Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η εβδομάδα! Νεογέννητο !


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.

Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω να ανοίγω σωστά αυτό το θέμα εδώ.

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και χρειάζομαι συμβουλές απ τις πιο έμπειρες. Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 30/01/19. Μου έσπασαν τα νερά 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά που το ήθελα όσο τπτ. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα απ το πρωί πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο το στήθος μου καίει πολύ και πιάνω κόμπους σε πολλά σημεία του. Έχω πολύ γάλα από χθες το απόγευμα και εχω ανησυχήσει για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έβαλα ζεστές κομπρεσες θήλασα το κοριτσάκι μου έβγαλα αρκετή ποσότητα μαλάλωσε για λίγα λεπτά και ύστερα πάλι τα ίδια. Πρήξιμο κόμποι και αρκετά ζεστό. Η μαία που ρώτησα το πρωί πριν φύγω απ την κλινική μου είπε ότι είναι φυσιολογικό την Τρίτη μέρα αυξάνεται πολύ το γάλα και θα ρυθμιστεί στη συνέχεια. Όποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει θα το εκτιμήσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2019 at 4:50 ΜΜ, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.

Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 

ειναι μικρουλι ακομη πολυ φυσιολογικο να κουραζεται στο στηθος κ να αποκοιμιεται.αν αυτο γινει πολυ γρηγορα κ δ εχει πιει "αρκετο" γαλα ξυπνας το μωρο μιλωντας του,το χαιδευεις,πειραζεις αυτακια,μυτουλα,στην αναγκη το ξεντυνεις η το κανεις μπανιο

ειναι φυσιολογικο να ζηταει ανα μιση ωρα,η να κοιμαται αφου πιει γαλα να το αφηνεις στο κρεβατι του κ να ξυπναει για θηλασμο ξανα η να θηλαζει για 3-4ωρες συνεχομενα

εσυ απο μονη σου του προσφερεις ανα διωρο μερα-νυχτα

για να ξερεις αν εφαγε μετρας βρεγμενες πανες

αν θηλαζεις ετσι,δ νομιζω οτι θα εχεις θεμα με το να μην του φτανει.παρολα αυτα μπορεις παραλληλα να χρησιμοποιεις κ το θηλαστρο 8 φορες την ημερα ωστε να υπαρχει επιπλεον ερεθισμα της θηλης κ οσο βγαζεις να το δινεις σε συμπληρωμα καλυτερα οχι με μπιμπερο,να μην μαθαινει στη γρηγορη ροη.μην δινεις πιπιλα στο μωρο,αν το κανεις.περισσοτερο απο 40-50μλ 8 φορες την ημερα δ χρειαζεται σαν συμπληρωμα

καλυτερα να μιλησεις κ με συμβουλο θηλασμου,να σε κατευθυνει σε αυξηση παραγωγης αν την χρειαζεσαι 

να σου ζησει!

22 ώρες πρίν, elena88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω να ανοίγω σωστά αυτό το θέμα εδώ.

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και χρειάζομαι συμβουλές απ τις πιο έμπειρες. Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 30/01/19. Μου έσπασαν τα νερά 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά που το ήθελα όσο τπτ. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα απ το πρωί πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο το στήθος μου καίει πολύ και πιάνω κόμπους σε πολλά σημεία του. Έχω πολύ γάλα από χθες το απόγευμα και εχω ανησυχήσει για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έβαλα ζεστές κομπρεσες θήλασα το κοριτσάκι μου έβγαλα αρκετή ποσότητα μαλάλωσε για λίγα λεπτά και ύστερα πάλι τα ίδια. Πρήξιμο κόμποι και αρκετά ζεστό. Η μαία που ρώτησα το πρωί πριν φύγω απ την κλινική μου είπε ότι είναι φυσιολογικό την Τρίτη μέρα αυξάνεται πολύ το γάλα και θα ρυθμιστεί στη συνέχεια. Όποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει θα το εκτιμήσω. 

κατεβηκε το γαλα,προσεχε να μην σου γυρισει σε μαστιτιδα.αν ανεβασεις πυρετο κλπ.παρολα αυτα θηλαζεις κανονικα,κ με οποιον γιατρο μιλησεις να το διευκρινισεις

στην ουσια χρειαζεται καλο αδειασμα το στηθος.ζεστες κομπρεσες πριν τον θηλασμο,κ κρυες μετα,πχ σακουλακι αρακα απο καταψυξη.θηλαζεις πολυ,κ σε διαφορες στασεις.επισης βοηθαει πολυ να αδειασεις το στηθος με το χερι στο ντουζ.να πεφτει ζεστο νερο στην πλατη σου,κ εσυ σκυμμενη μπροστα να βγαζεις γαλα.προσεχε με το θηλαστρο μην βγαζεις παραπανω απο οσο χρειαζεται κ απλα δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος

για 1ωρα τουλ μην αλλαζεις στηθος στο μωρο.για παραδειγμα,θηλαζεις στις 2κ αποκοιμεται,αν ξαναξυπνησει 2:30 δωσε το ιδιο.η αν το βλεπεις να χορταινει δωσε γευμα κ στηθος.γενικα οι πολλες εναλλαγες στηθους δ χρειαζονται εφοσον εχει κατεβει το γαλα

να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας δείτε εδώ 

 

https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

και εδώ για λίστα παιδιάτρων πιστοποιημένων συμβούλων  θηλασμού, ζυγίσεις και άλλες πληροφορίες

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

https://parents.org.gr/2015/05/27/10525-tilefoniki-grammi-gia-ton-thilasmo-alkyoni/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2019 at 8:42 ΜΜ, elena88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω να ανοίγω σωστά αυτό το θέμα εδώ.

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και χρειάζομαι συμβουλές απ τις πιο έμπειρες. Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 30/01/19. Μου έσπασαν τα νερά 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά που το ήθελα όσο τπτ. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα απ το πρωί πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο το στήθος μου καίει πολύ και πιάνω κόμπους σε πολλά σημεία του. Έχω πολύ γάλα από χθες το απόγευμα και εχω ανησυχήσει για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έβαλα ζεστές κομπρεσες θήλασα το κοριτσάκι μου έβγαλα αρκετή ποσότητα μαλάλωσε για λίγα λεπτά και ύστερα πάλι τα ίδια. Πρήξιμο κόμποι και αρκετά ζεστό. Η μαία που ρώτησα το πρωί πριν φύγω απ την κλινική μου είπε ότι είναι φυσιολογικό την Τρίτη μέρα αυξάνεται πολύ το γάλα και θα ρυθμιστεί στη συνέχεια. Όποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει θα το εκτιμήσω. 

Ζεστές κομπρεσες ή μπάνια πριν το θηλασμο, θηλαζε τακτικά  κ απ τα δυό στήθη κ κρύες κομπρεσες λάχανου αν νιώθεις πρήξιμο μετά το θηλασμο. Το μωρό καλό είναι να θηλάζει με το πιγουνι στραμμένο στο πονεμενο σημείο. Αν μπορεις κανε κ  μασαζ προς την θηλη πριν ή κατά την διάρκεια του θηλασμου ώστε να βοηθάς την ροή του γάλακτος. 

On 2/2/2019 at 4:50 ΜΜ, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.

Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 

Ο θηλασμός πρεπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος. Δηλαδή θηλαζεις οπότε ζητά το μωρό και όσο ζητά. Μην κοιτάς το ρολοι. Εγώ πχ είχα οδηγίες για θηλασμό κάθε τρεις ώρες από ένα τέταρτο στο κάθε στήθος που ήταν λάθος. Αν νομιζεις πως χρειάζεται συμπλήρωμα το δίνεις μετά το θηλασμο και να μην είναι πλήρες γεύμα σε ml. Καλό είναι να θηλαζεις πριν το μωρό αρχίσει να πειναει πολύ και κλαίει. Αν δεις και βγάζει γλωσσιτσα ψάχνοντας αριστερά δεξιά είναι ένα πρώιμο σημάδι. Αν τώρα το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πχ 30ml το μειωνεις σταδιακά βάζοντας πιο πολύ το μωρό στο στηθος. Όσο περισσότερο θηλαζεις τόσο θα αυξάνεται το γάλα σου. 

 

Να σας ζήσουν τα μωρά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/2/2019 at 4:50 ΜΜ, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.

Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 

Προσεχε να μην μαθει με το μπουκαλι.για τα βρεφη ειναι πολυ πιο ευκολο να ρουφανε απκ το μπιμπερο ενω με το στηθοσ χρειαζεται παραπανω προσπαθεια. ισωσ γι αυτο να προτιμαει μπουκαλι.

επιπλεον νομιζω πψσ απο πολυ νωρισ χρησιμοποιεισ θηλαστρο..νομιζω πρεπει να εδραιωθει ο θηλασμοσ κ μετα..ασ απαντησει κπ που να ξερει..

Κ γενικα θηλαζε για οσο το ζητησει..κ οποτε το ζητησει.ε

 

On 2/2/2019 at 8:42 ΜΜ, elena88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω να ανοίγω σωστά αυτό το θέμα εδώ.

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και χρειάζομαι συμβουλές απ τις πιο έμπειρες. Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 30/01/19. Μου έσπασαν τα νερά 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά που το ήθελα όσο τπτ. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα απ το πρωί πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο το στήθος μου καίει πολύ και πιάνω κόμπους σε πολλά σημεία του. Έχω πολύ γάλα από χθες το απόγευμα και εχω ανησυχήσει για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έβαλα ζεστές κομπρεσες θήλασα το κοριτσάκι μου έβγαλα αρκετή ποσότητα μαλάλωσε για λίγα λεπτά και ύστερα πάλι τα ίδια. Πρήξιμο κόμποι και αρκετά ζεστό. Η μαία που ρώτησα το πρωί πριν φύγω απ την κλινική μου είπε ότι είναι φυσιολογικό την Τρίτη μέρα αυξάνεται πολύ το γάλα και θα ρυθμιστεί στη συνέχεια. Όποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει θα το εκτιμήσω. 

Ελπιζω νσ ναι αυτο που σου ειπε η μαια..εχω ακουσει πωσ συμβαινει.να το αποσυμφορεισ με το χερι σου.

Παντωσ ο πυρετοσ στο στηθοσ ειναι κ συμπτωμα μαστιτιδασ..εμενα εκαιγε κ σε ενα σημειο ειχε πετρωσει..δεν μσλσκωνε με τιποτσ κ εβγαζε μονο σταγονεσ.

Εγω το επαθα 2 φορεδ επειδη δεν αδειαζα καλα το στηθoς( εδινα κ σπο τα 2 καθε φορα).

οταν εμαθα να δινω σε καθε θηλασμο το ενα στηθοσ  (κ γισ τισ επομενεσ 2 ωρεδ το ιδιο αν πεινουσε πσλι)δεν μου ξανσ συνεβη.

Κανε μθα ερωτηση στο γυνσικολογο..μη το αφηνεισ ετσι..

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2019 at 8:42 ΜΜ, elena88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ελπίζω να ανοίγω σωστά αυτό το θέμα εδώ.

Κορίτσια έχω λίγο αγχωθεί και χρειάζομαι συμβουλές απ τις πιο έμπειρες. Γέννησα το κοριτσάκι μου στις 30/01/19. Μου έσπασαν τα νερά 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να γεννήσω φυσιολογικά που το ήθελα όσο τπτ. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα απ το πρωί πριν φύγουμε απ το μαιευτήριο το στήθος μου καίει πολύ και πιάνω κόμπους σε πολλά σημεία του. Έχω πολύ γάλα από χθες το απόγευμα και εχω ανησυχήσει για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έβαλα ζεστές κομπρεσες θήλασα το κοριτσάκι μου έβγαλα αρκετή ποσότητα μαλάλωσε για λίγα λεπτά και ύστερα πάλι τα ίδια. Πρήξιμο κόμποι και αρκετά ζεστό. Η μαία που ρώτησα το πρωί πριν φύγω απ την κλινική μου είπε ότι είναι φυσιολογικό την Τρίτη μέρα αυξάνεται πολύ το γάλα και θα ρυθμιστεί στη συνέχεια. Όποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου πει θα το εκτιμήσω. 

Αυτό ακριβώς είναι κατέβηκε απότομα γάλα...Πήγα χθες και άδειασα με το επαγγελματικό θήλαστρο της κλινικής. Έβγαλα 80ml από κάθε στήθος παρόλο που όλη νύχτα έβγαζα και με το χέρι. Σήμερα πάλι το ίδιο. Έχει πάει ο σύζυγός να μου πάρει θήλαστρο τώρα για να βγάλω πάλι. Εντομεταξύ η μπέμπα μου μάλλον έπαθε σύγχυση θηλών απ το ξένο που της έδωσα και ενώ πιάνει το στήθος δεν τραβάει γάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο μικρός μου μπήκε στη μονάδα νεογνών επειδή είχε καταπιεί πολύ αμνιακό υγρό και δυσκολεύτηκε να αναπνέει μόνος του, αναγκαστικά του έδωσαν μπιμπερό εκεί. Γιαυτό και δυσκολεύεται στο θηλασμό τώρα μου είπαν... Θήλαστρο μου είπαν να χρησιμοποιώ για να κατεβάσω γάλα.....  Προς το παρόν δεν έχω και πολύ γάλα... Γιαυτό και συμπληρώνω με αγοραστο... 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου. θα σου πω κάτι συγκεκριμένο - εάν θέλεις να θηλάσεις, πραγματικά, μην περιμένεις ούτε μια μέρα παραπάνω (γιατι κάθε μερα που χανεις,  καθε μερα που κανεις κατι λαθος επειδη ειναι ανίδεοι και δεν τους ενδιαφέρει αν θα θηλάσεις ή όχι,  τόσο πιο μακριά πηγαίνεις από την εδραίωση του θηλασμού)

και  επένδυσε στην πρώτη επισκεψη από παιδίατρο πιστοποιημένη συμβουλο  θηλασμού ! απευθείας - ! 

εγώ παρότι ήξερα πάρα πολλά πράγματα καθυστέρησα, και ήδη την 10η ημέρα που ήρθε η παιδίατρος πιστοποιημένη συμβουλος,  η παραγωγή δνε είχε ρυθμιστεί παρότι το μωρό συνεχεια το χα στο στήθος, δεν το έπιανε καλά και δεν γκρινιαζε πολυ. 

Εγώ Ταλαιπωρήθηκα 3 μήνες και εκανα επαναγαλακτισμό με αντλήσεις  -εχει πολύ θυσια ο επαναγαλακτισμός !, - άξιζε όμως για τα πάντα, θηλάσαμε αρκετό καιρό και ήταν υπέροχο! 

 

Το θήλαστρο πρεπει καποιος να σε εκπαιδευσει στο πως , πότε και για ποιό λόγο.  Το πόσο γάλα έχεις δεν μπορείς να το ξέρεις, το πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα είναι πολύ σχετικό, και εάν συμπλη΄ρωνεις με αγοραστό, έχει τελειώσει η υπόθεση από πολύ νωρίς. Εάν θέλεις να θηλάσεις πρέπει καποιος να σε υποστηρίξει στο να μην δινεις αγοραστό. 

Το αντλημένο σου θα αρκούσε κανονικά, και εγώ πχ που επιβεβαιωμένα δεν είχα αρκετό γάλα, ΔΕΝ χρειάστηκε να δώσω ξένο, έδινα απλώς το δικό μου το αντλημένο και ας ήταν μόνο 40 μλ    από όλες τις καθημερινές αντλήσεις. 

Η οδηγία να δώσεις στην 6η μέρα αγοραστό επειδή "'δεν εχεις γάλα" τη στιγμή που δεν εχουν περάσει αρκετές ημέρες για να αποδεικνύεται χαμηλή πρόσληψη βάρους είναι ΛΑΘΟΣ.

Πάρε επαγγελματική άποψη πριν ακολουθήσεις οδηγίες ανθρώπων που ΔΕΝ τους ενδιαφέρει αν θα θηλάσεις ή όχι.  

 

3 ώρες πρίν, elena88 είπε:

Αυτό ακριβώς είναι κατέβηκε απότομα γάλα...Πήγα χθες και άδειασα με το επαγγελματικό θήλαστρο της κλινικής. Έβγαλα 80ml από κάθε στήθος παρόλο που όλη νύχτα έβγαζα και με το χέρι. Σήμερα πάλι το ίδιο. Έχει πάει ο σύζυγός να μου πάρει θήλαστρο τώρα για να βγάλω πάλι. Εντομεταξύ η μπέμπα μου μάλλον έπαθε σύγχυση θηλών απ το ξένο που της έδωσα και ενώ πιάνει το στήθος δεν τραβάει γάλα. 

Γειά σου!  ΚΟΥΡΑΓΙΟ! 

 

είσαι πολύ τυχερή που έχεις τέτοια ποσότητα γάλακτος. μην δίνεις ΚΑΝΕΝΑ ξένο γάλα, η ποσότητα που βγάζεις είναι υπεραρκετή! εάν κάποιος συστήνει να δινεις ξενο γάλα με τέτοιες ποσότητες ΔΕΝ τον ενδιαφέρει να θηλάσεις. Εάν θέλεις να θηλάσεις πάρε σωστές συμβουλές από πιστοποιημένους συμβουλους θηλασμού , παιδίατρους. 

έχει πάρα πολλούς. 

Δεν είναι σωστή συμβουλή με τέτοια παραγωγή να δίνεις ξένο. 

Για να τραβήξει γάλα πρέπει να σου δείξει κάποιος πως το μωρό θα θηλάσει σωστά, πρέπει να πιάσει την θηλή βαθειά μέσα στο στόμα του, και θα πρέπει να πεινάει. 

Αν δεν πεινάει είναι εντελώς αναίτιο να προσπαθεί να βγάλει γάλα από το στήθος. 

Να μην σε ανησυχεί αυτό όμως, γιατί ένα μωρό που θα του δέιξει καποιος πως να πιάσει τη θηλή,  θα το μάθει! 

δεν παθαίνει τόσο γρήγορα συγχιση, αν επιμείνεις θα τα καταφέρει. 

Αντε να βγείτε γρήγορα !! 

για να πιασει θηλή, πρεπει να είναι ορθάνοιχτο το στόμα,  και τότε το φυσικό ένστικτο θα λειτουργήσει. Το πιο συχνό είναι ότι φοβόμαστε μην το πνίξουμε το μωρό και του δίνουμε μόνο τη θηλή, και αυτό δε κανει τίποτα παρα μόνο μας πληγώνει παθαίνουμε πληγές κλπ. Βλέπουμε το μωρό τόσο μικρό και δε μπορούμε να φανταστούμε ότι η φύση έχει προγραμματίσει να μπορέσει να βγάλει γάλα αρκεί να μπεί στο σωστό σημείο η θηλή. 

Χρειάζεσαι σύμβουλο, οι περισσότερες μαίες δεν έχουν θηλάσει, δεν ξέρουν!!!! Δεν επαρκεί με την  ΚΑΜΙΑ η καθοδήγησή τους!!

Εάν θέλεις να θηλάσεις, πάρε συμβουλές από τα σωστά άτομα που ειναι εκπαιδευμένα για αυτό. 

Εάν πήγαινες το αυτοκίνητό σου στο συνεργείο ,δεν θα ρώταγες συμβουλή από την γραμματεία του συνεργείου, αλλά από τον μάστορα τον εκπαιδευμένο. 

Οι μαίες δεν είναι πιστοποιημένες συμβουλοι θηλασμού. βοηθάνε στη γέννα, αντε να ξέρουν πέντε πράγματα, αλλά το να είναι εκπαιδευμένες,  εάν δεν έχουν πιστοποιηση, 

απλώς ΔΕΝ είναι!  Δεν εξηγείται και αλλιώς τέτοια άμεση διάθεση να δώσουν ξένο γάλα, εάν εσύ βγάζεις αβέρτα τα ml τόσων λίγων ημερών! 

 

ειναι συγκινητικό γιατι το μωρό αυτό είναι μωρό ΜΕΝΝ, έχει σημαδάκια ακόμα στη κοιλίτσα του!....

 

 

 

 

Το σωστό πιάσιμο θηλής!

είναι καλό να ξεκινάς με το μωρό να ακουμπάει στο στέρνο για να ξυπνήσει 

 

μυρίζοντας το μωρό,  κ το κεφάλι του , το σώμα της μαμάς κατεβάζει γάλα. !

δεν ζουλάμε ποτέ τον αυχένα ή το κεφάλι, αλλά περισσότερο την ωμοπλάτη.  απλώς με τα δάχτυλα ελέγχουμε λιγο το κεφάλι να ειναι σταθερο αλλα δεν το πιέζουμε!

 

το σαγόνι πρεπει να κοιταει προς τα πανω. για αυτο το σκοπο μας δειχνει η κυρια ποσο δυσκολο ειναι και για εμας να καταπιουμε αν ειναι κυρτος ο αυχένας κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά δεν χρειάζεσαι θήλαστρο με τόσο γάλα! γιατί βγάζεις με το θήλαστρο, ναι εχει δικιο η τζενακι μπορεί να σου κανει υπερπαραγωγή. 

να ξέρεις υπαρχει λιπαρό γαλα που είναι στο τελος του θηλασμού, και όταν εχεις υπερπαραγωγή το μωρό δε προλαβαίνει να φτάσει στο καλό γάλα, την "κρέμα" γάλακτος :-) και πίνει συνέχεια το πιο αραιό γάλα που βγαίνει στην αρχή, στουμπώνει, και δεν παίρνει και αρκετό βάρος. 

δεν ειναι λοιπόν στα ml  η δυναμη του γάλακτος!! 

Link to comment
Share on other sites

το αισιοδοξο του θεματος κ για τις δυο,ειναι οτι τα μωρα σας ειναι παρα πολυ μικρα ακομη κ πολυ ευκολο ακομη κ αν εμαθαν στο μπιμπερο να ξεμαθουν κ να θηλασουν πολυ καλα

δ νομιζω οτι καποια απο τις δυο χρειαζεται πραγματικα συμπληρωμα η αντλησεις

παρα μονο συνεχεια το μωρο στο στηθος κ ενα ατομο για υποστηριξη κ σωστη ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Belleblue έχουμε βγει απ τηβ κλινική από 3 ημερών. Ήμασταν και οι δύο καλά και δεν χρειαζόταν να μείνουμε άλλο. Οι μαίες όχι μόνο δεν με βοήθησαν αλλά μου έκαναν και ζημιά στις θηλές. Απ την πρώτη μέρα έχω πληρωμένες θηλές. Προσπαθώντας να μεβοηθήσουν να θηλάσω μου έλεγαν ότι πρέπει να στηρίζω το στήθος από κάτω και με τον αντίχειρα να πιέζω από πάνω προς τη θηλή χωρίς όμως να ακουμπάω τη μαύρη περιοχή. Αυτές για να τελειώνουν όμως πήγαιναν κατευθείαν με αντίχειρα και δείκτη και έπιαναν ακριβώς πάνω στη μαύρη περιοχή και ζούπαγαν μέσα στο στόμα του μωρού μου. Καταλαβαίνεται δεν χρειάζεται να σας πω κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. .......κορίτσια πως είστε πως τα πάτε; θέλετε καμιά βοήθεια αλλη?

συμβουλεύτηκε καμιά σας σύμβουλο θηλασμού, για να μπορέσετε να απεμπλακείτε από το ξένο/μην έχετε άγχος; εάν θέλετε να θηλάσετε αποκλειστικά, και για αρκετό καιρό, να ξέρετε ότι πρέπει τώρα να το κάνετε να μη δωσετε δηλαδή άλλο ξένο -  όσο περισσότερες μερες καθυστερήσετε να το σταματήσετε τόσο πιο δυσκολο ειναι να το σταματήσετε μετά - ενώ επισης δε μπορεί να εδραιωθεί ο θηλασμός δηλαδή απλώς μετά γίνεται πιο πολύ το συμπλήρωμα μέχρι που το μωρό βαριέται πια να θηλαζει γιατι ειναι πιο ευκολο κ γρήγορο το άλλο γάλα. . 

ο θηλασμός εδραιώνεται τις πρώτες εβδομάδες, δεν είναι μόνο θέμα ημερών οπότε θέλει προσοχή! καλή επιτυχία, περιμένουμε νέα! 

welcome to reality.....!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, belleblue είπε:

κατάλαβα. .......κορίτσια πως είστε πως τα πάτε; θέλετε καμιά βοήθεια αλλη?

συμβουλεύτηκε καμιά σας σύμβουλο θηλασμού, για να μπορέσετε να απεμπλακείτε από το ξένο/μην έχετε άγχος; εάν θέλετε να θηλάσετε αποκλειστικά, και για αρκετό καιρό, να ξέρετε ότι πρέπει τώρα να το κάνετε να μη δωσετε δηλαδή άλλο ξένο -  όσο περισσότερες μερες καθυστερήσετε να το σταματήσετε τόσο πιο δυσκολο ειναι να το σταματήσετε μετά - ενώ επισης δε μπορεί να εδραιωθεί ο θηλασμός δηλαδή απλώς μετά γίνεται πιο πολύ το συμπλήρωμα μέχρι που το μωρό βαριέται πια να θηλαζει γιατι ειναι πιο ευκολο κ γρήγορο το άλλο γάλα. . 

ο θηλασμός εδραιώνεται τις πρώτες εβδομάδες, δεν είναι μόνο θέμα ημερών οπότε θέλει προσοχή! καλή επιτυχία, περιμένουμε νέα! 

welcome to reality.....!

Δύο μέρες δεν έχω δώσει καθόλου ξένο. Δίνω δικό μου που αντλώ με θήλαστρο νοσοκομειακό. Στόχος μουόμως είναι να γύρισει το μωρο στο στήθος. Σήμερα έβαλα την μπέμπα νου στο στήθος και δεν αντέξαμε ούτε ρ λεπτά εκνευρίστηκε το κοριτσάκι μου αμέσως. Έχω μιλήσει με τη σύμβουλο την περιμένω να έρθει αύριο ή την Παρασκευή. Θα σας ενημερώσω για το τι είπαμε  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία! μπράβο που έκανες το βήμα για σύμβουλο! ελπίζω να είναι αποτελεσματική και να τα καταφέρετε! ήδη είναι πολύ σημαντικό που της δίνεις το γάλα σου! 

ερώτημα, το στήθος σου τώρα πονάει ? ή μπα? αν πονάς, πάρε κανένα νουροφέν (αντιφλεγμονώδες παυσίπονο) για να είσαι και λίγο πιο άπονη όταν πιάσει πάλι το στήθος. 

επιτρέπεται το νουροφεν .(ibuprofen) . 

μη φοβάσαι εάν εκνευρίζεται! θα τα καταφέρει - πίστεψέ το!  

Φαντάσου σε λίγο καιρό πολύ γρήγορα  που θα στέκεται στα πόδια της, θα σου γκρινιάζει να πάρει από το ράφι κάτι που δεν επιτρέπεται πχ καποιο γυαλι ή κάτι άλλο και θα σου εκνευρίζεται για αυτό - θα την καθοδηγείς και ας εκνευρίζεται και ας κλαίει, σε αυτό που είναι καλό για εκείνη!  οπότε, εάν νιώθεις τύψεις αν εκνευρίζεται, σκέψου αυτό! 

για όλη της και σου την ζωή απο εδώ και πέρα, θα σου εκνευρίζεται με κάτι κάθε μέρα 50χ plus AXAXX!

 - όσο και αν θέλεις να τα κάνεις όλα τέλεια, δεν έιναι αυτό το ζητούμενο, και ούτε και αναγκαίο ή καλό. Άρα, μην φοβάσαι, ειδικά όταν αυτο που θες να κάνεις ειναι απολύτως για το καλό της. ο θηλασμός στο στήθος πετυχαίνει καλύτερα γιατί έτσι υπαρχουν και βιοχημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο, απο την μυρουδιά του σώματος και την ζεστασιά, είναι δηλαδή ένας συνδυασμός, όχι μονο το γάλα. 

Φυσικά και το γάλα από μόνο του, είναι χρυσός, τι να το συζητάμε τώρα :) τελος παντων, καλη επιτυχία! !

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elena88 είπε:

Δύο μέρες δεν έχω δώσει καθόλου ξένο. Δίνω δικό μου που αντλώ με θήλαστρο νοσοκομειακό. Στόχος μουόμως είναι να γύρισει το μωρο στο στήθος. Σήμερα έβαλα την μπέμπα νου στο στήθος και δεν αντέξαμε ούτε ρ λεπτά εκνευρίστηκε το κοριτσάκι μου αμέσως. Έχω μιλήσει με τη σύμβουλο την περιμένω να έρθει αύριο ή την Παρασκευή. Θα σας ενημερώσω για το τι είπαμε  

 

μπραβο που δινεις αντλημενο!

αν δ καθεται στηθος προσπαθησε να την πιανεις στον υπνo,μπορει να το δεχτει πιο ευκολα

ξαπλωστε απλα διπλα διπλα,εσυ απο πανω ξεντυμενη,χωρις να την πιεζεις να θηλασει,γενικα επαφη skin to skin,μπορειτε να κανετε μαζι κ μπανιο

προσεχε να μην χρησιμοποιεις πολυ εντονα αρωματα-αφρολουτρα

προτιμα ηδη την πιο γρηγορη ροη του μπιμπερο η δ μπορει να πιασει γτ ειναι γεματο το στηθος;

μπορεις πριν την βαλεις να βγαλεις λιγο με το χερι,για να εχει κ κατευθειαν μολις το πιασει.κ να κανεις μαλαξεις οσο θηλαζει

επισης μπορεις να δινεις το αντλημενο με σωληνακια sns της medela,θα βοηθησει γτ θα πιπιλα στο στηθος αλλα θα τρεχει το συμπληρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Θηλαζω την μπεμπα αποκλειστικά. Είναι  4 βδομαδων. Γιατί το στήθος μου την μια μέρα ειναι φουσκωμενο κ το νιώθω γεμάτο και την άλλη μέρα  είναι μαλακό; (πάντως αν το πιεζω βγάζει γαλα). Έχει να κάνει με το φαγητό που τρωω; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα! Θηλαζω την μπεμπα αποκλειστικά. Είναι  4 βδομαδων. Γιατί το στήθος μου την μια μέρα ειναι φουσκωμενο κ το νιώθω γεμάτο και την άλλη μέρα  είναι μαλακό; (πάντως αν το πιεζω βγάζει γαλα). Έχει να κάνει με το φαγητό που τρωω; 

Να σου ζησει ! Μήπως τις μερες που το νιώθεις μαλακό θηλαζεις περισσότερο σε σχέση με τις μέρες που το νιώθεις φουσκωμένο? 

    Είναι φυσιολογικο κ όταν εδραιωθεί ο θηλασμός στις 40 μέρες πάνω κάτω το στήθος θα είναι μαλακο και θα νιωθεις πρήξιμο μόνο οταν έχεις ωρες να θηλασεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα μωρακι 12 ημερών που θηλάζω. Τα τελευταία 2 βραδια την ξυπνάω για να φάει, δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά τη φορά και γυρνάει το κεφάλι της για να κοιμηθεί. προσπάθησα να της δωσω συμπλήρωμα σκόνη αλλά δεν το έπινε με τίποτα(γενικά έχει ξαναπιει σκόνη κ δεν είχε κάποιο θέμα). Σήμερα το μεσημέρι που έκατσε 40 λεπτά στο στήθος ειχε αναγωγή, πραγμα που δεν είχαμε ξαναδεί. Δεν έχει ανεβάσει πυρετό κ έχει παρει το βάρος που προβλέπεται, αλλά έχει αλλάξει η στάση της και δείχνει να βαριέται να φάει κ πρέπει να τη γαργαλάω κλπ για να μην κοιμηθεί στο στήθος. Τι μπορεί να φταίει; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Angelatsi είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μωρακι 12 ημερών που θηλάζω. Τα τελευταία 2 βραδια την ξυπνάω για να φάει, δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά τη φορά και γυρνάει το κεφάλι της για να κοιμηθεί. προσπάθησα να της δωσω συμπλήρωμα σκόνη αλλά δεν το έπινε με τίποτα(γενικά έχει ξαναπιει σκόνη κ δεν είχε κάποιο θέμα). Σήμερα το μεσημέρι που έκατσε 40 λεπτά στο στήθος ειχε αναγωγή, πραγμα που δεν είχαμε ξαναδεί. Δεν έχει ανεβάσει πυρετό κ έχει παρει το βάρος που προβλέπεται, αλλά έχει αλλάξει η στάση της και δείχνει να βαριέται να φάει κ πρέπει να τη γαργαλάω κλπ για να μην κοιμηθεί στο στήθος. Τι μπορεί να φταίει; 

Να σου ζησει! Θηλάζει αποκλειστικά? Και την μερα δεν δείχνει ενδιαφέρον στο στήθος? Ή μύτη της μήπως είναι βουλωμενη? Νομίζω πως είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Angelatsi είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μωρακι 12 ημερών που θηλάζω. Τα τελευταία 2 βραδια την ξυπνάω για να φάει, δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά τη φορά και γυρνάει το κεφάλι της για να κοιμηθεί. προσπάθησα να της δωσω συμπλήρωμα σκόνη αλλά δεν το έπινε με τίποτα(γενικά έχει ξαναπιει σκόνη κ δεν είχε κάποιο θέμα). Σήμερα το μεσημέρι που έκατσε 40 λεπτά στο στήθος ειχε αναγωγή, πραγμα που δεν είχαμε ξαναδεί. Δεν έχει ανεβάσει πυρετό κ έχει παρει το βάρος που προβλέπεται, αλλά έχει αλλάξει η στάση της και δείχνει να βαριέται να φάει κ πρέπει να τη γαργαλάω κλπ για να μην κοιμηθεί στο στήθος. Τι μπορεί να φταίει; 

Βαριέται να φάει η στο δεκάλεπτο απλά αρχίζει να βαριέται ; 

Μπορεί πλέον να έμαθε να πίνει σωστά και να μην πεινάει άλλο ! 

Σε όλα τα μωρα αρέσει να πιπιλάνε και να κοιμούνται ! 

Αλλο να μην πλησιάζει θηλή , άλλο το θηλάζει για 5 -10 λεπτά και βαριέται , άλλο είναι νωχελικό όταν τρώει . 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Angelatsi είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μωρακι 12 ημερών που θηλάζω. Τα τελευταία 2 βραδια την ξυπνάω για να φάει, δεν τρώει πάνω από 10 λεπτά τη φορά και γυρνάει το κεφάλι της για να κοιμηθεί. προσπάθησα να της δωσω συμπλήρωμα σκόνη αλλά δεν το έπινε με τίποτα(γενικά έχει ξαναπιει σκόνη κ δεν είχε κάποιο θέμα). Σήμερα το μεσημέρι που έκατσε 40 λεπτά στο στήθος ειχε αναγωγή, πραγμα που δεν είχαμε ξαναδεί. Δεν έχει ανεβάσει πυρετό κ έχει παρει το βάρος που προβλέπεται, αλλά έχει αλλάξει η στάση της και δείχνει να βαριέται να φάει κ πρέπει να τη γαργαλάω κλπ για να μην κοιμηθεί στο στήθος. Τι μπορεί να φταίει; 

Αν παιρνει βαρος και κανει αρκετες πανες δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Οταν θηλαζει, κανει εντονη κινηση το σαγονι της; Φουσκωνουν τα μαγουλακια; Ακουγεται το "γκλουπ" που καταπινει; Δεν καθονται ολα τα νεογεννητα με τις ωρες στο στηθος, υπαρχουν καποια που εξ'αρχης ρουφανε τοσο αποτελεσματικα που τελειωνουν γρηγορα. Οι αναγωγες ειναι φυσιολογικες στα μωρα, εκτος κι αν ειναι εμετοι τυπου ρουκετας αρκετες φορες μεσα στη μερα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα έχω μια μπεμπουλα 10 ημερών. Στην αρχή δεν έπιανε καθόλου το στήθος μου μετά κάπως κουτσοκαταφεραμε να πιάσουμε (με πληγωμένες θηλές αίματα κτλ..) τώρα όταν την βάζω κάθεται πάνω από μια ώρα και θηλάζει και δεν χορταίνει με τίποτα. Όταν την βγάζω να ρευτεί επειδή την έχει πάρει ο ύπνος ξυπνάει κ πάλι ψάχνει να φάει..έχω απελπιστει εντάξει την ημέρα οκ πάει κ έρχεται αλλά το βράδυ είναι μαρτύριο ξυπνάω κάθε μια ώρα θηλάζει μια ώρα κ παλι από την αρχή. Να σημειώσω ότι έχει πονοκοιλο μέρα νύχτα κ δεν ηρεμεί με τίποτα ,έχει κ πολλά αέρια...δώστε μου τα φώτα σας οι πιο ειδικές κ έμπειρες.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...