Nefeli2014

Απογευματινό μωρο 7-8μηνων

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι, επανέρχομαι με νέες απορίες.. 

Ξεκινήσαμε στερεές με την μπεμπα μου και απόγευμα της δίνω άλλοτε φαριν λακτε, άλλοτε μπισκότοκρεμα, άλλοτε γιαούρτι-επιδόρπιο. Ρώτησα το γιατρό για κανονικό γιαουρτι μου είπε θα πέσει βαρύ και είναι νωρίς. 

Τι άλλο μπορώ να δίνω εκτός από αυτά που να είναι σχετικά εύκολα στην προετοιμασία? Μη μου πείτε το υπόλοιπο μεσημεριανό το χω κάνει και έχει πέσει βαρύ. Καμμια άλλη κρεμουλα θα ήθελα ελαφριά για λίγες ώρες πριν τον ύπνο... 

Διαφημίσεις

Κρέμα 5 δημητριακών, βρωμη βρασμένη σε νερό (ποριτζ νομίζω λέγεται) με λιωμένα φρούτα (πχ μπανάνα, αχλάδι, αβοκάντο), τραχανα, ζυμαρικό με ντοματουλα. Εγω έδινα και γιαούρτι ή έβραζα στο ζουμί του μεσημεριανού κάποιο ζυμαρικό τύπου αστεράκι αλλά κυρίως τραχανά, αλλά τα έκοψα νωρίς γιατί από τον 10ο κ μετά δεν έτρωγε τπτ σουποειδες και πολτοποιημενο. Αν ψάξεις υπάρχει θεμα νομίζω με ιδέες για απογευματινό, αν το βρω θα στο στείλω. Πώς καταλαβαίνεις ότι πέφτει βαρύ; 

• Μου αρέσει 1

https://lb3f.lilypie.com/sDGXp2.png

Με τους γιατρούς σ αυτά δεν βγαζεις ακρη. Αλλοι θα σου πουν μακρια απο ετοιμες κρεμες (που μου ακουγεται πιο λογικο) και δεν θα προτείνουν ουτε επιδόρπια. Εμενα παντως απο 7,5-8 μηνες μου ειπε κανονικο γιαουρτι κ δινω εκτοτε προβειο με πέτσα και τρωει 200-240gr., οσα εχει το κεσεδάκι. 

Γυρω στον 7ο ειχα δωσει κ κρεμα βρωμης, μουχλιασμένη στο νερο κ με λιγο μητρικο γαλα και ενα κομματακι φρουτο για γευση. Σαν αυτο που λεει η Lenia. Επισης τοτε μας ειχε πει να ξεκινησουμε κατι σαν ντάκο, ψωμάκι με ντοματα, ανθοτυρο κ λιγο λαδι. Οσο ειχε ντομάτες εδινα πού και πού, στον 8ο νομιζω που αρχισα τα κομματακια, αλλα επειδη λατρευει το γιαουρτι, το προτίμησα. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Με τους γιατρούς σ αυτά δεν βγαζεις ακρη. Αλλοι θα σου πουν μακρια απο ετοιμες κρεμες (που μου ακουγεται πιο λογικο) και δεν θα προτείνουν ουτε επιδόρπια. Εμενα παντως απο 7,5-8 μηνες μου ειπε κανονικο γιαουρτι κ δινω εκτοτε προβειο με πέτσα και τρωει 200-240gr., οσα εχει το κεσεδάκι. 

Γυρω στον 7ο ειχα δωσει κ κρεμα βρωμης, μουχλιασμένη στο νερο κ με λιγο μητρικο γαλα και ενα κομματακι φρουτο για γευση. Σαν αυτο που λεει η Lenia. Επισης τοτε μας ειχε πει να ξεκινησουμε κατι σαν ντάκο, ψωμάκι με ντοματα, ανθοτυρο κ λιγο λαδι. Οσο ειχε ντομάτες εδινα πού και πού, στον 8ο νομιζω που αρχισα τα κομματακια, αλλα επειδη λατρευει το γιαουρτι, το προτίμησα. 

Φαντάζομαι θες να πεις μουλιασμενη κ όχι μουχλιασμενη!:mrgreen:

πρίν από 10 λεπτά , Lenia16 είπε:

Φαντάζομαι θες να πεις μουλιασμενη κ όχι μουχλιασμενη!:mrgreen:

Χαχαχαχα ο άτιμος ο διορθωτής του κινητού!!

Απογευματινο εδινα μετα τον 9ο,οποτε υπαρχουν παρα πολλες επιλογες. Επισης τα παιδια μου δ ετρωγαν, αλλα εγω συνεχιζα να Προσφερω

Γιαουρτι κανονικο, μονο ο μικρος τρωει κ σκετο κ με βρωμη κ φρουτα. Τραχανα, τα λαχανικα απο το μεσημεριανο, πουρε γλυκοπατατας μονο ο μικρος, ψητη γλυκια κολοκυθα, τπτ με αυγο λιγο αργοτερα, ψωμι με ανθοτυρο κ ντοματα. Κ εκανα κ διαφορα για οταν ειμασταν εξω, κ γτ δ ετρωγαν το Φαι τους, οπως μπισκοτα με βρωμη κ μηλο η μπανανα, μαφιν αλμυρα η γλυκα. Αλλα κανενα απο τα δυο δ ετρωγε αλεσμενα απο πολυ νωρις

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Δεν μπορώ να το βρω δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να ψαξω εκτενως αλλά αν κοιτάξεις στην αντίστοιχη ενότητα θα βρεις ιδέες. Κ εμένα μου είχε απαγορεύσει τα επιδόρπια κ τις κρέμες με μπισκότα και φαριν λακτε και μου εκανε εντύπωση που σου είπε ότι είναι προτιμότερα από το κλασικό γιαούρτι. Τεσπά, ο καθένας λέει τα δικά του. Η αλήθεια πάντως ειναι πως σε αυτή την ηλικία εμείς δίναμε κυρίως βιολογική κρέμα 5 δημητριακών που την καταβρόχθιζε, κεχρί, τραχανά με λίγο τυράκι μέσα και καμιά φορά σε ζουμί κοτας -οχι κύβο. Επίσης της έδινα και μπισκότα βρώμης ή κέικ μπανάνας χωρίς ζαχαρη, εκτός αυτών που έγραψα παραπάνω, η σκέτη μπανάνα σε κομματάκια. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα