Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυαμνιο και μικρό μηριαιο οστό


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , maria_tweety είπε:

Κοριτσια εκλεισα στην Σουκα την τριτη.δεν υπηρχε τιποτα κ αυτη σφηνα με εβαλε.εν τω μεταξυ απο χθες η κοιλια μου ειναι χαλια,πολυ βαρια και σκληρη. Ουτε το μη επεμβατικο τεστ εχει νοημα να κανω γιατι εκτος των αλλων ειμαι και υποψηφια για προωρο τοκετο μιας και εχω ανεπαρκεια τραχηλου,συσπασεις και πολυαμνιο. Οποτε μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα μπορει να εχω γεννησει. Ρε κοριτσια με αριστη β επιπεδου και ποσοστο 1/20000 θα εκανε καμια κατι παραπανω; γιατι ο γιατρος μου γενικα συστηνει σε ολες τις εγκυους το μη επεμβατικο τεστ αλλα εγω με τοσο καλη β επιπεδου δεν το εκανα. Και τωρα εχω τυψεις. Αλλα τοτε δεν υπηρχε λογος να το κανω.

Κορίτσι μου, τα ιδια περίπου με εσενα ειχα και δεν εκανα καμια επιπλέον εξεταση... Επιπλέον μην ξεχνας πως το μη επεμβατικο τεστ δεν εχει καμια απολυτως βέβαιη απαντηση... Δινει ποσοστα, ακριβώς οπως η αυχενικη και η β επιπεδου!! Επομενως και το μη επεμβατικο να ειχες κανει, παλι θα υπήρχε η πιθανοτητα να εισαι στο 1:20000... Δυστυχώς, 100% απάντηση μονο η αμνιοπαρακεντηση και η ληψη τροφοβλαστης μπορεί να δωσει, με οποιο κίνδυνο και αυτες συνεπαγονται... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι! Μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα. Ναι μεν είναι λίγο πιο μικρά τα άκρα αλλά χωρίς να είναι ανησυχητικό. Μου είπε ότι αυτή βλέπει ένα φυσιολογικό μωρό που μάλλον έχει μοιάσει σε μένα στο ύψος. Μου είπε ότι δεν κρίνουμε μόνο από το μηριαιο οστό για συνδρομο νταουν και ότι πρέπει να συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες, τους οποίους ελέγχουν στην αυχενική και στην Β επιπέδου. Μου είπε ότι πιθανότητες πάντα υπάρχουν να έχει κάποιο σύνδρομο, όπως όλα τα έμβρυα. Γενικά ήταν καθησυχαστικη.αυτα....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maria_tweety είπε:

Ναι! Μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα. Ναι μεν είναι λίγο πιο μικρά τα άκρα αλλά χωρίς να είναι ανησυχητικό. Μου είπε ότι αυτή βλέπει ένα φυσιολογικό μωρό που μάλλον έχει μοιάσει σε μένα στο ύψος. Μου είπε ότι δεν κρίνουμε μόνο από το μηριαιο οστό για συνδρομο νταουν και ότι πρέπει να συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες, τους οποίους ελέγχουν στην αυχενική και στην Β επιπέδου. Μου είπε ότι πιθανότητες πάντα υπάρχουν να έχει κάποιο σύνδρομο, όπως όλα τα έμβρυα. Γενικά ήταν καθησυχαστικη.αυτα....

Μπράβο βρε κοριτσι!! Τελικά θα προβείς σε αμνιο ή οχι??? 

(ελπίζω να αλλαξες ηδη γυναικολογος  :) ) 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maria_tweety είπε:

Ναι! Μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα. Ναι μεν είναι λίγο πιο μικρά τα άκρα αλλά χωρίς να είναι ανησυχητικό. Μου είπε ότι αυτή βλέπει ένα φυσιολογικό μωρό που μάλλον έχει μοιάσει σε μένα στο ύψος. Μου είπε ότι δεν κρίνουμε μόνο από το μηριαιο οστό για συνδρομο νταουν και ότι πρέπει να συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες, τους οποίους ελέγχουν στην αυχενική και στην Β επιπέδου. Μου είπε ότι πιθανότητες πάντα υπάρχουν να έχει κάποιο σύνδρομο, όπως όλα τα έμβρυα. Γενικά ήταν καθησυχαστικη.αυτα....

Πολύ καλά νέα! Πολύ χαρηκα! 

 

Να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου κ με το καλο να κρατήσεις το μωρό στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί η αλήθεια είναι μέχρι να γεννηθεί δεν φεύγει τελείως το άγχος. Αμνιο όχι δεν θα κάνω και ούτε είχα σκοπό. είπαμε με τον άντρα μου να μην αλλάξουμε γιατρό τώρα τελευταία στιγμή, αύριο μπαίνω 34 εβδομαδα, γιατί αυτός ξέρει όλο το ιστορικό μου με όλα τα προβλήματα και θα με αγχωνε πολύ να ξεκινήσω σε καινούριο γιατρό. Άσε που πιστεύω θα δυσκολευτώ και να βρω λόγω προχωρημένης ηλικίας κύησης. Στο επόμενο παιδί σίγουρα θ αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί η αλήθεια είναι μέχρι να γεννηθεί δεν φεύγει τελείως το άγχος. Αμνιο όχι δεν θα κάνω και ούτε είχα σκοπό. είπαμε με τον άντρα μου να μην αλλάξουμε γιατρό τώρα τελευταία στιγμή, αύριο μπαίνω 34 εβδομαδα, γιατί αυτός ξέρει όλο το ιστορικό μου με όλα τα προβλήματα και θα με αγχωνε πολύ να ξεκινήσω σε καινούριο γιατρό. Άσε που πιστεύω θα δυσκολευτώ και να βρω λόγω προχωρημένης ηλικίας κύησης. Στο επόμενο παιδί σίγουρα θ αλλαξω

Χάρηκα με τα νέα σου και φυσικά αυτά περίμενα να ακούσω ! Να είσαι προετοιμασμένη όμως ότι ένας γιατρός που δεν σέβεται την ψυχολογία σου μπορεί να σου προκαλέσει κι αλλά αρνητικά συναισθήματα έως και μετά τη γεννά . Σου συνιστώ να του κανεις ήρεμα μια συζήτηση για την ψυχολογία σου . Μπορείς να βάλεις τον άντρα σου να την κάνει αν είναι ήρεμος . Γιατί θα πρέπει να μην σου προκαλεί πανικό , ο οποίος έχει αρνητικές επιδράσεις και στο έμβρυο και σε σένα . Άντε καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στα χέρια σου ! Να είστε όλοι σας υγιεις :) ότι καλύτερο :) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...