Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονομα, πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η κοινωνική πίεση;


Chrysoum

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Ντροπή του πραγματικά. Κάνε αυτό που θέλεις, απομακρύνσου όποτε βλέπεις εχθρική στάση και μην το συζητάς. Να έχεις φυσιολογική συμπεριφορά απέναντί του, αλλά μόλις αρχίζουν οι καφρίλες να φεύγετε. Πρέπει να έχετε κοινή στάση με τον άντρα σου. Σιγά σιγά θα συνέλθει. Εκτός εάν επιλέξει να κάνει παρέα με τον εγωισμό του και τις προπολεμικές του αντιλήψεις. Πάνω απ' όλα η οικογένειά σου. Επίσης το ότι είναι μεγαλύτερος και πατέρας, δεν του δίνει το δικαίωμα να παίρνει αποφάσεις για τη ζωή τη δική σας και των παιδιών σας. Πήρε τις αποφάσεις του όταν έπρεπε, για τα δικά του παιδιά. 

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Annitamik είπε:

Λυπάμαι που έγιναν έτσι τα πράγματα, πάντως αν δε θέλουν μια φορά αυτοί να δουν το παιδί, εσύ δε θες δέκα. 

Βρε χίλιες δεν θέλω..... Τέτοια αγάπη δεν τη θέλω ούτε για μένα ούτε για τα παιδιά μου.... 

Δύσκολο είναι λόγω πιθανών συναντήσεων επειδή μένουμε πάνω κάτω.... Κ το παιδί μου το μεγάλο, που πρέπει να του εξηγήσω ξαφνικά τι κ πως.... Σκεφτόμαστε μέχρι κ τη μετακόμιση.... Αλλιώς θα συναντιομαστε κάτω, θα λέει το ένα παιδί "γειά σου παππού" και το άλλο θα ρωτάει "ποιος είναι ο κύριος;"..... 

Just now, jellyfishch είπε:

Ντροπή του πραγματικά. Κάνε αυτό που θέλεις, απομακρύνσου όποτε βλέπεις εχθρική στάση και μην το συζητάς. Να έχεις φυσιολογική συμπεριφορά απέναντί του, αλλά μόλις αρχίζουν οι καφρίλες να φεύγετε. Πρέπει να έχετε κοινή στάση με τον άντρα σου. Σιγά σιγά θα συνέλθει. Εκτός εάν επιλέξει να κάνει παρέα με τον εγωισμό του και τις προπολεμικές του αντιλήψεις. Πάνω απ' όλα η οικογένειά σου. Επίσης το ότι είναι μεγαλύτερος και πατέρας, δεν του δίνει το δικαίωμα να παίρνει αποφάσεις για τη ζωή τη δική σας και των παιδιών σας. Πήρε τις αποφάσεις του όταν έπρεπε, για τα δικά του παιδιά. 

 

Δεν έχουμε επαφές, αφού φέρθηκε έτσι στη γεννα, ο άντρας μου δεν θέλει επαφες.... Και προχθές που τον είδε τυχαία στο δρόμο, τον χαιρέτησε και ο πατέρας του δεν του μίλησε καν.... Ντροπή δεν λες τίποτα... 

Ο άντρας μου του μίλησε πολύ σωστά και λογικά κ υπερασπιστής την οικογένεια μας κ εμενα (γιατί φυσικά πήγε η υπόθεση στο ότι η νύφη φταίει)... 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, με επηρέασε αρκετά όλο αυτό, λεχωνα γαρ.... Και είχαμε τόσο καλές σχέσεις... Κ για κάτι τόσο ασήμαντο τα πετάει όλα... Πόσος εγωισμός κ κακία.... 

Επεξεργάστηκαν by martha85
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων. Έλεος με αυτά τα ονόματα, ας αφήσουν τα ζευγάρια να κάνουν ότι θέλουν. Η αγάπη δλδ απ' το όνομα φαίνεται? Μπράβο πάντως κ στον άνδρα σου που ενώ είδε την συμπεριφορά του μπαμπά του δεν αλλάζει στάση

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, martha85 said:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν, αυτά τα τριτοκοσμικά έθιμα (και εγώ το έκανα χωρίς να με πιέσουν και το έχω μετανιώσει , βέβαια ανακοίνωσα ότι θα μπει και ο μπαμπάς μου δεύτερο όνομα), δεν λένε να εκλείψουν. Εδώ να πω συγχαρητήρια για τον άντρα σου που στάθηκε σπαθί. Τα περισσότερα ελληνικά αρσενικά θα είχαν κάνει κακό χαμό στη γυναίκα τους για να μην στενοχωρήσουν τον μπαμπάκα , ο οποίος με τι μούτρα θα πηγαίνει στο καφενείο για πρέφα ? Λυπάμαι που στενοχωριέσαι και το καταλαβαίνω, γιατί παππούς των παιδιών σου είναι και μπορεί πέρα από τον αρρωστημένο εγωισμό του (έτσι μεγάλωσε κι αυτός), να είναι μια χαρά άνθρωπος , πατέρας και παππούς. Εάν ισχύουν αυτά (ότι είναι γενικά εντάξει άνθρωπος), θα το μετανιώσει πολύ σύντομα και θα κάνει κίνηση προς εσάς. Και πάλι να σου ζήσει ο μπεμπάκος!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

πολυ συχνο φαινομενο αυτο που περιγραφεις,αλλο το εχουν τον γιο,τον εγγονο,συνεχιζει την "δυναστεια"

καταλαβαινω την πικρα του αντρα σου,πατερας του ειναι,αν κ δ το αξιζει .καταρρει το συμπαν του

τουλ ο αντρας σου ειναι μαζι σου

τυχερη πρεπει να αισθανεσαι,κ εσυ κ η κορη σου,αλλα κ ο αντρας κ ο γιος,μια ωρα αρχυτερα να απομακρυνθειτε απο τοξικα ατομα.αν δ ηταν το ονομα θα ηταν κτ αλλο

να χαιρεσαι την οικογενεια σου,να εισαι δυνατη,κ να μην αφηνεις ανθρωπους που δ αξιζουν να μαυριζουν αυτες τις ομορφες οικογενειακες στιγμες σας

την μετακομιση θα την σκεφτομουνα γτ λογικα θα ειναι πιο ηρεμα κ ευκολα τα πραγματα για τον αντρα σου.εχω την διαισθηση οτι οσο περναει ο καιρος ισως γινουν πιο πιεστικοι οι συγγενεις του

διαρκει καιρο αυτη η κατασταση;οσο για την κορη σου,αναλογα την ηλικια,εγω θα εβρισκα μια δικαιολογια για την απομακρυνση(ειδικα για μικρο παιδιακι φανταζομαι ως 5-7)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο άντρας μου πραγματικά είναι υπέροχος.....και ο πεθερός μου ήταν μια χαρά άνθρωπος, γελαστό, ανοιχτό μυαλό.... Αλλά σε ότι τον αφορά άμεσα προφανώς θέλει να γίνεται το δικό του μόνο.... Να γεννηθεί παιδί κ να μην πει μια ευχή;;; στο δρόμο ξένο άνθρωπο βλέπεις με μωρό κ ένα να σας ζήσει το λες... 

Τοξικότητα όπως το λέτε, γιαυτό σκεφτόμαστε να αλλάξουμε και σπίτι αν τραβήξει το θέμα... 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλες.... 

Just now, vicky86 είπε:

πολυ συχνο φαινομενο αυτο που περιγραφεις,αλλο το εχουν τον γιο,τον εγγονο,συνεχιζει την "δυναστεια"

καταλαβαινω την πικρα του αντρα σου,πατερας του ειναι,αν κ δ το αξιζει .καταρρει το συμπαν του

τουλ ο αντρας σου ειναι μαζι σου

τυχερη πρεπει να αισθανεσαι,κ εσυ κ η κορη σου,αλλα κ ο αντρας κ ο γιος,μια ωρα αρχυτερα να απομακρυνθειτε απο τοξικα ατομα.αν δ ηταν το ονομα θα ηταν κτ αλλο

να χαιρεσαι την οικογενεια σου,να εισαι δυνατη,κ να μην αφηνεις ανθρωπους που δ αξιζουν να μαυριζουν αυτες τις ομορφες οικογενειακες στιγμες σας

την μετακομιση θα την σκεφτομουνα γτ λογικα θα ειναι πιο ηρεμα κ ευκολα τα πραγματα για τον αντρα σου.εχω την διαισθηση οτι οσο περναει ο καιρος ισως γινουν πιο πιεστικοι οι συγγενεις του

διαρκει καιρο αυτη η κατασταση;οσο για την κορη σου,αναλογα την ηλικια,εγω θα εβρισκα μια δικαιολογια για την απομακρυνση(ειδικα για μικρο παιδιακι φανταζομαι ως 5-7)

Η μάνα του μόνο έρχεται κ κλαίει για του ζητάει να δώσει το όνομα αλλά της το ξεκοψε κ αυτό ο άντρας μου. Δεν θα γίνουν οι άλλοι πιο πιεστικοι, απλά ο πεθερός μου δεν θα μας ξαναμιλήσει κ τέλος.... Είναι από τα Χριστούγεννα, ένα μήνα πριν γεννήσω.... Η κόρη μου είναι στα 5,σκεφτηκαμε να της πουμε αυτά που λένε κ στους χωρισμους.... Ότι εσένα ο παππούς σαγαπαει (αν κ δεν έχει ζητήσει να τη δει.... 5 χρόνια εγγόνι του, παιχνίδια κ κ χαρές κ τώρα δεν του λείπει ούτε το παιδί...) με μας είναι θυμωμένος εσύ δεν φταις τπτ κ τέτοια.... Μην πληγωθει όσο γινεται

.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, martha85 είπε:

Ο άντρας μου πραγματικά είναι υπέροχος.....και ο πεθερός μου ήταν μια χαρά άνθρωπος, γελαστό, ανοιχτό μυαλό.... Αλλά σε ότι τον αφορά άμεσα προφανώς θέλει να γίνεται το δικό του μόνο.... Να γεννηθεί παιδί κ να μην πει μια ευχή;;; στο δρόμο ξένο άνθρωπο βλέπεις με μωρό κ ένα να σας ζήσει το λες... 

Τοξικότητα όπως το λέτε, γιαυτό σκεφτόμαστε να αλλάξουμε και σπίτι αν τραβήξει το θέμα... 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλες.... 

Μπορεί να είναι ακόμα φρέσκο κ να αντιδράει έτσι κ σε λίγο καιρό να το ξεπεράσει. Αν δείτε όμως πως περνάνε 2-3 μήνες κ ακόμα έχει αυτή την συμπεριφορά καλό θα ήταν όντως καλύτερα να φύγετε!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, martha85 said:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

 

Ντροπή στον πεθερό, αλλά μπράβο στον άντρα σου που κρατάει τη γραμμή που αποφασίζει η νέα του οικογένεια. Αυτό και μόνο είναι αφορμή για να είσαστε πιο δεμένοι. Καλά, δεν θέλει ούτε το εγγόνι που ήδη ξέρει; Ντροπή 2 φορές.

Πάντως και εμένα ο πεθερός μου ασκούσε τρομερή πίεση για το όνομα, πριν καν μάθω ότι είναι αγόρι. Πίεση ψυχολογική, όπου καθε φορά που βρισκόμασταν έλεγε για περιπτώσεις ανθρώπων που δε βγάλανε το όνομα και "ποσο ντροπή είναι" και "τί είναι αυτά τα πράγματα" με μορφασμούς αηδίας και τα συναφή. Τελικά του έγινε το χατήρι επειδή (από μεριά μου) το όνομα του πεθερού μου είναι ονομα που ανέκαθεν μου άρεσε, οπότε δεν ήθελα να πάω κόντρα αφού το όνομα ήταν του γούστου μου. Αυτό που με λυπεί βέβαια, είναι ότι αν το όνομα δεν μου άρεσε, φοβάμαι ότι ο άντρας μου δεν θα έπαιρνε το μέρος μου γιατί εχει πάει πλύση εγκεφάλου σχετικά με το όνομα από μικρός. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς κ το όνομα του δεν είναι καθόλου σύνηθες ή ευηχο, δεν έχει καν γιορτή... Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν το επιλέξαμε απλά ότι κάναμε στο ένα παιδί, θα κάνουμε κ στο άλλο... Αυτός ο διαχωρισμος στο αγόρι κ το κορίτσι για μας είναι απαράδεκτος τα παιδιά μας είναι ισάξια, δεν είναι το ένα αδιάφορο λόγω φύλου κ το άλλο συνεχιστής της δυναστείας, έλεος δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Επιλέξαμε ουδέτερο όνομα για το παιδί μας. Πιθανόν να δυσαρεστήθηκαν κάποιοι αλλά δεν έδωσα σημασία και δεν συνεχίστηκε. Τώρα το δικό σου θέμα είναι πιο σημαντικό. Ωστόσο, εφόσον εσύ κι ο σύζυγός σου έχετε πάρει τις αποφάσεις σας και συμφωνείτε, κάντε ό,τι νομίζετε. Αν ο παππούς συνεχίσει να κρατάει αυτή τη στάση, κακό του κεφαλιού του. Το ότι το κορίτσι και το αγόρι είναι διαφορετικά δε θα το σχολιάσω καν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , martha85 είπε:

Ο άντρας μου πραγματικά είναι υπέροχος.....και ο πεθερός μου ήταν μια χαρά άνθρωπος, γελαστό, ανοιχτό μυαλό.... Αλλά σε ότι τον αφορά άμεσα προφανώς θέλει να γίνεται το δικό του μόνο.... Να γεννηθεί παιδί κ να μην πει μια ευχή;;; στο δρόμο ξένο άνθρωπο βλέπεις με μωρό κ ένα να σας ζήσει το λες... 

Τοξικότητα όπως το λέτε, γιαυτό σκεφτόμαστε να αλλάξουμε και σπίτι αν τραβήξει το θέμα... 

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλες.... 

Η μάνα του μόνο έρχεται κ κλαίει για του ζητάει να δώσει το όνομα αλλά της το ξεκοψε κ αυτό ο άντρας μου. Δεν θα γίνουν οι άλλοι πιο πιεστικοι, απλά ο πεθερός μου δεν θα μας ξαναμιλήσει κ τέλος.... Είναι από τα Χριστούγεννα, ένα μήνα πριν γεννήσω.... Η κόρη μου είναι στα 5,σκεφτηκαμε να της πουμε αυτά που λένε κ στους χωρισμους.... Ότι εσένα ο παππούς σαγαπαει (αν κ δεν έχει ζητήσει να τη δει.... 5 χρόνια εγγόνι του, παιχνίδια κ κ χαρές κ τώρα δεν του λείπει ούτε το παιδί...) με μας είναι θυμωμένος εσύ δεν φταις τπτ κ τέτοια.... Μην πληγωθει όσο γινεται

.. 

τι να λεμε τωρα,εχω μεινει αφωνη.σιγουρα αν δ αλλαξει γνωμη ο πεθερος οσο περναει ο καιρος θα γινεται πιο δυσκολο.δ ειπες οτι ουτε χαιρετισε τον αντρα σου;η πεθερα ερχεται ομως κ βλεπει τα παιδια;

δ ειμαι κατα να πεις την αληθεια στο παιδι,οτι ειναι φυσικα καταλληλο για την ηλικια της,απλα ισως να θελει να μαθει το λογο που θυμωσε ο παππους.ως τωρα τι λεει;τι λετε εσεις;

οτι θα πληγωθει,δ μπορεις να το αποφυγεις.αλλα σημασια εχει οτι εσεις ειστε δεμενοι

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απαράδεκτο, τί να πω....

 

Στην ευρύτερη οικογένειά μου είχε υπάρξει ένα παρόμοιο θέμα πολλά χρόνια πριν, όχι από τον παππού που "παρακάμφθηκε", από άλλο αρσενικό μέλος της οικογένειας που είχε αποφασίσει να προσβληθεί για λογαριασμό όλων :) αλλά με τον καιρό εξομαλύνθηκε η κατάσταση, σήμερα το συζητάνε και γελάνε. Όταν συμβαίνει βέβαια είναι άσχημο, ειδικά όταν ένας παππούς ξεκόβει για αυτό τον λόγο από τα παιδιά και τα εγγόνια του.

 

Πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα μαλακώσει, αποκλείεται να μπορέσει να αντισταθεί στα εγγόνια, το κακό είναι ότι πιθανότατα ότι θα έχει μια στάση ότι σας κάνει χάρη και ότι κάνει πίσω ενώ έχει δίκιο κλπ.

 

Πραγματικά, καλά ξεμπερδέματα, κουράγιο στον άντρα σου!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

λυπάμαι πραγματικά για αυτό. Σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολο και για εσένα και για τον άντρα σου να του διαχειριστείτε όλο αυτό. Απλά εγώ θεωρώ ότι από την στιγμή που έχετε πάρει μια τέτοια απόφαση δεν θα πρέπει να κάνετε πίσω. Ομολογώ ότι είναι επίσης κακό ο πατέρας του άντρα σου να κατηγορεί την νύφη του για όσα γίνανε και να συμβουλεύει τον άντρα να πατήσει και πόδι. Δηλαδή τι να κάνει ας πούμε ; Να δώσει με το ζόρι όνομα του πατέρα του. Η αλήθεια είναι ότι στην χώρα μας τηρούνται πολύ ακόμα αυτές οι παραδώσεις τα μωρα να παίρνουν τα ονόματα του παππού και της γιαγιάς τους  αλλά αυτό δεν έχει να κάνει. Δεν θα έπρεπε να θεωρούν αυτονόητο ότι όλοι επιθυμούν να δώσουν τα δικά τους ονόματα. Αλλά βέβαια τους ενδιαφέρει τι θα πει ο περίγυρος τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ κορίτσια απο το πρωί με έχετε ελαφρύνει τόσο πολύ αλήθεια..... 

Να απαντήσω σε όλες..... Η πεθερά κατεβαίνει ναι κ βλέπει εμάς κ τα παιδιά... Σε μένα δεν λέει τπτ μη με στεναχώρησε που είναι λεχωνα, στον άντρα μου που κ που κάτι λέει για να μη χάσει τα παιδιά της από κοντά της, αλλά ο άντρας μου δεν υποχωρεί....ηξερα πάντα πόσο εξαιρετικός είναι αλλά τώρα με έχει εκπλήξει τόσο πολύ.... Στα λεγόμενα περί αντριλας απάντησε "σιγα μη τη τραβήξω από τα μαλλιά στη σπηλιά μου. Τέτοια γυναίκα δεν ήθελα κ δεν πήρα. Στο σπίτι μας αποφασίζουμε μαζί". Είναι πραγματικά η κολωνα μας... Νιώθει πληγωμένος, θυμωμένος και κενός.... Αλλά δνε θέλει να κάνει τη χάρη επουδενι κ να έχει το παιδί το όνομα ενός ανθρώπου που φέρθηκε έτσι κ που αγαπάει τόσο ευτελως.... 

Μαλακώσει, δεν μαλακώσει εμένα ποσώς με ενδιαφέρει.... Όσο είναι ο άντρας μου καλά κ το παιδί μου δεν με αφορά πλέον αυτός ο άνθρωπος, με τόση μαυρίλα μέσα του... 

Η κόρη μου έχει ζητήσει να τον δει, τα μπαλωσαμε προς το παρόν και μια φορά ανέβηκε στο σπίτι του, όπου ήταν πιο παγωμένος μαζί της από άλλες φορές, άκουσα πως της άνοιξε την πόρτα, πως τη χαιρέτησε σε σχέση με πριν.... 

Καλέ τη μέρα που γέννησα, τον πήρε τηλ ο πατέρας μου (στον οποίο δεν είχα πει τπτ γτ ήλπιζα πως θα λήξει το θέμα μόλις δει τον εγγονό) να ευχηθεί και του λέει "εσύ έχεις χαρά, εγώ δεν έχω λόγο να χαρώ κανέναν" και του το έκλεισε.... Κ έμεινε ο πατερουλης μου παγωτό.... Να κλέψει τη χαρά από όλους δλδ εκείνη τη μέρα. Κακια μαύρη σας λέω.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, martha85 είπε:

Aχ κορίτσια απο το πρωί με έχετε ελαφρύνει τόσο πολύ αλήθεια..... 

Να απαντήσω σε όλες..... Η πεθερά κατεβαίνει ναι κ βλέπει εμάς κ τα παιδιά... Σε μένα δεν λέει τπτ μη με στεναχώρησε που είναι λεχωνα, στον άντρα μου που κ που κάτι λέει για να μη χάσει τα παιδιά της από κοντά της, αλλά ο άντρας μου δεν υποχωρεί....ηξερα πάντα πόσο εξαιρετικός είναι αλλά τώρα με έχει εκπλήξει τόσο πολύ.... Στα λεγόμενα περί αντριλας απάντησε "σιγα μη τη τραβήξω από τα μαλλιά στη σπηλιά μου. Τέτοια γυναίκα δεν ήθελα κ δεν πήρα. Στο σπίτι μας αποφασίζουμε μαζί". Είναι πραγματικά η κολωνα μας... Νιώθει πληγωμένος, θυμωμένος και κενός.... Αλλά δνε θέλει να κάνει τη χάρη επουδενι κ να έχει το παιδί το όνομα ενός ανθρώπου που φέρθηκε έτσι κ που αγαπάει τόσο ευτελως.... 

Μαλακώσει, δεν μαλακώσει εμένα ποσώς με ενδιαφέρει.... Όσο είναι ο άντρας μου καλά κ το παιδί μου δεν με αφορά πλέον αυτός ο άνθρωπος, με τόση μαυρίλα μέσα του... 

Η κόρη μου έχει ζητήσει να τον δει, τα μπαλωσαμε προς το παρόν και μια φορά ανέβηκε στο σπίτι του, όπου ήταν πιο παγωμένος μαζί της από άλλες φορές, άκουσα πως της άνοιξε την πόρτα, πως τη χαιρέτησε σε σχέση με πριν.... 

Καλέ τη μέρα που γέννησα, τον πήρε τηλ ο πατέρας μου (στον οποίο δεν είχα πει τπτ γτ ήλπιζα πως θα λήξει το θέμα μόλις δει τον εγγονό) να ευχηθεί και του λέει "εσύ έχεις χαρά, εγώ δεν έχω λόγο να χαρώ κανέναν" και του το έκλεισε.... Κ έμεινε ο πατερουλης μου παγωτό.... Να κλέψει τη χαρά από όλους δλδ εκείνη τη μέρα. Κακια μαύρη σας λέω.... 

Μάρθα δύσκολες είναι αυτές οι καταστάσεις και είναι να εξοργίζεσαι. Πρόβλημα από το πουθενά και για το τίποτα. Να τραβάς τα μαλλιά σου. Μια άλλη περίπτωση πρόσφατη που άκουσα,η φίλη μου θα γεννούσε κοριτσάκι. Με τον άντρα της δεν είχαν αποφασίσει όνομα και δεν τρελαινόταν για κανένα όνομα από τις μαμάδες τους. Από το πουθενά το λοιπόν και ενώ τελείωνε η εγκυμοσύνη και συζητούσαν τα περί κοβιντ και ποιός θα είναι στην κλινική μπλα μπλα πετάγεται η μαμά της φιλης και της λέει.. αφού δεν θα είναι τα πεθερικά σου στην κλινική θα με αφήσετε να πάρω εγώ τηλέφωνο να τους πω να μας ζήσει η Μαρία μας; (Μαρία λένε την πεθερά) και μένουν παγωτό το ζευγάρι γιατί όχι μόνο αποφάσισε μόνη της το όνομα αλλά το 'χαρισε' και στην συμπεθέρα της :lol: 

Και της λένε πας καλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα και ποιός σου είπε ότι θα βγάλουμε την πεθερά εμείς μπορεί να θέλουμε να βγάλουμε εσένα η ένα άσχετο. Και γίνεται ένα θεατρικό δράμα άνευ προηγουμένου! Να κλαίει η μάνα να λέει καλααα δεν θα κάνετε τα πατροπαράδοτα δεν θα τιμήσεις την πεθερά και με τι μούτρα θα την αντικρίζω και ψεύτικα κλάματα και γίνεται ένας χαμός από το πουθενά!!! Να μη τα πολυλογώ τσακώθηκαν τόσο άσχημα που στην γέννα δεν πήγε γιατί θα ντρεπόταν να μην πει στα συμπεθέρια το όνομα, έχουν περάσει δέκα μήνες ακόμα δεν έχουν βαφτίσει με τον ιό, ακόμα δεν έχουν αποφασίσει το όνομα και ακόμα η μάνα κρατάει μούτρα για το συγκεκριμένο θέμα. Η πεθερά ατάραχη εντωμεταξυ ούτε έχει πει ποτέ τίποτα πρώτο της εγγόνι ούτε δείχνει να την νοιάζει. Οπότε στα παράλογα και προβληματικά βλέπετε ότι κάποιοι γονείς παίρνουν βραβείο. 

Κάντε ότι θέλετε εσείς. Αν είναι να μη το αγαπήσει για το όνομα δεν θα το αγαπούσε πραγματικά ποτέ.  

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Merendoula said:

Παθούσα εδώ με 2 γιους που δεν έχει κανείς το όνομα του παππού. 

 

Και ο πεθερός μου είχε αντιδράσει στη γέννα που το έμαθε με τον χειρότερο τρόπο, ούτε ευχές, μόνο καυγάδες και πανικός. Το πρόβλημα ήταν ότι ο σύζυγος δυστυχώς τάχθηκε ξαφνικά με το μέρος του πατέρα του (απεδειχθη χρόνια μετά ότι ήταν από φόβο για το πού θα μπορούσε να το φτάσει ο πεθερός το θέμα). Βρέθηκα μετέωρη με ένα νεογέννητο να με κατηγορούν ότι αν δεν ήμουν εγώ τώρα αυτοί θα ήταν "μια χαρά". "Ευτυχισμένοι". Γιατί μόνο έτσι βρίσκουν την ευτυχία οι μίζεροι άνθρωποι. Ο πεθερός είναι εγωπαθής, έχει πολλά ψυχολογικά που δεν μπορεί να διαχειριστεί, αλλά δεν περίμενα να φτάσει στα σημεία που έφτασε τότε. Του πήρε πολλούς μήνες, πάνω απο χρόνο να μας ξαναμιλήσει. Σε εμάς δε μιλούσε, και το παιδί (9 μηνών πλεον) το αποκαλούσε "ψιτ". Ναι, "ψιτ"!
 

Στο δεύτερο παιδί περίμεναν πάλι, πιο ήρεμα όμως. Άλλωστε πόσο χειρότερη αντίδραση να έχει..
 

5μιση χρόνια πια μετά, δεν έχει ξανααναφερθεί στο θέμα, και στα παιδιά μιλάει και σε εμάς. Δεν ήταν ποτέ τρυφερός πατέρας και παππούς, και δεν θα ήταν και αν είχαμε δώσει το όνομά του. Είναι απόμακρος άνθρωπος. Στα χρόνια αυτά έκανε κι άλλα άσχημα πράγματα, άσχετα με το όνομα, και πραγματικά χάρηκα (όσο κακιασμένο κ αν ακουστεί σε κάποιους δεν είναι!) που δεν φέρει το παιδί μου το όνομά του, γιατί εμείς τότε θα τον "τιμούσαμε" (;;;; - έχω γράψει και παλαιότερα στο ίδιο thread ότι δεν το θεωρώ τιμή), αλλά δεν τιμά ο ίδιος τον εαυτό του με τη συμπεριφορά του. Αποκαλύφθηκε κιόλας ότι το πρόβλημά του ήταν, όπως είπε και η Γιοβάνα, ότι οι συγχωριανοί του όταν τους ανακοίνωσε ότι περιμένει εγγονό, άρχισαν μόνοι τους να αποκαλούν το έμβρυο με το όνομά του και τώρα πώς θα έλεγε στο καφενείο ότι ονομάζεται αλλιώς το μωρό;;; Δεν ήταν και δεν είναι δικό μου πρόβλημα πάντως.

 

Καταλαβαίνω ακριβώς το σκηνικό και το κάνω εικόνα για τη δική μου περίπτωση αν δεν έδινα το όνομα του πεθερού. Το σημαντικό θέμα ειναι πως τα βρήκες εσύ με το σύζυγο, οι άλλοι απλά ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Μάρθα δύσκολες είναι αυτές οι καταστάσεις και είναι να εξοργίζεσαι. Πρόβλημα από το πουθενά και για το τίποτα. Να τραβάς τα μαλλιά σου. Μια άλλη περίπτωση πρόσφατη που άκουσα,η φίλη μου θα γεννούσε κοριτσάκι. Με τον άντρα της δεν είχαν αποφασίσει όνομα και δεν τρελαινόταν για κανένα όνομα από τις μαμάδες τους. Από το πουθενά το λοιπόν και ενώ τελείωνε η εγκυμοσύνη και συζητούσαν τα περί κοβιντ και ποιός θα είναι στην κλινική μπλα μπλα πετάγεται η μαμά της φιλης και της λέει.. αφού δεν θα είναι τα πεθερικά σου στην κλινική θα με αφήσετε να πάρω εγώ τηλέφωνο να τους πω να μας ζήσει η Μαρία μας; (Μαρία λένε την πεθερά) και μένουν παγωτό το ζευγάρι γιατί όχι μόνο αποφάσισε μόνη της το όνομα αλλά το 'χαρισε' και στην συμπεθέρα της :lol: 

Και της λένε πας καλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα το όνομα και ποιός σου είπε ότι θα βγάλουμε την πεθερά εμείς μπορεί να θέλουμε να βγάλουμε εσένα η ένα άσχετο. Και γίνεται ένα θεατρικό δράμα άνευ προηγουμένου! Να κλαίει η μάνα να λέει καλααα δεν θα κάνετε τα πατροπαράδοτα δεν θα τιμήσεις την πεθερά και με τι μούτρα θα την αντικρίζω και ψεύτικα κλάματα και γίνεται ένας χαμός από το πουθενά!!! Να μη τα πολυλογώ τσακώθηκαν τόσο άσχημα που στην γέννα δεν πήγε γιατί θα ντρεπόταν να μην πει στα συμπεθέρια το όνομα, έχουν περάσει δέκα μήνες ακόμα δεν έχουν βαφτίσει με τον ιό, ακόμα δεν έχουν αποφασίσει το όνομα και ακόμα η μάνα κρατάει μούτρα για το συγκεκριμένο θέμα. Η πεθερά ατάραχη εντωμεταξυ ούτε έχει πει ποτέ τίποτα πρώτο της εγγόνι ούτε δείχνει να την νοιάζει. Οπότε στα παράλογα και προβληματικά βλέπετε ότι κάποιοι γονείς παίρνουν βραβείο. 

Κάντε ότι θέλετε εσείς. Αν είναι να μη το αγαπήσει για το όνομα δεν θα το αγαπούσε πραγματικά ποτέ.  

Χαχαχαχα πολύ γέλασα συγνώμη κιολασ Αλλά αυτό με ξεπερασε. Κάλε να πω τότε και εγώ μια περίπτωση δικιά μου :p . Εγώ αγόρια και τα παιδιά μου το ένα έχει του πεθερού μου το όνομα και το άλλο του πατέρα μου. Τώρα αρχίζει η κουνιάδα μου να μου πετάει μπηχτές αν κάνω τρίτο που ακόμα δεν είμαι καν έγκυος για να συζητηθεί κάτι τέτοιο και ούτε βλέπω να αρχίζουμε προσπάθεια σύντομα. Και από το πουθενά μου ανοίγει συζητήσει αν θα κάνω κορίτσι θα την πούμε σαν την μάνα της (σαν την πεθερά μου) γιατί κρίμα είναι θα στεναχωρηθεί αν δεν το πούμε έτσι. Και της λέω από που και ως που κάλε. Δώσαμε δυο ονόματα ένα του πεθερού κ ένα του πατέρα μου αν μου δώσει ο θεός άλλο παιδί θα το ονομάσουμε όπως μας αρέσει εμάς. Λέει δεν πιστεύω να δώσεις όνομα της μάνας σου. Της λέω γιατί το λες έτσι. Μου λέει δεν είναι πολύ ωραίο. Τέλος παντον να μην τα πολυλογώ προχθές πάλι κάθονται με την πεθερά μου και της πετάει μπηχτή η κουνιάδα μου «αν κάνω εγώ κορίτσι μαμά θα δώσω το όνομα σου» χαχαχα δεν μίλησα αλλά πολύ ήθελα. 

Just now, Super.mum είπε:

Χαχαχαχα πολύ γέλασα συγνώμη κιολασ Αλλά αυτό με ξεπερασε. Κάλε να πω τότε και εγώ μια περίπτωση δικιά μου :p . Εγώ αγόρια και τα παιδιά μου το ένα έχει του πεθερού μου το όνομα και το άλλο του πατέρα μου. Τώρα αρχίζει η κουνιάδα μου να μου πετάει μπηχτές αν κάνω τρίτο που ακόμα δεν είμαι καν έγκυος για να συζητηθεί κάτι τέτοιο και ούτε βλέπω να αρχίζουμε προσπάθεια σύντομα. Και από το πουθενά μου ανοίγει συζητήσει αν θα κάνω κορίτσι θα την πούμε σαν την μάνα της (σαν την πεθερά μου) γιατί κρίμα είναι θα στεναχωρηθεί αν δεν το πούμε έτσι. Και της λέω από που και ως που κάλε. Δώσαμε δυο ονόματα ένα του πεθερού κ ένα του πατέρα μου αν μου δώσει ο θεός άλλο παιδί θα το ονομάσουμε όπως μας αρέσει εμάς. Λέει δεν πιστεύω να δώσεις όνομα της μάνας σου. Της λέω γιατί το λες έτσι. Μου λέει δεν είναι πολύ ωραίο. Τέλος παντον να μην τα πολυλογώ προχθές πάλι κάθονται με την πεθερά μου και της πετάει μπηχτή η κουνιάδα μου «αν κάνω εγώ κορίτσι μαμά θα δώσω το όνομα σου» χαχαχα δεν μίλησα αλλά πολύ ήθελα. 

Πάντως το όνομα της μάνας μου είναι πολύ ωραίο και ξεχωριστό. Αλλά τέλος παντον 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, martha85 είπε:

Aχ κορίτσια απο το πρωί με έχετε ελαφρύνει τόσο πολύ αλήθεια..... 

Να απαντήσω σε όλες..... Η πεθερά κατεβαίνει ναι κ βλέπει εμάς κ τα παιδιά... Σε μένα δεν λέει τπτ μη με στεναχώρησε που είναι λεχωνα, στον άντρα μου που κ που κάτι λέει για να μη χάσει τα παιδιά της από κοντά της, αλλά ο άντρας μου δεν υποχωρεί....ηξερα πάντα πόσο εξαιρετικός είναι αλλά τώρα με έχει εκπλήξει τόσο πολύ.... Στα λεγόμενα περί αντριλας απάντησε "σιγα μη τη τραβήξω από τα μαλλιά στη σπηλιά μου. Τέτοια γυναίκα δεν ήθελα κ δεν πήρα. Στο σπίτι μας αποφασίζουμε μαζί". Είναι πραγματικά η κολωνα μας... Νιώθει πληγωμένος, θυμωμένος και κενός.... Αλλά δνε θέλει να κάνει τη χάρη επουδενι κ να έχει το παιδί το όνομα ενός ανθρώπου που φέρθηκε έτσι κ που αγαπάει τόσο ευτελως.... 

Μαλακώσει, δεν μαλακώσει εμένα ποσώς με ενδιαφέρει.... Όσο είναι ο άντρας μου καλά κ το παιδί μου δεν με αφορά πλέον αυτός ο άνθρωπος, με τόση μαυρίλα μέσα του... 

Η κόρη μου έχει ζητήσει να τον δει, τα μπαλωσαμε προς το παρόν και μια φορά ανέβηκε στο σπίτι του, όπου ήταν πιο παγωμένος μαζί της από άλλες φορές, άκουσα πως της άνοιξε την πόρτα, πως τη χαιρέτησε σε σχέση με πριν.... 

Καλέ τη μέρα που γέννησα, τον πήρε τηλ ο πατέρας μου (στον οποίο δεν είχα πει τπτ γτ ήλπιζα πως θα λήξει το θέμα μόλις δει τον εγγονό) να ευχηθεί και του λέει "εσύ έχεις χαρά, εγώ δεν έχω λόγο να χαρώ κανέναν" και του το έκλεισε.... Κ έμεινε ο πατερουλης μου παγωτό.... Να κλέψει τη χαρά από όλους δλδ εκείνη τη μέρα. Κακια μαύρη σας λέω.... 

κ ψυχραιμα το διαχειριζεστε.μπραβο κ σε σενα κ στον αντρα σου

εμενα προσωπικα δ θα με ενδιεφερε να μαλακωσει,κ ακομη κ αν το εκανε κτ θα ειχε ραγισει

Link to comment
Share on other sites

Τι αντιρρήσεις εχουν οι άνθρωποι στις μέρες μας.Εμας κανεις δεν μαςχρωτησε πριν γεννήσω.Οταν γεννήθηκε το ανακοινώσαμε σε όλους.Δωσαμε άσχετο ονομα και κανεις δεν ειχε αντιρρηση εκτός από τον παπά που εννοείται δεν του περασε.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Ελεος. Και συγνώμη να ζητήσει, που αμφιβάλλω,μετά από όλο αυτό δε θα επαναλειτουργησετε. Η πεθερά τι στάση κρατάει? Οι γονείς σου πρεπει να σαστισαν. Πάντως κάποια δείγματα θα ειχες από πριν, όπως και να χει, καλυτερα μακριά, αμα δε θέλει μια δε θες δέκα. Έλεος δηλαδή δεν παμε καλα. 

6 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Aχ κορίτσια απο το πρωί με έχετε ελαφρύνει τόσο πολύ αλήθεια..... 

Να απαντήσω σε όλες..... Η πεθερά κατεβαίνει ναι κ βλέπει εμάς κ τα παιδιά... Σε μένα δεν λέει τπτ μη με στεναχώρησε που είναι λεχωνα, στον άντρα μου που κ που κάτι λέει για να μη χάσει τα παιδιά της από κοντά της, αλλά ο άντρας μου δεν υποχωρεί....ηξερα πάντα πόσο εξαιρετικός είναι αλλά τώρα με έχει εκπλήξει τόσο πολύ.... Στα λεγόμενα περί αντριλας απάντησε "σιγα μη τη τραβήξω από τα μαλλιά στη σπηλιά μου. Τέτοια γυναίκα δεν ήθελα κ δεν πήρα. Στο σπίτι μας αποφασίζουμε μαζί". Είναι πραγματικά η κολωνα μας... Νιώθει πληγωμένος, θυμωμένος και κενός.... Αλλά δνε θέλει να κάνει τη χάρη επουδενι κ να έχει το παιδί το όνομα ενός ανθρώπου που φέρθηκε έτσι κ που αγαπάει τόσο ευτελως.... 

Μαλακώσει, δεν μαλακώσει εμένα ποσώς με ενδιαφέρει.... Όσο είναι ο άντρας μου καλά κ το παιδί μου δεν με αφορά πλέον αυτός ο άνθρωπος, με τόση μαυρίλα μέσα του... 

Η κόρη μου έχει ζητήσει να τον δει, τα μπαλωσαμε προς το παρόν και μια φορά ανέβηκε στο σπίτι του, όπου ήταν πιο παγωμένος μαζί της από άλλες φορές, άκουσα πως της άνοιξε την πόρτα, πως τη χαιρέτησε σε σχέση με πριν.... 

Καλέ τη μέρα που γέννησα, τον πήρε τηλ ο πατέρας μου (στον οποίο δεν είχα πει τπτ γτ ήλπιζα πως θα λήξει το θέμα μόλις δει τον εγγονό) να ευχηθεί και του λέει "εσύ έχεις χαρά, εγώ δεν έχω λόγο να χαρώ κανέναν" και του το έκλεισε.... Κ έμεινε ο πατερουλης μου παγωτό.... Να κλέψει τη χαρά από όλους δλδ εκείνη τη μέρα. Κακια μαύρη σας λέω.... 

Τωρα το ειδα αυτο. Άσχημα πραγματα αλλά το πιο άσχημο είναι να τους έχετε στη μουρη σας κάθε μερα. Καλη και η πεθερούλα προσπαθησει να πεισει τον γιο να αλλάξει γνώμη και να τον γλυκανει Ε, αντί να ρίξει κανα χεσιμο στον άντρα της. Να του ασκήσει βέτο Να του πει ακου Να σου πω ειξαι τα εγγόνια μου κι αν δε τα θες να τα μαζεψεις εσυ. Εδώ μέσα θα ρχονται τα εγγόνια μου και τα παιδιά μου και θα φυγεις εσυ. Να την προσεχεις αυτή περισσότερο από τον πεθερο. Αυτον δεν τον φοβαμαι οτι ήταν να δειξει το δείξε. Και που σαι, χωρίς να θέλω να σε αγχωσω, αλλά έτσι νομίζω τώρα αρχίζουν τα όργανα. Εχε το νου σου στην πεθερά. Μυρίζομαι διαφορά και μυρίζομαι μέχρι και ξεσηκωματα και προστριβές με τον άντρα σου. Μακάρι να κάνω λάθος. Γιατι όσο κολώνα κι αν είναι τωρα αν η καλή μανουλα τον γλυφει για λίγο καιρό ακόμα και ξέρει τα κουμπια του (καλυτερα απο σένα) πολυ τη φοβαμαι. Για μένα μαζέψτε τα και φυγετε τώρα που χεις μωρά. Για ένα σωστό ξεκίνημα. Ασε και αυτό το πανω κάτω και μαζί και κοντά πολυ δεν ξέρω, εμένα δε μαρεσει γενικώς. Γιατι για μένα η μάνα του αν ήταν εντάξει έπρεπε να είναι με το μέρος σου, ουτε καν κονυα στο γιο, κοντά σε σενα μόνο και να σου δίνει δικια με υπεράσπιση τρελή κι όχι να λέει στο γιο να υποχωρησει.Εμένα αυτή η πεθερά δε μου αρέσει. 

 

Συγνώμη.........σου ανάβω φωτιές. Απλώς λέω εχε το νου σου. Γονείς δεν έχεις κοντα? Μέσα στο σόι του άντρα σου είσαι τριγυρω ? Δικους σου από κοντά να σε φροντίζουν? 

 

 

Στη κόρη σου δε λες τίποτα φυσικά αλλά στη θέση σου δε θα θελα πλεον και πολλα πολλα με κανέναν από αυτους. Γενικά μην τους επιτρέπεις ε.. Προσωπικά δεν ξερω αν θα την αφηνα να πάει να τον δει. Μάλλον όχι. Εγώ βέβαια. 

 

Δεν ξέρω ρε συ κοπέλα, εχε λιγο το νου σου εκεί μέσα που μπλέξες. 

 

Εχεις μωρό κι αντι να μιλάς για κλάμματα κ πανες ξςρω γω μιλάς για σιχαματα. Ντροπή τους Ε. Γιατι όχι μόνο δε σεβάστηκαν εσας αλλά και την οικογένεια σου... Ελπίζω να το εμπεδώσεις και να βάλεις τέλειες και παυλες. Αμα σου πει ο συζυγος να φυγετε άμεσα μην πεις όχι. Γενικά προωθησε το. Κι αμα μπορειτε.. Καντε τη χθες!!!! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ελεος. Και συγνώμη να ζητήσει, που αμφιβάλλω,μετά από όλο αυτό δε θα επαναλειτουργησετε. Η πεθερά τι στάση κρατάει? Οι γονείς σου πρεπει να σαστισαν. Πάντως κάποια δείγματα θα ειχες από πριν, όπως και να χει, καλυτερα μακριά, αμα δε θέλει μια δε θες δέκα. Έλεος δηλαδή δεν παμε καλα. 

Τωρα το ειδα αυτο. Άσχημα πραγματα αλλά το πιο άσχημο είναι να τους έχετε στη μουρη σας κάθε μερα. Καλη και η πεθερούλα προσπαθησει να πεισει τον γιο να αλλάξει γνώμη και να τον γλυκανει Ε, αντί να ρίξει κανα χεσιμο στον άντρα της. Να του ασκήσει βέτο Να του πει ακου Να σου πω ειξαι τα εγγόνια μου κι αν δε τα θες να τα μαζεψεις εσυ. Εδώ μέσα θα ρχονται τα εγγόνια μου και τα παιδιά μου και θα φυγεις εσυ. Να την προσεχεις αυτή περισσότερο από τον πεθερο. Αυτον δεν τον φοβαμαι οτι ήταν να δειξει το δείξε. Και που σαι, χωρίς να θέλω να σε αγχωσω, αλλά έτσι νομίζω τώρα αρχίζουν τα όργανα. Εχε το νου σου στην πεθερά. Μυρίζομαι διαφορά και μυρίζομαι μέχρι και ξεσηκωματα και προστριβές με τον άντρα σου. Μακάρι να κάνω λάθος. Γιατι όσο κολώνα κι αν είναι τωρα αν η καλή μανουλα τον γλυφει για λίγο καιρό ακόμα και ξέρει τα κουμπια του (καλυτερα απο σένα) πολυ τη φοβαμαι. Για μένα μαζέψτε τα και φυγετε τώρα που χεις μωρά. Για ένα σωστό ξεκίνημα. Ασε και αυτό το πανω κάτω και μαζί και κοντά πολυ δεν ξέρω, εμένα δε μαρεσει γενικώς. Γιατι για μένα η μάνα του αν ήταν εντάξει έπρεπε να είναι με το μέρος σου, ουτε καν κονυα στο γιο, κοντά σε σενα μόνο και να σου δίνει δικια με υπεράσπιση τρελή κι όχι να λέει στο γιο να υποχωρησει.Εμένα αυτή η πεθερά δε μου αρέσει. 

 

Συγνώμη.........σου ανάβω φωτιές. Απλώς λέω εχε το νου σου. Γονείς δεν έχεις κοντα? Μέσα στο σόι του άντρα σου είσαι τριγυρω ? Δικους σου από κοντά να σε φροντίζουν? 

 

 

Στη κόρη σου δε λες τίποτα φυσικά αλλά στη θέση σου δε θα θελα πλεον και πολλα πολλα με κανέναν από αυτους. Γενικά μην τους επιτρέπεις ε.. Προσωπικά δεν ξερω αν θα την αφηνα να πάει να τον δει. Μάλλον όχι. Εγώ βέβαια. 

 

Δεν ξέρω ρε συ κοπέλα, εχε λιγο το νου σου εκεί μέσα που μπλέξες. 

 

Εχεις μωρό κι αντι να μιλάς για κλάμματα κ πανες ξςρω γω μιλάς για σιχαματα. Ντροπή τους Ε. Γιατι όχι μόνο δε σεβάστηκαν εσας αλλά και την οικογένεια σου... Ελπίζω να το εμπεδώσεις και να βάλεις τέλειες και παυλες. Αμα σου πει ο συζυγος να φυγετε άμεσα μην πεις όχι. Γενικά προωθησε το. Κι αμα μπορειτε.. Καντε τη χθες!!!! 

 

 

 

I άντρας μου δεν είναι ο τύπος που θα ακούσει τη μαμά κ θα λυγίσει από τα δάκρυα της. Ήδη της το ξεκοψε κ της είπε "απόφασισε με ποιον είσαι... Γτ και οι δύο δίκιο δεν έχουμε... Διάλεξε ποιος για σένα έχει το δίκιο". Δεν τον φοβάμαι, ότι κ να ναι κ η πεθερά κ ο πεθερός.... 

Οι γονείς μου κοντά είναι κ εκείνοι, από φροντίδα και βοήθεια αν θέλω έχω αρκετή... Σαστισαν δεν λες τίποτα γτ οι συμπεθεροι έκαναν κ ωραία παρειτσα, έπεσε κεραυνός με αυτή τη συμπεριφορά στα κεφάλια όλων...

Αν εξαιρέσεις αυτό το σκηνικό, όλα τα άλλα στο σπίτι κυλούν όμορφα... Το παιδί είναι χαρούμενο, το μωρό ήρεμο, ικανοποιημένο, εγώ θηλάζω απροβληματιστα, κοιμάμαι... 

Για το παιδί το μεγαλο, δεν έχω απαγορεύσει τίποτα, για το δικό της καλό... Απλά κάπως αποφεύγω προς το παρόν κ βλέπουμε.... 

Το να φύγουμε δεν είναι αρνητικά φορτισμένη σκέψη για μας καθόλου. Εάν χρειαστεί αυτό θα κάνουμε δε θα φάμε τοξικότητα τσάμπα κ βερεσέ.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, martha85 είπε:

I άντρας μου δεν είναι ο τύπος που θα ακούσει τη μαμά κ θα λυγίσει από τα δάκρυα της. Ήδη της το ξεκοψε κ της είπε "απόφασισε με ποιον είσαι... Γτ και οι δύο δίκιο δεν έχουμε... Διάλεξε ποιος για σένα έχει το δίκιο". Δεν τον φοβάμαι, ότι κ να ναι κ η πεθερά κ ο πεθερός.... 

Οι γονείς μου κοντά είναι κ εκείνοι, από φροντίδα και βοήθεια αν θέλω έχω αρκετή... Σαστισαν δεν λες τίποτα γτ οι συμπεθεροι έκαναν κ ωραία παρειτσα, έπεσε κεραυνός με αυτή τη συμπεριφορά στα κεφάλια όλων...

Αν εξαιρέσεις αυτό το σκηνικό, όλα τα άλλα στο σπίτι κυλούν όμορφα... Το παιδί είναι χαρούμενο, το μωρό ήρεμο, ικανοποιημένο, εγώ θηλάζω απροβληματιστα, κοιμάμαι... 

Για το παιδί το μεγαλο, δεν έχω απαγορεύσει τίποτα, για το δικό της καλό... Απλά κάπως αποφεύγω προς το παρόν κ βλέπουμε.... 

Το να φύγουμε δεν είναι αρνητικά φορτισμένη σκέψη για μας καθόλου. Εάν χρειαστεί αυτό θα κάνουμε δε θα φάμε τοξικότητα τσάμπα κ βερεσέ.... 

μπράβο πολύ καλά τα λες! Πολύ ψύχραιμη είσαι .. χαρά στο κουράγιο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω μερες και ημουν σε διλημμα, να το βαλω το ερωτημα ή οχι? Αποφασισα να το κανω. Ειμαι χρονια μελος εδω κι εχω μεγαλυτερα παιδια απο τις περισσοτερες χωρις να ειμαι αρκετα μεγαλη. Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος , σοβαρος λογος που δεν θελετε να βαλετε τα ονοματα των γονιων σας αλλα προτιματε αλλα αρχαιοελληνικα ή τελειως τυχαια? Πιστευετε οτι συνηθως αυτο γινεται οταν υπαρχει συγκαλυμμενη κακη σχεση μεταξυ ζευγαριου -πεθερικων? Θα ηθελα να γινει περισσοτερο συζητηση πανω σ αυτο και κυριως ν ακουσω τα  επιχειρηματα ολων μας . Να πω εξαρχης οτι εχω δωσει σε συνεννοηση με τον αντρα μου τα ονοματα πεθερου, μαμας, πεθερας στα παιδια μου χωρις πιεση απο μεριας τους αλλα και γιατι δεν μ ενοχλουσε, το αντιθετο εχουν ωραια ονοματα. Σχεση μεταξυ μας .. χμ.. σχετικα καλη εως αδιαφορη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...