Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική: επισκληρίδιος ή ραχιαία?


rania_t

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Φοβερό που τα θυμάσαι όλα αυτά. Εγώ μόνο που έσκυψαν θυμάμαι.δοκιμες δεν μου έκαναν.μαλλον δεν θα το έβλεπα.Μετα ομως είχα για ώρα τρέμουλο.

Κ μια ερώτηση για όλες τώρα.

Για εννια μήνες ήμουν χαλια με το μυοσκελετικο μου.κ λόγω θηλασμού προφανώς.πθασιμο κ πο ο στην πλάτη.νομιζα ότι κάτι έχω.επισως κάποιες φορές ένιωθα να πονάω στο σημείο της επισκληριδιου.μετα όλα πέρασαν ξαφνικσ

Αυτό με τις δοκιμές μου το είπαν ότι θα βάλουνε πρώτα λίγη δόση να δούνε πως θα είμαι κλπ. Τρέμουλο τώρα που το είπες είχα και εγώ την δεύτερη φορά και παρά πολύ έντονο , την νύχτα μετά την γεννα. Μου είπαν ότι ήταν από το χειρουργείο. Και πόνο στην μέση είχα και εγώ. Και τις τρεις φορές. Αλλά στην πρώτη καισαρικη πολύ έντονο και όπως λες και στο σημείο που μου είχαν κάνει την επισκληρίδειο. Πίστευα ότι είχα πάθει ζημιά και θα μου μείνει. Αλλά όπως λες και εσυ και εμένα ξαφνικά όλα πέρασαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Φοβερό που τα θυμάσαι όλα αυτά. Εγώ μόνο που έσκυψαν θυμάμαι.δοκιμες δεν μου έκαναν.μαλλον δεν θα το έβλεπα.Μετα ομως είχα για ώρα τρέμουλο.

Κ μια ερώτηση για όλες τώρα.

Για εννια μήνες ήμουν χαλια με το μυοσκελετικο μου.κ λόγω θηλασμού προφανώς.πθασιμο κ πο ο στην πλάτη.νομιζα ότι κάτι έχω.επισως κάποιες φορές ένιωθα να πονάω στο σημείο της επισκληριδιου.μετα όλα πέρασαν ξαφνικσ

κ γω δ μπορω να πω οτι θυμαμαι πολλα.τωρα που διαβασα κ την vtgian μου ηρθαν καποια.κ τις δυο φορες δ ημουν σε τοσο καλη κατασταση για να δωσω προσοχη.κυριως στην πρωτη που μπηκα στις 7 κ η κορη γεννηθηκε 11:05 το βραδυ

εγω να πω την αληθεια πριν την δευτερη γεννα δ ειχα θεμα με την μεση.απο τοτε,λιγο η ηλικια,λιγο η κουραση,λιγο οτι μενουμε πλεον σε περιοχη με παρα πολυ υγρασια,συνηθως ποναω

επισης εχω ενα σημειο χαμηλα στη μεση δεξια μου που με ποναει σχεδον συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Αυτό με τις δοκιμές μου το είπαν ότι θα βάλουνε πρώτα λίγη δόση να δούνε πως θα είμαι κλπ. Τρέμουλο τώρα που το είπες είχα και εγώ την δεύτερη φορά και παρά πολύ έντονο , την νύχτα μετά την γεννα. Μου είπαν ότι ήταν από το χειρουργείο. Και πόνο στην μέση είχα και εγώ. Και τις τρεις φορές. Αλλά στην πρώτη καισαρικη πολύ έντονο και όπως λες και στο σημείο που μου είχαν κάνει την επισκληρίδειο. Πίστευα ότι είχα πάθει ζημιά και θα μου μείνει. Αλλά όπως λες και εσυ και εμένα ξαφνικά όλα πέρασαν. 

Το τρέμουλο στην ανάνηψη το είχα κ πέρασε.ο πο ος εμφανίστηκε καιρό αφότου βγήκα.οι πονοι δηλ.σαν χειρουργείο ομως δεν πονεσα ποτε

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

κ γω δ μπορω να πω οτι θυμαμαι πολλα.τωρα που διαβασα κ την vtgian μου ηρθαν καποια.κ τις δυο φορες δ ημουν σε τοσο καλη κατασταση για να δωσω προσοχη.κυριως στην πρωτη που μπηκα στις 7 κ η κορη γεννηθηκε 11:05 το βραδυ

εγω να πω την αληθεια πριν την δευτερη γεννα δ ειχα θεμα με την μεση.απο τοτε,λιγο η ηλικια,λιγο η κουραση,λιγο οτι μενουμε πλεον σε περιοχη με παρα πολυ υγρασια,συνηθως ποναω

επισης εχω ενα σημειο χαμηλα στη μεση δεξια μου που με ποναει σχεδον συνεχεια

Ο πόνος δεν ήταν στη μέση.ηταν πιο ψηλά στη σπονδυλική στήλη.εντοπισμενος στο σημείο της ένεσης.κ πολλοί πονοι στην πλάτη κ στην ωμοπλάτη.πρεπει να είχα κ τενοντίτιδα δεν μπορούσα να κουμπώσω το σουτιεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας. Ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση.γεννησε πρόσφατα μια γνωστή μου σε ιδιωτική κλινική καισαρική με επισκληριδιο. Μετά το χειρουργείο  αυτή ζήτησε να της αφαιρεθεί το σωληνάκι της επισκληριδιου .οι γιατροί αρνήθηκαν κ της χορήγησαν άλλη μια δόση γ να μην πονάει κ της το αφαίρεσαν την επόμενη μέρα το πρωί ενώ αυτή δυνεχιζε να φωνάζει ότι δεν την θέλει αλλο.ισχυει αυτό?? Αν ζητήσεις να στο βγάλουν δεν θα το κάνουν?? Κ αν ναι γ ποιο λόγο??! Εμένα πχ όπως κ την άλλη κοπέλα δεν μας φοβίζει ο πόνος της καισαρικής κατόπιν διότι την πρώτη φορά γεννησαμε με ολική οπότε περάσαμε όποιον πόνο μετά.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sweety** said:

Καλησπερα σας. Ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση.γεννησε πρόσφατα μια γνωστή μου σε ιδιωτική κλινική καισαρική με επισκληριδιο. Μετά το χειρουργείο  αυτή ζήτησε να της αφαιρεθεί το σωληνάκι της επισκληριδιου .οι γιατροί αρνήθηκαν κ της χορήγησαν άλλη μια δόση γ να μην πονάει κ της το αφαίρεσαν την επόμενη μέρα το πρωί ενώ αυτή δυνεχιζε να φωνάζει ότι δεν την θέλει αλλο.ισχυει αυτό?? Αν ζητήσεις να στο βγάλουν δεν θα το κάνουν?? Κ αν ναι γ ποιο λόγο??! Εμένα πχ όπως κ την άλλη κοπέλα δεν μας φοβίζει ο πόνος της καισαρικής κατόπιν διότι την πρώτη φορά γεννησαμε με ολική οπότε περάσαμε όποιον πόνο μετά.

Εξαρτάται από τον γιατρό σου. Κανονικά αφαιρείται το σωληνάκι άμεσα μετά την επέμβαση δίνονται παυσιπονα και είναι σημαντικό να σηκωθείς όσο πιο γρήγορα γίνεται να περπατήσεις. Αλλά πρέπει να ρωτήσεις τι οδηγίες δίνει ο γιατρός  σου. Σε κάθε περίπτωση εφόσον η κοπέλα δεν το ήθελε άλλο έπρεπε να της αφαιρεθεί και να της προταθουν αλλά παυσιπονα, με το ζόρι της το είχαν δηλαδή? Τραγικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή δεν το ήθελε γτ ήθελε να σηκωθεί κ γενικότερα δεν ήθελε να σκέφτεται ότι έχει το σωληνάκι γτ την έκανε να δυσανασχετεί. Επίσης της είπαν  να σηκωθεί με το σωληνάκι στο μέση.επιτρεπεται αυτό??τα ρωτάω γτ δεν θέλω να πέσω σε κακοτοπιες πάλι κ να έχω πληρώσει κ αρκετά κιόλας μιας κ θα γεννήσω σε ιδιωτικό αυτή την φορά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , sweety** είπε:

Αυτή δεν το ήθελε γτ ήθελε να σηκωθεί κ γενικότερα δεν ήθελε να σκέφτεται ότι έχει το σωληνάκι γτ την έκανε να δυσανασχετεί. Επίσης της είπαν  να σηκωθεί με το σωληνάκι στο μέση.επιτρεπεται αυτό??τα ρωτάω γτ δεν θέλω να πέσω σε κακοτοπιες πάλι κ να έχω πληρώσει κ αρκετά κιόλας μιας κ θα γεννήσω σε ιδιωτικό αυτή την φορά 

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου! Εγώ τρεις φορές που έκανα καισαρικη σε ιδιωτικά είχα το σωληνάκι της επισκληρίδειο μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί. Γένναγα πρωί πρωί και μέχρι το απόγευμα είχα σηκωθεί για να περπατήσω πρώτα βήματα με το σωληνάκι και την επόμενη μέρα το πρωί μου το βγάζανε. Νομίζω εξαρτάται από το νοσοκομείο και το γιατρό αυτό. Φυσικά άμα δεν το ήθελε έπρεπε να το σεβαστούν. Εγώ ήθελα να το κρατήσω όσο πιο πολύ γίνεται γιατί φυσικά δεν πονάς τόσο με σωληνάκι και δεν με ενοχλούσε. Με τα παυσίπονα μετά το νιώθεις τον πόνο δεν είναι το ίδιο 😛 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum said:

Καλημέρα με το καλό το μωράκι σου! Εγώ τρεις φορές που έκανα καισαρικη σε ιδιωτικά είχα το σωληνάκι της επισκληρίδειο μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί. Γένναγα πρωί πρωί και μέχρι το απόγευμα είχα σηκωθεί για να περπατήσω πρώτα βήματα με το σωληνάκι και την επόμενη μέρα το πρωί μου το βγάζανε. Νομίζω εξαρτάται από το νοσοκομείο και το γιατρό αυτό. Φυσικά άμα δεν το ήθελε έπρεπε να το σεβαστούν. Εγώ ήθελα να το κρατήσω όσο πιο πολύ γίνεται γιατί φυσικά δεν πονάς τόσο με σωληνάκι και δεν με ενοχλούσε. Με τα παυσίπονα μετά το νιώθεις τον πόνο δεν είναι το ίδιο 😛 σ

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν ζητούσες να στο βγάλουν θα στο βγάζανε όμως?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , sweety** είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν ζητούσες να στο βγάλουν θα στο βγάζανε όμως?? 

Συμφωνώ με @maripoz. Ο αναισθησιολόγος του νοσοκομείου αποφασίζει τα της αναισθησίας στο χειρουργείο (σε συνεννόηση κι αυτό με τον γυναικολόγο, δηλαδή ενημερώνει τον γυναικολόγο και αν υπάρχει κάποιο θέμα το συζητάνε). Τα της αναλγησίας μετά το χειρουργείο είναι καθαρά θέμα του γυναικολόγου. Δηλαδή το τι οδηγία θα δώσει για παυσίπονα. Ενδοφλέβια, από το στόμα, τυχόν ενέσιμα η υπόθετα, κλπ. (Και γενικά τα μετά είναι θέμα του γυναικολόγου. Πχ ναι, υπάρχει συγκεκριμένη λογική που ακολουθείται για σύντομη αφαίρεση καθετήρα και σχετικά άμεση κινητοποίηση της λεχώνας -και σωστά-. Αλλά ακόμη κι αυτό δεν είναι θέμα του μαιευτηρίου. Δηλαδή ο γυναικολόγος μπορεί εάν υπάρχει λόγος να τροποποιήσει τις οδηγίες αυτές). Οπότε με τον ιατρό σου συζήτησε το.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν ζητούσες να στο βγάλουν θα στο βγάζανε όμως?? 

Δεν ξερω κορίτσι μου. Εδώ θυμάμαι δεν μπορούσα τουαλέτα να πάω (που πρέπει να πας για να δούνε ότι όλα λειτουργούν κανονικά και είχε πάει 3η μέρα και δεν είχα πάει) και ζήταγα υπόθετο γλυκερινης και δεν μου βάζανε μέχρι να πάρουν το οκ από τον γιατρό μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, samsympan said:

Συμφωνώ με @maripoz. Ο αναισθησιολόγος του νοσοκομείου αποφασίζει τα της αναισθησίας στο χειρουργείο (σε συνεννόηση κι αυτό με τον γυναικολόγο, δηλαδή ενημερώνει τον γυναικολόγο και αν υπάρχει κάποιο θέμα το συζητάνε). Τα της αναλγησίας μετά το χειρουργείο είναι καθαρά θέμα του γυναικολόγου. Δηλαδή το τι οδηγία θα δώσει για παυσίπονα. Ενδοφλέβια, από το στόμα, τυχόν ενέσιμα η υπόθετα, κλπ. (Και γενικά τα μετά είναι θέμα του γυναικολόγου. Πχ ναι, υπάρχει συγκεκριμένη λογική που ακολουθείται για σύντομη αφαίρεση καθετήρα και σχετικά άμεση κινητοποίηση της λεχώνας -και σωστά-. Αλλά ακόμη κι αυτό δεν είναι θέμα του μαιευτηρίου. Δηλαδή ο γυναικολόγος μπορεί εάν υπάρχει λόγος να τροποποιήσει τις οδηγίες αυτές). Οπότε με τον ιατρό σου συζήτησε το.

Αυτό ακριβώς.αν η λεχώνα δεν θέλει παυσίπονα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να μένει το σωληνάκι.εγω πχ στην προηγούμενη γεννά π είχε γίνει με ολική είχα πάρει μια φορά ένα ντεπον.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Αυτό ακριβώς.αν η λεχώνα δεν θέλει παυσίπονα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να μένει το σωληνάκι.εγω πχ στην προηγούμενη γεννά π είχε γίνει με ολική είχα πάρει μια φορά ένα ντεπον.

Σοβαρά ; Δεν είχες πεθάνει στο πόνο ; 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Super.mum said:

Σοβαρά ; Δεν είχες πεθάνει στο πόνο ; 

Πονούσαν τις δύο πρώτες μερες εντάξει δεν ήταν κ τόσο τραγικό.μονο στην κίνηση.πιο πολύ με ενοχλούσε ο όρος τον οποίο κ γκρινιάζα μέχρι π Μ έβγαλαν.γ αυτό κ θεωρώ κ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω με σωληνακι στην μέση.κ ούτε χρειάζεται.αλλα επειδή έζησα διάφορα τραγικά στην πρώτη Μ γεννά θελω να τα αποφύγω σε αυτή ώστε να έχω μια πιο καλή εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , sweety** είπε:

Πονούσαν τις δύο πρώτες μερες εντάξει δεν ήταν κ τόσο τραγικό.μονο στην κίνηση.πιο πολύ με ενοχλούσε ο όρος τον οποίο κ γκρινιάζα μέχρι π Μ έβγαλαν.γ αυτό κ θεωρώ κ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω με σωληνακι στην μέση.κ ούτε χρειάζεται.αλλα επειδή έζησα διάφορα τραγικά στην πρώτη Μ γεννά θελω να τα αποφύγω σε αυτή ώστε να έχω μια πιο καλή εμπειρία!!

Πω πω μπράβο σου τι να πω! Εγώ από την Πρώτη γέννα μερες δεν μπορούσα να ισιώσω το κορμί μου. (Όχι να μην περνώ και παυσίπονα 😛)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Super.mum said:

Πω πω μπράβο σου τι να πω! Εγώ από την Πρώτη γέννα μερες δεν μπορούσα να ισιώσω το κορμί μου. (Όχι να μην περνώ και παυσίπονα 😛)

Μάλλον μετά από 12 ώρες προσπάθειας φυσιολογικου τοκετού η καισαρική μου φάνηκε παιχνίδι!! Δεν συγκρίνεται ο πόνος...κ αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω δεν θα ξαναδοκιμάζα φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας κ πάλι!! Ακούω από κάποιες κοπέλες ότι έκαναν επισκληριδιο και ότι δεν τις Έπιασε και κατεληξαν να κανουν ολική. Γίνεται αυτό?? Έχω τρομοκρατηθει. Έκανα στο προηγούμενο ολική κ δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναεμενα έγκυος μόνο με την 

 σκέψη ολικής ανεσθησιας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...