Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική: επισκληρίδιος ή ραχιαία?


rania_t

Recommended Posts

Εγω γεννησα 24/10/12 σε δημοσιο νοσοκομειο με εφημερια μετα απο 21 ωρες φυσικων και τεχνιτων πονων και τελικα μετα απο 21 ωρες και ποσα παρακαλητα με βαλαν για καισαρικη με ολικη ναρκωση μετα απο 1 ωρα ουτε μια ωρα βασικα ξυπνησα και ημουν μια χαρα απλα νυσταζα λιγο. μου ειπαν οτι μου βαλαν 1.5 μπουκαλα αιμα γιατι ειχα 28 αιματοκριτη (λογο οτι δεν ηταν το νοσοκομειο που με παρακολουθουσαν δεν ειχαν καμια πληροφορια για μενα μονο οτι με λενε Αθηνα και οτι εχω Α+ η καρτελα μου ηταν στο ριο και εγω γεννησα στο 409). Γεννησα 9.25 ημουν στο δοματιο και δεν πονουσα καθολου μα καθολου ομως. Πηρα την μπεμπα αγκαλια παιξαμε μετα κοιμηθηκα και το πρωι ειχα την μανα μου απο τις 7 να με πρηζει σηκω και σηκω να παμε τουαλετα...(η μανα μου ηταν νοσοκομα χρονια και ειχα και 2 καισαρικες την αδερφη μου και μενα σε μενα με ρηξη μητρας 6 μηνα...) Με σηκωσε πηγαμε τουαλετα και αν δεν ενεργιομουν δεν με εβλεπα να φευγω για το κρεββατι.. Περα δωθε περα δωθε και της ελεγα ασε με ασε με που να ξερω οτι να περπατας ειναι το καλητερο. Ηρθαν οι μαιες μετα να με δουν με τους γιατρους (ο Σπυλιωπουλος με χειρουργησε στο χειρουργιο το εμαθα εκανε τελεια δουλεια πλαστηκη μετα.) Εκει πονεσα που μου πιεσαν την κοιλια πολυ αλλα λιγο. μετα απο κει? ειχα ξεχασει οτι εχω κανει χειρουργειο. Σε 15 μερες εκοψα και τα ραμματα Και πηγα για καφε και μετα για ποτο!!! Τωρα θελω να κανω 2ο μωρο και περιμενω τον Αυγουστο να κλεισω 9 μηνες για να αρχισω προσπαθειες ξανα. Η καισαρικη εμενα δεν με ξαναενοχλησε ποτε ουτε ποναω ουτε τιποτα ουτε τομη δεν βλεπω. Ολα καλα.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δε ξέρω ποιά είναι ποιά! Ολο μπερδεύομαι...

Εκανα καισαρική, νομίζω με ραχιαία (?) και 1 ράμμα μόνο το οποίο και αφαίρεσαν την 4η μέρα αν θυμάμαι καλά.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισκληρηδιος και ραχιαια δεν είναι το ίδιο πράμα; Ραχιαια δεν είναι αυτό σου το κάνουν στην σπονδυλική στήλη; Αρα είναι επισκληρηδιος

 

Το άλλο είναι ολική αναισθησια

Εγώ έκανα επισκληρηδιο με τον άντρα μου μέσα - τα είδε όλα ο άνθρωπος αλλά ήταν τόσο χαρούμενος δεν κατάλαβε τίποτα

 

Η εγχείρηση απλή 5 λεπτά υπόθεση, τα ράμματα βγήκαν σε 5 μερες

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κορίτσια επισκληρίδιο έκανα μάλλον ραχιαία ( στην σπονδυλική στήλη) και όλα καλά σε 5 λεπτάκια μου είπαν θα γίνεις μανούλα ...σε 5 λεπτάκια άκουσα το μωρό μου να κλαίει ...μετά κάνανε κανένα 40 λεπτό να με ετοιμάσουν ...

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αυτά είναι κάποια links που βρήκα για την επισκληρίδιο και την ραχιαία.

Ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά διαφωτιστικό, αλλά με πολλούς ιατρικούς όρους και ανάλυση!!!

Αυτό που ξέρω από έγκυρη πηγή είναι ότι στην ραχιαία υπάρχει μια ουσία, η πεθιδίνη, η οποία περνάει στο σώμα μας και του μωρού και μένει για μέρες, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται δυσκολία στον θηλασμό!!

Επειδή κι εγώ θα γεννήσω στο Έλενας και δεν θέλω ολική, το ψάχνω αρκετά. Δυστυχώς έχω πληροφορηθεί ότι λόγω χαμηλότερου κόστους κάνουν ραχιαία, εν αντιθέσει με το Αττικό που κάνουν επισκληρίδιο!!

Πάντως όποιον γιατρό(μαιευτήρα) και να ρώτησα-γτ ψάχτηκα γενικά να πάω και αλλού- ΟΛΟΙ μου είπαν ότι πια στις μέρες μας δεν γίνεται ραχιαία στον τοκετό, αλλά επισκληρίδιος!!!

 

Απ'την άλλη, έχω περίπτωση φίλης που με την επισκληρίδιο της προκλήθηκε παράλυση του ενός ποδιού. Ευτυχώς μέχρι το 40ημερο είχε περπατήσει, μετά από σειρά φυσιοθεραπειών και τα συναφή. Βέβαια, προσωπική μου άποψη είναι ότι ήταν άσχετος ο αναισθησιολόγος και δεν της έφταιγε η επισκληρίδιος...αλλά άντε να τρέχεις στα δικαστήρια να βγάλεις άκρη!!!!Πιθανολογώ ότι θα μπορούσε να είχε συμβεί και σε ραχιαία!!!

 

http://shinymotherhood.blogspot.gr/2011/09/blog-post_5740.html

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2803

 

http://vml.med.uoc.gr/moodle/lessons/88-anaesthesiology/arxeia/kef6-anaesthesia-regional.pdf

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry αν μπερδευω λίγο τα πράγματα, πήρα τον μαιευτήριο μου και μου είπε τι ίδιο πράγμα είναι , η ίδια ουσία, απλά η ραχιαια είναι ένεση που στη δίνουν όταν είσαι έτοιμη να γεννήσεις ενώ με το άλλο βάζουν καθετηρα στην πλάτη και ανάνεωνουν το φάρμακο αν χρειαστεί

Η πεθιδινη είναι άλλο όχι ότι καλύτερο για το μωρο, και δεν χρειάζεται αν κανείς τα παραπάνω μιας και αυτά είναι πιο δυνατά .. Η πεθιδινη δίνεται για γυναίκες που δεν θέλουν επισκληριδιο η ραχιαια

 

Το ίδιο πράγμα είναι βασικά αυτά τα δυο και με το ίδιο ρίσκο

 

Ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν μπερδευω λίγο τα πράγματα, πήρα τον μαιευτήριο μου και μου είπε τι ίδιο πράγμα είναι , η ίδια ουσία, απλά η ραχιαια είναι ένεση που στη δίνουν όταν είσαι έτοιμη να γεννήσεις ενώ με το άλλο βάζουν καθετηρα στην πλάτη και ανάνεωνουν το φάρμακο αν χρειαστεί

Η πεθιδινη είναι άλλο όχι ότι καλύτερο για το μωρο, και δεν χρειάζεται αν κανείς τα παραπάνω μιας και αυτά είναι πιο δυνατά .. Η πεθιδινη δίνεται για γυναίκες που δεν θέλουν επισκληριδιο η ραχιαια

 

Το ίδιο πράγμα είναι βασικά αυτά τα δυο και με το ίδιο ρίσκο

 

Ολα να πανε καλα

 

άρα καλά θυμόμουν, εγώ ραχιαία έκανα λοιπόν.

μια χαρά ήταν. πόνεσε πολύ λίγο και είχα μια απίστευτη νοσοκόμα που μου χαιδευε τα μαλλιά όσο ο αναισθησιολόγος μου έκανε την ένεση.

 

ειχα και τρομερή δυσκολία να πάρω τη θέση που με ηθελαν, λογω τεράστιας κοιλιάς.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 2012 ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Π ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ..ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ..ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ..ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΙΑΣ Κ ΘΗΛΑΣΑ 9 ΜΗΝΕΣ...ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΜΕΤΑ..ΤΕΛΕΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια ανατρεχω στις συμβουλες σας ξανα !!\

 

ειναι 35 εβδομαδων και θα μπω με προγραμματησμενη καισαρικη. ειναι το πρωτο μου παιδακι , δεν εχω ξανακανει χειρουργειο , και γενικα εχω θεμα μεγαλο με νοσοκομεια γιατρους βελονες κλπ κλπ , δεν αντεχω καθολου τον πονο και φοβαμαι παρα πολυ σε σημειο πανικου !! με τον γιατρο δεν εχω συζητησει ακομα περι ναρκωσης ! θα ηθελα επισκληρηδιο ομως εχω ακουσει οτι ποναει παρα πολυ , και οτι αισθανεσαι τα παντα (δεν πονας βεβαια αλλα εγω ανατριχιαζω και μονο στην ιδεα πειστευω θα με πιασει πανικος) , ετσι σκεφτομαι για ολικη αλλα με χαλαει παρα πολυ το γεγονος οτι δεν θα δω τη μπμπα μου αμεσως :( ξερει καμια μανουλα τι ειναι η ραχιαια?? ακουω τη γνωμη σας και τις συμβουλες σας ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ανατρεχω στις συμβουλες σας ξανα !!\

 

ειναι 35 εβδομαδων και θα μπω με προγραμματησμενη καισαρικη. ειναι το πρωτο μου παιδακι , δεν εχω ξανακανει χειρουργειο , και γενικα εχω θεμα μεγαλο με νοσοκομεια γιατρους βελονες κλπ κλπ , δεν αντεχω καθολου τον πονο και φοβαμαι παρα πολυ σε σημειο πανικου !! με τον γιατρο δεν εχω συζητησει ακομα περι ναρκωσης ! θα ηθελα επισκληρηδιο ομως εχω ακουσει οτι ποναει παρα πολυ , και οτι αισθανεσαι τα παντα (δεν πονας βεβαια αλλα εγω ανατριχιαζω και μονο στην ιδεα πειστευω θα με πιασει πανικος) , ετσι σκεφτομαι για ολικη αλλα με χαλαει παρα πολυ το γεγονος οτι δεν θα δω τη μπμπα μου αμεσως :( ξερει καμια μανουλα τι ειναι η ραχιαια?? ακουω τη γνωμη σας και τις συμβουλες σας ! :)

 

 

Μη φοβάσαι, πρόκειται να ζήσεις την ομορφότερη μέρα της ζωής σου.

Υποθέτω ότι υπάρχει κάποιος λόγος που ξέρεις από τώρα ότι θα κάνεις καισαρική.

Εγώ έχω κάνει επισκληρίδιο με φυσιολογικό τοκετό, και ήμουν πανευτυχής. Φίλες μου που έκαναν με καισαρική, δεν αισθανθήκαν τίποτα.

Για τη ραχιαία δεν ξέρω.

Θα μπορούσες να ζητήσεις να μιλήσεις με τον αναισθησιολόγο, αλλά και ο γιατρός σου θα έχει τις απαραίτητες πληροφορίες για να σε καθησυχάσει.

Γιατρός δεν είμαι, αλλά σε αποθαρρύνω από την ολική. Θα χάσεις μια υπέροχη στιγμή. Θα ξυπνήσεις και θα σου φέρουν το μωρό και δε θα ξέρεις τι έγινε.

Ζήσε το, είναι η στιγμή που θα θυμάσαι για πάντα!!!:D

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ δεν είχα ξανακάνει ποτέ χειρουργείο και φοβόμουν ακόμη και την ένεση. Φοβόμουν μήπως δεν με πιάσει η επισκληρίδιος και αισθανθώ τίποτα, μήπως δω τίποτα κτλ...

Τελικά αυτά που έχω να σου πω για την επισκληρίδιο είναι:

- ο πόνος εξαρτάται από το κατά πόσο θα γίνει σωστά, οπότε ψάξε για έμπειρο αναισθησιολόγο. Η πλειοψηφία πάντως λέει ότι δεν πόνεσε. Εγώ πόνεσα πολύ στην πρώτη επισκληρίδιο, δεν πόνεσα όμως στη δεύτερη.

- Κατά τη διάρκεια της επέμβασης δεν αισθάνεσαι πόνο. Αισθάνεσαι ένα δυνατό τράνταγμα ή ένα δυνατό σπρώξιμο, χωρίς όμως να μπορείς να ξεχωρίσεις τι ακριβώς τραντάζεται εκείνη τη στιγμή. Οπότε στην ουσία δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς γίνεται.

- Σου βάζουν μπροστά ένα σεντόνι και δεν βλέπεις τη διαδικασία. Εμένα έπεσε το βλέμμα μου πάνω στα φώτα όπου καθρεφτίστηκε λίγο το τι γίνεται από κάτω, αλλά πήρα το βλέμμα μου αμέσως. Οπότε μην κοιτάς τα φώτα.:-)

- Γενικώς ενώ ήμουν φοβισμένη και δεν είχα ξανακάνει καμία απολύτως επέμβαση, εκείνη την ώρα δεν ένιωσα φόβο ή οτιδήποτε και χάρηκα πάρα πολύ που είδα τα μωράκια μου αμέσως.

 

Ολική δεν θα διάλεγα γιατί ήθελα να δω τα μωρά μου να γεννιούνται.

 

Για ραχιαία δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ρε κοριτσια γι αυτο δεν θελω ολικη επειδη θελω να δω αμεσως το μωρο μου ομως δεν ξερω λογω του απιστευτου φοβου μου πειστευω οτι η ολικη ειναι μονοδρομος ! φυσικα δεν λεω να το παρω αποφαση ακομα !! γι αυτο και ανατρεχω στις συμβουλες σας και θα μιλησω και με τον γιατρο εννοητε , αλλα αρχικα με ενδιαφερει η εμπειρια σας ! ποση ωρα κραταει η καισαρικη κοριτσια? σε περιπτωση επισκληριδιου ποσο κραταει η ναρκωση μετα το χειρουργειο ?

 

 

αννα καισαρικη θα κανω επειδη εχω επιχειλιο πλακουντα ! μακαρι να μπορουσα να γεννησω και εγω φυσιολογικα να ζησω αυτη την εμπειρια ! ελπιζω πρωτα ο θεος στο δευτερο να το καταφερω !

Link to comment
Share on other sites

βασικά, η διαφορά επισκληριδίου και ραχιαίας αναισθησίας είναι ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα να μπει καθετήρας στο σημείο της ένεσης και να γίνεται σταδιακά η έγχυση του φαρμάκου ενώ στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και το φάρμακο χορηγείται άπαξ με τη βελόνα. βέβαια η αναισθησία επιτυγχάνεται πιό γρήγορα αλλά αν η επέμβαση κρατήσει πολλές ώρες, θα πρέπει να ξανατρυπήσουν τον ασθενή.

 

πάντως, αν κάνεις επισκληρίδιο και δεν είσαι σε θέση στην πορεία να συνεργαστείς, σου κάνουν ολική και τελειώνεις. οπότε, μην αγχώνεσαι. μπορείς να ξεκινήσεις με επισκληρίδιο και βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

βασικά, η διαφορά επισκληριδίου και ραχιαίας αναισθησίας είναι ότι στην πρώτη περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα να μπει καθετήρας στο σημείο της ένεσης και να γίνεται σταδιακά η έγχυση του φαρμάκου ενώ στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και το φάρμακο χορηγείται άπαξ με τη βελόνα. βέβαια η αναισθησία επιτυγχάνεται πιό γρήγορα αλλά αν η επέμβαση κρατήσει πολλές ώρες, θα πρέπει να ξανατρυπήσουν τον ασθενή.

 

πάντως, αν κάνεις επισκληρίδιο και δεν είσαι σε θέση στην πορεία να συνεργαστείς, σου κάνουν ολική και τελειώνεις. οπότε, μην αγχώνεσαι. μπορείς να ξεκινήσεις με επισκληρίδιο και βλέποντας και κάνοντας.

 

ευχαρηστω για την πληροφορια !! δηλαδη και τη ραχιαια σου την κανουν πισω στη μεση?

 

ππφφφ το σκεφτηκα κι αυτο , αλλα λεω να φαω το τρυπημα τζαμπα ? αχ θα με θεωρητε πολυ χαζη με αυτα που λεω...

Link to comment
Share on other sites

κι αλλα αρχικα με ενδιαφερει η εμπειρια σας ! ποση ωρα κραταει η καισαρικη κοριτσια? σε περιπτωση επισκληριδιου ποσο κραταει η ναρκωση μετα το χειρουργειο ?

 

 

Κάνα μισάωρο κρατάει το πολύ. Βασικά το μωρό βγαίνει αμέσως, οπότε μετά ξεχνάς τα υπόλοιπα...

 

Η νάρκωση πάλι σε εμένα διέφερε στις 2 καισαρικές μου. Την πρώτη φορά που πιστεύω πήγε κάτι λάθος επί πολλές ώρες δεν αισθανόμουν καθόλου τα πόδια μου.

Στη δεύτερη, μπορούσα και κουνούσα τα δάκτυλα ακόμα και κατά τη διάρκεια του χειρουργείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαρηστω για την πληροφορια !! δηλαδη και τη ραχιαια σου την κανουν πισω στη μεση?

 

ππφφφ το σκεφτηκα κι αυτο , αλλα λεω να φαω το τρυπημα τζαμπα ? αχ θα με θεωρητε πολυ χαζη με αυτα που λεω...

 

ναι, γίνεται στο ίδιο σημείο με την επισκληρίδιο και ο σκοπός είναι να αναισθητοποιηθεί η περιοχή από τη μέση και κάτω για αυτό γίνεται στο σημείο που ξεκινούν τα νεύρα των κάτω άκρων.

Link to comment
Share on other sites

ναι, γίνεται στο ίδιο σημείο με την επισκληρίδιο και ο σκοπός είναι να αναισθητοποιηθεί η περιοχή από τη μέση και κάτω για αυτό γίνεται στο σημείο που ξεκινούν τα νεύρα των κάτω άκρων.

 

Λες να μου έκαναν ραχιαία τη δεύτερη φορά και να μην το κατάλαβα;; Αλλά όχι είχα σωληνάκι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι σου πατανε και την κοιλια μετα την εγχειρηση για να φυγει το αιμα ! κοριτσια αυτο δεν ποναει? και δεν ειναι επικυνδυνο για την τομη?? :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη γέννα μου ζήτησα να μου κάνουν ολική γιατί φοβόμουν μήπως δε με πιάσει η επισκληρίδιος μήπως πονέσω κλπ.

Ο γιατρός μου δεν με άκουσε και μου "επέβαλε" επισκληρίδιο, και πόσο καλά έκανε Θεέ μου, είδα αμέσως το μωρό, δεν κατάλαβα τίποτα από πόνο και γιατί οι οδηγίες του αναισθησιολόγου ήταν κατατοπιστικότατες για το πως πρέπει να κάτσω.

Στη τρίτη καισαρική μου μάλιστα ζήτησα και ήρθε μία μαία και με κράταγε στη σωστή θέση και τότε όλα καλά. Σου αφήνουν και μία αντλία όπου για 24 περίπου ώρες μπορείς να ρίχνεις μόνη σου λίγη δόση φαρμάκου αν δεν αντέχεις το πόνο της τομής.

Δεν κατάλαβα ούτε πόνο ούτε τίποτα!

Εγώ αυτό που δεν άντεχα, ήταν μετά το ράψιμο το κρύο που ένοιωθα, ούτε στους -40 βαθμούς να με είχαν. Αφού μου έκαναν ένεση για να μου περάσουν τα ρίγη.

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι σου πατανε και την κοιλια μετα την εγχειρηση για να φυγει το αιμα ! κοριτσια αυτο δεν ποναει? και δεν ειναι επικυνδυνο για την τομη?? :shock::shock::shock:

 

 

Άντε καλέ. Απλώς σου πιέζουν λίγο την κοιλιά. Όχι δεν πονάει.:) Και δεν νομίζω ότι είναι για το αίμα, αλλά για να κινηθεί το έντερο...

 

Εφόσον φοβάσαι θα σου έλεγα να μην διαβάζεις λεπτομέρειες και τις διογκώνεις στο μυαλό σου...

 

Πιο φοβιτσιάρα από εμένα δεν υπάρχει. Εκείνη την ώρα όμως η καισαρική σαν διαδικασία δεν με απασχόλησε καθόλου μα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλέ. Απλώς σου πιέζουν λίγο την κοιλιά. Όχι δεν πονάει.:) Και δεν νομίζω ότι είναι για το αίμα, αλλά για να κινηθεί το έντερο...

 

Εφόσον φοβάσαι θα σου έλεγα να μην διαβάζεις λεπτομέρειες και τις διογκώνεις στο μυαλό σου...

 

Πιο φοβιτσιάρα από εμένα δεν υπάρχει. Εκείνη την ώρα όμως η καισαρική σαν διαδικασία δεν με απασχόλησε καθόλου μα καθόλου.

 

 

Δεν θελω να τρομαξω καμμια αλλα εμενα με ποναγε πολυ οταν μου την πιεζαν. τους το ειπα και δεν μου εδωσαν σημασια. τελικα σε εκεινο το σημειο εκανα αιματωμα γι αυτο ποναγα, εκανε αρκετο καιρο να φυγει (φευγει μονο του). Δεν ηταν κατι σοβαρο δηλαδη. Αλλα σε καποιες κοπελες ποναει αυτη η κινηση. Δεν το κανουν ομως στην τομη επανω δεν υπαρχει φοβος, πιο πανω το κανουν.

Η καισαρικη γενικα πηγε πολυ καλα...και την επομενη ημουν ορθια...και η επισκληρηδιος πολυ καλη παιρνεις και το μωρο αγκαλια λιγακι εκεινη τη στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο απο οταν ξεκηνησα να διαβαζω λεπτομερειες ψηλοσοκαρηστηκα ! αλλα να σου πω θελω να ξερω γενικα τι με περιμενει ! παντως εχετε αρχισει να με πειθετε για την επισκληρηδιο !! ξερετε γιατι λετε οτι εχεις καλυτερη αναρρωση με την επισκληρηδιο? γεννησε καμια σας στο ελενα με επισκληρηδιο , γιατι ξερω οτι στα δημοσια ειναι ενα θεμα η επισκληρηδιος και δεν το εχω συζητησει ακομα με τον γιατρο μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ πόναγα από τις παυσίπονες ενέσεις :rolleyes:

 

ε ξερετε γιατι λετε οτι εχεις καλυτερη αναρρωση με την επισκληρηδιο?

 

όχι δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Εκανα καισαρικη στο Αλεξανδρας πριν ενα χρονο αλλά δε ξερω αν εκανα επισκληρηδιο ή ραχιαια.... :confused:ντροπη μου αλλά δεν ηξερα οτι υπαρχουν 2 είδη.Ξερει καμια τη διαφορα?

Ημουν ξυπνια, μου εκανα τεστ με οινοπνευμα ζεστο-κρυο για να δουν αν με επιασε, μου την εκαναν στη μεση της σπονδυλικης στηλης και ΔΥΣΤΥΧΩΣ πόνεσα αρκετα και κατα τη διαρκεια της καισαρικης και παρα πολυ τα 2 πρωτα 24ωρα μετα :cry: Δε μου αφησαν το σωληνακι της επισκληριδιου μετα το χειρουργειο και κούνησα τα πόδια μου αμεσως(1 ωρα μετα).Ο γιατρος μου,40 μερες μετα που πηγα να με δει,μου ειπε πως στα δημοσια νοσοκομεια η ναρκωση ειναι μικροτερης ποσοτητας.....εχετε ακουσει ξανα κάτι τετοιο?:shock: Να σημειωσω οτι ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρας αλλα και σε 2-3 ιδιωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Εκανα καισαρικη στο Αλεξανδρας πριν ενα χρονο αλλά δε ξερω αν εκανα επισκληρηδιο ή ραχιαια.... :confused:ντροπη μου αλλά δεν ηξερα οτι υπαρχουν 2 είδη.Ξερει καμια τη διαφορα?

Ημουν ξυπνια, μου εκανα τεστ με οινοπνευμα ζεστο-κρυο για να δουν αν με επιασε, μου την εκαναν στη μεση της σπονδυλικης στηλης και ΔΥΣΤΥΧΩΣ πόνεσα αρκετα και κατα τη διαρκεια της καισαρικης και παρα πολυ τα 2 πρωτα 24ωρα μετα :cry: Δε μου αφησαν το σωληνακι της επισκληριδιου μετα το χειρουργειο και κούνησα τα πόδια μου αμεσως(1 ωρα μετα).Ο γιατρος μου,40 μερες μετα που πηγα να με δει,μου ειπε πως στα δημοσια νοσοκομεια η ναρκωση ειναι μικροτερης ποσοτητας.....εχετε ακουσει ξανα κάτι τετοιο?:shock: Να σημειωσω οτι ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρας αλλα και σε 2-3 ιδιωτικα.

 

Καλημερα! Γεννησα κι εγω πριν λιγες μερες στο Αλεξανδρα με Φ.Τ. αλλα εκανα επισκληριδιο. Δεν ηξερα οτι υπαρχει και ραχιαια. Εμενα παντως μου εβαλαν τον καθετηρα στην πλατη και μου τον εβγαλαν αμεσως μολις γεννησα. Τωρα αν ηταν ραχιαια η επισκληριδιος αυτο δεν το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...