο λόγος βέβαια είναι ότι δεν χωράει κούνια στο σπίτι που είμαστε τώρα κ μόλις μετακομίσουμε (γύρω στους 8 μήνες ελπιζω) θα μπει σε κούνια. Χωραει στο λίκνο άνετα αλλά δεν ξέρω μήπως το λίκνο που έχουμε είναι μεγαλύτερο επειδή δεν είναι αγορασμενο, είναι χειροποίητο παραδοσιακό σκαλιστό κλπ. Γύρω στους 3-4 μήνες γυρνούσε κ τη βρίσκαμε με το κεφάλι στο κάτω μέρος κ τα πόδια στο πάνω αλλά μετά το έκοψε, ίσως επειδή δεν χωραγε να το κάνει.Στο πορτ μπεμπέ την είχαμε κάνα δίμηνο αλλά μετά μας έδωσαν το λίκνο.Στο πορτ μπεμπέ για βόλτα κοιμήθηκε παρά πολύ, τελευταία φορά δοκιμάσαμε πριν κάνα μήνα σε ένα σπίτι που επισκεφθηκαμε, επειδή το άλλο μας καρότσι είναι μεγάλο κ δεν χωράει στο ασανσέρ τους.Οταν ξαναεπισκεφθουμε αυτούς τους φιλους θα σας πω αν χωράει ακόμα στο Πορτ μπεμπέ!

 

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ εχω λίκνο το οποίο δεν χρησιμοποίησα τελικά αλλά νομίζω εγραφε μέχρι 6 μηνών τώρα αν το μωράκι είναι μικρόσωμο και βολεύεται το κρατάς και παραπάνω. Πάντως το δικό μου παιδί δεν κοιμηθηκε ουτε  στο πορτ μπεμπέ μόνο στο κρεβατάκι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/11/2019 at 8:48 ΜΜ, love kids είπε:

Λίκνο δεν είχαμε. Κοιμόταν αρχικά σε πορτ μπεμπέ. Κοιμήθηκε εκεί το πολύ μέχρι 4 μηνών, γιατί στριμωχνόταν πια. Έπειτα στην κούνια.

Εμένα στο πορτ μπεμπέ κοιμόταν μέχρι τους 2 μήνες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

 Εγώ εχω λίκνο το οποίο δεν χρησιμοποίησα τελικά αλλά νομίζω εγραφε μέχρι 6 μηνών τώρα αν το μωράκι είναι μικρόσωμο και βολεύεται το κρατάς και παραπάνω. Πάντως το δικό μου παιδί δεν κοιμηθηκε ουτε  στο πορτ μπεμπέ μόνο στο κρεβατάκι 

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα όσο το δυνατών παραπάνω να το έχω κοντά μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εμείς την έχουμε σε λίκνο, 6μισι μηνών. Ο λόγος βέβαια είναι ότι δεν χωράει κούνια στο σπίτι που είμαστε τώρα κ μόλις μετακομίσουμε (γύρω στους 8 μήνες ελπιζω) θα μπει σε κούνια. Χωραει στο λίκνο άνετα αλλά δεν ξέρω μήπως το λίκνο που έχουμε είναι μεγαλύτερο επειδή δεν είναι αγορασμενο, είναι χειροποίητο παραδοσιακό σκαλιστό κλπ. Γύρω στους 3-4 μήνες γυρνούσε κ τη βρίσκαμε με το κεφάλι στο κάτω μέρος κ τα πόδια στο πάνω αλλά μετά το έκοψε, ίσως επειδή δεν χωραγε να το κάνει.Στο πορτ μπεμπέ την είχαμε κάνα δίμηνο αλλά μετά μας έδωσαν το λίκνο.Στο πορτ μπεμπέ για βόλτα κοιμήθηκε παρά πολύ, τελευταία φορά δοκιμάσαμε πριν κάνα μήνα σε ένα σπίτι που επισκεφθηκαμε, επειδή το άλλο μας καρότσι είναι μεγάλο κ δεν χωράει στο ασανσέρ τους.Οταν ξαναεπισκεφθουμε αυτούς τους φιλους θα σας πω αν χωράει ακόμα στο Πορτ μπεμπέ!

 

Ναι κατάλαβα κοιτα και το δικό μας δεν είναι μικρό έχει χώρο ακόμα πιστεύω. Πάντως αυτό που λες που γυρνούσε από την μια και την άλλη το έκανε και ο δικός μου στην αρχή, μετά σταμάτησε μάλλον επειδή όπως λες δεν τους παίρνει ο χώρος πια 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 11:21 ΜΜ, Fenia27 είπε:

 

Εμεις το χρησιμοποιησαμε κοντα μεχρι να γινει ενος...Μην ρωτησεις πως...Ηταν το λικνο μεγαλο και το παιδι μου ειναι μικροσωμο...οποτε δεν ηταν προβλημα...Τον εβαλα σε κουνια μετα...

Και εμένα δεν το λες και μικρό πάντως 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2019 at 11:06 ΜΜ, vicky86 είπε:

Είχα πορτ μπεμπε που δ κοιμηθηκε κανένα από τα δύο. Κ τα δυο μου παιδια στο διπλο μέχρι 2χρ κ μετα σε μονο στο δωματιο τους

Πολύ μαρεσει αυτό να κοιμούνται παρέα τα μωράκια με τους γονοις , εγώ τον δικό μου τον παίρνω συχνά στο κρεβάτι μαζί μου είναι η καλύτερη μου 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2019 at 1:37 ΠΜ, Mamaloulou είπε:

 Εγώ εχω λίκνο το οποίο δεν χρησιμοποίησα τελικά αλλά νομίζω εγραφε μέχρι 6 μηνών τώρα αν το μωράκι είναι μικρόσωμο και βολεύεται το κρατάς και παραπάνω. Πάντως το δικό μου παιδί δεν κοιμηθηκε ουτε  στο πορτ μπεμπέ μόνο στο κρεβατάκι 

Όχι η αλήθεια είναι ότι είναι μεγαλόσωμος χιχι όποτε θα φύγουμε νωρίτερα από εκεί στο κανονικό του κρεβάτι που θα τον χωράει άνετα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...