Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαράδεκτη συμπεριφορα παιδαγωγών σε δημόσιο παιδικο 2,5 ετών παιδί!


Recommended Posts

Καλησπέρα, ειμαι να σκασω σημερα ολη μερα! Η μικρη μου 2,5 ξεκινησε την Δευτερα παιδικο σταθμό κοντα στην περιοχη που μενω (δημόσιο). Τις πρωτες 2 μερες καθοταν απο 1ωρα. Ολα καλα, εμπαινε με χαρα μεσα! Την 3η μερα που πηγε για μια ωρα παλι, οταν πηγα να την παρω μου ειπαν οτι ολο εκλεγε, δεν συνεργαζοταν πετουσε πραγματα, ζητουσε συνεχεια αγκαλια και δεν μπορουν να την εχουν στην αγκαλια συνεχεια γτ ζηλευουν τα αλλα παιδακια κτλ κτλ Μου μιλουσαν για πειθαρχιαν και ορια κ μοιαζαν αγανακτησμενες απο αυτη την μια ωρα που την ειχαν... Εγω επειδη ξερω το παιδι μου, αυτη την συμπεριφορα την βγαζει οταν καποιος της φωνάζει, την πιανει το πεισμα... Εξηγησα στην δασκαλα οτι η μικρη δεν λειτουργει με φωνες... αλλα εκεινη μιλουσε για πειθαρχισ και οτι δεν μπορει να πηγαινει πισω η ταξη.. Τελος παντων στο σπιτι η μικρη συνεχεια μου ελεγε οταν της αναφερα τον σταθμο οτι θελει να παει αλλα "δεν θελει να κατσει στην καρεκλα". Εγ ω της ελεγα οτι πρεπει να ακουει την δασκαλα κ να καθεται στην καρεκλα κ οτι την αγαπαει... Ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε να την παω την επομενη ημερα 30λεπτα... Την επομενη ημερα μπεικε με κλαματα η μικρη μεσα, αλλα επειδη θα την αφεινα μονο 30λεπτα αποφασισα να περιμενω εκει, οχι μεσα στο σταθμο, εξω...Ετυχε λοιπον και εκατσα εξω απο το παραθυρο της αιθουσαν των παιδιων... Ακουγα την μια σπο της δυο δαδκαλες ολο να ουρλιαζει στα παιδια..η κορη μου εκλεγε, δεν ηταν 15λεπτα που την ειχα αφεισει κ ακουσα την μια δασκαλα να της λεει "Η θα σταματησεις να κλαιες η θα φυγεις εξω"!! Ειμαι να σκασω!! Να παω αυριο στην διευθυντρια;; Με αυτο τον τροπο πειθαρχουν τα παιδια; Πηρα το παιδι στο 30λεπτο κ εφυγα...βεβαια σιγουρα καταλαβαν οτι ακουσα γτ καποια στιγμη με ειδε η μια δασκαλα που καθομουν απο το παραθυρο...Τι θα κανατε εσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας

αυτή η συμπεριφορά είναι αντιπαιδαγωγική, αντιδεοντολογική για παιδί τέτοιας ηλικίας και δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

Παρακαλούμε να στραφείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο σημείο που είναι αρμόδιο για τους δημοτικούς σταθμούς της περιοχής σας.

Εάν αναζητήσετε στο διαδίκτυο "δημοτικός σταθμός τάδε " θα σας εμφανίσει την σελίδα του εκάστοτε δήμου που έχει υπό την αρμοδιότητά του τους σταθμούς της περιοχής. 

Στην Αθήνα υπάρχει αυτό το τηλέφωνο επικοινωνίας.  Εάν δεν μπορείτε να βρείτε αλλού λεπτομέρειες

ρωτήστε εκεί ποιό σημείο είναι αρμόδιο για την περιοχή σας: 

 

http://www.dbda.gr/

Διεύθυνση

Ρόδου 181 & Σερήνου Σεπόλια

Email
Επικοινωνήστε μαζί μας
[email protected]

Τηλέφωνα Επικοινωνίας
210.5102400

 

Κάθε περιστατικό το οποίο μένει ασχολίαστο στους υπευθύνους, απλώς αφήνει να συνεχίζεται μια κατάσταση και για όλα τα υπόλοιπα παιδιά του σταθμού. 

Δεν επιτρέπεται σε τέτοια ηλικία τέτοια συμπεριφορά παιδαγωγού, ούτε και σε μεγαλύτερη ηλικία! 

 

Στο ηλεκτρονικό σας μήνυμα που θα στείλετε να έχετε οπωσδήποτε 

- την ημερομηνία του συμβάντος

- την ώρα 

ΔΕΝ χρειάζεται να έχετε τα ονόματα των δασκάλων ή οποιουδήποτε, απλώς το όνομα του δημοτικού σταθμού. 

 

ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maria2387 είπε:

Καλησπέρα, ειμαι να σκασω σημερα ολη μερα! Η μικρη μου 2,5 ξεκινησε την Δευτερα παιδικο σταθμό κοντα στην περιοχη που μενω (δημόσιο). Τις πρωτες 2 μερες καθοταν απο 1ωρα. Ολα καλα, εμπαινε με χαρα μεσα! Την 3η μερα που πηγε για μια ωρα παλι, οταν πηγα να την παρω μου ειπαν οτι ολο εκλεγε, δεν συνεργαζοταν πετουσε πραγματα, ζητουσε συνεχεια αγκαλια και δεν μπορουν να την εχουν στην αγκαλια συνεχεια γτ ζηλευουν τα αλλα παιδακια κτλ κτλ Μου μιλουσαν για πειθαρχιαν και ορια κ μοιαζαν αγανακτησμενες απο αυτη την μια ωρα που την ειχαν... Εγω επειδη ξερω το παιδι μου, αυτη την συμπεριφορα την βγαζει οταν καποιος της φωνάζει, την πιανει το πεισμα... Εξηγησα στην δασκαλα οτι η μικρη δεν λειτουργει με φωνες... αλλα εκεινη μιλουσε για πειθαρχισ και οτι δεν μπορει να πηγαινει πισω η ταξη.. Τελος παντων στο σπιτι η μικρη συνεχεια μου ελεγε οταν της αναφερα τον σταθμο οτι θελει να παει αλλα "δεν θελει να κατσει στην καρεκλα". Εγ ω της ελεγα οτι πρεπει να ακουει την δασκαλα κ να καθεται στην καρεκλα κ οτι την αγαπαει... Ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε να την παω την επομενη ημερα 30λεπτα... Την επομενη ημερα μπεικε με κλαματα η μικρη μεσα, αλλα επειδη θα την αφεινα μονο 30λεπτα αποφασισα να περιμενω εκει, οχι μεσα στο σταθμο, εξω...Ετυχε λοιπον και εκατσα εξω απο το παραθυρο της αιθουσαν των παιδιων... Ακουγα την μια σπο της δυο δαδκαλες ολο να ουρλιαζει στα παιδια..η κορη μου εκλεγε, δεν ηταν 15λεπτα που την ειχα αφεισει κ ακουσα την μια δασκαλα να της λεει "Η θα σταματησεις να κλαιες η θα φυγεις εξω"!! Ειμαι να σκασω!! Να παω αυριο στην διευθυντρια;; Με αυτο τον τροπο πειθαρχουν τα παιδια; Πηρα το παιδι στο 30λεπτο κ εφυγα...βεβαια σιγουρα καταλαβαν οτι ακουσα γτ καποια στιγμη με ειδε η μια δασκαλα που καθομουν απο το παραθυρο...Τι θα κανατε εσεις;

Καλα, εγω δεν θα περιμενα να περασει το μισαωρο. Θα εμπαινα επι τοπου μεσα να την παρω να φυγουμε

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει παρόμοιο σκηνικό στον πρώτο παιδικό που είχα πάει την κόρη μου, ήμουν έξω από την πόρτα κ άκουγα κ κάποια στιγμή άνοιξε να μπει ένας μπαμπάς κ με είδε η δασκάλα κ μετά σταμάτησε τις φωνές. Ούτε βδομάδα δεν είχε ξεκινήσει η μικρή μου, δεν ήταν καν δύο χρόνων. Βγήκε μετά από λίγο να μου πει ότι δεν της δίνω την ευκαιρία να προσαρμοστεί επειδή κάθομαι απέξω. Της λέω μα τι εννοείτε, αφού δε με βλεπει; Ότι τελοσπαντων να κάνω ό,τι νομίζω αλλά δεν είναι σωστό να μη δίνω χώρο στο παιδί κ τέτοια. Κ της λέω κοιτάξτε να δειτε, εμείς φέραμε εδώ το παιδί μας για να περνάει καλά, αν κλαίει σημαίνει ότι κάτι πηγαίνει πολύ στραβά κ ειτε φταίτε εσείς είτε εμείς δεν μπορεί να συνεχιστεί κ θα το ψαξω περαιτέρω. Κοκκαλωσε κ μου έκλεισε την πόρτα κ μετά ήταν όλο αγάπες. Ευτυχώς μετά από τρεις μέρες μας πήραν στον πιο κοντινό μας σταθμό κ βρήκαμε την υγεια μας γιατί μάλλον δε θα πήγαινε πολύ καλά η φάση με τον πρώτο. Το παιδί μου τοτε είχε αλλάξει συμπεριφορά (τα έχω ξαναγράψει σε αντίστοιχο θέμα), φοβόταν τα άλλα παιδάκια, δεν ήθελε να πάμε παιδική χαρα, έκλαιγε ενώ δεν ήταν καθόλου έτσι. Με την αλλαγή σταθμου συνήλθε. Μην αφήσεις τέτοιες συμπεριφορές από ανιδεες "εκπαιδευτικούς" να στιγματίσουν τη σχολική ζωή του παιδιού σου κ πάρει στραβά το σχολείο. Εννοείται να μιλήσεις με τη διευθύντρια του σταθμού αρχικα, δες πως θα το χειριστεί. Εγώ θα εμένα καθημερινά απ'έξω να δω τι γίνεται -αν είναι εφικτό βέβαια. Αν το παιδί συνεχίσει να είναι αρνητικό, γιατί θα το καταλαβεις, εισηγησου αλλαγή σταθμού στο δήμο σου κοινοποιώντας τους λόγους. Κρίμα τα παιδάκια, είναι τραγικές ορισμενες.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Maria2387 said:

Καλησπέρα, ειμαι να σκασω σημερα ολη μερα! Η μικρη μου 2,5 ξεκινησε την Δευτερα παιδικο σταθμό κοντα στην περιοχη που μενω (δημόσιο). Τις πρωτες 2 μερες καθοταν απο 1ωρα. Ολα καλα, εμπαινε με χαρα μεσα! Την 3η μερα που πηγε για μια ωρα παλι, οταν πηγα να την παρω μου ειπαν οτι ολο εκλεγε, δεν συνεργαζοταν πετουσε πραγματα, ζητουσε συνεχεια αγκαλια και δεν μπορουν να την εχουν στην αγκαλια συνεχεια γτ ζηλευουν τα αλλα παιδακια κτλ κτλ Μου μιλουσαν για πειθαρχιαν και ορια κ μοιαζαν αγανακτησμενες απο αυτη την μια ωρα που την ειχαν... Εγω επειδη ξερω το παιδι μου, αυτη την συμπεριφορα την βγαζει οταν καποιος της φωνάζει, την πιανει το πεισμα... Εξηγησα στην δασκαλα οτι η μικρη δεν λειτουργει με φωνες... αλλα εκεινη μιλουσε για πειθαρχισ και οτι δεν μπορει να πηγαινει πισω η ταξη.. Τελος παντων στο σπιτι η μικρη συνεχεια μου ελεγε οταν της αναφερα τον σταθμο οτι θελει να παει αλλα "δεν θελει να κατσει στην καρεκλα". Εγ ω της ελεγα οτι πρεπει να ακουει την δασκαλα κ να καθεται στην καρεκλα κ οτι την αγαπαει... Ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε να την παω την επομενη ημερα 30λεπτα... Την επομενη ημερα μπεικε με κλαματα η μικρη μεσα, αλλα επειδη θα την αφεινα μονο 30λεπτα αποφασισα να περιμενω εκει, οχι μεσα στο σταθμο, εξω...Ετυχε λοιπον και εκατσα εξω απο το παραθυρο της αιθουσαν των παιδιων... Ακουγα την μια σπο της δυο δαδκαλες ολο να ουρλιαζει στα παιδια..η κορη μου εκλεγε, δεν ηταν 15λεπτα που την ειχα αφεισει κ ακουσα την μια δασκαλα να της λεει "Η θα σταματησεις να κλαιες η θα φυγεις εξω"!! Ειμαι να σκασω!! Να παω αυριο στην διευθυντρια;; Με αυτο τον τροπο πειθαρχουν τα παιδια; Πηρα το παιδι στο 30λεπτο κ εφυγα...βεβαια σιγουρα καταλαβαν οτι ακουσα γτ καποια στιγμη με ειδε η μια δασκαλα που καθομουν απο το παραθυρο...Τι θα κανατε εσεις;

Έλεος που ζούμε, τι συμπεριφορά είναι αυτή σε ένα παιδί 2,5 ετών?

Εννοείται πως πρέπει ΑΜΕΣΑ να μιλήσεις σε αρμόδιο τμήμα ώστε να επιληφθεί του θέματος, μην το αφήσεις όπως είναι. Όλα τα παιδιά θα αντιδράσουν στις φωνές όταν τα ίδια δεν έχουν μάθει να ζουν σε ένα περιβάλλον με ένταση και φωνές. Εδώ και εμείς που είμαστε μεγάλοι άνθρωποι αν κάποιος μας φωνάξει θα αντιδράσουμε δεν θα το δεχθούμε, πόσο μάλλον ένα παιδί. Πολλοί είναι οι παιδαγωγοί που δεν ξέρουν να κάνουν σωστά την δουλεία τους ή που βαριούνται να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Εννοείται πως το παιδί σου θα κλαίει εκεί καθώς είναι ένα περιβάλλον που του δημιουργεί ανασφάλεια, δες το με τα μάτια του παιδιού σου, πόσο τρομακτικό είναι να έχεις έναν μεγάλο πάνω από το κεφάλι σου να σου φωνάζει (μπροστά σε όλα τα παιδιά) και να σε εκβιάζει πως θα σε βγάλει έξω...Μιλούν όλοι για όρια και πειθαρχία χωρίς οι ίδιοι να μπορούν να οριοθετήσουν και να πειθαρχήσουν τους εαυτούς τους.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην πας στη διευθύντρια -μην κάνεις αυτό το λάθος! Αυτή θα προσπαθήσει να καλύψει το λάθος της ή της  κοπέλας που έχει από κάτω της για να μην εκτεθεί ίδια!! Έτσι ποτέ δεν θα μάθει κανένας τι έγινε και τι κανουν σε αυτό τον παιδικό! Και ακριβώς έτσι διαιωνίζονται αυτές οι καταστάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ! Σκεφτομουν και ξανασκεφτομουν πως να το χειριστω..Η μικρη μου ευτυχως μιλαει και μπορει να μου πει πανω κατω τι γινεται.. Πραγματικα ειμαι πολυ απογοητευμενη... Σημερα σηκωθεικαμε ντυθηκαμε και πηγαμε στο "σχολειο"..Μεχρι να φτασουμε ολα ηταν μια χαρα..Μολις μπηκαμε μεσα η μικρη ουρλιαζε χειροτερα απο χτες, δεν με αφεινε με τπτ. Μπεικαμε μαζι μεσα στην αιθουσα και μετα απο κανενα 5λεπτο οταν ειχε ξεχεστει βγεικα εξω κ την αφεισα. Πήγα γραμμη στην διευθυντρια, της ζητησα να αλλαξει τμημα το παιδι (εχουν 2 τμηματα) κ οταν με ρωτησε το λόγο της ειπα τι ακουσα την προηγουμενη μερα που καθομουν απέξω, οτι ουρλιαζε η μια απο τις δυο δασκαλες στα παιδια και οτι ακουσα να απειλει την κορη μου οτι αν δεν σταματησει θα την βγαλει εξω. Της ειπα οτι το παιδι με αυτη την συμπεριφορα εννοειται οτι θα κλαιει κ θα αντιδραει και φυσικα δεν θα θελει να πηγαινει... Οτι το παιδι μου το μεγαλωνω χωρις φωνες κ το εφερα εδω να περναει καλα κτλ κτλ . Η διευθυντρια εκπληκτη (μπούρδες), μου ειπε δεν το περιμενε απο την συγκεκριμενη δασκαλα (κ αλλες μπουρδες) και καλα εκανα κ της το ειπα.. Μου είπε εποσης οτι δεν μπορει να αλλάξει τμημα γτ πανε μεγαλυτερα παιδακια στο αλλο τμημα... Τελος παντων.. Δεν εφυγα, πηγα μονο και πηρα ενα καφε κ περιμενα εξω...Εννοειτε οτι δεν προκειτε να φευγω μετα απο αυτο μεχρι να σιγουρευτω οτι το παιδι περναει καλα. Ωστοσο η διευθυντρια εδειξε να καταλαβενει.. Το γελοιο ειναι οτι οταν μπεικα να παρω το παιδι οι 2 δασκαλες ουτε που μου μιλησαν, ουτε με κοιταξαν τπτ (φαινεται τις κατσαδιασε) και η διευθυντρια ηταν μεσα στις γλυκες και μου ελεγε οτι το παιδι περασε πολυ καλα κ θα αυξησουν τις ωρες απο Δευτερα... Η μικρη μου βγεικε χαρουμενη εξω και μου ειπε φωναζοντας "Εγω μαμα παλι εκλεγα!"... Η διευθυντρια μου ειπε φευγοντας οτι καλα εκανα κ μιλησα κ οτι θελει να λειτουργει σωστα ο σταθμος κ οτι ηταν ενα μεμωνομενο γεγονος αυτο..  Το θεμα μου ειναι οτι πλεον δεν τους εμπιστευομαι, εννοειται δεν θα φευγω και θα ρωταω το παιδι πιο σχολαστικα στο σπιτι... Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως τωρα εχουν εμπαθεια με την μικρη; Αυτο σκεφτομουν και χθες.... θα δωσω αλλη μια ευκαιρια αλλα την επομενη φορα θα το τραβηξω πιο πολυ και θα αλλαξω σταθμο εννοειται... Βρε παιδια τι απογοητευσει ειναι αυτη...

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 3:54 ΠΜ, Maria2387 είπε:

Καλησπέρα, ειμαι να σκασω σημερα ολη μερα! Η μικρη μου 2,5 ξεκινησε την Δευτερα παιδικο σταθμό κοντα στην περιοχη που μενω (δημόσιο). Τις πρωτες 2 μερες καθοταν απο 1ωρα. Ολα καλα, εμπαινε με χαρα μεσα! Την 3η μερα που πηγε για μια ωρα παλι, οταν πηγα να την παρω μου ειπαν οτι ολο εκλεγε, δεν συνεργαζοταν πετουσε πραγματα, ζητουσε συνεχεια αγκαλια και δεν μπορουν να την εχουν στην αγκαλια συνεχεια γτ ζηλευουν τα αλλα παιδακια κτλ κτλ Μου μιλουσαν για πειθαρχιαν και ορια κ μοιαζαν αγανακτησμενες απο αυτη την μια ωρα που την ειχαν... Εγω επειδη ξερω το παιδι μου, αυτη την συμπεριφορα την βγαζει οταν καποιος της φωνάζει, την πιανει το πεισμα... Εξηγησα στην δασκαλα οτι η μικρη δεν λειτουργει με φωνες... αλλα εκεινη μιλουσε για πειθαρχισ και οτι δεν μπορει να πηγαινει πισω η ταξη.. Τελος παντων στο σπιτι η μικρη συνεχεια μου ελεγε οταν της αναφερα τον σταθμο οτι θελει να παει αλλα "δεν θελει να κατσει στην καρεκλα". Εγ ω της ελεγα οτι πρεπει να ακουει την δασκαλα κ να καθεται στην καρεκλα κ οτι την αγαπαει... Ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε να την παω την επομενη ημερα 30λεπτα... Την επομενη ημερα μπεικε με κλαματα η μικρη μεσα, αλλα επειδη θα την αφεινα μονο 30λεπτα αποφασισα να περιμενω εκει, οχι μεσα στο σταθμο, εξω...Ετυχε λοιπον και εκατσα εξω απο το παραθυρο της αιθουσαν των παιδιων... Ακουγα την μια σπο της δυο δαδκαλες ολο να ουρλιαζει στα παιδια..η κορη μου εκλεγε, δεν ηταν 15λεπτα που την ειχα αφεισει κ ακουσα την μια δασκαλα να της λεει "Η θα σταματησεις να κλαιες η θα φυγεις εξω"!! Ειμαι να σκασω!! Να παω αυριο στην διευθυντρια;; Με αυτο τον τροπο πειθαρχουν τα παιδια; Πηρα το παιδι στο 30λεπτο κ εφυγα...βεβαια σιγουρα καταλαβαν οτι ακουσα γτ καποια στιγμη με ειδε η μια δασκαλα που καθομουν απο το παραθυρο...Τι θα κανατε εσεις;

 

Εγώ θα τους έλεγα (και στη δασκάλα και στη Δ/ντρια) ότι τους άκουσα και πως αν τολμήσουν να ξαναφωνάξουν έτσι στο παιδί θα κινηθώ διαφορετικά. Και αν τυχόν έβλεπα ότι δεν συνεργάζονται θα ξεκινούσα με καταγγελία στον Δήμο.

 

Επιπλέον ναι μεν πρέπει να υπάρχει περίοδος προσαρμογής αλλά όχι μισάωρο. Μην τρελαθούμε... Δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί το παιδί σε ένα μισάωρο. Θα την άφηνα 1 ώρα περισσότερο κάθε φορά και θα απαιτούσα να μου περιγράψουν πως ακριβώς χειρίζονται την κατάσταση προκειμένου να προσαρμοστεί το παιδί.

 

On 5/4/2019 at 6:21 ΜΜ, Maria2387 είπε:

Βεβαια αν το παιδι συνεχισει να κλαιει κ να μην μπαινει θα αλλαξουμε σταθμο και θα κοινοποιησω τους λογους!

 

Τις πρώτες 2 βδομάδες όλα τα παιδιά βγάζουν αντίδραση. Να μην σε βλέπει και εσένα αγχωμένη η μικρή και να μην τη ρωτάς υπερβολικά πολλές λεπτομέρειες ή να μην την καθοδηγείς (πχ μην ρωτάς: σου φώναξε σήμερα η δασκάλα;) Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη για να μπορέσει να προσαρμοστεί και το παιδί, απλώς θα έχεις από κοντά τις δασκάλες και τη δ/ντρια.

Όχι δεν θα έχουν εμπάθεια με το παιδί γιατί δεν θα τις παίρνει. Αντιθέτως θα προσέξουν τη συμπεριφορά τους αν καταλάβουν ότι δεν αστειεύεσαι.

Εγώ είχα κάνει θέμα στον παιδικό γιατί είχε χτυπήσει το παιδί και αντί να μου πει έστω μια δικαιολογία, προσπαθούσε να παραστήσει ότι δεν έγινε στον παιδικό το σημάδι και ότι υπήρχε από το πρωί.  Εκεί την πήρε και την σήκωσε. Από τότε το είχαν στα ώπα ώπα το παιδί και σε εμένα ήταν μέσα στην ευγένεια (και ας με έβριζε από μέσα της).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

Εγώ θα τους έλεγα (και στη δασκάλα και στη Δ/ντρια) ότι τους άκουσα και πως αν τολμήσουν να ξαναφωνάξουν έτσι στο παιδί θα κινηθώ διαφορετικά. Και αν τυχόν έβλεπα ότι δεν συνεργάζονται θα ξεκινούσα με καταγγελία στον Δήμο.

 

Επιπλέον ναι μεν πρέπει να υπάρχει περίοδος προσαρμογής αλλά όχι μισάωρο. Μην τρελαθούμε... Δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί το παιδί σε ένα μισάωρο. Θα την άφηνα 1 ώρα περισσότερο κάθε φορά και θα απαιτούσα να μου περιγράψουν πως ακριβώς χειρίζονται την κατάσταση προκειμένου να προσαρμοστεί το παιδί.

 

 

Τις πρώτες 2 βδομάδες όλα τα παιδιά βγάζουν αντίδραση. Να μην σε βλέπει και εσένα αγχωμένη η μικρή και να μην τη ρωτάς υπερβολικά πολλές λεπτομέρειες ή να μην την καθοδηγείς (πχ μην ρωτάς: σου φώναξε σήμερα η δασκάλα;) Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη για να μπορέσει να προσαρμοστεί και το παιδί, απλώς θα έχεις από κοντά τις δασκάλες και τη δ/ντρια.

Όχι δεν θα έχουν εμπάθεια με το παιδί γιατί δεν θα τις παίρνει. Αντιθέτως θα προσέξουν τη συμπεριφορά τους αν καταλάβουν ότι δεν αστειεύεσαι.

Εγώ είχα κάνει θέμα στον παιδικό γιατί είχε χτυπήσει το παιδί και αντί να μου πει έστω μια δικαιολογία, προσπαθούσε να παραστήσει ότι δεν έγινε στον παιδικό το σημάδι και ότι υπήρχε από το πρωί.  Εκεί την πήρε και την σήκωσε. Από τότε το είχαν στα ώπα ώπα το παιδί και σε εμένα ήταν μέσα στην ευγένεια (και ας με έβριζε από μέσα της).

Ασε εχω μπλεξει.. Εννοειτε οτι οταν μιλησα στην διευθυντρια της ειπα οτι ημουν απεξω και τα ακουσα. Με ειδαν κιολας οτι ημουν απεξω εκ τον υστερων βεβαια, δυστυχως για αυτους. Απο εκεινη την ημερα η διευθυντρια ειναι μεσα στις γλυκες.. οι δασκαλες βεβαια με τα μουτρα κατω και ουτε που μου μιλανε, δεν μου φερνουν το παιδι οταν παω να το παρω και οταν τις ρωταω για την μικρη μου κανουν ολο παρατηρησεις του στυλ δεν καθεται στην καρεκλα και σημερα μου ειπε η μια οτι χτυπαει τα παιδακια..  Ωστοσο εγω το παιδι μου το ξερω, ναι ειναι ενα ζωηρο παιδακι που αν του φωναζεις αντιδρα..ΔΕΝ χτυπαει παιδακια! Εκτος τωρα αν του μιλανε αποτομα μπορει να το κανει απο αντιδραση..δεν ξερω! Εχω χασει την εμποστοσυνη μου και το κλιμα δεν μας συκωνει..Τις τελευταιες 3 μερες (απο τοτε που μιλησα με την υπευθυνη), το παιδι δεν μου λεει τπτ, δεν μιλαει για το σχολειο. Το παιδι τωρα 1,5 βδομαδα το κρατανε max μια ωρα! Ομως βλεπω οτι υπαρχει εμπαθεια 3 μερες τωρα δεν παει τουαλετα στο σχολειο, παει με εμενα οταν παω, ενω πριν πηγαινε.. τυχαιο;; Δεν ξερω... Γενικα εχουν μια περιεργη φιλοσοφια... πως απαιτουν απο ενα παιδι 2,5ετων την 3-4 μερες να καθεται  σε μια καρεκλα οση ωρα νομιζουν και να μου το κανουν ως παραπανω και εδω ειναι σχολειο κτλ Και με τις φωνες θα κανουν ενα παιδι να κατσει; και αν αντιδραση τι ειναι κακο παιδι; και μου το λενε εμενα να κανω τι; Να το δειρω;;; Παμε καλα; Ενσυναισθηση ξερουν τι σημαινει;; Η δουλεια τους δεν ειναι να μαθουν ενα παιδι πως να συμπεριφερεται σε μια ομαδα;;  Εγω στο σπιτι και εξω οταν βγαινουμε δεν εχω κανενα προβλημα με το παιδι μου και ουτε φωναζω..εξηγω!!! Μιλαω στο παιδι μου και μιλαμε για ενα παιδι κοινωνικο που προσαρμοζεται ευκολα... Εδω την 3η ημερα μου καναν παρατηρηση οτι το παιδι ζητουσε αγκαλια και δεν μπορουν!!!Ελεος.. Πραγματικα εχω τοσα νευρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεξάρτητα από τη συμπεριφορά τους μετά την παρατήρηση εκ μέρους σου, από ότι φαίνεται αυτή ειναι η πάγια τακτική του σχολείου κ πρέπει να αλλάξετε περιβάλλον. Ποιο νήπιο κάθεται στην καρέκλα; Εμένα την κόρη μου επειδή προσπαθούν να της ξεμαθουν την πιπίλα κ κλαψουριζει την παίρνουν συνέχεια αγκαλιά. Τι θα πει δεν μπορουν; Ειδικά κατά την προσαρμογή; Με άλλους γονείς έχεις μιλήσει; Τι εντύπωση έχουν αυτοί για τις δασκαλες κ το κλίμα γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ανεξάρτητα από τη συμπεριφορά τους μετά την παρατήρηση εκ μέρους σου, από ότι φαίνεται αυτή ειναι η πάγια τακτική του σχολείου κ πρέπει να αλλάξετε περιβάλλον. Ποιο νήπιο κάθεται στην καρέκλα; Εμένα την κόρη μου επειδή προσπαθούν να της ξεμαθουν την πιπίλα κ κλαψουριζει την παίρνουν συνέχεια αγκαλιά. Τι θα πει δεν μπορουν; Ειδικά κατά την προσαρμογή; Με άλλους γονείς έχεις μιλήσει; Τι εντύπωση έχουν αυτοί για τις δασκαλες κ το κλίμα γενικότερα;

Με αλλους γονεις δεν εχω μιλησει γτ παμε 10-11 οποτε οι γονεις εχουν παει τα παιδια τους απο το πρωι και μεσσημερι ερχονται και τα περνουν.. Ειμαστε οι μονοι που κανουμε προσαρμογη τωρα..τα αλλα παιδακια εχουν ξεκινησει απο Σεπτεμβριο.. Πριν ξεκινησουμε το σταθμο προσπαθησα να μαθω τι παιζει αλλα πραγματικα δεν ακουσα τπτ απο καθενα ουτε θετικα σχολια ουτε αρνητικα.. Ειμαστε οι μικροτεροι στην ταξη τα αλλα παιδια ειναι 3+.. Πραγματικα βλεπω οτι ειναι ετσι η φιλοσοφια τους εκει μεσα κ δεν βγαζω ακρη.. Σημερα που πηγα την μικρη το πρωι ειδα οτι η μια δασκαλα απο τις δυο εχει κινητικα προβληματα, μου ειχε κανει εντυπωση γτ ολες αυτες τις μερες την εβλεπα να καθεται στο βαθος κ ποτε ορθια! Τωρα "καταλαβενω" για πιο λογο τα θελουν να βρισκονται συνεχως καθισμενα σε μια καρεκλα..μα ειναι δυνατον; Ποση ωρα να κατσει ενα παιδι σε μια καρεκλα; ; οσο διαρκει μια ζωγραφια, μεχρι να φανε; Ποσο; Μα δεν με ενοχλει τοσο αυτο οσο οτι τους φωναζουν και τους μιλανε ασχημα! Σημερα μολις φυγαμε με την μικρη πηγαμε σε ενα ιδιωτικο σταθμο διπλα στο σπιτι μου (ειχαμε πει με τον αντρα μου οτι αν δεν την επερναν μεσω εσπα θα την πηγαιναμε εκει) και αυριο θα ξεκινησουμε εκει...

Ξεχασα να σου πω οτι την μικρη δεν την ρωταω ευθεως για το σχολειο..Στην αρχη μου ελεγε μονη της 2-3 βασικα πραγματα. Συνηθως παιζουμε παιχνιδι ρολων κανει εκεινη την δασκαλα και εγω την ιδια και ετσι καταλαβενω λιγο τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το θέμα σου από την αρχή, αν έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε σταθμό, κάντε το.

Δυστυχώς οι περισσότεροι δημόσιοι σταθμοί έχουν πολλά παιδιά ανά τμήμα, έλλειψη σε προσωπικό, συνδυασμένα με εκπαιδευτικούς παλιάς σχολής και κακές υποδομές με αποτέλεσμα οι φωνές, οι τιμωρίες για ψύλλου πήδημα και η "σκληρή" συμπεριφορά να είναι πάγια τακτική. Η δε προσαρμογή, ενώ η εγκύκλιος αναφέρει ότι πρέπει να γίνεται με ήπιο τρόπο και να σέβεται τη ψυχοσύνθεση του παιδιού, εξαντλείται στο άφησέ το μισάωρο και αν προσαρμοστεί εύκολα καλώς. Διαφορετικά φέρνε το εσύ, εμείς θα το κρατάμε όσο μπορούμε, και που θα πάει, κάποια στιγμή θα σταματήσει να κλαίει. Στις καλές περιπτώσεις, τουλάχιστον οι εκπαιδευτικοί δείχνουν υπομονή και προσπαθούν να καλμάρουν το παιδί.

Υπάρχουν ευτυχώς και κάποιοι δημόσιοι που δεν είναι έτσι, που έχουν όντως ομαλή προσαρμογή και εκπαιδευτικούς που αγκαλιάζουν τα παιδιά με αγάπη, αλλά όπως σε όλα στο δημόσιο, είναι που θα πέσεις. Η δική σας περίπτωση όμως είναι κακοποιητική. Δεν επιτρέπεται να εκβιάζεται ψυχολογικά ένα μικρό παιδάκι που κλαίει. 

 

Από αυτά που περιγράφεις, δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι, όσο και αν τους "τρίξεις" τα δόντια. Ωστόσο, κάνε έγγραφη καταγγελία στον δήμο για το συμβάν, είμαστε και σε προεκλογική περίοδο και ενδέχεται να ασχοληθούν σοβαρά. Ακόμα και αν δεν μείνει το παιδί σου εκεί, να προστατευτούν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, vtgian είπε:

Έχω διαβάσει το θέμα σου από την αρχή, αν έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε σταθμό, κάντε το.

Δυστυχώς οι περισσότεροι δημόσιοι σταθμοί έχουν πολλά παιδιά ανά τμήμα, έλλειψη σε προσωπικό, συνδυασμένα με εκπαιδευτικούς παλιάς σχολής και κακές υποδομές με αποτέλεσμα οι φωνές, οι τιμωρίες για ψύλλου πήδημα και η "σκληρή" συμπεριφορά να είναι πάγια τακτική. Η δε προσαρμογή, ενώ η εγκύκλιος αναφέρει ότι πρέπει να γίνεται με ήπιο τρόπο και να σέβεται τη ψυχοσύνθεση του παιδιού, εξαντλείται στο άφησέ το μισάωρο και αν προσαρμοστεί εύκολα καλώς. Διαφορετικά φέρνε το εσύ, εμείς θα το κρατάμε όσο μπορούμε, και που θα πάει, κάποια στιγμή θα σταματήσει να κλαίει. Στις καλές περιπτώσεις, τουλάχιστον οι εκπαιδευτικοί δείχνουν υπομονή και προσπαθούν να καλμάρουν το παιδί.

Υπάρχουν ευτυχώς και κάποιοι δημόσιοι που δεν είναι έτσι, που έχουν όντως ομαλή προσαρμογή και εκπαιδευτικούς που αγκαλιάζουν τα παιδιά με αγάπη, αλλά όπως σε όλα στο δημόσιο, είναι που θα πέσεις. Η δική σας περίπτωση όμως είναι κακοποιητική. Δεν επιτρέπεται να εκβιάζεται ψυχολογικά ένα μικρό παιδάκι που κλαίει. 

 

Από αυτά που περιγράφεις, δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι, όσο και αν τους "τρίξεις" τα δόντια. Ωστόσο, κάνε έγγραφη καταγγελία στον δήμο για το συμβάν, είμαστε και σε προεκλογική περίοδο και ενδέχεται να ασχοληθούν σοβαρά. Ακόμα και αν δεν μείνει το παιδί σου εκεί, να προστατευτούν τα υπόλοιπα.

Ναι δεν υπαρχει σωτηρια με αυτο τον σταθμο.. Αυτη ειναι η φιλοσοφια τους κ δεν αλλαζει.. απλα ισως τωρα να ειναι πιο προσεκτικοι! Τα προβληματα του δημοσιου τα ξερω, αλλα το παιδι μου δεν φταιει σε αυτο.. Ουτε εμενα με ενδιαφερει στην τελικη...Αυτο που κανουν εκει ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Το χειροτερο ειναι οτι το θεωρουν φυσιολογικο! Εγω το παιδι μου προσπαθω να το μεγαλωσω με ηρεμια και δεν επιτρεπω σε κανενα να του φερεται ετσι οποιος και αν ειναι Αυτος! Ειμαι η μανα του και ωφειλω να το προστατευσω! Στο τελος του μηνα θα με παρουν τηλεφωνω απο Δοκοιπ για κατι τελικες υπογραφες και θα τους τα πω και εκει! Το παιδι εννοειτε θα φυγει απο εκει αυριο κιολας! Απλα με βαλαν στο τρυπάκι να μην εμπιστευομαι το παιδι μου ετσι απλα σε δηθεν εκπαιδευτικους και να ειμαι απο εδω και περα πιο προσεχτικη... Αν ομως δουλευα τωρα δεν θα ειχα καταλαβει τπτ ή αν ειχε αναλαβει καποιος αλλος την προσαρμογη του παιδιου μου...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω οτι απο οτι καταλαβα..την κρατανε μια ωρα ή μιση γτ "δεν συμπεριφερεται σωστα", δλδ δεν υπακουει στους κανονες να κατσει στην καρεκλα με την ομαδα και αντιδραει... οχι γτ κλαιει! Για να καταλάβεις: Το παιδι ξεκινησε παιδικο την προηγουμενη Δευτερα

Δευτερα: το παιδι μπαινει μεσα με χαρα ουτε γυρισε να με κοιταξει! Εκατσε 1ωρα (καταπληκτικη μου ειπαν, λιγο ζωηρη)

Τριτη: Το παιδι μπαινει μεσα με χαρα ουτε γυρναει να με κοιταξει. Εκατσε 1 ωρα. (Τελεια μου ειπαν, ζητησε 2 φορες τουαλετα, θα κατσει και αυριο 1 ωρα και θα το αυξησουν)

Ενδιαμεσα μου ελεγε η μικρη σπιτι οτι θελει να παει σχολειο αλλα να μην καθεται στην καρεκλα

Τεταρτη: μπηκε καλα μεσα. Εκατσε μια ωρα.. (οταν την πηρα ηταν αγανακτισμενες, το παιδι ζητουσε συνεχεια αγκαλια κ δεν μπορουν να την εχουν αγκαλια γτ ζηλευουν τα αλλα, τους ρωτουσε αν την αγαπουν, και αντιδρουσε πετωντας πραγματα κ χτυπησε ενα παιδακι κτλ και μου λεγαν για πειθαρχια κτλ, Την επομενη μισαωρο)

Πεμπτη: Το παιδι δεν ηθελε να μπει εκλαψε λιιγο..με τα πολλα μπεικε! (Εκεινη την μερα εμεινα απεξω και ακουσα τα ουρλιαχτα και τις φωνες), Εκεινη την μερα εκλεγε σχεδον ολο το μισαωρο.

Παρασκευη: Πανικος! Το παιδι ξεσηκωσε ολο τον σταθμο δεν εμπαινε με τιποτα μπεικα κ εγω.. Ξεχαστηκε βγεικα! Παω στην υπευθυνη.. (μισαωρο εκατσε παλι)

Δευτερα: Εκλαψε λιγο, μπηκε μεσα (εκατσε μια ωρα, δεν εκλαψε μετα μου ειπαν)

Τριτη (σημερα): Μια ωρα παλι, Μπηκε οκ μεσα (Αλλα δεν πειθαρχει το παιδι με τους κανονες κ χτυπησε ενα παιδακι)Αυριο παλι μια ωρα.... Να σημειωσω οτι το παιδι το εχω δει ελαχιστες φορες να χτυπαει παιδι (και αυτο στο μοιρασμα του παιχνιδιου)και παμε σχεδον καθε μερα σε παιδοτοπους και παιδικες χαρες...

Βεβαια δεν υπαρχει αυριο:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maria2387 είπε:

Αν ομως δουλευα τωρα δεν θα ειχα καταλαβει τπτ ή αν ειχε αναλαβει καποιος αλλος την προσαρμογη του παιδιου μου...

Συγγνωμη, αλλα αν δεν εργαζεσαι γιατι να παει το παιδι τοσο μικρο στο σταθμο;

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε άλλη παραμονή σου στον σταθμό συνιστά την συναίνεσή σου στην έκθεσή της σε περιβάλλον που δεν προστατεύει την ψυχοκοινωνική της υγεία.

ΔΕΝ υπάρχει μέθοδος ΚΑΡΕΚΛΑΣ σε παιδί 2,5 ετών... !!!   πάρε ένα τηλέφωνο σε οποιαδήποτε γραμμή με ψυχολόγους και ΡΩΤΑ!!!!!

 

σταμάτα να πηγαίνεις το παιδί στον σταθμό, ! 

Επίσης επειδή δεν ξέρουμε σε ποιό δήμο βρισκεσαι , σε παρακαλώ μην γράφεις απλώς εδώ παράπονα αν δεν έκανες ήδη καταγγελία. 

αλλιώς είναι όλα αυτά άχρηστα. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να καταγράφεις την κατά τη γνώμη σου λανθασμένη συμπεριφορά τους (που είναι λανθασμένη)

αλλά συνεχίζεις και να πηγαίνεις το παιδί, και δεν κάνεις και καταγγελία. 

  οι ανθρωποι αυτοί πληρώνονται για να έχουν γνώσεις.

Τι εννοείς θα τους τα πεις και από εκεί;

το σωστό σημείο είναι να κάνεις καταγγελία και γραπτή! όχι προφορική! συγκεκριμένα. το και τό. 

2,5 ετών, φωνές, καρέκλα, πειθαρχία. 

Δεν γίνονται αυτά σε αυτές τις ηλικίες - τελεία και παύλα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, belleblue είπε:

οποιαδήποτε άλλη παραμονή σου στον σταθμό συνιστά την συναίνεσή σου στην έκθεσή της σε περιβάλλον που δεν προστατεύει την ψυχοκοινωνική της υγεία.

ΔΕΝ υπάρχει μέθοδος ΚΑΡΕΚΛΑΣ σε παιδί 2,5 ετών... !!!   πάρε ένα τηλέφωνο σε οποιαδήποτε γραμμή με ψυχολόγους και ΡΩΤΑ!!!!!

 

σταμάτα να πηγαίνεις το παιδί στον σταθμό, ! 

Επίσης επειδή δεν ξέρουμε σε ποιό δήμο βρισκεσαι , σε παρακαλώ μην γράφεις απλώς εδώ παράπονα αν δεν έκανες ήδη καταγγελία. 

αλλιώς είναι όλα αυτά άχρηστα. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να καταγράφεις την κατά τη γνώμη σου λανθασμένη συμπεριφορά τους (που είναι λανθασμένη)

αλλά συνεχίζεις και να πηγαίνεις το παιδί, και δεν κάνεις και καταγγελία. 

  οι ανθρωποι αυτοί πληρώνονται για να έχουν γνώσεις.

Τι εννοείς θα τους τα πεις και από εκεί;

το σωστό σημείο είναι να κάνεις καταγγελία και γραπτή! όχι προφορική! συγκεκριμένα. το και τό. 

2,5 ετών, φωνές, καρέκλα, πειθαρχία. 

Δεν γίνονται αυτά σε αυτές τις ηλικίες - τελεία και παύλα. 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Οτι και να λεει η κοπελα εδω ειναι λογια του αερα και ουσιαστικά χωρις εγγραφη καταγγελια συμβαλλει εμεσα στη διαιωνιση αυτης της καταστασης!!!! 

@Maria2387 Κανε καταγγελια χθες και οχι αυριο, γιατί με αυτο τον τρόπο θα προστατευσεις και τα παιδια των οποιων οι γονεις δεν ειχαν τη δυνατότητα να κανουν προσαρμογη και πιθανως αγνοουν τις εν λογω τακτικες... Φαντάζομαι το ιδιο θα ηθελες να συμβει αν δεν ειχε γινει κατι στο δικο σου παιδι, αλλα σε κάποιο άλλο παιδί του σταθμού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , belleblue είπε:

οποιαδήποτε άλλη παραμονή σου στον σταθμό συνιστά την συναίνεσή σου στην έκθεσή της σε περιβάλλον που δεν προστατεύει την ψυχοκοινωνική της υγεία.

ΔΕΝ υπάρχει μέθοδος ΚΑΡΕΚΛΑΣ σε παιδί 2,5 ετών... !!!   πάρε ένα τηλέφωνο σε οποιαδήποτε γραμμή με ψυχολόγους και ΡΩΤΑ!!!!!

 

σταμάτα να πηγαίνεις το παιδί στον σταθμό, ! 

Επίσης επειδή δεν ξέρουμε σε ποιό δήμο βρισκεσαι , σε παρακαλώ μην γράφεις απλώς εδώ παράπονα αν δεν έκανες ήδη καταγγελία. 

αλλιώς είναι όλα αυτά άχρηστα. 

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να καταγράφεις την κατά τη γνώμη σου λανθασμένη συμπεριφορά τους (που είναι λανθασμένη)

αλλά συνεχίζεις και να πηγαίνεις το παιδί, και δεν κάνεις και καταγγελία. 

  οι ανθρωποι αυτοί πληρώνονται για να έχουν γνώσεις.

Τι εννοείς θα τους τα πεις και από εκεί;

το σωστό σημείο είναι να κάνεις καταγγελία και γραπτή! όχι προφορική! συγκεκριμένα. το και τό. 

2,5 ετών, φωνές, καρέκλα, πειθαρχία. 

Δεν γίνονται αυτά σε αυτές τις ηλικίες - τελεία και παύλα. 

 

 

Οπως ειπα και πιο πανω, δεν ξερω αν διαβασες τα σχολια. Το παιδι δεν το ξαναπαω σε αυτον τον σταθμο! Σταματαμε! Καταγγελια γραπτη θα κανω, θα παω στο Δημο μου που ετσι και αλλιως θα πηγαινα γτ δεν ειχε ολοκληρωθει η διαδικασια εγγραφης. Ειμαστε μεσω εσπα. Στην αρχη απευθυνθηκα στην υπευθυνη γτ ηθελα με αυτο τον τροπο να δωσω μια ευκαιρια, μηπως και αλλαζαν τα πραγματα..αλλα οχι απλα δεν αλλαξαν εγιναν χειροτερα.. Διαβασε καλυτερα τα σχολια..Τωρα ο λογος που τα γραφω εδω αναλυτικα  ειναι γτ με αποσυμφορει.. Δεν εχω μεινει με σταυρομενα τα χερια..

 

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Συγγνωμη, αλλα αν δεν εργαζεσαι γιατι να παει το παιδι τοσο μικρο στο σταθμο;

Το παιδι το ξεκινησα παιδικο για να ξεκινησω να ψαχνω για δουλεια..Ηθελα ομως πρωτα να ξεκινησει και να ειμαι ησυχη με αυτο και μετα να ψαχνω για δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια. 

Βρε συ αργκ τι γιατί το πήγε, αμάν πια. Για χίλιους δύο λόγους προσωπικούς της γυναίκας, λογαριασμό θα δίνει? Γιατί έτσι θέλει, να πάει το παιδί της από τα 2,5 σχολείο. Άλλες τα πάνε από μηνών είτε γιατί θέλουν να πηγαίνουν για δουλειά είτε γιατί θέλουν τα κάνουν μποτε. (!) Για άλλο θέμα είναι εδώ. Κι εγώ 2 και 9 την πήγα για να προσαρμοστεί και να αρχίσει να μιλάει, να αυξηθεί ο λόγος της, είμαστε όλες υποχρεωμένες κάθε φορά να λέμε τα πάντα? 

 

Ωραια και σου απάντησε, ικανοποιηθηκες? 

 

Και η γυναίκα είπε δεν έμεινε με Σταυρωμένα χέρια, το είπε πρώτα πρώτα!

 

Ον τοπικ. Πιστεύω πως καλά το χειρίστηκες αν και εγώ στη θέση σου θα τους είχε πάρει ο διάολος αν φώναζαν στην κόρη μου. Να δεις εγώ φωνή που θα έβαζα να με άκουγε όλος ο σταθμός. Πιθανόν μάλλον σίγουρα να μην έδινα Καμμια άλλη ευκαιρία. Κάνε τη καταγγελία σου και καλό θα είναι αυτό να γίνεται γνωστό σε όλες και να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας 14 γιατί εκεί έξω κυκλοφορεί και σαβούρα. Το πανεπιστήμιο και το πτυχίο δε μου λέει κάτι από μόνο του. Πρώτα είσαι καλός ανθρωπος και μετά η μόρφωση έρχεται. 

Κι εγώ που είμαι της δουλειάς κι έχω να κάνω με παιδιά με εφηβεια καθημερινά αν δεν τα αγαπούσα δε θα μπορούσα να το κάνω. Ο εκπαιδευτικος είναι λειτιυργημα, είναι μεράκι, δεν είναι δουλειά. Είναι είμαι εκεί για τα παιδιά, διάλειμμα δεν έχω τέλος. Εγω τα ξένα ειδικά παιδιά τα έχω σαν κάτι ιερό. Είναι ιερά, ανεξαρτήτως ηλικίας, τα σέβεσαι. Όχι επειδή κάποιος έχει την εξουσία λόγω ηλικίας να τα πατάει. Αυτο είναι κόμπλεξ και αυτά να τα κάνει στα δικά της παιδιά. Εγώ αυτό θα της έλεγα. 

Εγώ κάποτε είχα έναν μαθητή που μου είχε βγάλει την πίστη στα 12 του για 2 χρόνια.άμα σου πω τι μου έκανε.... Άστο καλύτερα τι ειχα τραβήξει.. Έφευγα κλαίγοντας αλλά είπα όχι, δε θα το βάλω κάτω, έκατσα διάβασα, συνεργάστηκα με τους γονεις,ρωτησα από δω ρώτησα από κει, το είδα και λίγο σαν πρόκληση δεν χανεις την υπομονή σου. Αν τη χάσεις ως εκπαιδευτικος έχεις αποτύχει, αλλαξε δουλειά.. 

 

 

Εγώ μια φορά είδα από τα ρούχα της κόρης μου να λείπουν κάτι φιογκάκι κι όταν μου είπε η δασκάλα δεν έχω ιδέα πως έφυγαν να δεις τι της εσουρα_και που είσαι εσύ και δεν τα κοιτάς τι κάνουν? Κι αμα βγαλουν κάνα μάτι? Γενικά προτιμώ να είμαι στριντζω και να με φοβούνται παρα να νομίζουν ότι είμαι χαλαρή. Και μην το ξαναπείς να υπάρχει εμπάθεια. Αντίθετα, τους τρίζει τα δόντια και στο προσέχουν πιο πολύ. Δε λέμε υπερβολές, αλλά όταν μιλάμε για τόσο μωρά δεν πιστεύω πως καμμια μητέρα είναι τόσο υπερβολική. 

Πειθαρχια στα 2,5?

Πως?ετσι?

Κι αντε ναι σιγά σιγά να τους μάθεις όρια, αλλά όχι έτσι. Μέσα από παιχνίδι, μέσα από κουβέντα, μέσα από παραμυθάκι, μέσα από την αγκαλιά σου. Η νηπιαγωγος πρέπει να πονάει το χερι της από τις αγκαλιές αλλιώς να μη γίνει. Από την αγκαλιά αρχίζουν τα παιδιά, έτσι μαθαίνουν όρια.. Κανόνες. Με τις φωνές τα κάνεις νευρικά απειθαρχα, δυστυχισμένα...

 Πως πάει στο καινούριο σχολείο ή μικρή? Ελπίζω να είναι όλα καλά εκεί και να συζητήσεις με τη διευθύντρια τα περιστατικα να έχει κι αυτή τον νου της, κι ο Άγιος φοβερα θέλει.. 

On 5/4/2019 at 4:27 ΜΜ, irin είπε:

Καλα, εγω δεν θα περιμενα να περασει το μισαωρο. Θα εμπαινα επι τοπου μεσα να την παρω να φυγουμε

Να φύγουμε όχι μόνο, αλλά και να με θυμάται η κυρά δασκαλιτσα.. Γιατί αυτές που φωνάζουν στα μωρα δεν είναι δασκάλες είναι "δασκαλιτσες" 

 

Και να σου πω και κάτι? Δε μου κάνει κι εντύπωση.. Ειχα πολλές συμφοιτητριες που έτυχε και πέρασαν λόγω βαθμού, δεν έπιαναν κάτι άλλο ή ήταν καλές μόνο σε ορισμένα μαθήματα, δεν το ήθελαν πραγματικά να γίνουν δασκάλες. Και τη σχολή την εβγαζαν με το στανιο. Άστο.. Είναι να το χεις. Να το θέλεις.. 

Εγώ με όλες τις δασκάλες πιάνω την κουβέντα, προσπαθώ να τις ψυχολογησω, είμαι φιλική σε εισαγωγικά να πιάσω πράγματα. Είμαι φιλική ούτως ή άλλως αλλά το κάνω και λίγο στοχευμενα. 

Ας πούμε στο δικό μας σταθμό η διευθύντρια είναι εμπορισσα επιχειρηματίας φαίνεται το έχω καταλάβει δε μου γεμίζει το μάτι, αλλά συμπαθώ τη δασκάλα. Αλλά δε νομίζω να στείλω εκεί το δεύτερο. Θα εξαρτηθεί. Κάτι δε μου χει κάτσει καλά και προσπαθώ να το ανακαλύψω. Αλλά οκ η μικρή χαρωπή χαρωπή και αγκαλιές με τη δασκάλα. Εκεί βασίζομαι. Αλλά σα σταθμός πάσχει γενικώς.. Δεν εχει γίνει κάτι τρανταχτό ούτε κάτι συγκεκριμένο αλλά βλέπω πως λειτουργούν κάποια πράγματα ευρέως και γύρω γύρω... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αμάν πια. 

Βρε συ αργκ τι γιατί το πήγε, αμάν πια. Για χίλιους δύο λόγους προσωπικούς της γυναίκας, λογαριασμό θα δίνει? Γιατί έτσι θέλει, να πάει το παιδί της από τα 2,5 σχολείο. Άλλες τα πάνε από μηνών είτε γιατί θέλουν να πηγαίνουν για δουλειά είτε γιατί θέλουν τα κάνουν μποτε. (!) Για άλλο θέμα είναι εδώ. Κι εγώ 2 και 9 την πήγα για να προσαρμοστεί και να αρχίσει να μιλάει, να αυξηθεί ο λόγος της, είμαστε όλες υποχρεωμένες κάθε φορά να λέμε τα πάντα? 

 

Ωραια και σου απάντησε, ικανοποιηθηκες? 

 

Και η γυναίκα είπε δεν έμεινε με Σταυρωμένα χέρια, το είπε πρώτα πρώτα!

 

 

Γιατί αν έλεγε η γυναίκα ότι το πήγε μόνο για κοινωνικοποίηση, ή για να το προετοιμάσει για αργότερα, θα είχε την επιλογή να το κρατήσει απλά σπίτι και να μη σκάει που της έτυχε ο χάλια σταθμός, και να ψάξει με την ησυχία της από Σεπτέμβρη. Τώρα τα υπολοιπα που κολλάνε, δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλες όσες ανεβάζουν θέματα πρέπει να απολογούνται όλη την ώρα εδώ μέσα. 

Άσχετο αυτό που τη ρωτάς, δε σε αφορά και δεν έχει σημασία. Σημάσια έχει αυτό που γράφει, το πήγε το παιδι. Υποθέσεις και ένα σωρό. Δλδ ποιο το νόημα της ερώτησης?? Για να χει τύψεις κιόλας?Ότι έκανε λάθος? Όχι δεν το κράτησε για δικούς της λόγους. Τι είμαστε εδώ, δικαστήριο? Έτσι είναι στους παιδικούς κι ετσι η κοινωνία μας γενικα. Το τωρα κοιτάμε, όχι το τι έγινε πριν και τελοσπαντων. Τι να σου πω... Τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα. Του χρόνου θα μας απαντήσει η γυναίκα και άμα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω την καρέκλα την επέβαλαν ως τιμωρία ή δεν ήθελε να κάτσει στην καρέκλα και ήθελε μόνο να την έχουν αγκαλια; 

@Maria2387 Σίγουρα το να της φωνάζουν πως θα βγει έξω αν δεν σταματήσει να κλαίει το βρίσκω αντιπαιδαγωγικό όπως και τον τρόπο που σου μίλησαν την 1η φορά. Κι εγω θα εκανα αναφορα στην αρμοδια ρχη.

Απλα επειδή κι εγώ δουλεύω σε νηπιαγωγείο ήθελα να σου πω πως ενα ειδος "τιμωρίας" στην καρέκλα την εφαρμόζουμε κι εμεις σε σπάνιες βέβαια περιπτώσεις πχ όταν ένα παιδί χτυπάει επανηλειμμένα κάποια άλλα και πάντα αφού πρώτα έχουμε συζητήσει με το παιδί και με τους γονείς για αυτη την συμπεριφορα. Της τιμωρίας προηγειται πάντα μια επεξηγηση του τυπου "εχουμε πει πολλες φορες οτι δε χτυπαμε άλλα παιδια. Τωρα θα πρεπει να κατσεις εδω και να σκεφτεις τι θα μπορουσες να κάνεις αντι να χτυπησεις οπως και τι θα πρεπει να πεις τωρα στο παιδι..." Εννοειται βεβαια όχι σε παιδιά που δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα. 

Πάντως @nefeli24  και οι νηπιαγωγοί είναι άνθρωποι και δεν μπορούν να τα βλέπουν ταυτόχρονα όλα. Φαντάσου εσύ να είχες να φροντίζεις 20 παιδάκια σε αυτή την ηλικία ταυτοχρονα; Θεωρώ υπερβολή να κάνει κάποιος καβγά με τη δασκάλα επειδή λείπουν από το φόρεμα του παιδιού 2 φιογκάκια.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Όχι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλες όσες ανεβάζουν θέματα πρέπει να απολογούνται όλη την ώρα εδώ μέσα. 

Άσχετο αυτό που τη ρωτάς, δε σε αφορά και δεν έχει σημασία. Σημάσια έχει αυτό που γράφει, το πήγε το παιδι. Υποθέσεις και ένα σωρό. Δλδ ποιο το νόημα της ερώτησης?? Για να χει τύψεις κιόλας?Ότι έκανε λάθος? Όχι δεν το κράτησε για δικούς της λόγους. Τι είμαστε εδώ, δικαστήριο? Έτσι είναι στους παιδικούς κι ετσι η κοινωνία μας γενικα. Το τωρα κοιτάμε, όχι το τι έγινε πριν και τελοσπαντων. Τι να σου πω... Τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα. Του χρόνου θα μας απαντήσει η γυναίκα και άμα. 

 

Το νόημα είναι το εξής πολύ απλό: αν δεν υπάρχει άμεση ανάγκη, και υπάρχει ένα περιθώριο, μπορεί η κοπέλα να κάνει ένα διάλειμμα με την ησυχία της, να ηρεμήσει και αυτή και το παιδί, και να ψάξει αλλού, είτε το καλοκαίρι είτε του χρόνου. Αν όμως εργάζοταν ήδη ή άμεσα, μπορεί να μην υπήρχε αυτή η άνεση και να ταίριαζαν άλλες λύσεις, όπως να κάνει επίσημη καταγγελία, να αναζητήσει λύση σε κάποια κοπέλα στο σπίτι μέχρι να λυθεί το πρόβλημα προσωρινά κλπ. Γιατί να έχει τύψεις, να νιώθει ότι δικάζεται ή δεν ξέρω τι άλλο, πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω καθόλου, είναι πολύ περίεργος για εμένα ο συλλογισμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...