Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετεροζυγώτης στη μετάλλαξη C677T


Recommended Posts

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C του γονιδίου MTHFR. Βρέθηκα ετεροζυγώτης στην C677T κι αρνητική στην άλλη. Έχω στείλει ήδη τα αποτελέσματα στον γιατρό μου φυσικά και περιμένω να με πάρει το απόγευμα. Είναι κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία/γνώσεις πάνω σε αυτές τις μεταλλάξεις? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marakiz είπε:

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C του γονιδίου MTHFR. Βρέθηκα ετεροζυγώτης στην C677T κι αρνητική στην άλλη. Έχω στείλει ήδη τα αποτελέσματα στον γιατρό μου φυσικά και περιμένω να με πάρει το απόγευμα. Είναι κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία/γνώσεις πάνω σε αυτές τις μεταλλάξεις? 

 

Καλησπερα! Εχω βρεθει ετεροζυγωτης και για τις 2 μεταλλαξεις. Πρακτικα μου ειπε ο γιατρος μου να παιρνω φυλλικο οξυ καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μαλιστα στην αρχη ×2 γιατι αυτες οι μεταλλαξεις προκαλουν ελλειψη. Ελλειψη φυλλικου οξεος μπορει να σημαινει αυξημενη πιθανοτητα για συνδρομο νευρικου σωληνα στο εμβρυο.

ΟΜΩΣ στην περιπτωση σου που εχεις ετεροζυγωτια μονο στη μια, πιθανοτατα δεν σημαινει τιποτα. (Ομοζυγωτια εχω διαβασει οτι δινει μια αυξημενη πιθανοτητητα για προεκλαμψια,εντελως πληροφοριακα το γραφω).

Ο αιματολογος συνηθως αξιολογει αυτες τις μεταλλαξεις με βαση ολο το ιστορικο (αποβολες, θρομβωσεις (κι αν οχι σε σενα,στη μητερα σου)).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzou31 είπε:

 

Καλησπερα! Εχω βρεθει ετεροζυγωτης και για τις 2 μεταλλαξεις. Πρακτικα μου ειπε ο γιατρος μου να παιρνω φυλλικο οξυ καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μαλιστα στην αρχη ×2 γιατι αυτες οι μεταλλαξεις προκαλουν ελλειψη. Ελλειψη φυλλικου οξεος μπορει να σημαινει αυξημενη πιθανοτητα για συνδρομο νευρικου σωληνα στο εμβρυο.

ΟΜΩΣ στην περιπτωση σου που εχεις ετεροζυγωτια μονο στη μια, πιθανοτατα δεν σημαινει τιποτα. (Ομοζυγωτια εχω διαβασει οτι δινει μια αυξημενη πιθανοτητητα για προεκλαμψια,εντελως πληροφοριακα το γραφω).

Ο αιματολογος συνηθως αξιολογει αυτες τις μεταλλαξεις με βαση ολο το ιστορικο (αποβολες, θρομβωσεις (κι αν οχι σε σενα,στη μητερα σου)).

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία σου! Κι εγώ από μια πρώτη έρευνα αυτό καταλαβαίνω πως μάλλον δεν είναι κάτι. Ίσως με βάλει να κάνω κι άλλες εξετάσεις. 
Διαβάζω για αυξημένη ομοκυστείνη κι εγώ έχω το αντίθετο, χαμηλή στα όρια κιόλας. Από φυλλικό οξύ είμαι μια χαρά, βέβαια παίρνω κι από πριν μείνω έγκυος. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία σου! Κι εγώ από μια πρώτη έρευνα αυτό καταλαβαίνω πως μάλλον δεν είναι κάτι. Ίσως με βάλει να κάνω κι άλλες εξετάσεις. 
Διαβάζω για αυξημένη ομοκυστείνη κι εγώ έχω το αντίθετο, χαμηλή στα όρια κιόλας. Από φυλλικό οξύ είμαι μια χαρά, βέβαια παίρνω κι από πριν μείνω έγκυος. 

 

Αφου εχεις ελεγξει και ομοκυστεινη κ φυλλικο οξυ μια χαρα...

Εγω ειχα κανει ενα πακετο θρομβοφιλιας γιατι μου ειχε κολλησει οτι κατι ειχα (βεβαια ειχα μια αποβολη κ μια θρομβωση η μητερα μου). Τελικα δε βγηκε καποιο συμπερασμα, το παραπανω ηταν το μονο αξιολογησιμο, αν κ και καποια αλλα ειχαν ετεροζυγωτιες που δε σημαιναν κατι πρακτικα (ο αιματολογος μου το ειπε).

Υπαρχουν βεβαια γονιδια που δεν εχουν ανακαλυφτει αλλα γι αυτα δεν μπορουμε να ελεγξουμε κατι. Παντως εγω απο ολο αυτο,αυτο που κερδισα  (γιατι μου κοστισε κ κατιτις) ηταν οτι μου εφυγε η ιδεα απ το μυαλο κ το αγχος οτι πρεπει να το ελεγξω σε επομενη εγκυμοσυνη κλπ. 

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη, στην πρώτη δεν μου είχε γράψει τέτοια εξέταση και δεν έχω ιστορικό αποβολης. Όταν τον ρώτησα πως και μου την έγραψε, μου είπε επειδή γράφεται πλέον. Δεν ξέρω αν μου το είπε έτσι καθησυχαστικά ή είχε το λόγο του. Πχ  στην πρώτη γέννα μου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και γέννησα με έκτακτη καισαρική, δεν ξέρω αν σχετίζεται. Θα δούμε, ανυπομονώ να με πάρει το απόγευμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβα... παντως με αυτο το γονιδιο δεν εχεις θεμα απ'οσο καταλαβαινω! Στις εξετασεις που εκανα εγραφε οτι ο παραγοντας V Leiden ειναι απο τα βασικα που κοιτανε για συγγενη θρομβοφιλια (που βεβαια δεν ξερω αν σχετιζεται με αποκολληση πλακουντα). Επομενως βλεπεις τι θα σου πει ο γιατρος γιατι συνηθως αυτα τα γονιδιακα ειναι λιγο περιττα εξοδα αν δεν υπαρχει σημαντικο ιστορικο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ατεροζυγωτια. είχα κανει πακετο θρομβοφιλιας λογω ιστορικού στην οικογενεια (αμφιλεγόμενου ομως) κ ο γιατρος δεν το έκρινε άξιο λογου. απλως τη σαλοσπιρ που επαιρνα μετα την Εμβρυομεταφορα τη συνέχισα σε ολη την εγκυμοσυνη. 

κι εγώ ατεροζυγωτια. είχα κανει πακετο θρομβοφιλιας λογω ιστορικού στην οικογενεια (αμφιλεγόμενου ομως) κ ο γιατρος δεν το έκρινε άξιο λογου. απλως τη σαλοσπιρ που επαιρνα μετα την Εμβρυομεταφορα τη συνέχισα σε ολη την εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγώ ατεροζυγωτια. είχα κανει πακετο θρομβοφιλιας λογω ιστορικού στην οικογενεια (αμφιλεγόμενου ομως) κ ο γιατρος δεν το έκρινε άξιο λογου. απλως τη σαλοσπιρ που επαιρνα μετα την Εμβρυομεταφορα τη συνέχισα σε ολη την εγκυμοσυνη. 

κι εγώ ατεροζυγωτια. είχα κανει πακετο θρομβοφιλιας λογω ιστορικού στην οικογενεια (αμφιλεγόμενου ομως) κ ο γιατρος δεν το έκρινε άξιο λογου. απλως τη σαλοσπιρ που επαιρνα μετα την Εμβρυομεταφορα τη συνέχισα σε ολη την εγκυμοσυνη. 

σε αυτη που αναφέρω είχες?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα υπήρχε ιστορικό θρομβοφιλίας στην οικογένεια και ήθελα να κάνω τις εξετάσεις, μου είπε ο γιατρός να πάρω salospir προληπτικά μέχρι να τις κάνουμε (θα τις έκανα μαζί με την αυχενική) αλλά τελικά όταν πήγαμε στο μαιευτήριο με τον άντρα μου μπερδευτήκαμε με τα πακέτα και δεν ξέραμε ποιο να κάνουμε και είπαμε θα ρωτήσουμε το γιατρό στην επόμενη επίσκεψη. Τότε όμως ο γιατρός μας είπε ότι αφού πέρασε ο καιρός αν υπήρχε πρόβλημα θα είχε ήδη φανεί, οπότε δεν χρειαζόταν να κάνω τις εξετάσεις και απλά μου είπε να συνεχίσω προληπτικά τη salospir μέχρι το τέλος μιας που είναι ακίνδυνη και μιας που ακόμα κι αν είχα θρομβοφιλία σαλοσπίρ θα μου έδινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C του γονιδίου MTHFR. Βρέθηκα ετεροζυγώτης στην C677T κι αρνητική στην άλλη. Έχω στείλει ήδη τα αποτελέσματα στον γιατρό μου φυσικά και περιμένω να με πάρει το απόγευμα. Είναι κάποια κοπέλα που να έχει εμπειρία/γνώσεις πάνω σε αυτές τις μεταλλάξεις? 

εγω ειμαι ετεροζυγωτης σε αυτη την ματαλαξη δεν ειναι τιποτα σπουδαιο εμενα μου ειχε δωσει ενεσουλες αντιπυκτικες αλλα προλυπτικα κυριως για την ηλικια κ οχι επειδη ημουν ετεροζυγωτης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι γι αυτό δεν το διευκρίνισα. Και στις δυο MTFHR για την ακρίβεια όπως και στην C807T. Ετεροζυγωτία σε όλες. 

 

Απο όσο διαβάζω είναι διαφορετικης σημαντικότητας το να εισαι ομοζυγωτης, ετεροζυγώτης σε μία μετάλλαξη και ετεροζυγώτης και στις δύο αυτές μεταλλάξεις με τη σειρά που τα έγραψα,  πιο επικίνδυνο μέχρι λιγότερο επικίνδυνο.  

 

Δεν ξέρω,  αυτό το προληπτικά μου κλωτσάει κάπως.  Παίρνω ήδη προληπτικά 3 utrogestan την ημέρα.  Παίρνω ακόμα φυλλικό,  σίδηρο και βιταμίνη d.  Ίσως συμβουλευτώ αιματολόγο θα δω.

 

Και είμαι μόλις στα μέσα του 3ου μήνα!  Τζιζους! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω καταλάβει ότι η ομοζυγωτία είναι το βασικό θέμα αλλά και πάλι άλλες μεταλλάξεις είναι πιο σοβαρές. Ο δικός μου γιατρός δεν έδινε πολλά φάρμακα ή συμπληρώματα, πέρα από σίδηρο (για τραγικό αιματοκρίτη) και φυλλικό, ούτε μαγνήσιο, ούτε d ούτε ασβέστιο κλπ. utrogestan και κάτι άλλο έπαιρνα λόγω εξωσωματικής, όπως και τη σαλοσπιρ, οπότε ήμουν ήδη φορτωμένη, αλλά τα έκοψα σταδιακά εκτός από το σαλοσπιρ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανει για άλλες μεταλλαξεις  εξετάσεις για αυτό κι υποψιάζομαι πως θα με βάλει να κάνω. 

 

Φυλλικο νομίζω συνιστάται σε όλες όσες προσπαθουν συν το πρωτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.  

 

Σίδηρο έχω χαμηλό,  φαντάσου έπαιρνα και πριν. Η D από την άλλη. . Πιο πάτωμα δεν γίνεται. 

 

Για  το utrogestan  μου είπε να κρατήσω δύο οπωσδήποτε μέχρι την αυχενικη.  Μου επέτρεψε να κόψω ένα μιας και τα καφέ που είχα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.  Ένα θα κρατήσω όπως και να έχει μετά την αυχενικη λόγω κοντού τραχηλου.  Κι ο θεός βοηθός. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταλλάξεις του MTHFR είναι εξαιρετικά συχνές στους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς και κατ' επέκτασιν και στους Έλληνες. Υπολογίζεται ότι περίπου 1 στους 7 είναι ετεροζυγώτης και περίπου ένας στου 12-15 ομοζυγώτης σε κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις.

Ευτυχώς οι έρευνες της τελευταίας δεκαετίας έχουν αποδείξει ότι ο συσχετισμός αυτών των μεταλλάξεων με την πρόκληση κλινικών προβλημάτων είναι εξαιρετικά ασθενής. Πιο συγκεκριμένα, δεν θεωρούνται πλέον ότι σχετίζονται με επιπλοκές κύησης ή φλεβικές θρομβώσεις. Έχει παραμείνει ένας ασθενής συσχετισμός της υπερομοκυστεϊναιμίας (δηλαδή της υψηλής τιμής Ομοκυστεΐνης και όχι της μετάλλαξης καθαυτής) με καρδιαγγειακά προβλήματα (αρτηριακές θρομβώσεις). Ο συσχετισμός είναι τόσο ασθενής (10% παραπάνω κίνδυνος, δηλαδή αν ο γενικός πληθυσμός έχει κίνδυνο 1 να πάθει έμφραγμα, αυτός με υψηλή Ομοκυστεΐνη έχει κίνδυνο 1,1) ώστε οι μεταλλάξεις του MTHFR να θεωρούνται πλέον κλινικά ασήμαντες.

Η λήψη Φυλλικού οξέως πράγματι ελαττώνει την Ομοκυστεΐνη, αλλά είναι και ρουτίνα στην κύηση για άλλους, σημαντικότερους, λόγους. Η απλή δόση αρκεί, δεν είναι απαραίτητη η διπλή δόση, ειδικά αν κανείς λαμβάνει Filicine που περιέχει δεκαπλάσια δόση Φυλλικού από τα άλλα σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Οι μεταλλάξεις του MTHFR είναι εξαιρετικά συχνές στους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς και κατ' επέκτασιν και στους Έλληνες. Υπολογίζεται ότι περίπου 1 στους 7 είναι ετεροζυγώτης και περίπου ένας στου 12-15 ομοζυγώτης σε κάποια από αυτές τις μεταλλάξεις.

Ευτυχώς οι έρευνες της τελευταίας δεκαετίας έχουν αποδείξει ότι ο συσχετισμός αυτών των μεταλλάξεων με την πρόκληση κλινικών προβλημάτων είναι εξαιρετικά ασθενής. Πιο συγκεκριμένα, δεν θεωρούνται πλέον ότι σχετίζονται με επιπλοκές κύησης ή φλεβικές θρομβώσεις. Έχει παραμείνει ένας ασθενής συσχετισμός της υπερομοκυστεϊναιμίας (δηλαδή της υψηλής τιμής Ομοκυστεΐνης και όχι της μετάλλαξης καθαυτής) με καρδιαγγειακά προβλήματα (αρτηριακές θρομβώσεις). Ο συσχετισμός είναι τόσο ασθενής (10% παραπάνω κίνδυνος, δηλαδή αν ο γενικός πληθυσμός έχει κίνδυνο 1 να πάθει έμφραγμα, αυτός με υψηλή Ομοκυστεΐνη έχει κίνδυνο 1,1) ώστε οι μεταλλάξεις του MTHFR να θεωρούνται πλέον κλινικά ασήμαντες.

Η λήψη Φυλλικού οξέως πράγματι ελαττώνει την Ομοκυστεΐνη, αλλά είναι και ρουτίνα στην κύηση για άλλους, σημαντικότερους, λόγους. Η απλή δόση αρκεί, δεν είναι απαραίτητη η διπλή δόση, ειδικά αν κανείς λαμβάνει Filicine που περιέχει δεκαπλάσια δόση Φυλλικού από τα άλλα σκευάσματα.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.  Το φυλλικό μου οξύ είναι μια χαρά και η ομοκυστείνη πολύ χαμηλή, στα κατωτατα όρια. Εσείς θα προτείνατε προληπτικά κι άλλες εξετάσεις σχετικές με θρομβοφιλία,? Δεν έχω γνωστο οικογενειακό ιστορικό ούτε κάποια αποβολή στο παρελθόν.  Δεν ξέρω αν σχετιζεται απλά να αναφέρω πως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αποκολληση πλακουντα όπου μας οδήγησε σε έκτακτη καισαρική και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη καφέ υγρά ένα μήνα περίπου χωρίς κάποιο πρόβλημα ή αποκολληση . Είμαι στο πρώτο τρίμηνο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Φυλλικό οξύ δεν παίρνουν όλες; Σχετίζεται με τη θρομβοφιλία; Εμένα μου είχε δώσει έτσι κι αλλιώς από την αρχή φυλλικό και μαγνήσιο (πριν του πω για το ιστορικό θρομβοφιλίας). Και σίδηρο μου έδωσε λίγο αργότερα. Μόνο ασβέστιο δεν δίνει επειδή λέει κάνει συσπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.  Το φυλλικό μου οξύ είναι μια χαρά και η ομοκυστείνη πολύ χαμηλή, στα κατωτατα όρια. Εσείς θα προτείνατε προληπτικά κι άλλες εξετάσεις σχετικές με θρομβοφιλία,? Δεν έχω γνωστο οικογενειακό ιστορικό ούτε κάποια αποβολή στο παρελθόν.  Δεν ξέρω αν σχετιζεται απλά να αναφέρω πως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα αποκολληση πλακουντα όπου μας οδήγησε σε έκτακτη καισαρική και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη καφέ υγρά ένα μήνα περίπου χωρίς κάποιο πρόβλημα ή αποκολληση . Είμαι στο πρώτο τρίμηνο.  

 

Η πρόωρη γέννα εξαιτίας αποκόλλησης πλακούντα χρειάζεται έλεγχο κυρίως για το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Η κληρονομική θρομβοφιλία είναι πιο σπάνιο να κάνει τέτοια προβλήματα, αλλά δεν θα ήταν κακό να ελεγχθεί. Σίγουρα, πάντως, δε φταίει το MTHFR.

 

 

Just now, little lamb είπε:

Φυλλικό οξύ δεν παίρνουν όλες; Σχετίζεται με τη θρομβοφιλία; Εμένα μου είχε δώσει έτσι κι αλλιώς από την αρχή φυλλικό και μαγνήσιο (πριν του πω για το ιστορικό θρομβοφιλίας). Και σίδηρο μου έδωσε λίγο αργότερα. Μόνο ασβέστιο δεν δίνει επειδή λέει κάνει συσπάσεις.

 

Το φυλλικό οξύ το δίνουν στις εγκύους για την αποφυγή νευρολογικών ανωμαλιών στο έμβρυο και όχι για τη θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Η πρόωρη γέννα εξαιτίας αποκόλλησης πλακούντα χρειάζεται έλεγχο κυρίως για το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Η κληρονομική θρομβοφιλία είναι πιο σπάνιο να κάνει τέτοια προβλήματα, αλλά δεν θα ήταν κακό να ελεγχθεί. Σίγουρα, πάντως, δε φταίει το 

Δεν γέννησα πρόωρα.  Έσπασαν τα νερά μου κανονικά στο μήνα μου,  ξεκινήσαμε φυσιολογικά κ κάποια στιγμή συνέβη η αποκόλληση και προχωρήσαμε έκτακτα σε καισαρική. Αυτό για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που αναφέρετε ισχύει και για αυτή την περίπτωση? 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Δεν γέννησα πρόωρα.  Έσπασαν τα νερά μου κανονικά στο μήνα μου,  ξεκινήσαμε φυσιολογικά κ κάποια στιγμή συνέβη η αποκόλληση και προχωρήσαμε έκτακτα σε καισαρική. Αυτό για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που αναφέρετε ισχύει και για αυτή την περίπτωση? 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται έλεγχος σε αυτήν την περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς εννοείτε την αποκόλληση πλακούντα εν μέσω τοκετού, αλλά μάλλον δεν χρειάζεται έλεγχος σε αυτήν την περίπτωση. 

 

Έσπασαν τα νερά μου το πρωι, πήγα στο μαιευτήριο κατα τις 11, ετοιμαστήκαμε για φυσιολογικό τοκετό,  είχα συσπάσεις χωρίς καλή διαστολή και αναμέναμε.  Είχα και αίμα βέβαια. Και κάποια στιγμή στις 6 το απογευμα εκει που περίμενα με μετέφεραν εκτάκτως για καισαρική λόγω αποκόλλησης πλακούντα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το κοιτάξουμε παραπάνω ούτε να ανησυχώ για κάτι, συνεχίζω το φυλλικό οξύ όπως ήδη παίρνω.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 14 Φεβρουαρίου 2020 at 2:19 ΠΜ, Penny23 είπε:

Καλησπέρα .θα ηθελα να ρωτησω όσες κοπέλες παίρνατε μονο Σαλοσπίρ στην εγκυμοσύνη ποσό καιρό πριν τον τοκετό το κόψατε ;;

Αν θυμάμαι καλά γύρω στις 36 εβδομάδες. Ηταν να γεννησω προγραμματισμένα στις 38 κ κατι, τελικα γεννησα 37 κ κατι, περιπου 1-2 βδομαδες πριν

το εκοψα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αν θυμάμαι καλά γύρω στις 36 εβδομάδες. Ηταν να γεννησω προγραμματισμένα στις 38 κ κατι, τελικα γεννησα 37 κ κατι, περιπου 1-2 βδομαδες πριν

το εκοψα. 

Έκανες κ αντιπηκτικές μαζι;η μονο Σαλοσπίρ ;ρωτάω γιατί εγω το έκοψα πριν μια βδομάδα και θα γεννήσω την Πέμπτη .απλα ειχα άγχος γ αυτές τις 10 μερες που δεν θα το παιρνα.ειχα αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες απο την αυχενική που σταδιακά μετα πέφταν .ειχα κανει κ εξετάσεις θρομβοφιλιας κ ήμουν έτεροζυγη σε μια μετάλλαξη την gpla κατι .αλλα μ ειπε ο γιατρός ότι αυτο απο μονο τ δεν σχετίζεται με θρομβοφιλια π δημιουργεί προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...