Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικές συμβουλές απο γονείς, για γονείς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το επόμενο καρότσι που θα πάρω να είναι με δυο χερούλια κ όχι ένα ενιαίο, γιατί δεν χωράνε όλα τα ψώνια στο καλάθι από κάτω!

 

Αυτό το πρόβλημα μπορείς να το λύσεις προσαρμόζοντας ένα κρεμαστάρι στο πλάι του καροτσιού. Εμείς έχουμε τη βάση από την ομπρέλα της Mothercare και κάνει μια χαρά δουλειά.

 

Τα καρότσια με μπάρα είναι πιο πρακτικά γιατί οδηγούνται με το ένα χέρι. Βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις αυτό... Να κρατάς το παγωτό σου :mrgreen: Ένα κινητό... Το ίδιο το παιδί που βαρέθηκε στο καρότσι... χωρίς να ακινητοποιείσαι... ένα άλλο μεγαλύτερο παιδί από το χέρι... Δεν είναι τυχαίο, αν παρατηρήσετε όλες τις τσιγγάνες στο δρόμο έχουν τέτοια καρότσια. ;):rolleyes: Μειονέκτημα ότι μπορεί να μην κλείνουν ίσως με τόσο πρακτικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

...να θυμηθω την δευτερη φορα να παρω καροτσι που να χωραει στο πορτμπαγκαζ

...να παιρνω ενα νουμερο μεγαλυτερο ρουχαλακια κι οχι πολλα γιατι δεν προλαβαινει να τα βαζει

...να τρωω καλυτερα για να εχω πιο πολυ γαλα και να μην δωσω πιο πολλα γευματα ξενο γαλα ωστε να κοψω τον θηλασμο νομιζοντας οτι ετσι το μωρο θα κοιμαται πιο πολυ,με αποτελεσμα τωρα να ξυπναω 3 φορες το βραδυ να φτιαχνω γαλα με την τσιμπλα στο ματι!!

...να ειμαι πιο χαλαρη ωστε να ευχαριστηθω τις πρωτες μερες με το μωρο,και να εχω πιο πολυ υπομονη

...να προσεχω να μη συγκαψει το ποπουδακι του,κι οταν συγκαψει να μην του βαλω ολα αυτα που μου ειπαν η καθεμια που ερχοταν σπιτι μου,με αποτελεσμα να το κανω χειροτερα!

 

προς το παρον γι'αυτα εχω μετανιωσει

Link to comment
Share on other sites

να γυρισω σχεδον ολα τα ρουχα που θα μας κανουν δωρο στη βαφτιση και να παρω διαφορα μεγαλυτερα εως πολυ μεγαλυτερα μεγεθη...

 

μα ποσα ρουχα να προλαβει να βαλει πια, μεχρι ν αλλαξει νουμερο???

 

ποσο μπουφος ειμαι που τα κρατησα ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην αφήσω την παπαρο-πεθερά να έρθει στο μαιευτήριο, όπως κ όλο το συγγενολόι!!!

Να μην ξυπνάω το παιδί για να φάει, θα ξυπνήσει μόνο του, δεν είναι χαζό!!!

 

Τελικά δεν είμαι η μόνη που τα μετάνιωσα αυτά! Επίσης να προσθέσω ότι

δεν θα ξαναδεχτώ επισκέψεις στο σπίτι για να μη χαλάω τα χατήρια του καθένα

δεν θα ξανακούσω τη μάνα μου να μου λέει να μην κακομάθω το νεογέννητο με αγκαλιές

θα θηλάζω το μωρό ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!

lambrini_:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα δίνω λογαριασμό σε συγγενείς και φίλους πόσες φορές ξυπνάει το βράδυ... ιδιαίτερα σε ανθρώπους που το θεωρούν θέμα επιτυχίας ή αποτυχίας της μητέρας. Δεν θα συζητώ προβλήματα με ξερόλες, παρά μόνο με ανθρώπους που δεν απολυτοποιούν τη δική τους εμπειρία και δεν θα έχουν ύφος "αν ήμουν στη θέση σου, θα είχα λύσει το πρόβλημα στο πι και φι". Θα κόβω ανόητες συζητήσεις από την αρχή.

Άντε να δούμε πώς θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ σωστά pax! Πολλά από αυτά που αντιμετωπίζω με το μωρό (είναι τώρα 55 ημερών με κολικούς, κλάματα, λίγο ύπνο) τα διάβασα μόνον εδώ για να καταλάβω πως είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα...!

 

Την επόμενη (?) φορά:

 

- να μη δεχτώ σε μαιευτήριο και σπίτι παρά μόνο όσους έχω την άνεση να θηλάσω μπροστά τους και όταν θα έχω πραγματικά όρεξη για επισκέψεις. Δεν είναι ντροπή να δηλώσεις πως δεν θέλεις να δεις κάποιον ακόμα, αλλά να επιμένουν αυτοί να σε δουν ενώ δεν αισθάνεσαι έτοιμη ακόμη

- να μην αφήσω το μωρό να κλάψει χωρίς να το πιάσω ούτε για μια φορά

- να ξεκλέβω λίγη ώρα για "δράση" εκτός σπιτιού από τις πρώτες μέρες (περίπατος, ψώνια κλπ)

- να μη "αντι-μιλάω" σε κάθε περίπτωση όταν ακούω σχόλια για καταστάσεις που δεν υφίστανται (λ.χ. "το μάθατε στα χέρια, ε?" κλπ)- πολύ ψυχοφθόρο και μετά έχεις και τύψεις που κάνεις κριτική, αν και αυτοί δεν το είχαν όταν ξεφούρνιζαν τα σχόλια

- ρουχαλάκια από το δεύτερο μέγεθος και πάνω

- να κοιμάμαι όταν κοιμάται το μωρό και να μην ασχολούμαι καθόλου με τα υπόλοιπα

- να κάνω υπομονή περισσότερο περιμένοντας τα πάντα οποτεδήποτε

:shock:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την επόμενη φορά...

να ΜΗΝ πάω στη δουλειά στους 3,5 μήνες

να ΜΗΝ σταματήσω να θυλάζω στους 4,5 μήνες

να ΑΠΑΙΤΗΣΩ βοήθεια από σύζηγο-σύντροφο-πατέρα παιδιού ή από εξω-οικογενειακό άτομο

να βρω σύντροφο που να βγάζει επαρκή χρηματα ώστε να μην δουλευω εγώ

.

.

.

δε ζητάω πολλά

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

να βρω σύντροφο που να βγάζει επαρκή χρηματα ώστε να μην δουλευω εγώ

.

 

.

δε ζητάω πολλά

 

 

:D ή να κερδίσουμε το λαχειο και να μείνουμε με τον ίδο και να μην δουλευουμε και οι δυο!!!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

την επόμενη φορά να θυμηθώ...

 

... να μην ντραπώ στο μαιευτήριο να πω στην διπλανή μου οτι η συνοδός της ροχαλίζει και μ' ενοχλεί. Ο δικός μου ύπνος προηγείται!

 

... να μένω μόνη μου με τον άντρα μου κάθε μέρα για 30', να μιλάμε και ν' αγκαλιαζόμαστε!

 

... να μην δέχομαι καθημερινή επίσκεψη απ' την πεθερά μου, μαζί με τα κακόβουλα σχόλιά της!

 

... να μην "καταπίνω", ενώ θέλω ν' απαντήσω, όλες τις μπούρδες που θα σκεφτούν να μου πουν οι 3οι, για το πως να φερθώ στο μωρό μου. Να θυμάμαι να τους απαντώ: "Τη δουλειά σου και κουμάντο στο σπίτι σου!"

 

... να μην ξαναμετακομίσω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ με μωρό 40 ημερών!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι θίξατε τώρα??pax στο μυαλό μου είσαι ρε παιδί μου??Λοιπόν

 

-να σταματήσω να νιώθω οτι ενοχλώ τις κοπέλες στο μαιευτήριο και να τις ζητάω ότι θέλω και όποτε το θέλω

- να μην ξαναέρθουν συγγενείς στο σπίτι απο την πρώτη μερα και

- να μην το δώσω αγκαλιά παρά μόνο εκεί που ΄θέλω

-να μην λέω πόσο χοντρή νιώθω στην παραλία μπροστά σε γυναίκες που δεν καταλαβαίνουν ότι μόλις γεννησα

-να μην ακούω γνωστούς και μανάδες για το τι έιναι καλό πιπίλα-συμπλήρωμα-ρέψιμο-φορμάκια παρά μόνο το ένστικτό μου

-να μην δικαιολογούμαι συνέχεια για τα πάντα στη ζωή μου...βαρέθηκα να δίνω εξηγήσεις σε όλους και για τα πάντα που κάνω...

ΚΑΝΕΝΑς ΨΥΧΟΛΟΓΟς ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ?????

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites

...να απολαυσω τοσο και περισσοτερο αν γινεται και την 2η εγκυμοσυνη ...να αισθανομαι τοσο ευγνωμων και περισσοτερο αν γινεται και για το δευτερο δωρο θεου που θα φερω στον κοσμο ...να χαμογελω,να τραγουδω και να αγκαλιαζω τοσο και περισσοτερο αν γινεται και το 2ο μωρακι μου ...και τελος...να θυμαμαι ... οτι εκτος απο μανουλα,ειμαι και συζυγος...γιατι την 1η φορα παραλιγο να το ξεχασω...:roll:;):roll: .

://lilypie.com]IBAGp3.png[///lilypie.com]lWptp3.png[/url]url]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

...να εχω την οικονομικη ανεση να βαλω μια γυναικα να τον προσεχει ωστε να μην εχω την αναγκη των γιαγιαδων και να σκυβω το κεφαλι σε οτιδηποτε χαζο τους ερθει!!

Link to comment
Share on other sites

...να εχω την οικονομικη ανεση να βαλω μια γυναικα να τον προσεχει ωστε να μην εχω την αναγκη των γιαγιαδων και να σκυβω το κεφαλι σε οτιδηποτε χαζο τους ερθει!!

 

Προσεχε σε αυτο πολυ. Καμια ξενη δεν θα προσεξει το παιδι σου οπως εσυ. Αν αυτο δεν ειναι δυνατον λογο συνθηκων οι δευτεροι καλυτεροι ειναι οι παπουδες.....ειναι αιμα τους. Η ξενη το παιδι σου το μεταφραζει σε ευρω. Στην κυριολεξια. Ακομα και αν ειναι καλη.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ξεκινήσω νωρίτερα τους μαραθώνιους θηλασμούς κι έτσι να γλιτώσουμε κλαματα νεύρα κολικούς

 

να κάνω φασαρία στι μαιευτήριο αν δεν μου φέρουν το μωρό από την αρχή και να απαιτήσω να με πάνε εμένα να το δω.

 

θα σκεφτώ κι άλλα στην πορεία....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να καθαριζω το μωρο μου με βρεγμενο βαμβακι καθε φορα που του αλλαζω πανα και να το πλενω στη βρυση οταν κανει κακακια....μωρομαντηλα μονο σε ταξιδι κι επισκεψεις.....ετσι δεν συγκαιγεται ποτε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...