Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προβλήματα ομιλίας, άρθρωσης κτλ σε τόσο μικρές ηλικίες 4-5 φτιάχνουν μόνα τους μέχρι τα 6-7 που πάνε δημοτικό. Εσείς πόσα άτομα έχετε γνωρίσει με προβλήματα ομιλίας και άρθρωσης στη ζωή σας? Στη δική μου εποχή κανείς δεν έκανε λογοθεραπεία (ίσως κάποιες ελάχιστες βαριές περιπτώσεις) και εγώ προσωπικά έχω γνωρίσει στη ζωή μου ελάχιστα άτομα με κάποια μικρά κυρίως (ασήμαντα θα τα έλεγα) προβλήματα άρθρωσης. Οπότε απορώ πως γίνεται και πλέον τόσα παιδιά στέλνονται για λογοθεραπεία σε τόσο μικρές ηλικίες. Νομίζω ότι η όλη διαδικασία είναι εκτός από δαπανηρή (αν δεν αποζημιωθείς) και πολύ ψυχοφθόρα για γονείς και παιδιά χωρίς λόγο.  

Επίσης το ρ είναι από τα πιο "δύσκολα" γράμματα, από τα τελευταία που λένε καθαρά τα παιδάκια. Μέχρι τα 6-7 δεν υπάρχει θέμα αν δεν έχει καθαρίσει. 

Πέρα από το ότι συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο καθώς και με αυτά που έγραψε η @Macgyver να ρωτήσω κάτι; Δείχνει να καταλαβαίνει τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων; Για παράδειγμα, και εμένα η κόρη (4) δε λέει ακόμα το "ρ". Θα σου πει "λολόι" αντί για ρολόι. Αλλά άμα της επαναλάβω λάθος την λέξη, θα με διορθώσει. Αντιλαμβάνεται δηλαδή τη διαφορά μεταξύ "ρ" και "λ". Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμάς κάποιες φορές μπερδεύει το "Θ" με το "Σ" ή το "Δ" με το "Ζ" (χαρακτηριστικά, "ζεν σέλω" ή ""Σανάσης"). Το μόνο που έκανα ήταν ένα παιχνίδι μαζί της με τη γλώσσα ανάμεσα στα δόντια (λίγο μπροστά, λίγο πίσω) και πάντα επαναλάμβανα τη φράση που μου είπε σωστά. Το έμαθε πολύ πολύ γρήγορα χωρίς κόπο. Όταν δεν καταλάβαινα τι έλεγε, της το έλεγα ήρεμα, τονίζοντας ότι δεν φταίει αυτή για την αδυναμία της.

Γνωρίζω κέντρο στη Μαρίνου Αντύπα, Ηλιούπολη (τυχαίνει η ιδιοκτήτρια να είναι αδελφή φίλου και ήταν καθηγήτρια λογοθεραπείας) ξέρω ότι είναι πραγματικά ειδική σε θέματα ομιλίας, αλλά δεν ξέρω τιμές. Αν θέλεις σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία της. 

ndgFp3.png

Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , vtgian είπε:

Πέρα από το ότι συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο καθώς και με αυτά που έγραψε η @Macgyver να ρωτήσω κάτι; Δείχνει να καταλαβαίνει τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων; Για παράδειγμα, και εμένα η κόρη (4) δε λέει ακόμα το "ρ". Θα σου πει "λολόι" αντί για ρολόι. Αλλά άμα της επαναλάβω λάθος την λέξη, θα με διορθώσει. Αντιλαμβάνεται δηλαδή τη διαφορά μεταξύ "ρ" και "λ". Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμάς κάποιες φορές μπερδεύει το "Θ" με το "Σ" ή το "Δ" με το "Ζ" (χαρακτηριστικά, "ζεν σέλω" ή ""Σανάσης"). Το μόνο που έκανα ήταν ένα παιχνίδι μαζί της με τη γλώσσα ανάμεσα στα δόντια (λίγο μπροστά, λίγο πίσω) και πάντα επαναλάμβανα τη φράση που μου είπε σωστά. Το έμαθε πολύ πολύ γρήγορα χωρίς κόπο. Όταν δεν καταλάβαινα τι έλεγε, της το έλεγα ήρεμα, τονίζοντας ότι δεν φταίει αυτή για την αδυναμία της.

Γνωρίζω κέντρο στη Μαρίνου Αντύπα, Ηλιούπολη (τυχαίνει η ιδιοκτήτρια να είναι αδελφή φίλου και ήταν καθηγήτρια λογοθεραπείας) ξέρω ότι είναι πραγματικά ειδική σε θέματα ομιλίας, αλλά δεν ξέρω τιμές. Αν θέλεις σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία της. 

vtgian, πληροφοριακά, το πιο εύκολο "τρικ" για το Δ είναι να "δαγκώνεις" τη γλώσσα σου. Έτσι βγαίνει το Δ. Θα το μάθει πολύ εύκολα έτσι. 

• Ευχαριστώ! 1

6 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Άλλο το «σε όλα» και άλλο το «καθόλου» . Επίσης άλλο να τα μπερδεύει όταν είναι κουρασμένη ή όταν βιάζεται να πει κάτι , άλλο κάθε φορά (για το κάθε σύμφωνο ) . 

Βλεπει παιδικά ; Μήπως κάποιος αγαπημένος της ήρωας μιλάει περίεργα ; 

(Ο δικός μου πχ μιμείται τον Ντόναλντ και τον Γκούφι ) 

Τι να σου πω...Σε καποιες λεξεις δεν την καταλαβαινουν αλλα δεν μιλαει και αλαμπουρνεζικα...

Ολα τα παιδικα που βλεπει μιλανε καθαρα...

Κι εγω ψιλοκολλωσα οταν μου ειπε οτι εχει τοσο προβλημα και δεν ξερει τι να πρωτοδουλεψει.Στο μεταξυ για το ρ που θεωρουσα οτι της ηταν το δυσκολοτερο μου ειπε οτι εχει αρχισει να το κατακτα.

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η λογοθεραπεία συνήθως παίρνει χρόνια, αν είχες άλλες προσδοκίες, μάλλον παρεξήγησες. Μπορείς να δεις πράγματι βελτίωση γρήγορα, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να έλυσε οριστικά το πρόβλημα σε λίγες  βδομάδες.

Δεν ειπα πουθενα οτι θα λυνοταν το προβλημα σε εβδομαδες αλλα και το 1, 1μιση χρονια + μου φαινεται υπερβολικο.Γιατι δεν πιστευω πως σε 1 και 2 χρονια δεν θα εχει καθαρισει απο μονη της τα συμφωνα.Απο το καλοκαιρι πχ εως τωρα μιλαει λιγο καλυτερα.Δεν θελω να τη παω γιατι δεν θα μιλησει ποτε καθαρα αλλα για να μιλήσει καθαρα πιο γρηγορα.Οποτε πλεον αρχιζω και το σκεφτομαι μηπως δεν τη παω και καθολου.Γιατι σε 2 χρονια χαιρω πολυ θα μιλαει καλυτερα ετσι κι αλλιως

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Δες τουλάχιστον ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ κέντρο λογοθεραπείας. 

Εμείς τις λογοθεραπεύτριες τις ονομάζαμε στα παιδιά "δασκάλες για την φωνή και τις λέξεις". Τους λέγαμε πχ πως για το κολύμπι πρέπει να είναι άλλος δάσκαλος, για το μπάσκετ άλλος κλπ, έτσι κ για την φωνή κ τις λέξεις πρέπει να είναι άλλος. Κάπως έτσι, για να μην αισθάνεται το παιδί περίεργα. Και τα δύο μου τα παιδιά τις είχαν πάρει με πολύ καλό μάτι τις λογοθεραπεύτριες. SOS είναι κ η χημεία του παιδιού με την λογοθεραπεύτρια. 

Κ νομίζω ότι ο έλεγχος αυτιών + ακουόγραμμα δεν είναι τόσο ακριβό για να πας ιδιωτικά (κ εμείς ιδιωτικά είχαμε πάει, αλλά δεν θυμάμαι κάποιο τραγικό ποσό, πχ 40-50€ ή κάτι τέτοιο.). Στο λέω γιατί δεν ξέρω σε πόσο καιρό θα σου κλείσουν στο Παίδων ραντεβού. 

ΑΡΓΚ, εμένα ο μικρός μου γιος "καθάρισε" εντελώς σε 6 μήνες. Κ είχε πρόβλημα σε αρκετά σύμφωνα και διφθόγγους. Το Δ το έλεγε ζ, το "για" καθόλου, το θ το έλεγε σ, το ρ καθόλου κ άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα. 

Μπορεί να ήταν και τυχαίο βέβαια.

Αλλά ναι, έχω ακούσει κ λογοθεραπείες που παίρνουν χρόνια, αναλόγως την περίπτωση. 

Θα δω ακομα ενα γιατι πραγματικα με προβληματισε αυτη χθες.Σοβαρα τωρα σε 2 χρονια θα εχει καθαρίσει απο μονη της το λογο.Μου ακουγεται υπερβολικο αυτο που μου ειπε.Η μικρη παντως με ρωταγε ποτε θα παει να παιξει εκει.

Πραγματικα σκεφτομαι οτι ισως τελικα να μη τη ξεκινησω πουθενα ακομα δε ξερω.

Ολο αυτο δλδ ηταν μονο για τα συμφωνα ολα τα αλλα μου ειπε ειναι οκ.Τι να πω...

Στο μεταξυ της πεταξε ενα τατε αντι για καφε και μου λεει δεν λεει ουτε το κ στην αρχη λεξης ενω στην πραγματικοτητα το λεει.

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αν θελεις στειλε μου αλλα δεν ξερω αν θα μπορω να τη παω εκει γιατι δεν εχω δικο μου μεταφορικο και θα μου ειναι δυσκολο με συγκοινωνία.

Δεν ξερω αν θα τη παω γενικα παντως...

Επεξεργάστηκαν by Cacao

Lilypie Kids Birthday tickers
    3231580x15ta1yz3w.gif

Θα συμφωνήσω ότι η λογοθεραπεία παίρνει χρόνια εάν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Εάν δεν υπάρχει, θα λυθεί το όποιο προσωρινό θέμα και από μόνο του.

Εκτός λοιπόν από την άρθρωση πρέπει λίγο να διερευνούμε και για ποιο λόγο το παιδί δεν μπορεί να αρθρώσει σωστά. Ποια είναι η αιτία. 

Εκτός από την άρθρωση πρέπει επίσης να κοιτάμε εάν υπάρχει εξέλιξη στο λόγο του και στην επικοινωνία του γενικότερα.

• Μου αρέσει 1

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

Θα συμφωνήσω ότι η λογοθεραπεία παίρνει χρόνια εάν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Εάν δεν υπάρχει, θα λυθεί το όποιο προσωρινό θέμα και από μόνο του.

Εκτός λοιπόν από την άρθρωση πρέπει λίγο να διερευνούμε και για ποιο λόγο το παιδί δεν μπορεί να αρθρώσει σωστά. Ποια είναι η αιτία. 

Εκτός από την άρθρωση πρέπει επίσης να κοιτάμε εάν υπάρχει εξέλιξη στο λόγο του και στην επικοινωνία του γενικότερα.

Δηλαδη τι αλλ8 πρεπει να ψαξω;;Ανατομικα μου ειπαν εκει που πηγαμε οτι δεν υπαρχει κατι.Εκτος δλδ απο την ακοη τι αλλο μπορω να τσεκαρω;

Εκτός από την άρθρωση πρέπει επίσης να κοιτάμε εάν υπάρχει εξέλιξη στο λόγο του και στην επικοινωνία του γενικότερα.

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

Δηλαδη τι αλλο πρεπει να ψαξω;;Ανατομικα μου ειπαν εκει που πηγαμε οτι δεν υπαρχει κατι.Εκτος δλδ απο την ακοη τι αλλο μπορω να τσεκαρω;

Συγνωμη δε ξερω τι έγινε και βγηκαν ετσι τα ποστ...

3231580x15ta1yz3w.gif

πρίν από 5 λεπτά , Cacao είπε:

Εκτός από την άρθρωση πρέπει επίσης να κοιτάμε εάν υπάρχει εξέλιξη στο λόγο του και στην επικοινωνία του γενικότερα.

Δηλαδη τι αλλο πρεπει να ψαξω;;Ανατομικα μου ειπαν εκει που πηγαμε οτι δεν υπαρχει κατι.Εκτος δλδ απο την ακοη τι αλλο μπορω να τσεκαρω;

Μπορεί να υπάρχει θέμα ανατομίας που να εμποδίζει ένα παιδί να μιλήσει σωστά , όπως πχ μπορεί να υπάρχει θέμα ακοής.

Ένα παιδί μπορεί να μην μιλάει καθόλου ή με λάθος τρόπο αν έχει πχ δυσπραξία/ απραξία λόγου κλπ Αυτά όμως είναι πιο βαριές περιπτώσεις , και φυσικά πολύ σπάνιες. 

Δεν νομίζω σε εσένα να συντρέχει λόγος να ερευνήσεις τέτοια ζητήματα , αλλιώς ο ίδιος ο παιδίατρος θα σε είχε κινητοποιήσει, πίστεψέ με! 

Αυτό που μας έχεις μέχρι στιγμής περιγράψει , εμένα μου δίνει την εντύπωση ενός ήπιου προβλήματος. Η λογοθεραπεία μπορεί να πάρει χρόνια σε σοβαρές περιπτώσεις, αλλιώς αυτό που κάνει είναι δώσει εάν σπρώξιμο παραπάνω ώστε να κατακτηθεί κάτι νωρίτερα. 

Να τραβήξεις βίντεο την κόρη σου και να πας να δεις κι άλλους δείχνοντας τα βίντεο.  Το βίντεο θα βοηθήσει κι εσένα να εντοπίζεις την εξέλιξη του λόγου και της εν γένει επικοινωνίας της μικρής. 

Υπάρχει πολλή εκμετάλλευση εκεί έξω και το παιδί δεν φταίει σε τίποτα να ταλαιπωρείται . Εσύ είσαι μαμά και ενήλικας, πιστεψέ με θα πάρεις το κολάι γρήγορα και θα "ξεψαρώσεις" διότι όλοι αυτοί οι ειδικοί έχουν μία τάση να μεγαλοποιούν καταστάσεις εάν ο σκοπός τους είναι καθαρά κερδοσκοπικός. 

πρίν από 25 λεπτά , Macgyver είπε:

Μπορεί να υπάρχει θέμα ανατομίας που να εμποδίζει ένα παιδί να μιλήσει σωστά , όπως πχ μπορεί να υπάρχει θέμα ακοής.

Ένα παιδί μπορεί να μην μιλάει καθόλου ή με λάθος τρόπο αν έχει πχ δυσπραξία/ απραξία λόγου κλπ Αυτά όμως είναι πιο βαριές περιπτώσεις , και φυσικά πολύ σπάνιες. 

Δεν νομίζω σε εσένα να συντρέχει λόγος να ερευνήσεις τέτοια ζητήματα , αλλιώς ο ίδιος ο παιδίατρος θα σε είχε κινητοποιήσει, πίστεψέ με! 

Αυτό που μας έχεις μέχρι στιγμής περιγράψει , εμένα μου δίνει την εντύπωση ενός ήπιου προβλήματος. Η λογοθεραπεία μπορεί να πάρει χρόνια σε σοβαρές περιπτώσεις, αλλιώς αυτό που κάνει είναι δώσει εάν σπρώξιμο παραπάνω ώστε να κατακτηθεί κάτι νωρίτερα. 

Να τραβήξεις βίντεο την κόρη σου και να πας να δεις κι άλλους δείχνοντας τα βίντεο.  Το βίντεο θα βοηθήσει κι εσένα να εντοπίζεις την εξέλιξη του λόγου και της εν γένει επικοινωνίας της μικρής. 

Υπάρχει πολλή εκμετάλλευση εκεί έξω και το παιδί δεν φταίει σε τίποτα να ταλαιπωρείται . Εσύ είσαι μαμά και ενήλικας, πιστεψέ με θα πάρεις το κολάι γρήγορα και θα "ξεψαρώσεις" διότι όλοι αυτοί οι ειδικοί έχουν μία τάση να μεγαλοποιούν καταστάσεις εάν ο σκοπός τους είναι καθαρά κερδοσκοπικός. 

Κοιτα σκεφτηκα και το να τη ξεκινησω και απλα οταν εγω δω οτι ειναι οκ να τη σταματησω.Απο την αλλη η ιδια η λογοθεραπευτρια θα μπορουσε να την πάει πιο αργα οποτε αυτο να μη μπορω να το κανω...Αν προλαβω σημερα θα περασω κι απο ενα κεντρο λογοθεραπειας που εχω δει εδω κοντα να δω τι θα μου πουν απο τιμες κλπ μηπως τη δουν κι εκει.

3231580x15ta1yz3w.gif

@Cacao θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Η κόρη μου δεν έλεγε κάποια σύμφωνα σωστά, με αποτέλεσμα στα 4 περίπου να υπάρχει και κάποια σχετική "κοροϊδία" από παιδάκια. Αν όμως ήθελε και συγκεντρωνόταν, μπορούσε, συν είχε μία βελτίωση σταθερή, δηλαδή δεν έλεγε σωστά το σ το ζ και το δ π.χ., μετά έφτιαξε το δ, άρχισε να φτιάχνει μερικές φορές το ζ κλπ. Αυτό μας είχαν πει ότι είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας και δεν υπάρχει λόγος θεραπείας (βέβαια είχα την τύχη να έχω γνωστή λογοθεραπεύτρια, για την οποια δεν ήμουν "πορτοφόλι"). Ο μικρός μου τώρα, δεν έλεγε ποτέ εντελώς καθαρά το Σ. Που θα ήταν από ανεκτό ως και χαριτωμένο, και ενήλικας να συνέχιζε έτσι, έλα όμως που τελικά με τα χρόνια η λάθος προφορά άρχισε να παραμορφώνει τη θέση των δοντιών. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που με τον καιρό μόνο επιδεινώνεται και θέλει και χρόνια μάλλον για να λυθεί, γιατί υπάρχει πρόβλημα στη γλώσσα, δεν είναι απλά λίγο αργή ανάπτυξη.

Με τη δική μου λογική, στην οποιαδήποτε θεραπεία πας γιατί υπάρχει κάτι που ή σε δυσκολεύει άμεσα ή δεν θα λυθεί με τον καιρό μόνο του σε ικανοποιητικό βαθμό. Αν το παιδί δεν καταλαβαίνει κανείς τι λέει, και μιλάει π.χ. σαν 2 ετών ενώ είναι 4, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επικοινωνήσει με συνομήλικα παιδιά, αυτό είναι πρόβλημα. Αν απλά μιλάει σαν πολλά άλλα συνομήλικα λίγο "μωρουδιακά" αυτό δεν είναι.  Παρομοίως, αν βγει μία διάγνωση που λέει ότι δεν έχει τίποτα και δεν σε πειράζει και στην ζωή σου, απλά κάνεις υπομονή. Αν όμως σου πουν ότι έχεις ένα θεματάκι με τη γλώσσα, τη γνάθο, την ακοή ή δεν ξέρω τι άλλο, που απλά θα επιδεινώνεται με το χρόνο, δεν περιμένεις.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

@Cacao θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Η κόρη μου δεν έλεγε κάποια σύμφωνα σωστά, με αποτέλεσμα στα 4 περίπου να υπάρχει και κάποια σχετική "κοροϊδία" από παιδάκια. Αν όμως ήθελε και συγκεντρωνόταν, μπορούσε, συν είχε μία βελτίωση σταθερή, δηλαδή δεν έλεγε σωστά το σ το ζ και το δ π.χ., μετά έφτιαξε το δ, άρχισε να φτιάχνει μερικές φορές το ζ κλπ. Αυτό μας είχαν πει ότι είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας και δεν υπάρχει λόγος θεραπείας (βέβαια είχα την τύχη να έχω γνωστή λογοθεραπεύτρια, για την οποια δεν ήμουν "πορτοφόλι"). Ο μικρός μου τώρα, δεν έλεγε ποτέ εντελώς καθαρά το Σ. Που θα ήταν από ανεκτό ως και χαριτωμένο, και ενήλικας να συνέχιζε έτσι, έλα όμως που τελικά με τα χρόνια η λάθος προφορά άρχισε να παραμορφώνει τη θέση των δοντιών. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που με τον καιρό μόνο επιδεινώνεται και θέλει και χρόνια μάλλον για να λυθεί, γιατί υπάρχει πρόβλημα στη γλώσσα, δεν είναι απλά λίγο αργή ανάπτυξη.

Με τη δική μου λογική, στην οποιαδήποτε θεραπεία πας γιατί υπάρχει κάτι που ή σε δυσκολεύει άμεσα ή δεν θα λυθεί με τον καιρό μόνο του σε ικανοποιητικό βαθμό. Αν το παιδί δεν καταλαβαίνει κανείς τι λέει, και μιλάει π.χ. σαν 2 ετών ενώ είναι 4, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επικοινωνήσει με συνομήλικα παιδιά, αυτό είναι πρόβλημα. Αν απλά μιλάει σαν πολλά άλλα συνομήλικα λίγο "μωρουδιακά" αυτό δεν είναι.  Παρομοίως, αν βγει μία διάγνωση που λέει ότι δεν έχει τίποτα και δεν σε πειράζει και στην ζωή σου, απλά κάνεις υπομονή. Αν όμως σου πουν ότι έχεις ένα θεματάκι με τη γλώσσα, τη γνάθο, την ακοή ή δεν ξέρω τι άλλο, που απλά θα επιδεινώνεται με το χρόνο, δεν περιμένεις.

Αυτη εκει δεν μου ειπε οτι παιζει κατι ανατομικο με τη γλωσσα και το στομα.Τωρα τι να σου πω δεν ειναι και γιατρος.

Οπως και να χει εγω αποφασισα να μη την παω προς το παρων για οικονομικους λογους.Θα το ψαξω αλλιως.Σκεφτομαι να τη παω σε αναπτυξιολογο και να παρω απο εκει γνωμη.Στη τελικη εμενα το σκεπτικο μου ηταν να παει για ενα διαστημα ετσι ωστε την επομενη χρονια στο νηπιο να ηταν οκ.Αν ειναι να παει 2 χρονια η λογοθεραπεια θα μιλησει κι απο μονη της καθαρα μεχρι τοτε...

3231580x15ta1yz3w.gif

Και εγώ στη θέση σου θα περίμενα, θα το κοίταγα από μέσα του νηπίου και αν δεν υπήρχε αισθητή βελτίωση τότε θα απευθυνόμουν σε ειδικό για διάγνωση (όχι κατευθείαν σε κέντρο λογοθεραπείας). Εντωμεταξύ μπορείς να βοηθήσεις λίγο με πολύ διάβασμα  ή όταν σου λέει μια λέξη λάθος να την επαναλαμβάνεις εσύ σωστά (με απλό τρόπο όχι δεικτικά σαν να την διορθώνεις). Όταν μιλάτε όποτε θυμάσαι να φροντίζεις να τονίζεις – τραβάς στις λέξεις στα γράμματα (με λίγο θεατρικό τρόπο) που έχει θέμα. Επίσης δες και τα βιντεάκια «ένα γράμμα, μια ιστορία» στο utube είναι εκπαιδευτικά  και αρέσουν πολύ και στα παιδιά.

Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Cacao είπε:

Επειδή είναι 4 χρονών, θα την πήγαινα σε αναπτυξιολόγο δημόσιου φορέα. Να δω τι θα μου έλεγε και αν τυχόν συνέστηνε λογοθεραπείες, να αποζημιωνόταν ένα μέρος των χρημάτων. 

Επίσης το θέμα είναι μόνο στην άρθρωση; ή πχ και στο συντακτικό, γραμματική κτλ;

4 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Επειδή είναι 4 χρονών, θα την πήγαινα σε αναπτυξιολόγο δημόσιου φορέα. Να δω τι θα μου έλεγε και αν τυχόν συνέστηνε λογοθεραπείες, να αποζημιωνόταν ένα μέρος των χρημάτων. 

Επίσης το θέμα είναι μόνο στην άρθρωση; ή πχ και στο συντακτικό, γραμματική κτλ;

Κοιτα λεει κατι αυριο αντι για χθες πχ καμια φορα αλλα βλεπω τα περισσοτερα λενε το ιδιο.

Περα απο αυτο μονο αρθρωση εχει θεμα και βασικα και εκει αυτο μου ειπαν.Αν δεν ηταν τοσα χρηματα να σου πω την αληθεια δεν θα με ενοιαζε και τοσο.Θα τη βοηθουσε ετσι κι αλλιως δεν ειναι κατι κακο.Αλλα ειναι ανασφαλιστη και δεν προκειται να παρω χρηματα απο εοπυ πισω.Λεω απλα να τη δει αναπτυξιολογος και να παρω και μια σοβαρη απαντηση γιατι αυτη πολυ τραγικα μου τα ειπε και με καταγχωσε.Θα συνεννοηθω με τον παιδιατρο για τον αναπτυξιολογο και βλεπουμε μετα.Απλα περιμενω να γυρισει γιατι ειναι ταξιδι και απο βδομαδα θα μιλήσουμε.Βασικα απο βδομαδα ειχα κανονισει και την αξιολογηση αλλα με πηρε νωριτερα αυτη τηλεφωνο...Ηθελα να εχω μικησει και με τον γιατρο πρωτα και ετυχε τωρα αναποδα:mellow:

4 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Και εγώ στη θέση σου θα περίμενα, θα το κοίταγα από μέσα του νηπίου και αν δεν υπήρχε αισθητή βελτίωση τότε θα απευθυνόμουν σε ειδικό για διάγνωση (όχι κατευθείαν σε κέντρο λογοθεραπείας). Εντωμεταξύ μπορείς να βοηθήσεις λίγο με πολύ διάβασμα  ή όταν σου λέει μια λέξη λάθος να την επαναλαμβάνεις εσύ σωστά (με απλό τρόπο όχι δεικτικά σαν να την διορθώνεις). Όταν μιλάτε όποτε θυμάσαι να φροντίζεις να τονίζεις – τραβάς στις λέξεις στα γράμματα (με λίγο θεατρικό τρόπο) που έχει θέμα. Επίσης δες και τα βιντεάκια «ένα γράμμα, μια ιστορία» στο utube είναι εκπαιδευτικά  και αρέσουν πολύ και στα παιδιά.

Ξερεις τι μου εκανε εντυπωση;Που ρωτησα μια γνωστη που και υο δικο της παιδι δεν ειχε ιδιαιτερο θεμα και παραλιγο να βαλουν τη κορη της να επαναλαβει το νηπιο ενω τελικα στην αξιολογηση στη πρωτη δημοτικου που πηγε τελικα δεν βρηκαν κανενα θεμα.Λιγο αυτο με αγχωνει και δεν θελω να το αφησω τοσο.Γτ θα ηταν κριμα.Δλδ 3 χρονιες στο νηπιο;Προνηπιο και 2 νήπιο;

Βαζεις εδω ενα λινκ εδω για τα βιντεο που λες αν μπορεσεις;

3231580x15ta1yz3w.gif

πρίν από 9 λεπτά , Cacao είπε:

Κοιτα λεει κατι αυριο αντι για χθες πχ καμια φορα αλλα βλεπω τα περισσοτερα λενε το ιδιο.

Περα απο αυτο μονο αρθρωση εχει θεμα και βασικα και εκει αυτο μου ειπαν.Αν δεν ηταν τοσα χρηματα να σου πω την αληθεια δεν θα με ενοιαζε και τοσο.Θα τη βοηθουσε ετσι κι αλλιως δεν ειναι κατι κακο.Αλλα ειναι ανασφαλιστη και δεν προκειται να παρω χρηματα απο εοπυ πισω.Λεω απλα να τη δει αναπτυξιολογος και να παρω και μια σοβαρη απαντηση γιατι αυτη πολυ τραγικα μου τα ειπε και με καταγχωσε.Θα συνεννοηθω με τον παιδιατρο για τον αναπτυξιολογο και βλεπουμε μετα.Απλα περιμενω να γυρισει γιατι ειναι ταξιδι και απο βδομαδα θα μιλήσουμε.Βασικα απο βδομαδα ειχα κανονισει και την αξιολογηση αλλα με πηρε νωριτερα αυτη τηλεφωνο...Ηθελα να εχω μικησει και με τον γιατρο πρωτα και ετυχε τωρα αναποδα:mellow:

Ξερεις τι μου εκανε εντυπωση;Που ρωτησα μια γνωστη που και υο δικο της παιδι δεν ειχε ιδιαιτερο θεμα και παραλιγο να βαλουν τη κορη της να επαναλαβει το νηπιο ενω τελικα στην αξιολογηση στη πρωτη δημοτικου που πηγε τελικα δεν βρηκαν κανενα θεμα.Λιγο αυτο με αγχωνει και δεν θελω να το αφησω τοσο.Γτ θα ηταν κριμα.Δλδ 3 χρονιες στο νηπιο;Προνηπιο και 2 νήπιο;

• Μου αρέσει 1

πρίν από 49 λεπτά , Cacao είπε:

Μην ακούς τι σου λένε οι γνωστές. Να γνωρίζεις τι προβλέπει η νομοθεσία για κάθε περίπτωση. Δεν μπορεί να σε αναγκάσει κανείς να επαναλάβει το παιδί σου το νήπιο. Μπορούν να στο προτείνουν, αλλά ο γονέας είναι αυτός που κάνει αίτηση και χωρίς τη συναίνεσή του δεν γίνεται τίποτα.

Αν βλέπεις ότι το παιδί δυσκολεύεται, να το ψάξεις και αν χρειαστεί να βρεις τρόπο να βοηθηθεί. Επίσης έχε υπόψη σου ότι η επίσκεψη στον αναπτυξιολόγο ιδιωτικά κοστίζει αρκετά.

Διαφημίσεις

Καλησπερα σας,

Εσεις γνωριζετε το παιδακι σας καλυτερα απο τον καθενα. Εαν βλεπετε πως η μικρη δυσκολευεται και θελετε να την ενισχυσετε καλα θα κανετε να το ερευνησετε. Αρχικα μπορειτε να ενημερωθειτε για τα αναπτυξιακα σταδια τα οποια καθοριζουν σε ποια ηλικια [ανα 6μηνο] το παιδι κατακτα καθε φωνημα. Ειναι σημαντικο να συμβουλευτειτε εναν λογοθεραπευτη. Το κεντρο στην Μαρινου Αντυπα που σας ανεφεραν δεν το προτεινω. Ωστοσο υπαρχουν συλλογοι λογοθεραπευτων στους οποιους μπορειτε να απευθυνθειτε και να σας ενημερωσουν για τους λογοθεραπευτες που ειναι εγγεγραμμενοι και εργαζονται στις περιοχες που σας εξυπηρετουν.  Οσο για την απαντηση μιας μαμα αναφερομενη στα χρονια τα παλια εκει οπου δεν υπηρχε η αναγκη της λογοθεραπειας, να ενημερωσω πως η επιστημη προχωρα και πως και τοτε υπηρχε η αναγκη. Τοτε υπηρχε και ο "κακος" μαθητης, τωρα δεν υπαρχει "κακος" μαθητης, υπαρχει ο μαθητης με δυσκολιες ειτε η δυσκολια λεγεται δυσλεξια, ειτε δυσαναγνωσια, ειτε δυσορθογραφια. Τωρα υπαρχουν θεραπευτικες μεθοδοι , υπαρχει ενημερωση και ευαισθητοποιηση. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα