Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικές συμβουλές απο γονείς, για γονείς


Recommended Posts

Ωραίο τόπικ! Θεωρητικά απαντώ για το επόμενο παιδάκι που δεν θα κάνουμε :ο

 

Να θυμηθώ να μην υποκύψω στο ύφος 800 καρδιναλίων του κάθε ειδικού και να τσεκάρω το καθετί, για το οποίο το ένστικτό μου και η συμπεριφορά των παιδιών δείχνει ότι ο ειδικός κάνει κάποιο λάθος!

 

Το δικό μας παράδειγμα είναι ότι τα μωρά αναίτια νοσηλεύτηκαν τις πρώτες μέρες της ζωής τους.

 

Επίσης, αν ξανααντιμετωπίσουμε κολικούς, θα επιμένω καλά στο ρέψιμο σε όλα τα γεύματα, θα δοκιμάσω τις σταγόνες αυτή τη φορά καθώς και το babywearing.

 

Στο σαράντισμα θα δίνω κάποια σημασία και στη δική μου διατροφή και δεν θα τρώω ό,τι να'ναι, λόγω του ότι δεν θα προλαβαίνω ούτε καν να το σκεφτώ, το θέμα του τι θα τρώω εγώ... γιατί στο κάτω κάτω και το παιδί τρώει μέσω εμού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


- Όταν η υπομονή μου εξαντλείται και ανυπομονώ να μεγαλώσει, να θυμάμαι ότι δε θα το ξαναέχω μωράκι στην αγκαλιά μου, να με κοιτάει μ' αυτά τα γεμάτα αθωότητα ματάκια.

 

 

Κι αυτο σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

....... να το ντύνω όπως ντύνομαι.

 

Τα περισσότερα παιδιά δεν πάσχουν από κρύο αλλά από υπερθέρμανση!!! Αυτή φέρνει ιδρώτα και να το το κρύωμα..... Και μετά πέφτουν μερικοί στην παγίδα να το ντύσουν ακόμα περισσότερο αφού το παιδί... κρύωσε!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

....... να το ντύνω όπως ντύνομαι.

 

Αυτό ήταν από τα πρώτα που μου είπε η παιδίατρος όταν ήρθε να δει το παιδί, πριν φύγω από το νοσοκομείο. "Να θυμάσαι ότι είστε το ίδιο, θα ντύνεστε το ίδιο"

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμάσω το babywearing...

αυτη τη φορά δεν το εκανα, γιατι άκουγα όσους έλεγαν ότι κακομαθαίνει το μωρό.κριμα....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να βάζω ένα πετσετάκι πάνω στο πουλάκι του όταν του βγάζω τη πάνα για να τον αλλάξω, ώστε τα τσίσα να μην φεύγουν σαν συντιβάνι και να γίνεται ολόκληρος μούσκεμα και να πρέπει να τον αλλάζω 100 φορές τη μέρα και να τσαντίζετε κι αυτός !!

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο μωράκι μου

- θα ζητήσω να το πάρω αγκαλιά και να το θηλάσω από την πρώτη στιγμή χωρις να περιμένω τις οδηγίες της μαίας

- θα απαιτώ να μην το αγγίζει κανείς με τα άπλυτα χέρια τους έως την ηλικία των 6 μηνών

- θα του πάρω οπωσδήποτε ρηλάξ,

- θα προσπαθήσω να μάθω και να πάρω σλινγκ

- θα παίρνω ένα νούμερο μεγαλύτερα ρουχαλάκια

- θα ακούω μόνο ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ γιατί το ένστικτο της μάνας δεν κάνει ποτέ λάθος.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

.............. να το κρατάω αγκαλίτσα για κανένα 10λεπτο ή τέταρτο μετά το θηλασμό για να μη δυσκολεύεται. Ακόμα κι αν το πάρει ο ύπνος να το έχω ξαπλωμένο με κλίση για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Μετά μπορώ να το φέρω οριζόντια για να κοιμηθεί πιο άνετα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

........ την ΑΓΙΑ πιπίλα!! :lol: :lol: :lol:

 

(Για πολύ γκρινιάρικα μωρά..... αχχχχχ) [Στο τελευταίο δεν έχω βάλει... είναι ήσυχη σχετικά, αλλά στα άλλα......... πονέσανε τα αφτάκια μου.....]

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙ

ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΞΥΠΝΑΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟΟΟΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΠΝΙΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ... ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ ΕΦΙΑΛΤΕΣ

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

............. να ΜΗΝ ξαναδώσω σοκολάτα τουλάχιστον 2 ώρες πριν τον ύπνο!!! Ακόμα χορεύουν...... από τις 8:00!!!!

 

(Αναφέρομαι σε φυσικά για μεγαλύτερα παιδάκια. Συνήθως 9:00 πηγαίνουν για ύπνο)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

............. να ΜΗΝ ξαναδώσω σοκολάτα τουλάχιστον 2 ώρες πριν τον ύπνο!!! Ακόμα χορεύουν...... από τις 8:00!!!!

 

(Αναφέρομαι σε φυσικά για μεγαλύτερα παιδάκια. Συνήθως 9:00 πηγαίνουν για ύπνο)

 

 

Γκρρρρρρρρρρ,κι εγω την εχω πατησει με την σοκολατα,κουρελια τα νευρα μου......Δεν ξερω πως με πειθουν και την παταω συνεχεια...:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

...Να δεχτω πως δεν προκειται να γίνω ποτέ η ΤΕΛΕΙΑ και ΑΛΑΘΗΤΗ μαμα!

...Πως καμμιά απο αυτες που μου δίνουν συμβουλες δεν ήταν!

...Πως τα παιδια ειναι ΜΟΝΟ ευτυχια καθως και ο τροπος που τα κάνουμε :wink:

...Πως στο Parents θα βρισκω πάντα υποστηριξη :D

...πως 12 το βραδυ κλεινουμε τον υπολογιστη και πάμε για ύπνο γιατι μάλλον θα ξυπνησει το μωρο τη νύχτα και μετα θα λέμε νυστάζω- δεν ξεκουράζομαι κλπ...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

να θυμηθω κι εγω να μαλλιοτραβηξω οποια παει να μου το παιξει ξυπνια σε οτι αφορα με τον θυλασμο!ΤΕΛΟΣ!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ,ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΟΣΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ...ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΘΗΛΑΣΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην ξεχναμε οτι τα παιδια μας ειναι ανθρωποι και οχι κουκλες και οταν κλαινε σπαραχτηκα μπορει να πονανε γι' αυτο υπομονη, σκεφτειτε οταν σας ποναει 1 δοντι και περνετε του κοσμου τα παυσιπονα και ειστε μες στην γκρινια. Φανταστειτε να βγαζατε μαζεμενα 8 δοντια σε ενα μηνα (ποναω μονο που το σκεφτομαι).!!!

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

...Να δεχτω πως δεν προκειται να γίνω ποτέ η ΤΕΛΕΙΑ και ΑΛΑΘΗΤΗ μαμα!

...Πως καμμιά απο αυτες που μου δίνουν συμβουλες δεν ήταν!

...Πως τα παιδια ειναι ΜΟΝΟ ευτυχια καθως και ο τροπος που τα κάνουμε :wink:

...Πως στο Parents θα βρισκω πάντα υποστηριξη :D

...πως 12 το βραδυ κλεινουμε τον υπολογιστη και πάμε για ύπνο γιατι μάλλον θα ξυπνησει το μωρο τη νύχτα και μετα θα λέμε νυστάζω- δεν ξεκουράζομαι κλπ...

 

κι εγω μαζι!

Link to comment
Share on other sites

....... να έχω το σπίτι ασφαλές για να μην τρέχω με ένα "μη" στο στόμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια θέλουν πολλές αγκαλίτσες για να μεγαλώσουν ... δεν τα κακομαθαίνουμε αντίθετα τα γεμίζουμε αγάπη και αυτοπεποίθηση ... εξάλλου σε αυτές τις ηλικίες μόνο μέσα απο τη σωματική επαφή εισπράττουν την αγάπη και τη θαλπωρή. Είναι πολύ σοφό αυτό που λένε ... εννιά μήνες στην κοιλιά, εννιά μήνες αγκαλιά!!!

 

 

TELEIO!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...