Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη βοήθεια σας. Θα μπεί θερμοκοιτίδα! (ισως την 34η εβδομάδα;)


Recommended Posts

Οποια μπορεί να με βοηθήσει θα της είμαι ευγνώμων. Από την 28η εβδομάδα ακούω μόνο δυσάρεστα για το μωρό μου.  Είναι το πρώτο.  Γνωρίζω ότι θα μπει θερμοκοιτιδα ήδη θα είναι σε δημόσιο ( δεν μου έχουν πει σε ποιο ακριβώς γιατί είναι ανάλογα με το ποιο θα έχει χωρο). Εκτός από τις εκατομμύρια ανησυχίες μου δεν ξέρω αν πρέπει ή  δεν πρέπει να έχω κάτι για το μωρό μαζί.  Φοβάμαι ακόμα και μπιμπερό να αγοράσω γιατί δεν μου επιβεβαιώνει κανείς τη δυνατότητα επιβίωσης του. Έχω φτασει την 33η και δεν έχω ιδέα αν θα μου το πάρουν με καισαρικη στην 34η. Δυστυχώς ζω επαρχία και δεν εχω άμεση πρόσβαση στο μαιευτήριο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Lotus flower Valley said:

Οποια μπορεί να με βοηθήσει θα της είμαι ευγνώμων. Από την 28η εβδομάδα ακούω μόνο δυσάρεστα για το μωρό μου.  Είναι το πρώτο.  Γνωρίζω ότι θα μπει θερμοκοιτιδα ήδη θα είναι σε δημόσιο ( δεν μου έχουν πει σε ποιο ακριβώς γιατί είναι ανάλογα με το ποιο θα έχει χωρο). Εκτός από τις εκατομμύρια ανησυχίες μου δεν ξέρω αν πρέπει ή  δεν πρέπει να έχω κάτι για το μωρό μαζί.  Φοβάμαι ακόμα και μπιμπερό να αγοράσω γιατί δεν μου επιβεβαιώνει κανείς τη δυνατότητα επιβίωσης του. Έχω φτασει την 33η και δεν έχω ιδέα αν θα μου το πάρουν με καισαρικη στην 34η. Δυστυχώς ζω επαρχία και δεν εχω άμεση πρόσβαση στο μαιευτήριο. 

@Lotus flower Valleyθα ήθελα να το συζητησουμε ετσι λοιπον πες μου Γιάρι φοβάσαι αγάπη μου γιατί να μην επιβιώσει το μωρό ;; ας αρχίσουμε απο αυτό αγάπη και μετα θα σου πω τι μπορείς να εχεις μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lotus flower Valley είπε:

Οποια μπορεί να με βοηθήσει θα της είμαι ευγνώμων. Από την 28η εβδομάδα ακούω μόνο δυσάρεστα για το μωρό μου.  Είναι το πρώτο.  Γνωρίζω ότι θα μπει θερμοκοιτιδα ήδη θα είναι σε δημόσιο ( δεν μου έχουν πει σε ποιο ακριβώς γιατί είναι ανάλογα με το ποιο θα έχει χωρο). Εκτός από τις εκατομμύρια ανησυχίες μου δεν ξέρω αν πρέπει ή  δεν πρέπει να έχω κάτι για το μωρό μαζί.  Φοβάμαι ακόμα και μπιμπερό να αγοράσω γιατί δεν μου επιβεβαιώνει κανείς τη δυνατότητα επιβίωσης του. Έχω φτασει την 33η και δεν έχω ιδέα αν θα μου το πάρουν με καισαρικη στην 34η. Δυστυχώς ζω επαρχία και δεν εχω άμεση πρόσβαση στο μαιευτήριο. 

 

Γεια σου γλυκιά μου και καλή επιτυχία. Σύμφωνα με τις στατιστικές δεν θεωρώ ότι έχεις λόγο να ανησυχείς. Στις 33 εβδομάδες το ποσοστό επιβίωσης ενός πρόωρου είναι πολύ κοντά σ’ αυτό που έχει κι ένα τελειόμηνο μωρό και από τις 34 εβδομάδες και μετά γίνονται ίδιες. Οπότε από αυτό ηρέμησε γιατί η ηρεμία κάνει καλό και σ’ εσένα και στο μωρό. Τώρα για τα πράγματα θα σε ενημερώσουν από τη μονάδα. Ο γιατρός σου δεν ξέρει που είναι πιο πιθανό να στείλουν το μωράκι; Για παράδειγμα αν σου έλεγε Αλεξάνδρα ή Παίδων (τυχαία λέω αυτά τα δύο) θα μπορούσες να πάρεις ένα τηλ. να τους ρωτήσεις.

Όλα με το καλό!

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω τι πρόβλημα έχει εμφανιστεί στο μωρό σας, σωστά προαναφέρθηκε ότι εαν γεννηθεί στην 34η εβδομάδα κύησης έχει ποσοστό επιβίωσης παρόμοιο με τελειόμηνου. Άλλωστε φτάσατε εως εδώ, 33η. Οπότε καταρχήν αισιοδοξία!

Έπειτα ζητήστε να ενημερωθείτε σχετικά με την πολιτική λειτουργίας της ΜΕΝΝ του κάθε μαιευτηρίου/νοσοκομείου. Κάποιες σημαντικές πληροφορίες είναι:

1) Επισκεπτήριο - ώρες και διάρκεια.

2) Ενημέρωση από τους ιατρούς της ΜΕΝΝ για την πορεία της υγείας του μωρού - κάθε πότε γίνεται (κανονικά θα είναι καθημερινή). Εάν μπορείς να φέρεις δικό σου παιδίατρο να δει το παιδί ή/και να ενημερώσουν και αυτόν απευθείας σχετικά με την πορεία της υγείας του.

3) Τράπεζα μητρικού γάλακτος - προμήθεια θηλάστρου, πληροφορίες για την χρήση του, πληροφορίες για την αποθήκευση και μεταφορά του γάλακτος. Αυτά εφόσον σκοπεύεις να θηλάσεις (για όλα τα μωρά το μητρικό είναι το καλύτερο δυνατό γάλα - για τα πρόωρα ένας λόγος παραπάνω. Βέβαια εάν αυτό για κάποιο λόγο δεν είναι εφικτό ή επιθυμητό απο εσένα υπάρχουν φόρμουλες κατάλληλες για πρόωρα).

4) Πληροφορίες για τα γραφειοκρατικά του θέματος - έγγραφα που χρειάζονται για να δηλωθεί η γέννηση του μωρού στο ληξιαρχείο, για το κόστος των παροχών (αν και λογικά είναι δωρεάν εφόσον θα είσαστε σε δημόσιο) ή τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσετε σε ασφαλιστικό φορέα ή ιδιωτική ασφάλιση εαν έχετε και καλύπτει κάτι σχετικό με την γέννα-προωρότητα.

5) Επίσης εαν μπορούσατε, θα βοηθούσε να επισκευτείτε την ΜΕΝΝ πριν γεννήσετε. Για να έχετε εικόνα του χώρου, των ανθρώπων εκεί, της διαδικασίας για να μπείτε μέσα κλπ και να οικειοποιηθείτε τον χώρο, να σας γίνει γνώριμος. 

Και να θυμάστε ότι η ΜΕΝΝ, η θερμοκοιτίδα και οι γιατροί είναι σύμμαχοι και βοηθοί σας στον αγώνα αυτό. Την στιγμή αυτή μην τα βάφετε όλα μαύρα. Το αντίθετο. Τώρα χρειάζεται να είσαστε αισιόδοξοι, δυνατοί και αγαπημένοι για να στηρίξετε τους εαυτούς σας και το μωρό σας!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lotus flower Valley είπε:

Οποια μπορεί να με βοηθήσει θα της είμαι ευγνώμων. Από την 28η εβδομάδα ακούω μόνο δυσάρεστα για το μωρό μου.  Είναι το πρώτο.  Γνωρίζω ότι θα μπει θερμοκοιτιδα ήδη θα είναι σε δημόσιο ( δεν μου έχουν πει σε ποιο ακριβώς γιατί είναι ανάλογα με το ποιο θα έχει χωρο). Εκτός από τις εκατομμύρια ανησυχίες μου δεν ξέρω αν πρέπει ή  δεν πρέπει να έχω κάτι για το μωρό μαζί.  Φοβάμαι ακόμα και μπιμπερό να αγοράσω γιατί δεν μου επιβεβαιώνει κανείς τη δυνατότητα επιβίωσης του. Έχω φτασει την 33η και δεν έχω ιδέα αν θα μου το πάρουν με καισαρικη στην 34η. Δυστυχώς ζω επαρχία και δεν εχω άμεση πρόσβαση στο μαιευτήριο. 

 

Αν είναι να μπείτε σε θερμοκοιτίδα, καλό είναι να γεννήσεις σε δημόσιο, όχι να γεννήσεις σε ιδιωτικό και να ψάχνεις μετά για μεταφορά σε ΜΕΝΝ σε παιδιατρικό. Συνιστώ το Έλενα ανεπιφύλακτα, αν είναι για Αθήνα, έχω γεννήσει 3 παιδιά εκεί, και τα 2 μπήκαν σε ΜΕΝΝ. Αν σου έχουν πει ότι πρέπει να γεννήσεις επειγόντως, και θα είναι από μέρα σε μέρα, είναι πιο λογικό να το προλάβεις και να κατέβεις στην όποια πόλη από τώρα και να το κανονίσεις να γεννήσεις εκεί από την αρχή, αλλιώς πώς; Δε γίνεται σε μία υψηλού ρίσκου κύηση να είσαι μακριά από το μαιευτήριο τις τελευταίες μέρες.

Κατα τα άλλα, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, το μωρό σου είναι τελειόμηνο. Ποιος είναι ο λόγος που θα γεννήσεις νωρίς; Από αυτό εξαρτάται και το πόσο θα μείνετε σε μονάδα. Η κόρη μου έπασχε από ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης και αν και γεννήθηκε 35 εβδομάδων, ήταν μόλις ενάμιση κιλό, και έμεινε κοντά 40 μέρες στη ΜΕΝΝ. Αλλες επιπλοκές δεν υπήρξαν, είναι υγιέστατη από τότε. Ο μικρός μου γεννήθηκε 35 εβδομάδων πάλι, αλλά λίγο πάνω από τα 2 κιλά και ήρθε σπίτι κανονικά, θήλαζε από την αρχή αποκλειστικά κλπ. Δεν μπορείς να κάνεις πρόβλεψη μόνο από τις εβδομάδες κύησης.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θελεις γραψε τι προβληματα αντιμετωπισατε στην εγκυμοσυνη, κ γτ θα κανεις καισαρικη πρωορα

Επισης στο περιπου περιοχη. Ισως παρεις κ πληροφοριες πιο εξειδικευμενα απο  κοπελες που εχουν εμπειρια

Οσον αφορα τις 34εβδ το μωρο ειναι σχηματισμενο κ βιωσιμο. Απο αυτην την αποψη δ εχεις λογο να ανησυχεις. Εφοσον εισαι 33εβδ καλο ειναι να αρχισεις να ετοιμαζεσαι. Για την αφιξη του μωρου

Ευχομαι να πανε ολα καλα! 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.  Λόγω δικού μου προβλήματος υγείας το μωράκι με έχουν ενημερώσει πως θα χρειαστεί αναπνευστική υποστήριξη κατά πάσα πιθανότητα,έχει λίγο βάρος κάτω από 2000 συν ότι δε θα μπορώ να το θηλασω. Μπορεί να το πάνε παίδων Αλεξάνδρας ή Νικαιας.  Επίσης είναι στα κατώτερα όρια φυσιολογικά η ανάπτυξη του.  Για αυτούς τους λόγους ανησυχώ μήπως το μικρό μου αντί για καλύτερα πάθει κατι.  Η καισαρικη είναι σίγουρη και πιο ασφαλής από ότι μου είπαν για να μη ταλαιπωρηθει το μωρό. Λόγω των παραπάνω παραγόντων ανησυχώ αν θα τα καταφέρει όταν μου το πάρουν από τη μήτρα. Είναι αυτό που λένε "όταν η μήτρα δεν είναι φιλική το βγάζουμε για να αντεξει". Πέρασα πάρα πολύ δύσκολες εβδομάδες προσευχομενη να καταφέρει το παιδί να πάρει ανάπτυξη. Τώρα που πλησιάζει η θερμοκοιτιδα και ισως ΜΕΝΝ προσεύχομαι να αντέξει και να μην τύχει κάποιος αδιάφορος άνθρωπος στην φροντίδα του. Έχω διαβάσει παρα πολλά στο φόρουμ και να πω ότι έχω πάρει δύναμη από όλες τις Μανούλες που έχουν μοιραστεί τις στιγμές τους.  * Θα γεννήσω στο Έλενας και με ενημέρωσαν ότι αν δεν έχει χωρο θα το στείλουν στα παραπάνω ( όπως καταλαβαίνετε είναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Δεν με βοηθάει αυτό).  

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lotus flower Valley said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.  Λόγω δικού μου προβλήματος υγείας το μωράκι με έχουν ενημερώσει πως θα χρειαστεί αναπνευστική υποστήριξη κατά πάσα πιθανότητα,έχει λίγο βάρος κάτω από 2000 συν ότι δε θα μπορώ να το θηλασω. Μπορεί να το πάνε παίδων Αλεξάνδρας ή Νικαιας.  Επίσης είναι στα κατώτερα όρια φυσιολογικά η ανάπτυξη του.  Για αυτούς τους λόγους ανησυχώ μήπως το μικρό μου αντί για καλύτερα πάθει κατι.  Η καισαρικη είναι σίγουρη και πιο ασφαλής από ότι μου είπαν για να μη ταλαιπωρηθει το μωρό. Λόγω των παραπάνω παραγόντων ανησυχώ αν θα τα καταφέρει όταν μου το πάρουν από τη μήτρα. Είναι αυτό που λένε "όταν η μήτρα δεν είναι φιλική το βγάζουμε για να αντεξει". Πέρασα πάρα πολύ δύσκολες εβδομάδες προσευχομενη να καταφέρει το παιδί να πάρει ανάπτυξη. Τώρα που πλησιάζει η θερμοκοιτιδα και ισως ΜΕΝΝ προσεύχομαι να αντέξει και να μην τύχει κάποιος αδιάφορος άνθρωπος στην φροντίδα του. Έχω διαβάσει παρα πολλά στο φόρουμ και να πω ότι έχω πάρει δύναμη από όλες τις Μανούλες που έχουν μοιραστεί τις στιγμές τους.  * Θα γεννήσω στο Έλενας και με ενημέρωσαν ότι αν δεν έχει χωρο θα το στείλουν στα παραπάνω ( όπως καταλαβαίνετε είναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Δεν με βοηθάει αυτό).  

Πρωτον ας αρχίσουμε απο αυτό το μωρο αν γεννηθεί οντως κάτω του ορίου σε βαρος οπως λες γιατί όλα αυτά είναι μετρήσεις μην φοβάσαι διότι βαρος θα πάρει εδώ μωρά που γεννιούνται προωρα και ζυγίζουν 800 γρ ζουν μια χαρά η αναπνευστική υποστήριξη εντάξει θα γίνει μέχρι κάποιο όριο και για το γάλα μην ανησυχεις διότι θα του δίνουν οι μαίες στη Μενν δεν νομιζω ότι θα βρεις κάποιον αδιάφορο θα προσέχουν το μωρακι θα δεις οτι όλα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον περασες μια πολυ δυσκολη εγκυνοσυνη, θα σου πω μπραβο, γτ πλεον εισαι σε μια βδομαδα που το μωρο ειναι καθολα βιωσιμο

Γραφεις σαν να σε εχουν τρομαξει με την μενν. Καλως η κακως για καποια μωρακια ειναι απαραιτητη. Ειτε να παρουν λιγο βαρος, ειτε λιγο μια ταχυπνοια. Ακομη κ τελειομηνα μωρα μπορει να πανε για λιγο παρακολουθηση

Μην το σκεφτεσαι τοσο ασχημα. Σε λιγες μερες θα δεις το μωρακι σου! Κ λιγες μερες μετα θα το παρεις να πατε κ σπιτι. Οποτε ετοιμασε σιγα σιγα τα πραγματα σας

Δ ξερω ποσο πιθανο ειναι να μην σας κρατησουν στο ελενα αλλα κ για ελενα κ αλεξανδρας ακουγονται καλα λογια. Για το αλλο δ εχω ακουσει κτ

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπουλης μου μπήκε στην ΜΕΝΝ γιατί γεννήθηκε 2,420kg στις 37 εβδομάδες.Ενα 24ωρο ήταν στην θερμοκοιτίδα και μετά τον είχαν έξω στα κρεβατάκια. Απλα ήθελαν να τον παρακολουθούν λόγω του βάρους.Κατεβαινα και τον τάιζα.μαζι βγηκαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς κοπέλα μου όλα καλά θ πάνε.. Στο λέω από προσωπική άποψη γιατί η κόρη μου γεννήθηκε πρόωρα την 34η εβδομάδα λόγω ενδομήτριας καθυστέρησης ανάπτυξης. Όλοι οι γιατροί έλεγαν ότι θα μου το πάρουν στην 34η εβδομάδα γιατί είναι ακριβώς σαν ένα τελειομηνο μωρό απλά του λείπει βάρος. Γεννήθηκε 1,5 κιλό κ έμεινε 23 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Μόνο την πρώτη εβδομάδα είχε οξυγόνο κ μετά απλά την κρατούσαν για να πάρει το επιθυμητό βάρος. Ούτε κάποια λοίμωξη πέρασε ούτε πισωγυρισματα είχε. Οπότε μην φοβάσαι αυτήν η εβδομάδα είναι πολύ καλή σε θέμα επιβίωσης. Αφού ξέρουν ότι θα γεννήσεις πρόωρα σου έκαναν ενέσεις κορτιζόνης για να βοηθήσουν τα πνευμονακια?? Είσαι μακριά από Αθήνα??

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχαζετε αρκετά με τις απαντήσεις σας.  Μακάρι να είχα γραφτεί νωρίτερα στο φόρουμ. Ναι είμαι τρομαγμένη και όσο περνάνε οι μέρες το άγχος μου αυξάνεται.  Mama 16 μου εκαναν κορτιζόνη μια φορά μόνο. Ρώτησα αν θα μου ξανά έκαναν για να αυξηθούν οι καλές πιθανότητες του μωρού και η απάντηση ήταν ίσως ναι ίσως όχι.  Ή θα με βάλουν για καισαρική στις 35 ή 36. Δεν είμαι κοντά Αθήνα και μόνο από τις κινήσεις του μωρού μπορώ να καταλάβω αν είναι καλά. Βιώνω τεράστια αβεβαιότητα με όσα έχω ακούσει για αυτό και απευθύνθηκα εδώ.  Όσον αφορά κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία την έχουν αναφέρει πολλές φορές ως πιθανή αλλά μετά κατέληγαν στο " θα μάθεις όταν το βγάλουμε ". Αναρωτιέμαι μήπως με βάλουν για νοσηλεία με κορτιζόνη και στα καπάκια καισαρική ( ανάλογα το κενό τους φυσικά).  Αγόρασα τα πρώτα του ρούχα και μέσα μου είχα ένα κόμπο ( άραγε θα τα καταφέρει το πλασματακι μου;;  ) εντελώς ψαρακας νιώθω.  Πρώτο παιδί και από 5μηνων πολλά θέματα.  Σχεδόν έφτασα στο τέλος και νιωθω πλεον περισσότερο αδύναμη. Λες και ξόδεψα όσο πείσμα είχα για να φτάσουμε εδώ.  Σας ευχαριστώ μέσα από τη καρδιά μου όλες που μου γράψατε. Δεν είχα καμία ενημέρωση πληροφόρηση για ΜΕΝΝ παρά μόνο κάθε εβδομάδα και άγχος αν θα με χειρουργησουν ή όχι. Δεν άκουσα ποτέ " μην ανησυχεις θα είναι καλά το μωράκι θα τα καταφέρει " άκουγα " ας δούμε πρώτα αν θα αντέξει στη μήτρα σου να γεννήσεις έστω στις 34 εβδομάδες ( είναι παρά πολύ δύσκολο) !!! Από τις 30 εβδομάδες απλά άκουσα " θα μπει θερμοκοιτιδα τέλος όταν γεννήσεις ". Έναν τρόμο λοιπόν τον έχω περάσει με όλα τα παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Ninika84 δεν ξέρω τι βλέπουν στις μετρήσεις του αλλά η γυναικολόγος μου ειχε αναφέρει ότι ίσως μείνει πάνω από 20 μέρες τουλάχιστον μέσα. Το μωράκι μπορεί να είναι στη μήτρα μου 34 εβδομάδες αλλά κρίνουν ότι σαν ανάπτυξη είναι 31ενος. Είναι ιατρικοι οι λόγοι υποθέτω που μου ξεκοψαν την πιθανότητα να το πάρω σύντομα στην αγκαλιά μου.   Το μόνο που εχω ακούσει είναι πως θα ξέρουν όταν το βγάλουν από μέσα μου.  Τίποτε άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κοπέλα μου. Να σε ρωτήσω την ηλικία σου;

Από αυτά που μου λές ίσως να υποθέσω ότι έχεις κάποια φαρμακευτική αγωγή εσύ ; 

Υπάρχει περίπτωση εξαιτίας αυτής της αγωγής να μην σε ενημερώνουν λεπτομερώς και για αυτό να μην ξέρεις περισσότερα;

Έχεις ρωτήσει να σου πουν ακριβως τι σου βλέπουν στις μετρήσεις ; 

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ να μην σου λένε λεπτομέρειες είναι να έχουν την εικόνα ότι δεν θα αντέξεις εάν σου πουν ή ότι η αγωγή που παίρνεις/πάθηση που έχεις επηρεάζει ίσως την κρίση σου, οπότε σε αυτή την περίπτωση κάνουν σωστά. 

Εάν όμως η αγωγή που έχεις κ  πρέπει να πάρεις (ίσως για την οποία σου λένε οτι δε μπορείς να θηλάσεις )  δεν αφορά την δυνατότητά σου να κρίνεις τις πληροφορίες αυτές, 

τότε δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο δεν σου έχουν δώσει στα χέρια σου την πληροφορία αυτή. 

 

Δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο, αλλά από όσα διαβάζω και γνωρίζω από πλευράς ιατρικής, δεν νοοείται να μην έχει η έγκυος μητέρα μια ακριβής ενημέρωση. Η ιατρική εξέταση του μωρού, οι μετρήσεις, είναι κάτι πολύ, πολύ συγκεκριμένο. Δεν είναι κάτι τόσο ασαφές για να μη μπορεί να σου πει ακριβως ποιά ασθένεια υποπτεύεται ή ποιά εξέλιξη φοβάται. 

 

Από την στιγμή που γράφεις εδώ και θέλεις να ξέρεις περισσότερα για το τι θα σας τύχει, μου δείχνεις να έχεις μια κρίση η οποία δείχνει ενδιαφέρον και νοιάξιμο για το μωρό σου. 

Σε ρωτάω όλα τα παραπάνω για να σε βοηθήσουμε καλυτερα, ειδικά επειδή  είσαι σε ευαίσθητη κατάσταση, πολύ πολύ κρίσιμη φάση της ζωής σου. 

 

Αν μπορείς πες μας λίγα παραπάνω... για να μην πούμε κάτι που να μην ισχύει αλλα΄και να μη σου κάνουμε κακό με τις παρεμβάσεις μας!

κάποιοι άνθρωποι προετοιμάζονται με τον έναν τρόπο καλύτερα, κάποιοι άλλοι πάλι με  άλλο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lotus flower Valley είπε:

Ninika84 δεν ξέρω τι βλέπουν στις μετρήσεις του αλλά η γυναικολόγος μου ειχε αναφέρει ότι ίσως μείνει πάνω από 20 μέρες τουλάχιστον μέσα. Το μωράκι μπορεί να είναι στη μήτρα μου 34 εβδομάδες αλλά κρίνουν ότι σαν ανάπτυξη είναι 31ενος. Είναι ιατρικοι οι λόγοι υποθέτω που μου ξεκοψαν την πιθανότητα να το πάρω σύντομα στην αγκαλιά μου.   Το μόνο που εχω ακούσει είναι πως θα ξέρουν όταν το βγάλουν από μέσα μου.  Τίποτε άλλο.  

 

Είναι λίγο περίεργο που δεν ξέρεις γιατί , αλλά ίσως δεν έχει και νόημα πια αφού έφτασες στο τέλος της εγκυμοσύνης. Υπάρχουν μωρά που έχουν όντως κάποιο γενετικό πρόβλημα και φαίνεται και στην ανάπτυξη, άλλα, όπως η κόρη μου, που λόγω προβλημάτων της μαμάς μένουν πολύ πίσω σε σωματική ανάπτυξη μεν, αλλά είναι εντελώς υγιή. Αν το πρόβλημα είναι μόνο το μέγεθος, μην ανησυχείς.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν εχω καταλαβει.... σου λενε οτι ισως κατι εχει το μωρο, να δουν αν θα αντεξει στην μητρα και δεν σου λενε τι; εξετασεις δεν εκανες; Απ οτι λενε η εγκυμοσυνη ειναι υψηλου κινδυνου κ σε εχουν στην επαρχια χωρις παρακολουθηση; συγνωμη αλλα η ειναι σκιτζηδες αυτοι που σε παρακολουθουν απο αποσταση η κατι δεν μας λες. Οσο περνανε οι εβδομαδες και ωριμαζει το μωρο τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες για την καλυτερη μεταγενεστερη εξελιξη του. 35 κ 36 εβδομαδες μια χαρα μωρο θα ειναι. Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες ενδείξεις σοβαρής ανησυχίας ήταν Α)  οι αντιστάσεις των αρτηριων μου Β) το πολύ χαμηλό βάρος Γ)  συγκεκριμένη μέτρηση οστου.  Σε κάθε τσεκ απ με βάση την αντοχή του πλακούντα και τελικά ( τη καλή λειτουργεια των αρτηριων) πήρα παράταση χρόνου. Κάθε εβδομάδα και έλεγχος.  Στους λόγους για τους οποίους το παιδί εμφανίζει υπολειπομενη ενδομητρια  ανάπτυξη  υποψιάζομαι ότι κατά 80% η ευθύνη είναι δική μου γιατί έχω πάθηση απλά δεν την ανέλυσα. Όλα φαινονταν φυσιολογικά μέχρι την 25η μετά ήρθαν όλα ανάποδα.   Πρώτα δεν άρεσαν οι αντιστάσεις ο πλακούντας η ανάπτυξη του.  Μετά κάνοντας ντοπλερ επαναληπτικό στο δημόσιο ακούω οκ δεν είναι τόσο χάλια οι αρτηρίες σου αλλά το οστο έχει θέμα.  Τι θέμα;  για ποιο λόγο;  τι σημαινει αυτό;  Το έψαξα διάβασα μελετησα εκείνοι μου είπαν το αναμενόμενο ή  εσύ ή  θα βγει μικροκαμωμένο. Αν λοιπόν φέρω την ευθύνη εγώ πιστέψτε με από υποφέρει αρκετά από τύψεις πως η ίδια λόγω πάθησης ίσως έχω κάνει ζημια σε ένα αθώο πλάσμα. Αν είναι απλά μικρόσωμο θα το μάθω μόνο μετά. Σε αυτό λοιπόν το πέλαγος ανησυχιων έχω παλέψει πολλές εβδομάδες. Έχω πάρει απόφαση πως αν το παιδάκι μου έχει πρόβλημα υγείας θα κάνω το καλύτερο δυνατό για να το βοηθήσω. Έγραψα στην ενότητα τι συμβαίνει (συνοπτικά)  και για τι πρέπει να είμαι προετοιμασμένη μετά την καισαρικη. Φυσικά και ένας γιατρός δεν θέλει να πανικοβαλει ή να δίνει τελεσιδικες απαντήσεις όταν έχει ζήσει πολλές περιπτώσεις που οι μετρήσεις ήταν χάλια αλλά το παιδί τα καταφερε. Το ότι γνωρίζω τις μετρήσεις ανάπτυξης δεν με παρηγορεί σε κάτι belleblue  μιας και η γενική ταμπέλα είναι " ανάπτυξη κάτω του φυσιολογικού ορίου".  Σε κάθε ντοπλερ κάποια μέτρηση εδειχνε ανισομερη ανάπτυξη εμβρύου. Σε κάθε περίπτωση δεν μπήκα για να γκρινιαξω αλλά για να με προετοιμασω για το ακριβως επόμενο βήμα.  Έγραψα συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω ως μαμά αν μου κρατήσουν το μωρό μεγάλο διάστημα σε θερμοκοιτιδα ή εμφανίσει σοβαρό πρόβλημα ( διότι έχω ενημερωθεί πως ίσως εμφανίσει αναπνευστικό πρόβλημα).  Δεν είμαι τρολ. Είμαι πρωτοτοκος αγχώδης που δεν είχα την ευχέρεια να απευθυνθώ σε ιδιώτη γιατρό γυναικολόγο σε δεύτερο γενετιστη ( όταν πήρα τα πρώτα δυσάρεστα νέα και την αίσθηση πως το παιδί δεν είναι καθόλου καλά)  και να έχω άμεση πρόσβαση για πιο συχνό ντοπλερ.  Είμαι άνθρωπος με αδυναμίες.  Η ανησυχία τους μέσα μου έγινε τριπλή ( δικο μου πρόβλημα αυτό) . Ήδη το μέλος άνθρωπος μανούλα samsympan μου έγραψε τι να κάνω ( για το επόμενο βήμα) .  Εγώ σας ευχαριστώ όλες για καθετί που γράψατε.  Μια πανικοβλημένη και κουρασμένη ( κυρίως ψυχολογικά)  έγκυος είμαι, διότι σωματικα ότι και αν έχω περάσει το θεωρώ μικρό μπροστά στη γέννηση του μωρού.  Αν διάλεξα την λάθος ενότητα ζητώ συγνωμη. Να έχετε Υγεία και να είναι γερά και καλότυχα τα παιδάκια σας.  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Lotus flower Valley είπε:

Οι πρώτες ενδείξεις σοβαρής ανησυχίας ήταν Α)  οι αντιστάσεις των αρτηριων μου Β) το πολύ χαμηλό βάρος Γ)  συγκεκριμένη μέτρηση οστου.  Σε κάθε τσεκ απ με βάση την αντοχή του πλακούντα και τελικά ( τη καλή λειτουργεια των αρτηριων) πήρα παράταση χρόνου. Κάθε εβδομάδα και έλεγχος.  Στους λόγους για τους οποίους το παιδί εμφανίζει υπολειπομενη ενδομητρια  ανάπτυξη  υποψιάζομαι ότι κατά 80% η ευθύνη είναι δική μου γιατί έχω πάθηση απλά δεν την ανέλυσα. Όλα φαινονταν φυσιολογικά μέχρι την 25η μετά ήρθαν όλα ανάποδα.   Πρώτα δεν άρεσαν οι αντιστάσεις ο πλακούντας η ανάπτυξη του.  Μετά κάνοντας ντοπλερ επαναληπτικό στο δημόσιο ακούω οκ δεν είναι τόσο χάλια οι αρτηρίες σου αλλά το οστο έχει θέμα.  Τι θέμα;  για ποιο λόγο;  τι σημαινει αυτό;  Αν λοιπόν φέρω την ευθύνη εγώ πιστέψτε με από υποφέρει αρκετά από τύψεις πως η ίδια λόγω πάθησης ίσως έχω κάνει ζημια σε ένα αθώο πλάσμα. Αν είναι απλά μικρόσωμο θα το μάθω μόνο μετά. Σε αυτό λοιπόν το πέλαγος ανησυχιων έχω παλέψει πολλές εβδομάδες. Έχω πάρει απόφαση πως αν το παιδάκι μου έχει πρόβλημα υγείας θα κάνω το καλύτερο δυνατό για να το βοηθήσω. Έγραψα στην ενότητα τι συμβαίνει (συνοπτικά)  και για τι πρέπει να είμαι προετοιμασμένη μετά την καισαρικη. Φυσικά και ένας γιατρός δεν θέλει να πανικοβαλει ή να δίνει τελεσιδικες απαντήσεις όταν έχει ζήσει πολλές περιπτώσεις που οι μετρήσεις ήταν χάλια αλλά το παιδί τα καταφερε. Το ότι γνωρίζω τις μετρήσεις ανάπτυξης δεν με παρηγορεί σε κάτι belleblue  μιας και η γενική ταμπέλα είναι " ανάπτυξη κάτω του φυσιολογικού ορίου".  Σε κάθε ντοπλερ κάποια μέτρηση εδειχνε ανισομερη ανάπτυξη εμβρύου. Σε κάθε περίπτωση δεν μπήκα για να γκρινιαξω αλλά για να με προετοιμασω για το ακριβως επόμενο βήμα.  Έγραψα συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω ως μαμά αν μου κρατήσουν το μωρό μεγάλο διάστημα σε θερμοκοιτιδα ή εμφανίσει σοβαρό πρόβλημα ( διότι έχω ενημερωθεί πως ίσως εμφανίσει αναπνευστικό πρόβλημα).  Δεν είμαι τρολ. Είμαι πρωτοτοκος αγχώδης που δεν είχα την ευχέρεια να απευθυνθώ σε ιδιώτη γιατρό γυναικολόγο σε δεύτερο γενετιστη ( όταν πήρα τα πρώτα δυσάρεστα νέα και την αίσθηση πως το παιδί δεν είναι καθόλου καλά)  και να έχω άμεση πρόσβαση για πιο συχνό ντοπλερ.  Είμαι άνθρωπος με αδυναμίες.  Η ανησυχία τους μέσα μου έγινε τριπλή ( δικο μου πρόβλημα αυτό) . Ήδη το μέλος άνθρωπος μανούλα samsympan μου έγραψε τι να κάνω ( για το επόμενο βήμα) .  Εγώ σας ευχαριστώ όλες για καθετί που γράψατε.  Μια πανικοβλημένη και κουρασμένη έγκυος είμαι.  Αν διάλεξα την λάθος ενότητα ζητώ συγνωμη. Να έχετε Υγεία και να είναι γερά και καλότυχα τα παιδάκια σας.  

 

αλοίμονο προσπαθώ απλώς να καταλάβω, ξέρεις είμαστε όλοι διαφορετικοί, εγώ θα ήθελα ακριβώς για να είμαι προετοιμασμένη να ξέρω τα πάντα με το νι κ το σίγμα, για να μη τα χασω μετά...:-( . 

αλλά και δεν είναι όλοι έτσι.. ελεγα οτι αφου μιλαμε που μιλαμε ισως να σου εκανε καλο να μιλησεις,...για αυτο ρωταω.

ίσως δεν ειμαι ικανη να βοηθησω με τον τροπο που το χρειαζεσαι οποτε ζητω συγγνωμη!

όπως κ να εχει σε καποιες περιπτωσεις ειναι καλο να αφηνουμε τον ελεγχο σε καποιον που μας φροντιζει . έχεις υποστήριξη από το περιβάλλον σου ;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , belleblue είπε:

έχεις υποστήριξη από το περιβάλλον σου ;

 

Κατανοώ ότι σε ένα φορουμ μπορεί να μπαίνουν άνθρωποι με κακές προθέσεις και είναι αναμενόμενες οι ερωτήσεις. Απλά επουδενι σε ένα τόσο λεπτό ευάλωτο Ιερό ζήτημα σαν της κύησης και τα παιδιά δε θα έκανα κάτι τόσο ανάρμοστο και ας συμβαίνει δυστυχώς λόγω  άγνοιας ( γιατί ποιος τολμά να βασανίζει έναν ήδη βασανισμένο άνθρωπο; .  Belle η υποστήριξη που χρειάζομαι δυστυχώς συνεπάγεται με χρήμα το οποίο δεν έχω.  Είμαι ευγνώμων για όσα έχω ακόμα και εάν για τη δική μου περίπτωση δεν βοηθούν (δεν ευθύνονται οι άλλοι επειδή εγώ χρίζω ειδικής στήριξης). Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι ακόμα πιο δύσκολα!!!  Παλεύω μόνη μου να μου δίνω δυναμη να προχωρώ να μην εγκαταλείπω και να μην λυγιζω. Το οφείλω στο παιδί που εχω μέσα μου να σταθώ όρθια να ακολουθώ τις οδηγίες ιατρών μέχρι να αναλάβουν εκείνοι( χειρουργείο θερμοκοιτιδα). Στο μονο που προσδοκώ και ελπίζω είναι η καλή έκβαση της υγείας του παιδιού.  Σέβομαι κάθε Μανα για ο,τι μπόρεσε να κάνει και κάνει σε αυτή τη ζωή.  Εγώ κατάφερα να φτάσω σε αυτές τις εβδομάδες και ας με είχαν για περίπτωση με το ζόρι 30. Πιστεύω πως εδώ μέσα καταλαβαίνει πολύ καλά κάθε μανούλα τι θα πει  βγάλαμε ημέρα  όχι κερδίσαμε ολόκληρη εβδομάδα. Εμένα το παιδάκι μου μπορεί να λέει η ημερομηνία πως έφτασε στις τόσες εβδομάδες αλλά η ανάπτυξη του είναι ένα μήνα πίσω ( λογική λοιπόν η ανησυχία αν θα ανταπεξελθει ). Ο γραπτός λόγος πολλές φορές παρερμηνευεται.  Δεν μπήκα με κακή πρόθεση εύχομαι μονο το καλύτερο για κάθε μάνα που παλεύει με όποιο θέμα και αν αντιμετωπίζει.  Όπως εύχομαι και ελπίζω ισως με αφέλεια πως κάθε μωράκι έχει φύλακα άγγελο που το προσέχει.  Υπάρχουν μανούλες με καισαρική πολύ νωρίς με παιδάκια Θαύματα που τα κατάφεραν και αγώνες ασυλληπτους. Μόνο άξιοι θαυμασμου. Να αποσαφηνισω λοιπόν πως μπορεί να μην μοιάζει σοβαρή περίπτωση η δική μου και δεν μπήκα για να στεναχωρήσω καμιά μαμά.  Μπήκα μόνο για να ενημερωθώ και αν κάποια μαμά το νιώθει να έχω την τύχη να μοιραστώ αυτό που ζω.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να τα διαβασω ολα λεπτομερωσ απλα αυτο που μου ηρθε στο μυαλο οταν διαβασα την ιστορια ειναι η περιπτωση τησ ξαδερφησ μοθ.εγκυοσ στο 2ο μωρο αλλαξε 3 γιαυρουσ σε δημοσια νοσοκομεια γιατι τησ λεγανε πωσ υστερει σε αναπτυξη κ πωσ θα τησ υο περναν πιο νωρισσ με καισαρικη.

Στην 4η γιατρο που απευθυνθηκε τα βρηκε ολα καλα κ την ξεγεννησε τελειομηνη με φυσιολογικο τοκετο .κ με πολυ καλο βαροσ τκ μωρο..πανω απο 3 κιλα.

Ξερω πωσ δεν ειναι ιδια περιπτωση..αλλα κ τα μηχανηματα δεν ειναι ακριβειασ..κανουν λαθη.. 

Επισησ εχω ακουσει κ περιπτωσεισ πογ οι μετρησεισ με το ρινικο οστο κανουν λαθη..

Μην προδικαζεισ τιποτα..δεν ειναι θεοι κ οι γιατροι..οταν ερθει η ωρα αν  κατι δεν παει καλα θα το αντιμετωπισεισ..προσ το παρον ηρεμια για να γενησεισ με το καλο το μωρακι σου...

Σου ευχομαι απο καρδιασ να πανε ολα καλα...κ θα χαρω απιστευτα να μαθω πωσ το μωρακι σου δςν εχει κανενα προβλημα..ολεσ μασ θα χαρουμε

Link to comment
Share on other sites

Οι αντιστασεις των μητριαιων αρτηριων δειχνει τις πιθανοτητες για προεκλαμψια. Οταν το επαθα σε μια εγκυμοσυνη στην επομενη κοιταξαν αυτο ακριβως το πραγμα. Το μικρο βαρος εμβρυου δεν σημαινει οτι ντε και καλα εχει καποιο προβλημα, ουτε οτι θα χρειαστει μηχανικη η αναπνευστικη υποστηριξη. Η κορη μου γεννημενη στις 32 εβδομαδες δεν χρειαστηκε τιποτα απο τα δυο και ουτε ειχα κανει κορτιζονη. Ειχε χαμηλο βαρος (1570) και νοσηλευτηκε 27 μερες για να παρεις το βαρος που χρειαζοταν για να την παρουμε σπιτι. Ο γιος μου δε 36+6 (επαιρνα κορτιζονη καθε μερα απο την αρχη της εγκυμοσυνης) δεν χρειαστηκε τιποτα κ πηγαμε μαζι στο σπιτι. Εχεις μεγαλοποιησει ισως καποια πραγματα (λογικο) αλλα προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι στην δικη σου κατασταση η ηρεμια ειναι το Α κ το Ω. Πιεση υποθετω παιρνεις αρκετα συχνα... Συμφωνα με αυτα που μας εγραψες το μωρο σου δεν δειχνει να εχει καποια χρωμοσωμιακη ανωμαλια η οτιδηποτε αλλο. Το βαρος του πιο ειναι;

Επισης εχε στο μυαλο σου οτι ολα τα μωρα δεν εχουν το ιδιο βαρος. Εγω γεννηθηκα 4 κιλα κ ο αντρας μου 2500 και οι δυο τελειομηνα ;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZWH είπε:

 

1600 βάρος. Συν τους παράγοντες που έγραψα πιο πάνω. Μακάρι να πάνε όλα καλά κορίτσια. Σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και την θετική ενέργεια. Μετράω αντίστροφα για το ραντεβού πλέον.  Προσέχω πίεση σάκχαρο κάνω εργαστηριακες εξετάσεις γενικώς ότι μπορούσα και μπορώ από πλευράς μου για καλύτερη εξέλιξη το έκανα.  Τώρα μου έχει μείνει η ανακοίνωση καισαρικης και φυσικά να πάνε όλα καλά με το παιδί. Ευχαριστώ για όλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικές όσες απαντάμε σε άλλες κοπέλες που είναι έγκυες γιατί η έγκυος -όπως γνωρίζουμε πολλές και από δική μας εμπειρία- είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη σε τόνους που μπορεί να εκληφθούν ως δεικτικοί ή να εμπεριέχουν κάποια επιθετικότητα (αυτό προκύπτει ενίοτε και από παρερμηνείες όπως νομίζω ότι συνέβη εδώ). Επειδή στη δική μου περίπτωση οι πρώτες φορές που ανέβασα πίεση στην εγκυμοσύνη μου ήταν από παρεξηγήσεις με άλλους οι οποίοι είχαν διάθεση για αντιπαράθεση (ή που ο τόνος τους ήταν παρεξηγήσιμος), πλέον όποτε μιλάω σε έγκυο είμαι πολύ προσεκτική και στο ύφος και στο περιεχόμενο των λεγομένων μου. Γενικά καλό είναι να έχουμε στο νου μας ότι όταν αλληλεπιδρούμε με μία έγκυο αλληλεπιδρούμε κατά μία έννοια και με και το μωρό της.

 

Lotus flower Valley συμμερίζομαι απόλυτα την ανησυχία σου γιατί τα συμπτώματα που περιγράφεις τα πέρασα κι εγώ. Από την άλλη εγώ δεν έφτασα (ούτε καν πλησίασα) την εβδομάδα σου και το μωρό μου γεννήθηκε με πολύ χαμηλό βάρος. Οπότε νομίζω πως πράγματι -όπως είπαν και οι άλλες φίλες- μπορείς να ηρεμήσεις. Η δική μου εντύπωση από αυτά που διάβασα είναι ότι ο γιατρός σου δεν χειρίζεται καλά το θέμα της ψυχολογίας σου. Δεν λέω ότι πρέπει να σου χαϊδεύει τ᾽ αυτιά αλλά θα μπορούσε να είναι πιο συγκεκριμένος σε αυτά που σου λέει. Άλλωστε υπάρχουν στατιστικά που είναι διεθνώς παραδεκτά (π.χ. τα ποσοστά βιωσιμότητας ανάλογα με την ηλικία κύησης). Η ΜΕΝΝ δεν είναι μία ευχάριστη εμπειρία αλλά με την κατάλληλη στήριξη από το περιβάλλον σου θα τα πας μια χαρά. Επίσης καλό είναι να τα έχεις καλά με το προσωπικό εκεί (γιατρούς και νοσηλευτές) οπότε επιστράτευσε όλη σου την ευγένεια και μην ξεχνάς να τους πηγαίνεις που και που κανένα κέρασμα. Και βάλε και τον γιατρό σου να ενημερώνεται γιατί αυτός θα καταλαβαίνει καλύτερα το πως εξελίσσονται τα πράγματα για το μωράκι σου. Που θα εξελιχθούν μία χαρά να είσαι σίγουρη. Καλή γέννα και με το καλό να το πάρεις αγκαλιά!

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lotus flower Valley είπε:

1600 βάρος. Συν τους παράγοντες που έγραψα πιο πάνω. Μακάρι να πάνε όλα καλά κορίτσια. Σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και την θετική ενέργεια. Μετράω αντίστροφα για το ραντεβού πλέον.  Προσέχω πίεση σάκχαρο κάνω εργαστηριακες εξετάσεις γενικώς ότι μπορούσα και μπορώ από πλευράς μου για καλύτερη εξέλιξη το έκανα.  Τώρα μου έχει μείνει η ανακοίνωση καισαρικης και φυσικά να πάνε όλα καλά με το παιδί. Ευχαριστώ για όλα!!! 

Πάντως να σου πω κ εγώ με τη σειρά μου όπως ανέφερε κ κάποια άλλη κοπέλα ότι κ οι μετρήσεις πέφτουν έξω. Εμένα 34+3 μια μέρα πριν γεννήσω είχαν πει ότι είναι 1250γρ κ όμως γεννήθηκε 1540γρ. Οπότε αν εσένα έβγαλαν το μωράκι σου 1600 μπορεί να είναι κ παραπάνω κ να χρειαστεί να μείνει πολύ λιγότερο στη ΜΕΝΝ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...