Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικο δημοτικο η Γυμνάσιο, Λυκειο


Sunty

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Sunty είπε:

 

Στο Δημοτικό πράγματι μπαίνουν οι βάσεις. Πραγματικά όμως με αυτά που έχω ακούσει δε μπορώ να βγάλω άκρη που το παιδι παίρνει καλύτερες βάσεις. Έχω ακούσει παραδείγματα φίλων που πήγαιναν τα παιδιά τους σε ακριβό διγλωσσο σχολείο στη Παλληνη οπου εκει ωραιοποιουσαν πολυ τα πραγματα για τις επιδόσεις των παιδιών κ τελικά τα παιδιά πηγαίνοντας Γυμνάσιο στο δημόσιο είχαν πολλά κενά κ ούτε καν την γλώσσα δεν έμαθαν. Επομένως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το καλό για το παιδι κ σε τι είδους σχολείο θα αποδωσει

Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Γι' αυτό στην επιλογή σχολείου θα πρέπει να υπολογίσεις πρώτα άλλους παράγοντε,ς όπως είπε πολύ ωραία και η @ΑΡΓΚ. Δεν γνωρίζω επίσης αν όλα τα ιδιωτικά λειτουργούν με τη λογική να κρατούν ευχαριστημένο τον πελάτη ωραιοποιώντας καταστάσεις. Θεωρώ πολύ σημαντικό πάντως αυτό που επίσης είπε η ΑΡΓΚ, να έχεις υπόψη και την προέλευση των συμμαθητών του παιδιού στο εκάστοτε ιδιωτικό. Δεν θα ωφελήσει κάτι ένα παιδάκι να ακούει από τους συμμαθητές του για τα ταξίδια για σκι αν η οικογένειά του κόβει από τη θέρμανση για να πληρώσει τα δίδακτρα. 

 

Έχεις κάποιον λόγο να υποθέτεις ότι το παιδί σου έχει ανάγκη το ιδιωτικό; Υπάρχει κακή φήμη για τα σχολεία της γειτονιάς; Θέλω να πω ότι αν δεν σε δεσμεύει κάποια "ιδεολογία" για την προτίμηση σε ιδιωτικό σχολείο, για΄τι να προβλημαιτστείς και να πιεστείς οικονομικά για κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι θα αποδώσει; Τα ιδιωτικά έχουν πολλά οφέλη. Δραστηριότες, οργάνωση, πλήρη στελέχωση, καθηγητές που δεν λουφάρουν, αναπλήρωση των απουσιών των διδασκόντων, διευρυμένο ωράριο, γνωριμίες (κάποια από αυτά), δυνατότητα σπουδών στο εξωτερικό (κάποια από αυτά). Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι κάνουν θαύματα. Το σύστημα είναι το  ίδιο, τα βιβλία,, ίδια, το πρόγραμμα σπουδών ίδιο. Το εκπαιδευτικό προσωπικό είναι το ίδιο με τα δημόσια. Τα ίδια πανεπιστήμια τελείωσε, τα ίδια μεταπτυχιακά έκανε. Στο ιδιωτικό έχουν τον φόβο του ελέγχου και της απόλυσης (γιατί με τους μισθούς που παίρνουν δεν έχουν και κανένα φοβερό κίνητρο απόδοσης πέρα από το προσωπικό τους) και γενικά έναν συντονισμό και καθοδήγηση από κάποιον παλιότερο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα κάνουν εξατομικευμένη διδασκαλία ή θα ανττιμετωπίσουν μεμονωμένα τις εκπαιδευτικές ανάγκες κάθε παιδιού. ΑΥτό δεν είναι λόγος να μη στείλεις το παιδί σου στο  ιδιωτικό, απλώς να έχειις σαφή εικόνα του τι ακριβώςθα κερδίσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Sunty είπε:

 

Στο Δημοτικό πράγματι μπαίνουν οι βάσεις. Πραγματικά όμως με αυτά που έχω ακούσει δε μπορώ να βγάλω άκρη που το παιδι παίρνει καλύτερες βάσεις. Έχω ακούσει παραδείγματα φίλων που πήγαιναν τα παιδιά τους σε ακριβό διγλωσσο σχολείο στη Παλληνη οπου εκει ωραιοποιουσαν πολυ τα πραγματα για τις επιδόσεις των παιδιών κ τελικά τα παιδιά πηγαίνοντας Γυμνάσιο στο δημόσιο είχαν πολλά κενά κ ούτε καν την γλώσσα δεν έμαθαν. Επομένως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το καλό για το παιδι κ σε τι είδους σχολείο θα αποδωσει

 

Πιο πάνω η @Έσπερος τα είπε πολύ καλά και σωστά! Το ιδιωτικό σχολείο δεν είναι εγγύηση καλής απόδοσης των μαθητών του. Όπως σε όλα τα σχολεία, έτσι κι εκεί υπάρχουν μαθητές που μελετούν πολύ, αρκετά, λίγο ή/και καθόλου και στάνταρ υπάρχουν μαθητές που περνούν στην επόμενη τάξη ή στην επόμενη βαθμίδα με κενά.

 

Φυσικά οι δάσκαλοι δεν πρέπει να ωραιοποιούν τις καταστάσεις, υπάρχουν όμως και στα ιδιωτικά σχολεία δάσκαλοι όχι και τόσο καλοί στην δουλειά τους ή που μπορεί πράγματι να τους ξεφύγει κάτι, ό,τι και να λέει το οποιοδήποτε σχολείο κανένας δάσκαλος δεν σκύβει εξατομικευμένα πάνω από κάθε παιδί.

 

Προσωπικά, έχοντας παιδί σε ιδιωτικό δημοτικό, αυτό που έχω καταλάβει από την μικρή μέχρι σήμερα εμπειρία μου (α' δημοτικού πάει ο γιος μου) είναι ότι, αν η προσδοκία του γονιού είναι να πάει το παιδί του σε ιδιωτικό ώστε εν πολλοίς να επιφορτιστεί το σχολείο με το "βάρος" της μελέτης ή/και της παρακολούθησης της πορείας του παιδιού, οδεύει λάθος. Για το παράδειγμα που αναφέρεις, δεν είναι δυνατόν να φτάνει το παιδί σου στο γυμνάσιο και εσύ ο ίδιος ο γονιός να μην έχεις καταλάβει τα κενά του, ό,τι και να σου λένε οι δάσκαλοι.

 

Γνωρίζω φυσικά ότι υπάρχουν σχολεία που πρεσβεύουν και πουλάνε το ότι τα παιδιά γυρίζουν έτοιμα στο σπίτι και ότι ο γονιός δεν χρειάζεται να ασχοληθεί καθόλου. Από τέτοια σχολεία προσωπικά θα έτρεχα μακριά.

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά αφού έχω την οικονομική δυνατότητα να στείλω τα παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο χωρίς να στερηθώ βασικά πράγματα, κόβοντας μόνο κάποιες "πολυτέλειες" το αποφάσισα εύκολα, αλλά είναι και θέμα νοοτροπίας, γενικώς όπου μπορώ τον δημόσιο τομέα τον αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2019 at 12:13 PM, Deena said:

 

 

Προσωπικά, έχοντας παιδί σε ιδιωτικό δημοτικό, αυτό που έχω καταλάβει από την μικρή μέχρι σήμερα εμπειρία μου (α' δημοτικού πάει ο γιος μου) είναι ότι, αν η προσδοκία του γονιού είναι να πάει το παιδί του σε ιδιωτικό ώστε εν πολλοίς να επιφορτιστεί το σχολείο με το "βάρος" της μελέτης ή/και της παρακολούθησης της πορείας του παιδιού, οδεύει λάθος. Για το παράδειγμα που αναφέρεις, δεν είναι δυνατόν να φτάνει το παιδί σου στο γυμνάσιο και εσύ ο ίδιος ο γονιός να μην έχεις καταλάβει τα κενά του, ό,τι και να σου λένε οι δάσκαλοι.

 

Γνωρίζω φυσικά ότι υπάρχουν σχολεία που πρεσβεύουν και πουλάνε το ότι τα παιδιά γυρίζουν έτοιμα στο σπίτι και ότι ο γονιός δεν χρειάζεται να ασχοληθεί καθόλου. Από τέτοια σχολεία προσωπικά θα έτρεχα μακριά.

 

 

Γιατι να πρέπει να επωμιστεί ο γονιός το διάβασμα τπυ παιδιού;

 

Προσωπικα δεν ειμαι σε θέση να το κάνω αυτο για διάφορους λόγους. Αν δεν το κανει το σχολείο , τότε ποιος;

 

Αν δεν δώσει τα κατάλληλα εφόδια το σχολείο ούτως ώστε να μπορει να οργανώνει το παιδί το χρόνο του στο σπίτι και να κανει τις εργασίες του, τότε μάλλον κατι δεν γίνεται σωστά. 

 

Εγω ως γονιός μπορώ να εξασφαλίσω το ποτε και το μέρος του διαβάσματος αλλα ως εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , g1g1 είπε:

 

 

Γιατι να πρέπει να επωμιστεί ο γονιός το διάβασμα τπυ παιδιού;

 

Προσωπικα δεν ειμαι σε θέση να το κάνω αυτο για διάφορους λόγους. Αν δεν το κανει το σχολείο , τότε ποιος;

 

Αν δεν δώσει τα κατάλληλα εφόδια το σχολείο ούτως ώστε να μπορει να οργανώνει το παιδί το χρόνο του στο σπίτι και να κανει τις εργασίες του, τότε μάλλον κατι δεν γίνεται σωστά. 

 

Εγω ως γονιός μπορώ να εξασφαλίσω το ποτε και το μέρος του διαβάσματος αλλα ως εκεί. 

 

Δηλαδη δεν θελεις να εχεις επαφη με την μελετη του παιδιου; Δεν θες να βλεπεις τι μαθαινει, σε ποιο σταδιο βρισκεται κλπ; Η αυτονομη μελετη φυσικα και πρεπει να ερθει, θα βοηθησει σε αυτο και το σχολειο αλλα και ο γονιος. Δεν ξερω τι ηλικιες εχεις στο μυαλο σου, αλλά ενα παιδι π.χ. Ά δημοτικου ειναι αντικειμενικα αδυνατον να μελετησει απολυτως μονο του, στην αρχη τουλαχιστον. Καποιος πρεπει στην αρχη να του διαβασει μια εκφωνηση, να του υπαγορευσει την ορθογραφια, να το ακουσει στην αναγνωση. 

 

Υπαρχουν σχολεια που αναλαμβανουν πληρως να κανουν τα παραπανω, ωστε το παιδι να γυριζει σπιτι "ετοιμο" και καλα κανουν γιατι πραγματι εξυπηρετουν απολυτα γονεις με μηδενικο χρονο. Προσωπικα διαφωνω οπως διαφωνω και με τα κεντρα μελετης, γιατι θελω να εχω προσωπικη εικονα και αποψη του τι μαθαινει το παιδι, που χρειαζεται εξτρα βοηθεια, που ειναι ετοιμο να μελετησει πια αυτονομα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να βλέπεις την εξέλιξη και άλλο να κάθεσαι και να διαβάζεις μαζι. Εγω μέχρι στιγμής δεν ανακατεύομαι στο διάβασμα πολυ απλα γιατί δεν εχω τις γνώσεις αλλα ούτε και το χρόνο. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε μεγαλύτερες τάξεις. Αλλα το θεωρώ αδιανόητο να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο και να πρέπει να πληρώσω δασκάλα στο σπίτι για να το διαβάζει μετά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , g1g1 είπε:

Άλλο να βλέπεις την εξέλιξη και άλλο να κάθεσαι και να διαβάζεις μαζι. Εγω μέχρι στιγμής δεν ανακατεύομαι στο διάβασμα πολυ απλα γιατί δεν εχω τις γνώσεις αλλα ούτε και το χρόνο. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε μεγαλύτερες τάξεις. Αλλα το θεωρώ αδιανόητο να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο και να πρέπει να πληρώσω δασκάλα στο σπίτι για να το διαβάζει μετά. 

 

Δεν έχει να κάνει με το ιδιωτικό. Ένα παιδί που έχει μάθει να διαβάζει μόνο, και στο δημόσιο και στο ιδιωτκό μόνο θα διαβάσει, δεν κάνεις κάτι λάθος ;) Απλά τα μισά παιδάκια τα διαβάζει στις πρώτες τάξεις η μαμά, στην 5η-6η η απογευματινή δασκάλα, και στο γυμνάσιο το φροντιστήριο, σε δημόσια και ιδιωτικά το ίδιο :(

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, g1g1 είπε:

Άλλο να βλέπεις την εξέλιξη και άλλο να κάθεσαι και να διαβάζεις μαζι. Εγω μέχρι στιγμής δεν ανακατεύομαι στο διάβασμα πολυ απλα γιατί δεν εχω τις γνώσεις αλλα ούτε και το χρόνο. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε μεγαλύτερες τάξεις. Αλλα το θεωρώ αδιανόητο να πληρώνω ιδιωτικό σχολείο και να πρέπει να πληρώσω δασκάλα στο σπίτι για να το διαβάζει μετά. 

Δεν είναι απαραίτητο να πληρώνει κανείς δάσκαλο για τη μελέτη!! Σίγουρα στην αρχή χρειάζεται να δείξεις στο παιδί πώς να οργανώνει το χρόνο του και τι σημαίνει μελέτη (να καταλάβει δηλαδή ότι δεν είναι μόνο οι γραπτές ασκήσεις) και να δεις πού δυσκολεύεται. 

Link to comment
Share on other sites

Ο γονιός θα δει που δυσκολεύεται το παιδί η ο δάσκαλος; Εγω πχ δεν εχω ιδέα τι ειναι φυσιολογικό και τι όχι να ξέρει ενα παιδί στην εκάστοτε τάξη. 

 

Υπαρχουν γονεις που δουλεύουν έως αργά και για αυτο το λόγο πληρώνουν ιδιωτικό δημοτικό ούτως ώστε να τα κάνουν ολα μεσα στο σχολείο. 

 

Νομιζω αυτή ειναι η διαφορα ιδιωτικού με δημοσίου δημοτικού σχολείου. 

Επεξεργάστηκαν by g1g1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , g1g1 είπε:

Ο γονιός θα δει που δυσκολεύεται το παιδί η ο δάσκαλος; Εγω πχ δεν εχω ιδέα τι ειναι φυσιολογικό και τι όχι να ξέρει ενα παιδί στην εκάστοτε τάξη. 

 

Υπαρχουν γονεις που δουλεύουν έως αργά και για αυτο το λόγο πληρώνουν ιδιωτικό δημοτικό ούτως ώστε να τα κάνουν ολα μεσα στο σχολείο. 

 

Νομιζω αυτή ειναι η διαφορα ιδιωτικού με δημοσίου δημοτικού σχολείου. 

Ο δασκαλος θα δει το αποτελεσμα της δυσκολίας. Μακαρι να ειχαν οι ταξεις 10-15 παιδια μονο για να βλεπαμε ολη τη διαφικασια μελέτης, επίλυσης ασκήσεων, εκμάθησης, μεσα στην ταξη. Οποτε αναγκαστικα θα χρειαστει κ συνεργασια του γονιού. Γιατι αλλιως ο δασκαλος δεν γνωρίζει (στην αρχη τουλαχιστον) αν το αποτελεσμα που βλεπει προήλθε απο ελλιπή μελετη ή δυσκολια κατανόησης ή κακη διαχειριση χρονου. 

 

Το φανταζομαι οτι πολλοι γονεις επιλεγουν ιδιωτικο δημοτικο γι αυτο και μου φαινεται λογικο. Ελπιζω να ειναι ευχαριστημενοι απο τη μελετη που γιβεται εκει, να αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφερθώ σε ένα προσωπικό παράδειγμα για να καταστήσω κατανοητό τί εννοώ. Έχω μια γνωστή με παιδί σε ιδιωτικό σχολείο όπου παρέχεται πλήρες πακέτο μελέτης, το παιδί γυρίζει σπίτι και δεν ανοίγει βιβλίο. Το παιδί πήγε α' δημοτικού και η μαμά δεν είχε δει ποτέ τα τετράδια, δεν της είχε κάνει το παιδί ποτέ ανάγνωση, την ρωτούσες πώς πηγαίνει το παιδί στο σχολείο και σου έλεγε κάτι του στυλ "Δεν μου έχει πει κάτι αρνητικό η δασκάλα, άρα υποθέτω καλά, αλλά δεν κάνει την μελέτη στο σπίτι, οπότε δεν ξέρω τί ακριβώς έχει μάθει μέχρι τώρα".

 

Προσωπικά βρίσκω το παραπάνω απόλυτα παράξενο και καθόλου αποτελεσματικό/σωστό.

 

Όσο για το τί πληρώνεις στο ιδιωτικό σχολείο, δεν είναι ρεαλιστικό να λες ότι επειδή πληρώνεις για μελέτη δεν θα ασχολείσαι καθόλου, αλλά ξαφνικά να πέφτεις από τα σύννεφα αν κάποια στιγμή εμφανίσει κενά το παιδί. Επίσης, οι περισσότεροι γονείς που γνωρίζω εγώ δεν έχουν την μελέτη στο σχολείο ως προτεραιότητα και βασικό κριτήριο επιλογής ενός ιδιωτικού σχολείου, το διευρυμένο πρόγραμμα ναι, το έξτρα υλικό σε βιβλία κλπ επίσης, τη συνεργασία με τους δασκάλους επίσης σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Στο σχολείο του γιου μου, στην αρχή της χρονιάς πήραμε σαφείς κατευθύνσεις όλοι οι γονείς σε τί θα συνίσταται η μελέτη στο σπίτι, πόσο ακριβώς θέλουν την εμπλοκή του γονιού, τί αναμένεται σε κάθε χρονικό σημείο όσον αφορά στην πρόοδο των παιδιών κ.λπ., ούτε οι γονείς αφεθήκαμε στην μοίρα μας, ούτε όμως το σχολείο μας έβαλε σε μια λογική "εγώ νιπτω τας χείρας μου γιατί σε πληρώνω". Παρόλο δε, που ήδη από την ενημέρωση του δημοτικού - πριν τις εγγραφές δηλαδή - μας είχαν καταστήσει σαφές ότι η μελέτη στο σχολείο φτάνει μέχρι ένα σημείο και απαιτείται και έξτρα δουλειά στο σπίτι, υπάρχουν γονείς που γκρινιάζουν γιατί πρέπει να αφιερώνουν χρόνο το απόγευμα για την μελέτη, άλλοι που γκρινιάζουν γιατί δεν δίνονται φωτοτυπίες και "Πώς θα εμπεδώσουν τα παιδιά την ύλη?" και άλλοι που ακόμα και για τα 30' μελέτης της α'δημοτικού έχουν προσλάβει δασκάλα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα μελέτη ειναι υποκειμενικό αναλόγως την οικογένεια (χρόνος γνώσεις κλπ). Προσωπικά πιστεύω πως όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολείο ειδικά σε ιδιωτικό δημοτικό που το πληρώνεις. Τα παιδια κουράζονται πολυ και στο σπίτι θα πρέπει να αςχολουνται μόνο με παιχνίδι. Το σχολείο θα πρέπει να ειναι μια ευχάριστη διαδικασία. Προσωπικά εχω μισήσει το σχολείο γι αυτο ακριβώς το λόγο. 

Και εννοείται οτι ως γονιός παρακολουθείς την εξέλιξη. Με καλη συνεργασία με τον δάσκαλο δεν σου έρχεται Εξ ουρανού οποία αδυναμία. Αν γίνει αυτο κάποιος δεν εχει κανει σωστά τη δουλειά του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , g1g1 είπε:

Το θέμα μελέτη ειναι υποκειμενικό αναλόγως την οικογένεια (χρόνος γνώσεις κλπ). Προσωπικά πιστεύω πως όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολείο ειδικά σε ιδιωτικό δημοτικό που το πληρώνεις. Τα παιδια κουράζονται πολυ και στο σπίτι θα πρέπει να αςχολουνται μόνο με παιχνίδι. Το σχολείο θα πρέπει να ειναι μια ευχάριστη διαδικασία. Προσωπικά εχω μισήσει το σχολείο γι αυτο ακριβώς το λόγο. 

Κανονικά (και με το νόμο) στο δημοτικό δεν πρέπει να δίνονται πολλές εργασίες για το σπίτι. Δεν ξέρω για ποιες τάξεις ισχύει ο κανόνας του ημίωρου. Ασχέτως αν είσαι σε ιδιωτικό ή δημόσιο. Αυτό όμως είναι πολυσυζητημένο θέμα για όλους τους γονείς. Μπορεί πολλοί να στέλνουν τα παιδιά τους στο ιδιωτικό για να είναι σίγουροι ότι θα τους δώσουν συμπληρωματικό υλικό σε φωτοτυπίες σαν να έκαναν φροντιστήριο σε ακαδημαϊκά μαθήματα. Δεν γίνεται να είστε όλοι ευχαριστημένοι! :D Εντάξει αυτό ήταν χιουμοριστικό, προφανώς και δεν (πρέπει να) είναι αυτό το κριτήριο για το πόσες ασκήσεις θα βάλει ο δάσκαλος. Έχεις δίκιο στην ποσότητα, έχεις δίκιο στο παιχνίδι, προφανώς όμως χρειάζεται κάποια δουλειά να γίνει κατά μόνας και με ηρεμία. Έστω κ αν είναι 10 λεπτά για 3-4 μαθήματα του ωρολογίου προγράμμματος. Για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού θα μου φαινόταν περίεργο ο γονιός να είναι τόσο ήσυχος ότι έχει γίνει η δουλειά που πρέπει και να μη θε΄λει να ρίξει μια ματιά, ή έστω να το συζητήσει με το παιδί του σαν ανασκόπηση της ημέρας. Από κει και πέρα, πιστεύω κι εγώ ότι το παιδί δεν πρέπει να μάθει να εξαρτάται από κάποιον άλλον στη μελέτη (ότι θα του τα εξηγήσει ξανά -άρα δεν θα προσέχει στην τάξη, ότι θα του τα ελέγξει -άρα δεν θα μάθει να ενεργεί με προσωπικά κίνητρα, ότι θα του τα διορθώσει -άρα δεν θα μάθει ότι το λάθος είναι μέρος της διαδικασίας και όχι ντροπή). Αλλά αυτό γίνεται σταδιακά, και σίγουρα θα χρειαστεί ξανά κάποια συνεργασία στην Α΄ Γυμνασίου που αλλάζουν τα μαθήματα και ο τρόπος δουλειάς. Τα παιδιά έχουν ανάγκη και από κάποια εξατομικευμένη καθοδήγηση, δεν είναι κακό αυτό, ούτε παράλογο. Και δεν χρειάζεται να έχει ακαδημαϊκές γνώσεις ο γονιός για να βοηθήσει. Έτσι κι αλλιώς η ύλη είναι αρκετά προχωρημένη σε κάποιες τάξεις, δεν σημαίνει αυτό ότι ο γονιός πρέπει να είναι πανεπιστήμων! Αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται και το άγχος ότι πρέπει να πληρώνεις κάποιον για να σου διαβάζει το παιδί, αν το παιδι δεν έχει κανένα μαθησιακό πρόβλημα. Και τις καθημερινές να μην έχει χρόνο ο γονιός, που είναι σεβαστό, σίγουρα τα σαββατοκύριιακά μπορρεί να βρεθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έγραψα για νόμο, θυμήθηκα μια είδηση που διάβασα πρόσφατα, χωρίς όμως λεπτομέρειες. Ένα από τα μελήματα των γονέων που επιλέγουν τα ιδιωτικά, είναι προφανώς να τηρούνται οι νόμοι. Πισω από την τήρηση όμως των νόμων, μπορεί να κρύβονται και πολιτικές σκοπιμότητες. Η παρούσα κυβέρνηση άνοιξε μεγάλο πόλεμο στους ιδιοκτήτες ιδιωτικών σχολείων σχετικά με διάφορες παρανομίες, όπως πχ το ότι κάποια λειτουργούσαν επί της ουσίας ως φροντιστήρια, δηλαδή κάνοντας μόνο τα εξεταζόμενα μαθήματα, ή σχετικά με τις εργασιακές συνθήκες των εκπαιδευτικών, που δεν είναι καλές. Δεν γνωρίζω ακριβώς τη σκοπιμότητα όλου αυτού, πέρα από το επικοινωνιακό, γιατί προφανώς δεν πείθομαι ότι είναι απλώς κοινωνική ευαισθησία, αφού αυτή απουσιάζει από άλλες ανάλογες περιπτώσεις. Οι ιδιοκτήτες λοιπών των ιδιωτικών έχουν έναν σύλλογο, η διοίκηση του οποίου είναι φανερά αντιπολιτευόμενη, αλλά φυσικά δεν συμμερίζονται όλα τα μέλη του συλλόγου τις ίδιες απόψεις. (Ή ίσως δεν θυμάμαι καλά και υπάρχουν δύο σύλλογοι που ο ένας έχει σαφή πολιτική θέση). Στην αρχή της χρονιάς με αφορμή κάποιο διάταγμα, υπήρχαν ειδήσεις ότι πολλά ιδιωτικά αρνήθηκαν να το εφαρμόσουν. Ίσως ήταν η "τσάντα στο σχολείο" (δηλαδή το σαβ/κο χωρίς ασκήσεις που θεσμοθετήθηκε φέτος), ίσως ήταν κάτι άλλο, καθαρά εκπαιδευτικό όμως, όχι δηλαδή εργασιακό. Τα σχολεία που δεν το εφάρμοσαν, ήταν ακριβώς αυτά που οι ιδιοκτήτες τους πρόσκεινται στην αντιπολιτευόμενη διοίκηση. Αυτά τα παρασκηνιακά οι γονείς προφανώς δεν τα γνωρίζουν, γιατί δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να παρακολουθεί την εκπαιδευτική ειδησεογραφία. Βλέπουμε όμως ότι μπορεί να επιλέξεις για το παιδί σου κάτι που θεωρείς ότι είναι απαλλαγμένο από καιροσκοπισμούς, και να που τελικά τίποτα δεν είναι αθώο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Τώρα που έγραψα για νόμο, θυμήθηκα μια είδηση που διάβασα πρόσφατα, χωρίς όμως λεπτομέρειες. Ένα από τα μελήματα των γονέων που επιλέγουν τα ιδιωτικά, είναι προφανώς να τηρούνται οι νόμοι. Πισω από την τήρηση όμως των νόμων, μπορεί να κρύβονται και πολιτικές σκοπιμότητες. Η παρούσα κυβέρνηση άνοιξε μεγάλο πόλεμο στους ιδιοκτήτες ιδιωτικών σχολείων σχετικά με διάφορες παρανομίες, όπως πχ το ότι κάποια λειτουργούσαν επί της ουσίας ως φροντιστήρια, δηλαδή κάνοντας μόνο τα εξεταζόμενα μαθήματα, ή σχετικά με τις εργασιακές συνθήκες των εκπαιδευτικών, που δεν είναι καλές. Δεν γνωρίζω ακριβώς τη σκοπιμότητα όλου αυτού, πέρα από το επικοινωνιακό, γιατί προφανώς δεν πείθομαι ότι είναι απλώς κοινωνική ευαισθησία, αφού αυτή απουσιάζει από άλλες ανάλογες περιπτώσεις. Οι ιδιοκτήτες λοιπών των ιδιωτικών έχουν έναν σύλλογο, η διοίκηση του οποίου είναι φανερά αντιπολιτευόμενη, αλλά φυσικά δεν συμμερίζονται όλα τα μέλη του συλλόγου τις ίδιες απόψεις. (Ή ίσως δεν θυμάμαι καλά και υπάρχουν δύο σύλλογοι που ο ένας έχει σαφή πολιτική θέση). Στην αρχή της χρονιάς με αφορμή κάποιο διάταγμα, υπήρχαν ειδήσεις ότι πολλά ιδιωτικά αρνήθηκαν να το εφαρμόσουν. Ίσως ήταν η "τσάντα στο σχολείο" (δηλαδή το σαβ/κο χωρίς ασκήσεις που θεσμοθετήθηκε φέτος), ίσως ήταν κάτι άλλο, καθαρά εκπαιδευτικό όμως, όχι δηλαδή εργασιακό. Τα σχολεία που δεν το εφάρμοσαν, ήταν ακριβώς αυτά που οι ιδιοκτήτες τους πρόσκεινται στην αντιπολιτευόμενη διοίκηση. Αυτά τα παρασκηνιακά οι γονείς προφανώς δεν τα γνωρίζουν, γιατί δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να παρακολουθεί την εκπαιδευτική ειδησεογραφία. Βλέπουμε όμως ότι μπορεί να επιλέξεις για το παιδί σου κάτι που θεωρείς ότι είναι απαλλαγμένο από καιροσκοπισμούς, και να που τελικά τίποτα δεν είναι αθώο. 

 

Έχω την εντύπωση ότι είχε να κάνει με τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου και ένα διάταγμα που απαγόρευε την διεξαγωγή μαθημάτων την 16.11.2018 (παραμονή της επετείου).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Έχω την εντύπωση ότι είχε να κάνει με τον εορτασμό της επετείου του Πολυτεχνείου και ένα διάταγμα που απαγόρευε την διεξαγωγή μαθημάτων την 16.11.2018 (παραμονή της επετείου).

Ναι έχεις δίκιο! Τώρα το θυμήθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, g1g1 είπε:

Το θέμα μελέτη ειναι υποκειμενικό αναλόγως την οικογένεια (χρόνος γνώσεις κλπ). Προσωπικά πιστεύω πως όλη η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολείο ειδικά σε ιδιωτικό δημοτικό που το πληρώνεις. Τα παιδια κουράζονται πολυ και στο σπίτι θα πρέπει να αςχολουνται μόνο με παιχνίδι. Το σχολείο θα πρέπει να ειναι μια ευχάριστη διαδικασία. Προσωπικά εχω μισήσει το σχολείο γι αυτο ακριβώς το λόγο. 

Και εννοείται οτι ως γονιός παρακολουθείς την εξέλιξη. Με καλη συνεργασία με τον δάσκαλο δεν σου έρχεται Εξ ουρανού οποία αδυναμία. Αν γίνει αυτο κάποιος δεν εχει κανει σωστά τη δουλειά του. 

Υπάρχουν ιδιωτικά που τα επιλέγουν γονείς για τον ανάποδο λόγο, για την μπόλικη έξτρα δουλειά που δίνουν για το σπίτι. Γι αυτό καλό είναι κανείς να σκέφτεται και τι ακριβώς θέλει από ένα σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

H δουλειά στο σπίτι στο δημοτικό είναι παθογένεια του δικού μας εκπαιδευτικού συστήματος (και άλλων βέβαια). Στην Αμερική πχ. σε κοιτάζουν σαν ούφο αν ζητήσεις να διαβάζει το παιδί στο σπίτι. Αν βέβαια το σχολείο μάθει στο παιδί να 'μελετά' αυτοδύναμα, τότε όλα είναι καλά. Αλλά τα πιο πολλά σχολεία στην ελλάδα κατά την διάρκεια της μελέτης κάνουν τα μαθήματα της 'επόμενης μέρας', λύνουν δηλαδή ασκήσεις. Αυτό δεν είναι μελέτη είναι 'λύνω ασκήσεις'. Μελέτη είναι πιάνω το βιβλίο και διαβάζω, βεβαιώνομαι ότι μπορώ να αναπαράξω αυτό που διδάχτηκα, να το μεταδώσω, να το προχωρήσω, να κάνω αναγωγές στο κόσμο κλπ κλπ. Ε αυτή την μελέτη δεν την έχω δει σε κανένα ιδιωτικό σχολείο στην Αττική (και το λέω με υπευθυνότητα γιατί η αδερφή μου είναι εκπαιδευτικός σε μεγάλο ιδιωτικό και έχει περάσει από πολλά σχολεία, ο δε κύκλος μας είναι κυρίως εκπαιδευτικοί ιδιωτικών). Στην καλύτερη περίπτωση να κάνουν τα μαθήματα της επόμενης μέρας αλλά δεν μαθαίνουν τα παιδιά να μελετανε, αντίθετα τα μαθαίνουν να εξαρτώνται από την εποπτεία κάποιου, να κάνουν γρήγορα γρήγορα τις ασκήσεις (συνήθως η ώρα της 'μελέτης' κρατάει μία διδακτική ώρα ίσα να γράψουν την ορθογραφία, να κάνουν δύο προβλήματα και να διαβάσουν μία ανάγνωση την ιστορία). 

Το αποτέλεσμα είναι να βλέπεις παιδιά γυμνασίου να είναι φορτωμένα με ιδιαίτερα μαθήματα για να τα 'διαβάζουν' κάποιοι άλλοι αντί να ξέρουν πώς να πιάσουν το βιβλίο και να μάθουν από αυτό και αν δεν βρουν την απάντηση στο διδακτικό βιβλίο να πιάσουν κάποιο άλλο..

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Καλά το τι έτσι μελέτη είναι πονεμένη ιστορία. μελέτη θεωρείται μόνο η απομνημόνευση και οι γραπτές ασκησεις. Σκεψου εγω που ειμαι φιλολογος τι αγωνα κανω για να εξηγησω οτι τα Κειμενα, η Οδύσσεια κι η Ιλιαδα που δεν εχουν απομνημόνευση, εχουν μελετη (του αποσπάσματος που διδάχτηκε, των σχολίων, των σημειώσεων κλπ). Ή και σε αλλα μαθηματα αν δεν βαλω ασκηση, που εξηγω οτι πρεπει να ανατρέξουν σ αυτα που καναμε για υπενθύμιση, αποριες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Ή και σε αλλα μαθηματα αν δεν βαλω ασκηση, που εξηγω οτι πρεπει να ανατρέξουν σ αυτα που καναμε για υπενθύμιση, αποριες κλπ. 

 

Στο δημοτικό είχα φτάσει σε σημείο να 'ικετεύω΄ την δασκάλα να βάλει έστω και μία άσκηση όχι φυσικά για την άσκηση αλλά για να κάνουν την μελέτη. Τώρα στο γυμνάσιο μου κανει εντύπωση ότι η φιλόλογος τους το λέει ρητά: Μελέτη από εδώ έως εδώ. Ο δε μαθηματικός 'μελέτη λυμένες ασκήσεις , δηλαδή τις 'ξαναλύνουμε' ακόμα και αν τις ξέρουμε. Τόσο συγκεκριμένα, οπότε δεν έχουν δικαιολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και το λένε. εγω στην αρχη το θεωρουσα αυτονοητο ή βιαζόμουν και το ξεχνουσα. τα παιδια του γυμνασιου μπορει στο υψος να μας περνανε αλλα σε πολλα εχουν ακομα παιδικο τροπο σκέψης, θελουν πολλη καθοδηγηση. 

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μας πηγαίνουν σε αγγλόφωνο ιδιωτικό σχολείο. Ο μόνος λόγος για το ιδιωτικό σκέλος της εκπαίδευσης τους είναι η ξένη γλώσσα. Εάν δεν επιθυμούσαμε το παραπάνω ή υπήρχαν δημόσια ξενόγλωσσα σχολεία, θα προτιμούσα το δημόσιο. Θεωρώ, όπως ειπώθηκε σε αρκετές προηγούμενες αναρτήσεις, πως οι παθογένειες των ιδιωτικών σχολείων είναι από την άποψη της ποιότητας (δεν αναφέρομαι στο ακαδημαϊκό έργο) πολύ σοβαρότερες.

Παράλληλα, φρονω πως η παιδεία ξεκινά από το σπίτι. Προφανώς δεν τελειώνει εκεί, αλλά όταν ένα οικοδόμημα έχει γερά θεμέλια δύσκολα ισοπεδώνεται σε ένα σεισμό, όπως επίσης και οι βλάβες που θα υποστεί διορθώνονται ευκολότερα.

 

Σε ο,τι αφορά την εμπλοκή των γονέων στη μελέτη, κι εγώ θεωρώ πως η επίβλεψη, η γνώση, η ενασχόληση είναι απαραίτητες. Καταρχήν, ώστε να υπάρχει εικόνα για το τι διδάσκονται τα παιδιά κι αν και πόσο τα αφομοιώνουν, αλλά και προκειμένου να βοηθούνται και στην εμπειρική αφομοίωση, κάτι το οποίο το σχολείο δύσκολα μπορεί να προσφέρει ή μπορεί να το προσφέρει περιορισμένα και όχι εξατομικευμένα.

Κατά δεύτερον, προκειμένου το παιδί να νιώσει μια ασφάλεια, ένα ενδιαφέρον, μια συμμετοχή. Ειδικά στις πρώτες τάξεις που είναι σημαντικό μεταβατικό στάδιο.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Τα παιδιά μας πηγαίνουν σε αγγλόφωνο ιδιωτικό σχολείο.

 Όταν λες αγγλόφωνο εννοείς σχολείο που παρακολουθεί αγγλικό πρόγραμμα σπουδών ή ελληνικό σχολείο που κάνει ενισχυμένα τα αγγλικά; 

 

Εκτός από την ξένη γλώσσα, δεν βλέπεις κάποια άλλη διαφορά στην προσέγγιση του εκπαιδευτικού αντικειμένου;  Εκτός πχ. από ενισχυμένα αγγλικά κάνουν και μαθήματα στα αγγλικά; Το βιωματικό πχ. πώς επιτυγχάνεται; Αφήνεται μόνο στους γονείς ή κάνει κάτι και το σχολείο γι αυτό, εχει δηλαδή ένα πιο σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, λέγοντας αγγλόφωνο σχολείο εννοώ ακριβώς αυτό, ότι το ακαδημαϊκό πρόγραμμα σπουδών είναι αγγλικό και για να γίνω και πιο σαφής, είναι εναρμονισμένο στο αγγλικό και ουαλικό πρόγραμμα σπουδών. Η ελληνική διδάσκεται ως δεύτερη γλώσσα σε δίγλωσσα παιδιά.

 

Προφανώς και στο πλαίσιο αυτό δεν μπορώ να κάνω σύγκριση μεταξύ του ελληνικού σχολείου (αδιάφορο για το εάν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό) και του σχολείου όπου φοιτούν τα παιδιά μου. Πρόκειται για δύο διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα.

 

Λέγοντας εμπειρική αφομοίωση, αναφέρομαι σε αυτό που έχει επικρατήσει να αποκαλείται βιωματικό. Προσωπικά επιλέγω τον όρο εμπειρικός, καθότι θεωρώ το βίωμα κάτι πολύ βαθύτερο κι εμπεδωμενο, προτιμώ να συνδυάζω τον όρο αυτό με διαφορετικές έννοιες. Πρόκειται για καθαρά προσωπική επιλογή.

Αυτό που εννοώ είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη από το πιο απλό, π.χ. την αξιοποίηση της αριθμητικής σε ένα κατάστημα, μέχρι το πιο απαιτητικό π.χ. τη γνωριμία με τον αρχαίο αιγυπτιακό πολιτισμό που διδάχθηκε το παιδί σε ένα αντίστοιχο ταξίδι.

Το δικό μας σχολείο, για να είμαι ειλικρινής, προάγει αυτή την προσέγγιση. Ωστόσο, θεωρώ πως το αντίστοιχο θα πρέπει να επιδιώκεται και από πλευράς γονέων εξατομικευμενα για κάθε παιδί, λαμβάνοντας υπόψη τη μοναδικότητα της κάθε προσωπικότητας, ψυχοσύνθεσης, κοκ.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Καταρχήν, λέγοντας αγγλόφωνο σχολείο εννοώ ακριβώς αυτό, ότι το ακαδημαϊκό πρόγραμμα σπουδών είναι αγγλικό και για να γίνω και πιο σαφής, είναι εναρμονισμένο στο αγγλικό και ουαλικό πρόγραμμα σπουδών. Η ελληνική διδάσκεται ως δεύτερη γλώσσα σε δίγλωσσα παιδιά.

 

Προφανώς και στο πλαίσιο αυτό δεν μπορώ να κάνω σύγκριση μεταξύ του ελληνικού σχολείου (αδιάφορο για το εάν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό) και του σχολείου όπου φοιτούν τα παιδιά μου. Πρόκειται για δύο διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα.

 

Λέγοντας εμπειρική αφομοίωση, αναφέρομαι σε αυτό που έχει επικρατήσει να αποκαλείται βιωματικό. Προσωπικά επιλέγω τον όρο εμπειρικός, καθότι θεωρώ το βίωμα κάτι πολύ βαθύτερο κι εμπεδωμενο, προτιμώ να συνδυάζω τον όρο αυτό με διαφορετικές έννοιες. Πρόκειται για καθαρά προσωπική επιλογή.

Αυτό που εννοώ είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη από το πιο απλό, π.χ. την αξιοποίηση της αριθμητικής σε ένα κατάστημα, μέχρι το πιο απαιτητικό π.χ. τη γνωριμία με τον αρχαίο αιγυπτιακό πολιτισμό που διδάχθηκε το παιδί σε ένα αντίστοιχο ταξίδι.

Το δικό μας σχολείο, για να είμαι ειλικρινής, προάγει αυτή την προσέγγιση. Ωστόσο, θεωρώ πως το αντίστοιχο θα πρέπει να επιδιώκεται και από πλευράς γονέων εξατομικευμενα για κάθε παιδί, λαμβάνοντας υπόψη τη μοναδικότητα της κάθε προσωπικότητας, ψυχοσύνθεσης, κοκ.

 

@Αννα 35 νομίζω ότι αυτό που περιγράφεις είναι περισσότερο ενεργή συμμετοχή στη ζωή του παιδιού, παρά ενασχόληση με τη μελέτη, αν και φεύγουμε από το θέμα. Για πολλούς, και φοβάμαι τους περισσότερους Ελληνες γονείς, το "ασχολούμαι με τη μελέτη" σημαίνει "διαβάζω το παιδί". Το κατευθύνω να απαντήσει σωστά, το βάζω να αποστηθίσει και να μου παπαγαλίσει την ιστορία, του μισο-υπαγορεύω την έκθεση,  του μισο-λύνω τα μαθηματικά και κάνω και τη χειροτεχνία που ζήτησε ο δάσκαλος στα καλλιτεχνικά. Ξέρω δεν ξέρω. Οπότε και ενδιαφέρει το πόσα κιλά φωτοτυπίες έφεραν το μήνα στο σπίτι, το αν τις έφεραν ήδη λυμένες και διορθωμένες από το σχολείο ή όχι κλπ.

Αν ασχολείσαι γενικότερα ενεργά με το παιδί, είναι λογικό να δεις αργά ή γρήγορα ότι είναι ανορθόγραφο και να αναζητήσεις τρόπους να το βοηθήσεις,  να προσέξεις ότι κάτι έχει παρεξηγήσει στη διαίρεση ή ότι δεν μπορεί να υπολογίσει τα ρέστα στο περίπτερο, ή να θυμάσαι ότι τώρα διδάσκονται την βυζαντινή ιστορία και να του προτείνεις ένα αντίστοιχο μυθιστόρημα ή μία επίσκεψη σε ένα σχετικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...