Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ζωή με 2 μωρά: οδηγός επιβίωσης;


Chrysoum

Recommended Posts

Εγώ κατά τις 5 το απόγευμα που έκανα την τελευταία άντληση όσο ήτνα ξύπνιο το μωρό, έλεγα ουφ εντάξει αφού κατάφερα όλες τις προγραμματισμένες αντλήσεις, καλά τη βγάλαμε και σήμερα. Και αν πήγαινε και 6-7 και δεν είχαμε επεισόδιο κλάματος, ή αργότερα που άνοιξε ο και΄ρος και βγαίναμε κι έξω με το καρότσι τα απογεύματα, έλεγα ότι πάει αυτη η μέρα πέρασε.  Δεν τις μέτρησα ποτέ όμως, απλώς μετά το τρίμηνο μετρούσα αντίστροφα μέχρι να γυρίσω στο σχολείο. ΤΙ ντροπή, τώρα που τα σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια και με το καλό το νέο μέλος!

Μερικές ιδέες είναι:

1) Ο μπαμπάς σταδιακά να αναλάβει πιο ενεργό ρόλο, με στόχο κάποια στιγμή η μεγάλη σας κόρη να περνάει μαζί του μια ολόκληρη μέρα χαρούμενη, χωρίς στρες και στεναχώρια ακόμη κι αν εσύ είσαι απούσα (εννοείται θα της λείπεις αλλά χωρίς να είναι θλιμένη ή να περιμένει με αγωνία την επιστροφή σου). Θα λείψεις για την γέννα, σωστα; Δε θέλεις το παιδί να είναι στεναχωρημένο τις μέρες απουσίας σου. Αλλά κι έπειτα στο σπίτι με το μωρό, θα υπάρχουν στιγμές που θα πρέπει ή θα θες να απομακρυνθείς λίγο.

Δες εσυ σε ποιες φάσεις της καθημερινότητας είναι πιο "κολλημένη" μαζί σου, πχ στον ύπνο όπως λες, και αρχίστε να τις περνάτε μαζί με τον μπαμπά. Πχ μαζί το βραδυνό μπάνιο, μαζί το παραμύθι-τραγούδι πριν τον ύπνο, μαζί να ξαπλώσετε στο κρεβάτι και να αποκοιμηθεί. Και σταδιακά εσύ απομακρύνεσαι μέχρι να μείνει μόνο ο μπαμπάς σε όλο αυτό. Εννοείται με θετική διάθεση και όχι πιεστικά. Αντίδραση από μέρους της πιο πιθανό να υπάρξει, είναι απολύτως λογικό και εκεί με καλό τρόπο πάντα επικοινωνούμε με το παιδί.

2) Να της μιλάτε για το μωρό που θα γεννηθεί. Να την παίρνετε στα ραντεβού με τον γυναικολόγο, να βλέπει τους υπερήχους και να της εξηγείτε. Εννοείται απλά λογάκια και ότι συγκρατήσει. Ακόμη κι αν δεν πολύ δίνει σημασία κάτι "περνάει" μέσα της σχετικά με το τι συμβαίνει-θα συμβεί και όσο περνά ο καιρός όλο και πιο πολλά θα αντιλαμβάνεται. Να την προετοιμάζετε για την καθημερινότητα που θα έρθει, με ρεαλισμό. Πχ "το μωρό στην αρχή θα θέλει πολλή αγκαλιά, θα κλαίει αρκετά. Σιγά σιγά θα μεγαλώσει και θα πηγαίνουμε βόλτες, αργότερα θα παίζεται μαζί" κλπ. Γενικά να συζητάτε για τα πάντα, με λόγο απλό και το παιδί θα αντιλαμβάνεται κάθε φορά και περισσότερα.

3) Όταν γεννηθεί το μωρό να έχεις την μεγάλη συμμέτοχο σε όλα, όσο και όποτε αυτή θέλει. Πχ μαζί στο μπάνιο του μωρού, εάν και όποτε το επιθυμεί κι αυτή. Να "βοηθάει" να διπλώσετε τα ρουλαχάκια του, εάν το θέλει, κλπ. Και να της αφιερώνεις όσο περισσότερο χρόνο βρίσκεις (παίζοντας, πηγαίνοντας βόλτα, διαβάζοντας) και με το μωρό μαζί και χωρίς όταν είναι εφικτό.

4) Ο θηλασμός "βολεύει" πολύ και με δύο παιδιά ακόμη περισσότερο ;).

5) Στην κατάψυξη μπαίνουν: ψιλοκομμένα/χοντροκομμένα καρότα, πιπεριες, πράσο, κρεμυδάκι φρέσκο, κολοκυθάκι, κολοκύθα, πατάτα, μανιτάρια κλπ. Μυρωδικά όπως μαιντανός, άνιθος, σέλινο κλπ. Μπιφτέκια, κρέας σε μερίδες, ψάρι καθαρισμένο. Έτοιμα γεύματα μαγειρεμένα όπως πίτες, πίτσες, σούπες, σάλτσες, κλπ. Τα χρησιμοποιείς στις παρασκευές σου και τα έτοιμα τα ζεσταίνεις και έχεις "φρέσκο" φαγητό.

6) Από δουλειές σπιτιού, στην αρχή να κάνετε μόνο τα απαραίτητα. Δεν περιμένει κανείς το σπίτι να είναι στην εντέλεια, ίσα ίσα. Και πιο μετά θα δεις ότι θα βρεθεί χρόνος για να φτιάξετε όλοι μαζί και την μηλόπιτα :).

Και κλείνοντας, να περιμένετε με χαρά και να απολαύσετε το μωράκι σας. Μην αγχώνεστε για την καθημερινότητα. Ότι κι αν προκύψει θα το δείτε στην ώρα του και θα το αντιμετωπίσετε. Πιθανότερο να ζοριστείτε στην αρχή μέχρι να βρείτε τους ρυθμούς σας, αλλά δε θα είναι όλη η μέρα κλάμα, γκρίνια, νεύρα. Θα είναι και αστεία, και γελάκια και η μεγάλη θα κρατάει το χεράκι του μωρού και θα του φιλά το κεφαλάκι και πιο μετά θα το παίρνει απο το χερί στο πάρκο και ακόμη πιο μετά θα συζητάνε για το πως ήταν η μερα τους... Και εσεις θα είστε θεατές σε αυτό το θαύμα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2019 at 7:08 ΠΜ, samsympan είπε:

) Ο θηλασμός "βολεύει" πολύ και με δύο παιδιά ακόμη περισσότερο

Αυτή την ερώτηση τη φυλούσα για όταν έρθει η δική μου ώρα, αλλά πραγματικά δεν κρατήθηκα τώρα: ειλικρινά πώς βολεύει ο θηλασμός στο δεύτερο παιδί; ξέρω ότι πολλές που δεν θήλασαν το πρώτο τα κατάφεραν στο δεύύτερο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πρακτικά πώς επιβιώνει κανείς από όλο αυτό με θηλασμό. 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @samsympan. Το σχεδιο μπαμπας έχει ήδη δρομολογηθεί και προχωράει σιγά σιγά. Μέχρι τον Ιούλιο θα δούμε πως θα γίνει. Στον ύπνο και με το που ξυπνάει είναι μόνο μαμά βέβαια. Δεν την πιέζουμε, το πάμε σιγά. 

Η κόρη μου δεν εχει αναπτύξει ακόμη τις γλωσσικές ικανότητες που έχουν αναπτύξει κάποια άλλα συνομίληκα παιδάκια (όχι όλα φυσικά). Δεν μιλάει εκτός από δυο-τρεις λέξεις των οποίων δεν καταλαβαινει την σημασία και ούτε δείχνει να καταλαβαίνει όταν της μιλάμε. Καταλαβαίνει όταν της δείχνουμε όμως. Της μιλάμε παρόλα αυτά για την αδερφή της που θα έρθει, αλλά μέχρι στιγμής δείχνει να μην έχει καταλάβει κάτι. Φαντάζομαι οτι μέχρι τον Ιούλιο-Αύγουστο αυτό θα έχει αλλάξει. 

Στην γέννα θα μείνει με την θεία της όσο θα κρατήσει ο τοκετός, μιας και ο αντρας μου θα ειναι μαζί μου και μετά θα μείνω ένα με δυο εικοσιτετράωρα στο μαιευτήριο, οπότε εκείνες τις μέρες θα τις περάσει με τον μπαμπά της. Θα είναι σοκ γι αυτήν όπως και να 'χει, γιατί ποτέ μέχρι τωρα δεν εχει περάσει τόση ωρα μακριά μου, αλλά έτσι πρέπει να γίνει.

Αυτό με τον θηλασμό το έχω και εγώ απορία, πώς είναι πιο εύκολος με δυο παιδιά; Θυμάμαι ότι τον πρώτο καιρό η κορη μου ήταν κυριολεκτικά όλη μερα στο στήθος, απο πρακτικής άποψης και μόνο τωρα που θα εχω και ενα αλλο παιδάκι να αποζητά την προσοχή μου θα είναι πιο δύσκολα.  

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος και @Chrysoum εύλογη η απορία. Επιτρέψτε μου να αναδιατυπώσω. Ο θηλασμός μπορεί να ‘βολέψει’ πολύ.

 

Μπορεί να βολέψει επειδή επί παραδείγματι:

Έχεις το μωρό στο στήθος και μπορείς να μαγειρέψεις ή να κάνεις κάποιες από τις δουλειές του σπιτιού, κερδίζοντας έτσι πολύτιμο χρόνο. Μπορείς να χαζεύεις στο κινητό σου ή να βλέπεις ταινία, να απαντάς σε e-mail ή ακόμη και να κάνεις κάποιου είδους εργασία στον υπολογιστή. Μπορείς να παίξεις με το μεγαλύτερο παιδάκι κυβάκια, κούκλες, αυτοκινητάκια, επιτραπέζιο, να ζωγραφίσεις, να διαβάσετε βιβλίο, να παίξεις κρυφτό, κλπ. Εάν μάλιστα σε εξυπηρετεί η χρήση μάρσιπου, όλα τα παραπάνω γίνονται ακόμη πιο άνετα. Και εάν έχεις ένα μωρό που θέλει να είναι συνεχώς στο στήθος, είναι και αυτό έτσι ικανοποιημένο.

 

Ξυπνάει το μωρό μέσα στην νύχτα για να φάει, το βάζεις στο στήθος καθήμενη στο κρεβάτι ή ξαπλωμένη, πίνει το γάλα του το επιστρέφεις στο καλαθάκι του ή κοιμάστε μαζί εάν αυτός ο τρόπος συγκοίμισης σε εξυπηρετεί Δε σηκώνεσαι να ετοιμάσεις γάλα με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Βγαίνεις εκτός σπιτιού ή ταξιδεύεις με το μωρό και δε χρειάζεται να κουβαλήσεις κάτι σχετικό με το γάλα του. Όταν μάλιστα υπάρχει πρώτο παιδάκι μικρής ηλικίας, τότε αυτό είναι αρκετά βοηθητικό, καθώς συνήθως κουβαλάμε ένα σωρό πράγματα για το πρώτο παιδί (πχ φαγητό, αλλαξιά ρούχα, παιχνίδια-βιβλία-μπλοκ-μαρκαδόρους, γιο-γιο, καθισματάκι φαγητού).

 

Ωστόσο μπορεί και να μην βολέψει επειδή επί παραδείγματι:

Δεν νοιώθεις άνετα με ένα μωρό συχνά, πολύ συχνά ή και συνεχώς στο στήθος σου προκειμένου να τραφεί, να ανακουφιστεί, να παρηγορηθεί (από πονάκια, ουλάκια, δοντάκια, κλπ). Θέλεις να μπορεί να ταΐζει και κάποιος άλλος το μωρό. Θέλεις/πρέπει να επιστρέψεις πολύ σύντομα στην εργασία σου και το θήλαστρο δεν είναι λύση για εσένα. Υπάρχει θέμα αλλεργίας στο μωρό και δεν είσαι διατεθειμένη να στερηθείς τροφές, σε κάποιες περιπτώσεις σχεδόν τα πάντα από αυτά που κατανάλωνες έως τώρα. Ταλαιπωρείσαι συχνά από μαστίτιδες ή άλλα προβλήματα με το στήθος.

Τότε ο θηλασμός δεν ‘βολεύει’ γενικά και πόσο μάλλον με δύο παιδιά.

 

Πάντως έχω να πω ότι, και συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι, συχνά το μέλλον μας τρομάζει (ειδικά αφότου γινόμαστε γονείς), ωστόσο είναι σημαντικό να είμαστε αισιόδοξοι. Ειδικά όταν συζητάμε για νέα χαρμόσυνα όπως η έλευση ενός μωρού. Ενός μωρού που το επιθυμούν πολύ οι γονείς του και δεν ‘έτυχε’. Ότι κι αν προκύψει θα το αντιμετωπίσουμε. Και συγκεκριμένα @Chrysoum:

 

Σε προβληματίζει το μαγείρεμα. Ok, κάνεις την προετοιμασία σου όσο μπορείς και από εκεί και πέρα θα υπάρξουν και μέρες που θα παραγγείλετε φαγητό και μέρες που θα φάτε αυγά με πατάτες και γάλα με δημητριακά. Κανένα πρόβλημα!

Δουλειές σπιτιού, αρκούν τα απαραίτητα. Εκτός κι αν πάσχεις από OCD σχετική με την καθαριότητα, οπότε είναι πρόβλημα (αστειεύομαι, κι αυτό λύνεται όμως).

 

Στο πλάνο ο αποκλειστικός θηλασμός. Κανείς δεν αμφισβητεί τα οφέλη του. Ok, ξεκινάς έτσι. Εάν αντιμετωπίσεις δυσκολία, πάλεψε το όσο μπορείς. Από εκεί και πέρα εάν δε επιτευχθεί, και πάλι ok θα είναι. Το μωρό θα μεγαλώσει μια χαρά και χωρίς.

 

Το πρώτο σου παιδάκι είναι μικρό, δεμένο μαζί σου, κολλημένο πάνω σου και έρχεται σε λίγο καιρό το μωρό. Ok λοιπόν, τότε η λύση είναι πολύ Μαζί. Μαζί με τη μεγάλη σου και Μαζί με το μωρό και Μαζί με τον μπαμπά (αυτό είναι οικογένεια άλλωστε). Ότι μπορείς και όσο μπορείς. Και όταν νοιώσεις ότι δε μπορείς, και θες ένα ‘διάλειμμα’ από το Μαζί τότε ζήτα βοήθεια από τον σύζυγο, από την θεία που ανέφερες, από μια φίλη, από όποιον είναι διαθέσιμος. Κι ακόμη κι αν δεν είναι κανείς εκείνη την στιγμή διαθέσιμος, τότε κάνε υπομονή (δεν θα είναι έτσι τα πράγματα συνεχώς) και πάλεψε το όπως μπορείς. Η μέρα θα περάσει και η επόμενη θα ξημερώσει με εσένα ξανά δυνατή να ανταποκριθείς στην καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έδωσα αντλημένο οποτε έζησα ολα τα πλεονεκτήματα του μπουκαλιού (για τη δικη μου ιδιοσυγκρασία το μπουκαλι εχει μονο πλεονεκτήματα) αλλα προφανως δεν μπορω να αντλησω ξανα με δυο παιδια. Αυτο το παιχνιδι με τον μεγαλο ενω θηλαζεις, πραγματικα δεν καταλαβαινω πώς γινεται. Και ας πουμε οτι καπως τα καταφέρνεις με καθιςτα παιχνίδια. Με τα κινητικά; Ουτε οι δουλειες με μωρο στο μαρσιπο καταλαβαινω πώς γινονται. Πρακτικα εννοω. Εγω χρησιμοποιησα Μέι Ται για να κοιμιζω μεσα στο σπίτι σε στιγμες απόγνωσης αλλα εκεινη την ωρα ελάχιστες δουλειες εκανα, αφου ηταν μπροστα μου το μωρο κ με εμπόδιζε. μηπως το σλινγκ που ειναι πλαι βολευει πιο πολυ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλά με το μαρσιπο έχω κάνει πολλές δουλειές. Ειδικά δε το μαγείρεμα γινόταν μόνο με την μικρή στο μαρσιπο! Αφού τώρα που μεγάλωσε και πρέπει να την έχω στα χέρια όσο μαγειρεύω λέω τι καλά που ήταν μικρούλι και ήταν στο μαρσιπο και είχα και τα δύο χέρια ελεύθερα. 

@samsympan Συμφωνώ μαζι σου σχεδόν σε όλα. Σήμερα κιόλας σκεφτόμουν πως θα είναι το δεύτερο μωράκι άραγε; και ίσα ίσα που ανυπομονώ να γεννηθεί γιατί θα ζήσω την στιγμή της γέννας πολύ πιο συνειδητοποιημενα από ότι με το πρώτο που είχα χαθεί τελείως.

Δύο πράγματα με τρομάζουν, ότι μπορεί και το δεύτερο να είναι όσο δύσκολο και το πρώτο ως μωρό. Περασα πολύ δύσκολα πραγματικά τους πρώτους 9 μηνες και τώρα θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να αντεπεξέλθω. Και η αϋπνία. Είναι κάτι αναπόφευκτο φυσικά, αλλά δεν μπορώ να διαχειριστώ την αϋπνία καθόλου καλά, και επιτέλους μετά από 15 μήνες κοιμάμαι. Με διακοπές, αλλά κοιμάμαι! Τέλος πάντων δεν μπορώ να προδικαζω κάτι, όταν γεννηθεί θα δούμε πως θα είναι :) 

Το σπίτι είναι χάος ούτως ή άλλως λόγω της κόρης μου, οπότε οι δουλειες δε με απασχολούν. Και λέω να βάλω και μερικές έξτρα πιτσες στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης! 

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται μαγείρεμα με το παιδί στον μαρσιπο ή τα χέρια; δεν είναι επικίνδυνο; εγώ εκανα 9 μηνες να μαγειρεψω. μονο σαλατες έκοβα κ ρυζι/μακαρονια. τα αλλα τα εκανε ο αντρας μου. Δηλαδη μπορεις να εχεις το παιδι αγκαλια κ να κοβεις; ή να σοταρεις; ή να μπουσουλαει το παιδι κ να ανοιγεις φουρνο να ανακατεύεις το φαγητο; εμεις φουρνο βαζουμε ή οταν κοιμαται ή οταν ειμαστε κ οι δυο στο σπιτι. την κατσαρόλα με φοβο ανακατεύω αν τον εχω αγκαλια, ποτε δρν αδειάζω βραστο νερο οταν παιζει γυρω μου και τρεμω οταν τσιγαριζω το κρεας του για το λαδι που πετάγεται. Δεν μοορω να φανταστω να τα κανω ολα αυτα κ με παιδι στο χερι ή τον μαρσιπο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Έσπερος said:

Πώς γίνεται μαγείρεμα με το παιδί στον μαρσιπο ή τα χέρια; δεν είναι επικίνδυνο; εγώ εκανα 9 μηνες να μαγειρεψω. μονο σαλατες έκοβα κ ρυζι/μακαρονια. τα αλλα τα εκανε ο αντρας μου. Δηλαδη μπορεις να εχεις το παιδι αγκαλια κ να κοβεις; ή να σοταρεις; ή να μπουσουλαει το παιδι κ να ανοιγεις φουρνο να ανακατεύεις το φαγητο; εμεις φουρνο βαζουμε ή οταν κοιμαται ή οταν ειμαστε κ οι δυο στο σπιτι. την κατσαρόλα με φοβο ανακατεύω αν τον εχω αγκαλια, ποτε δρν αδειάζω βραστο νερο οταν παιζει γυρω μου και τρεμω οταν τσιγαριζω το κρεας του για το λαδι που πετάγεται. Δεν μοορω να φανταστω να τα κανω ολα αυτα κ με παιδι στο χερι ή τον μαρσιπο.

Γίνεται αλλά παίρνει τον τριπλάσιο χρόνο. Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή γίνεται. Εννοείται ότι τα προσαρμόζεις όλα στις εκάστοτε ανάγκες. Δεν θα φτιάξω κάτι σούπερ πχ. Όταν κόβω, την αφήνω κάτω, γκρινιάζει, κλαίει, μου τραβάει το παντελόνι να σηκωθεί. Κόβω στα γρήγορα και οχι πολλά πολλά την σηκώνω. Όταν ήταν στο μαρσιπο και ήταν μικρή, έκοβα κανονικά, συνήθως κοιμόταν. Φούρνο βάζω κανονικά και μάλιστα τον προτιμώ από το τηγανι γιατί είναι πιο ασφαλής. Είναι εντοιχισμενος και ψηλά (γύρω στο 1,20μ. πάνω από το έδαφος) οπότε δεν έχουμε θέμα, δεν το φτάνει σε καμία περίπτωση με το ύψος που έχει τώρα. Εννοείται όταν τον ανοιγω για να βάλω-βγάλω το φαγητό δεν την έχω στα χέρια. Την έχω στα χέρια όμως σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια. Στο καθάρισμα, όταν βάζω τα πιάτα στο πλυντήριο, όταν ανακατεύω το φαγητό, όταν στρωνω το τραπέζι κλπ κλπ. Όταν τσιγαριζω την έχω κάτω με όλη την γκρίνια που αυτό συνεπάγεται :) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Chrysoum είπε:

Γίνεται αλλά παίρνει τον τριπλάσιο χρόνο. Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή γίνεται. Εννοείται ότι τα προσαρμόζεις όλα στις εκάστοτε ανάγκες. Δεν θα φτιάξω κάτι σούπερ πχ. Όταν κόβω, την αφήνω κάτω, γκρινιάζει, κλαίει, μου τραβάει το παντελόνι να σηκωθεί. Κόβω στα γρήγορα και οχι πολλά πολλά την σηκώνω. Όταν ήταν στο μαρσιπο και ήταν μικρή, έκοβα κανονικά, συνήθως κοιμόταν. Φούρνο βάζω κανονικά και μάλιστα τον προτιμώ από το τηγανι γιατί είναι πιο ασφαλής. Είναι εντοιχισμενος και ψηλά (γύρω στο 1,20μ. πάνω από το έδαφος) οπότε δεν έχουμε θέμα, δεν το φτάνει σε καμία περίπτωση με το ύψος που έχει τώρα. Εννοείται όταν τον ανοιγω για να βάλω-βγάλω το φαγητό δεν την έχω στα χέρια. Την έχω στα χέρια όμως σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια. Στο καθάρισμα, όταν βάζω τα πιάτα στο πλυντήριο, όταν ανακατεύω το φαγητό, όταν στρωνω το τραπέζι κλπ κλπ. Όταν τσιγαριζω την έχω κάτω με όλη την γκρίνια που αυτό συνεπάγεται :) 

Είσαι πολύ σκληραγωγημένη! Η αλήθεια είναι ότι το μαγείρεμα με πολλή χαρά το παραχώρησα στον άντρα μου, δεν είμαι καλή μαγείρισσα, όσα ξέρω αυτός μου τα έμαθε και δεν μ αρέσει και σαν δραστηριότητα. Οπότε δεν χρειάστηκε να πιεστώ για να μαγειρέψω. Φούρνο δυστυχώς μείς δεν έχουμε ψηλά, γιατί το σπίτι είναι νοικιασμένο και δεν είχε τέτοιες προδιαγραφές παρόλο που ο φούρνος που έχουμε είναι εντοιχιζόμενος και μπαίνει οπουδήποτε. Αυτό μας μπλοκάρει λίγο. Τουλάχιστον δεν τον πλησιάζει όταν είναι αναμμένος. Είσαι πραγματικά ηρωίδα πάντως να τα κάνεις όλα αυτά με το παιδί στα χέρια και σ' αυτήν την ηλικία και να κάνεις και δεύτερο παιδί τώρα κοντά! Εμένα δεν είναι συνέχεια της αγκαλιάς (ειδικά το πρωί που γίνονται οι δουλειές) και έκατσε αρκετά και στο ριλάξ (απλώς το χρησιμοποιούσα για την άντληση, δεν ήθελα να πιέσω κι άλλο την υπομονή του), και πάλι αποφεύγω να κάνω ετοιμασίες πολλές που πρέπει να αυτοαπασχολείται. Τηγάνι ποτέ δεν βάζω, το δικό του κρέας μόνο σοτάρω στο κατσαρολάκι όταν είναι ξύπνιος, δικά μας φαγητά μόνο στην κατσαρόλα αλλά κι αυτά προτιμώ την΄ωρα που θα κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος said:

Είσαι πολύ σκληραγωγημένη! Η αλήθεια είναι ότι το μαγείρεμα με πολλή χαρά το παραχώρησα στον άντρα μου, δεν είμαι καλή μαγείρισσα, όσα ξέρω αυτός μου τα έμαθε και δεν μ αρέσει και σαν δραστηριότητα. Οπότε δεν χρειάστηκε να πιεστώ για να μαγειρέψω. Φούρνο δυστυχώς μείς δεν έχουμε ψηλά, γιατί το σπίτι είναι νοικιασμένο και δεν είχε τέτοιες προδιαγραφές παρόλο που ο φούρνος που έχουμε είναι εντοιχιζόμενος και μπαίνει οπουδήποτε. Αυτό μας μπλοκάρει λίγο. Τουλάχιστον δεν τον πλησιάζει όταν είναι αναμμένος. Είσαι πραγματικά ηρωίδα πάντως να τα κάνεις όλα αυτά με το παιδί στα χέρια και σ' αυτήν την ηλικία και να κάνεις και δεύτερο παιδί τώρα κοντά! Εμένα δεν είναι συνέχεια της αγκαλιάς (ειδικά το πρωί που γίνονται οι δουλειές) και έκατσε αρκετά και στο ριλάξ (απλώς το χρησιμοποιούσα για την άντληση, δεν ήθελα να πιέσω κι άλλο την υπομονή του), και πάλι αποφεύγω να κάνω ετοιμασίες πολλές που πρέπει να αυτοαπασχολείται. Τηγάνι ποτέ δεν βάζω, το δικό του κρέας μόνο σοτάρω στο κατσαρολάκι όταν είναι ξύπνιος, δικά μας φαγητά μόνο στην κατσαρόλα αλλά κι αυτά προτιμώ την΄ωρα που θα κοιμηθεί. 

Νομίζω ότι ο καθένας μας προσαρμοζεται ανάλογα με τις συνθήκες. Δεν το αντέχω να την έχω στο πάτωμα και να κλαίει, οπότε προτιμώ να την έχω στα χέρια. Επίσης δεν μαγειρεύω κάθε μέρα, μαγειρεύει πολύ και ο άντρας μου, απλά λόγω ωραρίου δεν μπορεί να μαγειρεύει και αυτός καθημερινα. Μεχρι να έρθει το δεύτερο, ελπίζω η κόρη μου να έχει ξεπεράσει το άγχος αποχωρισμού, να κάνει και καμιά βόλτα όσο φτιάχνω κάτι και φυσικά ελπίζω σε ένα ευκολότερο δεύτερο μωρό! Και έχω ήδη στο πλάνο επιβίωσης το να μην φτιάχνουμε φαγητό τους πρώτους μήνες. Στο ριλαξ η κόρη μου δεν έκατσε ποτέ, ελπίζω το δεύτερο να το δει με λίγο καλύτερο μάτι :) 

Link to comment
Share on other sites

@ChrysoumΜε το καλο να ερθει το μωρακι σου!! Τα δικα μου εχουν διαφορα 20 μηνες οποτε περαν απο αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια, με τα οποια και σε γενικες γραμμες συμφωνω, θα προσθεσω τα εξης: 

1. Παρε αποφαση απο τωρα οτι θα τα παιξεις τον πρωτο καιρο. Αν η μεγαλη ξυπναει 4-6 φορες τωρα, αλλες τοσες θα ξυπναει το μωρο οποτε αυτο σημαινει μηδεν υπνος για σενα. Μεσα στη μερα μην υπολογιζεις, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κοιμηθουν και τα 2 ταυτοχρονα.

2. Κανε την καρδια σου πετρα και αφηνε τη μεγαλη να κλαιει, δεν εννοω να μην ικανοποιεις τις αναγκες της, αλλα να μην ικανοποιεις τα πεισματα. Γιατι ενα παιδι στο μαρσιπο κι ενα στην αγκαλια δεν γινεται (πιστεψε με το εχω δοκιμασει) οπως επισης οταν θα πρεπει το μωρο πχ να το αλλαξεις δεν μπορει η κορη σου να σε τραβαει, ειναι επικινδυνο

3. Η συγκοιμιση απαγορευεται δια ροπαλου. Εκτος απο την περιπτωση ατυχηματων να ξερεις πως στην αρχη η κορη σου θα βλεπει τουλαχιστον επιφυλακτικα το μωρο. Μπορει και να δοκιμασει επιτηδες να του κανει κατι αν θα εχει προσβαση σε αυτο.

4. Παρε της ενα μεγαλο και εντυπωσιακο δωρο. Οταν θα ερθετε με το μωρο στο σπιτι δωσε το στην κορη σου και πες της οτι της το εφερε το μωρο. Βοηθαει να δει το νεο μελος με καλο ματι...

5. Υπολογισε και τις μερες που θα εισαι στο μαιευτηριο. Προετοιμασε την για τα παντα. Μιλα της αναλυτικα για το οτι θα φυγεις αλλα θα γυρισεις μαζι με το μωρο.

Αυτα μπορω να σκεφτω προς το παρον!!!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CMES said:

@ChrysoumΜε το καλο να ερθει το μωρακι σου!! Τα δικα μου εχουν διαφορα 20 μηνες οποτε περαν απο αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια, με τα οποια και σε γενικες γραμμες συμφωνω, θα προσθεσω τα εξης: 

1. Παρε αποφαση απο τωρα οτι θα τα παιξεις τον πρωτο καιρο. Αν η μεγαλη ξυπναει 4-6 φορες τωρα, αλλες τοσες θα ξυπναει το μωρο οποτε αυτο σημαινει μηδεν υπνος για σενα. Μεσα στη μερα μην υπολογιζεις, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κοιμηθουν και τα 2 ταυτοχρονα.

2. Κανε την καρδια σου πετρα και αφηνε τη μεγαλη να κλαιει, δεν εννοω να μην ικανοποιεις τις αναγκες της, αλλα να μην ικανοποιεις τα πεισματα. Γιατι ενα παιδι στο μαρσιπο κι ενα στην αγκαλια δεν γινεται (πιστεψε με το εχω δοκιμασει) οπως επισης οταν θα πρεπει το μωρο πχ να το αλλαξεις δεν μπορει η κορη σου να σε τραβαει, ειναι επικινδυνο

3. Η συγκοιμιση απαγορευεται δια ροπαλου. Εκτος απο την περιπτωση ατυχηματων να ξερεις πως στην αρχη η κορη σου θα βλεπει τουλαχιστον επιφυλακτικα το μωρο. Μπορει και να δοκιμασει επιτηδες να του κανει κατι αν θα εχει προσβαση σε αυτο.

4. Παρε της ενα μεγαλο και εντυπωσιακο δωρο. Οταν θα ερθετε με το μωρο στο σπιτι δωσε το στην κορη σου και πες της οτι της το εφερε το μωρο. Βοηθαει να δει το νεο μελος με καλο ματι...

5. Υπολογισε και τις μερες που θα εισαι στο μαιευτηριο. Προετοιμασε την για τα παντα. Μιλα της αναλυτικα για το οτι θα φυγεις αλλα θα γυρισεις μαζι με το μωρο.

Αυτα μπορω να σκεφτω προς το παρον!!!

Πολύ καλή ιδέα αυτή με το δώρο! Δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θα το εφαρμόσω :) 

Για το μαιευτήριο δεν ξέρω τι θα κάνω, λέω μηπως να μείνω μόνο ένα βράδυ και μετά γυρίσω σπίτι, αν όλα είναι καλά με το μωρό, θα το δω :)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Πολύ καλή ιδέα αυτή με το δώρο! Δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θα το εφαρμόσω :) 

Για το μαιευτήριο δεν ξέρω τι θα κάνω, λέω μηπως να μείνω μόνο ένα βράδυ και μετά γυρίσω σπίτι, αν όλα είναι καλά με το μωρό, θα το δω :)

Οταν εκανα το δευτερο μωρο πηρα στην κορη μου μια κουζινα. Ακομα και τωρα οταν τη ρωταω ποιος σου εφερε την κουζινα; λεει: ο μπεμπης!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επιστρεφω για να δωσω ενα update! Η ζωη με 2 μικρα παιδια παει καλυτερα απο οτι περιμενα. Αυτα που κανουν την διαφορα στην καθημερινοτητα μας ειναι πρωτον οτι εχω βαλει τον αυτοματισμο τελειως στην ζωη μας και βοηθαει αρκετα. Εχουμε την σκουπα ρομποτ και εχουμε και μια κουζινομηχανη που εκτος απο τα κλασσικα εχει θερμενομενο καδο και αναδευτηρα οποτε και μαγειρευει καποια απλα φαγητα. Περα απο αυτα εχω γεμισει τον καταψυκτη με πολλες ετοιμες πρωτες υλες, τις βγαζω, τις ριχνω στην κουζινομηχανη και τα μαγειρευει. Αυτα τα δυο και μονο μου εχουν λυσει τα χερια. Δευτερον η μεγαλη μου κορη συνεχιζει στον παιδικο, αλλιως τα ΣΚ που ειναι και οι δυο στο σπιτι ειναι αρκετα απαιτητικα. Επισης εχω σταματησει τα πολλα πολλα στο σπιτι, συμμαζεμα κλπ και συγκεντρωνομαι στην πνευματικη εργασια αντ'αυτου.

 

Αυτα λοιπον, αν δεν ηταν και το δευτερο προβληματικο με τον υπνο θα ημασταν μια χαρα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επαρχομαι με νέο update, μεγάλη μπουκιά που λένε φαε! Χθες η μεγάλη ξεπεράσε κάθε ρεκόρ, 4 ώρες ήταν ξύπνια μέσα στην νύχτα... Οπότε σήμερα θα είναι δύσκολη μέρα. Οπότε δεν είναι ότι πάνε και σούπερ τα πράγματα, όχι ξυπνάει επειδή είναι το μωρό, ανέκαθεν ξύπνουσε, απλά και με ένα μωρό που και εκείνο ξυπνάει τα νεύρα και η κούραση εντείνονται. @Lenia16αν η κορη σου πλέον κοιμάται τότε θα αρχίσω να πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα, αλλιώς δεν ελπίζω τίποτα, ούτε στην εφηβεία δεν θα κοιμηθεί 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Chrysoum είπε:

Και επαρχομαι με νέο update, μεγάλη μπουκιά που λένε φαε! Χθες η μεγάλη ξεπεράσε κάθε ρεκόρ, 4 ώρες ήταν ξύπνια μέσα στην νύχτα... Οπότε σήμερα θα είναι δύσκολη μέρα. Οπότε δεν είναι ότι πάνε και σούπερ τα πράγματα, όχι ξυπνάει επειδή είναι το μωρό, ανέκαθεν ξύπνουσε, απλά και με ένα μωρό που και εκείνο ξυπνάει τα νεύρα και η κούραση εντείνονται. @Lenia16αν η κορη σου πλέον κοιμάται τότε θα αρχίσω να πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα, αλλιώς δεν ελπίζω τίποτα, ούτε στην εφηβεία δεν θα κοιμηθεί 

 

Συμπάσχω απόλυτα και ας μην έχω δεύτερο! Και η δικιά μου ακόμα δεν έχει κοιμηθεί ολόκληρο βράδυ. Ήταν 2-3 στην αρχή της βδομάδας που κοιμηθηκε κάπως καλύτερα( ξύπνησε μόνο μια φορά, για να ρθει στο κρεβάτι μας)και ήλπιζα πως θα αρχίσουμε να κοιμόμαστε επιτέλους! Σήμερα το βράδυ όμως ανέβασε πυρετό και όπως καταλαβαίνεις ήμασταν όλο το βράδυ στο ποδι(μια να μετρήσουμε θερμοκρασία, μια νερό, μια να θηλάσει κλτ)! Επομένως δύσκολη μέρα και για μας! Πρέπει να το πάρουμε απόφαση δε θα κοιμηθούμε ξανά ολόκληρο βράδυ! Δε φοβάμαι τπτ, δεν ελπίζω τπτ, είμαι ΑΥΠΝΗ! :Ρ:Ρ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Και επαρχομαι με νέο update, μεγάλη μπουκιά που λένε φαε! Χθες η μεγάλη ξεπεράσε κάθε ρεκόρ, 4 ώρες ήταν ξύπνια μέσα στην νύχτα... Οπότε σήμερα θα είναι δύσκολη μέρα. Οπότε δεν είναι ότι πάνε και σούπερ τα πράγματα, όχι ξυπνάει επειδή είναι το μωρό, ανέκαθεν ξύπνουσε, απλά και με ένα μωρό που και εκείνο ξυπνάει τα νεύρα και η κούραση εντείνονται. @Lenia16αν η κορη σου πλέον κοιμάται τότε θα αρχίσω να πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα, αλλιώς δεν ελπίζω τίποτα, ούτε στην εφηβεία δεν θα κοιμηθεί 

 

Θα σε στεναχωρήσω μαλλον... Φυσικά κ δεν κοιμάται όλο το βράδυ αλλά έχει βελτιωθεί πολύ σε γενικές γραμμές. Τα μεσημέρια ξαπλώνει κ κοιμάται μόνη της πολλές φορές κ σερί 2ωρο ή 3ωρο, το βράδυ λόγω του ότι κοιμόμαστε μαζί δεν μπορώ να υπολογίσω. Επειδή όμως την έχω στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες θα σου πω ότι σ αυτή τη φάση ο ύπνος μου φαίνεται μικρότερο κ από πταίσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Θα σε στεναχωρήσω μαλλον... Φυσικά κ δεν κοιμάται όλο το βράδυ αλλά έχει βελτιωθεί πολύ σε γενικές γραμμές. Τα μεσημέρια ξαπλώνει κ κοιμάται μόνη της πολλές φορές κ σερί 2ωρο ή 3ωρο, το βράδυ λόγω του ότι κοιμόμαστε μαζί δεν μπορώ να υπολογίσω. Επειδή όμως την έχω στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες θα σου πω ότι σ αυτή τη φάση ο ύπνος μου φαίνεται μικρότερο κ από πταίσμα :)

Περαστικά στην μικρούλα σου, ελπίζω να γίνει γρήγορα καλά κ να μην ταλαιπωρείται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Θα σε στεναχωρήσω μαλλον... Φυσικά κ δεν κοιμάται όλο το βράδυ αλλά έχει βελτιωθεί πολύ σε γενικές γραμμές. Τα μεσημέρια ξαπλώνει κ κοιμάται μόνη της πολλές φορές κ σερί 2ωρο ή 3ωρο, το βράδυ λόγω του ότι κοιμόμαστε μαζί δεν μπορώ να υπολογίσω. Επειδή όμως την έχω στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες θα σου πω ότι σ αυτή τη φάση ο ύπνος μου φαίνεται μικρότερο κ από πταίσμα :)

Εύχομαι περαστικά και γρήγορα να είναι και πάλι καλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Θα σε στεναχωρήσω μαλλον... Φυσικά κ δεν κοιμάται όλο το βράδυ αλλά έχει βελτιωθεί πολύ σε γενικές γραμμές. Τα μεσημέρια ξαπλώνει κ κοιμάται μόνη της πολλές φορές κ σερί 2ωρο ή 3ωρο, το βράδυ λόγω του ότι κοιμόμαστε μαζί δεν μπορώ να υπολογίσω. Επειδή όμως την έχω στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες θα σου πω ότι σ αυτή τη φάση ο ύπνος μου φαίνεται μικρότερο κ από πταίσμα :)

Περαστικά της! Σύντομα γερή στο σπίτι σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/2/2019 at 7:39 PM, Chrysoum said:

Επιστρεφω για να δωσω ενα update! Η ζωη με 2 μικρα παιδια παει καλυτερα απο οτι περιμενα. Αυτα που κανουν την διαφορα στην καθημερινοτητα μας ειναι πρωτον οτι εχω βαλει τον αυτοματισμο τελειως στην ζωη μας και βοηθαει αρκετα. Εχουμε την σκουπα ρομποτ και εχουμε και μια κουζινομηχανη που εκτος απο τα κλασσικα εχει θερμενομενο καδο και αναδευτηρα οποτε και μαγειρευει καποια απλα φαγητα. Περα απο αυτα εχω γεμισει τον καταψυκτη με πολλες ετοιμες πρωτες υλες, τις βγαζω, τις ριχνω στην κουζινομηχανη και τα μαγειρευει. Αυτα τα δυο και μονο μου εχουν λυσει τα χερια. Δευτερον η μεγαλη μου κορη συνεχιζει στον παιδικο, αλλιως τα ΣΚ που ειναι και οι δυο στο σπιτι ειναι αρκετα απαιτητικα. Επισης εχω σταματησει τα πολλα πολλα στο σπιτι, συμμαζεμα κλπ και συγκεντρωνομαι στην πνευματικη εργασια αντ'αυτου.

 

Αυτα λοιπον, αν δεν ηταν και το δευτερο προβληματικο με τον υπνο θα ημασταν μια χαρα! 

 

Συγχαρητήρια για τους αυτοματισμούς!

Επειδή κι εγώ είμαι πολύ αυτής της λογικής, μπορείς να μου πεις ιδέες για κουζινομηχανή που μαγειρεύει;

Τι τύπο εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 11/7/2019 at 5:21 PM, Belmar said:

 

Συγχαρητήρια για τους αυτοματισμούς!

Επειδή κι εγώ είμαι πολύ αυτής της λογικής, μπορείς να μου πεις ιδέες για κουζινομηχανή που μαγειρεύει;

Τι τύπο εννοείς;

Ναι υπάρχουν διάφορες μάρκες που φτιάχνουν παρόμοιες κουζινομηχανες με θερμότητα. Η πιο γνωστή είναι το thermomix, εμείς έχουμε τις kenwood το cooking chef. Παράγει και η kitchenaid αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται το μοντέλο. Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν στην ελληνική αγορά, αλλά σίγουρα μπορείς να τα παραγγείλεις από έξω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 11/16/2019 at 7:14 PM, Chrysoum said:

Ναι υπάρχουν διάφορες μάρκες που φτιάχνουν παρόμοιες κουζινομηχανες με θερμότητα. Η πιο γνωστή είναι το thermomix, εμείς έχουμε τις kenwood το cooking chef. Παράγει και η kitchenaid αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται το μοντέλο. Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν στην ελληνική αγορά, αλλά σίγουρα μπορείς να τα παραγγείλεις από έξω. 

 

Ξέρω ότι έχει περάσει καιρός, αλλά μπορείς να μου πεις γιατί επέλεξες το kenwood το cooking chef αντί για το thermomix (δεδομένου ότι είναι λίγη η διαφορά στην τιμή) και αν τελικά είσαι ευχαριστημένη;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Belmar said:

 

Ξέρω ότι έχει περάσει καιρός, αλλά μπορείς να μου πεις γιατί επέλεξες το kenwood το cooking chef αντί για το thermomix (δεδομένου ότι είναι λίγη η διαφορά στην τιμή) και αν τελικά είσαι ευχαριστημένη;

Γειά σου! Όταν πήραμε το cooking chef το είχαμε βρει σε προσφορά οπότε ήταν πιο φθηνό από το thermomix, αρκετά πιο φθηνό θα έλεγα. Τώρα που το σκέφτομαι πάλι το cooking chef θα έπαιρνα ακόμη κι αν είχαν την ίδια τιμή γιατί εκτός από ότι μαγειρεύει είναι και κανονικό μίξερ, ενώ το thermomix αν θυμάμαι καλά μόνο μαγειρεύει. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά, ειδικά όταν θέλω να κάνω κάτι slow cook. Τα βάζεις και το αφήνεις να κάνει το φαγητό. Επίσης χρησιμοποιώ εξίσου συχνά και το μίξερ, γάντζο για ψωμί. Τώρα εάν έχεις ήδη ένα καλό μίξερ, δεν έχει να σου προσφέρει κάτι παραπάνω το cooking chef, μόνο το μαγείρεμα που το κάνει και το thermomix :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...