Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει παρει το επιδομα τοκετου και τα χρηματα που πηρε.. Θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη που ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυ..

Διαφημίσεις

Εξαρτάται απο το ταμείο σου. Πάρε τους τηλέφωνο για να μάθεις τι δικαιολογητικά πρέπει να μαζέψεις (συνηθως τα γράφουν και στο site) και πόσο χρόνο έχεις περιθώριο να τα καταθέσεις. Επίσης εαν το παιδί ασφαλιστεί σε σένα, ρώτα επίσης και τι δικαιολογητικά θέλει. Εγώ έκανα  στον άντρα μου μία εξουσιοδότηση πριν γεννήσω.να καταθέσει όλα αυτά τα χαρτιά αντι εμού, γιατί το τελευταίο πράγμα που ήθελα με ένα νεογέννητο μπεμπάκι στην αγκαλιά μου ήταν να τρέχω σε γραφειοκρατείες. Στη δικη μου περίπτωση θα έχουν μπει μου ειπαν μεχρι τους επομενους 12 μηνες (ω ναι ναι....). Επίσης εκανα  αίτηση να πληρώνω μειωμένο ΕΦΚΑ λόγω μητρότητας. Αυτά και καλή λευτεριά κορίτσι μου!

2 ώρες πρίν, georgia.2017 είπε:

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει παρει το επιδομα τοκετου και τα χρηματα που πηρε.. Θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη που ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυ..

Καλησπερα.  Αν εννοείς βοηθήμα τοκετου δεν υπάρχει,  έχει καταργηθεί.  Τώρα όσον αφορά τον τοκετό σε ιδιωτικη κλινικη συμβεβλημενη με το ΙΚΑ,  σου καλύπτει απλά το ΙΚΑ ένα μέρος των εξόδων,  ανάλογα με την κλινική και την ασφάλιση διαφέρει. Δεν παίρνεις εσύ κάποια χρήματα για τον τοκετό,  πηγαίνουν απευθείας στην κλινική από το ΙΚΑ και ουσιαστικά πληρώνεις λιγότερο,  το ποσό είναι μικρότερο κατά 500 με 600 ευρώ περίπου αν δεν κάνω λάθος,  απ ότι θα πληρώνει αν δεν ήσουν ασφαλισμενος.  Μπορείς να πάρεις τηλ.  Στην κλινική να ρωτήσεις για να μάθεις ακριβώς το ποσό που αναλογει με την κάλυψη του ΙΚΑ.  Εγώ αυτό θα κάνω σε λίγες μέρες που σταματάω τη δουλειά 

Εγώ που γέννησα σε ιδιωτική κλινική το φθινόπωρο πλήρωσα όλο το ποσό εγώ και το ταμείο θα μου βάλει το ποσό που δικαιούμαι σαν "επίδομα τοκετού" μέσα στους επόμενους 12 μήνες απο την ημερομηνία τοκετού. Τουλάχιστον αυτό ισχύει με το δικό μου το ταμείο.

8 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Εγώ που γέννησα σε ιδιωτική κλινική το φθινόπωρο πλήρωσα όλο το ποσό εγώ και το ταμείο θα μου βάλει το ποσό που δικαιούμαι σαν "επίδομα τοκετού" μέσα στους επόμενους 12 μήνες απο την ημερομηνία τοκετού. Τουλάχιστον αυτό ισχύει με το δικό μου το ταμείο.

Καλησπέρα, τι ασφάλιση έχεις  εσύ;  για το ΙΚΑ αυτό που έγραψα έχω πληροφορίες ότι ισχύει.  Αλλά μόλις ρωτήσω στο ΙΚΑ και το επιβεβαιώσω θα σου πω.  Μπορεί να μαι ενημερωμένη κ λαθος.  Ξέρεις τι ποσό περίπου θα πάρεις πίσω; 

Δεν είμαι στο ΙΚΑ κορίτσι μου οπότε ρώτα εκεί για σίγουρα. Σε ενημερώνουν για το ακριβές ποσό που δικαιούσαι.  Επίσης μίλησε και με την κλινική, εκεί με είχαν διαφωτίσει πλήρως για το πως και τι. Με το καλό το μπεμπάκι!

• Μου αρέσει 1

καλησπέρα και από εμένα κοριτ σια! εγώ περιμένω να γεννήσω μέχρι 28/02 και επειδή με ενδιέφερε το θέμα είχα ψάξει κάποιες πληροφορίες και γνωρίζω τα εξης: στο μητέρα Κρητης που θα γεννήσω μου είχαν πει το καλοκαίρι ότι θα ψηφιστεί νέος ΕΚΠΥ ο οποίος θα ορίζει το νέο επίδομα τοκετου το οποίο είχε καταργηθεί.

όντως το βρήκα στο ίντερνετ θα σας στο παραθέσω μόλις το βρω, και επίδομα τοκετου δικαιούνται όσες γεννούν "εκτος δημοσίου μαιευτηρίου(σπιτι) ή μη συμβεβλημένου ιδιωτικού " 

δε μπορώ να πιάσω γραμμή στον ΕΟΠΠΥ για να μάθω τα δικαιολογητικά εάν κάποια γνωρίζει το παραμικρό ας μας ενημερώσει!

insuranceworld.gr/50019/eidiseis/koinoniki-asfalisi-ygeia/machairi-sto-epidoma-toketoy/

Υπάρχει φυσικά και το επίσημο φεκ το οποίο έχω σε screenshot και δε ξέρω πως να σας το στείλω εδώ!

Eπιδομα τοκετου δικαιουνται μονο οσες γεννανε στο σπιτι εδω και καποια χρονια. Αν η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον ΕΟΠΠΥ τοτε θα καλυπτεται ενα ποσο απο το ταμειο. Ο μονος τροπος για να μαθεις λεπτομερεις ειναι να επικοινωνησεις με την κλινικη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα