Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετος ή καισαρική?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! 

 

Οποίες έχετε γεννήσει καταρχήν συγχαρητήρια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : είμαι 38 εβδομάδων κια 5 ημερών έγκυος και ζω στο εξωτερικό. Εδώ πέρα υποστηρίζουν πάρα πολύ τον φυσιολογικό τοκετό (εφόσον η εγκυμοσύνη και όλα πάνε καλά). Προτού αποφασίσω να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό, είχα επαφή με την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα, αλλά τελικά λόγω δουλειάς κλπ αποφασίσαμε να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό. Επειδή όμως το καλοκαίρι ήμουν Ελλάδα, όπου είχα συναντήσει τον γυναικολόγο μου, μου πρότεινε ο ίδιος να γεννήσω φυσιολογικά, καθώς έτσι βγαίνει "πιο ώριμα" το μωρό.

Σήμερα μίλησα με έναν γενικό ιατρό στην Ελλάδα, για να τον ρωτήσω για την πίεση στα μάτια καθώς έβλεπα κάπως θολά. Εκείνος είπε ότι γενικά η καισαρική είναι καλύτερη διότι μετά δεν έχεις ακράτειες και επίσης δεν χρειάζεται να σε κόψουν από κάτω κλπ. 

 

Έχει καμια σας εμπειρία?? Ενώ είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα του φυσιολογικού τοκετού, τώρα έχω αγχωθεί και δεν ξέρω.... 

 

Επίσης κάτι άλλο που έπαθα σήμερα και φοβήθηκα , είναι ότι σήμερα έβλεπα αστέρια με χρώματα και θολά! Για κανένα μισάωρο... Έχει συμβεί σε καμία σας?? 

 

Είναι τελευταίες μέρες και έχω πραγματικά πανικοβληθει!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. 

Για την πίεση στα μάτια δεν γνωρίζω,  ακούγεται λογικό να είναι καλύτερη η καισαρική. Για όλους τους άλλους λόγους ούτε καν... αν όλα είναι καλά, δεν είναι καθόλου καλύτερη. Και δεν το λέω ως φανατική του φυσιολογικού, έχω δύο καισαρικές... αλλά τι θα πει δεν σε κόβουν από κάτω;; Δηλαδή είναι καλύτερο που σου κόβουν την κοιλιά;; Χειρουργείο είναι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και συνήθως ο πόνος μετά είναι περισσότερος και κρατάει για καιρό. 

Τέλος, νομίζω ότι θα προτιμούσα να ακούσω από τον γιατρό τί είναι καλύτερο για το παιδί, παρά «διάλεξε τη λύση που δεν σε κόβουν». 

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα, οποιοσδηποτε γιατρος σου πει οτι η καισαρικη χωρις σοβαρες ενδειξεις ειναι προτιμοτερη απο τον φυσιολογικο προφανως ειναι ανηθικος και πρεπει να του αφαιρεθει το διπλωμα. Οι αιτιολογιες περι ακρατειας και περινεοτομης ειναι οι συχνες δικαιολογικες των υπερμαχων της καισαρικης και δεν ειναι σε καμια περιπτωση σημαντικοτερες απο τα οφελη ενος φυσιολογικου τοκετου. Καθε σοβαρος επιστημονας μαιευτηρας γνωριζει οτι ο φυσιολογικος τοκετος ειναι ο ιδανικοτερος τροπος τοκετου για την μητερα και το μωρο και δεν συγκρινονται με ενα χειρουργειο που πρεπει να εχει σκοπο να σωσει την ζωη ενος απο τους δυο σε καποια παθολογικη κατασταση.

Αν αναζητησεις θα βρεις κι αλλα παρομοια θεματα που εχουν ανοιχτει.

 

Μπορεις να δεις και εδω που εχει ξανασυζητηθει το θεμα

 

 
Link to comment
Share on other sites

Για την πίεση στα μάτια κανείς εξεταση αργα, προς το τελος της εγκυμοσυνης. Παλιότερα η υψηλή μυωπία ηταν εξαρχης ενδειξη καισαρικής. Τωρα οι οφθαλμίατροι λενε μεν οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλος κινδυνος, αλλα δεν παιρνουν κ την ευθυνη ολοι να εγγυηθούν οτι δεν θα υπαρξει κανενα θεμα, κι ετσι καταλήγεις συνηθως στην καισαρικη. Εγω την εκανα λογω οικογενειακού ιστορικού με επιβάρυνση σε οφθαλμολογικά θέματα. Ειναι επεμβαση, δεν υπαρχει λογος να την αποζητάς αν δεν ειναι αναγκαια για ιατρικούς λογους. Πολλα φαρμακα μετα, αφαγια την πρωτη μερα, τις πρωτες ωρες δεν αυτοεξυπηρετείσαι, πρεπει καποιος να σου δινει το μωρο, πονάς οταν πας να αναςηκωθεις, υπαρχει μια δυσκολια. οχι ανυπέρβλητη αλλα περιττή για να γινει άσκοπα. 

 

Στο εξωτερικο αν δεν συντρέχει οντως σοβαρο θεμα με τα ματια, θα κανουν τα παντα για να γεννησεις φυσιολογικα. 

Link to comment
Share on other sites

Για τα μάτια κάνεις βυθομετρηση ή βυθοσκοπηση, κάπως έτσι λέγεται δεν θυμάμαι, αλλά έκανα στην εγκυμοσύνη και ο οφθαλμιατρος μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και γεννησα φυσιολογικά. Η αλήθεια είναι ότι από μικρή έλεγα ότι ήθελα να γεννήσω με καισαρική καθώς φοβόμουν να με σκισουν από κάτω και έλεγα ότι προτιμώ τα ραμματα στην κοιλια παρά από κάτω... Όταν έμεινα έγκυος άρχισα να σκέφτομαι τον φυσιολογικό τοκετό μιας και είναι καλύτερος για το παιδί αλλά ταυτόχρονα προσπαθούσα να βρω μια καλή δικαιολογία για καισαρική... Τι εξέταση στα μάτια έκανα, τι για ερπη γεννητικων οργάνων που είχα εμφανίσει παλαιότερα αλλά και στα δύο οι γιατροί μου είπαν δεν χρειάζεται, οπότε αποφάσισα τον φυσιολογικό τοκετό. Η αλήθεια είναι ότι η δική μου εμπειρία τοκετού δεν ήταν και η καλύτερη καθώς το παιδί κόλλησε και κινδυνεψε, οπότε μου έκαναν πολλά ραμματα με αποτέλεσμα για αρκετές εβδομάδες να μην μπορώ να καθισω, να μη μπορώ να αυτοεξυπηρετηθω, πολύ χειρότερα από το να είχα κάνει καισαρική. Η διπλανή κοπέλα στο δωμάτιο που είχε κάνει καισαρική μπορούσε να σηκωθεί από την πρώτη μέρα δειλά δειλά κι εγώ δυσκολευομουν και πονουσα πολύ περισσότερο. Δεν λέω ότι αυτό που έπαθα είναι σύνηθες, ούτε σου προτείνω την καισαρική αλλά όσον αφορά τα μάτια καλό είναι να κάνεις άμεσα την εξέταση καθώς από στιγμή σε στιγμή μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός μιας και είσαι 38 και 5. Εγώ 38 και 6 γεννησα!!! Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι! Με έναν πόνο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που έχω ιστορικό ρωγμής στον αμφιβληστροειδή, ο οφθαλμίατρος χωρίς να βρεί κάτι άλλο συγκεκριμένο εκτός της παλαιάς ρωγμής, μου έγραψε σύσταση να αποφευχθεί εργωδης τοκετός. Δηλ να μην πιεστώ υπερβολικά. Επειδή όμως αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν και συνήθως η πρώτη γέννα δεν είναι εύκολη, έκανα προγραμματισμένη καισαρική στις 38+5 μέρες, όλα καλά πήγαν. Κι εγώ προτιμούσα φυσιολογικά και δεν είχα καμία άλλη αντένδειξη, το παιδί ήταν σε σωστή θέση κλπ, αλλά προτίμησα να μη ρισκάρω τα ματάκια μου ! Αστεράκια λάμψεις ή σαν αστραπές κλπ ίσως να είναι ένδειξη κάποιας ρωγμής να ξαναπας άμεσα στον οφθαλμίατρο να σε δει, ίσως άλλαξε κάτι. Από εκεί και πέρα ό,τι συστήνουν γυναικολόγος σε συνεργασία με τον οφθαλμίατρο.  Με το καλό σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! 

 

Οποίες έχετε γεννήσει καταρχήν συγχαρητήρια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : είμαι 38 εβδομάδων κια 5 ημερών έγκυος και ζω στο εξωτερικό. Εδώ πέρα υποστηρίζουν πάρα πολύ τον φυσιολογικό τοκετό (εφόσον η εγκυμοσύνη και όλα πάνε καλά). Προτού αποφασίσω να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό, είχα επαφή με την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα, αλλά τελικά λόγω δουλειάς κλπ αποφασίσαμε να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό. Επειδή όμως το καλοκαίρι ήμουν Ελλάδα, όπου είχα συναντήσει τον γυναικολόγο μου, μου πρότεινε ο ίδιος να γεννήσω φυσιολογικά, καθώς έτσι βγαίνει "πιο ώριμα" το μωρό.

Σήμερα μίλησα με έναν γενικό ιατρό στην Ελλάδα, για να τον ρωτήσω για την πίεση στα μάτια καθώς έβλεπα κάπως θολά. Εκείνος είπε ότι γενικά η καισαρική είναι καλύτερη διότι μετά δεν έχεις ακράτειες και επίσης δεν χρειάζεται να σε κόψουν από κάτω κλπ. 

 

Έχει καμια σας εμπειρία?? Ενώ είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα του φυσιολογικού τοκετού, τώρα έχω αγχωθεί και δεν ξέρω.... 

 

Επίσης κάτι άλλο που έπαθα σήμερα και φοβήθηκα , είναι ότι σήμερα έβλεπα αστέρια με χρώματα και θολά! Για κανένα μισάωρο... Έχει συμβεί σε καμία σας?? 

 

Είναι τελευταίες μέρες και έχω πραγματικά πανικοβληθει!! 

 

Είσαι στο τέλος της εγκυμοσύνης σου οπότε πρέπει να δεις άμεσα το θέμα με τα μάτια σου. Λόγω της πίεσης που ασκείται στον φυσιολογικό τοκετό, αν έχεις ιστορικό με τα μάτια μπορεί να πάθεις αποκόλληση αμφιβληστροειδούς. Η θολή όραση, απότομες λάμψεις, είναι ενδείξεις, μη το αφήσεις.

Κατά τα άλλα, χίλιες γνώμες να πάρεις, χίλια πράγματα θα ακούσεις.

Ο φυσιολογικός τοκετός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να γεννήσεις και για εσένα και για το μωρό.

Αν σε φοβίζει ο ενδεχόμενος πόνος, κανένα είδος τοκετού δε θα σου εξασφαλίσει ότι δε θα πονέσεις. Κάποιες γυναίκες πονάνε, κάποιες όχι, είτε με ράμματα στη κοιλιά, είτε στον κόλπο. Κάποιες αισθάνονται πιο ήρεμες με καισαρική, κάποιες της τρομοκρατεί η ιδέα του χειρουργείου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν υπάρχει σαφής ένδειξη για το αντίθετο, θα έπρεπε όλοι οι τοκετοί να είναι φυσιολογικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας....  Θα πάω σήμερα να κάνω την εξέταση στα μάτια... Και θα δούμε τι θα μου πουν....

Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι γιατροί μέχρι στιγμής μου έχουν πει για φυσιολογικό τοκετό, διότι όλα πάνε μια χαρά. Εγώ πάντα ήθελα την καισαρική λόγω φόβου και μόνο, αλλά έχετε δίκιο, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θα ακούσω τον γυναικολόγο μου. 

 

Κάτι άλλο που θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι το εξής : χθες το βράδυ είχα μια δυσκολία να θυμηθώ πράγματα και ονόματα. Γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη μάλλον λόγω ορμονών μου είχαν πει και είχα διαβάσει, ξεχνουσα μικρό πράγματα όπως πχ αν πήρα τις βιταμίνες μου, τι έφαγα χθες και τέτοια. Αλλά σε τόσο έντονο βαθμό όπως χθες δεν το είχα ξανά πάθει και σοκαρίστηκα. Ήταν και το θέμα με τα μάτια μου και ήρθε και έδεσε όλος ο πανικός! Μου μπήκαν και ιδέες ότι μήπως έχω τίποτα τελείως κακό στο κεφάλι μου (τύπου όγκος) και δεν θα μπορέσω να μεγαλώσω το αγγελούδι μου κλπ.....

Κυρίως επειδή η γιαγιά μου είχε πάθει τέτοιο πράγμα, το οποίο όμως είχαν πει ότι δεν είναι κληρονομικό.. Και ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει να μην ανησυχώ για αυτό το θέμα... Συγνώμη που σας πρήζω με τα "παλαβά" μου, αλλά έχω πανικοβληθει τις τελευταίες μέρες ίσως γιατί θέλω να πάνε όλα καλά με το μωράκι μας.... Ίσως να είναι και ορμόνες μου, δεν ξέρω.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ μέχρι χθες μαζί με τον γιατρό μου λεγαμαι για φυσιολογικό τοκετό αλλά σήμερα η μικρή μας , μας την έφερε.

Είμαι στην 33 εβδομάδα και 1 ημέρα το μωράκι το είδαμε σήμερα και δεν έχει γυρίσει ακόμα ( δυστυχώς) και προγραμματίσαμε καισαρική για 11 Φεβρουαρίου ( θα γεννούσαν φυσιολογικά 26 Φεβρουαρίου) .

Ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά εδώ που τα λέμε γιατί είναι πιο εύκολες η μετέπειτα γέννες και καλό είναι η πρώτη να είναι φυσιολογική εφόσον δεν υπάρχει θέμα , αλλά να που μας έκατσε το αντίθετο και είμαι απροετοίμαστη ψυχολογικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ μέχρι χθες μαζί με τον γιατρό μου λεγαμαι για φυσιολογικό τοκετό αλλά σήμερα η μικρή μας , μας την έφερε.

Είμαι στην 33 εβδομάδα και 1 ημέρα το μωράκι το είδαμε σήμερα και δεν έχει γυρίσει ακόμα ( δυστυχώς) και προγραμματίσαμε καισαρική για 11 Φεβρουαρίου ( θα γεννούσαν φυσιολογικά 26 Φεβρουαρίου) .

Ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά εδώ που τα λέμε γιατί είναι πιο εύκολες η μετέπειτα γέννες και καλό είναι η πρώτη να είναι φυσιολογική εφόσον δεν υπάρχει θέμα , αλλά να που μας έκατσε το αντίθετο και είμαι απροετοίμαστη ψυχολογικά. 

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να γυρίσει. Στις 11 Φεβρουαρίου θα είσαι στην 37η εβδομάδα, δηλαδή οριακά τελειόμηνη. Εάν δεν υπάρχει άλλη ένδειξη και εκτός απροόπτου, έχεις μπροστά σου 7-9 εβδομάδες κύησης ακόμα, μέσα στις οποίες το μωρό είναι εξαιρετικά πιθανό να γυρίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Pegodou έχεις ένα μικρό περιθώριο να αλλάξει θέση. Περπάτα πολύ. Υπάρχουν ασκήσεις θέσης σώματος και υπάρχει και η ομοιοπαθητική προσέγγιση (ψάξε για μόξα) αν σε ενδιαφέρει. Υπάρχει και ο εξωτερικός μετασχηματισμός αλλά λίγοι γιατροί γνωρίζουν να το κάνουν και ενδείκνυται σε δεύτερο + τοκετό που έχουν χαλαρώσει οι σύνδεσμοι. Η δική μου πάντως έτσι έμεινε (καθισμένη σα Βούδας) και γι'αυτό και γέννησα με καισαρική, να σε ενθαρρύνω, δεν είχα κανένα πόνο και η μετεγχειρητική μου αποκατάσταση ήταν άμεση και ανώδυνη. Σαφώς και το ιδανικό θα ήταν ένας φυσιολογικός τοκετός, αλλά με ισχιακό μωρό δεν θέλεις να το διακινδυνεύσεις. Το μόνο που θα προσπαθούσα είναι να "τραβήξω" λιγάκι την προγραμματισμένη ημερομηνία, έστω στις 38 εβδομάδες. Οι τελευταίες εβδομάδες είναι σημαντικές για το αναπνευστικό σύστημα του μωρού, όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο. Απλά με τα ισχιακά μωρά δεν μπορείς να περιμένεις και πολύ γιατί δεν θέλεις να ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός και να πρέπει να πας σε έκτακτη καισαρική.

Ξαναλέω όμως, έχεις ακόμα ένα περιθώριο. Ξεκίνα να κόβεις χιλιόμετρα και με το καλό! :-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Deena είπε:

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να γυρίσει. Στις 11 Φεβρουαρίου θα είσαι στην 37η εβδομάδα, δηλαδή οριακά τελειόμηνη. Εάν δεν υπάρχει άλλη ένδειξη και εκτός απροόπτου, έχεις μπροστά σου 7-9 εβδομάδες κύησης ακόμα, μέσα στις οποίες το μωρό είναι εξαιρετικά πιθανό να γυρίσει.

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου , ο γιατρός μου όμως μου είπε πως όλα είναι καλά και ο λόγο που προληπτικά προγραμματίζουμε καισαρικη είναι ότι δεν γύρισε αλλά θα το ξανά δούμε το μωρό στην 35 εβδομάδα οπότε θα ξέρουμε λέει  , γιατί η καισαρικές προγραμματιζοντε 2 εβδομάδες πριν τον φυσιολογικό. 

πρίν από 9 λεπτά , vtgian είπε:

@Pegodou έχεις ένα μικρό περιθώριο να αλλάξει θέση. Περπάτα πολύ. Υπάρχουν ασκήσεις θέσης σώματος και υπάρχει και η ομοιοπαθητική προσέγγιση (ψάξε για μόξα) αν σε ενδιαφέρει. Υπάρχει και ο εξωτερικός μετασχηματισμός αλλά λίγοι γιατροί γνωρίζουν να το κάνουν και ενδείκνυται σε δεύτερο + τοκετό που έχουν χαλαρώσει οι σύνδεσμοι. Η δική μου πάντως έτσι έμεινε (καθισμένη σα Βούδας) και γι'αυτό και γέννησα με καισαρική, να σε ενθαρρύνω, δεν είχα κανένα πόνο και η μετεγχειρητική μου αποκατάσταση ήταν άμεση και ανώδυνη. Σαφώς και το ιδανικό θα ήταν ένας φυσιολογικός τοκετός, αλλά με ισχιακό μωρό δεν θέλεις να το διακινδυνεύσεις. Το μόνο που θα προσπαθούσα είναι να "τραβήξω" λιγάκι την προγραμματισμένη ημερομηνία, έστω στις 38 εβδομάδες. Οι τελευταίες εβδομάδες είναι σημαντικές για το αναπνευστικό σύστημα του μωρού, όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο. Απλά με τα ισχιακά μωρά δεν μπορείς να περιμένεις και πολύ γιατί δεν θέλεις να ξεκινήσει ο φυσιολογικός τοκετός και να πρέπει να πας σε έκτακτη καισαρική.

Ξαναλέω όμως, έχεις ακόμα ένα περιθώριο. Ξεκίνα να κόβεις χιλιόμετρα και με το καλό! :-D

Αχ τι ωραία που τα λες, θα ψάξω γι'αυτό που μου είπες και σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Εδώ η δική μας στην Θράκη δυστυχώς η ευτυχώς δεν γνωρίζουν η απλά δεν παίρνουν τέτοια ευθύνη να στο γυρίσουν το μωράκι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ μέχρι χθες μαζί με τον γιατρό μου λεγαμαι για φυσιολογικό τοκετό αλλά σήμερα η μικρή μας , μας την έφερε.

Είμαι στην 33 εβδομάδα και 1 ημέρα το μωράκι το είδαμε σήμερα και δεν έχει γυρίσει ακόμα ( δυστυχώς) και προγραμματίσαμε καισαρική για 11 Φεβρουαρίου ( θα γεννούσαν φυσιολογικά 26 Φεβρουαρίου) .

Ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά εδώ που τα λέμε γιατί είναι πιο εύκολες η μετέπειτα γέννες και καλό είναι η πρώτη να είναι φυσιολογική εφόσον δεν υπάρχει θέμα , αλλά να που μας έκατσε το αντίθετο και είμαι απροετοίμαστη ψυχολογικά. 

Θα συμφωνησω με τις προηγουμενες παραθεσεις οτι το μωρο μπορει ακομη και τωρα να γυρισει. Αν διαβασεις στο φορουμ  θεματα που αφορουν την ισχιακη προβολη θα δεις οτι υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που το μωρο γυρισε σε κεφαλικη προβολη τις τελευταιες εβδομαδες. Προσωπικα, εχω μια γνωστη, ηταν πρωτοτοκη και το μωρο ηταν σε κεφαλικη, γυρισε ισχιακο την 37η εβδομαδα και ξαναγυρισε σε κεφαλικη την 38+5.

 

Υπαρχουν ασκησεις που μπορεις να κανεις. Αυτη με τα μεγαλυτερα αποτελεσματα ειναι να καθεσαι στα τεσσερα και να κυρτωνεις την πλατη σαν θυμωμενη γατα, αρκετες φορες μεσα στη μερα. Επισης, μπορεις να κατσεις στα τεσσερα με τα ποδια ψηλοτερα απο το υπολοιπο σωμα (πχ να στηριξεις τα γονατα σου στον καναπε). Αν πατησεις στο youtube "Ηοw to turn breech baby" θα δεις διαφορες τεχνικες.

 

37η εβδομαδα ειναι νωρις να γινει καισαρικη. Εγω θα επαιρνα και δευτερη γνωμη, μπορει καποιος αλλος γιατρος να το "τραβηξει" λιγο παραπανω για να παρει το παιδι τον χρονο του, μιας που συνηθως οι πρωτοτοκες περνανε και την 40η εβδομαδα (αν τις αφησεις), οποτε λιγο απιθανο να ξεκινησει ο τοκετος πριν την 39η.

 

@Gummy Bear εχω μηνυμα σε αποκρυψη. Εφ'οσον εχεις θεμα με θολουρες κλπ μπορεις να παρεις κι αλλη αποψη για να εισαι σιγουρη για την επιλογη σου.

 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! 

 

Οποίες έχετε γεννήσει καταρχήν συγχαρητήρια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : είμαι 38 εβδομάδων κια 5 ημερών έγκυος και ζω στο εξωτερικό. Εδώ πέρα υποστηρίζουν πάρα πολύ τον φυσιολογικό τοκετό (εφόσον η εγκυμοσύνη και όλα πάνε καλά). Προτού αποφασίσω να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό, είχα επαφή με την γυναικολόγο μου στην Ελλάδα, αλλά τελικά λόγω δουλειάς κλπ αποφασίσαμε να γεννήσω εδώ στο εξωτερικό. Επειδή όμως το καλοκαίρι ήμουν Ελλάδα, όπου είχα συναντήσει τον γυναικολόγο μου, μου πρότεινε ο ίδιος να γεννήσω φυσιολογικά, καθώς έτσι βγαίνει "πιο ώριμα" το μωρό.

Σήμερα μίλησα με έναν γενικό ιατρό στην Ελλάδα, για να τον ρωτήσω για την πίεση στα μάτια καθώς έβλεπα κάπως θολά. Εκείνος είπε ότι γενικά η καισαρική είναι καλύτερη διότι μετά δεν έχεις ακράτειες και επίσης δεν χρειάζεται να σε κόψουν από κάτω κλπ. 

 

Έχει καμια σας εμπειρία?? Ενώ είχα συμφιλιωθεί με την ιδέα του φυσιολογικού τοκετού, τώρα έχω αγχωθεί και δεν ξέρω.... 

 

Επίσης κάτι άλλο που έπαθα σήμερα και φοβήθηκα , είναι ότι σήμερα έβλεπα αστέρια με χρώματα και θολά! Για κανένα μισάωρο... Έχει συμβεί σε καμία σας?? 

 

Είναι τελευταίες μέρες και έχω πραγματικά πανικοβληθει!! 

Καλησπέρα κορίτσι! Οσον αφορα το οφθαλμολογικο κομματι δε μπορω να σ πω γτ δε γνωρίζω..όσον αφορα όμως φυσιολογικό τοκετό η καισαρική είναι μια απόφαση που θα πρεπει να πάρεις εσύ..η καθε περίπτωση είναι διαφορετική, απλα απο τη δική μ εμπειρία θα σ πω οτι παρόλο που ήτ πρωτη γέννα με ενα σχετικα μεγαλο μωρο το οποίο μέχρι τελευταία στιγμη δεν είχε πάρει θέση γέννησα μέσα σε 4 ώρες χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα! Δε πρόλαβαν να το καταλάβω οτι γεννησα!! Αλλες κοπέλες παλι που ήταν εκεί πριν απο μένα γέννησαν μετα απο 10 ώρες..είναι ανάλογα τη περίπτωση, το παν είναι να νιώθεις εσύ καλά κ όμορφα όταν θα γεννήσεις γτ είναι κάτι που θα το θυμάσαι για παντα!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Θα συμφωνησω με τις προηγουμενες παραθεσεις οτι το μωρο μπορει ακομη και τωρα να γυρισει. Αν διαβασεις στο φορουμ  θεματα που αφορουν την ισχιακη προβολη θα δεις οτι υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που το μωρο γυρισε σε κεφαλικη προβολη τις τελευταιες εβδομαδες. Προσωπικα, εχω μια γνωστη, ηταν πρωτοτοκη και το μωρο ηταν σε κεφαλικη, γυρισε ισχιακο την 37η εβδομαδα και ξαναγυρισε σε κεφαλικη την 38+5.

 

Υπαρχουν ασκησεις που μπορεις να κανεις. Αυτη με τα μεγαλυτερα αποτελεσματα ειναι να καθεσαι στα τεσσερα και να κυρτωνεις την πλατη σαν θυμωμενη γατα, αρκετες φορες μεσα στη μερα. Επισης, μπορεις να κατσεις στα τεσσερα με τα ποδια ψηλοτερα απο το υπολοιπο σωμα (πχ να στηριξεις τα γονατα σου στον καναπε). Αν πατησεις στο youtube "Ηοw to turn breech baby" θα δεις διαφορες τεχνικες.

 

37η εβδομαδα ειναι νωρις να γινει καισαρικη. Εγω θα επαιρνα και δευτερη γνωμη, μπορει καποιος αλλος γιατρος να το "τραβηξει" λιγο παραπανω για να παρει το παιδι τον χρονο του, μιας που συνηθως οι πρωτοτοκες περνανε και την 40η εβδομαδα (αν τις αφησεις), οποτε λιγο απιθανο να ξεκινησει ο τοκετος πριν την 39η.

 

@Gummy Bear εχω μηνυμα σε αποκρυψη. Εφ'οσον εχεις θεμα με θολουρες κλπ μπορεις να παρεις κι αλλη αποψη για να εισαι σιγουρη για την επιλογη σου.

 

 

@Sentir natueza πώς βλέπω το μήνυμα σε απόκρυψη? 

 

edit admin "γειά σας δείτε εδώ  τα μηνύματα σε απόκρυψη εμφανίζονται μερικές φορές καθυστερημένα επειδή γίνεται κάποιος έλεγχος στους συνδέσμους ή στο κείμενο. 

Να η δημοσίευση που δεν φαινόταν πριν."

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Aρχικα, οποιοσδηποτε γιατρος σου πει οτι η καισαρικη χωρις σοβαρες ενδειξεις ειναι προτιμοτερη απο τον φυσιολογικο προφανως ειναι ανηθικος και πρεπει να του αφαιρεθει το διπλωμα. Οι αιτιολογιες περι ακρατειας και περινεοτομης ειναι οι συχνες δικαιολογικες των υπερμαχων της καισαρικης και δεν ειναι σε καμια περιπτωση σημαντικοτερες απο τα οφελη ενος φυσιολογικου τοκετου. Καθε σοβαρος επιστημονας μαιευτηρας γνωριζει οτι ο φυσιολογικος τοκετος ειναι ο ιδανικοτερος τροπος τοκετου για την μητερα και το μωρο και δεν συγκρινονται με ενα χειρουργειο που πρεπει να εχει σκοπο να σωσει την ζωη ενος απο τους δυο σε καποια παθολογικη κατασταση.

Αν αναζητησεις θα βρεις κι αλλα παρομοια θεματα που εχουν ανοιχτει.

 

Μπορεις να δεις και εδω που εχει ξανασυζητηθει το θεμα

 

. Sentir natureza συμφωνώ απόλυτα!! Έκατσα και σκέφτηκα σήμερα τα εξής :

Ότι πρώτον όλες οι έγκυες θα πρέπει να ακούμε τον γυναικολόγο μας και μόνο καθώς αυτός είναι που μας παρακολουθεί και έχει όλο το ιστορικό μας, και όχι ο κάθε άλλος πχ παθολόγος να εκφράζει χωρίς να γνωρίζει την κατάσταση, απλά μια γνώμη τύπου κάνε ή μην κάνεις καισαρική. Δεύτερον, η εγκυμοσύνη είναι μια πολύ ιερή και ιδιαίτερη περίοδος για μια γυναίκα, ναι μεν με πολλά ευχάριστα, αλλά και με ανησυχίες και φόβους. Οπότε πως ο κάθε γιατρός χωρίς να γνωρίζει το ιστορικό, πανικό βάλλει λίγες μέρες πριν τον τοκετό μια έγκυο???!! Δεν φτάνει η αγωνία της που έχει???!! 

 

Τώρα όσον αφορά τα μάτια, όλα καλά ευτυχώς! Δεν έχω πίεση στα μάτια,ουτε και κάτι άλλο που απαγορεύει τον φυσιολογικό τοκετό. Ο οφθαλμίατρος είπε ότι συμβαίνει στις εγκύους να υπάρχει μια προσωρινή "δυσλειτουργια" προς το τέλος της εγκυμοσύνης λόγω ορμονών κλπ.. Και ότι καλώς το έψαξα γιατί μπορεί να ανέβει η πίεση στα μάτια, άσχετα από την πίεση του σώματος.

Η συμβουλή μου σε όλες είναι, να ακούτε το σώμα σας και καλό είναι να κάνουμε προληπτικές εξετάσεις και επίσης να ακούμε τον γυναικολόγο μας και όχι τι λέει ο κάθε γιατρός δεξιά και αριστερά, τύπου κάνε μια καισαρική μωρέ να είσαι ήσυχη, αλλιώς θα έχεις ακρατειες κλπ! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Για τα μάτια κάνεις βυθομετρηση ή βυθοσκοπηση, κάπως έτσι λέγεται δεν θυμάμαι, αλλά έκανα στην εγκυμοσύνη και ο οφθαλμιατρος μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και γεννησα φυσιολογικά. Η αλήθεια είναι ότι από μικρή έλεγα ότι ήθελα να γεννήσω με καισαρική καθώς φοβόμουν να με σκισουν από κάτω και έλεγα ότι προτιμώ τα ραμματα στην κοιλια παρά από κάτω... Όταν έμεινα έγκυος άρχισα να σκέφτομαι τον φυσιολογικό τοκετό μιας και είναι καλύτερος για το παιδί αλλά ταυτόχρονα προσπαθούσα να βρω μια καλή δικαιολογία για καισαρική... Τι εξέταση στα μάτια έκανα, τι για ερπη γεννητικων οργάνων που είχα εμφανίσει παλαιότερα αλλά και στα δύο οι γιατροί μου είπαν δεν χρειάζεται, οπότε αποφάσισα τον φυσιολογικό τοκετό. Η αλήθεια είναι ότι η δική μου εμπειρία τοκετού δεν ήταν και η καλύτερη καθώς το παιδί κόλλησε και κινδυνεψε, οπότε μου έκαναν πολλά ραμματα με αποτέλεσμα για αρκετές εβδομάδες να μην μπορώ να καθισω, να μη μπορώ να αυτοεξυπηρετηθω, πολύ χειρότερα από το να είχα κάνει καισαρική. Η διπλανή κοπέλα στο δωμάτιο που είχε κάνει καισαρική μπορούσε να σηκωθεί από την πρώτη μέρα δειλά δειλά κι εγώ δυσκολευομουν και πονουσα πολύ περισσότερο. Δεν λέω ότι αυτό που έπαθα είναι σύνηθες, ούτε σου προτείνω την καισαρική αλλά όσον αφορά τα μάτια καλό είναι να κάνεις άμεσα την εξέταση καθώς από στιγμή σε στιγμή μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός μιας και είσαι 38 και 5. Εγώ 38 και 6 γεννησα!!! Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι! Με έναν πόνο! 

Σε ευχαριστώ πολύ MagdaP!!

Ευτυχώς όλα καλά με τα μάτια!! Ούτε πίεση ούτε τίποτα! Συμβαίνει καμιά φορά μια μικρή δυσλειτουργια στις εγκύους μου είπε ο οφθαλμίατρος. Κάτι σαν "ημικρανία" ματιών, αλλά χωρίς πόνο... Όπως είπα και πιο πάνω, είναι σημαντικό να κάνουμε τις απαραίτητες προληπτικές εξετάσεις πάντα με την καθοδήγηση του γυναικολόγου μας...

Φυσικά η κάθε εγκυμοσύνη και γέννα είναι διαφορετική, γιατί δεν ξέρεις αν και τι απρόοπτο θα σου τύχει... 

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 10:04 ΜΜ, irin είπε:

Καλησπέρα. 

Για την πίεση στα μάτια δεν γνωρίζω,  ακούγεται λογικό να είναι καλύτερη η καισαρική. Για όλους τους άλλους λόγους ούτε καν... αν όλα είναι καλά, δεν είναι καθόλου καλύτερη. Και δεν το λέω ως φανατική του φυσιολογικού, έχω δύο καισαρικές... αλλά τι θα πει δεν σε κόβουν από κάτω;; Δηλαδή είναι καλύτερο που σου κόβουν την κοιλιά;; Χειρουργείο είναι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και συνήθως ο πόνος μετά είναι περισσότερος και κρατάει για καιρό. 

Τέλος, νομίζω ότι θα προτιμούσα να ακούσω από τον γιατρό τί είναι καλύτερο για το παιδί, παρά «διάλεξε τη λύση που δεν σε κόβουν». 

 

Ακριβώς...!! Κακώς άφησα και με επηρέασε η γνώμη του "κάνε μια καισαρική για να μην σε κόψουν και επίσης για να μην έχεις ακράτειες μετά". Δε λέω, όπου υπάρχει πραγματικά ανάγκη και το πει ο γυναικολόγος οκ , αλλά εγώ θα ακούσω τον γυναικολόγο μου που στην περίπτωση μου, μου έχει πει πάμε φυσιολογικά. Επίσης όσον αφορά το ότι δε κόβουν από κάτω και ότι" χαλαρώνουμε " όπως ακούγεται από πολλούς, υπάρχει και ειδική γυμναστική για μετά τον τοκετό για να επανέλθει σιγά - σιγά η ελαστικότητα.... 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Μην το σκέφτεσαι και μην αγχώνεσαι... Όλα καλά θα πάνε!!! Να σκέφτεσαι μόνο ότι σε λίγες μέρες θα κρατάς αγκαλιτσα το μωράκι σου!!! Με το καλό!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν μπορώ καν να σχολιάσω το "γιατρό" που σου είπε ότι είναι καλύτερη η καισαρική απ' το φυσιολογικό τοκετό. Δλδ είναι καλύτερο ένα χειρουργείο από την ίδια την γέννα που έχει προνοήσει η φύση? Δεν λέω μπορεί να υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που γυναίκες πόνεσαν πολύ στο φυσιολογικό κ κοπέλες που έκαναν καισαρική κ μετά έκαναν βόλτες στα μαγαζιά. Αλλά κατά βάση νομίζω ότι είναι καλύτερος ο φυσιολογικός. Όταν γέννησα την κόρη μου στο νοσοκομείο ο καθένας μπορούσε να καταλάβει ποια γυναίκα γέννησε φυσιολογικά κ ποια όχι. Αυτές που είχαν φυσιολογικό τοκετό περπατούσαν μια χαρά ενώ όσες είχαν κάνει καισαρική περπατούσαν  σαν  χ@σμ@ν@ς, σκυμμενες κ κρατώντας την κοιλιά. Βέβαια δεν θέλω να τρομάξω κ τις γυναίκες που αναγκαστικά πρέπει να κάνουν καισαρική.. έχω μιλήσει κ με κοπέλες που ένιωθαν μια χαρά μετά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

καλά δεν μπορώ καν να σχολιάσω το "γιατρό" που σου είπε ότι είναι καλύτερη η καισαρική απ' το φυσιολογικό τοκετό. Δλδ είναι καλύτερο ένα χειρουργείο από την ίδια την γέννα που έχει προνοήσει η φύση? Δεν λέω μπορεί να υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που γυναίκες πόνεσαν πολύ στο φυσιολογικό κ κοπέλες που έκαναν καισαρική κ μετά έκαναν βόλτες στα μαγαζιά. Αλλά κατά βάση νομίζω ότι είναι καλύτερος ο φυσιολογικός. Όταν γέννησα την κόρη μου στο νοσοκομείο ο καθένας μπορούσε να καταλάβει ποια γυναίκα γέννησε φυσιολογικά κ ποια όχι. Αυτές που είχαν φυσιολογικό τοκετό περπατούσαν μια χαρά ενώ όσες είχαν κάνει καισαρική περπατούσαν  σαν  χ@σμ@ν@ς, σκυμμενες κ κρατώντας την κοιλιά. Βέβαια δεν θέλω να τρομάξω κ τις γυναίκες που αναγκαστικά πρέπει να κάνουν καισαρική.. έχω μιλήσει κ με κοπέλες που ένιωθαν μια χαρά μετά!

Και εγώ είμαι της δικιά σου άποψης θέλω φυσιολογικό τοκετό, τώρα άρχισα και κάποιες ασκήσεις στο σπίτι μπας κ το νινι μας γυρίσει... Και εγώ παραξενεύτηκα για το πόσο νωρίς θα μου το πάρουν και μου είπε τις καισαρικές τις προγραμματίζουμε έτσι στο νοσοκομείο, θα γεννήσω στο νοσοκομείο της πόλης μου και όχι σε κλινική. 

Και να σας πω την αλήθεια κάπως στεναχωριέμαι για την καισαρική γιατί ηθελα η πρώτη γέννα μου φυσιολογικά. Εεε τώρα μέχρι τέλος του μήνα θα δούμε που έχουμε το άλλο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω παντως η δικη μου εμπειρια με κανει να μην προτιμω ουτε φ.τ ούτε καισαρικη.γεννησα με καισαρικη τελικα ,για τουλαχιστον δυο μηνες ουτε για κατουρημα δεν μπορουσα να παω,καθως υπαρχουν μερες και μετα απο ενα χρονο που με ποναει η τομη.δεν εφτανε το χειρουργειο ειχα και φλεγμονη απο κατω διότι προσπαθουσα για φυσιολογικα πολλες ώρες(μου είπαν ότι έγινε από την εξέταση για την διαστολή).. @mama16 επειδη πηγαινα σα "χ@σμ@νη" όπως είπες θα μου ακουγόταν πολύ άσχημο να με χαρακτήριζε κάποιος έτσι εκείνη την ώρα που περπατουσα ενω ειχα γεννήσει!! Οπότε ηθελα να πω ότ δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός αυτός!

Link to comment
Share on other sites

@Gummy Bear Να ακολουθήσεις αυτό που σου λέει ο γυναικολόγος σου και το ένστικτο σου. Επιπλοκές υπάρχουν και στον φυσιολογικό τοκετό αλλά και στην καισαρική.  Εαν ρωτήσεις 100 γυναίκες, θα σου πουν 100 διαφορετικές εμπειρίες γέννας. Για μένα το παν είναι γερή μανούλα και γερό μωράκι. Με το καλό κορίτσι μου να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, sweety** είπε:

δεν ξερω παντως η δικη μου εμπειρια με κανει να μην προτιμω ουτε φ.τ ούτε καισαρικη.γεννησα με καισαρικη τελικα ,για τουλαχιστον δυο μηνες ουτε για κατουρημα δεν μπορουσα να παω,καθως υπαρχουν μερες και μετα απο ενα χρονο που με ποναει η τομη.δεν εφτανε το χειρουργειο ειχα και φλεγμονη απο κατω διότι προσπαθουσα για φυσιολογικα πολλες ώρες(μου είπαν ότι έγινε από την εξέταση για την διαστολή).. @mama16 επειδη πηγαινα σα "χ@σμ@νη" όπως είπες θα μου ακουγόταν πολύ άσχημο να με χαρακτήριζε κάποιος έτσι εκείνη την ώρα που περπατουσα ενω ειχα γεννήσει!! Οπότε ηθελα να πω ότ δεν μου άρεσε ο χαρακτηρισμός αυτός!

Συγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις έτσι, δεν είχα αυτή την πρόθεση. Δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση αν είχα γεννήσει φυσιολογικά. Το λέω πρώτα απ' όλα για μένα κ για τις κοπέλες που έκανα παρέα στο νοσοκομείο όσο καιρό ήμουν εκεί. Αυτό συζητούσαμε κ νιώθαμε όλες! Κ απλά το είπα για να αποτρέψω κοπέλες που μπορεί από επιλογή να θέλουν να κάνουν καισαρική νομίζοντας ότι είναι καλύτερα... Τα ποσοστά νομίζω λένε το αντίθετο εκτός εξαιρέσεων. Συγνώμη κ πάλι πάντως

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mama16 said:

Συγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις έτσι, δεν είχα αυτή την πρόθεση. Δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση αν είχα γεννήσει φυσιολογικά. Το λέω πρώτα απ' όλα για μένα κ για τις κοπέλες που έκανα παρέα στο νοσοκομείο όσο καιρό ήμουν εκεί. Αυτό συζητούσαμε κ νιώθαμε όλες! Κ απλά το είπα για να αποτρέψω κοπέλες που μπορεί από επιλογή να θέλουν να κάνουν καισαρική νομίζοντας ότι είναι καλύτερα... Τα ποσοστά νομίζω λένε το αντίθετο εκτός εξαιρέσεων. Συγνώμη κ πάλι πάντως

εντάξει δεν πειράζει!και γω με κοπέλες που έχουν κάνει καισαρική έτσι το συζητάμε..απλά συνήθως ακούω και πολλά τέτοια από φανατικές του φ.τ που θέλουν να κάνουν όλες όσες έχουν γεννήσει με κ.τ να νιώσουν άσχημα και σε παρεξήγησα!!Σαφώς είναι ένα χειρουργείο και δύσκολο! πολλές νομίζουν ότι ειναι η εύκολη λύση! λέω δεν είναι η εύκολη είναι η γρήγορη! η αλήθεια ειναι ότι έχεις γεννήσει μπαμ μπαμ!το μετά είναι το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...