Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναμνηστικά γέννησης για φίλους


little lamb

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πιθανότατα να μην έχω ανοίξει το θέμα στην κατάλληλη ενότητα, αλλά δεν ταίριαζε και πουθενά αλλού.

Σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποιο ενθύμιο ή κέρασμα που θα δίνουμε σε όσους έρθουν να μας επισκεφθούν όταν γεννηθεί το μωράκι. 

Έχω δει διάφορα γλυκάκια διακοσμημένα με μωρουδιακά θέματα, όπως μπισκοτάκια με ζαχαρόπαστα, cakepops με φατσούλα μωρού κλπ. Αυτά είναι μια πιθανότητα.

Περισσότερο όμως θα θέλαμε κάτι που να μείνει ως αναμνηστικό στον κόσμο. Να μην είναι όμως και κάτι πολύ grande σαν μπομπονιέρα βάφτισης. Έχετε καμία ιδέα;

Όταν είχε γεννήσει η αδελφή μου, είχε φτιάξει η μητέρα μας λικέρ και το είχαν βάλει σε μπουκαλάκια που τα είχαν διακοσμήσει με κορδέλες κλπ να θυμίζει τη γέννηση. Αυτό ήταν ωραίο, αλλά σκέφτομαι μήπως επαναλαμβανόμαστε αν κάνουμε το ίδιο (και μετά στα επόμενά μας παιδιά αν το κάνουμε θα είμαστε τελείως προβέψιμοι, χαχα!)

Είδα και κάτι σαπουνάκια, αλλά νομίζω αυτό θα μπορούσε να ήταν σε βάφτιση.

Από την άλλη βέβαια νομίζω ότι συνήθως δεν δίνουν τίποτα, μόνο γλυκό, ή κάνω λάθος; Ξέρετε αν συνηθίζεται κάτι αναμνηστικό/ευχαριστήριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε εμένα είχε φέρει η πεθερά μου κάτι τεράστια σοκολατάκια γάλακτος που ήταν ροζ φιογκοι . Ηταν πολύ νόστιμα , τα ειχα τσακίσει και έδινα και σε κάθε μαία βάρδιας και απο ένα χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

Πότε γεννάς περίπου?

 

Αν γεννάς μέσα στις απόκριες, μπορείς να βρεις κάτι θεματικό (π.χ. μικρό διακοσμητικό) και να γράψεις/ζωγραφίσεις πάνω την ημερομηνία της γέννησης του παιδιού. Αν γεννάς όταν πλησιάζει το Πάσχα, επίσης μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο (π.χ. ξύλινα αβγουλάκια).

 

Έχω επισκεφθεί μωρό που γεννήθηκε μέσα στα Χριστούγεννα και δίνανε μικρές μονόχρωμες μπαλίτσες με ζωγραφισμένη την ημερομηνία γέννησης πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Γεννάω μετά το Πάσχα, μέσα στον Μάιο, οπότε δεν έχει κάτι θεματικό... Έχω καιρό ακόμα, απλά μου ήρθε να ρωτήσω!

Γλυκό είθισται για να τους «γλυκανεις» , να τους ευχαριστήσεις για την επίσκεψη. Αναμνηστικά που μένουν κατά κανόνα «δεν μένουν» μην αυταπατάστε . Με την πρώτη ευκαιρία πάνε για ανακύκλωση , εκτός κι αν μιλάμε για εξαιρετικα στενή συγγένεια πχ γιαγιά/παππού/αδέρφια . Γενικά αυτά που «μένουν» κατ’ εμε είναι ξεπερασμένα . 

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση συμφωνώ και για τον ίδιο λόγο θεωρώ λίγο χαζό το να πάρει κανείς ακριβές μπομπονιέρες ή προσκλητήρια πχ σε γάμους και βαφτίσια, γιατί το πιθανότερο είναι να πεταχτούν. Ακόμα και τα δώρα σε γιορτές κλπ, προτιμώ τα αναλώσιμα (π.χ. καλλυντικά) παρά να μαζεύονται ένα σωρό μπιχλιμπίδια (θυμάμαι σχετική συζήτηση που είχα συμμετάσχει στο θέμα "Δώρο για πάρτυ" :grin: ). Απλώς εν προκειμένω σκέφτομαι πως όσοι έρθουν θα φέρουν και κάποιο δώρο στο μωρό, οπότε δεν θα ήταν ωραίο να ανταποδοθεί η χειρονομία; Γι'αυτό ρωτάω και τι συνηθίζεται γενικώς. Σε μερικά μέρη νομίζω δίνουν μπομπονιέρες με κουφέτα στις γεννήσεις. Πάντως κι εγώ το σκέφτομαι το να είναι απλά κάτι αναλώσιμο (γλυκό, λικέρ, κάτι τέτοιο, που ίσως να είναι κάπως ιδιαίτερο, πχ cakepop)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Πιθανότατα να μην έχω ανοίξει το θέμα στην κατάλληλη ενότητα, αλλά δεν ταίριαζε και πουθενά αλλού.

Σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποιο ενθύμιο ή κέρασμα που θα δίνουμε σε όσους έρθουν να μας επισκεφθούν όταν γεννηθεί το μωράκι. 

Έχω δει διάφορα γλυκάκια διακοσμημένα με μωρουδιακά θέματα, όπως μπισκοτάκια με ζαχαρόπαστα, cakepops με φατσούλα μωρού κλπ. Αυτά είναι μια πιθανότητα.

Περισσότερο όμως θα θέλαμε κάτι που να μείνει ως αναμνηστικό στον κόσμο. Να μην είναι όμως και κάτι πολύ grande σαν μπομπονιέρα βάφτισης. Έχετε καμία ιδέα;

Όταν είχε γεννήσει η αδελφή μου, είχε φτιάξει η μητέρα μας λικέρ και το είχαν βάλει σε μπουκαλάκια που τα είχαν διακοσμήσει με κορδέλες κλπ να θυμίζει τη γέννηση. Αυτό ήταν ωραίο, αλλά σκέφτομαι μήπως επαναλαμβανόμαστε αν κάνουμε το ίδιο (και μετά στα επόμενά μας παιδιά αν το κάνουμε θα είμαστε τελείως προβέψιμοι, χαχα!)

Είδα και κάτι σαπουνάκια, αλλά νομίζω αυτό θα μπορούσε να ήταν σε βάφτιση.

Από την άλλη βέβαια νομίζω ότι συνήθως δεν δίνουν τίποτα, μόνο γλυκό, ή κάνω λάθος; Ξέρετε αν συνηθίζεται κάτι αναμνηστικό/ευχαριστήριο;

Καλησπερα εμενα η κοπελα διπλα που ειμασταν μαζι μου εδωσε ενα χαρτινο σακουλακι με ζωγραφια εναν πριγκιπα και μεσα ειχε κατι κουφετακια και ενα χαρτακια με ενα ποιηματακι ωραιο ηταν εγω το κρατησα παντως για ενθυμιο!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Κατά βάση συμφωνώ και για τον ίδιο λόγο θεωρώ λίγο χαζό το να πάρει κανείς ακριβές μπομπονιέρες ή προσκλητήρια πχ σε γάμους και βαφτίσια, γιατί το πιθανότερο είναι να πεταχτούν. Ακόμα και τα δώρα σε γιορτές κλπ, προτιμώ τα αναλώσιμα (π.χ. καλλυντικά) παρά να μαζεύονται ένα σωρό μπιχλιμπίδια (θυμάμαι σχετική συζήτηση που είχα συμμετάσχει στο θέμα "Δώρο για πάρτυ" :grin: ). Απλώς εν προκειμένω σκέφτομαι πως όσοι έρθουν θα φέρουν και κάποιο δώρο στο μωρό, οπότε δεν θα ήταν ωραίο να ανταποδοθεί η χειρονομία; Γι'αυτό ρωτάω και τι συνηθίζεται γενικώς. Σε μερικά μέρη νομίζω δίνουν μπομπονιέρες με κουφέτα στις γεννήσεις. Πάντως κι εγώ το σκέφτομαι το να είναι απλά κάτι αναλώσιμο (γλυκό, λικέρ, κάτι τέτοιο, που ίσως να είναι κάπως ιδιαίτερο, πχ cakepop)

Γενικά η ανταποδώση γίνεται σε αντίστοιχη περίπτωση . Εγώ πχ δεν είμαι καν υπέρ των δώρων - ενθυμίων παιδικών πάρτυ . 

Το θεωρώ λίγο παράλογο να είσαι εσυ που γιορτάζεις κ να πρέπει να κανεις «δώρο» . Για αυτό και ασπάζομαι το κέρασμα και δη το σύντομο δηλαδή γλυκάκι . Αλκοόλ δεν το εγκρίνω γενικά ως δώρο. Αν γεννήσεις βέβαια σε σουίτα , μπορείς να τους έχεις μέχρι και μπουφέ στο σαλονάκι , αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :) :) 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και για αυτό με τα αναμνηστικά των πάρτυ.

Η ανταπόδοση σε αντίστοιχη περίπτωση δεν γίνεται πάντα όμως, γίνεται σε νέους όταν κάνουν κι αυτοί μωρό, αλλά δεν γίνεται π.χ. σε μεγάλο συγγενή. 

Η μητέρα μου και η αδελφή μου πάντως θεωρούν ότι αν βαφτιστεί το μωρό πρέπει να δώσεις ΚΑΙ μπομπονιέρα της βάφτισης (αν δεν είναι καλεσμένοι) σε όλους όσους είχαν φέρει δώρα στη γέννηση, ενώ είχαν πάρει τότε ΚΑΙ αναμνηστικό της γέννησης. Εμένα αυτό δεν μου φαίνεται λογικό γιατί τα θεωρώ δύο άσχετα γεγονότα και για τη γέννηση πήραν ήδη το αναμνηστικό τους οπότε δεν κολλάει και αναμνηστικό της βάφτισης. Οπότε όλα είναι υποκειμενικά.

Δεν θα γεννήσω σε σουίτα πάντως, χαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα κεράσει λικέρ στη γεννηση. Το έφτιαξε η μητέρα μου κ το διακόσμησα εγώ. Και στη βαφτιση, κι ας ειχαμε μονο συγγενεις, εφτιαξα ενα λικερακι. Βεβαια ξερω οτι δεν τα ανοιγει κανείς αυτά γιατί τα θέλει ενθύμιο, ενώ εμεις το φτιάξαμε για κερασμα. 

 

Η ιδεα του κερασματος στο μαιευτηριο ηταν της μητερας μου. Εγω οπως ισως θυμούνται καποιες κοπελες, ειχα αγχος για τον κοσμο που θα εμφανιστεί, γιατι ο αντρας μου δεν ηθελε πολλα πολλα, η μητερα μου εχει αλλες συνηθειες και τα γνωστά που εχω ξανασυζητήσει με διαφορες αφορμες. Παρολαυτα συνεργάστηκα στο λικερακι και τελικα εδωσα κ εγω στους ελάχιστους δικούς μου φίλους που ήρθαν ή έστειλαν κάτι - ακριβως επειδη ηταν ελάχιστοι, κατι που με εξέπληξε εως με απογοήτευσε, θέλησα να τους τιμήσω. Για τον ίδιο λόγο μάλιστα, τους φύλαξα κ Μπομπονιερα από τη βάφτιση, κι ας ήταν σε στενό κύκλο. Ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως όποιον έδειξε να με σκέφτεται, γιατι ειδα οτι δεν ειναι αυτονοητο για ολους. Δεν κραταω καμια παρεξηγηση σε οποιον δεν ήρθε ή έστω δεν ρώτησε αν δέχομαι ή δεν πηρε κατι, αλλα ηθελα να τιμήσω καπως οποιον το εκανε. Επειδή από δικούς μου φίλους περίμενα μια κάποια κινητικότητα, είχα σκεφτεί να στειλω μετα καποια καρτα με φωτογραφια σαν ευχαριστήριο, κ να αφηνα τα λικερ να τε δωσει η μητερα μου σε συγγενεις κ δικους της φιλους. Τελικα ομως η γεννα δεν εγινε λαϊκο προσκύνημα, οποτε αυτοσχεδίασα εκεινη την ωρα κ αξιοποίησα κ εγώ τα κεράσματα γιατί έφταναν κ περίσσευαν για ολους. 

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία ιδέα αυτό με την κάρτα! Το συνηθίζουν οι Γάλλοι. Στέλνουν σε όλους, όχι για να ευχαριστήσουν για κάτι, ούτε σε όσους έκαναν δώρο, απλώς για να ανακοινώσουν τη γέννηση. Γράφουν ημερομηνία, το όνομα του μωρού και βάρος. Οι Γάλλοι βέβαια είναι ακόμα πολύ φαν του ταχυδρομείου, στέλνουν κάρτες στις γιορτές, καρτ ποστάλ από ταξίδια κλπ -κατά τη γνώμη μου είναι ωραία αυτά. Αυτές τις κάρτες γέννησης τις κάνουν πολύ περίτεχνες (σε τυπογραφείο κλπ), όπως είναι εδώ τα προσκλητήρια βαφτίσεων. Έχω λάβει 2 τέτοιες από Γαλλίδες. Αυτό είναι ωραία ιδέα γιατί σίγουρα δεν το πετάς αφού έχει τη φωτογραφία του μωρού επάνω. Μου είχε κάνει εντύπωση μάλιστα που η μία είχε και liste de naissance από κατάστημα - κάτι αντίστοιχο με τις λίστες γάμου εδώ. (Τη λίστα αυτή δεν την τήρησα, αλλά επειδή με είχαν σκεφτεί, στη μία κοπέλα έστειλα μετά μία ωραία κάρτα από αυτές που λένε Να σας ζήσει και στην άλλη επειδή ήταν και πιο στενή έστειλα ένα cd Τσιτσάνης for babies που είχε Τσιτσάνη με γκλιν γκλον - μιας που οι ελληνομαθείς Γάλλοι είναι πολύ φαν των ρεμπέτικων)!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα, καθώς σκεφτόμουν το εξής: (μάλλον είναι χαζή ερώτηση, αλλά αν το έχει κάνει κάποιος ας μου πει)

Αν παραγγείλω (έχω μια φίλη που φτιάχνει) κάποια γλυκἀκια όπως μπισκότα με ζαχαρόπαστα ή cake pops (έχω δει κάτι ωραία με φατσούλα μωρού), πώς θα ξέρω για πότε να τα παραγγείλω αφού μπορεί να γεννήσω είτε αρχές του μήνα είτε τέλος; Νομίζω πως διατηρούνται για καιρό αυτά αλλά δεν θα είναι καλύτερα να είναι φρέσκα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Επαναφέρω το θέμα, καθώς σκεφτόμουν το εξής: (μάλλον είναι χαζή ερώτηση, αλλά αν το έχει κάνει κάποιος ας μου πει)

Αν παραγγείλω (έχω μια φίλη που φτιάχνει) κάποια γλυκἀκια όπως μπισκότα με ζαχαρόπαστα ή cake pops (έχω δει κάτι ωραία με φατσούλα μωρού), πώς θα ξέρω για πότε να τα παραγγείλω αφού μπορεί να γεννήσω είτε αρχές του μήνα είτε τέλος; Νομίζω πως διατηρούνται για καιρό αυτά αλλά δεν θα είναι καλύτερα να είναι φρέσκα;

Πόσο κόσμο περιμένεις για επίσκεψη ώστε να χρειάζεσαι τέτοιο προγραμματισμό;;; 

Πρώτα από όλα νομίζω ότι είναι σώφρον να μην διακινδυνεύσεις την υγεία των επισκεπτών με τυχόν "ληγμένο" προϊόν ( πλάκα κάνω ) 

Κατά δεύτερον και χωρίς καμία διάθεση για πείραγμα : γιατί θες να έχεις ένα άγχος παραπάνω ;;;; Υπάρχουν άπειρα ζαχαροπλαστεία με γλυκά , άπειρα σοκολατάκια, άπειρα μπισκοτάκια, στείλε τον άντρα σου να πάρει ένα κουτί αφού γεννήσεις με το καλό! 

Προσωπικά συνιστώ σε όλες τις μαμάδες να περιορίζουν τις επισκέψεις στις απολύτως απαραίτητες, διότι ανεξαρτήτως εποχής, ιώσεις κυκλοφορούν πάντοτε και το νεογέννητο πρέπει να είναι προστατευμένο. Καλό είναι λοιπόν και η λεχώνα να μην έρχεται σε επαφή με κόσμο. Όσον αφορά τη φίλη που φτιάχνει γλυκά, επειδή διατροφικές αλλεργίες κυκλοφορούν ανάμεσά μας, προσωπικά είμαι αντίθετη. Προτιμώ τα συσκευασμένα προϊόντα που αναγράφουν συστατικά και φυσικά προτεινόμενες ημερομηνίες λήξης. 

Τέλος από θέμα "στρατηγικής" και μόνο, συστήνω να μην "καλομαθαίνουμε" τον κόσμο σε στιγμές που έχουμε ανάγκη ξεκούραση κλπ . 

Εγώ πχ επισκέπτες δεν είχα - το είχα κρατήσει κρυφό από όλους και επίσης είχε μπει ειδικός κανονισμός στον στενό οικογενειακό κύκλο, αλλά σε διπλανά δωμάτια γινόταν το "'ελα να δεις" κι ούτε που είχαν επίγνωση ότι η λεχώνα πχ είχε ανάγκη την ξεκούραση κλπ. 

Πίστεψέ με τα εύκολα είναι στο μαιευτήριο που αν θες να κοιμηθείς, στέλνεις και για λίγο το μωρό στο θάλαμο νεογνών. Στο σπίτι όμως σε περιμένουν ξενύχτια και μεγάλη κούραση, οπότε μην σκοτίζεται για πράγματα που δεν έχουν σημασία και στην τελική δεν θα τα θυμάται και κανείς ( πολύ πιθανόν δε να μην τα εκτιμήσει και κανείς !) 

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο δεν νομίζω να έρθουν πολλοί. Αλλά ξέρω από τώρα (γιατί το ίδιο είχε γίνει και στην αδελφή μου) ότι είναι πολλοί που θα φέρουν δώρο χωρίς να δουν εμάς, π.χ. διάφοροι συγγενείς και φίλοι της μητέρας μου θα τα δώσουν σε εκείνη (και μιλάμε για καμιά 15αριά φίλους της- προσωπικά το θεωρώ υπερβολή να κάνουν τόσοι φίλοι γιαγιάς δώρα αλλά μιας που το κάνουν χωρίς να είναι καθόλου υποχρέωσή τους, θέλω να τους κεράσω ένα γλυκό κάπως "μεγάλο").

Οπότε αν υποθέσουμε ότι παραγγέλνω έστω και 25 γλυκά, υποθέτω πως δεν θα μπορεί η κοπέλα να τα φτιάξει ξαφνικά σε μια μέρα μόλις με πιάσουν οι πόνοι (όλοι αυτοί που είπα ότι θα φέρουν δώρα προφανώς θα ιδωθούν αργότερα με τη μητέρα μου, αλλά έστω και 5 άτομα να έρθουν στο μαιευτήριο, να υπάρχει το γλυκό).

Η κοπέλα αυτή έχει πτυχίο ζαχαροπλαστικής και έχει δουλέψει ως ζαχαροπλάστισσα, γι'αυτό την εμπιστεύομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γλυκό αν δεν ειναι κατι μακράς διαρκείας τυπου μπισκότο, ειναι επίφοβο νομιζω. Γιατι δεν ξερεις ποσο κοσμο θα εχεις, μοορει να παραγγείλεις πολλα που θα μεινουν.  ή αντιθετα να ερθουν πολλοι κ να σου λείψουν κ να ψαχνεις για αλλα. Αλλα η κοπέλα θα έχει σίγουρα προτάσεις γιατί δεν νομίζω όλα όσα φτιάχνει να γινονται αυθημερον!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Στο μαιευτήριο δεν νομίζω να έρθουν πολλοί. Αλλά ξέρω από τώρα (γιατί το ίδιο είχε γίνει και στην αδελφή μου) ότι είναι πολλοί που θα φέρουν δώρο χωρίς να δουν εμάς, π.χ. διάφοροι συγγενείς και φίλοι της μητέρας μου θα τα δώσουν σε εκείνη (και μιλάμε για καμιά 15αριά φίλους της- προσωπικά το θεωρώ υπερβολή να κάνουν τόσοι φίλοι γιαγιάς δώρα αλλά μιας που το κάνουν χωρίς να είναι καθόλου υποχρέωσή τους, θέλω να τους κεράσω ένα γλυκό κάπως "μεγάλο").

Οπότε αν υποθέσουμε ότι παραγγέλνω έστω και 25 γλυκά, υποθέτω πως δεν θα μπορεί η κοπέλα να τα φτιάξει ξαφνικά σε μια μέρα μόλις με πιάσουν οι πόνοι (όλοι αυτοί που είπα ότι θα φέρουν δώρα προφανώς θα ιδωθούν αργότερα με τη μητέρα μου, αλλά έστω και 5 άτομα να έρθουν στο μαιευτήριο, να υπάρχει το γλυκό).

Η κοπέλα αυτή έχει πτυχίο ζαχαροπλαστικής και έχει δουλέψει ως ζαχαροπλάστισσα, γι'αυτό την εμπιστεύομαι!

25 γλυκά φτιάχνονται μέσα σε μισή μέρα ... οπότε νομίζω ότι είσαι κομπλέ :) η γιαγιά θα αναλάβει να κεράσει τους φίλους της κανονικά, κι όχι εσύ. Δεν έχεις εσύ την υποχρέωση ;) Επίσης, εγώ δεν μιλάω για εμπιστοσύνη απλά, αλλά για συστατικά :) άλλο το ένα , άλλο το άλλο ;) 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως @Macgyver δεν είναι απαραίτητα ανεπιθύμητος ο κόσμος, αλλα συγκεκριμενες συμπεριφορες. Εμενα με ενόχλησαν αφάνταστα οι στενοι, και άθελα τους μαλλον, γιατι τη μερα μετα τη γεννα ηταν ολοι την ιδια ωρα στο δωματιο, με ολη την καλη διαθεση βεβαια, αλλα κανενας δεν σκεφτηκε οτι χρειαζοταν λιγη ηρεμια, ουτε καν την ωρα που η μαία μου εδειχνε τον θηλασμο. Γι αυτο τελικα αποθάρρυνα διακριτικα ή λιγοτερο διακριτικα τους δικους μου φιλους που ρώτησαν αν δέχομαι. εκ των υστέρων εχω μετανιώσει γιατι δεν τιυς ειδα εκτοτε, λογικο αφου μενω αλλου, και γιατι εχω κουραστει απο τη μοναξια. Τωρα ξερω οτι στο επομενο, αν προσφερθεί καποιος, θα του πω να ερθει τις ωρες που τα μωρα ειναι στον παιδιατρο, που τις εμαθα στο περιπου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το γλυκό αν δεν ειναι κατι μακράς διαρκείας τυπου μπισκότο, ειναι επίφοβο νομιζω. Γιατι δεν ξερεις ποσο κοσμο θα εχεις, μοορει να παραγγείλεις πολλα που θα μεινουν.  ή αντιθετα να ερθουν πολλοι κ να σου λείψουν κ να ψαχνεις για αλλα. Αλλα η κοπέλα θα έχει σίγουρα προτάσεις γιατί δεν νομίζω όλα όσα φτιάχνει να γινονται αυθημερον!

 

Να μείνουν αποκλείεται, θα τα φάω εγώ :-P

 

πρίν από 44 λεπτά , Macgyver είπε:

25 γλυκά φτιάχνονται μέσα σε μισή μέρα ... οπότε νομίζω ότι είσαι κομπλέ :) η γιαγιά θα αναλάβει να κεράσει τους φίλους της κανονικά, κι όχι εσύ. Δεν έχεις εσύ την υποχρέωση ;) Επίσης, εγώ δεν μιλάω για εμπιστοσύνη απλά, αλλά για συστατικά :) άλλο το ένα , άλλο το άλλο ;) 

 

Ναι φτιάχνονται γρήγορα, αλλά υποθέτω ότι όποιος κι αν τα φτιάξει (και ζαχαροπλαστείο ας πούμε) θα έχει κι άλλες παραγγελίες, μπορεί να μην προλάβει μέχρι την επομένη της γέννας που μπορεί να έρθουν φίλοι! Αν το κάνω θα τη ρωτήσω βέβαια από αρκετά πριν να ξέρει πότε είναι ο μήνας μου και να είναι stand by (φαντάζομαι θα μου πει και πόσο θα χρειαστεί ή αν θα έχει την ευχέρεια να ετοιμάσει κάτι τόσο άμεσα)

Ναι η γιαγιά θα τα δώσει, αλλά γιατί να μην είναι το ίδιο που θα δώσω κι εγώ στους δικούς μου και θα μου αρέσει; Στο δικό μου παιδί εξάλλου θα φέρουν δώρο! Δεν το κάνω από υποχρέωση, θέλω κι εγώ η ίδια να τους χαρίσω κάτι, τους ξέρω από μικρή αυτούς τους φίλους της και είναι πολύ στενοί, αντίστοιχα πάντα έρχονταν να ευχηθούν (και με δώρα) σε παιδικά μας γενέθλια, όταν περάσαμε στο πανεπιστήμιο, όταν πήραμε πτυχία, όταν αρραβωνιαστήκαμε, στους γάμους μας, όταν βάφτισε η αδερφή μου το παιδί της (κι ας μην ήταν καλεσμένοι) κλπ, δεν είναι δικοί της φίλοι άγνωστοι, πολλοί είναι και κουμπάροι κλπ. Δεν θα κεράσω από υποχρέωση! Εκείνοι σίγουρα δεν έχουν υποχρέωση να έρθουν να ευχηθούν σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις, κι όμως το κάνουν. (Και η μητέρα μας αντίστοιχα στα δικά τους παιδιά και εγγόνια)

Όσο για τα γλυκά, υποθέτω πως τα συστατικά από φίλη μπορώ να τα εμπιστευθώ καλύτερα από ενός ζαχαροπλαστείου. Είδα βέβαια ότι λες για συσκευασμένα, εκεί μπορεί να έχεις δίκιο.

 

Εν τέλει μπορεί και να μην κάνω τέτοιο κέρασμα αν δεν βολεύει, απλώς είχα απορία όσοι κάνουν κάτι τέτοιο πώς ξέρουν για πότε να τα παραγγείλουν αφού δεν είναι μια προκαθορισμένη ημερομηνία όπως π.χ. βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

οπότε μην σκοτίζεται για πράγματα που δεν έχουν σημασία και στην τελική δεν θα τα θυμάται και κανείς ( πολύ πιθανόν δε να μην τα εκτιμήσει και κανείς !) 

 

Γιατί λες ότι μπορεί να μην τα εκτιμήσουν; Νομίζω ότι αυτό θα γινόταν μόνο αν κάποιος ερχόταν μόνο για τυπικούς λόγους και όχι με την καρδιά του. Αλλά δεν μιλάω για τέτοιους επισκέπτες. Δεν νομίζω ότι έχω κιόλας κάποιον γνωστό που θα ερχόταν για τυπικούς λόγους - νομίζω ότι τέτοιοι πάνε σε γάμους και βαφτίσια, δεν θα ξεσηκώνονταν να πήγαιναν να ευχηθούν για γέννα αν δεν το ένιωθαν. Για ποιο λόγο; Από περιέργεια ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Γιατί λες ότι μπορεί να μην τα εκτιμήσουν; Νομίζω ότι αυτό θα γινόταν μόνο αν κάποιος ερχόταν μόνο για τυπικούς λόγους και όχι με την καρδιά του. Αλλά δεν μιλάω για τέτοιους επισκέπτες. Δεν νομίζω ότι έχω κιόλας κάποιον γνωστό που θα ερχόταν για τυπικούς λόγους - νομίζω ότι τέτοιοι πάνε σε γάμους και βαφτίσια, δεν θα ξεσηκώνονταν να πήγαιναν να ευχηθούν για γέννα αν δεν το ένιωθαν. Για ποιο λόγο; Από περιέργεια ας πούμε;

Γιατί συνήθως τα δικά μας γούστα δεν συμπίπτουν με των υπολοίπων ειδικά αν υπάρχει διαφορά στις γενιές πχ ένας 60αρης δεν νομίζω να τρελαθεί με τα cake pops, πιο πολύ θα εκτιμήσει έναν εργολάβο καλής ποιότητας  ;) 25 γλυκά πάντως φτιάχνει ο οποιοσδήποτε με ενημέρωση μιας ημέρας πριν .

επισης μην ξεχνάμε ότι το 40% γεννάει με καισαρική άρα με ραντεβού . 

 

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά! :) Εγώ νομίζω ότι τα συγκεκριμένα άτομα που περιμένω ότι θα έρθουν, πιο πολύ θα ευχαριστηθούν ένα γλυκό με "μωρουδιακό" θέμα παρά ένα απλό γλυκό που τρώνε σε μια οποιαδήποτε γιορτή. Όχι μόνο οι νέοι αλλά και οι συγκεκριμένοι 60ρηδες (φίλες της μητέρας μου) επειδή είναι όλες γιαγιάδες που τυχαίνει να ασχολούνται φουλ με χειροτεχνίες και "καλλιτεχνήματα" σχετικά με τα εγγονάκια. Αλλά ακόμα και 70ρηδες και 80ρηδες συγγενείς πιστεύω ότι θα έβρισκαν χαριτωμένο ένα κέικποπ με φατσούλα μωρού, ακριβώς επειδή μπορεί να μην το είχαν ξαναδεί! Είμαι σίγουρη ότι αντί να το φάνε θα το στόλιζαν στο σαλόνι τους, χαχαχα! 

 

Εντάξει όπως είπα μπορεί και να μην το κάνω γιατί καταλαβαίνω ότι δεν πολυβολεύει, αλλά αν γράψεις στο google "cakepop baby" είναι πολύ χαριτωμένα!

 

Σκέφτηκα και μια άλλη ιδέα, τη γράφω μήπως θέλει να πάρει ιδέες και κάποιος άλλος: Επεκτείνοντας την ιδέα του να στείλω μια φωτογραφία του μωρού, θα μπορούσε να σταλεί στον καθένα μια φωτογραφία του μωρού με το δώρο που έφερε εκείνος! (με όσα δώρα γίνεται, πχ ρουχαλάκια ή παιχνίδια) Και να γράφει ότι ευχαριστούμε πολύ! Κάπου το είχα ακούσει αυτό, όχι για γέννηση, δεν θυμάμαι. Μπορεί αυτό να γίνεται και σε άλλες ηλικίες με δωράκια που παίρνει το παιδί! Και δείχνεις στον άλλο ότι το δωράκι του έπιασε τόπο κι έτσι το ευχαριστιέται κι εκείνος! Και εννοείται ότι στέλνεις και τυχόν φωτογραφίες που μπορεί να τραβηχτούν με το παιδί και εκείνον (όχι στο μαιευτήριο προφανώς)

Link to comment
Share on other sites

Ένα κέρασμα σε όποιον έρθει είναι αρκετό. Τώρα αν θέλεις να είναι χαριτωμένο κέρασμα, πχ ένα διαφορετικό ή πιο μπεμπε γλυκάκι, δεν υπάρχει θέμα. Και επειδή ακριβώς δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα γεννήσεις, δεν χρειάζεται να παραγγείλεις κάτι. Την ημέρα που θα γίνει το χαρμόσυνο, πετάγεται ο άντρας σου σε ένα κοντινό ζαχαροπλαστείο και διαλέγει κάτι ωραίο και νόστιμο. (γιατί δεν αρκεί η εμφάνιση :-) )

 

Τώρα όλα τα άλλα τα θεωρώ υπερβολή. πχ να στείλεις φωτογραφία με φορεμένο το δώρο...  Εντάξει να τύχει κάποια στιγμή, αλλά όχι να το κάνεις συστηματικά σαν ευχαριστήριο...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , erin0000 είπε:

Ένα κέρασμα σε όποιον έρθει είναι αρκετό. Τώρα αν θέλεις να είναι χαριτωμένο κέρασμα, πχ ένα διαφορετικό ή πιο μπεμπε γλυκάκι, δεν υπάρχει θέμα. Και επειδή ακριβώς δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα γεννήσεις, δεν χρειάζεται να παραγγείλεις κάτι. Την ημέρα που θα γίνει το χαρμόσυνο, πετάγεται ο άντρας σου σε ένα κοντινό ζαχαροπλαστείο και διαλέγει κάτι ωραίο και νόστιμο. (γιατί δεν αρκεί η εμφάνιση :-) )

 

Τώρα όλα τα άλλα τα θεωρώ υπερβολή. πχ να στείλεις φωτογραφία με φορεμένο το δώρο...  Εντάξει να τύχει κάποια στιγμή, αλλά όχι να το κάνεις συστηματικά σαν ευχαριστήριο...

 

Αν συνηθίσεις τον άλλο να στέλνεις συστηματικά φορεμένα τα δώρα, τότε θα ξέρει και ποιο ΔΕΝ κράτησες βέβαια. Συμφωνώ μαζί σου  απόλυτα. Βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγώ πχ δεν θέλω να προσθέτω κι άλλες σκοτούρες στο κεφάλι μου - αρκετές έχω :) χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου άντρας πάντως δεν υπήρχε καμία μα καμία περιπτωση να παει να αγορασει γλυκα για το μαιευτηριο. Την επομενη μερα που περασε να παρει την πεθερα μου για να ερθουν μαζι, τσακώθηκε μαζι της που εκαναν σταση για να παρει γλυκα για να κερνάμε!! Αλλα εκεινος αντιπαθεί τα γλυκα και τα μη χειροποιητα κεράσματα, οποτε ούτε και στη βάφτιση κερασαμε γλυκό. Ουτε καν στο σχολείο δεν κέρασε γλυκα, τελειως ρεζιλι γίναμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...