Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρίγος, κρυάδες στην κύηση / εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Ειμαι οχτώ εβδομάδων έγκυος και έχω τα κλασικά αναγουλες και κοπωση.Ομως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκεί που νιώθω πως έχω ενέργεια ξαφνικά είναι σαν να κλείνει ένας διακόπτης και με πιάνει απίστευτο ριγος και ξαπλώνω.αυτο το ριγος είναι φυσιολογικό;το είχε καμία άλλη από εσάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου @Zwi1989. Είχα και εγώ πάρα πολύ ρίγος. Θυμάμαι περίμενα να αδιαθετήσω (δεν αδιαθέτησα ποτέ, ήρθε στην αγκαλίτσα η μπεμπούλα 9 μήνες αργότερα) και ήμουν στον καναπέ με χοντρές πιτζάμες, ρόμπα και κουβέρτα απο πάνω και τα δόντια μου χτυπούσαν. Επίσης το τρίτο τρίμηνο μου ήταν καθ'όλη την διάρκεια του καλοκαιριού, όλοι υπέφεραν απο την ζέστη και εγώ όυτε που ίδρωνα (δεν άναβαμε ούτε το κλιματιστικό). Βάλε και ένα θερμόμετρο να αποκλείσεις ότι έχεις τίποτα δέκατα/ υποθερμία. Με το καλό σου εύχομαι μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη :-D

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Maya14 και για τις ευχές :).Πυρετο δεν έχω ευτυχώς. Εντελώς ξαφνικά αισθάνομαι να μου πέφτει εντελώς η ενέργεια νυστάζω και έχω απίστευτο ριγος.. Να σημειωσω βέβαια ότι παίρνω τα utrogestan κολπικά βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Maya14 και για τις ευχές :).Πυρετο δεν έχω ευτυχώς. Εντελώς ξαφνικά αισθάνομαι να μου πέφτει εντελώς η ενέργεια νυστάζω και έχω απίστευτο ριγος.. Να σημειωσω βέβαια ότι παίρνω τα utrogestan κολπικά βέβαια...

Κρυαδεσ ειχα κ εγω στην 1η που εγκυμοσυνη κ γενικα δεν ζεσταινομουν ευκολα..θυμαμαι ειχε καυσωνα κ εγω ημουν οκ..κ θυμαμαι μια φορα με ειχε πιασει πολυ εντονα ριγοσ..ετρεμαα .κ δεβ μπορουσα να ζεσταθω με τιποτα.εριξα πανω μου πολλεσ κουβςρτεσ για να συνελθω.. 

16 μηνεσ που θηλαζα δεν αισθανομουν κρυο..οι αλλοι κρυωναν κ εγω ζεσταινομουν..

Τωρα ειμαι εγκυοσ παλι.7.5 εβδομαδων...κ ξεπαγιαζωωωωω....

Τι να πω δεν ξερω...ορμονεσ...

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2019 at 8:24 PM, Zwi1989 said:

Καλησπέρα κορίτσια.Ειμαι οχτώ εβδομάδων έγκυος και έχω τα κλασικά αναγουλες και κοπωση.Ομως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκεί που νιώθω πως έχω ενέργεια ξαφνικά είναι σαν να κλείνει ένας διακόπτης και με πιάνει απίστευτο ριγος και ξαπλώνω.αυτο το ριγος είναι φυσιολογικό;το είχε καμία άλλη από εσάς;

Mε το καλό!!!

Εγώ τό είχα αυτό, είχα φοβερό ρίγος, έτρεμα συνέχεια! Όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη περνούσε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@kotsifikos ναι σου λέω τρέμουλο όχι αστεία. Είχα ανησυχήσει στην αρχή.. φανταζομουν ότι η εγκυμοσύνη συνδυάζεται με εξάψεις όχι με ρίγος ! Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο. Αλλά οι ορμόνες τα κανονίζουν όπως θέλουν αυτές!

Link to comment
Share on other sites

@tzenaki1982 Μαζι πάμε και γω διανύω τον δεύτερο μήνα..:) την καρδούλα του την άκουσες ε; Όσο για το ριγος ναι είναι μάλλον ορμονικο..όλοι ζεσταίνονται και γω κυκλοφορώ με κουβέρτες!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

@tzenaki1982 Μαζι πάμε και γω διανύω τον δεύτερο μήνα..:) την καρδούλα του την άκουσες ε; Όσο για το ριγος ναι είναι μάλλον ορμονικο..όλοι ζεσταίνονται και γω κυκλοφορώ με κουβέρτες!

Ναι κοριτσι μαζι παμε..κ ελπιζω να πανε ολα καλα μεχρι τελουσ...την πεμπτη πηγα γιατρο κ ακουσαμε καρδια..7 εβδομαδων κ 4 ημερων ημουβ τοτε..μασ ζορισε λιγο αλλα την ακουσαμε..

Το επομενο ραντεβου μου ειναι για αυχενικη..

Θα λεμε τισ αγωνιεσ μασ απκ δω.. 

Με το καλο μασ ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

@tzenaki1982 ναι με το καλό κορίτσι μου.αυχενικη σε ποια βδομάδα σου έβαλε να κάνεις; Εγω έχω ραντεβού τη δέκατη εβδομάδα της κύησης ...φαντάζομαι είναι πολύ νωρίς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

@tzenaki1982 ναι με το καλό κορίτσι μου.αυχενικη σε ποια βδομάδα σου έβαλε να κάνεις; Εγω έχω ραντεβού τη δέκατη εβδομάδα της κύησης ...φαντάζομαι είναι πολύ νωρίς ακόμα...

12 θα κανω..εγω νομιζω απκ 12η κ μετα κανουν..δεν θυμαμαι καλα

.μην λεω κ πραγματα που δεν ισχυουν...αντε να μασ στειλεισ νεα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@tzenaki1982 πιστεύω τέλη Απριλίου θα την κάνουμε. Θα στείλω να σας πω τα νέα. επίσης έχει κάποιες μέρες που με πονάει λίγο η μέση μου...Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι κάτι.. να μην ανησυχώ ε;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

@tzenaki1982 πιστεύω τέλη Απριλίου θα την κάνουμε. Θα στείλω να σας πω τα νέα. επίσης έχει κάποιες μέρες που με πονάει λίγο η μέση μου...Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι κάτι.. να μην ανησυχώ ε;

Η μεση δεν νομιζω...αφου σου ειπε κ ογιατροσ δεν ειναι κατι μην ανησυχεισ...κ γενικοτερα μην αγχωνεσαι με το παραμικρο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε είναι ένας από τους λόγους που, μαζί με την καθυστέρηση που συνεχίζεται, με κάνει να πιστεύω πως είμαι έγκυος, παρά το αρνητικό τεστάκι την 3η μέρα της καθυστέρησης. Ρίγη, να κουλουριάζομαι το βράδυ για να κοιμηθώ, να ξυπνάω ζεσταμένη από το πάπλωμα αλλά και να κρυώνω ταυτόχρονα... Δεν μου έχει ξανατύχει, είναι πολύ περίεργο.

 
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 1:09 ΜΜ, Δρυάδα είπε:

Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε είναι ένας από τους λόγους που, μαζί με την καθυστέρηση που συνεχίζεται, με κάνει να πιστεύω πως είμαι έγκυος, παρά το αρνητικό τεστάκι την 3η μέρα της καθυστέρησης. Ρίγη, να κουλουριάζομαι το βράδυ για να κοιμηθώ, να ξυπνάω ζεσταμένη από το πάπλωμα αλλά και να κρυώνω ταυτόχρονα... Δεν μου έχει ξανατύχει, είναι πολύ περίεργο.

Εχεισ ακομη καθυστερηση?

Εκανεσ αλλο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι νεο μελος και χαιρομαι που μιλω μαζι σας! Ηθελα να ρωτησω τι γινετε βρε παιδια με αυτα τα ριγη- κρυαδες κατα την εγκυμοσυνη; Σας ειναι γνωριμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mommy to beee soon είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι νεο μελος και χαιρομαι που μιλω μαζι σας! Ηθελα να ρωτησω τι γινετε βρε παιδια με αυτα τα ριγη- κρυαδες κατα την εγκυμοσυνη; Σας ειναι γνωριμα;

@Mommy to beee soon καλώς ήρθες! Και γω καινούργια είμαι εδώ πέρα.Λοιπον κάθε μέρα σχεδον  έχω ρίγος ειδικά αν με πιάσει αναγουλα και εκείνη η κόπωση που φαντάζομαι λίγο πολύ όλες την έχουμε . Φαντάσου ότι είμαι με τρία ζευγάρια κάλτσες και φυσικά κουβέρτες πλεχτα κλπ. Παγωμένες πατούσες επισης.Είναι ορμονικά όλα αυτά.. κοιμάμαι με το καλοριφέρ αγκαλιά! Εσύ πώς είσαι;

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 1:09 ΜΜ, Δρυάδα είπε:

Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε είναι ένας από τους λόγους που, μαζί με την καθυστέρηση που συνεχίζεται, με κάνει να πιστεύω πως είμαι έγκυος, παρά το αρνητικό τεστάκι την 3η μέρα της καθυστέρησης. Ρίγη, να κουλουριάζομαι το βράδυ για να κοιμηθώ, να ξυπνάω ζεσταμένη από το πάπλωμα αλλά και να κρυώνω ταυτόχρονα... Δεν μου έχει ξανατύχει, είναι πολύ περίεργο.

@Δρυάδα έκανες ξανά τεστ; Χοριακη ;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

@Mommy to beee soon καλώς ήρθες! Και γω καινούργια είμαι εδώ πέρα.Λοιπον κάθε μέρα σχεδον  έχω ρίγος ειδικά αν με πιάσει αναγουλα και εκείνη η κόπωση που φαντάζομαι λίγο πολύ όλες την έχουμε . Φαντάσου ότι είμαι με τρία ζευγάρια κάλτσες και φυσικά κουβέρτες πλεχτα κλπ. Παγωμένες πατούσες επισης.Είναι ορμονικά όλα αυτά.. κοιμάμαι με το καλοριφέρ αγκαλιά! Εσύ πώς είσαι;

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χαιρομαι που μπορουμε να μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας! Και εγω μια απ τα ιδια... δεν φτανει που εχω ολη μερα ριγος οσα ρουχα κι αν φορεσω ξυπναω τα βραδια με τρεμουλο στην πλατη:-? ασε που τωρα μου εχουν αρχισει και οι αναγουλες και νιωθω συνεχως κομματια:blink: Σε πιο μηνα βρισκεσαι; Εγω ειμαι στο πρωτο τριμηνο και απ οτι φαινεται ο μπεμπης/ μπεμπουλα με εκδικειται για καποιο λογο:D

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Δρυάδα είπε:

:oops: Όχι, δεν έχω πια καθυστέρηση. Μου την έφερε το σώμα μου, ακόμα μία φορά.

Δεν πειαζει βρε κοριτσι..ευχομαι να εισαξ τυχερη τον ςπομενο μηνα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mommy to beee soon είπε:

Ποσο χαιρομαι που μπορουμε να μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας! Και εγω μια απ τα ιδια... δεν φτανει που εχω ολη μερα ριγος οσα ρουχα κι αν φορεσω ξυπναω τα βραδια με τρεμουλο στην πλατη:-? ασε που τωρα μου εχουν αρχισει και οι αναγουλες και νιωθω συνεχως κομματια:blink: Σε πιο μηνα βρισκεσαι; Εγω ειμαι στο πρωτο τριμηνο και απ οτι φαινεται ο μπεμπης/ μπεμπουλα με εκδικειται για καποιο λογο:D

Και γω χαίρομαι πολύ γιατί είναι μια περίοδος που μπορούν να σε καταλάβουν μόνο όσοι το έχουν περάσει..όχι ότι οι υπόλοιποι δεν βοηθάνε αλλά είναι αλλιώς να έχεις προσωπική εμπειρία..Λοιπόν εγώ διανύω τώρα την ένατη εβδομάδα . Έχω κάθε μέρα ρίγος ναυτίες και κάνω και εμετούς. Για την κόπωση που νιώθω δε το συζητώ...εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Zwi1989 είπε:

Και γω χαίρομαι πολύ γιατί είναι μια περίοδος που μπορούν να σε καταλάβουν μόνο όσοι το έχουν περάσει..όχι ότι οι υπόλοιποι δεν βοηθάνε αλλά είναι αλλιώς να έχεις προσωπική εμπειρία..Λοιπόν εγώ διανύω τώρα την ένατη εβδομάδα . Έχω κάθε μέρα ρίγος ναυτίες και κάνω και εμετούς. Για την κόπωση που νιώθω δε το συζητώ...εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα 

Τη βοήθεια σας. Είμαι 13 εβδομάδων εγκυος σε δίδυμα. Σήμερα το πρωί ειχα ένα επεισόδιο με πολύ έντονο τρέμουλο και κρυάδες σε σημείο που νόμιζα ότι κάνω σπασμούς. Δεν μου έχει ξανατύχει και φοβήθηκα παρά πολύ. Τελικά πήγα στο νοσοκομείο,γιατί έχω κι ένα θέμα με την πίεση, Μου έκαναν αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες ήταν καλές και απλά είχα κάποια δέκατα και ταχυκαρδία. Εκτός βέβαια την φοβερή αδυναμία που νιώθω σε σημείο να είμαι  έτοιμη να λιποθυμήσω και συνήθως ξημερώματα με πιάνει αυτό αφού βέβαια δεν κοιμάμαι καθόλου καλα. 
Τρόμαξα παρά πολύ γιατί έχω περάσει πολύ δύσκολα ως τώρα με την εγκυμοσυνη και με το παραμικρό αγχώνομαι σε σημείο να πιστεύω ότι θα πάθω κάτι.

Εχει ξανατύχει σε κάποια κοπέλα παρόμοιο επεισόδιο;;; 
Μέσα σε όλα τα αλλά μου έτυχε κι αυτό. Ειλικρινά έχω απελπίστει .

 

Σας ευχαριστώ 
 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pissy είπε:

Καλησπέρα 

Τη βοήθεια σας. Είμαι 13 εβδομάδων εγκυος σε δίδυμα. Σήμερα το πρωί ειχα ένα επεισόδιο με πολύ έντονο τρέμουλο και κρυάδες σε σημείο που νόμιζα ότι κάνω σπασμούς. Δεν μου έχει ξανατύχει και φοβήθηκα παρά πολύ. Τελικά πήγα στο νοσοκομείο,γιατί έχω κι ένα θέμα με την πίεση, Μου έκαναν αιματολογικές εξετάσεις οι οποίες ήταν καλές και απλά είχα κάποια δέκατα και ταχυκαρδία. Εκτός βέβαια την φοβερή αδυναμία που νιώθω σε σημείο να είμαι  έτοιμη να λιποθυμήσω και συνήθως ξημερώματα με πιάνει αυτό αφού βέβαια δεν κοιμάμαι καθόλου καλα. 
Τρόμαξα παρά πολύ γιατί έχω περάσει πολύ δύσκολα ως τώρα με την εγκυμοσυνη και με το παραμικρό αγχώνομαι σε σημείο να πιστεύω ότι θα πάθω κάτι.

Εχει ξανατύχει σε κάποια κοπέλα παρόμοιο επεισόδιο;;; 
Μέσα σε όλα τα αλλά μου έτυχε κι αυτό. Ειλικρινά έχω απελπίστει .

 

Σας ευχαριστώ 
 

Καταρχήν με το καλό εύχομαι.Ειχα κι εγώ κρυαδες και ρίγη στην εγκυμοσύνη και αφού έγιναν και εξέτασεις ο γιατρός μου με είχε καθησύχασει λέγοντας μου ότι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης.Αν θυμάμαι καλά ήμουν περίπου στις εβδομάδες σου ίσως λίγο πιο πριν.Πρωτα απ' όλα μην αγχώνεσαι και μιλά και με το γυναικολόγο σου πέραν του νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...