Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπούτσια στο σπίτι


Recommended Posts

@Mummyof2 Δε μιλαμε για το ρομποτακι της vileda.Στην αρχη ημουν σκεπτικη αλλα την αγορασεμια φιλη μου που ειναι μανιακη με την καθαριοτητα και ειναι σουπερ ευχαριστημενη.Ετσι την πηρα και εγω.τα χαλια τα κανει πιο αφρατα.Το πατωμα ειναι σα να του εχεις κανεις παρκε.Ενα θα σου πω.Ειχα γυναικα για να μου κανει γενικη καθαριότητα.Αφου εφυγε λεω δε βαζω το ρομποτ να δω.Και εβγαλε σκονη λιγη αλλα έβγαλε.Η τιμη της λιγο τσιμπημενη 350 € αλλα τα αξιζει μεχρι cent.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 minutes ago, Mummyof2 said:

Κορίτσια μου,

δεν είστε αναγκασμένες σε κάθε επίσκεψη αυτών που δε βγάζουν παππουτσια να σκουπίζετε και να καθαρίζετε το πάτωμα σας

γιατι απλά το λέτε να βγάλουν παππουτσια!

 

@evoni  η πεθερά μου τις πρώτες μέρες με το μωρό είχε πολύ αναίσθητη συμπεριφορά 

δεν έβγαλε τις μπότες της και μου είπε δεν της βγάζει γιατί θα μυρίζουν τα πόδια της!!

Μπήκε με τις μπότες στο βρεφικό δωμάτιο, έκατσε άνετα στο καναπέ που κοιμόμουν, με τα φορεμένα ρούχα , ( πείτε με υπερβολική χαχαχα) εκείνη την εποχή και «απαίτησε» να ταΐσει το μωρό...ενώ ...μύριζε τσιγάρο !!Αυτη ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που φέρθηκε έτσι.

να πω ότι όταν ο γιος ήταν στο σπίτι η κυρία δεν έβγαζε κιχ κ ήταν « σωστή»

@ninika84 όντως το ρομποτάκι κάνει δουλειά;;;;

 

 

Ναι κάνει δουλειά η σκούπα ρομπότ!! Συμφωνώ με την @ninika84τα βγάζει τα λεφτά της. Έχουμε μια με εφαρμογή που την βάζουμε να καθαρίζει όσο δεν είμαστε σπίτι για να μην εισπνεουμε όλη την σκόνη. Το μόνο πρόβλημα για μένα είναι αν έχεις μικρό σπίτι με πολλά πράγματα. Τότε δεν ξέρω αν βολεύει γιατί πρέπει να "μαζέψεις" πρώτα κάποια έπιπλα πχ καρέκλες για να μην κολλάει η σκούπα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τον λόγο να φέρω αντίρρηση στο να βγάλω τα παπούτσια μου στο σπίτι του φίλου, συγγενή κλπ αφού αυτός το επιθυμεί. Το ίδιο θα ίσχυε αν μου ζητουσε να αλλάξω τα ρούχα μου αν πχ σαν μεταφορικό είχα τα ΜΜ και κουβαλούσα μπόλικα μικρόβια. Αν δεν μπορούσα να ακολουθήσω τα παραπάνω, θα προτιμούσα να μην πάω και να τα πούμε σε εξωτερικό χώρο, χωρίς παρεξήγηση φυσικά. Στο δικό μας σπιτικό κυκλοφορούμε χωρις παπούτσια διότι θέλουμε να υπάρχει ο διαχωρισμός του έξω από τον προσωπικό χώρο. Αγαπάμε την ζεστασια και την αίσθηση ελευθερίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

@ninika84@Chrysoumκορίτσια με πείσατε!!!

εχω κ σκυλάκι στο σπίτι κ είμαι κάθε μέρα με ηλεκτρική!!!

η επόμενη μου αγορά θα είναι!!!

ευχαριστω!

Απο το να περιμενω τον αντρα μου να με βοηθησει με.τη σκουπα προτιμω να μαζευω τις καρεκλες και να τα τακτοποιω και να σκουπιζει και να σφουγγαριζει το ρομποτακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούω για ρομποτικό κ τρελαίνομαι γιατί εμείς πήραμε μια τεράστια hoover που τελικα μενει στο κουτι της στο βαθος της αποθήκης γιατί πιάνει πολύ χώρο κ σκουπίζω με την χειρός 3-4 φορες τη μερα κ παλι χωμα βρισκω. το λιγουρευομαι αυτο πιυ λετε, ακουγεται πολυ πρακτικο. γιατι αν σφουγγαρισω, πιο ευκολα θα κατσει σε μια ακρη ο μικρος να μην πατησει, παρα ο αντρας μου! Ξερετε ποσες φορες σφουγγαριζα στις 3-4 το πρωι επειδη ειχε ησυχια στο σπίτι;;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου ειναι 2.Οπως καταλαβαινεις δυσκολα κανω δουλειές οταν ειναι ξυπνιος.Ετσι το μεσημερι που κοιμαται τακτοποιω και βαζω το ρομποτακι και εγω μπορω να κανω αλλη δουλεια η να πιω τον καφε μου σαν ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου θα κυνηγάει να την πιάσει και να την καβαλήσει.Εδω ανεβαίνει πάνω στην ηλεκτρική όταν σκουπίζω γιατί την βλέπει να κουνιέται και νομίζει ότι είναι αμαξάκι!!Δηλαδη αυτό το ρομποτικό ανεβαίνει από τα πλακάκια σε χαλί μόνο του;;δεν σταματάει στο χαλί γιατί είναι πιο ψηλό;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vanessaki4 said:

Η δικιά μου θα κυνηγάει να την πιάσει και να την καβαλήσει.Εδω ανεβαίνει πάνω στην ηλεκτρική όταν σκουπίζω γιατί την βλέπει να κουνιέται και νομίζει ότι είναι αμαξάκι!!Δηλαδη αυτό το ρομποτικό ανεβαίνει από τα πλακάκια σε χαλί μόνο του;;δεν σταματάει στο χαλί γιατί είναι πιο ψηλό;

Ανεβαίνει κανονικότατα. Εδώ σε εμάς καβαλάει το "περβαζι - κάσα της πόρτας" από τον ένα δωμάτιο στο άλλο και πρέπει να κλείνω τις πόρτες αν δεν θέλω να μπει στο άλλο δωμάτιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αντέχω και εγώ να μην γράψω ότι τα θεωρώ υπερβολές όλα αυτά και το βρίσκω ιδιαίτερα καταπιεστικό και χωρίς ουσιαστικό νόημα, να τρέχει κανείς να βγάλει τα παπούτσια του απαραιτήτως πριν μπει στο σπίτι, και να έχει την απαίτηση και από όλους τους επισκέπτες του να κάνουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Δεν αντέχω και εγώ να μην γράψω ότι τα θεωρώ υπερβολές όλα αυτά και το βρίσκω ιδιαίτερα καταπιεστικό και χωρίς ουσιαστικό νόημα, να τρέχει κανείς να βγάλει τα παπούτσια του απαραιτήτως πριν μπει στο σπίτι, και να έχει την απαίτηση και από όλους τους επισκέπτες του να κάνουν το ίδιο.

 

Ο καθένας βάζει τους κανόνες στο σπίτι του και οφείλουμε να τους σεβαστούμε ως επισκέπτες!

Που ξέρεις τι έχει πατήσει ο άλλος πριν έρθει σπίτι σου? Δεν τηρούν όλοι τους κανόνες υγιεινής ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Δεν αντέχω και εγώ να μην γράψω ότι τα θεωρώ υπερβολές όλα αυτά και το βρίσκω ιδιαίτερα καταπιεστικό και χωρίς ουσιαστικό νόημα, να τρέχει κανείς να βγάλει τα παπούτσια του απαραιτήτως πριν μπει στο σπίτι, και να έχει την απαίτηση και από όλους τους επισκέπτες του να κάνουν το ίδιο.

Δεν τρέχεις να τα βγάλεις, τα βγάζουν στην είσοδο πριν μπουν στο σπίτι. Καταλαβαίνω ότι το θεωρείς υπερβολή, αλλά συμφωνώ με την @elenip ότι στο σπίτι του ο καθένας θέτει τους κανόνες του που οι επισκέπτες οφείλουν να τηρούν. Ούτε εμένα μου αρέσει να παίζει το παιδί μου, το οποίο κυλιεται συχνά πυκνά στο πάτωμα, δίπλα σε ότι βρωμιά έρχεται απ έξω. Το βλέπω ότι είναι σαν να κοιμάται με τα ρούχα στα καθαρά σεντόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Δεν τρέχεις να τα βγάλεις, τα βγάζουν στην είσοδο πριν μπουν στο σπίτι. Καταλαβαίνω ότι το θεωρείς υπερβολή, αλλά συμφωνώ με την @elenip ότι στο σπίτι του ο καθένας θέτει τους κανόνες του που οι επισκέπτες οφείλουν να τηρούν. Ούτε εμένα μου αρέσει να παίζει το παιδί μου, το οποίο κυλιεται συχνά πυκνά στο πάτωμα, δίπλα σε ότι βρωμιά έρχεται απ έξω. Το βλέπω ότι είναι σαν να κοιμάται με τα ρούχα στα καθαρά σεντόνια. 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, αυτό που με ενοχλεί εμένα προσωπικά είναι ότι θεωρείται και υπερβολή να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής. Για να μην πω για την φοβερή ατάκα: έλα μωρέ τι θα πάθει? μην τα έχετε στην γυάλα τα παιδιά! τώρα βέβαια πως η γυάλα ισοδυναμεί με το να τρώει χώμα το νήπιο (για να μην πω τίποτε χειρότερο) ότι ειναι ίδιο και το αυτό, τι να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, αυτό που με ενοχλεί εμένα προσωπικά είναι ότι θεωρείται και υπερβολή να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής. Για να μην πω για την φοβερή ατάκα: έλα μωρέ τι θα πάθει? μην τα έχετε στην γυάλα τα παιδιά! τώρα βέβαια πως η γυάλα ισοδυναμεί με το να τρώει χώμα το νήπιο (για να μην πω τίποτε χειρότερο) ότι ειναι ίδιο και το αυτό, τι να πω!

 

 

Καταρχήν, προφανώς ο καθένας βάζει τους δικούς του κανόνες στο σπίτι του. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Επιπλέον, συμφωνώ ότι οι επισκέπτες πρέπει να σέβονται αυτούς τους κανόνες, αλλιώς ας κόψουν τις επισκέψεις.

 

Ωστόσο, οι κανόνες υγιεινής διαφέρουν ανάλογα με το πως τους αντιλαμβάνεται ο καθένας.

 

Δεν θα πω την ατάκα που λες. Ότι έλα μωρέ τι θα πάθει. Θα πω όμως ότι είναι χειρότερο να αφήνει κάποιος το παιδί να κυλιέται στα πατώματα στο σπίτι έχοντας την ψευδαίσθηση της καθαριότητας. Αφήστε που συνηθίζει έτσι το παιδί και όταν πάει σε κάποιο άλλο σπίτι ή στον παιδικό σταθμό, πάλι στο πάτωμα θα κυλιέται ή θα του πέσει η μπουκιά του και θα την πιάσει να τη φάει, επειδή η μαμά το αφήνει στο σπίτι...

 

Επίσης πιστεύω ότι είναι ψευδαίσθηση αυτή η αίσθηση της απόλυτης καθαριότητας. Όσο και να σκουπίζετε-σφουγγαρίζετε, όσο και να βγάζετε τα παπούτσια σας, θα βρεθούν άλλοι τρόποι να μεταφερθούν μικρόβια στο πάτωμα. πχ η άλλη κοπέλα έχει σκύλο μέσα στο σπίτι. Ο σκύλος δεν πατάει έξω; (χωρίς παρεξήγηση. Ίσως να μην το έχει σκεφτεί)

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

 

Καταρχήν, προφανώς ο καθένας βάζει τους δικούς του κανόνες στο σπίτι του. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Επιπλέον, συμφωνώ ότι οι επισκέπτες πρέπει να σέβονται αυτούς τους κανόνες, αλλιώς ας κόψουν τις επισκέψεις.

 

Ωστόσο, οι κανόνες υγιεινής διαφέρουν ανάλογα με το πως τους αντιλαμβάνεται ο καθένας.

 

Δεν θα πω την ατάκα που λες. Ότι έλα μωρέ τι θα πάθει. Θα πω όμως ότι είναι χειρότερο να αφήνει κάποιος το παιδί να κυλιέται στα πατώματα στο σπίτι έχοντας την ψευδαίσθηση της καθαριότητας. Αφήστε που συνηθίζει έτσι το παιδί και όταν πάει σε κάποιο άλλο σπίτι ή στον παιδικό σταθμό, πάλι στο πάτωμα θα κυλιέται ή θα του πέσει η μπουκιά του και θα την πιάσει να τη φάει, επειδή η μαμά το αφήνει στο σπίτι...

 

Επίσης πιστεύω ότι είναι ψευδαίσθηση αυτή η αίσθηση της απόλυτης καθαριότητας. Όσο και να σκουπίζετε-σφουγγαρίζετε, όσο και να βγάζετε τα παπούτσια σας, θα βρεθούν άλλοι τρόποι να μεταφερθούν μικρόβια στο πάτωμα. πχ η άλλη κοπέλα έχει σκύλο μέσα στο σπίτι. Ο σκύλος δεν πατάει έξω; (χωρίς παρεξήγηση. Ίσως να μην το έχει σκεφτεί)

 

Καλέ σε ποιο σπίτι κυλιούνται τα παιδιά στο πάτωμα και τρώνε και το φαγητό από κάτω?? και άντε το κύλισμα να το δεχτώ, υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να τρώνε ότι τους πέσει κάτω?? θες και τα λες μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καλέ σε ποιο σπίτι κυλιούνται τα παιδιά στο πάτωμα και τρώνε και το φαγητό από κάτω?? και άντε το κύλισμα να το δεχτώ, υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να τρώνε ότι τους πέσει κάτω?? θες και τα λες μου φαίνεται!

 

Σε ένα σπίτι που το θεωρούν ότι λάμπει από καθαριότητα... Αλλιώς ποιο το νόημα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

 

Καταρχήν, προφανώς ο καθένας βάζει τους δικούς του κανόνες στο σπίτι του. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Επιπλέον, συμφωνώ ότι οι επισκέπτες πρέπει να σέβονται αυτούς τους κανόνες, αλλιώς ας κόψουν τις επισκέψεις.

 

Ωστόσο, οι κανόνες υγιεινής διαφέρουν ανάλογα με το πως τους αντιλαμβάνεται ο καθένας.

 

Δεν θα πω την ατάκα που λες. Ότι έλα μωρέ τι θα πάθει. Θα πω όμως ότι είναι χειρότερο να αφήνει κάποιος το παιδί να κυλιέται στα πατώματα στο σπίτι έχοντας την ψευδαίσθηση της καθαριότητας. Αφήστε που συνηθίζει έτσι το παιδί και όταν πάει σε κάποιο άλλο σπίτι ή στον παιδικό σταθμό, πάλι στο πάτωμα θα κυλιέται ή θα του πέσει η μπουκιά του και θα την πιάσει να τη φάει, επειδή η μαμά το αφήνει στο σπίτι...

 

Επίσης πιστεύω ότι είναι ψευδαίσθηση αυτή η αίσθηση της απόλυτης καθαριότητας. Όσο και να σκουπίζετε-σφουγγαρίζετε, όσο και να βγάζετε τα παπούτσια σας, θα βρεθούν άλλοι τρόποι να μεταφερθούν μικρόβια στο πάτωμα. πχ η άλλη κοπέλα έχει σκύλο μέσα στο σπίτι. Ο σκύλος δεν πατάει έξω; (χωρίς παρεξήγηση. Ίσως να μην το έχει σκεφτεί)

Μα δεν εχω την ψευδαισθηση της καθαριοτητας. Ξερω οτι μικροβια υπαρχουν παντου. Μικροβια με μικρόβια ομως διαφερουν και απο την στιγμη που ξερω οτι θα κυλιστει στο πατωμα επιλεγω να απομονωσω καπως αυτα στα οποια εκτιθεται. Τωρα για το οτι θα κυλιστει σε αλλα σπιτια, αφου το κανει στο δικο μας, ναι μπορει να συμβει, ευτυχως ομως εδω που ζω ειναι κοινη πρακτικη να βγαζουν ολοι τα παπουτσια παντου. Στον παιδικο το ιδιο, ακομη και στα σχολεια, εχουν τα παιδια ντουλαπακια με παντοφλες/ εσωτερικα παπουτσια που τα φορανε πριν μπουν στην αιθουσα. (Δεν ειναι μονο θεμα υγιηνης εδω βεβαια ειναι και πρακτικο το θεμα, εχουμε βαρυ και υγρο χειμωνα οποτε θα γεμιζε νερα διαρκως το πατωμα παντου). Ακομη και στην δουλεια μου τωρα που το σκεφτομαι, εχουμε τα εσωτερικα παππουτσια.  Θα μου πεις μονο τα παπουτσια ειναι το προβλημα αν ο αλλος δεν καθαριζει το σπιτι του; Φυσικα και οχι, απλα το θεωρω αδιανοητο να πω σε ενα υπερκινητικο παιδακι 2 ετων μην καθεσαι στο πατωμα. Δεν εχει νοημα στην συγκεκριμενη φαση της ζωης της, θα επρεπε τοτε να λεω οχι στα παντα, επιλεγω λοιπον της μαχες που θα δωσω και παιρνω εξτρα προφυλαξεις για οτι θεωρω οτι εκτιθεται τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , erin0000 είπε:

Δεν αντέχω και εγώ να μην γράψω ότι τα θεωρώ υπερβολές όλα αυτά και το βρίσκω ιδιαίτερα καταπιεστικό και χωρίς ουσιαστικό νόημα, να τρέχει κανείς να βγάλει τα παπούτσια του απαραιτήτως πριν μπει στο σπίτι, και να έχει την απαίτηση και από όλους τους επισκέπτες του να κάνουν το ίδιο.

Το σπίτι του καθενός είναι δικό του,αυτός επιλέγει τι θα γίνεται.Ναι,ακόμα κι εγώ έχω μπει με τα παπούτσια μέσα στο σπίτι γιατί φεύγοντας για βόλτα είδα ότι ξέχασα κάτι για το μωρό και γύρισα να το πάρω.Λεμε ποιος είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση η οποία θα συμβεί σε όλους κι εγώ τουλάχιστον ούτε πανικό θα πάθω ούτε θα τρέξω αμεσως να καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Σε ένα σπίτι που το θεωρούν ότι λάμπει από καθαριότητα... Αλλιώς ποιο το νόημα; 

 

Ποιο το νόημα να είναι ένα σπίτι καθαρό? :confused: Δηλαδή το σπίτι μας το καθαρίζουμε για να τρώμε από κάτω? Ενδιαφέρουσα προσέγγιση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdoulini είπε:

 

ποιος ειπε οτι στα σπιτια οσον ασπαζονται να μην μπαινει κανεις με παπουτσια μεσα, τρωνε και απο τα πατωματα οτι πεσει κατω??

 

εσυ θα εμποδισεις ενα διχρονο να παιξει με τα παιχνιδια του στο πατωμα?? αυτο εννουμε, κυλιεται...εδω και το δικο μου που ειναι σχεδον 10, παιζει με τα παιχνιδια του ακομα στο πατωμα...

 

προσωπικα δεν αφηνω κανεναν να μπαινει με παπουτσια στο σπιτι...οταν δε, στρωσουμε και τα χαλια, δια ροπαλου δεν μπαινει κανεις...ολοι κυκλοφορουμε με τις καλτσες ...απολυτη καθαριοτητα δεν υπαρχει...αλλα την ροχαλα και το σκατο του δρομου, ναι, τα αποφευγεις με αυτον τον τροπο...

 

 

Όχι δεν θα το εμποδίσω. Θα του δώσω να καταλάβει όμως ότι το πάτωμα είναι βρώμικο. Και στη συνέχεια πρέπει να πλύνει τα χέρια του για παράδειγμα. Στο πάτωμα έπαιζαν παρεπιπτόντως και στον παιδικό σταθμό...  Εκεί να δεις πόσα παπούτσια έχουν πατήσει.. Καλύτερο είναι να εμπεδώσουν ότι τα πατώματα γενικώς είναι βρώμικα.

Just now, elenip είπε:

Για τα ζώα θα συμφωνήσω, αναφέρομαι σε αυτά που έχουν πολύ τρίχα που όσο και να καθαρίσεις δυστυχώς η τρίχα δεν φεύγει.

 

Όχι δεν φεύγει, όσες σκούπες και να βάλεις. Αλλά εκτός της τρίχας, τα σκυλιά επίσης πατάνε στο δρόμο με τα ποδαράκια τους...

Just now, elenip είπε:

 

Ποιο το νόημα να είναι ένα σπίτι καθαρό? :confused: Δηλαδή το σπίτι μας το καθαρίζουμε για να τρώμε από κάτω? Ενδιαφέρουσα προσέγγιση!

 

Όχι καλέ. Ποιο το νόημα να βγάζεις τα παπούτσια για να διατηρήσεις το πάτωμα καθαρό. Προφανώς το κάνεις για να χρησιμοποιήσεις το πάτωμα ελεύθερα, πιστεύοντας ότι έχεις απαλλαχτεί από τα μικρόβια...

Just now, Chrysoum είπε:

Μα δεν εχω την ψευδαισθηση της καθαριοτητας. Ξερω οτι μικροβια υπαρχουν παντου. Μικροβια με μικρόβια ομως διαφερουν και απο την στιγμη που ξερω οτι θα κυλιστει στο πατωμα επιλεγω να απομονωσω καπως αυτα στα οποια εκτιθεται. Τωρα για το οτι θα κυλιστει σε αλλα σπιτια, αφου το κανει στο δικο μας, ναι μπορει να συμβει, ευτυχως ομως εδω που ζω ειναι κοινη πρακτικη να βγαζουν ολοι τα παπουτσια παντου. Στον παιδικο το ιδιο, ακομη και στα σχολεια, εχουν τα παιδια ντουλαπακια με παντοφλες/ εσωτερικα παπουτσια που τα φορανε πριν μπουν στην αιθουσα. (Δεν ειναι μονο θεμα υγιηνης εδω βεβαια ειναι και πρακτικο το θεμα, εχουμε βαρυ και υγρο χειμωνα οποτε θα γεμιζε νερα διαρκως το πατωμα παντου). Ακομη και στην δουλεια μου τωρα που το σκεφτομαι, εχουμε τα εσωτερικα παππουτσια.  Θα μου πεις μονο τα παπουτσια ειναι το προβλημα αν ο αλλος δεν καθαριζει το σπιτι του; Φυσικα και οχι, απλα το θεωρω αδιανοητο να πω σε ενα υπερκινητικο παιδακι 2 ετων μην καθεσαι στο πατωμα. Δεν εχει νοημα στην συγκεκριμενη φαση της ζωης της, θα επρεπε τοτε να λεω οχι στα παντα, επιλεγω λοιπον της μαχες που θα δωσω και παιρνω εξτρα προφυλαξεις για οτι θεωρω οτι εκτιθεται τωρα. 

 

Σοβαρά τώρα; Ποια χώρα είναι αυτή;;;

ΟΚ, εγώ μιλώ για Ελλάδα που θα πάει μετά το παιδί στον παιδικό όπου σίγουρα δεν έχει παντοφλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Μα δεν εχω την ψευδαισθηση της καθαριοτητας. Ξερω οτι μικροβια υπαρχουν παντου. Μικροβια με μικρόβια ομως διαφερουν και απο την στιγμη που ξερω οτι θα κυλιστει στο πατωμα επιλεγω να απομονωσω καπως αυτα στα οποια εκτιθεται. Τωρα για το οτι θα κυλιστει σε αλλα σπιτια, αφου το κανει στο δικο μας, ναι μπορει να συμβει, ευτυχως ομως εδω που ζω ειναι κοινη πρακτικη να βγαζουν ολοι τα παπουτσια παντου. Στον παιδικο το ιδιο, ακομη και στα σχολεια, εχουν τα παιδια ντουλαπακια με παντοφλες/ εσωτερικα παπουτσια που τα φορανε πριν μπουν στην αιθουσα. (Δεν ειναι μονο θεμα υγιηνης εδω βεβαια ειναι και πρακτικο το θεμα, εχουμε βαρυ και υγρο χειμωνα οποτε θα γεμιζε νερα διαρκως το πατωμα παντου). Ακομη και στην δουλεια μου τωρα που το σκεφτομαι, εχουμε τα εσωτερικα παππουτσια.  Θα μου πεις μονο τα παπουτσια ειναι το προβλημα αν ο αλλος δεν καθαριζει το σπιτι του; Φυσικα και οχι, απλα το θεωρω αδιανοητο να πω σε ενα υπερκινητικο παιδακι 2 ετων μην καθεσαι στο πατωμα. Δεν εχει νοημα στην συγκεκριμενη φαση της ζωης της, θα επρεπε τοτε να λεω οχι στα παντα, επιλεγω λοιπον της μαχες που θα δωσω και παιρνω εξτρα προφυλαξεις για οτι θεωρω οτι εκτιθεται τωρα. 

 

Εμείς δυστυχώς αυτά δεν τα έχουμε εδώ, τα παιδιά στον παιδικό ότι έχουν πατήσει στην αυλή θα το πάρουν μέσα στην αίθουσα στην οποία φυσικά είναι με τα παππούτσια τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...