Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπούτσια στο σπίτι


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , sweety** είπε:

στην περιπετωση μου θηλασα σχεδον ενα μηνα και οχι αποκλειστικα!! περασα ιωσεις και εγω και ο αντρας μου!!πεσ μας υπερβολικους και απομακρους αν το θες οπως θες χαρακτηρισε αλλα τους πρωτους 3 μηνες οταν αρρωσταιναμε εμεις παντα φορουσαμε μασκα!! και γενικως ειτε ειχαμε κπ ιωση ειτε οχι δεν το φιλουσαμε ουτε στο μαγουλο!!!για τα αντισωματα που μιλας το γνωριζω...ανεμοβλογια και ιλαρα απο οτι ξερω!

ακριβως!!!

Μα οχι, το ιδιο λεμε :) Αν η μαμα που θηλαζει, οσο θηλαζει, φιλαει το μωρο στο στομα, αναπνεει στα μουτρα κλπ και οντας κρυωμενη ακομη, πιθανοτατα ολα θα πανε καλα. Αν δε θηλαζει ομως προφανως και θα το κολλησει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ως αποκλειστικά θηλάζουσα, κόλλησα στο γιο μου την ίωσή μου και αναγκαστήκαμε να του δώσουμε αντιβίωση 2 μηνών. Και όχι, δεν έγλειψα πιπίλα :-P  (δεν έπαιρνε, άλλωστε), δε φίλησα κλπ, μάλιστα φορούσα και μάσκα. Όχι, δεν περνάνε αυτόματα τα αντισώματα της μαμάς στο θηλάζον βρέφος. Κάποιες φορές είμαστε τυχεροί και κάποιες γκαντέμηδες. :)

 

Καμία έρευνα και καμία δύναμη στον κόσμο δε θα με έκανε να γλείψω πιπίλα, παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Lisbet said:

Ως αποκλειστικά θηλάζουσα, κόλλησα στο γιο μου την ίωσή μου και αναγκαστήκαμε να του δώσουμε αντιβίωση 2 μηνών. Και όχι, δεν έγλειψα πιπίλα :-P  (δεν έπαιρνε, άλλωστε), δε φίλησα κλπ, μάλιστα φορούσα και μάσκα. Όχι, δεν περνάνε αυτόματα τα αντισώματα της μαμάς στο θηλάζον βρέφος. Κάποιες φορές είμαστε τυχεροί και κάποιες γκαντέμηδες. :)

 

Καμία έρευνα και καμία δύναμη στον κόσμο δε θα με έκανε να γλείψω πιπίλα, παρεμπιπτόντως.

η αληθεια ειναι οτι αν ειναι να τυχει θα τυχει οτι και να κανεις!!απλα λεμε καλυτερα να κραταμε καποια πραγματα πχ να μην φιλαμε το μωρο να μην γλυφουμε πιπιλα να φοραμε μασκα κτλ οπως και εκανες για να εxουμε λιγο περισσοτερο την τυχη με το μερος μας!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sweety** είπε:

η αληθεια ειναι οτι αν ειναι να τυχει θα τυχει οτι και να κανεις!!απλα λεμε καλυτερα να κραταμε καποια πραγματα πχ να μην φιλαμε το μωρο να μην γλυφουμε πιπιλα να φοραμε μασκα κτλ οπως και εκανες για να εxουμε λιγο περισσοτερο την τυχη με το μερος μας!!

...και θα προσθέσω στο σχόλιο της @sweety** ότι προσέχουμε όσο μπορούμε και άμα γίνει κάτι τουλάχιστον θα έχουμε καθαρή συνείδηση ότι εμείς το προφυλάξαμε όσο μπορούσαμε!! 

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος-συμβουλος θηλασμου μας μου ειχε πει οτι φυσικα και μπορει να κολλησει το μωρο απο την θηλαζουσα μαμα και να αρρωστησει, αλλα εχει το πλεονεκτημα οτι πιθανοτατα να το περασει πολυ πιο ελαφριά ή να του περασει πολυ γρηγοροτερα απο ενα μωρο που δεν θηλαζει. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Καμιά σχολιάστρια και καμία έρευνα δε θέλει να σας πείσει να γλύφετε πιπίλες. Επίσης καμία σοβαρή μελέτη δεν υποδεικνύει τι πρέπει να κάνουμε. Ευρήματα παρουσιάζουν.  Ίσως κάποιες μπερδεύεστε με ψευδοεπιστημονικά άρθρα που η πρακτική τους είναι να βγάζουν οδηγίες.

 

Το θέμα αφορά την αδυναμία της θεματοθέτριας να διαχειριστεί τα πεθερικά της στο θέμα των παπουτσιών. Το φόρουμ ωστόσο από όσο ξέρω δεν αφορά τη διαχείριση σχέσεων ενηλίκων, οπότε καλώς κατά την άποψή μου, επικεντρωνόμαστε στο κατα πόσο είναι όντως επικίνδυνο να φοράς τα παπούτσια σου μέσα στο σπίτι, ειδικά όταν έχεις βρέφος και όχι στο τι θα τους πει και τι να κάνει. Σε αυτό το πλαίσιο αναφέρθηκε ότι οι τελευταίες μελέτες υποστηρίζουν πως η έκθεση των μωρών σε παράγοντες όπως η σκόνη, ή τα κατοικίδια, δείχνουν να έχουν καλά αποτελέσματα σχετικά με την ανθεκτικότητα σε αλλεργίες. Επίσης, αναφέρθηκε η μελέτη σχετικά με την πρακτική κάποιων μαμάδων να καθαρίζουν τη πιπίλα με το σάλιο τους και τα ευρήματά αυτής ήταν εν συντομία ότι α) δεν περιέχει κίνδυνο, εφόσον η μαμά δεν έχει κάποιο ιο β) φαίνεται ότι με το σάλιο μεταφέρονται και κάποια μικρόβια τα οποία ενισχύουν τον οργανισμό του μωρού να αναπτύξει ανθεκτικότητα σε αλλεργίες (όχι ιώσεις). Κανένας δεν είπε ποτέ και πουθενά, πιάστε και γλύψτε τις πιπίλες αν θέλετε ανθεκτικά μωρά. Είτε το βρίσκουμε αηδιαστικό, είτε όχι, η μελέτη υπάρχει και είναι δημοσιευμένη σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά. Δείχνει ότι ΟΠΟΙΑ μαμά το κάνει δεν είναι επικίνδυνη, εφόσον δεν είναι άρρωστη. Και ότι ίσως έχει και κάποια θετικά. Κάποιοι παιδίατροι προφανώς δεν γνωρίζουν την ύπαρξή της (εδώ αγνοούν σημαντικότερα θέματα όπως η αξία του θηλασμού, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση). Το να κρίνουμε από τον μικρόκοσμό μας και απορρίπτουμε επιστημονικά συμπεράσματα και να αποφασίζουμε και για τα κίνητρα αυτών που την έκαναν την μέλετη, είναι το λιγότερο άτοπο.

 

Αν κρίνουμε από προσωπικά παραδείγματα, το βράδυ πριν γεννήσω ο σύζυγος αρρώστησε με ίωση. Όταν το μωρό ήταν 30 ημερών, περάσαμε όλοι (και όταν λεώ όλοι, το εννοώ, μια ολόκληρη πολυκατοικία ανεξαιρέτως) μια βαριά και αιφνίδια ίωση γαστρεντερίτιδας. Ήταν πρακτικά αδύνατο να μην κολλήσει το μωρό, θήλαζε άρα κολλημένο πάνω μου, δεν φορούσαμε μάσκα (άλλωστε το αντιληφθήκαμε τελευταία στιγμή). Ωστόσο, δεν κόλλησε τίποτα, ούτε την πρώτη, ούτε τη δεύτερη φορά. Γενικά, έχει μεγαλώσει πολύ ανθεκτική, αντιβίωση ακόμα δεν έχει χρειαστεί να πάρει (και εύχομαι να συνεχίσει έτσι), την ίδια στιγμή που πολύ κοντινά μας παιδιά (και γειτονιά και σχολείο) είναι συνεχώς άρρωστα. Δικαιολογεί αυτό να προτείνω τη μη χρήση μάσκας; ή να πω, έλα μωρέ δεν κολλάει τίποτα απολύτως το μωρό αφού θηλάζει; Όχι βέβαια! Αλλά δε θα αρχίζω και να χαρακτηρίζω μια μαμά που δε θα φορέσει μάσκα.

 

Ακόμα και στο θέμα των παπουτσιών, που ούτε εμείς φοράμε εντός σπιτιού, καταλαβαίνω ότι είναι περισσότερο δικό μου κόλλημα και όχι ότι θα πιάσουμε ντε και καλά σύφιλη επειδή ένας επισκέπτης δεν έβγαλε τα παπούτσια του. Ο καθένας μας έχει τα κολλήματά του. Ας μείνουμε στο ότι κάποια πράγματα είναι δική μας αδυναμία διαχείρισης και όχι αντικειμενικό πρόβλημα, μέσα σε λογικό πλαίσιο πάντα. @Evouni αν ο πεθερός ασχολείται με αποφράξεις βόθρων και αποχετεύσεων, καλύτερα να μη μπει καθόλου σπίτι :-D

Την απάντηση σου αναφερόμενη σε βόθρους μάλλον ως ειρωνική θα την εκ λάβω και δεν θα απαντήσω θα αρκεστώ στο ότι όπως λες ούτε εσεις δεν φοράτε παπούτσια στο σπίτι άρα την επιθυμία μου να μην φοράμε παπούτσια στο σπίτι προφανώς και δεν την βρίσκεις παράλογη . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evouni είπε:

Την απάντηση σου αναφερόμενη σε βόθρους μάλλον ως ειρωνική θα την εκ λάβω και δεν θα απαντήσω θα αρκεστώ στο ότι όπως λες ούτε εσεις δεν φοράτε παπούτσια στο σπίτι άρα την επιθυμία μου να μην φοράμε παπούτσια στο σπίτι προφανώς και δεν την βρίσκεις παράλογη . 

 

Χιουμοριστική ήταν, δεν ήταν ειρωνική. Ήθελά απλά να δείξω ότι όλα είναι κατά περίπτωση. Από το πρώτο μήνυμα μου θα είδες ότι και εγώ είμαι της άποψης να μην φοράμε παπούτσια στο σπίτι. Και ότι αν αυτό είναι θέση ανυποχώρητη, τότε το επιβάλλουμε στους επισκέπτες μας. Αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχει μεταξύ οικογενειών μια ελαστικότητα. Ανάλογα με την ηλικία, ανάλογα με το γεγονός, ανάλογα με το πως είναι το σπίτι του καθένα. Το να αφορίζουμε καταστάσεις, πχ όλα τα σπίτια που μπαίνουν με παπούτσια είναι βρώμικα και τα μωρά είναι εκτεθειμένα σε όλες τις ιώσεις, δε με βρίσκει σύμφωνη. Ούτε μπορώ και να είμαι σίγουρη ότι κάνω καλό στην υγεία του μωρού μου με το να είμαι με το απολυμαντικό στο χέρι, όταν ένα σκασμό μελέτες λένε ότι η ενδελεχής αποστείρωση και απολύμανση έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα. Γενικά καλό είναι να μπορούμε να βλέπουμε και πέρα από τα κολλήματά μας. Αν δεν υπάρχει κάτι τρανταχτό (και γι'αυτό επέλεξα το συγκεκριμένο επάγγελμα στο παράδειγμα) και αναλόγως των περιστάσεων, να είμαστε ευέλικτοι να κάνουμε λίγο πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς παντως φοράμε παπούτσια στο σπίτι και ΑΝ ποτέ τα απαγόρευα, θα ήταν για να μη βρωμίζει το πάτωμα και το βλέπω συνέχεια βρώμικο. Καθαρά για λόγος ξεκούρασης δηλαδή και όχι φόβου. Εξάλλου μένουμε σε μονοκατοικία με αυλή με χώμα, δέντρα, φύλλα, γατιά, σκυλιά κτλ που μόλις καλυτερέψει ο καιρός είμαστε συνέχεια μέσα-έξω και είναι πραγματικά αδύνατον να μην μπεις στο σπίτι με παπούτσια.

 

Από μια μικρή έρευνα στον περίγυρό μου σε μεγάλες πόλεις πάντως έχω δει ότι οι άνθρωποι που δεν μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια είναι αυτοί που μένουν σε πολυκατοικίες όπου είναι εύκολο να απομονώσει κανείς τον "έξω" χώρο από το σπίτι μου. Άνθρωποι που μένουν σε χωριά ή σε κωμοπόλεις όπου κυριαρχούν οι μονοκατοικίες, σπάνια αποφεύγουν τα παπούτσια στο σπίτι και αν το κάνουν το κάνουν μόνο για καθαριότητα (να μην κουράζεται η νοικοκυρά) και όχι από φόβο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Belmar είπε:

Εμείς παντως φοράμε παπούτσια στο σπίτι και ΑΝ ποτέ τα απαγόρευα, θα ήταν για να μη βρωμίζει το πάτωμα και το βλέπω συνέχεια βρώμικο. Καθαρά για λόγος ξεκούρασης δηλαδή και όχι φόβου. Εξάλλου μένουμε σε μονοκατοικία με αυλή με χώμα, δέντρα, φύλλα, γατιά, σκυλιά κτλ που μόλις καλυτερέψει ο καιρός είμαστε συνέχεια μέσα-έξω και είναι πραγματικά αδύνατον να μην μπεις στο σπίτι με παπούτσια.

 

Από μια μικρή έρευνα στον περίγυρό μου σε μεγάλες πόλεις πάντως έχω δει ότι οι άνθρωποι που δεν μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια είναι αυτοί που μένουν σε πολυκατοικίες όπου είναι εύκολο να απομονώσει κανείς τον "έξω" χώρο από το σπίτι μου. Άνθρωποι που μένουν σε χωριά ή σε κωμοπόλεις όπου κυριαρχούν οι μονοκατοικίες, σπάνια αποφεύγουν τα παπούτσια στο σπίτι και αν το κάνουν το κάνουν μόνο για καθαριότητα (να μην κουράζεται η νοικοκυρά) και όχι από φόβο.

Κι εγώ τα ιδια ακριβως εχω διαπιστώσει και για τον εαυτο μας και για τους αλλους, οτι πρακτικα δεν μπορει να υπαρχει στεγανός διαχωριςμος μεσα εξω σε εξοχική μονοκατοικία. καταλαβαινω οτι δεν ειναι ιδια η βρωμια και γι αυτο στην εξοχη εστιάζουμε στο αισθητικό θεμα κ οχι τα μικροβια. αυτο το απιστευτο χωμα που μπαινει στα εξοχικά σπιτια ειναι ο εφιαλτης της νοικοκυρας. ποσες φορες σκουπιζω, σφουγγαριζω, ξανα σκουπιζω απο πανω, κ μολις μπουσουλησει ο μικρος βλεπω σκονη στα ρουχα... 

 

Τωρα που εμεινα μια βδομαδα στην πεθερα μου στην Αθηνα, ειδα σε ολο του το μεγαλείο το τι σημαινει οχι παπουτσια στο σπίτι κ το βρηκα κουραστικο. γιατι εκτος του οχι παπουτσια υπηρχε κ το οχι παντοφλες στο χαλι. κ κυνηγούσα το μωρο που μπουσουλουσε κ εβαζα κ εβγαζα παντοφλες καθε λιγο γιατι πηγαινοερχόταν μεταξυ χολ κ σαλονιού συνεχως, οπου στο χολ πατάμε με παντοφλες αλλα στο χαλι με καλτσες. κ στη βεραντα με παντοφλες που τθς βγαζουμε ομως για να πατήσουμε στο χαλι που ειναι στρωμένο στο σαλονι που οδηγεί στη βεραντα. ποκυ μπερδεμα αν θες να το τηρήσεις ευλαβικά! η πεθερα μου βρβαια μου ειπε οτι σε επισκεψεις μεγάλων ποτε δεν θα ζητουσε να βγαλουν παπουτσια κ το κανει μονο για τα μωρα, αν κ στην αρχη της ειχε κακοφανει οταν το εθδε στο σπιτι του κουνιαδου μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ τα ιδια ακριβως εχω διαπιστώσει και για τον εαυτο μας και για τους αλλους, οτι πρακτικα δεν μπορει να υπαρχει στεγανός διαχωριςμος μεσα εξω σε εξοχική μονοκατοικία. καταλαβαινω οτι δεν ειναι ιδια η βρωμια και γι αυτο στην εξοχη εστιάζουμε στο αισθητικό θεμα κ οχι τα μικροβια. αυτο το απιστευτο χωμα που μπαινει στα εξοχικά σπιτια ειναι ο εφιαλτης της νοικοκυρας. ποσες φορες σκουπιζω, σφουγγαριζω, ξανα σκουπιζω απο πανω, κ μολις μπουσουλησει ο μικρος βλεπω σκονη στα ρουχα... 

 

Τωρα που εμεινα μια βδομαδα στην πεθερα μου στην Αθηνα, ειδα σε ολο του το μεγαλείο το τι σημαινει οχι παπουτσια στο σπίτι κ το βρηκα κουραστικο. γιατι εκτος του οχι παπουτσια υπηρχε κ το οχι παντοφλες στο χαλι. κ κυνηγούσα το μωρο που μπουσουλουσε κ εβαζα κ εβγαζα παντοφλες καθε λιγο γιατι πηγαινοερχόταν μεταξυ χολ κ σαλονιού συνεχως, οπου στο χολ πατάμε με παντοφλες αλλα στο χαλι με καλτσες. κ στη βεραντα με παντοφλες που τθς βγαζουμε ομως για να πατήσουμε στο χαλι που ειναι στρωμένο στο σαλονι που οδηγεί στη βεραντα. ποκυ μπερδεμα αν θες να το τηρήσεις ευλαβικά! η πεθερα μου βρβαια μου ειπε οτι σε επισκεψεις μεγάλων ποτε δεν θα ζητουσε να βγαλουν παπουτσια κ το κανει μονο για τα μωρα, αν κ στην αρχη της ειχε κακοφανει οταν το εθδε στο σπιτι του κουνιαδου μου. 

Γιατί όχι παντόφλες στο χαλί ;; 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Belmar είπε:

Εμείς παντως φοράμε παπούτσια στο σπίτι και ΑΝ ποτέ τα απαγόρευα, θα ήταν για να μη βρωμίζει το πάτωμα και το βλέπω συνέχεια βρώμικο. Καθαρά για λόγος ξεκούρασης δηλαδή και όχι φόβου. Εξάλλου μένουμε σε μονοκατοικία με αυλή με χώμα, δέντρα, φύλλα, γατιά, σκυλιά κτλ που μόλις καλυτερέψει ο καιρός είμαστε συνέχεια μέσα-έξω και είναι πραγματικά αδύνατον να μην μπεις στο σπίτι με παπούτσια.

 

Από μια μικρή έρευνα στον περίγυρό μου σε μεγάλες πόλεις πάντως έχω δει ότι οι άνθρωποι που δεν μπαίνουν στο σπίτι με παπούτσια είναι αυτοί που μένουν σε πολυκατοικίες όπου είναι εύκολο να απομονώσει κανείς τον "έξω" χώρο από το σπίτι μου. Άνθρωποι που μένουν σε χωριά ή σε κωμοπόλεις όπου κυριαρχούν οι μονοκατοικίες, σπάνια αποφεύγουν τα παπούτσια στο σπίτι και αν το κάνουν το κάνουν μόνο για καθαριότητα (να μην κουράζεται η νοικοκυρά) και όχι από φόβο.

 

Μένω σε μονοκατοικία με αυλή, σε περιοχή με μονοκατοικίες κυρίως. Σχεδόν σε όλα τα σπίτια, τα παπούτσια μένουν στην πόρτα. Σε μεγάλο βαθμό γιατί κανείς δεν αντέχει λάσπες μέσα έξω όλη μέρα, και όσο και να καθαρίσεις τα παπούτσια, αν έξω έχει χώμα, κάτι θα φέρεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Γιατί όχι παντόφλες στο χαλί ;; 

Για παραπάνω καθαριότητα μάλλον. Κι επειδή εκεί παιζει ο ανθψιος μου. Δεν ρωτησα, ειμαι διακριτικη νυφη! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2018 at 3:58 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Μένω σε μονοκατοικία με αυλή, σε περιοχή με μονοκατοικίες κυρίως. Σχεδόν σε όλα τα σπίτια, τα παπούτσια μένουν στην πόρτα. Σε μεγάλο βαθμό γιατί κανείς δεν αντέχει λάσπες μέσα έξω όλη μέρα, και όσο και να καθαρίσεις τα παπούτσια, αν έξω έχει χώμα, κάτι θα φέρεις μέσα.

 

Αν μπορείτε και το καταφέρνετε μπράβο σας, είναι μεγάλη ξεκούραση για τη νοικοκυρά.

Απορία μου είναι όμως, το καλοκαίρι τί κάνετε; Έχετε παντόφλες στην αυλή και τις μπαινοβγάζετε;

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2018 at 3:36 AM, Έσπερος said:

Κι εγώ τα ιδια ακριβως εχω διαπιστώσει και για τον εαυτο μας και για τους αλλους, οτι πρακτικα δεν μπορει να υπαρχει στεγανός διαχωριςμος μεσα εξω σε εξοχική μονοκατοικία. καταλαβαινω οτι δεν ειναι ιδια η βρωμια και γι αυτο στην εξοχη εστιάζουμε στο αισθητικό θεμα κ οχι τα μικροβια. αυτο το απιστευτο χωμα που μπαινει στα εξοχικά σπιτια ειναι ο εφιαλτης της νοικοκυρας. ποσες φορες σκουπιζω, σφουγγαριζω, ξανα σκουπιζω απο πανω, κ μολις μπουσουλησει ο μικρος βλεπω σκονη στα ρουχα... 

 

Τωρα που εμεινα μια βδομαδα στην πεθερα μου στην Αθηνα, ειδα σε ολο του το μεγαλείο το τι σημαινει οχι παπουτσια στο σπίτι κ το βρηκα κουραστικο. γιατι εκτος του οχι παπουτσια υπηρχε κ το οχι παντοφλες στο χαλι. κ κυνηγούσα το μωρο που μπουσουλουσε κ εβαζα κ εβγαζα παντοφλες καθε λιγο γιατι πηγαινοερχόταν μεταξυ χολ κ σαλονιού συνεχως, οπου στο χολ πατάμε με παντοφλες αλλα στο χαλι με καλτσες. κ στη βεραντα με παντοφλες που τθς βγαζουμε ομως για να πατήσουμε στο χαλι που ειναι στρωμένο στο σαλονι που οδηγεί στη βεραντα. ποκυ μπερδεμα αν θες να το τηρήσεις ευλαβικά! η πεθερα μου βρβαια μου ειπε οτι σε επισκεψεις μεγάλων ποτε δεν θα ζητουσε να βγαλουν παπουτσια κ το κανει μονο για τα μωρα, αν κ στην αρχη της ειχε κακοφανει οταν το εθδε στο σπιτι του κουνιαδου μου. 

 

Πω πω μπέρδεμα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει πάντως ένας διαχωρισμός σε θέμα μονοκατοικίας/πολυκατοικίας. φαντάζομαι ότι είναι λίγο πιο δύσκολο να πείσεις κάποιον να βγάλει τα παπούτσια του όταν μπαίνει σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που εχει καθαρό διάδρομο κλπ, αλλά πραγματικά με ένα σωστό setup μπορείς να κάνεις εύκολη την διαδικασία, πχ, να υπάρχει ένα σκαμπουδάκι για να κάτσει, και δίπλα τοποθετημένες παντόφλες καλεσμένων. 

Έχει στο άμαζον κάτι σέτ που τα κρεμάς κιόλας και είναι εμφανίσιμο.

 

αν ψάξεις στο γοογλε, με τις λέξεις

"guest slippers" 

θα δείς τις φωτογραφίες τι εννοώ..

 Παράλληλα άλλο trend είναι να έχει κάποιος τις δικές του παντόφλες σε σπίτι που πηγαίνει συνέχεια... Το είδα στο εξωτερικό! 

δηλαδή έχεις 15 φίλους ή 15 συγγενείς ? έχεις σε ένα σημείο του σπιτιού λεπτές φτηνές παντοφλίτσες που γράφουν το όνομά του πάνω, και δεν τις φοράει άλλος. Εφόσον δεν τις φορά άλλος μπορούν να είναι φτηνές, μιας και δε θα χαλάνε εύκολα. Είναι πάρα πολύ ευγενικό και τιμά τον άλλον που κατανοεί εκείνη τη στιγμή ότι είναι καλοδεχούμενος. 

Ίσως σε κάποιους που θεωρούν ότι πρεπει να βγαλουν τα παπουτσια τους αυτό που τους χαλάει είναι ότι αισθάνονται ξένοι, δηλαδή ότι τους βλέπεις σαν τον οποιοδηποτε άλλο ξένο άνθρωπο που πιθανώς να τους βρωμίσει το σπίτι. 

Με τις προσωποποιημένες παντόφλες, νομίζω λύνεται το θέμα αυτό αρκετά καλά. εγώ αυτό θα έκανα για να τους μαλακώσω! 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Belmar είπε:

 

Αν μπορείτε και το καταφέρνετε μπράβο σας, είναι μεγάλη ξεκούραση για τη νοικοκυρά.

Απορία μου είναι όμως, το καλοκαίρι τί κάνετε; Έχετε παντόφλες στην αυλή και τις μπαινοβγάζετε;

 

Δε φοράμε παντόφλες, είμαστε ξυπολητοι στο σπίτι. Οι παντόφλες χρησιμεύουν μόνο σαν πρόχειρα παπούτσια, π.χ. για να βγω μέχρι την γωνία να πετάξω τα σκουπίδια, όχι για μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος κατά κάποιο τροπο κατανοώ την συνήθεια της πεθεράς σου γιατί το κάνω κι εγω. Πλέον με ενοχλεί στο πόδι μου ή αίσθηση να περπατάω με παντόφλα στο χαλί. Αλλά βασικά ξεκίνησα με την λογική πως κάποια τρίχα ή σκουπιδακι μπορεί να μεταφερθεί και να κολλησει πάνω στο χαλί κ να μην είναι καθαρό μέχρι την επόμενη μέρα που το τιναζω για να παίξει-ξαπλωσει-κυλιεται το παιδί.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

@Έσπερος κατά κάποιο τροπο κατανοώ την συνήθεια της πεθεράς σου γιατί το κάνω κι εγω. Πλέον με ενοχλεί στο πόδι μου ή αίσθηση να περπατάω με παντόφλα στο χαλί. Αλλά βασικά ξεκίνησα με την λογική πως κάποια τρίχα ή σκουπιδακι μπορεί να μεταφερθεί και να κολλησει πάνω στο χαλί κ να μην είναι καθαρό μέχρι την επόμενη μέρα που το τιναζω για να παίξει-ξαπλωσει-κυλιεται το παιδί.  

Αρχίζω να αισθάνομαι πολύ βρωμιαρα με αυτή τη συζήτηση! :-D 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..να σας κ εγώ τα δικά μου ..εμείς στο σπίτι μας δεν μπαίνουμε με παπούτσια ωστόσο υπάρχουν κάποιοι "ξένοι" που έρχονται αλλά δεν μπορώ να τους ζητήσω να βγάλουν τα παπούτσια τους από κάποιους δεν το περίμενα αλλά το σκέφτηκαν μόνοι τους και τα έβγαλαν .αλλα αν ψάξετε το τι μπορεί να μεταφερθεί από έξω και να νονισει ένα παιδιά θα το ξανά σκεφτείτε..πρόσφατα στο κοντινό μου περιβάλλον παιδί έκανε πυρετό και έβγαλε σπυράκια από τον ιό κοξακι 

Που πιθανόν να είχε μεταφερθεί από παπούτσια γιατί δεν είχε έρθει σε επαφη με κάποιον που να ειχε εκδηλώσει συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παλιό το θέμα αλλά δε μπορώ αν δε γράψω!!!

ημουνα λοιπόν όλη μέρα στους δρόμους, μετρό, ηλεκτρικό,σε δουλειές στην Ομόνοια, και πριν γυρίσω σπίτι με τα ΜΜΜ πέρασα και από τον Ευαγγελισμό να δω μια θεία μου που νοσηλεύεται.

Έφτασα λοιπόν στο σπίτι και φορώντας τα παπουτσάκια μου πήγα στο μπάνιο στο δωμάτιο μου έκατσα να πιω μια γουλιά καφέ και μετά τα έβγαλα.Ομοίως και ο σύζυγος.....

 

 

μονο και μόνο που το γράφω αηδίαζω κ σιχαίνομαι.

Εννοειται πως τα παραπάνω είναι μια απλή περιγραφή φαντασίας για να δείτε που περπατάνε τα παππούτσια μας!

 

Σαφως και δε φοράμε παππούτσια στο σπίτούτε τώρα με 2 παιδιά όυτε και προηγουμένως.

 

δε μου αρέσει η εικόνα «περπατάω με τα παππουτσια στο σπίτι», γι αυτό κ εμείς όταν πάμε κάπου τα βγάζουμε από μόνοι μας! 

Είναι μια υγιεινή συνήθεια όπως το να πλένουμε τα χέρια μας όταν γυρνάμε στο σπίτι ή όταν τελειώνουμε από τη τουαλέτα.τοσο απλά.

όλα τα άλλα είναι περιττά..

 

*δεν έχω διαβάσει τα σχόλια σας παραπάνω πρε μόνο της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.

Τέλος να πω ότι με τα πεθερικά μ είχα τέτοια θέματα, αλλά πλέον τα βγάζουν τα πππουτσια τους 

φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Παλιό το θέμα αλλά δε μπορώ αν δε γράψω!!!

ημουνα λοιπόν όλη μέρα στους δρόμους, μετρό, ηλεκτρικό,σε δουλειές στην Ομόνοια, και πριν γυρίσω σπίτι με τα ΜΜΜ πέρασα και από τον Ευαγγελισμό να δω μια θεία μου που νοσηλεύεται.

Έφτασα λοιπόν στο σπίτι και φορώντας τα παπουτσάκια μου πήγα στο μπάνιο στο δωμάτιο μου έκατσα να πιω μια γουλιά καφέ και μετά τα έβγαλα.Ομοίως και ο σύζυγος.....

 

 

μονο και μόνο που το γράφω αηδίαζω κ σιχαίνομαι.

Εννοειται πως τα παραπάνω είναι μια απλή περιγραφή φαντασίας για να δείτε που περπατάνε τα παππούτσια μας!

 

Σαφως και δε φοράμε παππούτσια στο σπίτούτε τώρα με 2 παιδιά όυτε και προηγουμένως.

 

δε μου αρέσει η εικόνα «περπατάω με τα παππουτσια στο σπίτι», γι αυτό κ εμείς όταν πάμε κάπου τα βγάζουμε από μόνοι μας! 

Είναι μια υγιεινή συνήθεια όπως το να πλένουμε τα χέρια μας όταν γυρνάμε στο σπίτι ή όταν τελειώνουμε από τη τουαλέτα.τοσο απλά.

όλα τα άλλα είναι περιττά..

 

*δεν έχω διαβάσει τα σχόλια σας παραπάνω πρε μόνο της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.

Τέλος να πω ότι με τα πεθερικά μ είχα τέτοια θέματα, αλλά πλέον τα βγάζουν τα πππουτσια τους 

φιλιά!!!

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου και αυτός ήταν και ο λόγος που το είχα ανοίξει τότε το θέμα !! ..και μόνο που σκέφτομαι ότι έρχεται χειμώνας και θα έχω πάλι φασαρίες για τον λόγο αυτό εκνευρίζομαι !! Το καλοκαίρι το πάλευα πιο εύκολα έφευγε οποίος έρχονταν σκούπα σφουγγάρισμα άφηνα μωρό να παίζει κάτω άμα μπει χαλι όμως εκεί αλλάζει !!  Ευχαριστώ για το σχόλιο γιατί άκουσα πολλά τότε ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί το θεωρώ αυτονόητο ότι όταν υπάρχει μωρό βγάζουμε όλοι μα όλοι παπούτσια μηδενός εξαιρουμένου;Δε πα να ναι πεθερός,πεθερά,μανα,αδερφή, πρωθυπουργός,πλανηταρχης θα βγάλει παπούτσια.Εδω σε ξένο σπίτι πάω που δεν έχουν παιδιά και βγάζω τα παπούτσια μου.

Link to comment
Share on other sites

 Εννοειται οταν εχεις μωρο βγαζεις παπουτσια αμεσως.Μονο οταν κανω καμια γιορτη στο σπιτι και ειμαστε πολλα ατομα δε ζηταω να τα βγαλουν.Αυτο που αγορασα και σωθηκα ειναι η ρομποτικη σκουπα.Και σκουπιζει και σφουγγαριζει μονη της ολο το σπίτι.Καθε μερα τη βαζω και καθαριζει.και 1 και 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,

δεν είστε αναγκασμένες σε κάθε επίσκεψη αυτών που δε βγάζουν παππουτσια να σκουπίζετε και να καθαρίζετε το πάτωμα σας

γιατι απλά το λέτε να βγάλουν παππουτσια!

 

@evoni  η πεθερά μου τις πρώτες μέρες με το μωρό είχε πολύ αναίσθητη συμπεριφορά 

δεν έβγαλε τις μπότες της και μου είπε δεν της βγάζει γιατί θα μυρίζουν τα πόδια της!!

Μπήκε με τις μπότες στο βρεφικό δωμάτιο, έκατσε άνετα στο καναπέ που κοιμόμουν, με τα φορεμένα ρούχα , ( πείτε με υπερβολική χαχαχα) εκείνη την εποχή και «απαίτησε» να ταΐσει το μωρό...ενώ ...μύριζε τσιγάρο !!Αυτη ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που φέρθηκε έτσι.

να πω ότι όταν ο γιος ήταν στο σπίτι η κυρία δεν έβγαζε κιχ κ ήταν « σωστή»

@ninika84 όντως το ρομποτάκι κάνει δουλειά;;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...