Recommended Posts

On 12/11/2019 at 3:27 ΠΜ, vicky86 είπε:

Χωρίς να έχουμε κάποιο θέμα, τουλ να έχουμε διαπιστώσει ως τώρα, ένα γενικό σχόλιο είναι ότι συνήθως είναι πιο εύκολο να διαχειριστεί κ το παιδι το ενδεχομενο επαναφοιτησης του νηπιου πάρα της Α δημοτικου

Βέβαια αυτό είναι γενικό, κ καθε περιπτωση είναι διαφορετική, πχ κακαο φυσικά κ θα συνυπολογιζα ότι για παράδειγμα εσεις έχετε πάει πολλά χρόνια παιδικο

Ομως κανεις δεν μπορει να προβλέψει την εξελιξη ενος παιδιου.Ακομα κι ενας ειδικος.Εγω νομιζω η επαναφοιτηση ειναι απλα η εύκολη λυση.Παρτε μια επαναφοιτηση ετσι για να ειστε σιγουροι γιατι μπορει και να εχει θεμα...<_<

Φυσικα ολα τα παιδια θα τα οφελουσε εφοσον οσο μεγαλυτερο ειναι ενα παιδι ανταποκρινεται καλυτερα...

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Διαφημίσεις

Κάποτε πήγαιναν σχολείο στα 7.. Και κάποτε δεν υπήρχε όλος αυτός ο όγκος ύλης να βγάλουν... Εγώ επιμένω ότι έχει πολλές απαιτήσεις το δημοτικό σήμερα, τα βλέπω όλα μα χάνουν την παιδικότητα τους και να ασχολούνται όλη μέρα με το διάβασμα. Μιλάμε για μικρά παιδιά. Εγώ στο νηπιαγωγείο δε θυμάμαι να μάθαινα γράμματα. Παρά ιστοριούλες και τραγούδια. Μόνο. Τελοσπαντων ο κάθε γονιός το βλέπει διαφορετικά και σίγουρα όταν μιλάμε απέξω και δεν το βιώνουμε είναι αλλιώς. Επίσης το κοινωνικό κομμάτι είναι ένα συν. Τα παιδιά ρωτανε πόσο χρονών είσαι ποτέ έχεις γενέθλια. Ο ένας θα λέει 8 η άλλη 9 ο άλλος 10. Επίσης πολλά πάρα πολλά αλλοδαπά παιδιά στις τάξεις. Παίζει κι αυτό ένα σημαντικό ρόλο. Εγώ επιμένω πως επειδή η κάθε μαμά ξέρει πολύ καλά το παιδί της να σκεφτεί πολύ καλά πάρα πολύ καλά το ενδεχόμενο επαναφοιτησης. Όσο για τους ειδικούς κανένας δεν μπορεί να προβλέψει πόσο γρήγορα μπορεί να εξελιχθεί ένα παιδί. Εμένα η προηγούμενη λογοθεραπευτρια μου λεγε πως κατά τα Χριστούγεννα θα μας δώσει ασκήσεις για το σπίτι. Εμείς στο νέο κεντρο ξεκινήσαμε με ασκήσεις και η μικρή αναγνωρίζει γράμματα κανονικά, κανει πλέον ολοκληεωμεβες προτάσεις. Η εξέλιξη της ήταν ραγδαία. 

Έχω πονοκέφαλιασει όλους αυτούς τους μήνες αλλά είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα ησυχάσω, θα τη δω πολύ μπροστά. Εδώ είμαστε και εδώ είστε να τα λέμε. Και σε ορισμένους "ειδικούς" που συνάντησα θα τους στείλω χαιρετίσματα. 

1 ώρα πρίν, Cacao είπε:

Ομως κανεις δεν μπορει να προβλέψει την εξελιξη ενος παιδιου.Ακομα κι ενας ειδικος.Εγω νομιζω η επαναφοιτηση ειναι απλα η εύκολη λυση.Παρτε μια επαναφοιτηση ετσι για να ειστε σιγουροι γιατι μπορει και να εχει θεμα...<_<

Φυσικα ολα τα παιδια θα τα οφελουσε εφοσον οσο μεγαλυτερο ειναι ενα παιδι ανταποκρινεται καλυτερα...

Χωρίς κ εγώ να γνωρίζω, αλλά έχω παιδί τέλους του Δεκέμβρη οπότε είμαι προετοιμασμένη να το ακούσω αυτό, πραγματικά αναρωτιέμαι αν η επαναφοίτηση είναι λύση για όλα. Μπορώ να φανταστώ να είναι λύση σε παιδάκι με μια γενική ανωριμότητα σε θέματα αυτοσυντήρησης ή κοινωνικοποίησης ή εξάρτησης από τους γονείς. Αλλά σε θέματα που θέλουν δουλειά από ειδικό, όπως λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία, σε τι βαοηθά η επαναφοίητησ χωρίς πρόγραμμα παρέμβασης εντός του σχολείου; Βοηθά προφανώς στο να έχει λυθεί κάπως το θέμα του παιδιού κ να μην το εμποδίσει στο δημοτικό, αλλά κατά τ άλλα έχει κάποιο αποτέλεσμα; Μήπως θα μπορούσε να συνεχιστεί η παρέμβαση κ ο γονιός απλώς να ξέρει ότι ίσως μείνει πίσω σε κάποια ζητήματα στην Α Δημοτικού, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχει επιβαρυνθεί με άλλη μια χρονιά; 

Just now, Έσπερος είπε:

Χωρίς κ εγώ να γνωρίζω, αλλά έχω παιδί τέλους του Δεκέμβρη οπότε είμαι προετοιμασμένη να το ακούσω αυτό, πραγματικά αναρωτιέμαι αν η επαναφοίτηση είναι λύση για όλα. Μπορώ να φανταστώ να είναι λύση σε παιδάκι με μια γενική ανωριμότητα σε θέματα αυτοσυντήρησης ή κοινωνικοποίησης ή εξάρτησης από τους γονείς. Αλλά σε θέματα που θέλουν δουλειά από ειδικό, όπως λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία, σε τι βαοηθά η επαναφοίητησ χωρίς πρόγραμμα παρέμβασης εντός του σχολείου; Βοηθά προφανώς στο να έχει λυθεί κάπως το θέμα του παιδιού κ να μην το εμποδίσει στο δημοτικό, αλλά κατά τ άλλα έχει κάποιο αποτέλεσμα; Μήπως θα μπορούσε να συνεχιστεί η παρέμβαση κ ο γονιός απλώς να ξέρει ότι ίσως μείνει πίσω σε κάποια ζητήματα στην Α Δημοτικού, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχει επιβαρυνθεί με άλλη μια χρονιά; 

Το έχω δει που το έχεις αναφέρει ξανά.

Και μένα η κόρη μου γεννήθηκε λίγο πριν αλλαξει ο χρόνος, ξέρω και κοριτσάκι γεννημένο 31/12, μέχρι την ηλικία του νηπιαγωγείου οι διαφορές έχουν εκμηδενισθεί, από μόνη της η ηλικία δεν λέει κάτι.

Όσο για την επαναφοίτηση, επειδή υπήρχε στην τάξη νηπίου του γιου μου παιδί που επαναφοιτούσε (γεννημένο Απρίλιο παρεπιμπτόντως), τα θέματά του ήταν καθαρά μαθησιακά (διεγνωσμένη ΔΕΠΥ, αδυναμία να συμμετάσχει στις ομαδικές δραστηριότητες εντός τάξης, παντελής αδυναμία συγκέντρωσης), κατά τα άλλα ήταν πλήρως αυτοσυντηρούμενο, κοινωνικότατο στο παιχνίδι και χωρίς κανένα θέμα εξάρτησης από τους γονείς του.

• Μου αρέσει 1

Just now, Deena είπε:

Όσο για την επαναφοίτηση, επειδή υπήρχε στην τάξη νηπίου του γιου μου παιδί που επαναφοιτούσε (γεννημένο Απρίλιο παρεπιμπτόντως), τα θέματά του ήταν καθαρά μαθησιακά (διεγνωσμένη ΔΕΠΥ, αδυναμία να συμμετάσχει στις ομαδικές δραστηριότητες εντός τάξης, παντελής αδυναμία συγκέντρωσης), κατά τα άλλα ήταν πλήρως αυτοσυντηρούμενο, κοινωνικότατο στο παιχνίδι και χωρίς κανένα θέμα εξάρτησης από τους γονείς του.

Βοηθήθηκε σε κάτι από αυτά όμως απλά κ μόνο από την επαναφοίητηση, χωρίς κάποια ειδική μέριμνα; Δεν ξέρω, απλώς αναρωτιέμαι. 

Το παιδί μου είναι ακόμη πολύ μικρό, παρόλα αυτά παρατηρώ πόσο αγχωμένοι είναι οι γονείς που έχουν μεγαλύτερα παιδάκια. Γονείς που έχουν υγιέστατα και πανέξυπνα παιδάκια μπορεί κυριολεκτικά να  χάνουν τον ύπνο τους κάποια βράδια  γιατί το παιδί μπερδεύεται με κάποιους φθόγγους , ψευδίζει ελαφρώς ή τους είπε η νηπιαγωγός ότι δεν πιάνει καλά το μολύβι. Και τι πειράζει δηλαδή; Τι απαιτήσεις πραγματικά υπάρχουν σήμερα απο ένα τετράχρονο; Το καταλαβαίνω ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε που ημασταν εμείς μικρά παιδιά, αλλά μήπως υπάρχει μία υπερβολή γύρω απο αυτό; Μήπως υπάρχει και ένα οικονομικό όφελος για συγκεκριμένα επαγγέλματα απο όλο αυτό;  Για ποιο λόγο να κάνει επαναφοίτηση ένα παιδάκι το νηπιαγωγείο, εφόσον δεν υπάρχει νοητική καθυστέρηση ή κάποιο άλλο σοβαρό (υπογραμμίζω το σοβαρό) πρόβλημα; Η νευροανάπτυξη (αναπτυξη λόγου, δεξιοτήτων κτλ) , όπως και η σωματική ανάπτυξη (ύψος βάρος κλπ) του κάθε παιδιού έχει τη δική της διαδρομή και γενικά σε τόσο μικρές ηλικίες πιστεύω ότι πρέπει να δίνεται χρόνος για να έρθει και η εξέλιξη, η οποία ποικίλει απο παιδί σε παιδί. Και εαν υπάρχει τέτοιο άγχος απο το προνήπιο και το νηπιαγωγείο , δηλαδή στα επόμενα μαθητικά χρόνια που οι απαιτήσεις εκτοξεύονται, τι ακριβώς πρέπει να κάνει ο γονιός; 

• Μου αρέσει 2

Just now, Έσπερος είπε:

Βοηθήθηκε σε κάτι από αυτά όμως απλά κ μόνο από την επαναφοίητηση, χωρίς κάποια ειδική μέριμνα; Δεν ξέρω, απλώς αναρωτιέμαι. 

Τί να σου πω, δημοτικό δεν συνέχισε στο ίδιο σχολείο οπότε δεν ξέρω πώς εξελίχθηκε το παιδί. Γνωρίζοντας όμως τις συνθήκες της Α' δημοτικού, τουλάχιστον στο δικό μας σχολείου, το θεωρώ αδύνατο να μπορούσε να ανταποκριθεί με την εικόνα της αρχής της (δεύτερης) χρονιάς στο νηπιαγωγείο.

Επεξεργάστηκαν by Deena

Just now, Maya14 είπε:

Το παιδί μου είναι ακόμη πολύ μικρό, παρόλα αυτά παρατηρώ πόσο αγχωμένοι είναι οι γονείς που έχουν μεγαλύτερα παιδάκια. Γονείς που έχουν υγιέστατα και πανέξυπνα παιδάκια μπορεί κυριολεκτικά να  χάνουν τον ύπνο τους κάποια βράδια  γιατί το παιδί μπερδεύεται με κάποιους φθόγγους , ψευδίζει ελαφρώς ή τους είπε η νηπιαγωγός ότι δεν πιάνει καλά το μολύβι. Και τι πειράζει δηλαδή; Τι απαιτήσεις πραγματικά υπάρχουν σήμερα απο ένα τετράχρονο; Το καταλαβαίνω ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε που ημασταν εμείς μικρά παιδιά, αλλά μήπως υπάρχει μία υπερβολή γύρω απο αυτό; Μήπως υπάρχει και ένα οικονομικό όφελος για συγκεκριμένα επαγγέλματα απο όλο αυτό;  Για ποιο λόγο να κάνει επαναφοίτηση ένα παιδάκι το νηπιαγωγείο, εφόσον δεν υπάρχει νοητική καθυστέρηση ή κάποιο άλλο σοβαρό (υπογραμμίζω το σοβαρό) πρόβλημα; Η νευροανάπτυξη (αναπτυξη λόγου, δεξιοτήτων κτλ) , όπως και η σωματική ανάπτυξη (ύψος βάρος κλπ) του κάθε παιδιού έχει τη δική της διαδρομή και γενικά σε τόσο μικρές ηλικίες πιστεύω ότι πρέπει να δίνεται χρόνος για να έρθει και η εξέλιξη, η οποία ποικίλει απο παιδί σε παιδί. Και εαν υπάρχει τέτοιο άγχος απο το προνήπιο και το νηπιαγωγείο , δηλαδή στα επόμενα μαθητικά χρόνια που οι απαιτήσεις εκτοξεύονται, τι ακριβώς πρέπει να κάνει ο γονιός; 

Δεν το κανουν οι γονεις απο μονοι τους.Οι παιδαγωγοι σε χωνουν σε αυτο το τρυπακι δυστυχως.Κανουν τη τριχα τριχια και πολλες φορες για καποια θεματα σου τη λενε κιολας με υφακι του τυπου οτι εσυ φταις που δεν ασχοληθηκες πχ..

3231580x15ta1yz3w.gif

12 ώρες πρίν, Cacao είπε:

Δεν το κανουν οι γονεις απο μονοι τους.Οι παιδαγωγοι σε χωνουν σε αυτο το τρυπακι δυστυχως.Κανουν τη τριχα τριχια και πολλες φορες για καποια θεματα σου τη λενε κιολας με υφακι του τυπου οτι εσυ φταις που δεν ασχοληθηκες πχ..

Από τη δική μου εμπειρία, πληθαίνουν οι γονείς παιδιών που έχουν γεννηθεί τέλος χρονιάς που προβληματίζονται αν τα παιδιά τους θα ανταποκριθούν επιτυχώς στις απαιτήσεις του δημοτικού δίχως, όμως, να έχουν ενδείξεις γι'αυτό. Θεωρώ πως η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών σήμερα είναι καλά καταρτισμένη και μπορεί να καθοδηγήσει τους γονείς και να τους παραπέμψει σε ειδικούς εφόσον χρειάζεται. Η επαναφοίτηση στο νήπιο μπορεί να είναι καλύτερη από την επανάληψη της Α' Δημοτικού αλλά είναι για συγκεκριμένες περιπτώσεις.

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Από τη δική μου εμπειρία, πληθαίνουν οι γονείς παιδιών που έχουν γεννηθεί τέλος χρονιάς που προβληματίζονται αν τα παιδιά τους θα ανταποκριθούν επιτυχώς στις απαιτήσεις του δημοτικού δίχως, όμως, να έχουν ενδείξεις γι'αυτό. Θεωρώ πως η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών σήμερα είναι καλά καταρτισμένη και μπορεί να καθοδηγήσει τους γονείς και να τους παραπέμψει σε ειδικούς εφόσον χρειάζεται. Η επαναφοίτηση στο νήπιο μπορεί να είναι καλύτερη από την επανάληψη της Α' Δημοτικού αλλά είναι για συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Υπάρχει μια μόδα σίγουρα οπως βλεπω σ συζητησεις σε αλλους διαδικτυακούς χωρους οπου καποιοι σχεδον το ζητούν ασχετως συστάσεων ειδικών, θεωρουν δλδ τα παιδια του δεκεμβρη, ισως κ του Νοέμβρη μικρα. υπαρχει επισης κ η γραμμη σε αλλες χωρες να μην πηγαινει κανεις α δημοτικου αν δν εχει κλεισει τα εξι (ειδα προσφατα νομοθετήθηκε αυτο στην κυπρο). Με τη λογικη οτι οσο πιο μεγαλο το παιδι, τοσο πιο καλα. Δεν εχω γνωσεις για να το κρινω αυτο. Ωστόσο σαν πενταμισαρι της εποχης που αν ειχες γεννηθει κ Μάρτιο πήγαινες μικρος σχολείο, δρν νομιζω να με έβλαψε σε κατι παρολο που ειχα τεραστια θέματα κοινωνικοποίησης απο το προνήπιο μεχρι σχεδον τη β λυκειου (κ δυσκολιες ακομα κ τψρα), μπορει ομως αυτο να μην ειχε καμια σχεση με την ηλικια. 

Απο την αλλη ομως σαν εκπαιδευτικος εκπλήσσομαι απο τον αριθμο των παιδιων που εχουν αναπτυξιακά θέματα στο γυμνάσιο. οχι πια στην άρθρωση προφανως αλλα γενικα θέματα ανωριμότητας σε αρκετους τομεις τα οποια δυσκολα πλεον βελτιώνονται αφου τα παιδια ειναι αποκλεισμένα απο την επαφη με συνομηλικους κ συνηθως κ απο τη μαθησιακή διαφικασια. κ μενω σε μερος που υπαρχουν λογοθεραπευτές κ εργοθεραπευτές κ πολυ σχολαστική παιδίατρος, δεν ειναι οτι ειμαστε αποκλεισμένοι μεςοπέλαγα κ δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα. Δεν ξερω τι θα επρεπε να ειχε γινει για να εχουν βοηθηθεί αυτα τα παιδια, κ δεν το λεω για να κρινω τις οικογενειες τους γιατι δεν εχω τετοιες γνωςεις ουτε εξαλλου ξερω όλο το υπόβαθρο. αλλα προβληματιζομαι για το οτι ειναι δυσκολο να παρεις αποφαση ως γονιος οταν προφανως δεν θες να σε εκμεταλλευτεί ο καθε επιτήδειος αλλα φυσικα ανησυχεις κ για το παιδι σπυ. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, love kids είπε:

Πρωτον δεν μου το προτεινε εκπαιδευτικος αλλα λογοθεραπευτρια (για εμας προσωπικα αναφερω τωρα...) και δευτερον παιδαγωγο που γυρναει και μου λεει οτι αν ειχε παει στο προνηπιο εκει και οχι στον παιδικο σταθμο δεν θα ειχε θεμα με την ομιλια συγνωμη αλλα δεν μπορω να τη παρω στα σοβαρα.

Παντως φίλη που πηγε το παιδι της στο Κεδυ(Κεσυ;;; δεν ξερω πως τα λενε τωρα)της ειπαν οτι γενικα δεν συστηνουν επαναφοιτηση και πως ειναι κατα γτ στην ουσια δεν προσφέρει κατι στις περισσότερες περιπτωσεις.Με λιγα λογια τα παιδια που εχουν σοβαρα προβληματα μπορει και να παραπεμφθουν σε ειδικοτερα σχολεια.

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Υπάρχει μια μόδα σίγουρα οπως βλεπω σ συζητησεις σε αλλους διαδικτυακούς χωρους οπου καποιοι σχεδον το ζητούν ασχετως συστάσεων ειδικών, θεωρουν δλδ τα παιδια του δεκεμβρη, ισως κ του Νοέμβρη μικρα. υπαρχει επισης κ η γραμμη σε αλλες χωρες να μην πηγαινει κανεις α δημοτικου αν δν εχει κλεισει τα εξι (ειδα προσφατα νομοθετήθηκε αυτο στην κυπρο). Με τη λογικη οτι οσο πιο μεγαλο το παιδι, τοσο πιο καλα. Δεν εχω γνωσεις για να το κρινω αυτο. Ωστόσο σαν πενταμισαρι της εποχης που αν ειχες γεννηθει κ Μάρτιο πήγαινες μικρος σχολείο, δρν νομιζω να με έβλαψε σε κατι παρολο που ειχα τεραστια θέματα κοινωνικοποίησης απο το προνήπιο μεχρι σχεδον τη β λυκειου (κ δυσκολιες ακομα κ τψρα), μπορει ομως αυτο να μην ειχε καμια σχεση με την ηλικια. 

Απο την αλλη ομως σαν εκπαιδευτικος εκπλήσσομαι απο τον αριθμο των παιδιων που εχουν αναπτυξιακά θέματα στο γυμνάσιο. οχι πια στην άρθρωση προφανως αλλα γενικα θέματα ανωριμότητας σε αρκετους τομεις τα οποια δυσκολα πλεον βελτιώνονται αφου τα παιδια ειναι αποκλεισμένα απο την επαφη με συνομηλικους κ συνηθως κ απο τη μαθησιακή διαφικασια. κ μενω σε μερος που υπαρχουν λογοθεραπευτές κ εργοθεραπευτές κ πολυ σχολαστική παιδίατρος, δεν ειναι οτι ειμαστε αποκλεισμένοι μεςοπέλαγα κ δεν εχουμε στον ηλιο μοιρα. Δεν ξερω τι θα επρεπε να ειχε γινει για να εχουν βοηθηθεί αυτα τα παιδια, κ δεν το λεω για να κρινω τις οικογενειες τους γιατι δεν εχω τετοιες γνωςεις ουτε εξαλλου ξερω όλο το υπόβαθρο. αλλα προβληματιζομαι για το οτι ειναι δυσκολο να παρεις αποφαση ως γονιος οταν προφανως δεν θες να σε εκμεταλλευτεί ο καθε επιτήδειος αλλα φυσικα ανησυχεις κ για το παιδι σου. 

Νομιζω αυτο δεν εχει να κανει με την ηλικια.Αυτο θα μπορουσε να συμβαινει και σε παιδι που εμεινε και 2 χρονιες στο νηπιο.Δλδ ποσο να τοαφησεις προληπτικα(γτ μιλαμε υποθετικα εφοσον δεν γνωριζουμε πως θα τα παει το παιδι) στο νηπιαγωγειο;

Επεξεργάστηκαν by Cacao

3231580x15ta1yz3w.gif

Just now, Cacao είπε:

αυτο δεν εχει να κανει με την ηλικια.Αυτο θα μπορουσε να συμβαινει και σε παιδι που εμεινε και 2 χρονιες στο νηπιο.Δλδ ποσο να τοαφησεις προληπτικα(γτ μιλαμε υποθετικα εφοσον δεν γνωριζουμε πως θα τα παει το παιδι) στο νηπιαγωγειο;

Δεν ξερω, γιατί δεν γνωριΩ κ το ιστορικο του καθε παιδιου, οπως αναφερω. αλλα γενικα προβληματιζομαι, ως εκπαιδευτικος για το αν θα επρεπε να γινεται τεστ σχολικης ετοιμότητας για ολα τα παιδια (κρατικό τεστ προφανώς), αλλα κ ως γονιός παιδιού που θα ειναι μονιμα ο μικρότερος της ταξης του. 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω, γιατί δεν γνωριΩ κ το ιστορικο του καθε παιδιου, οπως αναφερω. αλλα γενικα προβληματιζομαι, ως εκπαιδευτικος για το αν θα επρεπε να γινεται τεστ σχολικης ετοιμότητας για ολα τα παιδια (κρατικό τεστ προφανώς), αλλα κ ως γονιός παιδιού που θα ειναι μονιμα ο μικρότερος της ταξης του. 

Όχι όχι , εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι πλέον. Και τα τεστ ετοιμότητας μια μπαρούφα είναι. Εμένα μπορεί να μην είναι στα φόρτε του το παιδί μου εκείνη τη μερα, από εκεί θα κριθεί? Ερωτηματολόγιο ετήσιο και καταγραφή δεξιότητων σε συνεργασια με εκπαιδευτικό και γονέα, ναι, εκεί θα έλεγα ναι... 

Αν υπάρχει ταύτιση όλα καλά, αν όχι εκεί δεν ξέρω. Πάντως όχι άρπα κόλλα.

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Η γνωμη μου ειναι πως οχι.Δεν θα επρεπε να υπαρχει τετοιο τεστ.Για πολλους λογους.Επειτα ενα παιδι που μπορει να ειναι ανωριμο αργοτερα δεν σημαινει οτι εχει προβλημα στη πρωτη δημοτικου.Αυτο που θα επρεπε να γινει ειναι η ψυχολογικη υποστηριξη και ενισχυση διδασκαλιας οποτε και αν χρειαζεται.

Για εμενα κανενα παιδι δεν θα επρεπε να μενει πισω απο τους συνομηλικους του.Κι ακομα κι αν δεν επαναλάβει τη πρωτη αλλα το νηπιαγωγειο λιγο αργοτερα θα το συνειδητοποιησει.Κι αυτο ισως να το ενοχλούσε το ιδιο σχεδον.

Επεξεργάστηκαν by Cacao
    • Μου αρέσει 1

3231580x15ta1yz3w.gif

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα