Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική: επισκληρίδιος ή ραχιαία?


rania_t

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια τη διαφορά ανάμεσα στην επισκληρίδιο αναισθησία και στην ραχιαία. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, γένννησα σε ιδιωτικό μαιεύτηριο της Θεσσαλονίκης με καισαρική τομή και επισκληρίδιο και μου άφησαν το σωληνάκι για ένα 24ωρο, αν θυμάμαι καλά. Δεν είχα καμία παρενέργεια, ούτε πονούσα ιδιαίτερα μετά. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου, που απ' ότι είδα από κάτι στατιστικά του νοσοκομείου, σε ένα έτος έκαναν 3200 ραχιαίες και περίπου 300 αναισθησίες με επισκληρίδιο. Επίσης μια φίλη μου που γέννησε στο Παπαγεωργίου μου είπε ότι της έκαναν ραχιαία αναισθησία, το σωληνάκι το έβγαλαν αμέσως μετά την καισαρική και το πρώτο 24ωρο πονούσε πολύ. Από αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο, κατάλαβα ότι η ραχιαία δρα πιο γρήγορα αλλά και η δράση της περνά πιο γρήγορα. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει? Είναι καλύτερα με επισκληρίδιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια.

Γεννησα σε ιδ. κλινικη στην Λεμεσο με ραχιαια.

Η ενεση με επιασε αμμεσως κ στα 5-10 λεπτα βγηκε η μικρη μου.

Δεν εμεινα καθολου στο χειρουργειο μετα το ραψιμο, ανεβηκαμε μαζι στο δωματιο, ενιωθα τελειως καλα, τους εδωσα ρουχα, την ντυσανε κ μου την φερανε πισω. Αρχισα να νιωθω μετα απο μιση ωρα τα ποδια μου κ ζητησα το ιδιο απογευμα να μου τα βγαλουν ολα. Σωληνακι φυσικα δεν ειχα, μονο καθετηρα κ ορο. Σηκωθηκα λοιπον που λες εκανα μπανιο, θηλασα κ ενιωθα μια χαρα.

Θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη, εδω πλεον δεν κανουν επισκληριδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας..Πριν 6 μήνες γέννησα το μωράκι μου με καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο στο οποιο δυστυχως κανουν μονο ραχιαία ή ολικη ναρκωση στις καισαρικές.Εγώ έκανα ραχιαία:-(.Τους τελευταίους μήνες εκτος απο το οτι πονάει η σπονδυλικη μου στήλη σε ένα σημείο,πιθανότατα στο σημειο όπου εγινε η ένεση,είναι μουδιασμένα μονίμως τα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιών μου.Επίσης,την 3η μέρα μετα τη γεννα και για 4-5 ημέρες είχα ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ πονοκεφάλους που δεν περνούσαν με κανενα παυσίπονο.Ο παθολόγος μου το απέδωσε σε πίεση που ασκείται από τραυμτισμό λόγω ραχιαίας ανάμεσα στους σπονδύλους.Θεραπεία?-φυσιοθεραπεία.Σας εχει συμβει κατι ανάλογο?Πέρασε τελικά ο πόνος??Σε πόσο χρόνο και πως??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν 6 μήνες που γέννησα έκανα ραχιαια αλλά καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις!

Μήπως έκανες κάτι εσύ π.χ. σήκωσες ή κούνησες το κεφάλι σου;

 

Link to comment
Share on other sites

Το κεφάλι μου το κούνησα μετα απο 24 ώρες.Εκ των υστέρων όμως συνειδητοποίησα οτι το προσκέφαλο του κρεβατιού μου είχε μια μικρη κλίση κ δεν ηταν εντελως οριζόντιο.Με επισκέπτηκε κ ο αναισθησιολογος κ δεν ειπε τπτ γιαυτο.τί να πω!επίσης δυσκολεύτηκαν να βρουν το σημειο στην σπονδυλικη μου στηλη για την ενεση κ οταν τελικά την έκαναν πετάχτηκα μέχρι το ταβάνι σαν να με χτύπησε ρεύμα,πετάγοντας κ τον γιατρο από πάνω μου που με πίεζε προς τα κάτω.Ανησυχώ μήπως δεν "πέτυχαν" στην τεχνική τους κ γιαυτό μουδιάζω τώρα..:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Γεννησα με καισαρική στις 17/05. Εκανα και ραχιαία και επισκληρίδιο δυστυχώς γιατι ξεκινησα φυσιολογικά είχα επισκληρίδιο αιμοραγούσα και μου έβαλαν ραχιαια.μΕμετάγγισαν και με δυο φυάλες αίμα.Οι μαίες μου ανσήκωσαν λίγο το προσκέφαλοχωρις μαξιλάρι και μου ειχαν πει δεν πειράζει.Με σήκωσε ο γυναικολόγος πριν το 24ωρο στις 20 ώρες. Ειχα ίλιγγο και σαν θολούρα. Τους ειπα τη δευτερη μέρα να μου σταματήσουν την επισκληρίδιο και ήμουν λίγο καλύτερα. Την επόμενη μέρα μου έβγαλαν το καθετηράκι και σηκώθηκα εκει με έπιασε ιλιγγος με εμβοη ξάπλωσα και μου έβαλαν πριμπεραν. Περασε. Εκτοτε είχα΄λίγο ζάλη αλλά λόγω αυπνίας και αδυναμίας. Στις 37 μέρες με έπιασε ζάλη η οποία έρχόταν και παρέρχοταν με μορφή ταλάντωσης. Μετα από πέντε μέρες εκανα και μια φορα ίλιγγο για δευτερόλεπτα. Αρχισα το έψαξα ο ένας ωρλ μου έδωσε ασκήσεις ιλιγγου θέσης τις ξεκίνησα και έγινα χάλια και τάση για εμετο και το βουητο στο αυτι..Εκανα μαγνητική αυχένα εγκεφάλου ακουόγραμα βιντυεονυσταγμογράφημα όλα καλά..Και μου είπαν και ο νευρολόγος και ο ωρλ ότι με πείραξε το φαρμακο της ραχιαιας και να κάνω υπομονή θα κάνει το κυκλο του και θα περάσει. Τυχαια βρήκα και μια συνάδελφο και μου έιπε ότι και αυτή μετά τη ραχιάια ήταν 7 μήνες έτσι. Σας έτυχε κάτι τέτοιο?Εντωμεταξύ θηλάζω και δεν μπορω να πάρω τιποτα. Η εμβοή στο αυτι ειναι ενοχλητική και η ζάλη με πιανει μες την μέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν κοιμάμαι και πολύ λόγω κολικων της μικρής και δεν ετρωγα και καλά λόγω και της τάσης για εμετο που είχα και της στενοχώριας μου με όλα αυτά...Αλήθεια αντιμετωπισε κάποια κάτι παρόμοιο?Στο ενδιαμεσο ήμουν καλά για κανένα μήνα.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

πιο πολυ μοιαζει με κουραση ,μηπως εχεις και αναιμια- γι αυτο ζαλιζεσαι πολυ. νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη, οτι αμα ειναι θεμα φαρμακου δε θα συνεχιζοταν επειδη δεν παραμενουν στον οργανισμο-ειναι μονο για εκεινες τις μερες.

τρεχα για αιματοκριτη!!! φαι και υπνος οσο μπορεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και ειχα καλυτερο απο ποτε 45,8. Υπνο χρειάζομαι αλλά η εμβοή (αν και ηπια) με ενοχλεί το βράδυ οταν ηρεμω, κοιμάμαι μεν ξυπναω με πονοκέφαλο δε και το έχω 5 μερες. Ο ΩΡΛ που πήγα ειναι εξειδικευμένος σε τέτοια θέματα και μου ειπε ότι δεν μου βρίσκει τιποτα. Και η εμβοή και η ζάλη θα κάνουν το κυκλο τους και θα φύγουν. Και η άλλη κοπέλα τα΄ιδια ακριβως. Πήρα και τη μαία μου και μου έιπε ότι το έχει ξανακουσει στο νοσοκομείο, κρατάνε κάποιους μήνε και σταματάνε.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, πήγα και στον ορθοπεδικό μου και μου είπε το ίδιο φταει η ραχιαία και έκανα και υπόταση βέβαια ο αιματοκρίτης μου είναι ψευδώς ανεβασμένος γιατί είμαι λέει αφυδατωμένη και να κάνω υπομονή γιατί αργει να περάσει. Δεν αντέχω άλλο αυτή τη ζάλη και έχω και πονοκέφαλο σήμερα.Αχ υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε κάτι παρόμοιο, δεν την παλευω άλλο αυτη την κατάσταση.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Θα σου πω την δικη μου εμπειρια.

Γεννησα σε ιδ. κλινικη στην Λεμεσο με ραχιαια.

Η ενεση με επιασε αμμεσως κ στα 5-10 λεπτα βγηκε η μικρη μου.

Δεν εμεινα καθολου στο χειρουργειο μετα το ραψιμο, ανεβηκαμε μαζι στο δωματιο, ενιωθα τελειως καλα, τους εδωσα ρουχα, την ντυσανε κ μου την φερανε πισω. Αρχισα να νιωθω μετα απο μιση ωρα τα ποδια μου κ ζητησα το ιδιο απογευμα να μου τα βγαλουν ολα. Σωληνακι φυσικα δεν ειχα, μονο καθετηρα κ ορο. Σηκωθηκα λοιπον που λες εκανα μπανιο, θηλασα κ ενιωθα μια χαρα.

Θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη, εδω πλεον δεν κανουν επισκληριδιο.

 

γεια σε ολες..ηθελα να ρωτησω σε ποια κλινικη στην κυπρο εκανεσ την ραχιαια και ποιος ηταν ο γιατρος?giati θελω να βρω ενα καλο γιατρο!

σε ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΦΤ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΚΤ, ΛΟΓΩ ΣΚΟΛΙΩΣΗΣ 33 ΜΟΙΡΩΝ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ SPINAL. ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΟ SPINAL???? ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΕΡΑ-ΔΩΘΕ...ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...:cry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΦΤ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΚΤ, ΛΟΓΩ ΣΚΟΛΙΩΣΗΣ 33 ΜΟΙΡΩΝ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ SPINAL. ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΟ SPINAL???? ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΕΡΑ-ΔΩΘΕ...ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...:cry:

 

 

Εκανα και τα δυο και με πειράξε μάλλον η ραχιαια, δεν πρεπει να κουνηθεις να σηκώσεις κεφαλι ουτε μαξιλάρι ουτε κλίση στο προσκέφαλο κατι που δεν μου το ειπαν ουτε το προσεξαν(φαινεται βλεπανε το μηχανημα της επισκληριδιου και δεν πήγε το μυαλό τους) και έπαθα εμβοες (τις έχω ακόμα ηπιες) και ιλιγγο ότυαν σηκώθηκα περιστροφικό για λίγο και μετα απο 20 μερες για 6 μηνες ειχα ζάλη σαν ιλιγγος μη περιστροφικός.Τωρα με πιανει ελάχιστα εως καθόλου και οι εμβοες μου ειπαν θα φυγουν με τον καιρό..Τωρα τι να σου πω πήγα σε νευρολόγο ωρλ ορθοπεδικό και όλοι μου ειπαν με πειραξαν τα φαρμακα της ραχιαιας και να κάνω υπομονή και ότι επειδή η ραχιαια ειναι οσφυονωτιαία παρακέντηση φεύγει εγκεφαλονωτιαίο υγρό ανάλογα το πόσο έφυγε μπορεί να κάνει τέτοια συμπτωματα μέχρι να αναπληρωθει..Μια άλλη γυναικολόγος μου ειπε ότι η ραχιαια τρυπάει μηνιγγα και τα κάνει..Επίσης κάνει πονοκεφάλους εντονους..Παιδευτικα πάρα πολύ και ξέρω αλλες 2 που ειχαν (χωρις εμβοες η μια) και τους περασε έπειτα απο μόνο ραχιαια η μία μαλιστα στο ένα δεν ειχε τιποτα στο άλλο ειχε ζαλη τετοια 3 μηνες....Με αναισθησιολογους που μίλησα άλλοι λενε κάνει μόνο πονοκεφάλους αλλοι λένε ειναι πιθανό τωρα τι να σου πω.Και εγω εχω σκολίωση άλλες έιχαν σπονδυλοδεσία και έκαναν επισκληρίδιο επίσης άλλες έκαναν ραχιαια και δεν έπαθαν τιποτα ισως σε μενα να ήταν τυχαίο.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΟΤΕ Κ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ...ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ

 

Στο ευχομαι μέσα απο την καρδιάμου! Εγω αιμοράγησα οπότε δεν ξέρεις αν ηταν όλα μαζι ή μόνο η ραχιαία και δεν σημαίνει οτι αν πραγματι ευθυνεται η ραχιαια οτι θα το πάθεις και εσυ..Εμένα μου ειχαν ανασηκωμένο προσκέφαλο και με σήκωσαν πριν το 24 ωρο που δεν έπρεπε, αν την κάνεις προσεξε να εισαι ακίνητη 24 ωρες χωρις να κουνας καθόλου το κεφάλι σου και να μην σηκωθεις πριν το 24ωρο.Αυτα δεν νομίζω να πάθεις τιποτα κανουν ένα σωρο την ημέρα και ειναι μια χαρα μην φοβασαι.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!Σήμερα στο δρόμο είδα μια γνωστή μου που γέννησε και αυτή στο Κιλκίς με τον ίδιο γιατρό που θα γεννήσω και εγώ και μου είπε ότι έκανε ραχιαία νάρκωση.Εγώ με το γιατρό μιλήσαμε για επισκληρίδιο και δεν έχω ιδέα τι είναι η ραχιαία.Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε λιγάκι?Θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια αλλά θα πάω σε καμιά 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ραχιαια οταν γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο. Η διαφορα με την επισκληριδιο ειναι οτι γινεται μονο σε περιπτωση καισαρικής ειναι μια ενεση που την κανεις στην σπονδυλικη στήλη και σε ναρκωνει εντελως απο τη μεση και κατω αλλα κραταει λιγο καμια ωρα και μετα φευγει.Το επισκληριδιο το κανουν πιο πολυ για φυσιολογικο τοκετο γινεται παλι στη σπονδυλικη στήλη και μπορει να ξαναγεμίσει με φαρμακο αν δεν ολοκληρωθει ο τοκετος και κρατήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ραχιαια εκανα. Ο γιατρος μου ελεγε ραχιαια κι εγω νομιζα οτι ειναι το ιδιο με την επισκληριδιο. Δεν ξερω γιατι μου εκαναν ραχιαια αντι επισκληριδιο. Οντως μια ενεσουλα ειναι χαμηλα στη σπονδυλικη στηλη. Το κακο ειναι οτι μολις περασει η ναρκωση, πονας πολυ. Εγω πονουσα πολυ για κανενα τριωρο μετα τη γεννα και δε μ'επιανε κανενα παυσιπονο (παρα μονο το μωρο μου οταν επιτελους μου του φερανε. Ξεχασα και πονους και ολα!)

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω αναμεσα στη ραχιαια και στην επισκληριδιο υπαρχουν διαφορες, γινετε βεβαια με τον ιδιο τροπο αλλα η επισκληριδιο ειναι πιο δυνατη γινετε και σε φυσ. τοκετο και σε καισαρικη ενω η ραχιαια γινετε σε καισαρικη. Η ραχιαια ειναι πιο ελαφριας μορφη ναρκωση και ακομα καλυτερη για το μωρο ενω η επισκληριδιο ειναι βαρια ναρκωση. Δεν εχω κανει καμμια απο τις 2 διοτι ειχα προβλημα με τη μεση μου και μου εκαναν ολικη ναρκωση αλλα ο αναισθησιολογος με ενημερωσε για ολες τις ναρκωσεις.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Στη ραχιαια όντως πονας πολυ οταν φυγει αλλα ειναι απο τις συσπασεις που κανει η μητρα δηλαδη κατι φυσιολογικο που αν γεννουσε φυσιολογικα θα το ειχες τον πονο πριν τη γεννα. Στο επισκληριδιο δεν πονας επειδη μπορουν να σου ξαναβαλουν φαρμακο. Η ραχιαια ειναι πιο καλη και για το μωρο και για τη μανα το επισκληριδιο εχει παρενεργειες οσες γνωστες μου εκαναν τρεμαν σαν το ψαρι εξω απο το νερο ενω εγω με τη ραχιαια δεν ειχα τετοια εκτος απο τον πονο απο τις συσπασεις της μητρας που περασε μετα απο 3 ωρες μπορεις όμως να ζήτησεις καποιο παυσιπονο αν θες και δεν θυλασεις αμεσως τυπου voltaren

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχεις πάντα παρενέργειες απο την επισκληριδιο. Στην πρώτη μου γέννα εκανα επισκληριδιο και δεν είχα τίποτα. Μια τελεια γέννα και πολυ γρηγορη. Μου έσπασαν όμως τα νερά. Στην δεύτερη που πήγα με πρόκληση έτρεμα σαν το ψάρι έξω απο το νερό, όπως είπε και η xazomama2010 :D. Αλλα κράτησε πολλές ώρες η διαδικασία και μάλλον ήταν η κουραση που μου βγήκε έτσι, απλά ήμουν ναρκωμενη και δεν μπορούσα να το κοντρολαρω.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυο βδομαδες μετα τη γεννα, ερχομαι κι εγω να καταθεσω την εμπειρια μου απο την καισαρικη με ραχιαια αναισθησια. Γεννησα στο Ελενα και αναισθησιολογος μου ηταν μια γλυκητατη κυρια, ονοματι Ηλεκτρα απο οτι εμαθα αργοτερα. Η ραχιαια αναισθησια επιτυγχανεται με καποιες ενεσεις (4-5 υπολογισα) στη σπονδυλικη στηλη, οι οποιες ειναι σχετικα ανωδυνες (οι 4 αποπειρες για φλεβοκαθετηρα με πονεσαν απειρως περισσοτερο). Σε 5 λεπτα περιπου ειχα μουδιασει απο την κοιλια και κατω, ειχα μεν αισθητικοτητα στην περιοχη αλλα δεν πονουσα. Χαρακτηριστικα, η αναισθησιολογος εβρεχε ενα βαμβακι και το τοποθετουσε στην κοιλια μου και με ρωτουσε αν ειναι ζεστο η κρυο, και δεν μπορουσα να καταλαβω. Οταν επιτευχθη η αναισθησια, αρχισε η επεμβαση, την οποια βιωσα σαν ενα απαλο μασαζακι στην κοιλια. Η αναισθησιολογος ηταν διπλα μου, μου χαιδευε τα μαλλια και με ενημερωνε για το ποσος χρονος απομενει μεχρι να δω το μωρο μου. "Σε 3 λεπτα θα δεις το μωρο σου" μου ελεγε χαμογελωντας. Η ολη διαδικασια διηρκησε 5 λεπτα, και μου εφεραν το μωρο διπλα μου να το φιλησω. Στην ανανηψη ξεκινησε το χαρακτηριστικο τρεμουλο αλλα μου εβαλαν εναν πρασινο ορο και σταματησε. Κουνησα τα ποδια μου σε λιγα λεπτα, αλλα ηταν ακομα πολυ μουδιασμενα για να μπορεσουν να ειναι λειτουργικα. Το μονο κακο ειναι οτι δεν επρεπε να πολυκουναω το κεφαλι μου, επομενως εμεινα ξαπλωμενη στο κρεβατι μεχρι το επομενο πρωι. Γενικα για μενα η καισαρικη με ραχιαια αναισθησια ηταν μια θετικοτατη εμπειρια και με βοηθησε στο να απολαυσω τη γεννα μου στο επακρο!

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ τι να επιλέξω? Πραγματικά το μοναδικό μου άγχος είναι αυτό..

Το πρώτο χειρουργείο που έκανα στη ζωή μου ήταν στο διάφραγμα με ολική νάρκωση, αποτέλεσμα αυτού, πρησμένα μάτια με δάκρυα συνεχώς και ξερός βήχας. Το επόμενο χειρουργείο, η καισαρική με επισκληρίδιο και τα ίδια αποτελέσματα πάλι, μόνο που από εκεί και μετά νιώθω ότι η μέση μου με πονά πολύ πιο εύκολα. Τον Δεκέμβρη θα γεννήσω και πάλι με καισαρική και δεν ξέρω τι θα έχω από τα συμπτώματα πάλι. Βέβαια θα ενημερώσω σύντομα και τον γιατρό και ελπίζω να γίνει το καλύτερο.

Πάντως και από φίλες-συγγενείς που μου λένε τα δικά τους κρίνουν τη ραχιαία καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...