Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί κρεβατάκι έχετε;


Belmar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


1 hour ago, Belmar είπε:

Τί κρεβατάκι έχετε στα παιδιά σας; Πού κοιμούνται; Σε πάρκο, παρκοκρέβατο, κρεβατάκι, μέ ή χωρίς κάγκελα;

Γράψτε και την ηλικία του παιδιού σας.

Απο 2χρ η μεγαλη σε μονο, κ λιγο ψιλουτσικο πιο πριν διπλο κ παρκοκρεβατο

Ο μικρος μεχρι 21μ διπλο κ παρκοκρεβατο κ απο τοτε(τωρα 2,5χρ)στην κουνια τυπου προεφηβικη, που δ κοιμηθηκε κανενα σαν κουνια, χωρις τα καγκελα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον μεγάλο μου γιο από 2,5 χρόνων στο μονό κρεβάτι με προστατευτικό κάγκελο τώρα είναι 3,5 κ τον μπέμπη 11,5 μηνών στη κούνια του μέχρι 3 μηνών τους ημερισιους υπνους τους έκανε στο ριλαξ 

Link to comment
Share on other sites

O μεγαλος στο διπλο μεχρι 9 μηνων και μετα σε προεφηβικο με προστατευτικο για να μπαινοβγαινουμε και τους ημερησιους στο διπλο και σπανια στον καναπε. Σε μονο κρεβατι και στο δωματιο του πηγε 31 μηνων και τους ημερησιους απο τοτε στο δικο του κρεβατι. Ο μικρουλης μας μεχρι στιγμης στο διπλο και μαλλον θα ακολουθησω το ιδιο μοτιβο, γυρω στους 9 μηνες θα στησω παλι το προεφηβικο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Μονο κρεβατι στον τοιχο για τον μεγαλο (2,5) κολλητα με το δικο μας διπλο και κουνια-κρεβατι για τον μικρο (1,5) κολλητα απο την αλλη μερια με το δικο μας...

Τι δωμάτιο έχετε;!

 

πρίν από 2 λεπτά , Josephine είπε:

Tι κρεβατάκι, κρεβατάρα υπέρδιπλη! 3 ετών και 1 έτους, με προστατευτικά εκατέρωθεν, και δεν τους φτάνει!

Ζωαρα!

On 11/4/2019 at 12:12 ΜΜ, Belmar είπε:

Τί κρεβατάκι έχετε στα παιδιά σας; Πού κοιμούνται; Σε πάρκο, παρκοκρέβατο, κρεβατάκι, μέ ή χωρίς κάγκελα;

Γράψτε και την ηλικία του παιδιού σας.

Πες μας κ εσύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι έξι μηνών ημερήσιοι στο καρότσι και το βράδυ στην κουνια. Επειτα κατήργησα το καροτσάκι και 20 μηνών περίπου μπορεί και νωρίτερα έβαλα ενα μονο κρεβάτι δίπλα στο δικό μας. Ποτέ δεν συμπαθήσε την κούνια αλλά από τις διακοπές (κάναμε συγκοιμηση) και μετά δεν έμπαινε με τιποτα! 

Link to comment
Share on other sites

Από 2μ στην κούνια βραδινοί ύπνοι (μεχρι τότε πορτ μπεμπέ) και από 6μ ημερήσιοι (μέχρι τότε κάθισμα αυτοκινήτου, καρότσι, πορτ μπεμπέ στην πολύ αρχή και κούνια σπανιότερα). Τώρα 15μ στην κούνια στο δωμάτιό μας ακόμα, αλλά ο μπαμπάς είναι εξόριστος στο παιδικό - αποθήκη. Υπάρχει σκέψη θεωρητικά από 12μ να πάει στο δικό του δωμάτιο η οποία δεν ξέρω αν θα υλοποιηθεί στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 11:59 AM, Josephine said:

Tι κρεβατάκι, κρεβατάρα υπέρδιπλη! 3 ετών και 1 έτους, με προστατευτικά εκατέρωθεν, και δεν τους φτάνει!

Εννοείς κοιμούνται στο κρεβάτι σας και τα 2;

On 4/12/2019 at 2:02 PM, Lenia16 said:

Πες μας κ εσύ. 

 

Εγώ έχω ένα παιδικό δωμάτιο με κρεβατάκι και από όλα αλλά δεν το χρησιμοποιώ.

Το παιδί 1,5 έτους, κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι μας ή σε ένα παρκοκρέβατο δίπλα μας.

 

Βλέπω ότι οι περισσότερες πήγατε τα παιδιά στο δωμάτιό τους μετά τους 20 μήνες.

Κάπως έτσι το φανταζόμουν κι εγώ, αλλά σκεφτόμουν μήπως κάνω κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για οσες δυσκολευομαστε στην μετάβαση στο παιδικό δωμάτιο μία ιδέα που εφαρμοσα πρόσφατα είναι ή ζωγραφική στον τοίχο. Μπορείτε να προμυθευτειτε χρώματα που βγαίνουν με το νερό και να ζωγραφίζετε παρέα με το παιδί ώστε να εξοικιωθει με το χώρο και να είναι ευχάριστος. Εμείς πήραμε μαρκαδόρους που ξεπλένονται εύκολα και κάθε μέρα αφιερώνουμε μία δυο ώρες στην "καλλιτεχνία". Παράλληλα ο μικρός ξαπλώνει στο κρεβάτι του, παίζει, γενικά περνά καλά. Έχουμε ζωγραφίσει έτσι έναν ολόκληρο τοίχο με αγαπημένους ήρωες και σκέφτομαι αργότερα να τα ζωγραφίζω με μόνιμα χρώματα όταν βαψουμε το δωμάτιο και να μείνουν. Είναι ομολογουμένως μία ευχάριστη δραστηριότητα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Για οσες δυσκολευομαστε στην μετάβαση στο παιδικό δωμάτιο μία ιδέα που εφαρμοσα πρόσφατα είναι ή ζωγραφική στον τοίχο. Μπορείτε να προμυθευτειτε χρώματα που βγαίνουν με το νερό και να ζωγραφίζετε παρέα με το παιδί ώστε να εξοικιωθει με το χώρο και να είναι ευχάριστος. Εμείς πήραμε μαρκαδόρους που ξεπλένονται εύκολα και κάθε μέρα αφιερώνουμε μία δυο ώρες στην "καλλιτεχνία". Παράλληλα ο μικρός ξαπλώνει στο κρεβάτι του, παίζει, γενικά περνά καλά. Έχουμε ζωγραφίσει έτσι έναν ολόκληρο τοίχο με αγαπημένους ήρωες και σκέφτομαι αργότερα να τα ζωγραφίζω με μόνιμα χρώματα όταν βαψουμε το δωμάτιο και να μείνουν. Είναι ομολογουμένως μία ευχάριστη δραστηριότητα . 

 

Νομίζω ότι το δυσκολότερο είναι να φύγει από το κρεβάτι της μαμάς. Η αλλαγή δωματίου είναι πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν κανένα μήνα έβαλα ένα μονό δίπλα στο δικό μας και από την άλλη το κόλλησα στον τοίχο. Της αρέσει πολυ  και το θεωρεί κρεβάτι της. Αν τυχόν καμια φορά πάω να την κοιμίσω στο δικό μας με τραβαει στο μονό και λέει "μαμα εδώ".:) Αλλά τα βράδια όταν ξυπνάει έρχεται στο δικό μας ή κατεβαίνω εγώ στο μονό. Είναι 17 μηνών

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Belmar είπε:

 

Νομίζω ότι το δυσκολότερο είναι να φύγει από το κρεβάτι της μαμάς. Η αλλαγή δωματίου είναι πιο εύκολη.

Να σου πω την αλήθεια προσωπικά δεν με έχει προβληματίσει το πότε θα φύγει απ το δωμάτιο μας. Όταν δεν έμπαινε στην κούνια (20 μ πάνω κάτω) έλεγα να φτιαχναμε το παιδικό άμεσα μπας και κοιμόταν καλύτερα. Παράλληλα έβαλα το μονό που τελικά μας βολεψε και ή αλλαγή καθυστέρησε. 

   Σκέφτεσαι να κάνεις την μετάβαση σύντομα?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάνω στο πικ του άγχους του αποχωρισμού πολύ δύσκολο το βλέπω να κάνουμε τη μετάβαση στο παιδικό. Πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Εγω σκεφτομαι να τους βαλω μαζι στο παιδικο μετα το καλοκαιρι...Θα κλεισει και ο μικρος τα 2 σιγα σιγα και ο μεγαλος τα 3...Δεν μας ενοχλουν ιδιαιτερα...εχει φτιαξει ο υπνος τους αρκετα, εχουμε αποθηλασει εδω και καιρο...Απλα οσο να ναι μπερδευομαστε το βραδυ, ο ενας απο δω, ο αλλος απο κει...ποδια, χερια, κεφαλια....χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προσσταττευτικά  που λέτε είναι βολικά; Είναι σταθερά; Από ποια ηλικία τα χρησιμοποιήσατε; 

 

Έχω τον εξής προβληματισμό: ο γιος μου 15μ τώρα, από την αρχή δεν είχε θέμα να κοιμηθεί στην κούνια του. Και γενικά δεν ξυπνάει εύκολα, οπότε ποτέ δεν είχα πρόβλημα να τον μετακινήσω από την αγκαλιά στο κρεβάτι και να ξυπνήσει. Τώρα κοιμάται με λίγο κούνημα στην αγκαλιά μου (πιο πολύ η αγκαλιά πιστεύω τον χαλαρωνει παρά το κούνημα) και πιπίλα, την οποία θα ήθελα να κόψω πριν τα 2. Όσο το στρώμα του ήταν στην πάνω πάνω θέση, κοιμόταν και χωρίς αγκαλιά, ξάπλωνε, στριφογύριζε, τον χάιδευα, τραγουδούσα λίγο και όλα οκ. Από τότε που κατεβάσαμε το στρώμα, αυτό σταμάτησε, και δεν το βρίσκω παράλογο. Απλώς βλέπω ότι  κάποιες φορές πιέζεται με την αγκαλιά. Θέλει να ξαπλώσει και να χαλαρώσει έτσι και γι αυτό τον βάζω στο κρεβάτι μας και συχνά αποκοιμιέται έτσι, και μετά τον μεταφέρω στην κούνια. Και στο ένα ξύπνημα που κάνει συνήθως μέσα στη νύχτα, έτσι τον ξανακοιμίζω, εκτός αν νυστάζω πολύ και απλώς κοιμηθούμε αγκαλιά. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα βόλευε να κοιμάται σε κανονικό κρεβάτι και να ξαπλώνω δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί, και μετά πάλι να πηγαίνω έτσι αν ξυπνήσει ενδιάμεσα. Αλλά φοβάμαι ότι έιναι λίγο μικρός για κάτι τέτοιο από θέμα ασφάλειας. Γι αυτό ρωτάω για τα προστατευτικά. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2019 at 6:01 ΜΜ, Belmar είπε:

Τότε να μου πεις από πού πήρες τα διαχωριστικά και αν σε βολεύουν :)

Tα πιο απλά διαχωριστικά πήρα από το τζάμπο, λίγο υπερυψώνονται απ' το στρώμα και χρησιμεύουν περισσότερο για να "κερδίζεις" τον χώρο μέχρι τις άκρες του στρώματος, γιατί έτσι μπορείς να κολλήσεις και στο διαχωριστικό και να χωρέσουν 4! Γιατί κατά τ' άλλα δεν προστατεύουν φυσικά από πτώσεις, αφού τα σκαρφαλώνουν, τα ταλιμπανίζουν και γενικώς τα έχουν τεστάρει με κάθε τρόπο οι μπόμπιρες. Τα παίρνω και στις διακοπές στα εξοχικά!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...