Recommended Posts

Η επισκληρίδιος σαν διαδικασία δεν πόνεσε καθόλου. Όμως, επειδή ξαφνικά προέκυψε μια επιπλοκή και αναγκάστηκε ο γυναικολόγος να μου κάνει καισαρική, ένιωσα την τομή. Μην σας πιάνει πανικός! Δεν πόνεσα, απλά ένιωσα οτι κάτι "κινείται" σε εκείνο το σημείο. Το είπα στους γιατρούς, ο αναισθησιολόγος είπε στον γυναικολόγο να περιμένει λίγο και μετά απλά ένιωθα να με τραβάνε. Και πάλι δεν ήταν πόνος ούτε τιποτα ανατριχιαστικό. Τους έλεγα συνέχεια τι ένιωθα και νομίζω πως τελικά ο αναισθησιολόγος μου έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κοντά του γιατί μετά ήμουν πολύ "χαρούμενη"! :) Δεν έχασα όμως καθόλου την επικονωνία με το περιβάλλον. Άκουγα τους γιατρούς να μιλάνε και είδα το μωράκι μου κατ΄ευθείαν.

Μετά το χειρουργείο μου έδιναν παυσίπονα σε υπόθετο και χάπι και σε 4-5 ώρες με σήκωσαν να περπατήσω. Έκτοτε, ο γιατρός μου που ερχόταν κάθε μέρα, δεν με ξαναείδε ξαπλωμένη και 5 μέρες μετά την καισαρική οδήγησα μόνη μου για να πάω στο γιατρό να μου βγάλει κάτι ράμματα. Δεν πόνεσα καθόλου και δεν χρειάστηκα βοήθεια...και όχι, δεν είμαι καθόλου γενναία με αυτά τα πράγματα!:-D

Διαφημίσεις

Η επισκληρίδιος σαν διαδικασία δεν πόνεσε καθόλου. Όμως, επειδή ξαφνικά προέκυψε μια επιπλοκή και αναγκάστηκε ο γυναικολόγος να μου κάνει καισαρική, ένιωσα την τομή. Μην σας πιάνει πανικός! Δεν πόνεσα, απλά ένιωσα οτι κάτι "κινείται" σε εκείνο το σημείο. Το είπα στους γιατρούς, ο αναισθησιολόγος είπε στον γυναικολόγο να περιμένει λίγο και μετά απλά ένιωθα να με τραβάνε. Και πάλι δεν ήταν πόνος ούτε τιποτα ανατριχιαστικό. Τους έλεγα συνέχεια τι ένιωθα και νομίζω πως τελικά ο αναισθησιολόγος μου έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε κοντά του γιατί μετά ήμουν πολύ "χαρούμενη"! :) Δεν έχασα όμως καθόλου την επικονωνία με το περιβάλλον. Άκουγα τους γιατρούς να μιλάνε και είδα το μωράκι μου κατ΄ευθείαν.

Μετά το χειρουργείο μου έδιναν παυσίπονα σε υπόθετο και χάπι και σε 4-5 ώρες με σήκωσαν να περπατήσω. Έκτοτε, ο γιατρός μου που ερχόταν κάθε μέρα, δεν με ξαναείδε ξαπλωμένη και 5 μέρες μετά την καισαρική οδήγησα μόνη μου για να πάω στο γιατρό να μου βγάλει κάτι ράμματα. Δεν πόνεσα καθόλου και δεν χρειάστηκα βοήθεια...και όχι, δεν είμαι καθόλου γενναία με αυτά τα πράγματα!:-D

κοπελα μου , μακαρι ολες να εχουμε την αναρρωση τη δικη σου !! τι να πω , ετσι κανω 10 παιδια !! μπραβο δινεις πολυ κουραγιο σε ολες μας πειστευω !!!

Δεν θελω να τρομαξω καμμια αλλα εμενα με ποναγε πολυ οταν μου την πιεζαν. τους το ειπα και δεν μου εδωσαν σημασια. τελικα σε εκεινο το σημειο εκανα αιματωμα γι αυτο ποναγα, εκανε αρκετο καιρο να φυγει (φευγει μονο του). Δεν ηταν κατι σοβαρο δηλαδη. Αλλα σε καποιες κοπελες ποναει αυτη η κινηση. Δεν το κανουν ομως στην τομη επανω δεν υπαρχει φοβος, πιο πανω το κανουν.

Η καισαρικη γενικα πηγε πολυ καλα...και την επομενη ημουν ορθια...και η επισκληρηδιος πολυ καλη παιρνεις και το μωρο αγκαλια λιγακι εκεινη τη στιγμη!

Ο λογος που πιεζουν την κοιλια ειναι για να κατεβει η μητρα. Εγω εκανα καισαρικη μετα απο 21 ωρες φυσικων και τεχνιτων πονων μετα απο δικη μου αποφαση με ολικη ναρκωση γιατι το νοσοκομειο (δημοσιο)δεν εκανε επισκληρηδιο. Δεν πονεσα καθολου μεχρι τωρα 15 μηνες μετα. γεννησα 9 το βραδυ και το πρωι στις 7 πηγα τουαλετα μονη μου μολις ξυπνησα. Το μονο που εχω απορια ειναι γιατι δεν εχω τομη μου καναν κατευθειαν πλαστηκη. 1 ραμμα εκοψα μετα απο 15 μερες. Μολις μου το εκοψε μου το εδειξε εκει καταλαβα οταν το ειδα οτι εχω κανει καισαρικη.

κοπελα μου , μακαρι ολες να εχουμε την αναρρωση τη δικη σου !! τι να πω , ετσι κανω 10 παιδια !! μπραβο δινεις πολυ κουραγιο σε ολες μας πειστευω !!!

Χαίρομαι ιδιαιτέρως!

Το ίδιο με βοήθησε μια φίλη, η οποία γέννησε στην ίδια κλινική το μεσημέρι της ίδιας μέρας που μπήκα για πρόκληση (μπήκα στις 11 το βράδυ). Η φίλη μου γέννησε φυσιολογικά, με επισκληρίδιο στις 2 το μεσιμέρι. Το βράδυ κατά τη 1, δέχθηκα την επισκεψή της στο δωμάτιο μου και τα καλά νέα, πως όλα πήγαν καλά, δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου και με εμψύχωσε όσο δεν πάει, γιατί σας είπα : δεν είμαι καθόλου γενναία! Τώρα και οι δυο λέμε πως ευχαρίστως το ξαναζούμε!

Όπως και να γεννήσετε, να είστε ήρεμες και να εμπιστεύεστε τον γιατρό που σας παρακολουθεί!

Χαίρετε κι απο μένα! Εγώ γέννησα με καισαρική σε ιδιωτική κλινική. Μου έκαναν επισκληρίδιο, όπως μου εξήγησε ο αναισθησιολόγος, αλλά δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με την ραχιαία.

Όταν γύρισα στο δωμάτιο δεν είχα τίποτα στην πλάτη (τον καθετήρα που λέτε εσείς) και μου έδιναν παυσίπονα σε χάπι και υπόθετο για 4 μέρες. Δεν πόνεσα καθόλου, δεν έχασα την επαφή με το περιβάλλον και περπάτησα μετά απο 4-5 ώρες.

Ραχιαια εκαναν στο γιο μου στην τελευταια του εγχειριση στο Παιδων Αγ. Σοφία. Κι εγω δεν ηξερα οτι υπαρχει. Απλα επειδη τους ειπα οτι δεν ξυπναει καλα ουτε γρηγορα και γενικα τον "πειραζει" η κλασσικη ναρκωση, του εκαναν ραχιαια. Το καταλαβαινεις γιατι μενει ενα patch πολυ χαμηλα πανω απο τον ποπο, εκει που τελειωνει η σονδυλικη στηλη. Αυτο μονο ξερω.

Στην ραχιαία δεν σου αφήνουν σωληνάκι. Είναι μία ένεση και τέλος που σου κάνουν στην μέση. Στην επισκληρήδιο σου αφήνουν το σωληνάκι και μπορείς να προσθέσεις αναισθησία για να μην πονάς ως και την επόμενη νομίζω.

Με την ραχιαία δεν πρέπει να σηκωθείς για 6 ώρες τουλάχιστον, ούτε καθιστή στο κρεβάτι γιατί έχεις ζαλάδες και τρομερούς πονοκεφάλους (λένε).

Στην επικληρήδιο μόλις νιώσεις τα πόδια σου μπορείς να σηκωθείς.

Γέννησα με καισαρική στο Αττικό. Μου έκαναν επισκληρίδιο, μου έβαλαν 2 δόσης (ζήτησα και 2η την ώρα του χειρουργείου- από τον φόβο μου:confused:). Μου έβγαλαν το σωληνάκι πριν φύγω για την ανάνηψη. Η αλήθεια είναι ότι ανάρρωσα πολύ γρήγορα και δεν έπερνα ούτε τα παυσίπονα που μου έφερναν στο δωμάτιο, οπότε πιστεύω είναι περιττό να μείνεις με ένα επιπλέον σωληνάκι όταν προσπαθείς να αναρρώσεις:cool:

καλημέρα σε ολες τις μανουλες αλλα και τις μελλουσες..

σε δυο μηνες από τωρα θα φερουμε στον κοσμο το πρωτο μας μωρακι!:P

εχουνε ηδη αρχισει οι φοβοι και οι ανησυχιες μου για την ημερα του τοκετου. εχω ακουσει για την επισκληριδιο ότι βοηθαει πολύ στον πονο.:roll:

ξερει καποια μανουλα που την εχει κανει να μου πει την εμπειρια της κ πως λειτουργει?????

ξαπλωνεις σε εμβρυακη σταση, σου βαζουν ενα σωληνακι στη μεση και απο εκει βαζουν καθε φορα τη δοση του φαρμακου. δεν πρεπει ομως να κουνιεσαι καθολου γι' αυτο και η διαδικασια σταματαει οταν ερχεται πονος.κατα τ'αλλα ειναι θαυματουργη γιατι δεν πονας, εγω προσωπικα ενιωθα μια ελαφρια πιεση και με βοηθησε γιατι δεν ειχα μεγαλη διαστολη, εκανα μια δοση και γεννησα μετα πολυ γρηγορα.

Διαφημίσεις

κοριτσια.. αν πρεπει να μεινεις ξαπλωμενη ενα ολοκληρο 24ωρο χωρις καν να ανασηκωσεις κεφαλι... πως θηλαζεις την πρωτη μερα???? οεο???

cf7op3.png

wQtYp3.png

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

2 ώρες πρίν, Vasiliki91 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!! Μπαίνω για καισαρική με ραχιαια αναισθησία.. Η ΡΑΧΙΑΙΑ μου είπε ο γιατρός ότι είναι σαν την επισκληριδιο αλλά δεν σου βάζουν σωληνάκι... Και έχω τρομοκρατιθει... Πείτε μου όσες γεννήσανε με ραχιαια και καισαρική πως ήταν.. Πόνεσε η ένεση? Μετά στην διάρκεια του τοκετού πως νιώθατε? Φοβάμαι παρ απολυ τον πόνο της αναισθησίας. Θα γεννήσω στο Ελενας 

Εγω εκανα ραχιαια κ τις δυο φορες. Δ ειχα την επιλογη της επισκληριδιου

Την πρωτη φορα δ θα σου πω ψεμματα πονεσα στην ενεση. Αλλα νομιζω οτι δ εφταιγε ουτε το φαρμακο ουτε ο αναισθησιολογος. Ετυχε να εχω θεμα με τον αριστερο αστραγαλο τοτε, κ με χτυπουσε το νευρο εκει. Στην δευτερη ημουν μια χαρα

Σαν αναισθησια μου εκατσε καλα, ετυχα κοπελες που κρυωναν μετα πολυ

Αφου περασε η επιδραση προσωπικα δ χρειαστηκα καποιο παυσιπονο. Παρολα αυτα αν πονας, να ζητησεις εννοειται

Στην πρωτη γεννα, επειδη ακριβως δ ηξερα κ ειχα κ το θεμα με το ποδι, φοβομουν να σηκωθω. Κ "πονουσα" απο την αποψη οτι γινονταν συσπασεις κ επανερχονταν τα οργανα κλπ

Κατα την διαρκεια της καισαρικης δ ενιωσα κτ, πολυ ελαφρια πιεση οταν εβγαλαν το μωρο 

Νομιζω εξαρταται κ απο την δοση του φαρμακου, εκει που γεννησα(νοσοκομειο επαρχιας), δ μπορεις να σηκωθεις για 12ωρες.μετα ομως ειναι πολυ καλο να σηκωνεσαι κ να περπατας, βοηθαει στην αναρρωση. Κ γενικα δ ειχα καποιο θεμα, ολα ηταν μια χαρα

Με το καλο! 

Just now, vicky86 είπε:

Εγω εκανα ραχιαια κ τις δυο φορες. Δ ειχα την επιλογη της επισκληριδιου

Την πρωτη φορα δ θα σου πω ψεμματα πονεσα στην ενεση. Αλλα νομιζω οτι δ εφταιγε ουτε το φαρμακο ουτε ο αναισθησιολογος. Ετυχε να εχω θεμα με τον αριστερο αστραγαλο τοτε, κ με χτυπουσε το νευρο εκει. Στην δευτερη ημουν μια χαρα

Σαν αναισθησια μου εκατσε καλα, ετυχα κοπελες που κρυωναν μετα πολυ

Αφου περασε η επιδραση προσωπικα δ χρειαστηκα καποιο παυσιπονο. Παρολα αυτα αν πονας, να ζητησεις εννοειται

Στην πρωτη γεννα, επειδη ακριβως δ ηξερα κ ειχα κ το θεμα με το ποδι, φοβομουν να σηκωθω. Κ "πονουσα" απο την αποψη οτι γινονταν συσπασεις κ επανερχονταν τα οργανα κλπ

Κατα την διαρκεια της καισαρικης δ ενιωσα κτ, πολυ ελαφρια πιεση οταν εβγαλαν το μωρο 

Νομιζω εξαρταται κ απο την δοση του φαρμακου, εκει που γεννησα(νοσοκομειο επαρχιας), δ μπορεις να σηκωθεις για 12ωρες.μετα ομως ειναι πολυ καλο να σηκωνεσαι κ να περπατας, βοηθαει στην αναρρωση. Κ γενικα δ ειχα καποιο θεμα, ολα ηταν μια χαρα

Με το καλο! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Έχω τρομερό άγχος και πραγματικά βοήθησες. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 17/1/2021 at 8:24 ΜΜ, Vasiliki91 είπε:

Κ εγώ ραχιαία έκανα κ στους 2 μου τοκετούς. Η ένεση δεν με πόνεσε, ένα τσίμπημα ένιωσα σαν όλες τις ενέσεις. Μετά στην ανάνηψη ένιωθα λίγο τρέμουλο κ με σκέπασαν. Ήμουν ξάπλα για το επόμενο της ημέρας κ με σήκωναν την άλλη μέρα το πρωί. Στον δεύτερο τοκετό την επόμενη μέρα αν πήγαινα να σηκώσω το κεφάλι ένιωθα ναυτία κ εκανα κ εμετό αλλά νομίζω ότι δεν έφταιγε η ραχιαία αλλά το ότι μου είχε πέσει ο αιματοκρίτης στο 27-28. Στον πρώτο τοκετό ήμουν μια χαρά. 

Με το καλό να υποδεχτεις το μωράκι σου!!

On 17/1/2021 at 8:24 ΜΜ, Vasiliki91 είπε:

Έκανα ραχιαία στον πρώτο τοκετό που ήταν επειγουσα καισαρικη. Δεν πόνεσα καθόλου (ήμουν όμως σε ενεργό τοκετό). Με έπιασε κατ ευθείαν. Δεν μπορούσα να κουνήσω τα πόδια μου αλλά δε με απασχολούσε γιατί έτσι κ αλλιώς πρέπει να είσαι ακίνητη. Είχα παρενέργεια, με έπιασε ρίγη και έντονο τρέμουλο που κράτησε αρκετές ώρες.  Την επόμενη ημέρα που πέρασε η επιδραση, ζήτησα παυσιπονο μια φορα. Σηκώθηκα με δυσκολία το μεσημερι ( η καισαρική έγινε το νωρίς το βράδυ). Κάθε φορά που σηκώνομουν ήταν και λίγο πιο ευκολο. Επίσης μου έλεγαν να κάνω φιλότιμες προσπάθειες να πάω στην τουαλετα. Θα πρέπει να είσαι ακίνητη όταν σου κάνουν την ένεση, και να σκύψεις μπροστά. Με το καλό το μωράκι σου. Μη φοβάσαι, έχουμε την επιστήμη στο πλευρό μας. Όλα θα πάνε καλά.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch

2t7wp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από demi,
        εφτασε λοιπον για μενα η ωρα..αυριο κυριακη γενναω με προγραμματισμενη καισαρικη..ειναι η 2 φορα αλλα ομολογω οτι το αγχος ειναι μεγαλυτερο και τα συναισθηματα μπερδεμενα...δεν θελω να αποχωριστω το φουντουκακι μου για 5 μερες ..δεν θελω να με δει με σωληνακια και ορους και θα μου λειψει φρικτα..
        απο την αλλη θελω ενα υγιες μωρο και λαχταραω να τον γνωρισω και να του πω Καλως ηρθες αγγελουδι μου ...σε περιμεναμε ..
        το γεγονος οτι γενναω σε δημοσιο νοσοκομειο και οχι στο χλιδατο γενεσις (επιλογη μου βεβαια )με αγχωνει αρκετα....δεν ξερω την σταση του προσωπικου ,δεν ξερω τι ωρα θα με χειρουργησουν και μπορει να περιμενω ως και την δευτερα το πρωι αν δεν εχει ελευθερο χειρουργειο..
        ειμαι μπερδεμενη ,αγχωμενη...
        μου ειπαν για μια συνδιασμενη μεθοδο επισκληριδιου και ραχιαιας και ψαχνω ολο το ιντερνετ χωρις να εχω καταλαβει ακομα τι θα μου κανουν(ειμαι και φυσιοθεραπευτρια τρομαρα μου...
        ετσι λοιπον οσε ςκοπελες πανε αυριο εκκλησια ας μας συμπεριλαβουν στις προσευχες τους..
        ευχαριστω θερμα ολες τις κοπελες για την φοβερη συμπαρασταση ολους αυτους τους μηνες και τις πολυτιμες συμβουλες τους...
        επειδη εχω i phone θα σας ενημερωσω για το πως πηγε η καισαρικη μολις μπορεσω..
      • Από Mikraki2207,
        Εχω γεννησει εδω και μήνες βέβαια αλλα τωρα άρχισε να με τρωει πιο πολύ μέσα μου αυτό. Κάποια στιγμή στο φόρουμ ειχα διαβασει για το μετατραυματικό στρες που έχουν κάποια μωρά που δε γεννιούνται όπως τα προοριζει η φυση να γεννηθούν, κι απο τοτε αυτο χώθηκε στο κεφαλι μου και τειγυρνουσε. Εγω γεννησα με καισαρική τομή, κατεπείγουσα κιόλας έναν μηνα νωρίτερα απο την πητ. Ενω πιστευω ότι θα πρεπε τουλάχιστον να μου το ακουμπήσουν πάνω μου, μονο μου τον εδειξαν και τον πηρανε. Εκλαψε πολύ το μανάρι μου κι εγω παρεα και πλέον σκέφτομαι οτι αυτο το βιαιο ανοιγμα της κοιλιας και εισβολη στο χωρο του και ότι τον βγαλανε εξω ενω δεν ήταν έτοιμος και ουτε μπορούσε να αντιδράσει, ισως να του έχει προκαλεσει καποιο τραυμα . Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω τις γνώμες σας ή ίσως καποια ξέρει κατι παραπάνω πανω σε αυτο. Θέλω να κάνω τα πάντα ωστε να διορθωσω ότι μπορω. Στο ίντερνετ διαβασα ότι υπάρχουν και ψυχοθεραπείες μωρων γιαυτό το λογο, αστειο μου φαίνεται αλλα υπάρχει. Μου φαίνεται τοσο λογικο να χει καποιο τραυμα, αφού ακόμα κι εγω εχω μετα τη γέννα, οχι επειδή με κοψανε αλλα επειδή δεν ένιωσα τον πονο, επειδή ο αντρας της ζωής μου βγηκε με το ζόρι απο τη κοιλια, επειδη τον πήρανε μακριά μου και δεν ήμουν η πρώτη που τον πήρε αγκαλιά (καθε φορά που το σκέφτομαι αυτο κλαιω). Αυτα! Θα μπορούσα να γράψω κι αλλα, αλλα δεν είστε ψυχολογοι. 
        Και τωρα μόλις διαβασα αρθρο για το vaginal seeding και στεναχωρηθηκα ακόμα πιο πολυ που στο μωρό μου δεν προσφερα κατι τόσο απλο. Και απλώς πηγε σε ενα πολύ φωτεινο δωματιο με αλλα δεκα μωρα. 
      • Από administrator,
        Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Καισαρικη και Θαλασσα!!!!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?ψηφοφορία

κοιλια μετα την καισαρικη

Καισαρική και άσχημη ψυχολογία..

καισαρική - φιάλη αίματος

Ο ΛΟΓΟΣ.....

Γιατί χρειάζεται η επισκληρίδιος στην καισαρική;

γιατροι που δεν κανουν ευκολα καισαρικη

καισαρικη με επισκληριδιο?

Καισαρική + Φακοί επαφής
        edit admin

Επιπλοκές καισαρικής
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4452

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ΄Ή ΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ?

Τοκετός και υψηλή μυωπία

Καισαρική - πόνος και κάψιμο

Διαφορά κόστους Φυσιολογικού Τοκετού και Καισαρικής
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=611

απο την ενότητα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΗΨΗ

Περίοδος ανάνηψης μετά από καισαρική και Φ.Τ.

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ - ΑΠΟΡΙΕΣ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7417&start=0

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13 ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6836&start=0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ?

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ

Επαναλαμβανόμενες καισαρικές

Καισαρική κ Θηλασμός

Eρώτηση: θηλασμός και καισαρική

• Από Sentir...natureza,
        Τι ακριβώς είναι το «vaginal seeding»;

Είναι μια πρακτική όπου οι μητέρες που γεννούν τα παιδιά τους με καισαρική τομή, με μια γάζα που έχει τοποθετηθεί μια ώρα πριν στον κόλπο τους, απλώνουν τα κολπικά βακτήρια στο στόμα, στο πρόσωπο και στο σώμα του νεογέννητου.

Μπορεί αυτή η πρακτική να ακούγεται ακραία, αλλά τα μωρά που γεννιούνται φυσιολογικά έρχονται σε επαφή με περίπου 300 διαφορετικά βακτήρια υποστηρίζει ο Dr Hannah Dahlen, γεγονός που δεν βιώνουν εκείνα που γεννιούνται με καισαρική τομή.

Εκείνοι που υποστηρίζουν το «vaginal seeding» αναφέρουν πως η δημιουργία μιας τέτοιου είδους επαφής με τα μικρόβια, στα οποία θα είχε εκτεθεί το μωρό εάν γεννιόταν φυσιολογικά, μπορεί να βοηθήσει στην ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού συστήματοςμε τον ίδιο τρόπο.

Μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή είναι πιθανότερο να πάσχουν στο μέλλον από προβλήματα υγείας όπως είναι το άσθμα, οι αλλεργίες, το έκζεμα, ο σακχαρώδης διαβήτης τύπου 1 και η κοιλιοκάκη, ενώ έχουν επίσης περισσότερες πιθανότητες να νοσηλευτούν για γαστρεντερίτιδα και αυτοάνοσα νοσήματα.

Η Δρ. Μαρία Gloria Dominguez-Bello, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης διεξήγαγε μια μελέτη στο Puerto Rico με 21 μωρά, στα οποία αμέσως μετά την καισαρική τομή κάλυψαν με κολπικά υγρά το στόμα και το πρόσωπο των νεογνών και τα τοποθέτησαν στο στήθος της μητέρας. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πράγματι υπήρξε αποικισμός με την χλωρίδα των βακτηρίων της μητέρας στο έντερο και ενεργοποίηση του αμυντικού τους συστήματος.

Επίσης, μελέτες έδειξαν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή και γίνεται η διαδικασία του vaginal seeding ή κολπικός βακτηριακός αποικισμός (ΚΒΑ) έχουν διπλάσια βακτήρια από τα γεννηθέντα με καισαρική τομή και πλησιάζουν της βακτηριακής χλωρίδα των παιδιών που γεννήθηκαν κολπικά, παρόλο που αυτά υπερέχουν κατά έξι φορές περισσότερο στον αποικισμό του εντέρου τους.

Χαρακτηριστικά ο Dr Josef Neu, καθηγητής Παιδιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Φλόριδας αναφέρει ότι όσο νωρίτερα στην ζωή μας ενεργοποιούμε το αμυντικό μας σύστημα ερχόμενοι σε επαφή με πολλούς μικροοργανισμούς τόσο πιο ισχυρό αμυντικό σύστημα χτίζουμε σε σχέση με το να γίνεται σιγά σιγά και αργότερα στην ζωή μας.

Ολοκληρο το αρθρο εδω
        http://eimaimaia.gr/2018/03/09/vaginal-seeding-μια-νέα-αμφιλεγόμενη-πρακτική-στο/
      • Από Cultemperor,
        Καλημέρα σας! Έχω έρπη γεννητικών οργάνων και θέλω να γεννήσω φυσιολογικα. Ο γιατρός μου είπε ότι χρειάζεται καισαρική για να μη πάθει τίποτα το μωρό. Έχω ακούσει τα χειρότερα για καισαρική. Γνωρίζετε κάτι περί του θέματος;