Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η εβδομάδα! Νεογέννητο !


Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , fri είπε:

Κορίτσια καλημέρα έχω μια μπεμπουλα 10 ημερών. Στην αρχή δεν έπιανε καθόλου το στήθος μου μετά κάπως κουτσοκαταφεραμε να πιάσουμε (με πληγωμένες θηλές αίματα κτλ..) τώρα όταν την βάζω κάθεται πάνω από μια ώρα και θηλάζει και δεν χορταίνει με τίποτα. Όταν την βγάζω να ρευτεί επειδή την έχει πάρει ο ύπνος ξυπνάει κ πάλι ψάχνει να φάει..έχω απελπιστει εντάξει την ημέρα οκ πάει κ έρχεται αλλά το βράδυ είναι μαρτύριο ξυπνάω κάθε μια ώρα θηλάζει μια ώρα κ παλι από την αρχή. Να σημειώσω ότι έχει πονοκοιλο μέρα νύχτα κ δεν ηρεμεί με τίποτα ,έχει κ πολλά αέρια...δώστε μου τα φώτα σας οι πιο ειδικές κ έμπειρες.....

Eιναι απολυτα φυσιολογικα αυτα που περιγραφεις. Οι πρωτες εβδομαδες ετσι ειναι σε πολλα (μη πω στη συντριπτικη πλειοψηφια), θα ξυπναει ανα μια ωρα, θα τρωει μια ωρα και μετα απο 5 λεπτα παλι μπορει να ζητησει..Υπομονη και δυναμη...Σε λιγες εβδομαδες θα τρωει σε 10 λεπτα και θα ξανατρωει μετα απο 2-3 ωρες ή τελοσπαντων θα φτιαξει ενα δικο της προγραμμα αλλα δεν θα γινεται αυτο που περιγραφεις, ολη μερα στο στηθος. Ετσι ειναι τα νεογεννητα, πρεπει να μαθουν να θηλαζουν, πρεπει να νιωσουν ασφαλεια στο μοναδικο οικειο μερος(το στηθος μυριζει σαν το αμνιακο υγρο), πρεπει να ηρεμησουν πιπιλωντας αλλα και να ενεργοποιησουν την παραγωγη γαλακτος (και να ρυθμισουν την παραγωγη αναλογα με τις αναγκες τους). Προσπαθησε να κοιμασαι οταν κοιμαται για να ανακτας δυναμεις. Το βραδυ που κοιμαται; Η συγκοιμηση βολευει παρα πολυ στον θηλασμο, δεν θα σηκωνεσαι καν. Να σου ζησει!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eιναι απολυτα φυσιολογικα αυτα που περιγραφεις. Οι πρωτες εβδομαδες ετσι ειναι σε πολλα (μη πω στη συντριπτικη πλειοψηφια), θα ξυπναει ανα μια ωρα, θα τρωει μια ωρα και μετα απο 5 λεπτα παλι μπορει να ζητησει..Υπομονη και δυναμη...Σε λιγες εβδομαδες θα τρωει σε 10 λεπτα και θα ξανατρωει μετα απο 2-3 ωρες ή τελοσπαντων θα φτιαξει ενα δικο της προγραμμα αλλα δεν θα γινεται αυτο που περιγραφεις, ολη μερα στο στηθος. Ετσι ειναι τα νεογεννητα, πρεπει να μαθουν να θηλαζουν, πρεπει να νιωσουν ασφαλεια στο μοναδικο οικειο μερος(το στηθος μυριζει σαν το αμνιακο υγρο), πρεπει να ηρεμησουν πιπιλωντας αλλα και να ενεργοποιησουν την παραγωγη γαλακτος (και να ρυθμισουν την παραγωγη αναλογα με τις αναγκες τους). Προσπαθησε να κοιμασαι οταν κοιμαται για να ανακτας δυναμεις. Το βραδυ που κοιμαται; Η συγκοιμηση βολευει παρα πολυ στον θηλασμο, δεν θα σηκωνεσαι καν. Να σου ζησει!

Μα απελπιστηκα σήμερα ειδικά 3 ώρες στο στήθος μου με ξεζούμισε..αναρωτιέμαι δεν χορταίνει;; Της έδωσα λίγο μπιμπερό (από δικό μου γάλα) και μετά από 5 λεπτά ξανά ήθελε και την έβαλα πάλι στο στήθος έκατσε μισή ώρα μετά την πήρε ο ύπνος..έτσι θα είναι κάθε μέρα;;;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, fri είπε:

Μα απελπιστηκα σήμερα ειδικά 3 ώρες στο στήθος μου με ξεζούμισε..αναρωτιέμαι δεν χορταίνει;; Της έδωσα λίγο μπιμπερό (από δικό μου γάλα) και μετά από 5 λεπτά ξανά ήθελε και την έβαλα πάλι στο στήθος έκατσε μισή ώρα μετά την πήρε ο ύπνος..έτσι θα είναι κάθε μέρα;;;

Τοσο μικρο μωρο ειναι σχεδον συνεχεια στο στηθος, κανουν μαραθωνιους θηλασμους. Δεν σημαινει οτι δεν χορταινει. Εφ'οσον κανετε πανες και βαζει βαρος μια χαρα τρωει. Εξαλλου ο θηλασμος δεν ειναι μονο για την τροφη. Ειναι για να ηρεμησει, να χαλαρωσει, να κοιμηθει, να νιωσει ασφαλεια, να ξεδιψασει, να ανακουφιστει (απο πονακια ή αργοτερα που θα βγαζει δοντια ή οταν θα ειναι αρρωστη). Σκεψου οτι εισασταν ενωμενες με τον ομφαλιο λωρο μεσω του πλακουντα..τωρα η συνδεση αυτη συνεχιζεται με τον θηλασμο και την κανει να νιωθει ασφαλης ακουγοντας την καρδια σου, αυτο το τυμπανο που ακουγε μεσα στην κοιλια, μυριζοντας την οικεια μυρωδια του αμνιακου υγρου. Μπορει να ειναι ετσι καθε μερα για τις πρωτες εβδομαδες και μετα ξαφνικα μια μερα να φαει 10' και να μην θελει και τοτε θα σου κακοφανει :wink: Θα πεις αποκλειεται να εφαγε τοσο γρηγορα..κι ομως απο ενα σημειο και μετα θα τρωει πολυ αποτελεσματικα σε λιγοτερη ωρα. Θα εχει κατακτηση την δεξιοτητα του θηλασμου πολυ καλα, το στηθος θα εχει προσαρμοστει στις αναγκες της κορης σου και θα παραγει ακριβως οσο γαλα χρειαζεται (δηλαδη δεν θα εισαι πρησμενη, μην νομισεις οτι δεν εχεις γαλα απλα θα εχει επελθει αυτο που λεμε "εδραιωση θηλασμου"). Αυτο που ζεις αυτες τις μερες ειναι χαρακτηριστικο των πρωτων εβδομαδων μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια, μην σε ανησυχει. Μονο να κοιτας να τρως καλα, να ξεκουραζεσαι και να κοιμασαι οσο μπορεις, ασε τους αλλους να σε βοηθανε και εσυ επικεντρωσου στο μωρο. Ξερω σου φαινεται οτι δεν κανεις τιποτα αλλο απο το να θηλαζεις ολη μερα αλλα ερχονται καλυτερες μερες...πιστεψε με:)

 

Μπορεις να ενημερωθεις εγκυρα για τον θηλασμο απο την σελιδα του Παπαβεντση (pediatros-thes.gr). Kαλη δυναμη και οτι αλλο θελησεις μην διστασεις

 
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο εχει η @Sentir...natureza..

Ετσι ειναι ολα τα μωρα..συνηθωσ μολισ σαραντισουν στρωνει η κατασταση!!! 

Υπομονη κ κουραγιο!!!

Απο τισ πιο ωραιεσ εμπειριεσ ο θηλασμοσ!!! Το να ηρεμει κ να μεγαλωνει απο το γαλα μου ηταν η μεγαλυτερη μοςυ ευχαριστηση..το πιο μεγαλο δεσιμο..

Προσπαθησε το κ δεν θα χασεισ...ολεσ μασ τα ιδια με σενα περασαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2019 at 12:16 ΜΜ, fri είπε:

Κορίτσια καλημέρα έχω μια μπεμπουλα 10 ημερών. Στην αρχή δεν έπιανε καθόλου το στήθος μου μετά κάπως κουτσοκαταφεραμε να πιάσουμε (με πληγωμένες θηλές αίματα κτλ..) τώρα όταν την βάζω κάθεται πάνω από μια ώρα και θηλάζει και δεν χορταίνει με τίποτα. Όταν την βγάζω να ρευτεί επειδή την έχει πάρει ο ύπνος ξυπνάει κ πάλι ψάχνει να φάει..έχω απελπιστει εντάξει την ημέρα οκ πάει κ έρχεται αλλά το βράδυ είναι μαρτύριο ξυπνάω κάθε μια ώρα θηλάζει μια ώρα κ παλι από την αρχή. Να σημειώσω ότι έχει πονοκοιλο μέρα νύχτα κ δεν ηρεμεί με τίποτα ,έχει κ πολλά αέρια...δώστε μου τα φώτα σας οι πιο ειδικές κ έμπειρες.....

Ναι, έτσι θηλάζουν τα νεογέννητα. Αυτό είναι το φυσιολογικό και θα συνεχιστεί μπορεί και μέχρι τους 3 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια νόμιζα πως ήμουν η μόνη που τα περνάει όλα αυτά...έχω άλλο ένα θέμα..έχει τρομερούς πονοκοιλους όλη μέρα κ νύχτα ακόμα κ όταν κοιμαται την βλέπω που μαζεύεται κ σφίγγεται, έχει αέρια και από την κοιλιτσα της ακούγονται τα έντερακια της που κάνουν γκρρρ...πονάει η καρδιά μου που την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι...

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2019 at 12:06 ΜΜ, fri είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια νόμιζα πως ήμουν η μόνη που τα περνάει όλα αυτά...έχω άλλο ένα θέμα..έχει τρομερούς πονοκοιλους όλη μέρα κ νύχτα ακόμα κ όταν κοιμαται την βλέπω που μαζεύεται κ σφίγγεται, έχει αέρια και από την κοιλιτσα της ακούγονται τα έντερακια της που κάνουν γκρρρ...πονάει η καρδιά μου που την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι...

 

Τα πιο πιθανά είναι τα εξής:

- δυσανεξία σε κάτι που τρως, συνήθως πρωτεϊνες γάλακτος. Κόβεις για 1-2 βδομάδες όλα τα γαλακτοκομικά και τα προϊόντα σόγιας, και βλέπεις αν βελτιωθεί. Αν ναι, προσπαθείς να φας λίγο γιαούρτι σε κανένα μήνα, αν την πειράξει τον άλλο μήνα πάλι κλπ. Περνά κάπου ανάμεσα στο εξάμηνο και τον πρώτο χρόνο κατά κανόνα.

- καταπίνει αέρα ενώ τρώει. Δείχνει να πνίγεται; Τρώει λαίμαργα; Αν μετά από 3-4 γουλιές τη βγάλεις από το στήθος, τινάζεται με δύναμη πολύ γάλα; Αν ναι, άφηνε την να πίνει τις πρώτες γουλιές από το στήθος, σταμάτα για λίγα δευτερόλεπτα και άφηνε το στήθος να φύγει όσο γάλα βγαίνει με πίεση μόνο του, και μετά θήλαζε κανονικά. Η δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωτή στο κρεβάτι, και οι δύο σας στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά, που βοηθά να φάει πιο ήρεμα.

- είναι απλά ανώριμο πεπτικό σύστημα, δεν υπάρχει κάτι που να διορθώσεις, απλά θέλει το χρόνο του. Ανάμεσα στα γεύματα, βάζε την ανάσκελα στο κρεβάτι, χαλάρωνε τα ρούχα και την πάνα, και πίεζε της τα ποδαράκια στην κοιλιά για λίγο, άφηνε τα, επαναλάμβανε κλπ. Βοηθά να ανακουφιστεί. Ποτέ μετά το φαγητό, και φυσικά όχι με δύναμη, να μην κάνει αναγούλα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα πιο πιθανά είναι τα εξής:

- δυσανεξία σε κάτι που τρως, συνήθως πρωτεϊνες γάλακτος. Κόβεις για 1-2 βδομάδες όλα τα γαλακτοκομικά και τα προϊόντα σόγιας, και βλέπεις αν βελτιωθεί. Αν ναι, προσπαθείς να φας λίγο γιαούρτι σε κανένα μήνα, αν την πειράξει τον άλλο μήνα πάλι κλπ. Περνά κάπου ανάμεσα στο εξάμηνο και τον πρώτο χρόνο κατά κανόνα.

- καταπίνει αέρα ενώ τρώει. Δείχνει να πνίγεται; Τρώει λαίμαργα; Αν μετά από 3-4 γουλιές τη βγάλεις από το στήθος, τινάζεται με δύναμη πολύ γάλα; Αν ναι, άφηνε την να πίνει τις πρώτες γουλιές από το στήθος, σταμάτα για λίγα δευτερόλεπτα και άφηνε το στήθος να φύγει όσο γάλα βγαίνει με πίεση μόνο του, και μετά θήλαζε κανονικά. Η δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωτή στο κρεβάτι, και οι δύο σας στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά, που βοηθά να φάει πιο ήρεμα.

- είναι απλά ανώριμο πεπτικό σύστημα, δεν υπάρχει κάτι που να διορθώσεις, απλά θέλει το χρόνο του. Ανάμεσα στα γεύματα, βάζε την ανάσκελα στο κρεβάτι, χαλάρωνε τα ρούχα και την πάνα, και πίεζε της τα ποδαράκια στην κοιλιά για λίγο, άφηνε τα, επαναλάμβανε κλπ. Βοηθά να ανακουφιστεί. Ποτέ μετά το φαγητό, και φυσικά όχι με δύναμη, να μην κάνει αναγούλα.

Νομίζω καταπίνει αέρα δεν εξηγείται αλλιώς τρώει λαίμαργα όταν την βάζω δεν ξέρει πως να το πιάσει τρελαίνεται κ το ακούω που καταπίνει αέρα αλλά είναι κ δύσκολη στο να ρευτεί κάνουμε πολύ ώρα να ρευτουμε μπορεί κ καθόλου. Της κάνω γυμναστική ζεστά επιθέματα στην κοιλιά αλλά τίποτα...σκεφτόμουν αν μπορούν να βοηθήσουν μερικές σταγόνες που διάβασα στο Ίντερνετ όπως infacolic. Πονάνε κ τα στήθη μου κάθε φορά που θηλάζω με τσουρουφλανε δεν έχω τι να πάνω κ με αυτά..ποτε θα είναι ευχάριστος ο θηλασμός κ για μένα;;; Αρχίζω να πιστεύω πως ποτε δεν θα είναι. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να φάει αγχώνομαι....

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, fri είπε:

Νομίζω καταπίνει αέρα δεν εξηγείται αλλιώς τρώει λαίμαργα όταν την βάζω δεν ξέρει πως να το πιάσει τρελαίνεται κ το ακούω που καταπίνει αέρα αλλά είναι κ δύσκολη στο να ρευτεί κάνουμε πολύ ώρα να ρευτουμε μπορεί κ καθόλου. Της κάνω γυμναστική ζεστά επιθέματα στην κοιλιά αλλά τίποτα...σκεφτόμουν αν μπορούν να βοηθήσουν μερικές σταγόνες που διάβασα στο Ίντερνετ όπως infacolic. Πονάνε κ τα στήθη μου κάθε φορά που θηλάζω με τσουρουφλανε δεν έχω τι να πάνω κ με αυτά..ποτε θα είναι ευχάριστος ο θηλασμός κ για μένα;;; Αρχίζω να πιστεύω πως ποτε δεν θα είναι. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να φάει αγχώνομαι....

Οι σταγονεσ που γραφεισ βοηθανε..συζητησε το με τον γιατρο σου..μηπωσ τκ μωρο δεν πιανει σωστα τη θηλη κ γι αυτο πονασ οταν θηλαζεισ?? Εμενα με βοηθησαν κατι βιντεακια στο y tube που δειχνουν πωσ πρεπει να πιανει το μωρο τη θηλη..δεσ τα λιγο..τα μωδα που θηλαζουν πολλεσ φορεσ δεν ρευονται..κ εγω αγχωνομουν που δεν ρευοταν..

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, fri είπε:

Νομίζω καταπίνει αέρα δεν εξηγείται αλλιώς τρώει λαίμαργα όταν την βάζω δεν ξέρει πως να το πιάσει τρελαίνεται κ το ακούω που καταπίνει αέρα αλλά είναι κ δύσκολη στο να ρευτεί κάνουμε πολύ ώρα να ρευτουμε μπορεί κ καθόλου. Της κάνω γυμναστική ζεστά επιθέματα στην κοιλιά αλλά τίποτα...σκεφτόμουν αν μπορούν να βοηθήσουν μερικές σταγόνες που διάβασα στο Ίντερνετ όπως infacolic. Πονάνε κ τα στήθη μου κάθε φορά που θηλάζω με τσουρουφλανε δεν έχω τι να πάνω κ με αυτά..ποτε θα είναι ευχάριστος ο θηλασμός κ για μένα;;; Αρχίζω να πιστεύω πως ποτε δεν θα είναι. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να φάει αγχώνομαι....

Tην αφήνεις να πιει 2 γουλιές, τη βγάζεις από το στήθος βάζοντας το χέρι στο στόμα της για να αφήσει τη θηλή, αφήνεις το γάλα να τρέξει μέχρι να μην πετάγεται, και θηλάζεις ήρεμα μετά. Αν η ροή είναι πολύ γρήγορη, είναι λογικό αυτό που περιγράφεις, και δεν μπορεί να κάνει κάτι το μωρό, μόνο εσύ. Υπομονή, με τον καιρό περνάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, tzenaki1982 είπε:

Οι σταγονεσ που γραφεισ βοηθανε..συζητησε το με τον γιατρο σου..μηπωσ τκ μωρο δεν πιανει σωστα τη θηλη κ γι αυτο πονασ οταν θηλαζεισ?? Εμενα με βοηθησαν κατι βιντεακια στο y tube που δειχνουν πωσ πρεπει να πιανει το μωρο τη θηλη..δεσ τα λιγο..τα μωδα που θηλαζουν πολλεσ φορεσ δεν ρευονται..κ εγω αγχωνομουν που δεν ρευοταν..

Πονάω στην αρχή όταν το πιανει γιατί δεν ανοίγει καλά το στόμα της αλλά μετά οκ όμως μου τις έχει πληγώσει από την αρχή όποτε δεν έχουν φτιάξει για να μην πονάω τι να πω..θέλω συνταγή γιατρού για να τις πάρω αυτές; Γιατί ο γιατρός λέει θα περάσουν από μόνα τους αλλά ποτε; Μπορώ να τις πάρω έτσι από το φαρμακείο έχουν κάποια επίπτωση συο μωρό; Δεν ξέρω τι να κάνω έχω απογοητευτεί πολύ..θα μου ταλαιπωρείτε έτσι για μήνες; 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, fri είπε:

Νομίζω καταπίνει αέρα δεν εξηγείται αλλιώς τρώει λαίμαργα όταν την βάζω δεν ξέρει πως να το πιάσει τρελαίνεται κ το ακούω που καταπίνει αέρα αλλά είναι κ δύσκολη στο να ρευτεί κάνουμε πολύ ώρα να ρευτουμε μπορεί κ καθόλου. Της κάνω γυμναστική ζεστά επιθέματα στην κοιλιά αλλά τίποτα...σκεφτόμουν αν μπορούν να βοηθήσουν μερικές σταγόνες που διάβασα στο Ίντερνετ όπως infacolic. Πονάνε κ τα στήθη μου κάθε φορά που θηλάζω με τσουρουφλανε δεν έχω τι να πάνω κ με αυτά..ποτε θα είναι ευχάριστος ο θηλασμός κ για μένα;;; Αρχίζω να πιστεύω πως ποτε δεν θα είναι. Κάθε φορά που έρχεται η ώρα να φάει αγχώνομαι....

Οι σταγονες (infacolic) αποδεδειγμενα δεν ειναι αποτελεσματικες και εφ'οσον ειναι φαρμακευτικο σκευασμα εγω θα το απεφευγα. Δοκιμασε να την κρατας πανω σου (η κοιλια της να ακουμπαει την δικη σου) και να την σφιγγεις λιγο μολις δειχνει δυσφορια. Δοκιμασε να την λικνιζεις με μουσικη, ο απορροφητηρας βοηθαει επισης πολυ.  Εγω θα δοκιμαζα αποχη απο αγελαδινο γαλα, γιαουρτι, τυρι για αρχη.

Οταν λες ποναει το στηθος σου τι εννοεις; Η θηλη ή το στηθος; Μηπως εννοεις το let down, το μουδιασμα για καποια δευτερολεπτα οταν κατεβαινει το γαλα; Καποιες γυναικες το νιωθουν πιο εντονα απο αλλες και δηλωνουν οτι νιωθουν πονο εκεινη τη στιγμη.Αν εννοεις την θηλη τοτε βαζε λανολινη ή σπαθολαδο μετα τον θηλασμο (αν καταναλωσει και λιγο μην αγχωνεσαι), αεριζε το στηθος καλα (το ιδανικο ειναι να κυκλοφορεις topless) και δοκιμασε διαφορες στασεις για να μην ποναει συνεχως το ιδιο σημειο στο στομα του μωρου. Επισης, περιμενε να ανοιξει καλα το στομα και μετα βαλε αρκετη απο τη θηλεα αλω στο στομα του μωρου, οχι μονο την θηλη γιατι πληγωνεται απο τον ουρανισκο.

 
Link to comment
Share on other sites

Ποτε φτιάχνει το πεπτικό σύστημα των μωρών ρε κορίτσια; Ισχύει ότι μετά από 40 μέρες όλα φτιάχνουν; Γιατί αρχίζω να χάβω τις ελπίδες μου  ποτε τα μωρά αποκτούν ωράριο και τρώνε για 15-20 λεπτά Και κοιμούνται με προγραμα;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, fri είπε:

Ποτε φτιάχνει το πεπτικό σύστημα των μωρών ρε κορίτσια; Ισχύει ότι μετά από 40 μέρες όλα φτιάχνουν; Γιατί αρχίζω να χάβω τις ελπίδες μου  ποτε τα μωρά αποκτούν ωράριο και τρώνε για 15-20 λεπτά Και κοιμούνται με προγραμα;

Συνηθως στο διμηνο-τριμηνο υπαρχει μια καλυτερευση, κ μετα στο εξαμηνο κοκ

Τωρα τα υπολοιπα ειναι σχετικα κ μπορει κ "ποτε". Για παραδειγμα η κορη μου δ ηταν του υπνου, ολο αγκαλια το πρωτο εξαμηνο, μαζι κ στον υπνο. Κ θηλαζε ανα τριωρο μερα-νυχτα ως κ 1,5χρ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, fri είπε:

Ποτε φτιάχνει το πεπτικό σύστημα των μωρών ρε κορίτσια; Ισχύει ότι μετά από 40 μέρες όλα φτιάχνουν; Γιατί αρχίζω να χάβω τις ελπίδες μου  ποτε τα μωρά αποκτούν ωράριο και τρώνε για 15-20 λεπτά Και κοιμούνται με προγραμα;

To δεύτερο ποτέ, τι εννοείς;  :) Σε ρουτίνα τα μωρά όντως μπαίνουν σιγά σιγά, συνήθως μετά συνήθως το τρίμηνο και πράγματι τρώνε πιο γρήγορα, μπορεί ένα μωρό 4-5 μηνών να θηλάζει αποτελεσματικά και σε 5 λεπτά, εξαρτάται και το παιδί. Και φυσικά δε θα τρώει συνέχεια. Αλλά... όπως ακόμη και ένας έφηβος ή ένας ενήλικας, κανονικά το μωρό θα συνεχίσει να τρώει όποτε πεινάει, που μπορεί να είναι όταν δε βολεύει το γονιό. Όπως ακριβώς και εμείς μπορεί να έχουμε μεν φάει βραδινό στις 9 αλλά να θέλουμε και ένα σνακ στις 11 ή να ξυπνήσουμε στις 1 το πρωί για νερό. Αν δεν καταφύγεις σε μεθόδους που έχουν σαν στόχο απλά να μάθει το μωρό ότι οι ανάγκες του δε νοιάζουν κανέναν (κοινώς, να το αφήσεις συστηματικά να κλαίει μέχρι να παραιτηθεί), αυστηρό πρόγραμμα ένα μωρό ή και μεγαλύτερο παιδί μπορεί να μην έχει και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , vicky86 είπε:

Συνηθως στο διμηνο-τριμηνο υπαρχει μια καλυτερευση, κ μετα στο εξαμηνο κοκ

Τωρα τα υπολοιπα ειναι σχετικα κ μπορει κ "ποτε". Για παραδειγμα η κορη μου δ ηταν του υπνου, ολο αγκαλια το πρωτο εξαμηνο, μαζι κ στον υπνο. Κ θηλαζε ανα τριωρο μερα-νυχτα ως κ 1,5χρ

Αχ Παναγία μου έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...ξέρω ότι μετά από καιρό θα λέω πως πέρασαν οι μήνες αλλά τώρα μου φαίνεται βουνοοο...τα έχω παίξει με τους μαραθώνιους θηλασμούς που κάνει κάθεται για ωωωρες πάνω στο στήθος μου...άσε που έχει κάνει την νύχτα μέρα..κοιμαται την ημέρα καλά και τα βραδια μου ξυπνάει ανα μια ώρα..έχω βρικολακιασει!! :O

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Συνηθως στο διμηνο-τριμηνο υπαρχει μια καλυτερευση, κ μετα στο εξαμηνο κοκ

Τωρα τα υπολοιπα ειναι σχετικα κ μπορει κ "ποτε". Για παραδειγμα η κορη μου δ ηταν του υπνου, ολο αγκαλια το πρωτο εξαμηνο, μαζι κ στον υπνο. Κ θηλαζε ανα τριωρο μερα-νυχτα ως κ 1,5χρ

Καλά θα ήταν και η δικιά μου να ξυπνάει στο 3ωρο το βράδυ αλλά μάταια κάθε μια ώρα ξυπνάει κ πεινάει...αλλά δεν μπορώ να κοιμάμαι μαζί της γιατί δεν κοιμάμαι στην ουσία..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, fri είπε:

Αχ Παναγία μου έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...ξέρω ότι μετά από καιρό θα λέω πως πέρασαν οι μήνες αλλά τώρα μου φαίνεται βουνοοο...τα έχω παίξει με τους μαραθώνιους θηλασμούς που κάνει κάθεται για ωωωρες πάνω στο στήθος μου...άσε που έχει κάνει την νύχτα μέρα..κοιμαται την ημέρα καλά και τα βραδια μου ξυπνάει ανα μια ώρα..έχω βρικολακιασει!! :O

Την ημερα να την απασχολεισ με.παιχνιδακια κ βολτεσ για να κουραζεται κ να κοιμαται...να την κιυραζεισ...για να σου κοιμαται καλυτερα το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, fri είπε:

Αχ Παναγία μου έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...ξέρω ότι μετά από καιρό θα λέω πως πέρασαν οι μήνες αλλά τώρα μου φαίνεται βουνοοο...τα έχω παίξει με τους μαραθώνιους θηλασμούς που κάνει κάθεται για ωωωρες πάνω στο στήθος μου...άσε που έχει κάνει την νύχτα μέρα..κοιμαται την ημέρα καλά και τα βραδια μου ξυπνάει ανα μια ώρα..έχω βρικολακιασει!! :O

Προς το παρόν θα κοιμάσαι όποτε κοιμάται. Άν είναι στις 10 το πρωί, στις 10 το πρωί. Είναι πολύ νωρίς για οτιδήποτε άλλο.

Σιγά σιγά, τη μέρα θα προσπαθείς να κάνετε λίγο βόλτα, να έχετε παράθυρα ανοιχτά, μουσική, κανονική φασαρία κλπ. Το βράδυ όσο μπορείς τη θηλάζεις ήσυχα, αν δεν έχει κάνει κακά μην αλλάζεις καν πάνα σε κάθε τάισμα, δεν ανοίγεις φώτα, αν γίνεται δε σηκώνεστε καν από το κρεβάτι. 

Αν δεις τη μέρα να κοιμάται 3 ώρες, την ξυπνάς (αν δεν έχεις κοιμηθεί κι εσύ).

Σιγά σιγά, θα δεις ότι έναν ύπνο θα τον κάνει πιο μεγάλο, 3-4 ώρες. Αν αυτό γίνεται σε άσχετη ώρα, την ξυπνάς στο δίωρο, στην ανάγκη την γδύνεις, την κάνεις μπανάκι, της τραγουδάς κλπ. Ο στόχος είναι αυτό το μεγάλο κομμάτι ύπνου να πάει βράδυ. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχεις τέτοιες προσδοκίες από νεογέννητο, απλά προσπαθείς να έχεις άλλους κανόνες για μέρα και νύχτα (ήχοι, φώτα, δραστηριότητες) αλλά θα πάρει καιρό.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, fri είπε:

Καλά θα ήταν και η δικιά μου να ξυπνάει στο 3ωρο το βράδυ αλλά μάταια κάθε μια ώρα ξυπνάει κ πεινάει...αλλά δεν μπορώ να κοιμάμαι μαζί της γιατί δεν κοιμάμαι στην ουσία..

Αυτα ηταν τα καλα μας βραδια:D

Το πρωτο διμηνο που νομιζα οτι τα μωρα τρωνε ανα τριωρο σε 20', κ ολο κοιμουνται επεσα απο τα συννεφα που το δικο μου καθοταν σχεδον μια ωρα στο στηθος, κ αφου το αφηνε σε μια ωρα ξαναηθελε

Το βραδυ αφου την θηλαζα κ κοιμοταν την εβαζα στο πορτ, αλλα ξυπνουσε, οποτε την κουνουσα. Μετα αοο δυο μηνες που κυκλοφορουσα σαν ζομπι, την πηρα στο κρεβατι κ κοιμηθηκαμε κ αυτηκ εγω

Δ λεω οτι η συνκοιμηση ειναι η μονη λυση, αλλα σε καποιους βολευει, ακομη κ αν καποτε δ μου περνουσε απο το μυαλο

Φυσικα αν ειχε καποια ενοχληση παλι ξυπνουσε συχνοτερα κ μεγαλυτερη. Θυμαμαι καπου 9μ ο αντρας μου μου ειπε οτι ξυπνουσε ανα μια ωρα, λογω δοντιων λογικα, εγω πλεον δ εδινα σημασια:roll:

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2019 at 10:16 ΜΜ, fri είπε:

Αχ Παναγία μου έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...ξέρω ότι μετά από καιρό θα λέω πως πέρασαν οι μήνες αλλά τώρα μου φαίνεται βουνοοο...τα έχω παίξει με τους μαραθώνιους θηλασμούς που κάνει κάθεται για ωωωρες πάνω στο στήθος μου...άσε που έχει κάνει την νύχτα μέρα..κοιμαται την ημέρα καλά και τα βραδια μου ξυπνάει ανα μια ώρα..έχω βρικολακιασει!! :O

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι πρώτο σου παιδάκι... Απόλαυσε το όσο μπορείς γιατί στο δεύτερο θα είναι δυσκολότερα τα πράγματα!!:grin: δεν θα μπορείς να κοιμάσαι όταν κοιμάται κ το μωρό γιατί θα έχεις στο σπίτι κ ένα μεγαλύτερο κ για το πρώτο σου θα έχεις τύψεις που δεν θα μπορείς να του αφιερωθεις όσο θες γιατί μονίμως θα έχεις στην αγκαλιά σου ένα μωρό με ότι αυτό συνεπάγεται.. Για τις θηλές να χρησιμοποιήσεις λανολινη, κάνει θαύματα. Στην αρχή είναι λογικό να πληγωθούν γιατί δεν έχουν συνηθίσει αλλά αν την βάλεις κ επουλωθούν δεν θα πονάς καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι πρώτο σου παιδάκι... Απόλαυσε το όσο μπορείς γιατί στο δεύτερο θα είναι δυσκολότερα τα πράγματα!!:grin: δεν θα μπορείς να κοιμάσαι όταν κοιμάται κ το μωρό γιατί θα έχεις στο σπίτι κ ένα μεγαλύτερο κ για το πρώτο σου θα έχεις τύψεις που δεν θα μπορείς να του αφιερωθεις όσο θες γιατί μονίμως θα έχεις στην αγκαλιά σου ένα μωρό με ότι αυτό συνεπάγεται.. Για τις θηλές να χρησιμοποιήσεις λανολινη, κάνει θαύματα. Στην αρχή είναι λογικό να πληγωθούν γιατί δεν έχουν συνηθίσει αλλά αν την βάλεις κ επουλωθούν δεν θα πονάς καθόλου!!

Mama16 γεννησες? Δεν έτυχε να σε ξαναδώ στο φόρουμ κ δεν ξερω αν το έχεις αναφέρει σε άλλο θεμα.

On 31/5/2019 at 10:18 ΜΜ, fri είπε:

Καλά θα ήταν και η δικιά μου να ξυπνάει στο 3ωρο το βράδυ αλλά μάταια κάθε μια ώρα ξυπνάει κ πεινάει...αλλά δεν μπορώ να κοιμάμαι μαζί της γιατί δεν κοιμάμαι στην ουσία..

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά κι εγώ έκανα μηνες να κοιμηθώ σερι το βράδυ. Κάθε μία, δύο, τρεις ώρες ξυπνούσε μέχρι σχεδόν τα δύο χρόνια! 

   Δεν θυμάμαι την ηλικία σας αλλά μετά το δίμηνο στρώνουν κάπως οι θηλασμοι κ οι ώρες ύπνου. 

  Βρες τρόπο να κοιμάσαι κ εσύ το βράδυ κ ακολούθησε τις συμβουλές της αργκ για διαχωρισμό της μέρας με την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Mama16 γεννησες? Δεν έτυχε να σε ξαναδώ στο φόρουμ κ δεν ξερω αν το έχεις αναφέρει σε άλλο θεμα.

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά κι εγώ έκανα μηνες να κοιμηθώ σερι το βράδυ. Κάθε μία, δύο, τρεις ώρες ξυπνούσε μέχρι σχεδόν τα δύο χρόνια! 

   Δεν θυμάμαι την ηλικία σας αλλά μετά το δίμηνο στρώνουν κάπως οι θηλασμοι κ οι ώρες ύπνου. 

  Βρες τρόπο να κοιμάσαι κ εσύ το βράδυ κ ακολούθησε τις συμβουλές της αργκ για διαχωρισμό της μέρας με την νύχτα.

Ναι κοπέλα μου γέννησα πριν 2 εβδομάδες κ ακόμα είμαι σε φάση προσαρμογής.. Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ γιατί δεν έχω χρόνο κ δεν το έγραψα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ναι κοπέλα μου γέννησα πριν 2 εβδομάδες κ ακόμα είμαι σε φάση προσαρμογής.. Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ γιατί δεν έχω χρόνο κ δεν το έγραψα!!

Να σου ζησει!!! Να χαίρεσαι τα παιδιά σου, παντα να τα καμαρωνεις και να ναι γερά! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Να σου ζησει!!! Να χαίρεσαι τα παιδιά σου, παντα να τα καμαρωνεις και να ναι γερά! 

Ευχαριστώ πολυυυυ.. Κ εσύ να χαίρεσαι τον γιο σου κ ότι επιθυμεί!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...