Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική: επισκληρίδιος ή ραχιαία?


rania_t

Recommended Posts

Η επισκληρίδιος σαν διαδικασία δεν πόνεσε καθόλου. Όμως, επειδή ξαφνικά προέκυψε μια επιπλοκή και αναγκάστηκε ο γυναικολόγος να μου κάνει καισαρική, ένιωσα την τομή. Μην σας πιάνει πανικός! Δεν πόνεσα, απλά ένιωσα οτι κάτι "κινείται" σε εκείνο το σημείο. Το είπα στους γιατρούς, ο αναισθησιολόγος είπε στον γυναικολόγο να περιμένει λίγο και μετά απλά ένιωθα να με τραβάνε. Και πάλι δεν ήταν πόνος ούτε τιποτα ανατριχιαστικό. Τους έλεγα συνέχεια τι ένιωθα και νομίζω πως τελικά ο αναισθησιολόγος μου έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κοντά του γιατί μετά ήμουν πολύ "χαρούμενη"! :) Δεν έχασα όμως καθόλου την επικονωνία με το περιβάλλον. Άκουγα τους γιατρούς να μιλάνε και είδα το μωράκι μου κατ΄ευθείαν.

Μετά το χειρουργείο μου έδιναν παυσίπονα σε υπόθετο και χάπι και σε 4-5 ώρες με σήκωσαν να περπατήσω. Έκτοτε, ο γιατρός μου που ερχόταν κάθε μέρα, δεν με ξαναείδε ξαπλωμένη και 5 μέρες μετά την καισαρική οδήγησα μόνη μου για να πάω στο γιατρό να μου βγάλει κάτι ράμματα. Δεν πόνεσα καθόλου και δεν χρειάστηκα βοήθεια...και όχι, δεν είμαι καθόλου γενναία με αυτά τα πράγματα!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η επισκληρίδιος σαν διαδικασία δεν πόνεσε καθόλου. Όμως, επειδή ξαφνικά προέκυψε μια επιπλοκή και αναγκάστηκε ο γυναικολόγος να μου κάνει καισαρική, ένιωσα την τομή. Μην σας πιάνει πανικός! Δεν πόνεσα, απλά ένιωσα οτι κάτι "κινείται" σε εκείνο το σημείο. Το είπα στους γιατρούς, ο αναισθησιολόγος είπε στον γυναικολόγο να περιμένει λίγο και μετά απλά ένιωθα να με τραβάνε. Και πάλι δεν ήταν πόνος ούτε τιποτα ανατριχιαστικό. Τους έλεγα συνέχεια τι ένιωθα και νομίζω πως τελικά ο αναισθησιολόγος μου έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κοντά του γιατί μετά ήμουν πολύ "χαρούμενη"! :) Δεν έχασα όμως καθόλου την επικονωνία με το περιβάλλον. Άκουγα τους γιατρούς να μιλάνε και είδα το μωράκι μου κατ΄ευθείαν.

Μετά το χειρουργείο μου έδιναν παυσίπονα σε υπόθετο και χάπι και σε 4-5 ώρες με σήκωσαν να περπατήσω. Έκτοτε, ο γιατρός μου που ερχόταν κάθε μέρα, δεν με ξαναείδε ξαπλωμένη και 5 μέρες μετά την καισαρική οδήγησα μόνη μου για να πάω στο γιατρό να μου βγάλει κάτι ράμματα. Δεν πόνεσα καθόλου και δεν χρειάστηκα βοήθεια...και όχι, δεν είμαι καθόλου γενναία με αυτά τα πράγματα!:-D

 

κοπελα μου , μακαρι ολες να εχουμε την αναρρωση τη δικη σου !! τι να πω , ετσι κανω 10 παιδια !! μπραβο δινεις πολυ κουραγιο σε ολες μας πειστευω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να τρομαξω καμμια αλλα εμενα με ποναγε πολυ οταν μου την πιεζαν. τους το ειπα και δεν μου εδωσαν σημασια. τελικα σε εκεινο το σημειο εκανα αιματωμα γι αυτο ποναγα, εκανε αρκετο καιρο να φυγει (φευγει μονο του). Δεν ηταν κατι σοβαρο δηλαδη. Αλλα σε καποιες κοπελες ποναει αυτη η κινηση. Δεν το κανουν ομως στην τομη επανω δεν υπαρχει φοβος, πιο πανω το κανουν.

Η καισαρικη γενικα πηγε πολυ καλα...και την επομενη ημουν ορθια...και η επισκληρηδιος πολυ καλη παιρνεις και το μωρο αγκαλια λιγακι εκεινη τη στιγμη!

 

Ο λογος που πιεζουν την κοιλια ειναι για να κατεβει η μητρα. Εγω εκανα καισαρικη μετα απο 21 ωρες φυσικων και τεχνιτων πονων μετα απο δικη μου αποφαση με ολικη ναρκωση γιατι το νοσοκομειο (δημοσιο)δεν εκανε επισκληρηδιο. Δεν πονεσα καθολου μεχρι τωρα 15 μηνες μετα. γεννησα 9 το βραδυ και το πρωι στις 7 πηγα τουαλετα μονη μου μολις ξυπνησα. Το μονο που εχω απορια ειναι γιατι δεν εχω τομη μου καναν κατευθειαν πλαστηκη. 1 ραμμα εκοψα μετα απο 15 μερες. Μολις μου το εκοψε μου το εδειξε εκει καταλαβα οταν το ειδα οτι εχω κανει καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου , μακαρι ολες να εχουμε την αναρρωση τη δικη σου !! τι να πω , ετσι κανω 10 παιδια !! μπραβο δινεις πολυ κουραγιο σε ολες μας πειστευω !!!

Χαίρομαι ιδιαιτέρως!

Το ίδιο με βοήθησε μια φίλη, η οποία γέννησε στην ίδια κλινική το μεσημέρι της ίδιας μέρας που μπήκα για πρόκληση (μπήκα στις 11 το βράδυ). Η φίλη μου γέννησε φυσιολογικά, με επισκληρίδιο στις 2 το μεσιμέρι. Το βράδυ κατά τη 1, δέχθηκα την επισκεψή της στο δωμάτιο μου και τα καλά νέα, πως όλα πήγαν καλά, δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου και με εμψύχωσε όσο δεν πάει, γιατί σας είπα : δεν είμαι καθόλου γενναία! Τώρα και οι δυο λέμε πως ευχαρίστως το ξαναζούμε!

Όπως και να γεννήσετε, να είστε ήρεμες και να εμπιστεύεστε τον γιατρό που σας παρακολουθεί!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κι απο μένα! Εγώ γέννησα με καισαρική σε ιδιωτική κλινική. Μου έκαναν επισκληρίδιο, όπως μου εξήγησε ο αναισθησιολόγος, αλλά δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με την ραχιαία.

Όταν γύρισα στο δωμάτιο δεν είχα τίποτα στην πλάτη (τον καθετήρα που λέτε εσείς) και μου έδιναν παυσίπονα σε χάπι και υπόθετο για 4 μέρες. Δεν πόνεσα καθόλου, δεν έχασα την επαφή με το περιβάλλον και περπάτησα μετά απο 4-5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ραχιαια εκαναν στο γιο μου στην τελευταια του εγχειριση στο Παιδων Αγ. Σοφία. Κι εγω δεν ηξερα οτι υπαρχει. Απλα επειδη τους ειπα οτι δεν ξυπναει καλα ουτε γρηγορα και γενικα τον "πειραζει" η κλασσικη ναρκωση, του εκαναν ραχιαια. Το καταλαβαινεις γιατι μενει ενα patch πολυ χαμηλα πανω απο τον ποπο, εκει που τελειωνει η σονδυλικη στηλη. Αυτο μονο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Στην ραχιαία δεν σου αφήνουν σωληνάκι. Είναι μία ένεση και τέλος που σου κάνουν στην μέση. Στην επισκληρήδιο σου αφήνουν το σωληνάκι και μπορείς να προσθέσεις αναισθησία για να μην πονάς ως και την επόμενη νομίζω.

Με την ραχιαία δεν πρέπει να σηκωθείς για 6 ώρες τουλάχιστον, ούτε καθιστή στο κρεβάτι γιατί έχεις ζαλάδες και τρομερούς πονοκεφάλους (λένε).

Στην επικληρήδιο μόλις νιώσεις τα πόδια σου μπορείς να σηκωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική στο Αττικό. Μου έκαναν επισκληρίδιο, μου έβαλαν 2 δόσης (ζήτησα και 2η την ώρα του χειρουργείου- από τον φόβο μου:confused:). Μου έβγαλαν το σωληνάκι πριν φύγω για την ανάνηψη. Η αλήθεια είναι ότι ανάρρωσα πολύ γρήγορα και δεν έπερνα ούτε τα παυσίπονα που μου έφερναν στο δωμάτιο, οπότε πιστεύω είναι περιττό να μείνεις με ένα επιπλέον σωληνάκι όταν προσπαθείς να αναρρώσεις:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολες τις μανουλες αλλα και τις μελλουσες..

σε δυο μηνες από τωρα θα φερουμε στον κοσμο το πρωτο μας μωρακι!:P

εχουνε ηδη αρχισει οι φοβοι και οι ανησυχιες μου για την ημερα του τοκετου. εχω ακουσει για την επισκληριδιο ότι βοηθαει πολύ στον πονο.:roll:

ξερει καποια μανουλα που την εχει κανει να μου πει την εμπειρια της κ πως λειτουργει?????

Link to comment
Share on other sites

ξαπλωνεις σε εμβρυακη σταση, σου βαζουν ενα σωληνακι στη μεση και απο εκει βαζουν καθε φορα τη δοση του φαρμακου. δεν πρεπει ομως να κουνιεσαι καθολου γι' αυτο και η διαδικασια σταματαει οταν ερχεται πονος.κατα τ'αλλα ειναι θαυματουργη γιατι δεν πονας, εγω προσωπικα ενιωθα μια ελαφρια πιεση και με βοηθησε γιατι δεν ειχα μεγαλη διαστολη, εκανα μια δοση και γεννησα μετα πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 4 months later...
  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasiliki91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

Εγω εκανα ραχιαια κ τις δυο φορες. Δ ειχα την επιλογη της επισκληριδιου

Την πρωτη φορα δ θα σου πω ψεμματα πονεσα στην ενεση. Αλλα νομιζω οτι δ εφταιγε ουτε το φαρμακο ουτε ο αναισθησιολογος. Ετυχε να εχω θεμα με τον αριστερο αστραγαλο τοτε, κ με χτυπουσε το νευρο εκει. Στην δευτερη ημουν μια χαρα

Σαν αναισθησια μου εκατσε καλα, ετυχα κοπελες που κρυωναν μετα πολυ

Αφου περασε η επιδραση προσωπικα δ χρειαστηκα καποιο παυσιπονο. Παρολα αυτα αν πονας, να ζητησεις εννοειται

Στην πρωτη γεννα, επειδη ακριβως δ ηξερα κ ειχα κ το θεμα με το ποδι, φοβομουν να σηκωθω. Κ "πονουσα" απο την αποψη οτι γινονταν συσπασεις κ επανερχονταν τα οργανα κλπ

Κατα την διαρκεια της καισαρικης δ ενιωσα κτ, πολυ ελαφρια πιεση οταν εβγαλαν το μωρο 

Νομιζω εξαρταται κ απο την δοση του φαρμακου, εκει που γεννησα(νοσοκομειο επαρχιας), δ μπορεις να σηκωθεις για 12ωρες.μετα ομως ειναι πολυ καλο να σηκωνεσαι κ να περπατας, βοηθαει στην αναρρωση. Κ γενικα δ ειχα καποιο θεμα, ολα ηταν μια χαρα

Με το καλο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω εκανα ραχιαια κ τις δυο φορες. Δ ειχα την επιλογη της επισκληριδιου

Την πρωτη φορα δ θα σου πω ψεμματα πονεσα στην ενεση. Αλλα νομιζω οτι δ εφταιγε ουτε το φαρμακο ουτε ο αναισθησιολογος. Ετυχε να εχω θεμα με τον αριστερο αστραγαλο τοτε, κ με χτυπουσε το νευρο εκει. Στην δευτερη ημουν μια χαρα

Σαν αναισθησια μου εκατσε καλα, ετυχα κοπελες που κρυωναν μετα πολυ

Αφου περασε η επιδραση προσωπικα δ χρειαστηκα καποιο παυσιπονο. Παρολα αυτα αν πονας, να ζητησεις εννοειται

Στην πρωτη γεννα, επειδη ακριβως δ ηξερα κ ειχα κ το θεμα με το ποδι, φοβομουν να σηκωθω. Κ "πονουσα" απο την αποψη οτι γινονταν συσπασεις κ επανερχονταν τα οργανα κλπ

Κατα την διαρκεια της καισαρικης δ ενιωσα κτ, πολυ ελαφρια πιεση οταν εβγαλαν το μωρο 

Νομιζω εξαρταται κ απο την δοση του φαρμακου, εκει που γεννησα(νοσοκομειο επαρχιας), δ μπορεις να σηκωθεις για 12ωρες.μετα ομως ειναι πολυ καλο να σηκωνεσαι κ να περπατας, βοηθαει στην αναρρωση. Κ γενικα δ ειχα καποιο θεμα, ολα ηταν μια χαρα

Με το καλο! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Έχω τρομερό άγχος και πραγματικά βοήθησες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/1/2021 at 8:24 ΜΜ, Vasiliki91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

Κ εγώ ραχιαία έκανα κ στους 2 μου τοκετούς. Η ένεση δεν με πόνεσε, ένα τσίμπημα ένιωσα σαν όλες τις ενέσεις. Μετά στην ανάνηψη ένιωθα λίγο τρέμουλο κ με σκέπασαν. Ήμουν ξάπλα για το επόμενο της ημέρας κ με σήκωναν την άλλη μέρα το πρωί. Στον δεύτερο τοκετό την επόμενη μέρα αν πήγαινα να σηκώσω το κεφάλι ένιωθα ναυτία κ εκανα κ εμετό αλλά νομίζω ότι δεν έφταιγε η ραχιαία αλλά το ότι μου είχε πέσει ο αιματοκρίτης στο 27-28. Στον πρώτο τοκετό ήμουν μια χαρά. 

Με το καλό να υποδεχτεις το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 8:24 ΜΜ, Vasiliki91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

Έκανα ραχιαία στον πρώτο τοκετό που ήταν επειγουσα καισαρικη. Δεν πόνεσα καθόλου (ήμουν όμως σε ενεργό τοκετό). Με έπιασε κατ ευθείαν. Δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου αλλά δε με απασχολούσε γιατί έτσι κ αλλιώς πρέπει να είσαι ακίνητη. Είχα παρενέργεια, με έπιασε ρίγη και έντονο τρέμουλο που κράτησε αρκετές ώρες.  Την επόμενη ημέρα που πέρασε η επιδραση, ζήτησα παυσιπονο μια φορα. Σηκώθηκα με δυσκολία το μεσημερι ( η καισαρική έγινε το νωρίς το βράδυ). Κάθε φορά που σηκώνομουν ήταν και λίγο πιο ευκολο. Επίσης μου έλεγαν να κάνω φιλότιμες προσπάθειες να πάω στην τουαλετα. Θα πρέπει να είσαι ακίνητη όταν σου κάνουν την ένεση, και να σκύψεις μπροστά. Με το καλό το μωράκι σου. Μη φοβάσαι, έχουμε την επιστήμη στο πλευρό μας. Όλα θα πάνε καλά.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΈΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ,ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ 

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΈΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ,ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ 

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

εχουν καποιες διαφορες αλλα σημασια εχει πως θα αντιδρασει ο καθε οργανισμος

προσωπικα εκανα δυο καισαρικες με ραχιαια κ ειχα πολυ καλη εμπειρια οσον αφορα την αναισθησια κ την περιπτωση μου

εξαρταται τι θα πει ο γιατρος σου κ που θα γεννησεις.εγω δ ειχα επιλογες αυτο ηταν το πρωτοκολλο στο νοσοκομειο που γεννησα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΈΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ,ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ 

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

Δεν γνωρίζω τι σημαίνει επισκληρίδιος στην καισαρική, μπορώ να σου πω την εμπειρία μου από τη ραχιαία που έκανα όταν γέννησα. 

Αφού με προετοίμασαν, πήγαμε στην αίθουσα χειρουργείων όπου και έπρεπε να κυρτώσω την πλάτη μου (σαν καμπούρα) ώστε να γίνει η χορήγηση της αναισθητικής ουσίας. Δεν θυμάμαι να ήταν ιδιαίτερα επίπονο. Μετά ξάπλωσα ανάσκελα, έβαλαν παραβαν στο ύψος του στήθους μου ενώ ο αναισθησιολόγος ήταν δίπλα μου, στο ύψος του κεφαλιού μου και διατηρούσαμε επικοινωνία όσο γιατρός και υπόλοιποι προχώρησαν στο χειρουργείο. Διατηρούσα κανονικά τις αισθήσεις μου, έραψαν τομή και με το που διαπίστωσαν ότι το μωρό είναι καλά στην υγεία του, το έφεραν πάνω μου να θηλάσει. Το ξαναπήραν για εξετάσεις και εγώ πήγα στην ανάνηψη. Σε περίπου μία ώρα ήμουν στο δωμάτιό μου και μου έφεραν το μωρό. Η αίσθηση επανήλθε πολύ γρήγορα (ένιωθα έτοιμη να σηκωθώ αλλά οι νοσοκόμες δε με άφηναν, προληπτικά). Γενικότερα η ανάρρωση ήταν πολύ γρήγορη και καθόλου επώδυνη (αλλά γενικά έχω μεγάλη ανοχή στον πόνο και πολύ γρήγορη ανταπόκριση του οργανισμού, οπότε δεν αποτελώ το σύνηθες).

Προσωπικά, έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από την όλη διαδικασία, ακόμα και αν αυτή δεν έγινε με φυσιολογικό τρόπο. Οι στιγμές που άκουσα το κλάμα της, πρωτοκοιταχτήκαμε με την κόρη μου και την ένιωσα πάνω μου, ήταν μαγικές. 

Link to comment
Share on other sites

Την ραχιαίο την κάνατε σε δημόσιο νοσοκομείο?

Ρωτάω γιατί τα δημόσια δεν διαθέτουν πολλουςψεξειδικευμενους στην επισκληριδιο Επίσης ατη ραχιαίο νομίζω ότι πρέπει να παραμείνεις κλινηρης 24 ψρες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Την ραχιαίο την κάνατε σε δημόσιο νοσοκομείο?

Ρωτάω γιατί τα δημόσια δεν διαθέτουν πολλουςψεξειδικευμενους στην επισκληριδιο Επίσης ατη ραχιαίο νομίζω ότι πρέπει να παραμείνεις κλινηρης 24 ψρες

 

Σε δημοσιο. Την ίδια μέρα σηκωθηκα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Την ραχιαίο την κάνατε σε δημόσιο νοσοκομείο?

Ρωτάω γιατί τα δημόσια δεν διαθέτουν πολλουςψεξειδικευμενους στην επισκληριδιο Επίσης ατη ραχιαίο νομίζω ότι πρέπει να παραμείνεις κλινηρης 24 ψρες

ναι δημοσιο νοσοκομειο θρακη

ο πρωτος αναισθησιολογος με πολυ μεγαλη εμπειρια

ο δευτερος τρομερα καθυσηχαστικος

εμενα κ τις δυο φορες μου ειπαν για 12ωρες να ειμαι τελειως ξαπλα.αν ειναι δυνατον να μην κουναω καθολου το κεφαλι μου,κυριως το πηγουνι προς το στηθος.ακομη κ αριστερα-δεξια να το κανω μονο σε αναγκη κ αργα

θυμαμαι οτι το κρεβατι δ ειχε καθολου κλιση,αλλα δ θυμαμαι αν ειχα μαξιλαρι,αν ειχα θα ηταν πολυ λεπτο

κ τις δυο φορες μου ειπαν να σηκωθω στο 12ωρο κ επεμεναν μετα να κινουμαι οσο μπορω περισσοτερο.απλα λογω συνθηκων στην πρωτη τα καταφερα στις 24ωρες,κ με πολυ φοβο για αλλους λογους

αν πχ καποια κοπελα οταν σηκωνοταν στο 12ωρο ζαλιζοταν,δ επεμεναν

κ απλα ζοριστηκα στο θηλασμο,ευτυχως η μαια που μου εφερε την μεγαλη μου,μου την εβαλε πανω μου μπρουμυτα να θηλασει.κ ετσι μου την εβαζε κ η μαμα μου που ειχα συνοδο

επισης τη δευτερη φορα που ημουν πολυ πιο χαλαρη,θυμαμαι μεσα σε 2ωρες ενιωθα τα ποδια μου,μπορουσα να κουνησω πελματα,κ ουτε 6ωρες μετα ρωτησα κ μου ειπαν οτι μπορω κ να τα μαζευω

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2022 at 11:14 ΠΜ, sweety** είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΈΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ,ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ 

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

Με το καλό το μωράκι σου! Έχω κάνει 3 καισαρικές με επισκληρίδειο και δεν έχω κανενα παράπονο. Οι Αναισθησιολόγοι ήταν φοβεροί. Θα σου πω για την επισκληρίδειο που γνωρίζω λοιπόν. Η μαία τοποθέτησε φλέβα καθετήρα και έναν ορο. Μετά από λίγο ήρθε ο αναισθησιολόγος και μου είπε να κάτσω καθιστή.  Οπως ήμουν καθιστή  μου είπε να σκύψω το σώμα μου μπροστά. Καθάρισε με ένα βαμβάκι το σημείο στην πλάτη μου. Έκανε στην αρχή μια ένεση για τοπική αναισθησία. Στην συνέχεια ο αναισθησιολόγος έβαλε στην μέση τον επισκληρίδειο καθετήρα και έβαλε λίγο από το φάρμακο για να δούμε τι αντίδραση θα έχει σε αυτό ο οργανισμός μου. Όποτε αρχίζεις και νιώθεις τα πόδια σου να μουδιάζουν. Πάντα ελέγχανε την πίεση μου και την καρδούλα του μωρού. Αφού όλα πήγαν καλά με μεταφέρανε από το δωμάτιο που είμασταν στο χειρουργείο. Βάλανε την δόση που έπρεπε για να μουδιάζει η περιοχή από την μέση και κάτω και μετά από 15 λεπτά με 20 ο χειρουργός άρχισε να κάνει δοκιμές να δει ότι όντως δεν αισθανόμουν το παραμικρό όποτε και ξεκίνησε το χειρουργείο. Μέσα στα επόμενα 15 λεπτά είχα το μωρό αγκαλιά και το θήλαζα. Μου αφήνανε και τα χέρια και το κράταγα κανονικά. Όλα υπέροχα! Σου εύχομαι με το καλό και με ότι τρόπο σου πει τελικά ο γιατρός σου όλα να πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Με το καλό το μωράκι σου! Έχω κάνει 3 καισαρικές με επισκληρίδειο και δεν έχω κανενα παράπονο. Οι Αναισθησιολόγοι ήταν φοβεροί. Θα σου πω για την επισκληρίδειο που γνωρίζω λοιπόν. Η μαία τοποθέτησε φλέβα καθετήρα και έναν ορο. Μετά από λίγο ήρθε ο αναισθησιολόγος και μου είπε να κάτσω καθιστή.  Οπως ήμουν καθιστή  μου είπε να σκύψω το σώμα μου μπροστά. Καθάρισε με ένα βαμβάκι το σημείο στην πλάτη μου. Έκανε στην αρχή μια ένεση για τοπική αναισθησία. Στην συνέχεια ο αναισθησιολόγος έβαλε στην μέση τον επισκληρίδειο καθετήρα και έβαλε λίγο από το φάρμακο για να δούμε τι αντίδραση θα έχει σε αυτό ο οργανισμός μου. Όποτε αρχίζεις και νιώθεις τα πόδια σου να μουδιάζουν. Πάντα ελέγχανε την πίεση μου και την καρδούλα του μωρού. Αφού όλα πήγαν καλά με μεταφέρανε από το δωμάτιο που είμασταν στο χειρουργείο. Βάλανε την δόση που έπρεπε για να μουδιάζει η περιοχή από την μέση και κάτω και μετά από 15 λεπτά με 20 ο χειρουργός άρχισε να κάνει δοκιμές να δει ότι όντως δεν αισθανόμουν το παραμικρό όποτε και ξεκίνησε το χειρουργείο. Μέσα στα επόμενα 15 λεπτά είχα το μωρό αγκαλιά και το θήλαζα. Μου αφήνανε και τα χέρια και το κράταγα κανονικά. Όλα υπέροχα! Σου εύχομαι με το καλό και με ότι τρόπο σου πει τελικά ο γιατρός σου όλα να πάνε καλά! 

Φοβερό που τα θυμάσαι όλα αυτά. Εγώ μόνο που έσκυψαν θυμάμαι.δοκιμες δεν μου έκαναν.μαλλον δεν θα το έβλεπα.Μετα ομως είχα για ώρα τρέμουλο.

Κ μια ερώτηση για όλες τώρα.

Για εννια μήνες ήμουν χαλια με το μυοσκελετικο μου.κ λόγω θηλασμού προφανώς.πθασιμο κ πο ο στην πλάτη.νομιζα ότι κάτι έχω.επισως κάποιες φορές ένιωθα να πονάω στο σημείο της επισκληριδιου.μετα όλα πέρασαν ξαφνικσ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...