Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τριτοβαθμια εκπαιδευση και δυσλεξια


Recommended Posts

On 27/3/2019 at 4:11 ΜΜ, ZWH είπε:

Σημερα ειχαμε ενημερωση στο σχολειο. Πηγαμε λοιπον στον βιολογο (μας ειπε τα καλυτερα οπως κ οι αλλοι καθηγητες) οποτε σε ερωτηση του συζυγου πως τον βλεπει, του ειπε οπωσδηποτε βιολογο, ιατρικη η παραιατρικα. Στην εκθεση ενω περιμενα να μην ακουσω καλα πραγματα, μας ειπαν οτι ειναι σε καλο επιπεδο που μπορει να το εξελιξει κ μαλιστα η φιλολογος αυτη με δικη της πρωτοβουλια, εχει πει στα παιδια να γραφουν εκθεσεις για οποιο θεμα θελουν κ μετα να το συζητανε μαζι της (ολο αυτο εκτος βαθμολογιας)μ κατι που πιστευω οτι θα βοηθησει τρομερα το παιδι. Χθες σε συζητηση δικος μου ανθρωπος του ειπε να γινει καραγκιοζοπαιχτης!!!! Καταλαβαινετε λοιπον τι ανθρωποι κυκλοφορουν εκει εξω και πως κοβουν τα φτερα σε παιδια που εχουν θεληση...

 

Ξέρω άνθρωπο που είναι καραγκιοζοπαίχτης, και σίγουρα δεν έγινε καταλάθος, είναι κάτι που θέλει όρεξη, μεράκι και ταλέντο, οπότε δε θα το έλεγα υποτιμητικά σε κάποιον, και θα το θεωρούσα και καλή ιδέα προσωπικά για κάποιον που του αρέσει η ζωγραφική και το θέατρο :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ξέρω άνθρωπο που είναι καραγκιοζοπαίχτης, και σίγουρα δεν έγινε καταλάθος, είναι κάτι που θέλει όρεξη, μεράκι και ταλέντο, οπότε δε θα το έλεγα υποτιμητικά σε κάποιον, και θα το θεωρούσα και καλή ιδέα προσωπικά για κάποιον που του αρέσει η ζωγραφική και το θέατρο :) 

Ασχολειται ο γιος μου απο πολυ μικρος. Ξερει ολη την ιστορια του, βλεπει φιγουρες κ ξερει ποιανου καλλιτεχνη ειναι, ζωγραφιζει και ο ιδιος φιγουρες κ κανει παραστασεις. Ομως το συγκεκριμενο σχολιο ηταν για να τον υποτιμησει κ οχι επειδη αγαπαει το θεατρο σκιων.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ZWH είπε:

Ασχολειται ο γιος μου απο πολυ μικρος. Ξερει ολη την ιστορια του, βλεπει φιγουρες κ ξερει ποιανου καλλιτεχνη ειναι, ζωγραφιζει και ο ιδιος φιγουρες κ κανει παραστασεις. Ομως το συγκεκριμενο σχολιο ηταν για να τον υποτιμησει κ οχι επειδη αγαπαει το θεατρο σκιων.

 

Ναι κατάλαβα τι λες, αν και μέσα στη σαχλαμάρα του αυτός ο άνθρωπος μπορεί και να έδωσε άθελά του μία καλή ιδέα για επάγγελμα, ή έστω για ένα δεύτερο επάγγελμα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω ποιες είναι οι μαθησιακές δυσκολίες του παιδιού και γενικά δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, πέραν ορισμένων ορολογιων και συμπτωμάτων.

Έχω, όμως, μια περίπτωση κοπέλας με ΔΕΠΥ υπόψη μου, η οποία φοιτά στο ΕΜΠ στο τμήμα πολιτικών μηχανικών.

Προκειμένου να καταφέρει να εισαχθεί βοήθησαν όλοι στην οικογένεια με καθοδήγηση ειδικού. Από το να φροντίζουν να μην υπάρχουν στο γραφείο όπου μελετούσε άλλα αντικείμενα πλην του βιβλίου, του τετραδίου και ενός στιλό την ώρα του διαβάσματος, ώστε να μην αποσπάται η προσοχή της, μέχρι το να φροντίζει η οικογένεια να περιορίζονται οι θόρυβοι στο σπίτι.

Η κοπέλα συνήθισε να διαβάζει με συγκεκριμένο τρόπο, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και πλέον τα έχει υιοθετήσει, με αποτέλεσμα να ανταποκρίνεται επιτυχώς στις απαιτήσεις της σχολής της.

Με κατάλληλη στήριξη και καθοδήγηση, εφόσον το παιδί το επιθυμεί, όλα μπορούν να γίνουν.

Σας εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...