Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαράδεκτη συμπεριφορα παιδαγωγών σε δημόσιο παιδικο 2,5 ετών παιδί!


Recommended Posts

Λοιπον η καταγγελια εγινε! Το για ποιους λογους εστειλα το παιδι μου παιδικο σταθμο αφορα εμενα και μονο, νομιζω εχω απαντησει και πιο πανω για αυτο..Το οτι 2 δασκαλες εχουν 30 παιδια αυτο δεν ειναι προβλημα μου και ουτε δικαιολογει να φωναζουν η μαλλον να ουρλιαζουν και να απειλουν 2,5 χρονα..αν δεν μπορουν να αλλαξουν δουλεια!! Το "καθισμα στην καρεκλα" δεν ηταν μεθοδος τιμωριας αλλα "πειθαρχιας" για να μπορουν να βαλουν σε ταξη τα παιδια... και να διευκρινησω η κορη μου οταν εγινε το πειστατικο ηταν στην 4η μερα προσαρμογης και την κρατουσαν max 1 ωρα. Τεσπα η κορη μου ουτε επιθετικη ειναι ουτε κολλημενη πανω μου, απλα επειδη της φωναζαν εβγαζε αντιδραση.. Ξερω πολυ καλα το παιδι μου! Τωρα παμε σε ενα ιδιωτικο σταθμο και δεν εχει κλαψει ουτε μια φορα (ουτε την πρωτη μερα).. Συμμετεχει στα παντα, δεν ειναι επιθετικη και καθεται 4ωρες (ειμαστε στην 5η μερα) χωρις κανενα προβλημα.. Δεν σκαω γτ ευτυχως το καταλαβα νωρις και στην 1,5βδομαδα φυγαμε απο εκει μεσα..  @Astrien Την αγκαλια την ζητουσε οταν εκλεγε.. Το θεμα δεν ειναι γτ παμε τα παιδια στους παιδικους σταθμους, η καθε οικογενεια εχει τους δικους της λογους..Το θεμα ειναι να κανουν σωστα την δουλεια τους! Το οτι παω το παιδι μου παιδικο δεν σημαινει οτι θελω να το ξεφορτωθω...  Επισης οτι το παω, δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να του φερεται οπως να ναι, δεν πανε να επικαλειται και 100 πτυχια..Οποτε για μενα ειναι ακυρο το σχολιο. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Καλημέρα Μαρία!

Μια ερώτηση σχετική-άσχετη: Την καταγγελία πως την έκανες; Δηλ. ποιά διαδικασία ακολούθησες, που απευθύνθηκες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2387 είπε:

Λοιπον η καταγγελια εγινε! Το για ποιους λογους εστειλα το παιδι μου παιδικο σταθμο αφορα εμενα και μονο, νομιζω εχω απαντησει και πιο πανω για αυτο..Το οτι 2 δασκαλες εχουν 30 παιδια αυτο δεν ειναι προβλημα μου και ουτε δικαιολογει να φωναζουν η μαλλον να ουρλιαζουν και να απειλουν 2,5 χρονα..αν δεν μπορουν να αλλαξουν δουλεια!! Το "καθισμα στην καρεκλα" δεν ηταν μεθοδος τιμωριας αλλα "πειθαρχιας" για να μπορουν να βαλουν σε ταξη τα παιδια... και να διευκρινησω η κορη μου οταν εγινε το πειστατικο ηταν στην 4η μερα προσαρμογης και την κρατουσαν max 1 ωρα. Τεσπα η κορη μου ουτε επιθετικη ειναι ουτε κολλημενη πανω μου, απλα επειδη της φωναζαν εβγαζε αντιδραση.. Ξερω πολυ καλα το παιδι μου! Τωρα παμε σε ενα ιδιωτικο σταθμο και δεν εχει κλαψει ουτε μια φορα (ουτε την πρωτη μερα).. Συμμετεχει στα παντα, δεν ειναι επιθετικη και καθεται 4ωρες (ειμαστε στην 5η μερα) χωρις κανενα προβλημα.. Δεν σκαω γτ ευτυχως το καταλαβα νωρις και στην 1,5βδομαδα φυγαμε απο εκει μεσα..  @Astrien Την αγκαλια την ζητουσε οταν εκλεγε.. Το θεμα δεν ειναι γτ παμε τα παιδια στους παιδικους σταθμους, η καθε οικογενεια εχει τους δικους της λογους..Το θεμα ειναι να κανουν σωστα την δουλεια τους! Το οτι παω το παιδι μου παιδικο δεν σημαινει οτι θελω να το ξεφορτωθω...  Επισης οτι το παω, δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να του φερεται οπως να ναι, δεν πανε να επικαλειται και 100 πτυχια..Οποτε για μενα ειναι ακυρο το σχολιο. ..

Μαρία εγώ δε σε ρώτησα γιατι το πας.. ούτε με ενδιαφέρει αν το πας ή όχι. Εξαλλου κι εγω τη δική μου θα τη στειλω σε λιγο και ειναι μονο 1,5!Απλά σου εξήγησα πως σε μερικά νηπιαγωγεία τη χρησιμοποιούν τη μέθοδο της καρέκλας κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Μήπως είδε κάτι τέτοιο το παιδί και φοβήθηκε αφού δεν ήξερε πως λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Μαρία εγώ δε σε ρώτησα γιατι το πας.. ούτε με ενδιαφέρει αν το πας ή όχι. Εξαλλου κι εγω τη δική μου θα τη στειλω σε λιγο και ειναι μονο 1,5!Απλά σου εξήγησα πως σε μερικά νηπιαγωγεία τη χρησιμοποιούν τη μέθοδο της καρέκλας κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Μήπως είδε κάτι τέτοιο το παιδί και φοβήθηκε αφού δεν ήξερε πως λειτουργεί.

Αυτο δεν μπορω να το ξερω δεν ημουν μεσα (αν χρησιμοποιουν την μεθοδο της καρεκλας)..Αυτο που ξερω σιγουρα γτ το ακουσα ειναι οτι η μικρη εκλεγε και της φωναζαν οτι αν δεν σταματησει να κλαιει θα φυγει εξω! Που εξω τωρα δεν ξερω... Επισης φωναζαν και σε αλλα παιδια που εκλεγαν..  @Astrien πας στον δημο που ειναι υπευθυνοι για τους παιδικους σταθμους και εκει καταγραφεις το συμβαν..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2387 said:

Αυτο δεν μπορω να το ξερω δεν ημουν μεσα (αν χρησιμοποιουν την μεθοδο της καρεκλας)..Αυτο που ξερω σιγουρα γτ το ακουσα ειναι οτι η μικρη εκλεγε και της φωναζαν οτι αν δεν σταματησει να κλαιει θα φυγει εξω! Που εξω τωρα δεν ξερω... Επισης φωναζαν και σε αλλα παιδια που εκλεγαν..  @Astrien πας στον δημο που ειναι υπευθυνοι για τους παιδικους σταθμους και εκει καταγραφεις το συμβαν..

 

Και εκεί τελειώνει το θέμα δυστυχώς!! speaking of Δημόσιο!!

καλά έκανες και άλλαξες σταθμό, κακώς κείμενα μπορούν να συμβούν βέβαια και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό σταθμό, το θέμα είναι να έχουμε εικόνα τι γίνεται και αν συμβαίνουν τέτοιες χοντράδες να επεμβαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Just now, elenip είπε:

 

Και εκεί τελειώνει το θέμα δυστυχώς!! speaking of Δημόσιο!!

καλά έκανες και άλλαξες σταθμό, κακώς κείμενα μπορούν να συμβούν βέβαια και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό σταθμό, το θέμα είναι να έχουμε εικόνα τι γίνεται και αν συμβαίνουν τέτοιες χοντράδες να επεμβαίνουμε!

Αυτό πήγα να γράψω και 'γω...

 

Just now, Maria2387 είπε:

πας στον δημο που ειναι υπευθυνοι για τους παιδικους σταθμους και εκει καταγραφεις το συμβαν.. 

 

Ουσιαστικά δεν έχει την μορφή της καταγγελίας αλλά παραπόνου ή αναφοράς που απλά καταγράφτηκε. Πολύ φοβάμαι ότι θα το γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια.

 

Εγώ κάποια στιγμή για άλλου είδους διενέξεις που είχα με τον σταθμό, ήθελα να στείλω επιστολή διαμαρτυρίας στον εντεταλμένο σύμβουλο των παιδικών σταθμών του δήμου. Αλλά στο τέλος μ' έπιασε μια ματαιότητα, τζάμπα ο κόπος μου και η ενέργειά μου, αφού το πιο πιθανό είναι να μην γίνει τίποτα. Ο δε σύμβουλος μόλις έβλεπε ότι δεν είμαι δημότης αλλά απλά κάτοικος του δήμου (που σημαίνει ότι δεν θα κερδίσει τίποτα από μένα....;-)) σιγά μην ασχολιόταν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Και εκεί τελειώνει το θέμα δυστυχώς!! speaking of Δημόσιο!!

καλά έκανες και άλλαξες σταθμό, κακώς κείμενα μπορούν να συμβούν βέβαια και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό σταθμό, το θέμα είναι να έχουμε εικόνα τι γίνεται και αν συμβαίνουν τέτοιες χοντράδες να επεμβαίνουμε!

 

 

Α εδώ θα διαφωνήσω. Όποτε έχω κάνει καταγγελίες ή έχω κινηθεί γραπτώς, έχω βρει το δίκιο μου. Αρκεί την όποια καταγγελία-παράπονο-κτλ να την κοινοποιήσεις και σε ένα δεύτερο άτομο ή φορέα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Α εδώ θα διαφωνήσω. Όποτε έχω κάνει καταγγελίες ή έχω κινηθεί γραπτώς, έχω βρει το δίκιο μου. Αρκεί την όποια καταγγελία-παράπονο-κτλ να την κοινοποιήσεις και σε ένα δεύτερο άτομο ή φορέα!

Erin μπορείς να μου πεις ποια διαδικασία ακολουθείς; Χρειάζεσαι νομικό σύμβουλο γι' αυτό; Πως κοινοποιείς την καταγγελία σε δεύτερο άτομο ή φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

Erin μπορείς να μου πεις ποια διαδικασία ακολουθείς; Χρειάζεσαι νομικό σύμβουλο γι' αυτό; Πως κοινοποιείς την καταγγελία σε δεύτερο άτομο ή φορέα;

 

Όχι καλέ. Δεν χρειάζεσαι νομικό σύμβουλο.

 

Ανάλογα την περίπτωση ψάχνεις που πρέπει να απευθυνθείς και αν υπάρχει και κάποιος φορέας από πάνω. 

Αν υπάρχει, στέλνεις την καταγγελία σου-κατά προτίμηση με e-mail- και στους 2. Στο ίδιο mail. Να βλέπει ο καθένας ότι το έχεις στείλει και αλλού.

Εάν δεν υπάρχει προσπαθείς στον ίδιο φορέα να βρεις τα e-mails 2 και άνω ατόμων. Τώρα θα είναι κάποιος προιστάμενος και κάποιος διευθυντής, θα είναι 2 τμήματα διαφορετικά, οτιδήποτε.

Το κλειδί είναι η καταγγελία σου να μην απευθύνεται σε ένα μόνο άτομο. Γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανό να μπει αρχείο, να θαφτεί, να αγνοηθεί. Επίσης να είναι γραπτή. Το να κάνεις παράπονα στο τηλέφωνο, δεν φαίνεται πουθενά.

Επιπλέον, εάν έχεις να κάνεις με δημόσιο φορέα, αφού κινηθείς γραπτώς με τον τρόπο που σου είπα και δεν βγάλεις άκρη, μπορείς να απευθυνθείς και στον Συνήγορο του Πολίτη. Προϋπόθεση είναι να έχεις κάνει κάποιες ενέργειες μόνη σου. Να μην απευθυνθείς δηλαδή κατευθείαν στον Συνήγορο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Όχι καλέ. Δεν χρειάζεσαι νομικό σύμβουλο.

 

Ανάλογα την περίπτωση ψάχνεις που πρέπει να απευθυνθείς και αν υπάρχει και κάποιος φορέας από πάνω. 

Αν υπάρχει, στέλνεις την καταγγελία σου-κατά προτίμηση με e-mail- και στους 2. Στο ίδιο mail. Να βλέπει ο καθένας ότι το έχεις στείλει και αλλού.

Εάν δεν υπάρχει προσπαθείς στον ίδιο φορέα να βρεις τα e-mails 2 και άνω ατόμων. Τώρα θα είναι κάποιος προιστάμενος και κάποιος διευθυντής, θα είναι 2 τμήματα διαφορετικά, οτιδήποτε.

Το κλειδί είναι η καταγγελία σου να μην απευθύνεται σε ένα μόνο άτομο. Γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανό να μπει αρχείο, να θαφτεί, να αγνοηθεί. Επίσης να είναι γραπτή. Το να κάνεις παράπονα στο τηλέφωνο, δεν φαίνεται πουθενά.

Επιπλέον, εάν έχεις να κάνεις με δημόσιο φορέα, αφού κινηθείς γραπτώς με τον τρόπο που σου είπα και δεν βγάλεις άκρη, μπορείς να απευθυνθείς και στον Συνήγορο του Πολίτη. Προϋπόθεση είναι να έχεις κάνει κάποιες ενέργειες μόνη σου. Να μην απευθυνθείς δηλαδή κατευθείαν στον Συνήγορο.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ουσιαστικά η καλύτερη περίπτωση είναι να γίνει μέσω e-mail απ' ότι καταλαβαίνω!

Το είχα κάνει στο παρελθόν μια φορά, (στον ΟΑΣΑ.....:D) και μετά από δυο βδομάδες μου ήρθε απάντηση ότι διερευνήθηκε το θέμα και έχει γίνει επίπληξη. Αλλά εκεί ήταν εύκολο γιατί στο site σε παρέπεμπε στο τάδε e-mail για παράπονα και καταγγελίες. 

Με τον δήμο είχα κολλήσει και αναρωτιόμουν πως θα ήταν καλύτερα να κινηθώ. Έτσι προέκυψε η ιδέα της επιστολής στον σύμβουλο.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elemaxi είπε:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ουσιαστικά η καλύτερη περίπτωση είναι να γίνει μέσω e-mail απ' ότι καταλαβαίνω!

Το είχα κάνει στο παρελθόν μια φορά, (στον ΟΑΣΑ.....:D) και μετά από δυο βδομάδες μου ήρθε απάντηση ότι διερευνήθηκε το θέμα και έχει γίνει επίπληξη. Αλλά εκεί ήταν εύκολο γιατί στο site σε παρέπεμπε στο τάδε e-mail για παράπονα και καταγγελίες. 

Με τον δήμο είχα κολλήσει και αναρωτιόμουν πως θα ήταν καλύτερα να κινηθώ. Έτσι προέκυψε η ιδέα της επιστολής στον σύμβουλο.

 

 

Εγώ έτσι κινούμαι. Με e-mail ακόμα και σε πολύ απλά θέματα. Έτσι έχω αποδείξεις του τι ακριβώς είπα και πότε το είπα και φροντίζω να λαμβάνουν γνώση πολλά άτομα, τμήματα, φορείς, κτλ ανάλογα την περίπτωση. Και αν έχεις και τυχόν αποδεικτικά για κάτι, τα σκανάρεις και τα στέλνεις.

 

Την επιστολή που είπες, την στέλνεις με ταχυδρομείο και την στέλνεις και ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Εγώ έτσι κινούμαι. Με e-mail ακόμα και σε πολύ απλά θέματα. Έτσι έχω αποδείξεις του τι ακριβώς είπα και πότε το είπα και φροντίζω να λαμβάνουν γνώση πολλά άτομα, τμήματα, φορείς, κτλ ανάλογα την περίπτωση. Και αν έχεις και τυχόν αποδεικτικά για κάτι, τα σκανάρεις και τα στέλνεις.

 

Έξυπνο..!

Just now, erin0000 είπε:

Την επιστολή που είπες, την στέλνεις με ταχυδρομείο και την στέλνεις και ηλεκτρονικά.

 

Ηλεκτρονικά ήθελα να την στείλω, είχα βρει τα στοιχεία του στην ιστοσελίδα του δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2387 είπε:

Αυτο δεν μπορω να το ξερω δεν ημουν μεσα (αν χρησιμοποιουν την μεθοδο της καρεκλας)..Αυτο που ξερω σιγουρα γτ το ακουσα ειναι οτι η μικρη εκλεγε και της φωναζαν οτι αν δεν σταματησει να κλαιει θα φυγει εξω! Που εξω τωρα δεν ξερω... Επισης φωναζαν και σε αλλα παιδια που εκλεγαν..  @Astrien πας στον δημο που ειναι υπευθυνοι για τους παιδικους σταθμους και εκει καταγραφεις το συμβαν..

Μαρία πάλι εμένα έκανες tag ενώ σε ρώτησε η @elemaxi για την καταγγελία! Και πριν αλλος σε ρώτησε γιατι στέλνεις το παιδι στον παιδικο. Έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου;; χαχαχαχ αστειεύομαι. Χαίρομαι που βρήκες κάτι καλύτερο και που το μικρό σου είναι χαρούμενο που πάει "σχολείο"!

Πάντως κρίμα όντως για τον τρόπο που φέρονται μερικοί νηπιαγωγοί στα παιδάκια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να την πληρώνει όλος ο κλάδος. 

Link to comment
Share on other sites

@Astrien χαχα συγνωμη βρε συ μπαινω στα γρηγορα διαβαζω και ταγκαρω και οποιον παρει ο χαρος:-P Πραγματικα κριμα..Δεν μιλησα βεβαια για ολο τον κλαδο...αν και μου εχει αφεισει την εντυπωση οτι αν δεν πληρωσεις την δουλεια σου δεν την κανεις τελικα... Κακα τα ψεματα οι ιδιωτικη παιδικοι σταθμοι ειναι επιχειρησεις οποτε δεν θελουν να χασουν τον "πελάτη"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maria2387 είπε:

@Astrien χαχα συγνωμη βρε συ μπαινω στα γρηγορα διαβαζω και ταγκαρω και οποιον παρει ο χαρος:-P Πραγματικα κριμα..Δεν μιλησα βεβαια για ολο τον κλαδο...αν και μου εχει αφεισει την εντυπωση οτι αν δεν πληρωσεις την δουλεια σου δεν την κανεις τελικα... Κακα τα ψεματα οι ιδιωτικη παιδικοι σταθμοι ειναι επιχειρησεις οποτε δεν θελουν να χασουν τον "πελάτη"

Μην το λες και στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να πέσεις σε "ακατάλληλη" παιδαγωγό απλά αν γίνουν μερικές αναφορές θα χάσει τη θέση της! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , elemaxi είπε:

 

Αυτό πήγα να γράψω και 'γω...

 

 

Ουσιαστικά δεν έχει την μορφή της καταγγελίας αλλά παραπόνου ή αναφοράς που απλά καταγράφτηκε. Πολύ φοβάμαι ότι θα το γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια.

 

Εγώ κάποια στιγμή για άλλου είδους διενέξεις που είχα με τον σταθμό, ήθελα να στείλω επιστολή διαμαρτυρίας στον εντεταλμένο σύμβουλο των παιδικών σταθμών του δήμου. Αλλά στο τέλος μ' έπιασε μια ματαιότητα, τζάμπα ο κόπος μου και η ενέργειά μου, αφού το πιο πιθανό είναι να μην γίνει τίποτα. Ο δε σύμβουλος μόλις έβλεπε ότι δεν είμαι δημότης αλλά απλά κάτοικος του δήμου (που σημαίνει ότι δεν θα κερδίσει τίποτα από μένα....;-)) σιγά μην ασχολιόταν.

Εγω παντως οταν εκανα αναφορά σε υπαλληλο δημοσιου νοσοκομείου για αναρμοστη συμπεριφορά (γραπτως μαλιστα και ουτε καν με  mail) με πηρε μετα απο λιγες μερες ο ιδιος ο διοικητής του νοσοκομείου, ζητησε συγγνώμη, με διαβεβαίωσε πως εχει γινει επιπληξη στον εν λόγω υπαλληλο και πως εγινε υπηρεσιακη διερευνηση του θέματος και με ρώτησε αν θελω να μου γραψει ο υπάλληλος επιστολη ζητωντας συγγνώμη κλπ... Προσωπικα δεν το τραβηξα, άλλωστε σκοπός μου δεν ηταν να κανω τον αλλο να νιωσει μειονεκτικα και άσχημα, αλλα ειδα πως τελικα καποιος ασχολείται με αυτες τς αναφορες... Προφανως τα πράγματα εχουν αλλαξει και πανε προς το καλύτερο, εστω και νε βηματα χελωνας!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

 

Astrien, δικαιολογείς στο παραπάνω εμμέσως πλην σαφώς την συνάδελφο σου, ναι η όχι? 

Εριστικη γίνομαι πάντα για κάποιο λόγο. Όχι χωρίς λόγο. 

Αν διαβάσεις τα παραπάνω σχόλια θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις. Είπα ξεκάθαρα ότι θα πρέπει να κάνει αναφορά σε αρμόδια αρχή και ότι ο τρόπος της συγκεκριμένης είναι αντιπαιδαγωγικος.

Απλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που τοποθετείσαι στην αρχή. Το ότι ανεφερεςδλδ οτι για να δουλέψει σωστά μια δασκάλα/νηπιαγωγός χρειάζεται εκφοβισμό. Αυτό σχολίασα αρνητικά. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Πάντως @nefeli24  και οι νηπιαγωγοί είναι άνθρωποι και δεν μπορούν να τα βλέπουν ταυτόχρονα όλα. Φαντάσου εσύ να είχες να φροντίζεις 20 παιδάκια σε αυτή την ηλικία ταυτοχρονα; 

Επίσης, αυτό είναι απάντηση νηπιαγωγού? Αλήθεια τώρα. Θέλω να κάνεις την αυτοκριτική σου. 

Just now, Astrien είπε:

Αν διαβάσεις τα παραπάνω σχόλια θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις. Είπα ξεκάθαρα ότι θα πρέπει να κάνει αναφορά σε αρμόδια αρχή και ότι ο τρόπος της συγκεκριμένης είναι αντιπαιδαγωγικος.

Απλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που τοποθετείσαι στην αρχή. Το ότι ανεφερεςδλδ οτι για να δουλέψει σωστά μια δασκάλα/νηπιαγωγός χρειάζεται εκφοβισμό. Αυτό σχολίασα αρνητικά. 

Δε θα χρειαστεί εκφοβισμό,... Αν δεν τον προκαλέσει.. Αντιθέτως. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Σχετικά με τη στάση μου, έχω να σου πω το εξής. Είμαι μέσα στην εκπαίδευση πάρα πολλά χρόνια, μια ζωή, από παιδάκι κι όχι μόνο εκπαιδευτικος, διοικώ εδώ και χρόνια κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Κι έχω να σου πω πως οι δικαιολογίες με κουράζουν. Πιο πολλή δουλειά και λιγότερα λόγια. 

Να το λήξουμε, βεβαίως

 

Θα συμφωνησω μαζι σου...Δεν ξερεις που θα πεσεις...Ο πατερας μου χρονια εκπαιδευτικος και στη διοικηση μου ειπε : Οταν ο δασκαλος κοιταει και μιλαει στο παιδι σου σιγουρεψου οτι θα βλεπει εσενα. Μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nefeli2014 είπε:

Τι λες βρε παιδί μου... Όλα αυτά γίνονταν τόση ώρα.. Και επιληψία παράλληλα

Και δε μου είπες όμως γιατί η δική μας ή δασκάλα άλλαξε τόσο πολύ κι έγινε πολύ  πιο προσεχτικη. Δε θα πάρω απάντηση μάλλον γιατί.. έτυχε. 

Σχετικά με τη στάση μου, έχω να σου πω το εξής. Είμαι μέσα στην εκπαίδευση πάρα πολλά χρόνια, μια ζωή, από παιδάκι κι όχι μόνο εκπαιδευτικος, διοικώ εδώ και χρόνια κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Από εκπαιδευτικούς διαμάντια που με κάθε λάθος τους σκυβουν το κεφάλι και χαϊδεύουν τα παιδιά, όπως έκανε η δικιά μας και απολογήθηκε και φρόντισε να διορθωθεί, γιαυτό η κόρη μου την λατρεύει γιατί τα παιδιά έχουν ισχυρό ένστικτο και με άλλες που τυχαία είδαν φως και μπήκαν, μας φλομωσαν με δικαιολογίες και κρατούσαν και μούτρα. Όπως στην εν λόγω περίπτωση της θεματοθετριας που και τελικά αυτό ήταν το κλου της όλης ιστορίας. Και κάπως έτσι αρχίζουν τα όργανα, από έναν φιόγκο, από μια δυνατή φωνή και μόλις δώσεις θάρρος στο χωριάτη σου ανεβαίνει και στο κρεβάτι. 

Κι επειδή ακριβώς στο δημόσιο αργούν οι αληθινές επιπληξεις, ο γονέας είναι αυτός που θα προστατεύσει το παιδί του και θα βάλει τα όρια και στη δασκαλα, από την αρχή. Αν είναι τυχερός, θα πέσει σε καλή δασκάλα. Αν όχι, θα δυσκολευτεί. Αν είσαι υπεύθυνη, θα τα δεις και θα τα προλάβεις. Γιβεται, μη σου κάνει έντυπωση. 

Κι έχω να σου πω πως οι δικαιολογίες με κουράζουν. Πιο πολλή δουλειά και λιγότερα λόγια. 

Να το λήξουμε, βεβαίως. Κανένα θέμα. 

Γιατί μπορεί να τύχει Ναι...πάντα υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας στο επάγγελμά μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα παιδί πρέπει να του συμπεριφερόμαστε με σεβασμό και να δείχνουμε κατανόηση σε τυχόν λάθη του αλλά μια νηπιαγωγό να την απαξιώνουμε και να την εκφοβίζουμε με το παραμικρό άσχημο γεγονός που θα συμβεί. Παύει λοιπόν να είναι άνθρωπος που αξίζει όμορφη μεταχειριση κάποιος όταν ενηλικιωθεί;  Αν όπως λες η δασκάλα σας είναι διαμάντι δεν πιστεύω ότι η άσχημη συμπεριφορά σου προς το πρόσωπό της ήταν αυτό που την έκανε να αλλάξει στάση. Ούτε αλλάξε η παιδαγωγική προσέγγιση που χρησιμοποιεί για να γίνει πιο αγαπητή στα παιδιά. Γενικά είμαι υπέρμαχος της συνεργατικής σχέσης μεταξύ γονέα και εκπαιδευτικού προς όφελος του παιδιού. Ωστόσο αυτή η σχέση θα πρέπει να είναι μια σχέση εμπιστοσύνης ώστε να μη νιώθει καμιά πλευρά ότι απειλείται. Θα πρέπει οι σχέσεις τους να διέπονται από σεβασμό. Αυτή η θέση περνά ασυνείδητα στα παιδιά τόσο απο τους γονείς όσο και απο τους εκπαιδευτικούς. Τα παιδιά θα σεβαστούν τον εκπαιδετικό αν τον σέβεται και η οικογενειά τους.

Όπως τόνισα ξανά και πιο πάνω δεν αναφέρομαι στο περιστατικό της θεματοθέτριας.

Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 Συμφωνω απολυτα σε οτι λες πραγματικα! Και για να ξεκαθαρισουμε δεν με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν ειναι 2 δασκαλες σε 30 παιδια..Με ενδιαφερει να φερονται σωστα στα παιδια! Αυτη ειναι η δουλεια τους και αν δεν τους αρεσει να αλλαξουν δουλεια.. Ειναι δυνατον να απειλουν τα παιδια μας ωστε να τα κανουν να σταματησουν να κλαινε και να προσαρμοστουν;;; @Astrien Θεωρω εντελως αντιπαιδαγωγικο το καρεκλακι της σκεψεις... Να σκεφτει δλδ τι το 3χρονο;;; "Εσυ" θα πρεπει να του εξηγησεις με σωστο τροπο γτ δεν ειναι σωστο κατι..Αυτη ειναι η μαγκια για μενα...Αλλιως κανω και εγω την δασκαλα και με φωνες και απειλες τα εχω σουζα...Μωρε παμε καλα;;;; Στην δικη μας περιπτωση βεβαια φανηκε οτι δεν κανανε σωστα την δουλεια τους γτ η μικρη κανει πληρη ωραριο ηδη και το πρωι που την παω δεν μου λεει ουτε γεια..Τρεχει μεσα και εξαφανιζεται! Και μου λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα!!

 

 

Υγ εχω χασει μερικα σχολια:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2387 said:

@Nefeli2014 Συμφωνω απολυτα σε οτι λες πραγματικα! Και για να ξεκαθαρισουμε δεν με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν ειναι 2 δασκαλες σε 30 παιδια..Με ενδιαφερει να φερονται σωστα στα παιδια! Αυτη ειναι η δουλεια τους και αν δεν τους αρεσει να αλλαξουν δουλεια.. Ειναι δυνατον να απειλουν τα παιδια μας ωστε να τα κανουν να σταματησουν να κλαινε και να προσαρμοστουν;;; @Astrien Θεωρω εντελως αντιπαιδαγωγικο το καρεκλακι της σκεψεις... Να σκεφτει δλδ τι το 3χρονο;;; "Εσυ" θα πρεπει να του εξηγησεις με σωστο τροπο γτ δεν ειναι σωστο κατι..Αυτη ειναι η μαγκια για μενα...Αλλιως κανω και εγω την δασκαλα και με φωνες και απειλες τα εχω σουζα...Μωρε παμε καλα;;;; Στην δικη μας περιπτωση βεβαια φανηκε οτι δεν κανανε σωστα την δουλεια τους γτ η μικρη κανει πληρη ωραριο ηδη και το πρωι που την παω δεν μου λεει ουτε γεια..Τρεχει μεσα και εξαφανιζεται! Και μου λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα!!

 

 

Υγ εχω χασει μερικα σχολια:-P

 

Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν καλοί και κακοί, στην δική σας περίπτωση το καλό ήταν ότι εγκαίρως είδες ότι κάτι δεν πάει καλά στον συγκεκριμένο σταθμό και ήσουν τυχερή και βρήκες κάποιον που κάνει σωστά την δουλειά του. Μην νομίζεις και στους ιδιωτικούς μπορείς να πέσεις σε ότι μπορεί να φανταστείς.

Από εκεί και πέρα και καλές δασκάλες υπάρχουν και κακές όπως και νορμάλ μαμάδες και άλλες ανισσόροπες!

Για την μέθοδο της καρέκλας, σε εμάς τουλάχιστον όταν πηγαίνανε παιδικό (Δημόσιο) ήξερα πως όποιο παιδάκι χτύπαγε τα άλλα και φερόταν όπως και στο σπίτι του το είχε η δασκάλα από κοντά, δίπλα στα διαλλείματα κλπ, τα απομόνωνε από την ομάδα για να σκεφτούν κλπ

Από εκεί και πέρα έχοντας φίλους δασκάλους, τους απασχολεί πολύ το ότι στο Δημοτικό κλπ δεν υπάρχει θεσμοθετημένη "τιμωρία", όπως π.χ. στο Γυμνάσιο.

Γιατί πάντα θα έχουν απεναντι τις γνωστές "μανούλες" που για όλα φταίνε οι άλλοι που το κακομαθημένο τους γίνεται ο φόβος και ο τρόμος, με τα γνωστά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Εμενα με απασχολει οταν οι κακοι και ανισορροποι δασκαλοι παιδικου, δημοτικου, γυμνασιου και λυκειου δεν περνανε απο καμια συστηματικη αξιολογηση και δεν τους κουναει κανενας.

 

Tώρα θέτεις ένα μεγάλο θέμα που δεν νομίζω να λυθεί ποτέ, ήτοι η αξιολόγηση στο Δημόσιο τομέα! Δυστυχώς στην εκπαίδευση μόνο αν τύχει κάτι χοντρό πχ. σεξουαλική παρενόχληση κλπ από δάσκαλο κινούνται οι μηχανισμοί, για όλα τα άλλα έχει ο Θεός!

Και αυτή είναι δυστυχώς η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα, εγώ αν δεν είμαι καλή στη δουλειά μου θα πάρω πόδι και δυστυχώς σε πολλές δουλειές και για το παραμικρό παίρνουν πόδι.

Στο Δημόσιο άντε να πέσει καμία επίπληξη, άντε να γίνει καμία αναφορά, μέχρι να έρθει η ώρα της κρίσης το πιο πιθανό είναι να έχει βγει στην σύνταξη ο εμπλεκόμενος! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 Γειά σας,   

διαχωρίσαμε τις δημοσιεύσεις που έχουν να κάνουν γενικότερα με την κατάσταση σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς 

από το συγκεκριμένο συμβάν.

Παρακαλούμε σε αυτό το θέμα να παραμείνουν δημοσιεύσεις που έχουν να κάνουν με αυτό το συμβάν, ενώ άλλες γενικες δημοσιεύσεις να συνεχίσουν στο παρακάτω θέμα:

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...