Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρόπος διδασκαλίας γλώσσας Β' Δημοτικού


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας,  να μου πουν την άποψή τους κ κάποια εναλλακτική λύση για το εξής θέμα : ο δάσκαλος που κάνει γλώσσα στον γιο μου, Β δημοτικού,  τους έχει δώσει μέχρι τώρα μόνο ΜΙΑ φωτοτυπία για το σπίτι (να κλίνουν 3-4 ουσιαστικά ).  Τρεις μήνες μία φωτοτυπία. 

Γενικά τους δίνει μόνο από το βιβλίο κάποιες ασκησούλες, κυρίως εκθεσάκια ας το πούμε, αλλά χωρίς ουσιαστική ύλη γραμματικής κ ασκήσεων. 

Γνωρίζω ότι βάσει εγκυκλίου έχουν απαγορευθεί οι φωτοτυπίες κ οι έξτρα εργασίες για το σπίτι. Αλλά όλοι οι δάσκαλοι δίνουν, τουλάχιστον σε άλλες τάξεις και σε άλλα σχολεία που ξέρω. Πως να του το θέσω με ωραίο κ πειστικό τρόπο ότι τα παιδιά έχουν μείνει πίσω ? Τι νόημα έχει να κάνουν έκθεση αν δεν ξέρουν βασικούς κανόνες γραμματικής ?

Σκέφτομαι να του πω να βάζει φωτοτυπίες (με κανόνες κ ασκήσεις), 1 με 2 την εβδομάδα κ ας τα κάνουν τα παιδιά στο σπίτι, χωρίς να είναι υποχρεωμένα να τα φέρνουν στο σχολείο. Μήπως, εάν φοβάται το γράμμα του νόμου, έτσι καλύπτεται και νομικά. 

 

Επί του παρόντος βάζω εγώ στο παιδί ασκήσεις, ό,τι μπορώ, κ φυσικά το παιδί γκρινιάζει γιατί θεωρεί ότι τον ταλαιπωρώ για κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό. Καλά μη φανταστείτε, μιλάμε για ασκήσεις που παίρνουν λιγότερο από μία ώρα εβδομαδιαίως. Αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω κ έτσι. Πως θα μάθει να γράφει σωστά ? 

 

Εννοείται ότι ευπρόσδεκτη κ η γνώμη κ από άλλες μητερούλες. 

 

Σημειώνω ότι ο δάσκαλος στον οποίο αναφέρομαι είναι κ ο διευθυντής του σχολείου, ο οποίος κατά τα άλλα μου είναι πολύ συμπαθής κ δεν θέλω σε καμμία περίπτωση ούτε να τον προσβάλω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του. Κ όσον αφορά τις άλλες μητέρες της τάξης, οι μισές περίπου συμφωνούν μαζί μου,  οι άλλες όχι ή δεν εκφέρουν άποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι όμως ο δάσκαλός σας κάνει αυτό που πρέπει, και αν το κάνει και μεθοδολογικά σωστά, τα παιδιά σας όχι μόνο πίσω δεν θα μείνουν, αλλά  μπορεί να είναι και πιο μπροστά.

 

Είμαι φιλόλογος στη Βθμια αλλά η γραμμή για τη διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων είναι κοινή. Δεν είναι απλά ότι απαγορεύονται οι φωτοτυπίες. Η διδασκαλία της γλώσσας δεν πρέπει να είναι διδασκαλία γραμματικής. Τα παιδιά δεν χρειάζεται να μάθουν να κλίνουν ουσιαστικά στη μητρική τους γλώσσα. Η ανάγκη του να κλίνεις και να συμπληρώνεις προτάσεις με κενά αμφισβητείται ακόμα και για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας. Τα παιδιά τη μητρική γλώσσα την καλλιεργούν γράφοντας κείμενα. Οπότε πολύ καλά κάνει και βάζει συνέχεια εκθέσεις. Μακάρι να το έκαναν όλοι αυτό. Μέσα από το γράψιμο το παιδί θα μάθει να εφαρμόζει τους ορθογραφικούς /γραμματικους/ συντακτικούς κανόνες που έμαθε. Της γραφής προηγείται η ανάγνωση και η κατανόηση κειμένων, υποθέτω θα ασχολείται πολύ και με αυτό, όπως πρέπει, γιατί τα κείμενα είναι τα καλύτερα υποδείγματα χρήσης της γλώσσας, καλύτερα και από τους κανόνες. Οι κανόνες και η γνώση των γραμματικών και συντακτικών όρων σε βοηθά να κάνεις συνειδητές επιλογές στη χρήση της γλώσσας και αυτό επιτυγχάνεται μέσω της εφαρμογής σε πραγματικές συνθήκες επικοινωνίας. 

 

Είναι δύσκολο να συνηθίσει κανείς τον επικοινωνιακό-κειμενοκεντρικό τρόπο γλωσσικής διδασκαλίας. Από τη θέση του μαθητή, σε ξένη γλώσσα και σε μεγάλη ηλικία, αντέδρασα πολύ όταν με δίδαξαν έτσι και δυσκολεύτηκα και εν τέλει δεν έμαθα, γιατί αν και ήξερα από τις σπουδές μου ότι είναι σωστό, η μέχρι τότε εμπειρία μου στο πώς να μαθαίνω με οδηγούσε στο να αναζητώ το παραδοσιακό. Και να το διδάξεις είναι δύσκολο. Αν το κάνει σωστά και με ουσία, μπράβο του και είστε πολύ τυχεροί. Δείχνει άνθρωπο που όχι μόνο γνωρίζει τις οδηγίες αλλά προσαρμόζει και τη διδασκαλία του. Γιατί γι αυτόν τον εύκολο θα ήταν να δώσει όλες τις ασκήσεις που έχει στο αρχείο του ή θα βρει σε βοηθήματα. 

 

Για το αν κάνει με ουσιαστικό τρόπο το μάθημα και αν τα παιδιά κερδίζουν κάτι, δεν μπορώ να έχω γνώμη. Εσείς ίσως μπορείτε από τις παρατηρήσεις στις εκθέσεις, αν γράφει, γιατί έινια και  μικρή τάξη και ίσως δεν θέλει να τους τρομάζει με πολλές παρατηρήσεις. Αλλά θα το καταλάβετε και από την πρόοδο του παιδιού σας. Βελτιώνεται η ορθογραφία του; Έχει μεγαλύτερη άνεση στην ανάγνωση και την κατανόηση; Γράφει πιο άνετα; Δηλαδή νιώθει ευκολία να γράψει ένα κείμενο αρκετών προτάσεων ή δυσφορεί και το θεωρεί βουνό; 

 

Αν εσείς η ίδια θέλετε να βοηθήσετε το παιδί σας, μπορείτε να διαβάζετε μαζί του κείμενα και να του κάνετε ερωτήσεις κατανόησης. Ή να του ζητάνε να περιγράψει σε λίγες προτάσεις τη μέρα του, ή κάτι που τον εντυπωσίασε, το αγαπημένο του παιχνίδι, ενα ταξίδι σας κλπ. Και να επιμείνετε στη χρήση σημείων στίξης, γιατί τα παιδιά δυστυχώς γράφουν χωρίς τελείες ή κόμμα, και στην ορθογραφία, με βάση τους κανόνες που έχει μάθει για τα μέρη του λόγου και τις καταλήξεις. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εκπαιδευτικός, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένες μαμάδες επιμένετε στις φωτοτυπίες... Το λέω γιατί είχε γίνει θέμα στην τάξη της κόρης μου, όπου μαμάδες πίεζαν το δάσκαλο να δίνει φωτοτυπίες... Τι κι αν τους εξηγούσε ότι κάνουν δουλειά στο σχολείο, ότι βάζει τις ασκήσεις του βιβλίου οι οποίες επαρκούν, ότι όλοι οι κανόνες περιγράφονται μέσα στο βιβλίο και ότι οι φωτοτυπίες είναι περιττές και έξτρα βάρος στα παιδιά. Δεν καταλάβαιναν τίποτα. Λες και η φωτοτυπία είναι αυτή που κάνει τη διαφορά. Τον πίεζαν απίστευτα και του έκαναν φασαρίες. Και μιλάμε για μαμάδες (οι συγκεκριμένες τουλάχιστον) που ανάθεμα και αν είχαν τελειώσει το σχολείο.. Στο τέλος ο δάσκαλος υπέκυψε (προφανώς για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και για να μην τις στείλει από εκεί που ήρθαν) και το αποτέλεσμα να είναι να μας ρίχνει τώρα φωτοτυπίες αβέρτα και προφανώς έχουν μειωθεί οι ασκήσεις που κάνουν από τα βιβλία γιατί στο τέλος θα τρελαθούν τα παιδιά.

Είμαι πολύ νευριασμένη με το θέμα... 

 

Εγώ σε συμβουλεύω να αφήσεις τον δάσκαλο να κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει και αν θεωρείς ότι δεν είναι επαρκής, θα προσπαθείς να αναπληρώνεις τα όποια κενά στο σπίτι. Όχι με μορφή ασκήσεων-φωτοτυπιών. Αλλά με ποιο διασκεδαστικό τρόπο. πχ παιχνίδια όπου θα εστιάζεις εκεί που νομίζεις ότι δυσκολεύεται ή υστερεί το παιδί. Ή εκπαιδευτικά παιχνίδια που κυκλοφορούν στο εμπόριο.  Ή στις ασκήσεις που του βάζει ο δάσκαλος θα υπενθυμίζεις συνέχεια κανόνες γραμματικής που πιστεύεις ότι δεν θυμάται καλά.. Στον προφορικό λόγο μπορείς να τον μάθεις να είναι πιο περιγραφικός κάνοντάς του ερωτήσεις κτλ.

 

Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι τα παιδιά έχουν μείνει πίσω; Χρειάζεται χρόνος μέχρι να εμπεδώσουν κανόνες... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

.........Μέσα από το γράψιμο το παιδί θα μάθει να εφαρμόζει τους ορθογραφικούς /γραμματικους/ συντακτικούς κανόνες που έμαθε. ........

 

Αλλά θα το καταλάβετε και από την πρόοδο του παιδιού σας. Βελτιώνεται η ορθογραφία του; Έχει μεγαλύτερη άνεση στην ανάγνωση και την κατανόηση; Γράφει πιο άνετα; Δηλαδή νιώθει ευκολία να γράψει ένα κείμενο αρκετών προτάσεων ή δυσφορεί και το θεωρεί βουνό; 

........

 

πρίν από 33 λεπτά , erin0000 είπε:

.........

Ή στις ασκήσεις που του βάζει ο δάσκαλος θα υπενθυμίζεις συνέχεια κανόνες γραμματικής που πιστεύεις ότι δεν θυμάται καλά.. 

 

Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι τα παιδιά έχουν μείνει πίσω; Χρειάζεται χρόνος μέχρι να εμπεδώσουν κανόνες... 

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εν μέρει με "ψιλο-καθησυχάσατε", ότι είναι σωστός δάσκαλος κλπ,  αλλά παραθέτω μόνο τα σημεία που σας απαντώ κ που συνεχίζουν να με αγχώνουν. 

Συγκεκριμένα, για ποιους κανόνες μιλάμε ? Για τους περσινούς. Της Α' Δημοτικού. Τους οποίους τους δίδαξε η περσινή δασκάλα με τις φωτοτυπίες που "κακώς" τις έδινε. Γιατί φέτος έχουν διδαχθεί ελάχιστους κανόνες γραμματικής. Μπορώ κ να τους μετρήσω, να είναι 10, παραπάνω δεν είναι. 

Κ όχι, το παιδί δεν έχει καμμία πρόοδο. Δεν βελτιώνεται η ορθογραφία του. Βλέποντας αυτό,  ξεκίνησα να του κάνω ασκήσεις στο σπίτι. 

 

Καταλαβαίνω όταν λέτε κειμενο-κεντρικό σύστημα. Και στα αγγλικά, στο φροντιστήριο εννοώ, το ίδιο έχουν, κειμενο - κεντρικό. Αλλά ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα παιδιά διδάσκονται και κάποιοι κανόνες.  

 

1 hour ago, erin0000 είπε:

Και μιλάμε για μαμάδες (οι συγκεκριμένες τουλάχιστον) που ανάθεμα και αν είχαν τελειώσει το σχολείο.

Επειδή αναφέρεσαι σε γνωστικό επίπεδο μητέρων,  έχω τελειώσει φιλολογική σχολή, αλλά ποτέ δεν εξάσκησα το επάγγελμα,  απασχολήθηκα (αναγκαστικά) επαγγελματικά σε άλλους κλάδους.  Κ είμαι κ της παλιάς σχολής (πολύ, πάρα πολύ παλιάς :-D), ίσως για αυτό μου φαίνονται όλα αυτά "κάπως".  

Επίσης να πω ότι οι λοιπές μητέρες που συμφωνούν μαζί μου είναι διαφόρων γνωστικών επιπέδων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , annoulen είπε:

 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εν μέρει με "ψιλο-καθησυχάσατε", ότι είναι σωστός δάσκαλος κλπ,  αλλά παραθέτω μόνο τα σημεία που σας απαντώ κ που συνεχίζουν να με αγχώνουν. 

Συγκεκριμένα, για ποιους κανόνες μιλάμε ? Για τους περσινούς. Της Α' Δημοτικού. Τους οποίους τους δίδαξε η περσινή δασκάλα με τις φωτοτυπίες που "κακώς" τις έδινε. Γιατί φέτος έχουν διδαχθεί ελάχιστους κανόνες γραμματικής. Μπορώ κ να τους μετρήσω, να είναι 10, παραπάνω δεν είναι. 

Κ όχι, το παιδί δεν έχει καμμία πρόοδο. Δεν βελτιώνεται η ορθογραφία του. Βλέποντας αυτό,  ξεκίνησα να του κάνω ασκήσεις στο σπίτι. 

 

Καταλαβαίνω όταν λέτε κειμενο-κεντρικό σύστημα. Και στα αγγλικά, στο φροντιστήριο εννοώ, το ίδιο έχουν, κειμενο - κεντρικό. Αλλά ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα παιδιά διδάσκονται και κάποιοι κανόνες.  

 

 

Δηλαδή περνάνε το σχολικό βιβλίο χωρίς να διδαχτούν κανόνες; Παραλείπουν τμήματα του βιβλίου, με γραμματική; 

Πάντως για την ορθογραφία μην νομίζετε ότι το πρόβλημα είναι η άγνοια των κανόνων. Στο Γυμνάσιο αν ρωτήσουμε τα παιδιά πώς γράφεται μια λέξη, συνήθως ξέρουν το σωστό. Απλώς την ώρα που γράφουν, βαριούνται ή αγχώνονται και ξεχνούν ή βιάζονται ή δεν θεωρούν σημαντικό, δεν έχω καταλάβει  τι απ' όλα ισχύει κάθε φορά, και γι' αυτό γράφουν όπως να 'ναι ακόμα και λέξεις που βλέπουν στην εκφώνηση γραμμένες. Αυτό είναι πιστεύω θέμα εξάσκησης στο γράψιμο, όχι με την έννοια της αντιγραφής λέξεων, αλλά με την έννοια του να σου έρχεται αυτόματα η ορθογραφία την ώρα που γράφεις, χωρίς να το σκεφτείς. Για αυτό δεν χρειάζονται φωτοτυπίες. Αρκεί η παραγωγή λόγου.

 

Εγώ δεν εξετάζω το μορφωτικό επίπεδο των μαμάδων. Εδώ δάσκαλοι και καθηγητές με ειδικές σπουδές και μετεκπαιδεύσεις και επιμορφώσεις, και δεν καταλαβαίνουν τη λογική της μεθόδου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή περνάνε το σχολικό βιβλίο χωρίς να διδαχτούν κανόνες; Παραλείπουν τμήματα του βιβλίου, με γραμματική; 

 

 

Αν δεις το βιβλίο γλώσσας της Β δημοτικού, έχει ελάχιστους. Τουλάχιστον μέχρι εδώ που έχουν φτάσει στην ύλη, δεν ξέρω αν μετά βελτιώνεται η κατάσταση. Από περιέργεια θα δω τις επόμενες ενότητες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , annoulen είπε:

 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εν μέρει με "ψιλο-καθησυχάσατε", ότι είναι σωστός δάσκαλος κλπ,  αλλά παραθέτω μόνο τα σημεία που σας απαντώ κ που συνεχίζουν να με αγχώνουν. 

Συγκεκριμένα, για ποιους κανόνες μιλάμε ? Για τους περσινούς. Της Α' Δημοτικού. Τους οποίους τους δίδαξε η περσινή δασκάλα με τις φωτοτυπίες που "κακώς" τις έδινε. Γιατί φέτος έχουν διδαχθεί ελάχιστους κανόνες γραμματικής. Μπορώ κ να τους μετρήσω, να είναι 10, παραπάνω δεν είναι. 

Κ όχι, το παιδί δεν έχει καμμία πρόοδο. Δεν βελτιώνεται η ορθογραφία του. Βλέποντας αυτό,  ξεκίνησα να του κάνω ασκήσεις στο σπίτι. 

 

Καταλαβαίνω όταν λέτε κειμενο-κεντρικό σύστημα. Και στα αγγλικά, στο φροντιστήριο εννοώ, το ίδιο έχουν, κειμενο - κεντρικό. Αλλά ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ στα παιδιά διδάσκονται και κάποιοι κανόνες.  

 

Επειδή αναφέρεσαι σε γνωστικό επίπεδο μητέρων,  έχω τελειώσει φιλολογική σχολή, αλλά ποτέ δεν εξάσκησα το επάγγελμα,  απασχολήθηκα (αναγκαστικά) επαγγελματικά σε άλλους κλάδους.  Κ είμαι κ της παλιάς σχολής (πολύ, πάρα πολύ παλιάς :-D), ίσως για αυτό μου φαίνονται όλα αυτά "κάπως".  

Επίσης να πω ότι οι λοιπές μητέρες που συμφωνούν μαζί μου είναι διαφόρων γνωστικών επιπέδων. 

 

 

 

Να μην παρεξηγηθώ. Δεν αναφέρθηκα στο δικό σου γνωστικό επίπεδο...  Ούτε υποστηρίζω ότι όποιος θέλει φωτοτυπίες δεν έχει καλό γνωστικό επίπεδο...

 

Αλλά οι συγκεκριμένες μητέρες που έκαναν επανειλλημένα φασαρία στον δικό μας δάσκαλο με πολύ επιθετικό και απόλυτο ύφος, αμφιβάλλω εάν είναι σε θέση να λύσουν μαθηματικά Γ΄Δημοτικού. Παρόλαυτά με το ύφος που σου είπα, απαιτούσαν να δίνονται φωτοτυπίες, παρόλο που ο δάσκαλος έδινε ασκήσεις του βιβλίου ή δικές του ασκήσεις για να γράψουν στο τετράδιο (μιλάω για μαθηματικά αλλά το ίδιο γινόταν και στη Γλώσσα) και με θράσος αμφισβητούσαν την ικανότητά του να διδάσκει. Και εκείνος υπέκυψε... Πάνω σε αυτό το περιστατικό αναφερόμουν.

 

Όσο για τη Β΄Δημοτικού, είναι στην ουσία επανάληψη της Α΄.

 

Έχεις μιλήσει στον δάσκαλο σχετικά με την ορθογραφία του παιδιού σου; τι σου λέει;  Δεν νομίζω όμως ότι θα βοηθήσουν οι επιπλέον ασκήσεις ή το να παπαγαλίζει κανόνες. Μπορείς ίσως στην καθημερινότητά σας να ωθείς το παιδί να διαβάζει λέξεις σε κάθε ευκαιρία ή να υπενθυμίζεις (με έμμεσο τρόπο χωρίς να νιώθει άσχημα) κάποιους βασικούς κανόνες... πχ το ρήμα γράφεται με ω. Από εκεί και πέρα χρειάζεται χρόνος. Μην νομίζεις ότι τα υπόλοιπα 8χρονα γράφουν άριστη ορθογραφία...

Αυτό που λέει η Έσπερος, ισχύει. Το να  υπάρχουν λέξεις γραμμένες στην εκφώνηση και τα παιδιά να τις γράφουν από κάτω λάθος... Από βιασύνη; δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , annoulen είπε:

 

Αν δεις το βιβλίο γλώσσας της Β δημοτικού, έχει ελάχιστους. Τουλάχιστον μέχρι εδώ που έχουν φτάσει στην ύλη, δεν ξέρω αν μετά βελτιώνεται η κατάσταση. Από περιέργεια θα δω τις επόμενες ενότητες. 

Αφού έχει ελάχιστους το βιβλίο, γιατί να τους διδάξει και άλλους; Αυτοί που έγραψαν το αναλυτικό πρόγραμμα έχουν κάποιο σκοπό στο πώς διέταξαν την ύλη. Δεν ξέρω αν ο σκοπός τους είναι ο ιδανικός, αλλά σίγουρα έκριναν με κάποιο κριτήριο ότι στην Α θα διδαχθούν αυτά, στη Β κάποια άλλα, στη Γ κάποια πιο δύσκολα κλπ. Δεν υπάρχει λόγος τα παιδιά να μάθουν κάτι παραπάνω από αυτά που ορίζει το πρόγραμμα. Το βασικό είναι να μάθουν σωστά όλα τα παιδιά αυτά που πρέπει, και τα παραπάνω θα τα μάθουν όταν έρθει η ώρα. 

 

Την ορθογραφία μην την κρίνετε με βάση κάτι ιδεατό. Αλλά με βάση τους κανόνες που έχουν μάθει έως τώρα. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας,  να μου πουν την άποψή τους κ κάποια εναλλακτική λύση για το εξής θέμα : ο δάσκαλος που κάνει γλώσσα στον γιο μου, Β δημοτικού,  τους έχει δώσει μέχρι τώρα μόνο ΜΙΑ φωτοτυπία για το σπίτι (να κλίνουν 3-4 ουσιαστικά ).  Τρεις μήνες μία φωτοτυπία. 

Γενικά τους δίνει μόνο από το βιβλίο κάποιες ασκησούλες, κυρίως εκθεσάκια ας το πούμε, αλλά χωρίς ουσιαστική ύλη γραμματικής κ ασκήσεων. 

Γνωρίζω ότι βάσει εγκυκλίου έχουν απαγορευθεί οι φωτοτυπίες κ οι έξτρα εργασίες για το σπίτι. Αλλά όλοι οι δάσκαλοι δίνουν, τουλάχιστον σε άλλες τάξεις και σε άλλα σχολεία που ξέρω. Πως να του το θέσω με ωραίο κ πειστικό τρόπο ότι τα παιδιά έχουν μείνει πίσω ? Τι νόημα έχει να κάνουν έκθεση αν δεν ξέρουν βασικούς κανόνες γραμματικής ?

Σκέφτομαι να του πω να βάζει φωτοτυπίες (με κανόνες κ ασκήσεις), 1 με 2 την εβδομάδα κ ας τα κάνουν τα παιδιά στο σπίτι, χωρίς να είναι υποχρεωμένα να τα φέρνουν στο σχολείο. Μήπως, εάν φοβάται το γράμμα του νόμου, έτσι καλύπτεται και νομικά. 

 

Επί του παρόντος βάζω εγώ στο παιδί ασκήσεις, ό,τι μπορώ, κ φυσικά το παιδί γκρινιάζει γιατί θεωρεί ότι τον ταλαιπωρώ για κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό. Καλά μη φανταστείτε, μιλάμε για ασκήσεις που παίρνουν λιγότερο από μία ώρα εβδομαδιαίως. Αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω κ έτσι. Πως θα μάθει να γράφει σωστά ? 

 

Εννοείται ότι ευπρόσδεκτη κ η γνώμη κ από άλλες μητερούλες. 

 

Σημειώνω ότι ο δάσκαλος στον οποίο αναφέρομαι είναι κ ο διευθυντής του σχολείου, ο οποίος κατά τα άλλα μου είναι πολύ συμπαθής κ δεν θέλω σε καμμία περίπτωση ούτε να τον προσβάλω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του. Κ όσον αφορά τις άλλες μητέρες της τάξης, οι μισές περίπου συμφωνούν μαζί μου,  οι άλλες όχι ή δεν εκφέρουν άποψη.

Προσωπικα συμφωνω με τον Δάσκαλο . Επίσης , όπως δεν θα ήθελες να σου κάνει κάποιος τρίτος (άσχετος εννοώ ) υποδείξεις στον τρόπο που κανεις τη δουλειά σου , έτσι δεν θα ήθελε κ ο Δάσκαλος κάποια υπόδειξη . 

Β Δημοτικού είναι το παιδί , πόση γραμματική να αντέξει ; 

Χωρίς να θέλω να σε θίξω , ίσως φταίμε πρώτα εμείς οι μαμάδες για τα άγχη που τραβάνε τα παιδιά μας : να ζητάει κάποιος επιπλέον εργασίες για το σπίτι για ένα παιδί 7 χρόνων ; Μήπως θα ήταν καλυτερα να κάνει ελεύθερο παιχνίδι ;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Macgyver είπε:

Προσωπικα συμφωνω με τον Δάσκαλο . Επίσης , όπως δεν θα ήθελες να σου κάνει κάποιος τρίτος (άσχετος εννοώ ) υποδείξεις στον τρόπο που κανεις τη δουλειά σου , έτσι δεν θα ήθελε κ ο Δάσκαλος κάποια υπόδειξη . 

Β Δημοτικού είναι το παιδί , πόση γραμματική να αντέξει ; 

Χωρίς να θέλω να σε θίξω , ίσως φταίμε πρώτα εμείς οι μαμάδες για τα άγχη που τραβάνε τα παιδιά μας : να ζητάει κάποιος επιπλέον εργασίες για το σπίτι για ένα παιδί 7 χρόνων ; Μήπως θα ήταν καλυτερα να κάνει ελεύθερο παιχνίδι ;;; 

 

Σεβαστές οι απόψεις σου κ εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Αλλά συγκρίνοντας την δουλειά που γίνεται σε άλλα Δημόσια Σχολεία, στην ίδια τάξη ή στο ίδιο σχολείο σε άλλες τάξεις, θεωρώ ότι τα παιδιά δεν είναι στο επίπεδο που θα έπρεπε. Βασικά το δικό μου παιδί. Γιατί ο καθένας για το παιδί του νοιάζεται. Κ πιστεύω ότι οι περισσότεροι - περισσότερες, εάν διαπιστώναμε κάτι λάθος (σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα πάντα) στην εκπαίδευση του παιδιού μας, θα εκφράζαμε τους προβληματισμούς μας.

 

Σίγουρα ας πούμε δεν μπορώ να έχω άποψη για τον τρόπο εξάσκησης του παιδιού μου πχ στο πιάνο και γιατί είμαι άσχετη αλλά κυρίως γιατί είναι δευτερευούσης σημασίας. Αλλά Γλώσσα - Μαθηματικά, μιλάμε για τα βασικά της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.  

Δλδ σε εσάς δεν έχει τύχει να "διαφωνήσετε" με κάποιον δάσκαλο κάποια στιγμή στην ζωή σας ως μητέρες μαθητών ? Όλοι δίδασκαν μια χαρά ?

Κ ξέρω τον καημό των εκπαιδευτικών "μακάρι να μην εμπλέκονταν οι γονείς στην εκπαιδευτική διαδικασία",  "που να ικανοποιήσουμε το μακρύ και το κοντό του κάθε γονιού" κτλ κτλ. Σεβαστό και αυτό.

Αλλά σαν γονιός,  αν βλέπεις ότι το παιδί σου δεν προχωράει,  δεν θα πεις κάτι? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , annoulen είπε:

 

Σεβαστές οι απόψεις σου κ εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Αλλά συγκρίνοντας την δουλειά που γίνεται σε άλλα Δημόσια Σχολεία, στην ίδια τάξη ή στο ίδιο σχολείο σε άλλες τάξεις, θεωρώ ότι τα παιδιά δεν είναι στο επίπεδο που θα έπρεπε. Βασικά το δικό μου παιδί. Γιατί ο καθένας για το παιδί του νοιάζεται. Κ πιστεύω ότι οι περισσότεροι - περισσότερες, εάν διαπιστώναμε κάτι λάθος (σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα πάντα) στην εκπαίδευση του παιδιού μας, θα εκφράζαμε τους προβληματισμούς μας.

 

Σίγουρα ας πούμε δεν μπορώ να έχω άποψη για τον τρόπο εξάσκησης του παιδιού μου πχ στο πιάνο και γιατί είμαι άσχετη αλλά κυρίως γιατί είναι δευτερευούσης σημασίας. Αλλά Γλώσσα - Μαθηματικά, μιλάμε για τα βασικά της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.  

Δλδ σε εσάς δεν έχει τύχει να "διαφωνήσετε" με κάποιον δάσκαλο κάποια στιγμή στην ζωή σας ως μητέρες μαθητών ? Όλοι δίδασκαν μια χαρά ?

Κ ξέρω τον καημό των εκπαιδευτικών "μακάρι να μην εμπλέκονταν οι γονείς στην εκπαιδευτική διαδικασία",  "που να ικανοποιήσουμε το μακρύ και το κοντό του κάθε γονιού" κτλ κτλ. Σεβαστό και αυτό.

Αλλά σαν γονιός,  αν βλέπεις ότι το παιδί σου δεν προχωράει,  δεν θα πεις κάτι? 

Δεν μπαίνω στο τρυπάκι "σύγκρισης" ανάμεσα στα σχολεία, ούτε σε άλλες τάξεις. Θεωρώ ότι ο γονέας δεν είναι σε θέση να κρίνει αν το παιδί του έχει ικανοποιητική γνώση στη γραμματική ή στα μαθηματικά, χωρίς να γνωρίζει εκ των έσω ποιες είναι οι απαιτήσεις για την τάξη του και την ηλικία του. 

Το πιάνο για παράδειγμα είναι πολύ σημαντικότερο για τα μαθηματικά, αλλά εσύ θεωρείς ότι είναι δευτερευούσης σημασίας. Κι όμως, σου μαθαίνει κλάσματα, χρόνους, μαθηματική σκέψη, πειθαρχία κλπ κλπ 

Έχει τύχει να διαφωνήσω με τους δικούς μου δασκάλους, διότι το παιδί μου είναι πολύ μικρό ακόμα. 

Δεν θα σου υποδείξω τι θα κάνεις προφανώς, απλά μην θεωρείς ότι κάτι είναι "λάθος σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα", γιατί μπορεί το λάθος να είναι τα δικά σου δεδομένα :) Είναι βασικό κομμάτι της εκπαίδευσης να μην επιβαρύνονται οι μικροί μαθητές με παραπάνω ύλη/πληροφορίες κλπ Το ζητούμενο είναι να έχουν τις γνώσεις που θα έπρεπε βάσει ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, annoulen είπε:

 

Σεβαστές οι απόψεις σου κ εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Αλλά συγκρίνοντας την δουλειά που γίνεται σε άλλα Δημόσια Σχολεία, στην ίδια τάξη ή στο ίδιο σχολείο σε άλλες τάξεις, θεωρώ ότι τα παιδιά δεν είναι στο επίπεδο που θα έπρεπε. Βασικά το δικό μου παιδί. Γιατί ο καθένας για το παιδί του νοιάζεται. Κ πιστεύω ότι οι περισσότεροι - περισσότερες, εάν διαπιστώναμε κάτι λάθος (σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα πάντα) στην εκπαίδευση του παιδιού μας, θα εκφράζαμε τους προβληματισμούς μας.

 

Σίγουρα ας πούμε δεν μπορώ να έχω άποψη για τον τρόπο εξάσκησης του παιδιού μου πχ στο πιάνο και γιατί είμαι άσχετη αλλά κυρίως γιατί είναι δευτερευούσης σημασίας. Αλλά Γλώσσα - Μαθηματικά, μιλάμε για τα βασικά της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.  

Δλδ σε εσάς δεν έχει τύχει να "διαφωνήσετε" με κάποιον δάσκαλο κάποια στιγμή στην ζωή σας ως μητέρες μαθητών ? Όλοι δίδασκαν μια χαρά ?

Κ ξέρω τον καημό των εκπαιδευτικών "μακάρι να μην εμπλέκονταν οι γονείς στην εκπαιδευτική διαδικασία",  "που να ικανοποιήσουμε το μακρύ και το κοντό του κάθε γονιού" κτλ κτλ. Σεβαστό και αυτό.

Αλλά σαν γονιός,  αν βλέπεις ότι το παιδί σου δεν προχωράει,  δεν θα πεις κάτι? 

Η δουλειά που γίνεται στα άλλα σχολεία δεν κρίνεται από το τι βλέπουμε. Εδώ μιλάω καθαρά σαν εκπαιδευτικός με αυτοκριτική. Τα δυο πρώτα χρόνια είχα τη λογική ότι καλό μάθημα είναι να πω παραπάνω από αυτά που λέει το βιβλίο κ το πρόγραμμα. Διάβαζα, ετοίμαζα υλικό, ήμουν βέβαιη ότι η δουλειά μου ήταν εξαιρετική. Στα μάτια των καλών μαθητών που επωφελούνταν, μπορεί να ήταν. Τώρα όμως κατάλαβα ότι καλό μάθημα δεν είναι αυτό που ανεβάζει το επίπεδο των 5 καλών ενός τμήματος με 25 παιδιά. Καλό μάθημα είναι αυτό στο οποίο οι 10-15 θα κατανοήσουν και θα αφομοιοώσουν τουλάχιστον το 80% αυτού που διδάσκεις. Άλλοι 5 θα πιάσουν το 100% και 5-10 θα πιάσουν λιγότερο. Μέσες άκρες αυτά είναι τα ποσοστά μιας αποτελεσματικής διδασκαλίας. Και το επίπεδο δεν θα ανέβει με ένα μάθημα που προσφέρει το παραπάνω, αλλά με μάθημα που ανεβάζει πρώτα το μέσο όρο της τάξης για να μπορέι να κάνει και το κάτι παραπάνω αργότερα για να επωφεληθούν περισσότεροι μαθητές. Απλώς ο εξωτερικός παρατηρητής βλέπει τη βιτρίνα. 

 

Εσύ με ποιο κριτήριο θεωρείς ότι το παιδί σου δεν προχωράει; Εάν δεν καταλαβαίνει και εμπεδώνει την ύλη της β δημοτικού, αυτή που υπάρχει στο βιβλίο, μπορεί όντως ο δάσκαλος να μην κάνει αποτελεσματικό μάθημα. Αλλά αυτό δεν κρίνεται από τη φωτοτυπία. Το παιδί καταλαβαίνει την παράδοση; Δίνεται χρόνος για απορίες; Λύνονται ασκήσεις και δίνονται παραδείγματα στο μάθημα; ΑΥτά ας πούμε είναι κάποια κριτήρια. Όχι το πόσα παραπάνω έχει πει, ούτε το τι κάνει ο δάσκαλος της διπλανής τάξης. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, annoulen said:

Καλημέρα κορίτσια. Απευθύνομαι κυρίως σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας,  να μου πουν την άποψή τους κ κάποια εναλλακτική λύση για το εξής θέμα : ο δάσκαλος που κάνει γλώσσα στον γιο μου, Β δημοτικού,  τους έχει δώσει μέχρι τώρα μόνο ΜΙΑ φωτοτυπία για το σπίτι (να κλίνουν 3-4 ουσιαστικά ).  Τρεις μήνες μία φωτοτυπία. 

Γενικά τους δίνει μόνο από το βιβλίο κάποιες ασκησούλες, κυρίως εκθεσάκια ας το πούμε, αλλά χωρίς ουσιαστική ύλη γραμματικής κ ασκήσεων. 

Γνωρίζω ότι βάσει εγκυκλίου έχουν απαγορευθεί οι φωτοτυπίες κ οι έξτρα εργασίες για το σπίτι. Αλλά όλοι οι δάσκαλοι δίνουν, τουλάχιστον σε άλλες τάξεις και σε άλλα σχολεία που ξέρω. Πως να του το θέσω με ωραίο κ πειστικό τρόπο ότι τα παιδιά έχουν μείνει πίσω ? Τι νόημα έχει να κάνουν έκθεση αν δεν ξέρουν βασικούς κανόνες γραμματικής ?

Σκέφτομαι να του πω να βάζει φωτοτυπίες (με κανόνες κ ασκήσεις), 1 με 2 την εβδομάδα κ ας τα κάνουν τα παιδιά στο σπίτι, χωρίς να είναι υποχρεωμένα να τα φέρνουν στο σχολείο. Μήπως, εάν φοβάται το γράμμα του νόμου, έτσι καλύπτεται και νομικά. 

 

Επί του παρόντος βάζω εγώ στο παιδί ασκήσεις, ό,τι μπορώ, κ φυσικά το παιδί γκρινιάζει γιατί θεωρεί ότι τον ταλαιπωρώ για κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό. Καλά μη φανταστείτε, μιλάμε για ασκήσεις που παίρνουν λιγότερο από μία ώρα εβδομαδιαίως. Αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω κ έτσι. Πως θα μάθει να γράφει σωστά ? 

 

Εννοείται ότι ευπρόσδεκτη κ η γνώμη κ από άλλες μητερούλες. 

 

Σημειώνω ότι ο δάσκαλος στον οποίο αναφέρομαι είναι κ ο διευθυντής του σχολείου, ο οποίος κατά τα άλλα μου είναι πολύ συμπαθής κ δεν θέλω σε καμμία περίπτωση ούτε να τον προσβάλω ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του. Κ όσον αφορά τις άλλες μητέρες της τάξης, οι μισές περίπου συμφωνούν μαζί μου,  οι άλλες όχι ή δεν εκφέρουν άποψη.

 

Καλησπέρα σας,

πολύ καλά κάνετε και ενδιαφέρεστε και προβληματίζεστε για την πρόοδο του παιδιού σας. Δεν γνωρίζω πως έχετε την αίσθηση ότι η τάξη έχει μείνει πίσω, αλλά αν το θέμα που σας απασχολεί είναι η ορθογραφία πιο πολύ (αυτό αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας) εξ ιδίας εμπειρίας αλλά και από συμβουλές διδασκάλων επιτρέψτε μου να πω ότι ειδικά στις μικρές τάξεις η ορθογραφία είναι κατά κανόνα επανάληψη και επανάληψη των ίδιων λέξεων ώστε το παιδί να μάθει να γράφει σωστά. Πέραν φυσικά των κανόνων π.χ. όλα τα ουδέτερα που λήγουν σε ι γράφονται με γιώτα. Θα μπορούσατε να ενισχύσετε το παιδί σας στην ορθογραφία (αν αυτό είναι το θέμα) δίνοντάς να διαβάζει εξωσχολικά βιβλία, παραμύθια ότι θεωρείτε εσείς ότι μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ένα "κόλπο" που σε εμάς έπιασε ήταν να παίζουμε μαζί σταυρόλεξο ή να γράφουμε στον υπολογιστή μαζί κειμενάκια όπου το word κοκκίνιζε τις λανθασμένες ορθογραφικά λέξεις και έδινα δίπλα λίστα με επιλογές όπου το παιδί διάλεγε την σωστή. Αυτό μας το είχε προτείνει σε εκείνες τις τάξεις η δασκάλα.

Προσωπικώς θα μιλούσα με τον δάσκαλο να με κατατοπίσει επαρκώς τα μαθησιακά στάδια που θα πρέπει να κατακτήσει και εάν τα έχει κατακτήσει το παιδί μου, δεν θα εστίαζα τόσο στην μία ή πολλές φωτοτυπίες. Λογικό να αντιδρά το παιδί αν θεωρεί ότι εσείς του βάζετε ασκήσεις ενώ ο δάσκαλος δεν το κάνει, οπότε θα σας συμβούλευα να προσπαθήσετε να το βοηθήσετε με άλλους τρόπους.

Η ορθογραφία είναι όπως σας είπα κάτι που μαθαίνεται σταδιακά, χτίζεται σταδιακά. Εδώ βλέπουμε ενήλικες που υποτίθεται έχουν τελειώσει και σχολές και είναι ανορθόγραφοι!

5 hours ago, Macgyver said:

Προσωπικα συμφωνω με τον Δάσκαλο . Επίσης , όπως δεν θα ήθελες να σου κάνει κάποιος τρίτος (άσχετος εννοώ ) υποδείξεις στον τρόπο που κανεις τη δουλειά σου , έτσι δεν θα ήθελε κ ο Δάσκαλος κάποια υπόδειξη . 

Β Δημοτικού είναι το παιδί , πόση γραμματική να αντέξει ; 

Χωρίς να θέλω να σε θίξω , ίσως φταίμε πρώτα εμείς οι μαμάδες για τα άγχη που τραβάνε τα παιδιά μας : να ζητάει κάποιος επιπλέον εργασίες για το σπίτι για ένα παιδί 7 χρόνων ; Μήπως θα ήταν καλυτερα να κάνει ελεύθερο παιχνίδι ;;; 

 

Και πως προστατευόμαστε από κάποιον που κάνει λάθος την δουλειά του? απλώς καθόμαστε και κοιτάμε? ο δάσκαλος ο συγκεκριμένος μπορεί να είναι εξαιρετικός στην δουλειά του μπορεί και όχι. Εάν εγώ έκανα λάθος την δουλειά μου είναι υποχρέωση των άλλων να μου την υποδείξουν, πρωτίστως του αφεντικού μου και των συναδέλφων μου. Η κοπέλα μορφωμένη είναι, φιλόλογος, δεν είναι άσχετη!  Και ενα πάσει περιπτώσει είναι άμεσα εμπλεκόμενη δεν είναι τρίτο πρόσωπο!

Με αυτή την λογική σε όλες τις υπηρεσίες, τράπεζες κλπ κλπ θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ότι ο άλλος κάνει σωστά την δουλειά του και να μην εκφέρουμε καμία άποψη! Να πιστεύουμε ότι μας λένε και να μην έχουμε δική μας κρίση!

Ξέρετε πόσοι άσχετοι ασκούν επαγγέλματα? Πολλοί! Ίσως για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε ως χώρα, κρίμα τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ponemeni είπε:

 

Καλησπέρα σας,

πολύ καλά κάνετε και ενδιαφέρεστε και προβληματίζεστε για την πρόοδο του παιδιού σας. Δεν γνωρίζω πως έχετε την αίσθηση ότι η τάξη έχει μείνει πίσω, αλλά αν το θέμα που σας απασχολεί είναι η ορθογραφία πιο πολύ (αυτό αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας) εξ ιδίας εμπειρίας αλλά και από συμβουλές διδασκάλων επιτρέψτε μου να πω ότι ειδικά στις μικρές τάξεις η ορθογραφία είναι κατά κανόνα επανάληψη και επανάληψη των ίδιων λέξεων ώστε το παιδί να μάθει να γράφει σωστά. Πέραν φυσικά των κανόνων π.χ. όλα τα ουδέτερα που λήγουν σε ι γράφονται με γιώτα. Θα μπορούσατε να ενισχύσετε το παιδί σας στην ορθογραφία (αν αυτό είναι το θέμα) δίνοντάς να διαβάζει εξωσχολικά βιβλία, παραμύθια ότι θεωρείτε εσείς ότι μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ένα "κόλπο" που σε εμάς έπιασε ήταν να παίζουμε μαζί σταυρόλεξο ή να γράφουμε στον υπολογιστή μαζί κειμενάκια όπου το word κοκκίνιζε τις λανθασμένες ορθογραφικά λέξεις και έδινα δίπλα λίστα με επιλογές όπου το παιδί διάλεγε την σωστή. Αυτό μας το είχε προτείνει σε εκείνες τις τάξεις η δασκάλα.

Προσωπικώς θα μιλούσα με τον δάσκαλο να με κατατοπίσει επαρκώς τα μαθησιακά στάδια που θα πρέπει να κατακτήσει και εάν τα έχει κατακτήσει το παιδί μου, δεν θα εστίαζα τόσο στην μία ή πολλές φωτοτυπίες. Λογικό να αντιδρά το παιδί αν θεωρεί ότι εσείς του βάζετε ασκήσεις ενώ ο δάσκαλος δεν το κάνει, οπότε θα σας συμβούλευα να προσπαθήσετε να το βοηθήσετε με άλλους τρόπους.

Η ορθογραφία είναι όπως σας είπα κάτι που μαθαίνεται σταδιακά, χτίζεται σταδιακά. Εδώ βλέπουμε ενήλικες που υποτίθεται έχουν τελειώσει και σχολές και είναι ανορθόγραφοι!

 

Και πως προστατευόμαστε από κάποιον που κάνει λάθος την δουλειά του? απλώς καθόμαστε και κοιτάμε? ο δάσκαλος ο συγκεκριμένος μπορεί να είναι εξαιρετικός στην δουλειά του μπορεί και όχι. Εάν εγώ έκανα λάθος την δουλειά μου είναι υποχρέωση των άλλων να μου την υποδείξουν, πρωτίστως του αφεντικού μου και των συναδέλφων μου. Η κοπέλα μορφωμένη είναι, φιλόλογος, δεν είναι άσχετη!  Και ενα πάσει περιπτώσει είναι άμεσα εμπλεκόμενη δεν είναι τρίτο πρόσωπο!

Με αυτή την λογική σε όλες τις υπηρεσίες, τράπεζες κλπ κλπ θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ότι ο άλλος κάνει σωστά την δουλειά του και να μην εκφέρουμε καμία άποψη! Να πιστεύουμε ότι μας λένε και να μην έχουμε δική μας κρίση!

Ξέρετε πόσοι άσχετοι ασκούν επαγγέλματα? Πολλοί! Ίσως για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε ως χώρα, κρίμα τι να πω!

Με το πρώτο μισό συμφωνώ απόλυτα!

Για το δεύτερο, λογικό είναι όταν κάποιος προσφέρει μια  υπηρεσία και δεν είμαστε ικανοποιημένοι, να διαμαρτυρηθούμε. Αλλά να ξέρουμε πού βαδίζουμε. Αν θεωρείς ότι το παιδί σου υστερεί, προσεγγίζεις τον δάσκαλο και λες ακριβώς αυτά στα οποία υστερεί για να διαπιστώσεις αν έχει ενδιαφερθεί για το παιδί και τα έχει ήδη παρατηρήσει και αν έχει να σου προτείνει κάτι για το πώς θα αντιμετωπιστούν οι αδυναμίες είτε μέσα στην τάξη είτε και στο σπίτι. Ήθελα να το γράψω και πριν αλλά δεν πρόλαβα. Αλλιώς, αν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα κακής διδασκαλίας, ας συζητήσουν όλες οι μαμάδες, να διαπιστώσουν αν υπάρχουν παιδιά που δεν καταλαβαίνουν, που θεωρούν ότι το μάθημα πηγάινει ίσως πολύ γρήγορα και δεν δίνεται χρόνος για εμπέδωση, ή αντίθετα γίνεται κάτι διεκπεραιωτικό χωρίς να εξηγείται τίποτα, ή απλά χαζολογάνε, ή έχει πολλή φασαρία και αντί για μάθημα γίνονται παρατηρήσεις;, ή ακόμα χειρότερα δεν γίνονται καν παρατηρήσεις αλλά ο δάσκαλος έχει παραιτηθεί. Αυτά είναι περιπτώσεις που δεν γίνεται δουλειά και η τάξη μένει πίσω και εκεί ο κ άθε γονιός μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματα του παιδιού του. Το να πεις ότι θεωρείς πως δεν γίνεται σοβαρή δουλειά επειδή τα παιδιά δεν μαθαίνουν περισσότερους κανόνες από αυτούς της επίσημης ύλης, ή δεν δίνονται φωτοτυπίες με ασκήσεις στο σπίτι, δεν είναι λογικό. Τα να πεις ότι τα παιδιά γράφουν συνέχεια εκθέσεις αλλά τα τετράδια μένουν αδιόρθωτα, είναι λογικό. Φαντάζομαι κατανοείτε το πνεύμα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ως μαμά καταλαβαίνω να διαμαρτυρηθεί ο γονιός ή έστω να εκφράσει ευγενικά τον προβληματισμό του αν ο δάσκαλος δεν διδάσκει την προβλεπόμενη ύλη, δίνει υπερβολική έξτρα δουλειά, διδάσκει λάθη, είναι αγενής, επιτρέπει το bullying μέσα στην τάξη και άλλα τέτοια αντιπαιδαγωγικά που δυστυχώς συμβαίνουν. Αλλά να υποδείξουμε στον δάσκαλο ότι ξέρουμε τη δουλειά του καλύτερα από τον ίδιο και ότι δεν είναι σωστό να διδάσκει την προβλεπόμενη ύλη με βάση το πνεύμα των βιβλίων και τις επίσημες οδηγίες ;! Δε χτίζει το παιδί βιογραφικό στα 6 του που θα κριθεί από το αν ταλαιπωρήθηκε με φωτοτυπίες παραπάνω από τα παιδιά του άλλου σχολείου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , ponemeni είπε:

 

Καλησπέρα σας,

πολύ καλά κάνετε και ενδιαφέρεστε και προβληματίζεστε για την πρόοδο του παιδιού σας. Δεν γνωρίζω πως έχετε την αίσθηση ότι η τάξη έχει μείνει πίσω, αλλά αν το θέμα που σας απασχολεί είναι η ορθογραφία πιο πολύ (αυτό αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τις αναρτήσεις σας) εξ ιδίας εμπειρίας αλλά και από συμβουλές διδασκάλων επιτρέψτε μου να πω ότι ειδικά στις μικρές τάξεις η ορθογραφία είναι κατά κανόνα επανάληψη και επανάληψη των ίδιων λέξεων ώστε το παιδί να μάθει να γράφει σωστά. Πέραν φυσικά των κανόνων π.χ. όλα τα ουδέτερα που λήγουν σε ι γράφονται με γιώτα. Θα μπορούσατε να ενισχύσετε το παιδί σας στην ορθογραφία (αν αυτό είναι το θέμα) δίνοντάς να διαβάζει εξωσχολικά βιβλία, παραμύθια ότι θεωρείτε εσείς ότι μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ένα "κόλπο" που σε εμάς έπιασε ήταν να παίζουμε μαζί σταυρόλεξο ή να γράφουμε στον υπολογιστή μαζί κειμενάκια όπου το word κοκκίνιζε τις λανθασμένες ορθογραφικά λέξεις και έδινα δίπλα λίστα με επιλογές όπου το παιδί διάλεγε την σωστή. Αυτό μας το είχε προτείνει σε εκείνες τις τάξεις η δασκάλα.

Προσωπικώς θα μιλούσα με τον δάσκαλο να με κατατοπίσει επαρκώς τα μαθησιακά στάδια που θα πρέπει να κατακτήσει και εάν τα έχει κατακτήσει το παιδί μου, δεν θα εστίαζα τόσο στην μία ή πολλές φωτοτυπίες. Λογικό να αντιδρά το παιδί αν θεωρεί ότι εσείς του βάζετε ασκήσεις ενώ ο δάσκαλος δεν το κάνει, οπότε θα σας συμβούλευα να προσπαθήσετε να το βοηθήσετε με άλλους τρόπους.

Η ορθογραφία είναι όπως σας είπα κάτι που μαθαίνεται σταδιακά, χτίζεται σταδιακά. Εδώ βλέπουμε ενήλικες που υποτίθεται έχουν τελειώσει και σχολές και είναι ανορθόγραφοι!

 

Και πως προστατευόμαστε από κάποιον που κάνει λάθος την δουλειά του? απλώς καθόμαστε και κοιτάμε? ο δάσκαλος ο συγκεκριμένος μπορεί να είναι εξαιρετικός στην δουλειά του μπορεί και όχι. Εάν εγώ έκανα λάθος την δουλειά μου είναι υποχρέωση των άλλων να μου την υποδείξουν, πρωτίστως του αφεντικού μου και των συναδέλφων μου. Η κοπέλα μορφωμένη είναι, φιλόλογος, δεν είναι άσχετη!  Και ενα πάσει περιπτώσει είναι άμεσα εμπλεκόμενη δεν είναι τρίτο πρόσωπο!

Με αυτή την λογική σε όλες τις υπηρεσίες, τράπεζες κλπ κλπ θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ότι ο άλλος κάνει σωστά την δουλειά του και να μην εκφέρουμε καμία άποψη! Να πιστεύουμε ότι μας λένε και να μην έχουμε δική μας κρίση!

Ξέρετε πόσοι άσχετοι ασκούν επαγγέλματα? Πολλοί! Ίσως για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε ως χώρα, κρίμα τι να πω!

Φιλόλογος είναι. Δεν είναι δασκάλα δημοτικού . Η πρωτοβάθμια από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει διάφορες . Αν βέβαια εσυ θεωρείς ότι μπορείς να υποδείξεις τη δουλειά του τραπεζικού , ή του δασκάλου , πάσο . Για αυτό η κοινωνία έχει γίνει έτσι , γιατί η ημιμάθεια είναι  χειρότερη από την αμάθεια . 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Έσπερος said:

Με το πρώτο μισό συμφωνώ απόλυτα!

Για το δεύτερο, λογικό είναι όταν κάποιος προσφέρει μια  υπηρεσία και δεν είμαστε ικανοποιημένοι, να διαμαρτυρηθούμε. Αλλά να ξέρουμε πού βαδίζουμε. Αν θεωρείς ότι το παιδί σου υστερεί, προσεγγίζεις τον δάσκαλο και λες ακριβώς αυτά στα οποία υστερεί για να διαπιστώσεις αν έχει ενδιαφερθεί για το παιδί και τα έχει ήδη παρατηρήσει και αν έχει να σου προτείνει κάτι για το πώς θα αντιμετωπιστούν οι αδυναμίες είτε μέσα στην τάξη είτε και στο σπίτι. Ήθελα να το γράψω και πριν αλλά δεν πρόλαβα. Αλλιώς, αν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα κακής διδασκαλίας, ας συζητήσουν όλες οι μαμάδες, να διαπιστώσουν αν υπάρχουν παιδιά που δεν καταλαβαίνουν, που θεωρούν ότι το μάθημα πηγάινει ίσως πολύ γρήγορα και δεν δίνεται χρόνος για εμπέδωση, ή αντίθετα γίνεται κάτι διεκπεραιωτικό χωρίς να εξηγείται τίποτα, ή απλά χαζολογάνε, ή έχει πολλή φασαρία και αντί για μάθημα γίνονται παρατηρήσεις;, ή ακόμα χειρότερα δεν γίνονται καν παρατηρήσεις αλλά ο δάσκαλος έχει παραιτηθεί. Αυτά είναι περιπτώσεις που δεν γίνεται δουλειά και η τάξη μένει πίσω και εκεί ο κ άθε γονιός μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματα του παιδιού του. Το να πεις ότι θεωρείς πως δεν γίνεται σοβαρή δουλειά επειδή τα παιδιά δεν μαθαίνουν περισσότερους κανόνες από αυτούς της επίσημης ύλης, ή δεν δίνονται φωτοτυπίες με ασκήσεις στο σπίτι, δεν είναι λογικό. Τα να πεις ότι τα παιδιά γράφουν συνέχεια εκθέσεις αλλά τα τετράδια μένουν αδιόρθωτα, είναι λογικό. Φαντάζομαι κατανοείτε το πνεύμα μου. 

 

Σε ότι αφορά το μαθησιακό κομμάτι, με έχετε καλύψει.

Το σχόλιο το δικό μου αφορούσε την αποδοχή η μη μιας υπηρεσίας την οποία και μόνο επειδή την παρέχει κάποιος (εν προκειμένω ο δάσκαλος) πρέπει να την αποδεχτούμε ακρίτως, επειδή είναι το αντικείμενό του. Εγώ εκεί εστιάζω την διαφωνία μου.

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν είναι ούτε τρίτη, ούτε άσχετη με την έννοια ότι προσπαθεί να διαπιστώσει εάν γίνεται καλή δουλειά στην τάξη. Αυτό θα το διαπιστώσει και με τους τρόπους που πολύ σωστά υποδείξατε.

Από εκεί και πέρα γενικότερα μιλώντας, αλίμονο αν δεχόμασταν ότι μας λένε, χωρίς να τα φιλτράρουμε. Προσωπικώς έχω βρεθεί πολλές φορές λήπτρια πληροφοριών από τράπεζες, υπηρεσίες κλπ που με την δική μου λογική και χωρίς να είναι του αντικειμένου μου, αμφισβήτησα, και φτάνοντας στον ανώτερο επιβεβαιώθηκα ότι έλαβα λανθασμένη πληροφόρηση. Ο σύζυγος για παράδειγμα όμως ο οποίος είναι διαφορετικός χαρακτήρας και πιο ευκολόπιστος, ότι του αναφέρουν θα το δεχτεί, μόνο και μόνο επειδή το είπε ο άνθρωπος που ασκεί το επάγγελμα π.χ. ο υδραυλικός, ο τραπεζικός κλπ. 

Δυστυχώς όμως όποιος ασκεί ένα επάγγελμα δεν σημαίνει ότι το ασκεί και καλά, εκεί θα πρέπει να φιλτράρουμε και να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά.

12 minutes ago, Macgyver said:

Φιλόλογος είναι. Δεν είναι δασκάλα δημοτικού . Η πρωτοβάθμια από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει διάφορες . Αν βέβαια εσυ θεωρείς ότι μπορείς να υποδείξεις τη δουλειά του τραπεζικού , ή του δασκάλου , πάσο . Για αυτό η κοινωνία έχει γίνει έτσι , γιατί η ημιμάθεια είναι  χειρότερη από την αμάθεια . 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας, ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε καλύτερα πάντως, υπάρχει διαφορά στο να υποδείξω σε κάποιον την δουλειά του (πως μπορώ να το κάνω εάν δεν κατέχω το επάγγελμα) και διαφορά στο να κρίνω εάν αυτό που μου λέει είναι λογικό ή όχι.

Και να φέρω ένα παράδειγμα: εάν έχει καεί η λάμπα στο σπίτι μου και ο ηλεκτρολόγος μου πει να αλλάξω όλη την καλωδίωση και να πληρώσω ένα αστρονομικό ποσό, συγνώμη αλλά θα πάρω και δεύτερη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ponemeni είπε:

 

Σε ότι αφορά το μαθησιακό κομμάτι, με έχετε καλύψει.

Το σχόλιο το δικό μου αφορούσε την αποδοχή η μη μιας υπηρεσίας την οποία και μόνο επειδή την παρέχει κάποιος (εν προκειμένω ο δάσκαλος) πρέπει να την αποδεχτούμε ακρίτως, επειδή είναι το αντικείμενό του. Εγώ εκεί εστιάζω την διαφωνία μου.

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν είναι ούτε τρίτη, ούτε άσχετη με την έννοια ότι προσπαθεί να διαπιστώσει εάν γίνεται καλή δουλειά στην τάξη. Αυτό θα το διαπιστώσει και με τους τρόπους που πολύ σωστά υποδείξατε.

Από εκεί και πέρα γενικότερα μιλώντας, αλίμονο αν δεχόμασταν ότι μας λένε, χωρίς να τα φιλτράρουμε. Προσωπικώς έχω βρεθεί πολλές φορές λήπτρια πληροφοριών από τράπεζες, υπηρεσίες κλπ που με την δική μου λογική και χωρίς να είναι του αντικειμένου μου, αμφισβήτησα, και φτάνοντας στον ανώτερο επιβεβαιώθηκα ότι έλαβα λανθασμένη πληροφόρηση. Ο σύζυγος για παράδειγμα όμως ο οποίος είναι διαφορετικός χαρακτήρας και πιο ευκολόπιστος, ότι του αναφέρουν θα το δεχτεί, μόνο και μόνο επειδή το είπε ο άνθρωπος που ασκεί το επάγγελμα π.χ. ο υδραυλικός, ο τραπεζικός κλπ. 

Δυστυχώς όμως όποιος ασκεί ένα επάγγελμα δεν σημαίνει ότι το ασκεί και καλά, εκεί θα πρέπει να φιλτράρουμε και να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας, ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Για να σας βοηθήσω να καταλάβετε καλύτερα πάντως, υπάρχει διαφορά στο να υποδείξω σε κάποιον την δουλειά του (πως μπορώ να το κάνω εάν δεν κατέχω το επάγγελμα) και διαφορά στο να κρίνω εάν αυτό που μου λέει είναι λογικό ή όχι.

Και να φέρω ένα παράδειγμα: εάν έχει καεί η λάμπα στο σπίτι μου και ο ηλεκτρολόγος μου πει να αλλάξω όλη την καλωδίωση και να πληρώσω ένα αστρονομικό ποσό, συγνώμη αλλά θα πάρω και δεύτερη γνώμη!

Φυσικά και κάποιος δικαιούται να αμφισβητεί τις υπηρεσίες που δέχεται ως προς την ποιότητα , αλλά θα πρέπει να έχει κοινό νου ή ξεκάθαρη γνώση πανω σε κάτι . Εγώ διαφωνώ στο θέμα υποδειξης και προφανως είμαι υπέρ της δευτερης γνωμης. Εδώ μιλάμε για παιδι Β δημοτικού όμως και όχι για ηλεκτρολογικά, όποτε μια υπόδειξη στο δάσκαλο μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα , όχι από άποψη στοχοποίησης , αλλά από ενδεχόμενη «συμμόρφωση» που θα έχει ως φυσική συνέπεια την επιβάρυνση ενός παιδιού με επιπλέον ύλη . 

Προσωπικα συμφωνω απόλυτα με την @Έσπερος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τα να πεις ότι τα παιδιά γράφουν συνέχεια εκθέσεις αλλά τα τετράδια μένουν αδιόρθωτα, είναι λογικό. Φαντάζομαι κατανοείτε το πνεύμα μου. 

 

Για την ακρίβεια, από συζητήσεις μου με δασκάλους, είναι απόλυτα λογικό σε μικρές τάξεις να μην διορθώνεται η έκθεση. Γιατί ο στόχος δεν είναι να διορθωθούν 20 ορθογραφικά σε μία έκθεση μισής σελίδας, αλλά να μάθει το μικρό παιδί να εκφράζεται, να αναπτύσσει τις ιδέες του και να μην απογοητεύεται από τους περιορισμούς του στην ορθογραφία και τη γραμματική, που θα διορθωθούν ασφαλώς στην έκθεση του 13χρονου, αλλά όχι του 7χρονου. Είναι κάτι που έχω δει σαν νοοτροπία από διαφορετικούς δασκάλους μέχρι και Τετάρτη δημοτικού, και μου φάνηκε απόλυτα λογικό. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με τον επικοινωνιακό τρόπο διδασκαλίας και γενικά με την προσέγγιση της γνώσεως μέσω της εμπειρίας.

 

Νομίζω, ότι το βασικό θέμα δεν είναι η ποσότητα του τι διδάσκεται, αλλά η ποιότητα. Το τι θα διδάξει ο κάθε δάσκαλος δεν είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο στο οποίο καλείται να κινηθεί. Αν ήμουν στη θέση της θεματοθετριας λοιπόν, σε πρώτη φάση θα με απασχολούσε το αν το παιδί μου έχει αφομοιώσει τα όσα του έχουν διδαχθεί, με τον τρόπο που έχουν διδαχθεί. Αυτό, ιδιαίτερα στις μικρές τάξεις και ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου η μητέρα τυγχάνει να είναι και εκπαιδευτικός, δεν είναι δύσκολο. Αν λοιπόν το παιδί έχει αφομοιώσει την ύλη του, θεωρώ πως δε θα πρέπει να σε απασχολεί το πόσες φωτοτυπίες έχουν μοιραστεί στο μεσοδιάστημα.

 

Έπειτα εμένα με απασχολεί και το να μην κατακτούν τα παιδιά μου γνώσεις,, αλλά γνώση. Υπάρχει τεράστια διαφορά. Οπότε, θεωρώ, πως πρέπει κι εσύ η ίδια να ενισχύσεις τα όσα του διδάσκονται με διάφορους τρόπους, που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ανταποκρίνονται και στην ηλικία του παιδιού. Υπάρχουν επιτραπέζια, υπάρχει το παιχνίδι με τις κάρτες. Υπάρχει η επιλογή του λογοτεχνικού βιβλίου, που πρέπει να ενταχθεί στην καθημερινότητα του παιδιού. Υπάρχουν οι περίπατοι που μπορούν να αξιοποιηθούν, προκειμένου να εφαρμόσει ένα παιδί τα όσα του έχουν διδαχθεί. Π.χ. η βόλτα σε ένα κατάστημα, στο φούρνο, όπου τα μαθηματικά θα περάσουν από τη σφαίρα της θεωρίας στη σφαίρα της πράξης, η σηματοδότηση, η ανάγνωση των πινακίδων, η ανάγνωση των οδών, η ανάγνωση μιας επιγραφής, κοκ. 

Σε μεγαλύτερες ηλικίες πειράματα χημείας, φυσικής, η προσέγγιση της βιολογίας ή της γεωγραφίας μέσα από την εμπειρία. Η περαιτέρω συζήτηση για θέματα που αφορούν την ιστορία.

 

Αν αντιμετωπίζεται το σχολείο αποστειρωμενα, θεωρώ πως και οι όποιες γνώσεις αυτό προσφέρει ως τέτοιες θα αποκρυσταλλωθουν.

 

Τέλος, μην ξεχνάμε, ότι ένα παιδί 7 χρόνων μία υποχρέωση θα έπρεπε να έχει. Το παιχνίδι, είτε οργανωμένο, αν το επιτρέπει ο χρόνος του, είτε ελεύθερο. Μέσα από αυτό εκφράζεται και μαθαίνει, αξιοποιώντας και τη γνώση που του προσέφερε το σχολείο.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Δλδ σε εσάς δεν έχει τύχει να "διαφωνήσετε" με κάποιον δάσκαλο κάποια στιγμή στην ζωή σας ως μητέρες μαθητών ? Όλοι δίδασκαν μια χαρά ?

Κ ξέρω τον καημό των εκπαιδευτικών "μακάρι να μην εμπλέκονταν οι γονείς στην εκπαιδευτική διαδικασία",  "που να ικανοποιήσουμε το μακρύ και το κοντό του κάθε γονιού" κτλ κτλ. Σεβαστό και αυτό.

Αλλά σαν γονιός,  αν βλέπεις ότι το παιδί σου δεν προχωράει,  δεν θα πεις κάτι? 

 

Εγώ έχω διαφωνήσει πολλές φορές. Αλλά το αίτημά μου δεν είναι να βάζει κάποιος πιο πολλές ασκήσεις ή να βάζει φωτοτυπίες. Αν εσύ θεωρείς σε πρώτη φάση ότι το παιδί σου μένει πίσω, φυσικά θα συζητήσεις τους προβληματισμούς σου. Δεν πιστεύω όμως ότι το πρόβλημα σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι ότι ο δάσκαλος δεν βάζει πολύ διάβασμα για το σπίτι ή δεν βάζει ασκήσεις πέραν του βιβλίου... Το αντίθετο θα έλεγα... Το πιο εύκολο για έναν δάσκαλο είναι να εκτυπώσει-φωτοτυπήσει ένα μάτσο σελίδες και να τις δίνει στα παιδιά. Είναι αυτό λύση; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Για την ακρίβεια, από συζητήσεις μου με δασκάλους, είναι απόλυτα λογικό σε μικρές τάξεις να μην διορθώνεται η έκθεση. Γιατί ο στόχος δεν είναι να διορθωθούν 20 ορθογραφικά σε μία έκθεση μισής σελίδας, αλλά να μάθει το μικρό παιδί να εκφράζεται, να αναπτύσσει τις ιδέες του και να μην απογοητεύεται από τους περιορισμούς του στην ορθογραφία και τη γραμματική, που θα διορθωθούν ασφαλώς στην έκθεση του 13χρονου, αλλά όχι του 7χρονου. Είναι κάτι που έχω δει σαν νοοτροπία από διαφορετικούς δασκάλους μέχρι και Τετάρτη δημοτικού, και μου φάνηκε απόλυτα λογικό. 

Ναι, κλασικές διορθώσεις με το κόκκινο στιλό και  υπογραμμίσεις και τέτοια εννοείται ότι δεν έχουν νόημα κξαι μάλλον αρνητικά επηρεάζουν.  Αλλά μέσες άκρες καταλαβαίνεις αν ο δάσκαλος έχει διαβάσει την έκθεση, κάτι θα γράψει, έστω και ενθαρρυντικό. Αυτό εννοούσα. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το άγχος σου, είναι οι πρώτες τάξεις του δημοτικού και ακόμα δεν έχεις εμπειρία απο τις διαφορετικές μεθόδους διδασκαλίας που έχει ο κάθε δάσκαλος. Αρχικά να σου πω ότι αν είχα την υποψία ότι το παιδί μου είναι κάπου πίσω θα έπιανα τον δάσκαλο όχι όμως για να του κάνω παράπονα ότι δεν κάνει κάτι σωστά αλλά για να το επιβεβαιώσω. Δηλαδή θα τον ρώταγα αν πιστεύει ότι το παιδί μου έχει κάποια αδυναμία και αν χρειάζεται να το ενισχύσουμε. Καμία κριτική, καμία κατηγορία εξάλλου το πιθανότερο να μην φταίει ο δάσκαλος αλλά το παιδί μου. Πάντα αυτή την προσέγγιση είχα προς τους δασκάλους μας αν είχα κάποια αμφιβολία .

Τώρα, όσο αφορά την β δημοτικού, προσωπικά την θεωρώ πολύ σημαντική τάξη , έχει αρκετή γραμματική (χρόνους, ουσιαστικά, επίθετα, μετοχές)  και πολλά καινούρια στα μαθηματικά (προπαίδεια, διαίρεση). Μπράβο στον δάσκαλο σας που σας βάζει πολλές εκθέσεις, πολύ βασικό γιατί βλέπεις παιδιά στην έκτη και δεν ξέρουν να γράφουν μια έκθεση

Αν το παιδί κάνεις τις ασκήσεις που τους βάζει ο δάσκαλος χωρίς δυσκολία και τις κατανοεί νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.  

Προσωπικά είχαμε την τύχη να έχουμε μια εξαιρετική δασκάλα στην δευτέρα που τους έβαλε σε έναν καινούριο κόσμο μάθησης. Κάποιοι γονείς όμως δεν είχαν την ίδια άποψη επειδή το παιδί τους δε μπορούσε να ανταπεξέλθει στο σύστημα της δασκάλας και της κάνανε πολλά παράπονα. Αλλιώς κρίνω εγώ αλλιώς ο άλλος γονέας. Ποιο χατίρι να κάνει ο δάσκαλος;

Είναι καλό να είμαστε κοντά στον δάσκαλο αν έχουμε οποιαδήποτε απορία όχι να τον κρίνουμε αλλά για να συνεργαστούμε να λύσουμε το οποιαδήποτε πρόβλημα μπορεί να έχει το παιδί μας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας αγαπητές μου, 

 

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη αυτή κατάθεση απόψεων,  αν και οι περισσότερες μου προτείνετε,  ουσιαστικά, να μην κάνω αυτό που σκόπευα να κάνω.   

 

Θα κρατήσω την πρόταση της ΜΑΡΙΤΑ γιατί μου φαίνεται κ η σωστότερη και πιο κοντά στο "είναι" μου:  

πρίν από 59 λεπτά , ΜΑΡΙΤΑ είπε:

Δηλαδή θα τον ρώταγα αν πιστεύει ότι το παιδί μου έχει κάποια αδυναμία και αν χρειάζεται να το ενισχύσουμε.

 

19 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Έχει τύχει να διαφωνήσω με τους δικούς μου δασκάλους, διότι το παιδί μου είναι πολύ μικρό ακόμα. 

Δεν θα σου υποδείξω τι θα κάνεις προφανώς, απλά μην θεωρείς ότι κάτι είναι "λάθος σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα", γιατί μπορεί το λάθος να είναι τα δικά σου δεδομένα.

Macgyver, πριν πάνε τα παιδιά μου Δημόσιο Δημοτικό (γιατί πριν τα είχα σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό - νήπιο), εάν άκουγα μία μητέρα με τους δικούς μου προβληματισμούς, θα έλεγα "καλά με τι ασχολείται", τώρα όμως ......

Τονίζω τη διαφορά δημοσίου -ιδιωτικού, γιατί στο ιδιωτικό έχεις μεγαλύτερη άνεση να εκφράσεις κάποιο παράπονο. Επίσης όσον αφορά την 2η πρότασή σου που επισυνάπτω,  εννοείται ότι συμφωνώ. Το σωστό το δικό μου μπορεί να είναι λάθος για τον άλλο και το αντίστροφο. 

 

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και το επίπεδο δεν θα ανέβει με ένα μάθημα που προσφέρει το παραπάνω, αλλά με μάθημα που ανεβάζει πρώτα το μέσο όρο της τάξης για να μπορέι να κάνει και το κάτι παραπάνω αργότερα για να επωφεληθούν περισσότεροι μαθητές

Πολύ σωστό αυτό. 

 

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εσύ με ποιο κριτήριο θεωρείς ότι το παιδί σου δεν προχωράει;

Πέρσι, με τη δασκάλα που έδινε τις "πολυσυζητημένες"  και "παλιομοδίτικες" φωτοτυπίες, που τους είχε έναν μπούσουλα στην γραμματική, θεωρία κ ασκήσεις κ όλα αυτά που υποστηρίζω εγώ που, ξαναλέω, είμαι της παλιάς σχολής κ ενδεχομένως να είμαι κ λάθος, ο γιος μου μαζί με 2-3 άλλα παιδάκια ήταν στους "δυνατούς" της τάξης. Φέτος λοιπόν, με τον νέο αυτό τρόπο διδασκαλίας,  αυτοί οι "δυνατοί" έχουν πέσει στο μέτριο, διαπίστωση κ από τις άλλες μητέρες.

Κ δεν υπάρχουν άλλοι δυνατοί,  δλδ δεν υπάρχουν παιδιά που ανταποκρίνονται καλύτερα, σε σχέση με πέρσι, με το "νέο" αυτό σύστημα διδασκαλίας.  Ίσως τα παιδιά θα πρέπει να προσαρμοστούν στο νέο αυτό τρόπο διδασκαλίας προκειμένου να βελτιωθεί η απόδοσή τους. Αλλά πότε ? Φτάσαμε Γενάρη.  

 

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αλλιώς, αν θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα κακής διδασκαλίας, ας συζητήσουν όλες οι μαμάδες,

 

Πολύ φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται .... Δεν μπορώ όμως εννοείται (δλδ ντρέπομαι)  να εκφράσω ξεκάθαρα αυτήν την υποκειμενική άποψη, γι αυτό είπα να προτείνω συγκεκριμένα πράγματα. 

 

13 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

σε πρώτη φάση θα με απασχολούσε το αν το παιδί μου έχει αφομοιώσει τα όσα του έχουν διδαχθεί, με τον τρόπο που έχουν διδαχθεί.

Έχω διαπιστώσει κάποιες φορές ότι όντως, δεν τα κατανοεί όλα κ στην προσπάθειά μου να τον βοηθήσω διαπιστώνω ότι δεν τους έχει εξηγήσει το συγκεκριμένο κομμάτι. ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, το τονίζω.

 

13 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Υπάρχει η επιλογή του λογοτεχνικού βιβλίου, που πρέπει να ενταχθεί στην καθημερινότητα του παιδιού.

 Δεν παίζει αυτό - το ξεχνάμε :-D:-D:-D. Το προσπαθούμε όμως στις διακοπές, το καλοκαίρι,  κάνα τριήμερο κλπ. Προτιμά να παίζει τις ελεύθερες ώρες του.  

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι κ με προβληματίσατε αλλά και με ψιλο-ηρεμήσατε.  

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , annoulen είπε:

Πέρσι, με τη δασκάλα που έδινε τις "πολυσυζητημένες"  και "παλιομοδίτικες" φωτοτυπίες, που τους είχε έναν μπούσουλα στην γραμματική, θεωρία κ ασκήσεις κ όλα αυτά που υποστηρίζω εγώ που, ξαναλέω, είμαι της παλιάς σχολής κ ενδεχομένως να είμαι κ λάθος, ο γιος μου μαζί με 2-3 άλλα παιδάκια ήταν στους "δυνατούς" της τάξης. Φέτος λοιπόν, με τον νέο αυτό τρόπο διδασκαλίας,  αυτοί οι "δυνατοί" έχουν πέσει στο μέτριο, διαπίστωση κ από τις άλλες μητέρες.

Κ δεν υπάρχουν άλλοι δυνατοί,  δλδ δεν υπάρχουν παιδιά που ανταποκρίνονται καλύτερα, σε σχέση με πέρσι, με το "νέο" αυτό σύστημα διδασκαλίας.  Ίσως τα παιδιά θα πρέπει να προσαρμοστούν στο νέο αυτό τρόπο διδασκαλίας προκειμένου να βελτιωθεί η απόδοσή τους. Αλλά πότε ? Φτάσαμε Γενάρη.  

Οι απαιτήσεις που θα έχει το παιδί στο γλωσσικό επίπεδο σε βάθος χρόνου στο σχολείο (αλλά και στην υπόλοιπη ζωή του), δεν θα είναι η θεωρία της γραμματικής. (δεν ξέρω κιόλας την ύλη της Α΄ δημοτικού, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ για τι γραμματική μιλάμε σε αυτήν την τάξη που να θέλει τόση θεωρία). Η γραμματική δεν σε βοηθάει να βάλεις τις σκέψεις σου σε σειρά, να λυθεί το χέρι σου στο γράψιμο, να γράφεις με συνοχή, να μη φοβάσαι να κατανοήσεις ένα κείμενο, να μη φοβάσαι να διαβάσεις πρώτα απ' όλα ένα κέιμενο μεγαλύτερο των 5 προτάσεων. Αυτά είναι τα προβλήματα που βλέπουμε στο Γυμνάσιο και δεν ξέρουμε από πού να αρχίσουμε. Ειλικρινά αν πάρετε τα βιβλία του γυμνασίου, θα δείτε ότι έχουν μηδαμινή γραμματική και λίγο συντακτικό, αλλά και πάλι οι οδηγίες είναι να μην τα έχουμε σαν αυτοσκοπό. Παλιομοδίτικη δεν είναι βασικά η φωτοτυπία, είναι η στείρα γραμματική. ΜΙα καθαρά μηχανιστική διαδικασία στην οποία είναι λογικό ένα προπονημένο παιδί που κάνει επιμελώς όλες τις ασκήσεις να είναι "δυνατό". Δεν την υποτιμώ, αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός σκοπός του γλωσσικού μαθήματος. Η γραμματική είναι το μέσο. 

 

Σε τι ακριβώς έχουν πέσει στο μέτριο τα παιδιά; Και αυτό ποιος το κρίνει; Το είπε ο δάσκαλος; Νιώθουν τα παιδιά ότι δυσκολεύονται υπέρμετρα; Σε κάτι συγκεκριμένο ή γενικά; Υπάρχουν βαθμοί σε τεστ; Φαίνεται στις εκθέσεις; Επίσης, στα μαθηματικά τι γίνεται; Ή λόγω διαφορετικού αντικειμένου δεν μπορείς να κρίνεις; 

 

Ενημερωτκή συνάντηση στην αρχή της χρονιάς είχατε; Σας είπε τους στόχους του και τη  μέθοδό του, το πώς θα δουλέψει, τι θα περιμένει από τους μαθητές; Αυτό κανονικά πρέπει να γίνεται. Αν δεν έγινε όμως, είναι δικαίωμά σου σαν μητέρα να ρωτήσεις. Είναι μικρή τάξη, ο καθένας αναμένει κάποια ανησυχία τωνγονέων και  υψηλό βαθμό επίβλεψης, δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα παρεξήγησης, ούτε θα θεωρηθεί παρέμβαση. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...