Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρίγος, κρυάδες στην κύηση / εγκυμοσύνη


Recommended Posts

@Pissy λογικά ενημερώσατε αμέσως τον γυναικολόγο σας σχετικά με το συμβάν. Συζητήστε το θέμα διεξοδικά μαζί του. Συζητήστε την όποια ανησυχία σας σχετικά με την εγκυμοσύνη σας και το πως σας κάνει αυτό να νοιώθετε. Συζητήστε το ενδεχόμενο να σας παραπέμψει σε συνάδελφο άλλης ειδικότητας προκειμένου να διαχειριστείτε στοχευμένα το ζήτημα αυτό.

Μην διστάζετε να μιλάτε ανοιχτά στον ιατρό σας. Μόνο προς όφελος είναι!

Με το καλό! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/10/2019 at 4:44 AM, vanessaki4 said:

Καταρχήν με το καλό εύχομαι.Ειχα κι εγώ κρυαδες και ρίγη στην εγκυμοσύνη και αφού έγιναν και εξέτασεις ο γιατρός μου με είχε καθησύχασει λέγοντας μου ότι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης.Αν θυμάμαι καλά ήμουν περίπου στις εβδομάδες σου ίσως λίγο πιο πριν.Πρωτα απ' όλα μην αγχώνεσαι και μιλά και με το γυναικολόγο σου πέραν του νοσοκομείου.

Πήγα στο γυναικολόγο μετά το νοσοκομείο και με είδε. Όλα καλά ήταν. Ξεκίνησα και κάποιες βιταμίνες. Ελπίζω να φτιάξουν λίγο τα πράγματα. Οι εξετάσεις εάν επιτρέπεται που είχες κάνει ποιες ήταν; 
 

Σε ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, samsympan said:

@Pissy λογικά ενημερώσατε αμέσως τον γυναικολόγο σας σχετικά με το συμβάν. Συζητήστε το θέμα διεξοδικά μαζί του. Συζητήστε την όποια ανησυχία σας σχετικά με την εγκυμοσύνη σας και το πως σας κάνει αυτό να νοιώθετε. Συζητήστε το ενδεχόμενο να σας παραπέμψει σε συνάδελφο άλλης ειδικότητας προκειμένου να διαχειριστείτε στοχευμένα το ζήτημα αυτό.

Μην διστάζετε να μιλάτε ανοιχτά στον ιατρό σας. Μόνο προς όφελος είναι!

Με το καλό! :)

Μετά το νοσοκομείο πήγα στο γυναικολόγο και με είδε, κάναμε υπέρηχο και ήταν όλα καλά. Και στο νοσοκομείο έκανα κάποιες αιματολογικές καρδιογράφημα υπέρηχο καρδιάς κτλπ.  Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ αγχος. Έτσι κι αλλιώς με παρακολουθούν πλήθος γιατρών και ειδικοτήτων λόγω θυρεοειδή κτλπ τους ποιους συμβουλεύομαι κατά καιρούς. Δεν το αφήνω στη τύχη του. Ρωτάω τα πάντα σε σημείο να έχω καταντήσει γραφική. Αλλά φοβάμαι. Τι να κάνω. 
 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Pissy είπε:

(...) με παρακολουθούν πλήθος γιατρών και ειδικοτήτων λόγω θυρεοειδή κτλπ τους ποιους συμβουλεύομαι κατά καιρούς. Δεν το αφήνω στη τύχη του. Ρωτάω τα πάντα σε σημείο να έχω καταντήσει γραφική. Αλλά φοβάμαι. Τι να κάνω. 

Κάνετε πολύ καλά! Κατανοώ την ανησυχία σας. Ο φόβος όμως δεν έχει θέση! Από την στιγμή που γνωρίζετε τα θέματα υγείας σας και έχετε αναθέσει την παρακολούθηση τους στους κατάλληλους επιστήμονες, εσείς από μεριάς σας έχει κάνει ότι περνά από το χέρι σας.

 

19 ώρες πρίν, Pissy είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ αγχος.

Εαν δεν το έχετε ήδη κάνει, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό, προκειμένου να συζητήσετε μαζί του για τον καταλληλότερο -για εσάς- τρόπο να το διαχειρίζεστε. Έτσι ώστε να απολαύσετε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σας, χωρίς "συννεφάκια" πάνω από το κεφάλι σας!

Και πάλι με το καλό εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, samsympan said:

Κάνετε πολύ καλά! Κατανοώ την ανησυχία σας. Ο φόβος όμως δεν έχει θέση! Από την στιγμή που γνωρίζετε τα θέματα υγείας σας και έχετε αναθέσει την παρακολούθηση τους στους κατάλληλους επιστήμονες, εσείς από μεριάς σας έχει κάνει ότι περνά από το χέρι σας.

 

Εαν δεν το έχετε ήδη κάνει, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό, προκειμένου να συζητήσετε μαζί του για τον καταλληλότερο -για εσάς- τρόπο να το διαχειρίζεστε. Έτσι ώστε να απολαύσετε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σας, χωρίς "συννεφάκια" πάνω από το κεφάλι σας!

Και πάλι με το καλό εύχομαι! :)

Σας ευχαριστώ πολύ.  Το έχω σκεφτεί αλλά δεν το έχω τολμήσει μέχρι τώρα. Δεν γνωρίζω κάποιον συγκεκριμένα για να απευθυνθώ. Εννοώ κάποιον που να ξέρω ότι κάνει δουλειά αποδεδειγμένα. Να ψάξω στο internet είναι εύκολο και σίγουρα θα βρω. Και το έχω κάνει στο παρελθόν. Το δοκίμασα αλλά χώρις αποτέλεσμα.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/10/2019 at 7:29 ΜΜ, Pissy είπε:

Πήγα στο γυναικολόγο μετά το νοσοκομείο και με είδε. Όλα καλά ήταν. Ξεκίνησα και κάποιες βιταμίνες. Ελπίζω να φτιάξουν λίγο τα πράγματα. Οι εξετάσεις εάν επιτρέπεται που είχες κάνει ποιες ήταν; 
 

Σε ευχαριστώ 

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης,είχα μέρες να μπω.

Χαίρομαι που είναι όλα καλά!Είχα κάνει αιματολογικές,καρδιογράφημα,μέτρηση πίεσης και φυσικά υπέρηχο και ήταν όλα καλά.Να μην αγχώνεσαι!Όλα θα πάνε κατ ευχήν!Εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη και κοίτα να την απολαύσεις!Είναι μια υπέροχη περίοδος!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vanessaki4 said:

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης,είχα μέρες να μπω.

Χαίρομαι που είναι όλα καλά!Είχα κάνει αιματολογικές,καρδιογράφημα,μέτρηση πίεσης και φυσικά υπέρηχο και ήταν όλα καλά.Να μην αγχώνεσαι!Όλα θα πάνε κατ ευχήν!Εύχομαι μια ήρεμη εγκυμοσύνη και κοίτα να την απολαύσεις!Είναι μια υπέροχη περίοδος!

Δεν πειράζει. Σε ευχαριστώ πολύ. Τα έχω κάνει κι εγώ αυτά πολλές φορές. ευτυχώς όλα καλά. Εύχομαι κι εγώ να ηρεμήσω λίγο και να το απολαύσω γιατί με έχει φάει το άγχος:(!!!

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2019 at 3:36 ΜΜ, Pissy είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ.  Το έχω σκεφτεί αλλά δεν το έχω τολμήσει μέχρι τώρα. Δεν γνωρίζω κάποιον συγκεκριμένα για να απευθυνθώ. Εννοώ κάποιον που να ξέρω ότι κάνει δουλειά αποδεδειγμένα. Να ψάξω στο internet είναι εύκολο και σίγουρα θα βρω. Και το έχω κάνει στο παρελθόν. Το δοκίμασα αλλά χώρις αποτέλεσμα.:(

Για τον λόγο αυτό σας είπα αρχικά να συζητάτε κάθε ανησυχία σας με τον γυναικολόγο σας (ή/και όποιον ιατρό εμπιστεύεστε περισσότερο). Όλες οι γυναίκες κάποια στιγμή στη ζωή τους καλούνται να αντιμετωπίσουν ανησυχίες και άγχη σχετικά με τη ζωή-υγεία τους. Σκεφτείτε, δεν είναι μόνο η περίοδος της εγκυμοσύνης. Είναι ασθένειες, αναπηρίες, ιδιαιτερότητες, κλπ. Ένας ιατρός συναντά καθημερινά πολλούς πολλούς ανθρώπους προβληματισμένους. Έχει -θα πρέπει να έχει- την κατάλληλη εκπαίδευση να τους προσεγγίσει και εάν χρειάζεται να τους παραπέμψει καταλλήλως. Ο ιατρός σας λογικά είναι σε θέση να σας συστήσει κάποιον και να σας δώσει τις πληροφορίες που ζητάτε. Μην διστάζετε! Είναι κάτι συχνό και απολύτως διαχειρίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, samsympan said:

Για τον λόγο αυτό σας είπα αρχικά να συζητάτε κάθε ανησυχία σας με τον γυναικολόγο σας (ή/και όποιον ιατρό εμπιστεύεστε περισσότερο). Όλες οι γυναίκες κάποια στιγμή στη ζωή τους καλούνται να αντιμετωπίσουν ανησυχίες και άγχη σχετικά με τη ζωή-υγεία τους. Σκεφτείτε, δεν είναι μόνο η περίοδος της εγκυμοσύνης. Είναι ασθένειες, αναπηρίες, ιδιαιτερότητες, κλπ. Ένας ιατρός συναντά καθημερινά πολλούς πολλούς ανθρώπους προβληματισμένους. Έχει -θα πρέπει να έχει- την κατάλληλη εκπαίδευση να τους προσεγγίσει και εάν χρειάζεται να τους παραπέμψει καταλλήλως. Ο ιατρός σας λογικά είναι σε θέση να σας συστήσει κάποιον και να σας δώσει τις πληροφορίες που ζητάτε. Μην διστάζετε! Είναι κάτι συχνό και απολύτως διαχειρίσιμο.

Δυστυχώς ο γυναικολόγος δεν είναι και  τόσο συνεργάσιμος σε θέματα ψυχολογίας στην εγκυμοσυνη. Σαν γυναικολόγος σε θέματα ιατρικά είναι εντάξει.Η επαφή που έχουμε τολμώ να πω ότι δεν είναι σαν άλλες που ειχα με άλλους γιατρούς. Λόγω της συγκεκριμένης εγκυμοσύνης απο εξωσωματική είμαι σε αυτόν. Ίσως να με αγχώνει κι αυτό. Και για το μέλλον γενικά. Αυτό που μου λέει συνεχώς είναι να ηρεμήσω γιατί μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης θα τρελαθώ με τόσο αγχος. Σε αυτό έχει δίκιο. Όμως όταν δεν μου παρέχει και από μόνος του το αίσθημα της ασφαλείας λογικό το βρίσκω να μην ησυχάζω και ηρεμώ. Γράφω κάποιες σκέψεις μου που ομολογούμενως δεν έχω ξανά αναφέρει. Πάνω σε αυτό το θέμα ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Εννοώ στο θέμα του γιατρού. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...