Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονομα, πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η κοινωνική πίεση;


Chrysoum

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Εμένα πάλι αυτό που με ξενίζει και γι αυτό άνοιξα και το θέμα την πρώτη φορά είναι πως είναι δυνατόν να αναλογιζομαστε τι θέλει ο ένας και ο άλλος και δεν σκεφτόμαστε τον άμεσα ενδιαφερόμενο: το παιδί. Δικό του θα είναι το όνομα, αυτό θα το φέρει για το υπόλοιπο της ζωής του. Ποιοι παππούδες και ποιες γιαγιάδες; τι σχέση έχουν αυτοί; τι σχέση έχει ο οποιοσδήποτε όσον αφορά κάτι τόσο σημαντικό για το παιδί μου; γιατί κοιτάω να ευχαριστήσω τρίτους και όχι τι είναι το καλύτερο γι αυτό; κάτι τέτοια δεν τα καταλαβαίνω πραγματικά. 

 

Δεν νομιζω ενα ονομα θα καθορισει την ζωη ενος παιδιου...Αν θα το πεις δημητρη ή μιλτο ή θαναση...Εκτος και αν ειναι ενα ονομα που θα προκαλεσει περιγελο κτλ...Οσων αναφορα ονοματα δυσκολα στην προφορα και το εξωτερικο ως μελλοντικη πιθανοτητα να ζησει το παιδι...δεν θα το σκεφτομουν ποτε εγω...Ειχα πολλους συναδελφους απο χωρες ξενες και κανενας δεν ασχοληθικε ποτε με ποσο δυσκολο ηταν τα ονοματα τους να τα προφερεις...Και ηταν πολυ δυσκολα χαχα! Ασε που στην τελικη, μπορεις να συστyνεσαι με υποκοριστικο και problem solved...

 

Τα εθιμα δεν θα επρεπε να ειναι λογος διαφωνιας και κοντρας οταν οι γονεις δεν θελουν να τα ακολουθησουν...Δεν ειναι το προβλημα αυτα...Εμεις οι ενηλικες ημαστε που γινομαστε εγωιστες, παρεμβατικοι κτλ...Δηλαδη ελεος! απλα ενα ονομα ειναι...οταν ομως το ονομα γινεται λογος να εκδικηθουμε την πεθερα επειδη δεν την γουσταρουμε, ή οταν η γιαγια βγαλει το αιμα στο γονιο να πει ντε και καλα το παιδι με το δικο της ονομα...δεν φταιει το εθιμο αλλα τα δικα μας ψυχολογικα και οι σχεσεις που "βρωμανε" και απο το μονο που δεν διεπονται ειναι με σεβασμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο άντρας μου είναι δύο αδέλφια, έχει έναν αδερφό μικρότερο. Η κόρη μας είναι το πρώτο εγγόνι και της δώσαμε ένα όνομα που μας άρεσε πολύ και όχι από τις γιαγιάδες.  Ο πεθερός περιμένει πως και πως αγόρι και έχει δηλώσει ότι θέλει το όνομα του οπωσδήποτε. Σε κουβέντα που έκανα ότι ο δεύτερος σου γιος μπορεί να κάνει αγόρι οπότε ας σε βγάλει αυτός η απάντηση του ήταν θέλω να το ακούσω και από τον πρωτότοκο μου (τον άντρα μου). Ε και εγώ εκείνη τη στιγμή του ευχήθηκα να είναι όλα του τα εγγόνια κορίτσια. Χα! B)

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Fenia27 said:

 

Δεν νομιζω ενα ονομα θα καθορισει την ζωη ενος παιδιου...Αν θα το πεις δημητρη ή μιλτο ή θαναση...Εκτος και αν ειναι ενα ονομα που θα προκαλεσει περιγελο κτλ...Οσων αναφορα ονοματα δυσκολα στην προφορα και το εξωτερικο ως μελλοντικη πιθανοτητα να ζησει το παιδι...δεν θα το σκεφτομουν ποτε εγω...Ειχα πολλους συναδελφους απο χωρες ξενες και κανενας δεν ασχοληθικε ποτε με ποσο δυσκολο ηταν τα ονοματα τους να τα προφερεις...Και ηταν πολυ δυσκολα χαχα! Ασε που στην τελικη, μπορεις να συστyνεσαι με υποκοριστικο και problem solved...

 

Τα εθιμα δεν θα επρεπε να ειναι λογος διαφωνιας και κοντρας οταν οι γονεις δεν θελουν να τα ακολουθησουν...Δεν ειναι το προβλημα αυτα...Εμεις οι ενηλικες ημαστε που γινομαστε εγωιστες, παρεμβατικοι κτλ...Δηλαδη ελεος! απλα ενα ονομα ειναι...οταν ομως το ονομα γινεται λογος να εκδικηθουμε την πεθερα επειδη δεν την γουσταρουμε, ή οταν η γιαγια βγαλει το αιμα στο γονιο να πει ντε και καλα το παιδι με το δικο της ονομα...δεν φταιει το εθιμο αλλα τα δικα μας ψυχολογικα και οι σχεσεις που "βρωμανε" και απο το μονο που δεν διεπονται ειναι με σεβασμο...

Το έχω γράψει και πιο πάνω, το να συστήνομαι με ένα άλλο όνομα (υποκοριστικό) από αυτό που είναι γραμμένο βαφτιστικο μετά από κάποια στιγμή ήταν μια διαδικασία που είδα ότι δεν έχει νόημα να αναλώνομαι. Ήταν απλά κουραστικό μετα από κάποια χρόνια να εξηγώ στον κάθε ένα ότι στην Ελλάδα έχουμε αυτή την ιδιοτροπια να μας δίνουν ένα χάλια (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) όνομα με το οποίο όμως δεν έχουν σκοπό να μας αποκαλούν και άρα όλοι με λένε αλλιώς. Έμεινα λοιπόν τώρα και χρησιμοποιω κατ ευθείαν το χάλια βαφτιστικο μου, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. 

Το όνομα σίγουρα δεν σου καθορίζει την ζωή, αλλά ναι μπορεί να σου την δυσκολέψει. Και αντίστοιχα έχω και εγω συναδέλφους που έχουν φάει πολύ κορόιδεμα πίσω από την πλάτη τους και καμιά φορά και μπροστά τους για το όνομα τους (μια από αυτούς και εγώ), ή το υποκοριστικό τους. Αυτό λοιπόν επέλεξα να το αποφύγω για τα δικά μου παιδιά απλά και μόνο για να κάνω το χατιρι σε παππουδογιαγιαδες. Επίσης όπως επίσης έχω πει ακόμη θυμάμαι φορές να πηγαίνω σπίτι κλαίγοντας γιατί με κορόιδευαν τα παιδιά στο σχολείο για το όνομα μου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Το όνομα σίγουρα δεν σου καθορίζει την ζωή, αλλά ναι μπορεί να σου την δυσκολέψει. Και αντίστοιχα έχω και εγω συναδέλφους που έχουν φάει πολύ κορόιδεμα πίσω από την πλάτη τους και καμιά φορά και μπροστά τους για το όνομα τους (μια από αυτούς και εγώ), ή το υποκοριστικό τους. Αυτό λοιπόν επέλεξα να το αποφύγω για τα δικά μου παιδιά απλά και μόνο για να κάνω το χατιρι σε παππουδογιαγιαδες. Επίσης όπως επίσης έχω πει ακόμη θυμάμαι φορές να πηγαίνω σπίτι κλαίγοντας γιατί με κορόιδευαν τα παιδιά στο σχολείο για το όνομα μου.

 

Καλημερα!

Τα παιδια βρισκουν πολλους τροπους να σε κοροιδεψουν...Εμενα με κοροιδευαν πολυ για το επιθετο μου...Το καταλαβαινω αυτο που λες...

 

Βεβαια τα χαλια ονοματα ειναι σχετικα...κατι που δεν αρεσει σε σενα μπορει να αρεσει στο παιδι σου ή και το αντιθετο..Σιγουρα υπαρχουν και τα πιο ουδετερα ονοματα...

 

Ας μην ξεχναμε οτι με το βαπτιστικο μας ονομα τιμαμε και τους αγιους και οτι κανενα μα κανενα παιδι δεν επιλεγει το ονομα του...Κατι που ενας γονεας βρισκει ουδετερο, βολικο και ωραιο σε καποιον αλλον μπορει να φαινεται συνηθισμενο και βαρετο...Εγω ομως δεν στεκομαι καθολου εκει γιατι τα εθιμα οποιος θελει τα ακολουθει και οποιος δεν θελει οχι...Το κλειδι ειναι οτι αυτο θα επρεπε να γινεται σεβαστο απο ολους μεσα στην οικογενεια...!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Συμφωνώ απόλυτα έτσι όπως το θέτεις. Ειδικά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί πλέον η κοινωνία και είναι πολυπολιτισμική με πολλές τάσεις μετανάστευσης. Προσωπικά επέλεξα όνομα "universal" και αυτό προτείνω κιόλας όταν με ρωτάνε για ονόματα κλπ πάνω στην κουβέντα. 

Θεωρώ σωστή την ονοματοδοσία με ένα όνομα που να μπορεί να σταθεί τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό. Σε βάπτιση κλπ ας δίνουν ως "βαπτιστικό" ότι θέλουν, κι αν θέλουν να φωνάζουν το παιδί έτσι, ας το φωνάζουν. Αλλά το νόμιμο όνομα να είναι φυσιολογικό. 

 

 

Αλήθεια; Αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη μας όταν επιλέξαμε όνομα για τη μικρή! Να είναι σύντομο και να μπορεί να "σταθεί" εκτός Ελλάδος. 

Εμάς ευτυχώς οι γονείς δεν είχαν απαιτήσεις, η μητέρα μου μισεί το όνομά της, του πατέρα μου δεν ταιριάζει σε κορίτσι, τα πεθερικά μου έχουν ακούσει το όνομά τους. Τους τελευταίους πιο πολύ τους καίει που δεν έχει βαφτιστεί αλλά μας είναι απολύτως αδιάφορο και ευτυχώς δεν το κάνουν θέμα.

Γενικά το μπλέξιμο των παππούδων στην επιλογή ονόματος το θεωρώ απαράδεκτο και πραγματικά το θεωρώ πολύ ξεφτίλα όταν λόγω ονόματος συμπεριφέρονται αδιάφορα ή κάνουν διακρίσεις.

 

Αυτό δε με το αγορίστικο ονοματεπώνυμο, που πάει από γενιά σε γενιά, το έχω ζήσει στο σόι του άντρα μου. Όλα τα αγόρια, πρώτα ξαδέλφια, έχουν το ίδιο όνομα και επώνυμο. Σε μαζώξεις δεν ξέρεις ποιος αναφέρεται σε ποιον :D :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 said:

 

Το κλειδι ειναι οτι αυτο θα επρεπε να γινεται σεβαστο απο ολους μεσα στην οικογενεια...!

Σ αυτο συμφωνουμε γι αυτο και δεν καταλαβαινω το θρασσος πολλων που απαιτουν να ακουσουν το ονομα τους και ασκουν τοση πιεση στα παιδια τους και στην νεα οικογενεια που εχουν δημιουργησει. 

 

Just now, Fenia27 said:

 

Ας μην ξεχναμε οτι με το βαπτιστικο μας ονομα τιμαμε και τους αγιους 

Αυτο ειναι επισης σχετικο. Εχω επιλεξει να μην βαφτισω τα παιδια μου γιατι δεν θελω να τους επιβαλω εγω ποια θρησκεια θα ακολουθησουν, οποτε το να τιμησω αγιους και να τους δωσω πχ ενα καθαρα ορθοδοξο ονομα, ηταν κατι που δεν θα εκανα. Μειοψηφια μεν, αλλα σιγουρα δεν ειμαι η μονη :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτο ειναι επισης σχετικο. Εχω επιλεξει να μην βαφτισω τα παιδια μου γιατι δεν θελω να τους επιβαλω εγω ποια θρησκεια θα ακολουθησουν, οποτε το να τιμησω αγιους και να τους δωσω πχ ενα καθαρα ορθοδοξο ονομα, ηταν κατι που δεν θα εκανα. Μειοψηφια μεν, αλλα σιγουρα δεν ειμαι η μονη :)

 

Αυτο πηγαινε στους γονεις που βαπτιζουν τα παιδια τους γιατι πιστευουν...Προφανως και αν δεν πιστευεις, δεν θα βαπτισεις κιολας...! Ολα γινονται για καποιο λογο...

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum πραγματικά εξάπτεις την περιέργεια για το πόσο χάλια μπορεί να είναι το βαφτιστικό σου που να σου έχει δημιουργήσει τόσα προβλήματα!!!!! 

 

@vtgian αυτό πάλι άλλη ανοησία! Αν υπάρχουν πολλά εγγόνια και η οικογένεια θέλει να κρατήσει το έθιμο για τα ονόματα των παππούδων, για΄τι να μη γίνουν διαφορετικοί συνδυασμοί; αν είναι εφικτό πχ το αγόρι να πάρει όνομα από τη γιαγιά, αν το όνομα του παππού έχει δοθεί σε άλλο εγγόνι κλπ. κι αυτό είναι κάτι που ήθελα να αποφύγω, να έχει ο δικός μας το ίδιο ονοματεπώνυμο με τον μεγαλύτερο ξάδερφό του, γιατί ο πεθερός μου έχει λίγο την τάση να τονίζει τις ταμπέλες "ο μεγάλος " και "ο μικρός" που δεν μου αρέσουν καθόλου και δεν θα ήθελα να ακολουθεί αυτή η ταμπέλα τον δικό μου, αν είχαν το ίδιο όνομα και έπρεπε να καταλήξουμε σε κάτι για να τους ξεχωρίζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

@Chrysoum πραγματικά εξάπτεις την περιέργεια για το πόσο χάλια μπορεί να είναι το βαφτιστικό σου που να σου έχει δημιουργήσει τόσα προβλήματα!!!!! 

 

Ασε! Για να καταλαβεις ο συνδυασμος ονοματος και επωνυμου δε ηταν ακομη χειροτερος. Τοσο, που παρα την αντιθεση με τις ιδεολογιες μου, οταν παντρευτηκα αλλαξα επωνυμο και πηρα του αντρα μου για να κανω την ζωη και το μελλον μου ευκολοτερο στην χωρα που ζω. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Ο άντρας μου είναι δύο αδέλφια, έχει έναν αδερφό μικρότερο. Η κόρη μας είναι το πρώτο εγγόνι και της δώσαμε ένα όνομα που μας άρεσε πολύ και όχι από τις γιαγιάδες.  Ο πεθερός περιμένει πως και πως αγόρι και έχει δηλώσει ότι θέλει το όνομα του οπωσδήποτε. Σε κουβέντα που έκανα ότι ο δεύτερος σου γιος μπορεί να κάνει αγόρι οπότε ας σε βγάλει αυτός η απάντηση του ήταν θέλω να το ακούσω και από τον πρωτότοκο μου (τον άντρα μου). Ε και εγώ εκείνη τη στιγμή του ευχήθηκα να είναι όλα του τα εγγόνια κορίτσια. Χα! B)

The story of my life!!! 

Οταν μαθαμε το φυλο του παιδιού, περα απο το οτι χαρηκα γιατί απο παντα ηθελα κορες, μια επιπλέον χαρα ηταν οτι ολοι με ειχαν πρηξει οτι θα ειναι σίγουρα αγοράκι και θα πάρει το όνομα του πεθερου!! Οποτε ενιωσα σαν να παιτνω την εκδίκηση μου!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Ευελπιστώ και το 2ο (αν υπάρξει 2ο) να ειναι αγορι!!!:P

Εν τ μεταξυ το γελοιο είναι πως ο πεθερος μου εχει ακούσει το ονομα του απο το γιο της κορης του, αλλα υπάρχει καημος μεγαλος μην τυχον και δε συνεχιστει η δυναστεια!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς επιλέξαμε να μην βαφτίσουμε τα παιδιά μας. Είμαστε από τους τυχερούς ανθρώπους που έχουν οικογένειες υποστηρικτικές, ανοιχτομυαλες και διόλου παρεμβατικές, παρόλο που είναι και οι δύο θρησκευομενες.

 

Τα ονόματα των παιδιών μας τα επιλέξαμε όταν τα είδαμε για πρώτη φορά. Τι τους ταίριαζε. Θα γελάσει κάποιος σκεπτόμενος τι μπορεί να ταιριάζει σε ένα τόσο δα νεογέννητο, ωστόσο δεν πέσαμε έξω σε κανένα από τα τρία παιδιά, τα ονόματα τους τους ταιριάζουν γάντι. Ίσως επειδή τα συνηθίσαμε, όμως έτσι νιώθουμε κι έτσι θα πράξουμε και με το τέταρτο σε λίγους μήνες.

 

 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμάς κανένας παππούς δεν ήθελε να τους δώσουμε το όνομα του κι επέμεναν κιόλας να μην το δώσουμε εμείς όμως δώσαμε τα ονόματα των γονιών μας γιατί θέλαμε να τους τιμήσουμε για όσα έχουν κανει για εμάς. Φυσικά δεν τους τιμάς μόνο έτσι εννοείται εμείς το νιώσαμε έτσι όμως. 

Οπότε εμείς επιμείναμε να δώσουμε τα ονόματα τους, εκείνοι αρνιοντουσαν. Πως σας φαίνεται αυτό?? 

Βέβαια τελικά πιστεύουμε πως χάρηκαν.. 

 

Γενικώς κι επι του θέματος.. Εμένα μου αρέσει αυτή η παράδοση όπως και του άντρα μου. Βέβαια αν το παιδί μου αργοτερα θελήσει να δώσει άλλο όνομα στο εγγόνι μου δε θα με πειράξει. Θα με πειράξει αν δώσει της πεθεράς της. Χαχαχα. Εντάξει εντάξει θα το κάνω γαργάρα.......... Δεν είμαι και χθεσινή ξέρω τις μάχες που δίνονται σιγά μην περάσω τέτοιο πράγμα στο παιδί μου. Καλά να είναι και ευτυχισμένη με αυτόν που θα πάρει αλλιώς αλλοίμονο του. :D

On 29/5/2019 at 9:11 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

The story of my life!!! 

Οταν μαθαμε το φυλο του παιδιού, περα απο το οτι χαρηκα γιατί απο παντα ηθελα κορες, μια επιπλέον χαρα ηταν οτι ολοι με ειχαν πρηξει οτι θα ειναι σίγουρα αγοράκι και θα πάρει το όνομα του πεθερου!! Οποτε ενιωσα σαν να παιτνω την εκδίκηση μου!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Ευελπιστώ και το 2ο (αν υπάρξει 2ο) να ειναι αγορι!!!:P

Εν τ μεταξυ το γελοιο είναι πως ο πεθερος μου εχει ακούσει το ονομα του απο το γιο της κορης του, αλλα υπάρχει καημος μεγαλος μην τυχον και δε συνεχιστει η δυναστεια!!! 

Μωρέ πως κάνουν έτσι... Αλλά μυαλά.. Ορισμένοι είναι ικανοί να μη σου μιλάνε κιόλας... Το έχω ακούσει κι αυτό... Δεν μπορείς να τους αλλάξεις δυστυχώς. Εμένα οι δικοί μου είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλοι. Λίγο τα πεθερικά μου ειναι κάπως αλλά τους έχω στρώσει :D νυφούλα μου και νυφούλα μου είναι και κάνω στο τέλος αυτό που θέλω. :DΕχω βρει τον τρόπο. Άμα θέλετε βοήθεια σας λέω τι κάνω και με έχουν στα ωπα ωπα και κάνω ότι μου αρέσει χάχα :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ τυχερη! Μπραβο τους και μπραβο και σε εσας! Εμενα μου αρεσει η παραδοση...καταλαβαινω βεβαια και τα ζευγαρια που δεν θελουν να την ακολουθησουν...και σιγουρα η πιεση απο την μερια των γονιων ειναι απαραδεκτη οχι μονο για αυτο αλλα για οτιδηποτε αφορα μια νεα οικογενεια ! 

 

Ειμαι και εγω απο τις τυχερες που οι γονεις μας και απο τις δυο πλευρες ειναι ανθρωποι διακριτικοι χωρις απαιτησεις...Στα δυο αγορια που εχουμε δωσαμε τα ονοματα των πατεραδων μας! Μεγαλη η χαρα τους!

 

Το επομενο παιδακι θα παρει ονομα πρωτα ο θεος το υποκοριστικο της μαμας μου αν ειναι κοριτσι ...Η μαμα μου και η πεθερα μου εχουν πολυ πολυ παλια και κακο ηχα ονοματα...Ουτε οι ιδιες ευχονται το μωρο να παρει το ονομα τους...χαχαχα

 

Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να τις αφησω να διαλεξουν ενα ονομα που τους αρεσει...για να τις τιμησω μιας που το δικο τους ειναι αστα να πανε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Εισαι πολυ τυχερη! Μπραβο τους και μπραβο και σε εσας! Εμενα μου αρεσει η παραδοση...καταλαβαινω βεβαια και τα ζευγαρια που δεν θελουν να την ακολουθησουν...και σιγουρα η πιεση απο την μερια των γονιων ειναι απαραδεκτη οχι μονο για αυτο αλλα για οτιδηποτε αφορα μια νεα οικογενεια ! 

 

Ειμαι και εγω απο τις τυχερες που οι γονεις μας και απο τις δυο πλευρες ειναι ανθρωποι διακριτικοι χωρις απαιτησεις...Στα δυο αγορια που εχουμε δωσαμε τα ονοματα των πατεραδων μας! Μεγαλη η χαρα τους!

 

Το επομενο παιδακι θα παρει ονομα πρωτα ο θεος το υποκοριστικο της μαμας μου αν ειναι κοριτσι ...Η μαμα μου και η πεθερα μου εχουν πολυ πολυ παλια και κακο ηχα ονοματα...Ουτε οι ιδιες ευχονται το μωρο να παρει το ονομα τους...χαχαχα

 

Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να τις αφησω να διαλεξουν ενα ονομα που τους αρεσει...για να τις τιμησω μιας που το δικο τους ειναι αστα να πανε...

 

 

Δεν είναι κακή ιδέα να τις αφήσεις να επιλέξουν εκείνες.. Εμένα ωραίο μου ακούγεται.. 

Φενια όχι απλα είναι προοδευτικόι οι δικοί μας είναι σούπερ. Αυτός που λιυ τα χαλάει είναι μάντεψε... Ο άντρας μου!! Χάχα αυτός είναι λίγο μυαλό κουκούτσι σε κάτι τέτοια. Τον παρακαλά γα να δώσουμε και δεύτερο όνομα στην μικρή αλλά ανένδοτος. Εντάξει είπα προκειμένου να μην τσακωθούμε γιαυτό το πράγμα, άλλωστε της έδωσα το όνομα της μαμάς μου, μην είμαστε και πλεονέκτες. Χαχαχ

 

Το σκέφτεσαι και για τρίτο δηλαδή ε? 

Μωρέ κι εγώ θα ήθελα αλλά...... Δεν είναι εύκολο καθόλου... Από πολλές απόψεις για μένα τοιλαχιστον... Μπορεί αργότερα αν θέλει κι ο Θεός.. Πρώτα αυτός δηλαδή... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη έχεις κορίτσια.. δεν έχεις ιδέα τι πίεση υπάρχει όταν έχεις γιους και πρέπει να πάρει όνομα ο...διάδοχος του θρόνου!! Εκεί ξεχνάνε όλοι να είναι ανοιχτομυαλοι και προοδευτικοί. Άσε.. Γι αυτο βλεπεις μεικτες οικογενειες  που εχουν τη νεφελη και το βαγγελη, την ιολη και το θαναση, το γιωργο και την ιριδα. Στις εγγονες γινονται ανοιχτομυαλοι οι παππουδες (εντάξει όχι όλοι, υπάρχουν και θανάσιμες πεθερές! ), στους εγγονους ούτε συζήτηση!! 

Τράβηξα πολλά για να βγάλω όμορφα ονόματα στους γιους μου, αφού ο πεθερός έχει άθλιο όνομα, παλιακο και δεν το ήθελα με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι μερεντουλα πως αν είχα γιο τότε ο πεθερός μου θα το ήθελε να το ακούσει το όνομα του, βλέπεις εινακ κ το επίθετο που συνεχίζει τη... Δυναστεία! Δεν ξέρω αν θα έκανε φασαρία αν δεν το βγάζαμε, σίγουρα θα με έπρηζε ο άντρας μου παντως!!

Link to comment
Share on other sites

ωραίο θεμα κορίτσια! καλημέρα! 

εμένα οι γονείς μου διαφορετικοί άνθρωποι μεταξύ τους, η μητέρα μου των εθίμων ο πατέρας μου της λογικής, εγώ το αντιδραστικό στοιχείο της οικογένειας από μικρή. όταν έμαθα ότι κυοφορώ κορίτσι η μητέρα μου είπε να μην της δώσουμε το όνομα της, δεν ήθελε! να προτιμήσουμε την πεθερά. η πεθερά μου δεν την ένοιαζε έλεγε. με τον άντρα μου είχαμε αποφασίσει πως αν είναι κορίτσι θα επέλεγα εγώ το όνομα ενώ αν ήταν αγόρι θα επέλεγε εκείνος (για την Δυναστεία φυσικά!). εγώ λοιπόν επέλεξα ένα ουδέτερο όνομα, ένα όνομα αρχαιοελληνικό με μεγάλη σημασία για εμένα και της ταιριάζει γάντι! Μέχρι να αποφασίσω (πέρασαν και λίγοι μήνες) η μαμά μου έχει αρρωστήσει βαρια και η πεθερά μου είχε αρχίσει να δίχνει ενδιαφέρον για το όνομα τελικά χωρίς να πιέζει. Της μητέρας μου το όνομα δεν μου αρέσει καθόλου, της πεθεράς μου δεν είναι άσχημο. παρόλα αυτά επέμενα στην απόφασή μου για ουδέτερο. Τελικά το έδωσα στο κοριτσάκι μου, είναι ξεχωριστό όπως και εκείνη. Κανείς από τους παπούδες ή τις γιαγιάδες δεν έδειξε στεναχωρημένος, όλοι την αγαπούν πολύ! είμαι πολύ τυχερή σε αυτό. 

όσον αφορα τις συζητήσεις προ γάμου... δεν είναι τόσο εύκολες βρε κορίτσια, πολλές φορές ίσως δεν έχουν και νόημα. καλό είναι να ξέρεις τα βασικά, αν ο άλλος θέλει παιδιά ή όχι ας πούμε. Το πόσα παιδιά θα κάνει κάποιος το βλέπει στην πορεία. και το λέω εγώ που προγραμματίζω τα επόμενα μου βήματα,ή μάλλον το έκανα κάποτε. ήθελα 3 παιδιά. απέκτησα 1 και αυτό με δυσκολία, έχοντας χάσει 1 άλλο πρώτα. για το δεύτερο τώρα που προσπαθούμε, έχω χάσει 3 παιδιά! για άλλους λόγους κάθε φορά. ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει την ιστορία μου. 3 δεν θα αποκτήσω ποτέ, θα είμαι πανευτυχής αν τελικά έρθει το 2ο. αν όχι πάλι είμαι πανευτυχής για την κορούλα μου. Επειδη πολλές φορές τα πράγματα δεν έρχονται οπως τα θέλουμε τελικά... το σημαντικό είναι το ζευγάρι να είναι αγαπημένο και ενωμένο. και όταν είναι ούτε το όνομα έχει σημασία εφόσον το επιλέγει το ζευγαρι, ούτε το τι λένε οι φίλοι και οι συγγενείς. Όταν ένα παιδάκι έρχεται στον κόσμο είναι ευλογία για όλους.

1/4/13...3/7/17...my 2 angel girls in the sky...XSZ4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν τίθεται θέμα τιμής προς τους παππούδες με τον τροπο αυτο. Πρώτον δεν πιστεύω ότι τα παιδιά μας μας χρωστάνε οτιδήποτε για να μας τιμήσουν-τα γενναμε επειδή εμείς θέλουμε και δε μας χρωστάνε. Δεύτερον, δεν θα χρησιμοποιήσω το παιδί μου για να τιμήσω το γονιό μου αν τελικά αυτό θέλω να κάνω. Θα 'χρησιμοποιησω' τον εαυτό μου, θα κάνω δηλαδή κάτι που να αφορά εμένα μόνο για να δείξω σε κάποιο γονιό την ευγνωμοσύνη μου. Το παιδί μου δεν χρωστάει κάτι στον παππού για να πάρει ένα όνομα που δεν είναι καν ευηχο. Τριτον δεν κανουμε τοσα παιδια όσες και οι....τιμές που θέλουμε να αποδώσουμε! Είναι δηλαδή αξιότιμος ο πεθερός αλλά όχι ο πατέρας μου για παράδειγμα ώστε να πάρει το όνομα του γιου μόνο ο ένας; ρωτάω απλά.. Τέταρτον, πόσοι παππούδες έχουν ακούσει το περιβόητο όνομα και δεν έχουν ξαναμιλήσει ποτέ με τα παιδιά και τα εγγόνια τους; Ειναι αυτές περιπτώσεις για να τους τιμησεις; 

Δεν ξέρω αν σας ακούγομαι σκληρή ή περίεργη, αγαπάμε πολύ τους γονείς μας, αλλά ονόματα δε βγάλαμε για τους παραπάνω λόγους. Το χαμό δεν τον αποφύγαμε βέβαια! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula said:

Για μένα δεν τίθεται θέμα τιμής προς τους παππούδες με τον τροπο αυτο. Πρώτον δεν πιστεύω ότι τα παιδιά μας μας χρωστάνε οτιδήποτε για να μας τιμήσουν-τα γενναμε επειδή εμείς θέλουμε και δε μας χρωστάνε. Δεύτερον, δεν θα χρησιμοποιήσω το παιδί μου για να τιμήσω το γονιό μου αν τελικά αυτό θέλω να κάνω. Θα 'χρησιμοποιησω' τον εαυτό μου, θα κάνω δηλαδή κάτι που να αφορά εμένα μόνο για να δείξω σε κάποιο γονιό την ευγνωμοσύνη μου. Το παιδί μου δεν χρωστάει κάτι στον παππού για να πάρει ένα όνομα που δεν είναι καν ευηχο. Τριτον δεν κανουμε τοσα παιδια όσες και οι....τιμές που θέλουμε να αποδώσουμε! Είναι δηλαδή αξιότιμος ο πεθερός αλλά όχι ο πατέρας μου για παράδειγμα ώστε να πάρει το όνομα του γιου μόνο ο ένας; ρωτάω απλά.. Τέταρτον, πόσοι παππούδες έχουν ακούσει το περιβόητο όνομα και δεν έχουν ξαναμιλήσει ποτέ με τα παιδιά και τα εγγόνια τους; Ειναι αυτές περιπτώσεις για να τους τιμησεις; 

Δεν ξέρω αν σας ακούγομαι σκληρή ή περίεργη, αγαπάμε πολύ τους γονείς μας, αλλά ονόματα δε βγάλαμε για τους παραπάνω λόγους. Το χαμό δεν τον αποφύγαμε βέβαια! :)

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με κάθε λέξη :) 

 

Ειδικά αυτό με το να τιμήσουμε τους γονείς μας "χρησιμοποιώντας" όπως λες και εσύ το παιδί μας όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι σαν ο πρωταρχικός μας ρόλος να παραμένει ακόμη ότι είμαστε παιδιά των γονιών μας και όχι γονείς του παιδιού μας. Εννοείται ότι αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρχουν, αλλά από την στιγμή που γίνεσαι γονιός, αυτός είναι και ο πρωταρχικός σου ρόλος. Επίσης δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα περιμένω πολλά ανταλλάγματα από τα παιδιά μου όταν μεγαλώσουν όπως κάνουν οι γονείς μας από εμάς. Σεβασμό ναι, αλλά όπως λες και εσύ κάποιος κάνει παιδιά συνειδητα επειδή το θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με κάθε λέξη :) 

 

Ειδικά αυτό με το να τιμήσουμε τους γονείς μας "χρησιμοποιώντας" όπως λες και εσύ το παιδί μας όσο κι αν προσπαθώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Είναι σαν ο πρωταρχικός μας ρόλος να παραμένει ακόμη ότι είμαστε παιδιά των γονιών μας και όχι γονείς του παιδιού μας. Εννοείται ότι αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρχουν, αλλά από την στιγμή που γίνεσαι γονιός, αυτός είναι και ο πρωταρχικός σου ρόλος. Επίσης δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα περιμένω πολλά ανταλλάγματα από τα παιδιά μου όταν μεγαλώσουν όπως κάνουν οι γονείς μας από εμάς. Σεβασμό ναι, αλλά όπως λες και εσύ κάποιος κάνει παιδιά συνειδητα επειδή το θέλει. 

Συμπληρωσες το σκεπτικό μου με τον καλύτερο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το ονομα, στο οποίο εμείς κινηθήκαμε παραδοσιακά αλλά με ευελιξία, εγώ από τότε που έκανα παιδί, νιώθω πιο έντονη την ανάγκη να ευχαριστώ τους γονείς μου. Με το ονομα ή με αλλους τροπους. Πραγμα που δεν ενθουσίασε τον άντρα μου όταν το ανέφερα...

 

Για την ακρίβεια ειχα πει οτι τωρα νιωθω πιο παιδι των γονιων μου απο ο,τι πριν. Ενταξει ηταν πολλαπλώς παρερμηνευσιμη διατύπωση κ το πήρε στραβά. Μετα αρχισα τα κλασικα "δεν ειναι αυτο που νομιζεις"...

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Εγω μικρη έλεγα οτι θα επιλεξω με τον άντρα μου τα ονόματα των παιδιών. Ήμουν κατηγορηματική σε αυτο και ειδικα για το όνομα της μαμας μου που δε μου αρεσε καθόλου. Μεγαλώνοντας άλλαξα λίγο σκεπτικό. Πιστεύω ότι δεν είναι κακό να δώσεις το όνομα του παππού ή της γιαγιάς εφόσον βέβαια δεν είναι άσχημο. Οι γονείς μου ποτέ δεν είχαν απαιτήσεις και ποτέ δεν είπαν τίποτα σε καμία από τις 3 αδερφές. Ίσα ίσα που έλεγαν να διαλέξουμε ότι θέλουμε. Βέβαια όταν η αδερφή μου η μεγάλη αποφάσισε να δώσει το όνομα του μπαμπά μας στον μοναχογιο της, εκείνος έλαμπε από χαρά! Για την ακρίβεια ο γαμπρός μου θέλησε να βγάλουν τον μπαμπά μου γιατί ο δικός του είχε ακούσει το όνομά του παρόλο που ήταν πιο όμορφο από του μπαμπά μου. Στο γιο μου δώσαμε το όνομα του πεθερου για να συνεχιστεί η δυναστεία!!! Δε με πείραξε και το έδωσα με χαρά γιατί είναι όμορφο όνομα, σχετικά συνηθισμένο μεν αλλά όμορφο. Αυτό που με "πειραξε" είναι το ότι θεωρήθηκε δεδομένο από τα πεθερικά μου ότι θα πάρει το όνομα!!! Σιγουρα θα ειχαμε προβλήματα αν ο πεθερός μου ειχε άσχημο ονομα γιατί δεν θα ήθελα να χαντακωσω το παιδι μου για να χαρεί εκεινος. Επίσης θεωρώ απαράδεκτο να γίνονται διακρίσεις στα εγγόνια λόγω ονόματος. Πράγμα που πολύ φοβάμαι θα κάνουν τα πεθερικά μου σε περίπτωση 2ου παιδιού. Αν και όπως έχω ξαναγράψει την ιστορία μου μάλλον δεν θα έρθει ποτέ. Πάντως αν έκανα κορίτσι θα ήθελα να βγάλω τη μαμά μου. Έχει σπάνιο όνομα που παλιά δε μου άρεσε άλλα τώρα έχω αλλάξει γνώμη και αρέσει και στον άντρα μου. Θεωρώ ότι το ζευγάρι πρέπει να επιλέγει το όνομα του παιδιού χωρίς να επηρεάζεται από τρίτους. Κατά τη γνώμη μου αν οι παππούδες δεν έχουν άσχημα ονόματα καλό είναι να τους δώσουμε λίγη χαρά γιατί ακόμα κι εκείνοι που λένε πως δεν τους νοιάζει (όπως η μαμά μου) κατά βάθος χαίρονται. Φυσικά πρώτα από όλα να αρέσουν τα ονόματα στο ζευγάρι. 

 

Ένα άλλο που με ενοχλεί αφάνταστα είναι τα διπλά ονόματα! Να βάλω και τις δύο γιαγιάδες για να μην παρεξηγηθούν .Ή ακόμα χειρότερα, κάποιοι τάζουν το παιδί σε έναν άγιο και βάζουν και το όνομα του παππού ή της γιαγιάς και τελικά το φωνάζουν με το άλλο. Τότε τι το κάνουν το τάμα; Το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα είχα συζητήσει τα πάντα προ γάμου και παιδιού και η απόφαση που είχε παρθεί πριν, αυτή εφαρμόστηκε.  

Θεωρω ότι κανεις δεν έχει δικαίωμα να παρεμβαίνει σε αποφάσεις του ζευγαριού και το θέμα της ονοματοδοσίας αποτελεί ένα καλό σημείο - τεστ για το ζευγάρι. 

Βεβαια όπως έχω γράψει πολλάκις , επιβάλλω εξαρχής όρια στις σχέσεις με τους ανθρώπους και δεν ανέχομαι παραβίαση από κανέναν. 

Ενδεχομενως λοιπόν , πίσω από την πλάτη μας, να γίνονται σχολιασμοί για τις αποφάσεις μας, αλλά μπροστά μας είναι όλοι τυπικοί :) 

Θεωρώ ότι δεν πρέπει κάποιος να ακούει παππούδες / γιαγιάδες και δε συμμαζεύεται διότι απλά τους δίνει δικαιώματα που δεν πρέπει να έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, martha85 είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες.... 

Γέννησα πριν λίγες μέρες το δεύτερο μου παιδάκι... Αγοράκι.... Στη κόρη μου δώσαμε όνομα ουδέτερο χωρίς κανείς να έχει πρόβλημα κ να εκφράσει δυσαρέσκεια ή αντίρρηση.... 

Στο αγόρι όμως αλλάζουν τα πράγματα.... Επιλέξαμε κ πάλι ουδέτερο ονομα και έγινε ο κακός χαμος... Ο πεθερός μου έκανε μεγάλο καυγά στον άντρα μου, ότι τον ξεφτιλιζει, δεν τον εκτιμά, δεν τον σέβεται, χάνεται το γνήσιο όνομα κ η παράδοση κλπ κλπ.... Ειπώθηκαν κ ωραία σεξιστικα του στυλ το αγόρι με το κορίτσι δεν είναι το ίδιο, η γυναίκα σου δεν θέλει, εσύ είσαι ο άντρας του σπιτιού να πατήσεις πόδι και άλλα τέτοια όμορφα.... 

Ο σύζυγος μου ήταν κ είναι σταθερός στο ότι θα κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε κ η απόφαση για το όνομα έχει παρθεί.... Με αποτέλεσμα ο πεθερός να μην ευχηθεί ποτέ για το μωρό, να μην μας μιλάει, να μην το έχει δει ούτε φωτογραφία και να έχει απομακρυνθεί κ από τη κόρη μου, λες κ φταίει τίποτα το παιδάκι.... Μένουμε κ πάνω κάτω κ είναι πολύ δύσκολα τα πραγματα στη διαχείριση.... Εγώ μη σας πω τι γνώμη έχω πια για εκείνον, τον άντρα μου μονο σκέφτομαι κ τη πίκρα που έχει πάρει, και ας μην φέρνει καθόλου αυτό το πρόβλημα στο σπίτι μας.... και τη κόρη μου,που θα φάει απόρριψη από τον παππού και αντε να εξηγήσεις στο παιδάκι ότι δεν φταίει αυτο σε τίποτα...

Κάπου πιο πάνω διάβασα ότι η αγάπη του παππού δεν έχει να κάνει με το όνομα.... Έτσι θα έπρεπε να είναι και αυτό το επιχείρημα έδωσε κ ο άντρας μου στο πατέρα του, αλλά να που μερικές φορές, ναι η αγάπη είναι πληρωμένη με ονοματεπώνυμο.... Εμάς αν είχε το όνομα του θα τον καμαρωνε παντού τον εγγονο και τώρα λόγω ονόματος δεν θέλει να τον δει καν και διώχνει από κοντά του κ γιο κ εγγονια... 

Λυπάμαι που έγιναν έτσι τα πράγματα, πάντως αν δε θέλουν μια φορά αυτοί να δουν το παιδί, εσύ δε θες δέκα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...