Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρχές διαπαιδαγώγησης - σύντομη ιστορία


Recommended Posts

 

 

όσο για την έκφραση το καλύτερο παιδί του κόσμου, μπορεί να ισχύει για πάντα, ακόμα και στην αταξία μέσα.

 

πχ, "καλύτερο παιδί του κόσμου, μήπως αν μαζέψεις τα παιχνίδια σου θα μπορέσουμε να παίξουμε με τα σεντόνια/μαξιλαρια στον καναπέ"?

 

έτσι και αλλιώς είμαι σίγουρη ότι και για σένα, πάντα έτσι παραμένει, οπότε γιατί να δίνεις μια εικόνα που δεν ισχύει κιόλας :-)

 

μπορείς και να εξηγήσεις ότι οι περισσότερες μαμάδες λένε έτσι τα παιδιά τους (ή με άλλα ονόματα, βρες υποκοριστικά) γιατί τα αγαπάνε τόσο πολύ.

Αν δηλαδή θες να εξηγήσεις τι σημαίνει η έκφραση, για να καταλάβει πως την εννοείς θα είναι καλό να το αιτιολογήσεις έτσι.

 

Γιατί προφανώς έτσι την εννοείς (ότι για σένα είναι μονάκριβος κτλ κτλ) αλλά δεν το εννοείς με την έννοια ότι είναι καλύτερος απο άλλα παιδιά. Η έννοια καλύτερος για σένα είναι το πόσο πολύ τον αγαπάς και ότι για σένα είναι το καλύτερο παιδί του κόσμου.

 

Ε όσο μεγαλώνει θα ήταν καλό να χρησιμοποιείς την έκφραση και σε άλλα πραγματα και καταστασεις για να αποκτά λιγότερη σημασία, /βαθμολογία. Κάνε πλάκα με κάποια φίλη σου και να λέτε καθε μια το παιδί της έτσι, για να φανεί αστείο και να αισθανθεί το πώς εννοείς αυτή την έκφραση.

 

Σε ευχαριστω παρα πολύ!

 

καταρχήν να επισημανω οτι δεν του το λεω προσωπικα του γιου μου.. το εκανα να εννοηθει οτι ανηκει στο συνολο με τα καλυτερα παιδια του κοσμου.. πχ χθες το βραδυ ειμασταν σε ενα φιλικο σπιτι που εχουν ενα παιδακι κοντα στην ηλικια του και παιζανε.. οπου το δωματιο σε μια φαση ειχε γινει σαν να επεσε βομβα!! πριν φυγουμε πηγα στο δωματιο και εκανα ακριβως αυτο που ειπατε.. αλλα εβαλα και το αλλο παιδακι μεσα.. δηλ. τους ειπα..."εσεις, τα καλυτερα παιδακια του κοσμου, θα με βοηθησετε να μαζεψουμε τα παιχνιδια?.." και τοτε τρεξανε και οι δυο και σε χρονο μηδεν το δωματιο συγυριστηκε!!!! και φυσικα εγω τους ελεγα κατα την διαρκεια που συγυριζαν.. μα τι καλα παιδιακια εχουμε! κτλ κτλ...

 

παντως σε ευχαριστω, πολυ ωραια αυτα που μου ειπατε και τωρα ειδα το θεμα και απο αλλη γωνια!!

FI3Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...