Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπούτσια στο σπίτι


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το ξέρω ότι χρειάζεται... Κάθε μέρα ο άντρας μου λέει όταν πάμε στην Αθήνα να δούμε για χάλια κι εγώ σκέφτομαι ωχ.... Δεν ξέρω εσείς αν μένετε σε διαμερίσματα κι έχετε τόσο απόλυτο τον διαχωρισμό του μέσα και του έξω, εμείς είμαστε σε γειτονιά ημιαστικής με χώμα και πλακόστρωτα γυρω γυρω, ισόγεια σπιτια και ισόγειες βεραντες, πανω στη θαλασσα, δηλαδη και χωρις παπουτσια το χωμα και η αμμος ειναι δεδομενα. Οι γείτονες δεν στρώνουν κανονικά χάλια αλλά πιο απλά και ελαφριά στρωσίδια που πλένουν σίγουρα δυο τρεις φορές μέσα στο χειμώνα. Μοκέτες μόνο στα υπνοδωματια που είναι πιο προστατευμένα. Για αυτό το θέμα των χαλιών μου φαίνεται περίπλοκο. 

Ναι φαντάζομαι ότι είναι πιο εύκολο σε τέτοιες περιοχές να μπαίνει η άμμος και το χώμα στο σπίτι, αν δεν τηρήσεις και την απαραίτητη καθαριότητα, θα γίνεται χαμός. Πάντως μην νομίζεις, αυτές τις μέρες που βρέχει Αθήνα και γίνεται χαμός, ξέρεις τι χώμα και τι βρώμα κουβαλάμε στο σπίτι. Βαρέθηκα να σφουγγαρίζω.

 

Τα ελαφριά στρωσίδια δεν είναι πρακτικά όταν έχεις μικρά παιδάκια, ειδικά αυτά που μόλις περπάτησαν, γιατί τα στρωσίδια αυτά γλιστράνε και τα παιδάκια μπουρδουκλώνονται. Ενώ με το χαλί που είναι και βαρύ και χοντρό είναι αλλιώς.  

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Και τα καρότσια των μωρών που μπαίνουν σπίτι τι τα κάνετε; 

Στις βεράντες πώς μπαινοβγαίνετε; Βάζετε παπούτσια έξω; 

 

Αν δεν έχεις θέμα με τους γείτονες, το αφήνεις έξω από την πόρτα στον κοινόχρηστο, με τη λογική ότι δεν ενοχλείς και δεν παρεμποδίζεις την είσοδο-έξοδο. (εγώ αυτό κάνω τώρα)

 

Για τις βεράντες έχω δεύτερο ζευγάρι παπούτσια (συνήθως παντόφλες) τις οποίες τις κρατάω έξω για μπες-βγες.

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Παντως τη συνήθεια του να βγάζεις παπούτσια στην Ελλάδα μόνο σε φόρουμ την έχω διαβάσει και το έχω δει μόνο στο σπίτι μιας φίλης, όπου αποφεύγω να πηγαίνω γιατί αυτό με κάνει να νιώθω ενοχλητικη. Πολύ συχνά έχω δει το πολύ λογικό να βγάζεις παπούτσια αν για κάποιο λόγο φύγεις από το σαλόνι και πας σε υπνοδωμάτιο (αν πχ σου δείχνουν το σπίτι ή βλέπεις τα παιδιά που παίζουν). 

 

Σχεδόν όλα τα φιλικά μας ζευγάρια με παιδιά έχουν τους ίδιους κανόνες για τα παπούτσια στο σπίτι. Είναι σχεδόν αυτονόητο ότι στις επισκέψεις τα βγάζουμε.

Εμένα με ενοχλεί όταν ο άλλος δυσανασχετεί με αυτό το θέμα. Σχεδόν νιώθω προσβολή γιατί θεωρώ ότι δεν υπολογίζει την υγεία των παιδιών μου.

 

Γενικά εμένα μου αρέσουν τα χαλιά. Θεωρώ ότι ομορφαίνουν το σπίτι, δημιουργούν μια θαλπωρή μια ζεστασιά. Μου αρέσει να κάθομαι κάτω στο χαλί και να παίζω με τα παιδιά, να κυλιέμαι μαζί τους, να ξαπλώνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , elemaxi είπε:

Ναι φαντάζομαι ότι είναι πιο εύκολο σε τέτοιες περιοχές να μπαίνει η άμμος και το χώμα στο σπίτι, αν δεν τηρήσεις και την απαραίτητη καθαριότητα, θα γίνεται χαμός. Πάντως μην νομίζεις, αυτές τις μέρες που βρέχει Αθήνα και γίνεται χαμός, ξέρεις τι χώμα και τι βρώμα κουβαλάμε στο σπίτι. Βαρέθηκα να σφουγγαρίζω.

 

Τα ελαφριά στρωσίδια δεν είναι πρακτικά όταν έχεις μικρά παιδάκια, ειδικά αυτά που μόλις περπάτησαν, γιατί τα στρωσίδια αυτά γλιστράνε και τα παιδάκια μπουρδουκλώνονται. Ενώ με το χαλί που είναι και βαρύ και χοντρό είναι αλλιώς.  

 

Αν δεν έχεις θέμα με τους γείτονες, το αφήνεις έξω από την πόρτα στον κοινόχρηστο, με τη λογική ότι δεν ενοχλείς και δεν παρεμποδίζεις την είσοδο-έξοδο. (εγώ αυτό κάνω τώρα)

 

Για τις βεράντες έχω δεύτερο ζευγάρι παπούτσια (συνήθως παντόφλες) τις οποίες τις κρατάω έξω για μπες-βγες.

 

Σχεδόν όλα τα φιλικά μας ζευγάρια με παιδιά έχουν τους ίδιους κανόνες για τα παπούτσια στο σπίτι. Είναι σχεδόν αυτονόητο ότι στις επισκέψεις τα βγάζουμε.

Εμένα με ενοχλεί όταν ο άλλος δυσανασχετεί με αυτό το θέμα. Σχεδόν νιώθω προσβολή γιατί θεωρώ ότι δεν υπολογίζει την υγεία των παιδιών μου.

 

Γενικά εμένα μου αρέσουν τα χαλιά. Θεωρώ ότι ομορφαίνουν το σπίτι, δημιουργούν μια θαλπωρή μια ζεστασιά. Μου αρέσει να κάθομαι κάτω στο χαλί και να παίζω με τα παιδιά, να κυλιέμαι μαζί τους, να ξαπλώνω...

Εδώ βαριά χαλιά δεν νομίζω ότι έχει κανείς. Εϊναι και άλλος τελείως ο καιρός. Και τα σπίτια διαφορετικά. Και τα καρότσια αναγκαστικά μπαίνουν στο σπίτι, εκτός αν πχ έχεις γκαραζ-αποθήκη. 

 

Εγώ πάντως δεν δυσανασχετώ αν πρέπει να τα βγάλω. Όταν υπάρχουν παιδιά τα βγάζω μόνη μου. Ή στους γείτονες που μπορεί να πεταχτώ για δυο κουβέντες. Αλλά σε στιλ επίσκεψης, που ο άλλος με έχει  καλέσει, και είμαστε ντυμένοι, και δεν υπάρχουν παιδιά, εκεί κάπως νιώθω ότι εν τέλει η παρουσία μου τον ζορίζει και τον ξεβολεύει. Οπότε προτιμώ συναντήσεις εκτός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ πάντως δεν δυσανασχετώ αν πρέπει να τα βγάλω. Όταν υπάρχουν παιδιά τα βγάζω μόνη μου. Ή στους γείτονες που μπορεί να πεταχτώ για δυο κουβέντες. Αλλά σε στιλ επίσκεψης, που ο άλλος με έχει  καλέσει, και είμαστε ντυμένοι, και δεν υπάρχουν παιδιά, εκεί κάπως νιώθω ότι εν τέλει η παρουσία μου τον ζορίζει και τον ξεβολεύει. Οπότε προτιμώ συναντήσεις εκτός. 

 

Πριν τα παιδιά και ΄γω δεν υποχρέωνα τους επισκέπτες μας να βγάζουν τα παπούτσια παρόλο που εμείς με τον άντρα μου και πριν τα παιδιά δεν κυκλοφορούσαμε στο σπίτι με παπούτσια. Αλλά είχα οργανωμένο και το σπίτι μου αλλιώς, δεν είχα χαλιά παντού, δεν μου ήταν και τίποτα μετά το τέλος της επίσκεψης να ρίξω κι ένα σφουγγαρισματάκι. Τώρα όμως δεν γίνεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε λίγο.  Δεν λέω να μπει κάποιος με λάσπες στα παπούτσια ή ακαθαρσίες, αλλά δεν θα κολλήσει και χολέρα ένα παιδί επειδή μπήκε κάποιος στο σαλόνι με τα παπούτσια του. Όταν παίζει το μωρό στρώστε από πάνω ένα σεντόνι στην ανάγκη ή ένα δικό του χαλάκι.

Χωρίς παρεξήγηση, όλα αυτά τα θεωρώ υπερβολές. Λογικό είναι μια μανούλα να αγχωθεί όταν έρθει το πρώτο της μωρό και να κάνει τέτοιες σκέψεις, αλλά δεν χρειάζεται να καταλήγουμε να μαλώνουμε με όλον τον περίγυρό μας ή να είμαστε όλη μέρα με τα καθαριστικά στο χέρι.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ (ευτυχώς) να μου ζητήσουν να βγάλω παπούτσια σε ένα σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Astrien είπε:

Κι εμείς τα βγάζουνε τα παπούτσια στο σπίτι, αλλά η αλήθεια είναι όταν ετοιμάζομαι όλο και κάτι θα ξεχάσω να πάρω μαζί μου και θα μπω με τα παπούτσια. Για τους επισκέπτες έχω παντόφλες επισκεπτών κι έτσι όταν θα έρθει κάποιος θα ρωτήσω ευγενικά αν  θα θέλει να του δώσω για να αισθάνεται πιο ανετα ώστε να πιάσει το υπονοούμενο. Βέβαια αν μου πει όχι δεν επιμένω, καθώς δε θέλω να τους φέρω σε δύσκολη θέση.  Γενικά στην αρχή ήμουν πιο προσεχτική όσο το μωρό ήταν πιο μικρό αλλά από τότε που άρχισε να μπουσουλάει, χαλάρωσα. Ας πάρει μερικά αντισώματα!  Στο θέμα βέβαια του καπνίσματος που αναφέρθηκε μια άλλη κοπέλα είμαστε απόλυτοι. Όποιος θέλει να καπνίσει βγαίνει στο μπαλκόνι. Προσφέρεται και ζεστό μπουφανακι τις κρύες μέρες του χειμώνα! 

Εμάς ευτυχώς σε αυτοί την φάση οι φίλοι μας έχουν και αυτοί μικρά παιδακια και είναι τις ίδιας φιλοσοφίας απλά όταν ο επισκέπτης είναι γονιός και στην περίπτωση μου πεθερικά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ντραπώ να του το ζητήσω !! Στο τέλος τέλος δεν ειναο ξένος!!! Απλά τελικά τα προβλήματα πάντα τα δημιουργούν οι κοντινοί μας ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , erin0000 είπε:

Χαλαρώστε λίγο.  Δεν λέω να μπει κάποιος με λάσπες στα παπούτσια ή ακαθαρσίες, αλλά δεν θα κολλήσει και χολέρα ένα παιδί επειδή μπήκε κάποιος στο σαλόνι με τα παπούτσια του. Όταν παίζει το μωρό στρώστε από πάνω ένα σεντόνι στην ανάγκη ή ένα δικό του χαλάκι.

Χωρίς παρεξήγηση, όλα αυτά τα θεωρώ υπερβολές. Λογικό είναι μια μανούλα να αγχωθεί όταν έρθει το πρώτο της μωρό και να κάνει τέτοιες σκέψεις, αλλά δεν χρειάζεται να καταλήγουμε να μαλώνουμε με όλον τον περίγυρό μας ή να είμαστε όλη μέρα με τα καθαριστικά στο χέρι.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ (ευτυχώς) να μου ζητήσουν να βγάλω παπούτσια σε ένα σπίτι.

 

Περπατούσα που λες erin0000 τις προάλλες έτσι χαλαρά.. στο δρόμο και προσπερνώντας κάτι κάδους απορριμμάτων με τα σκουπίδια να ξεχειλίζουν και τις σακούλες πεταμένες και σκισμένες  στο δρόμο με όλα τα καλούδια σκορπισμένα (χαρτιά υγείας, πάνες, αποφάγια κλπ) και σκιάχτηκα στη σκέψη ότι πατώντας τα, πόσο εύκολα τα φέρνεις στο σπίτι σου. Στο 22 μηνών παιδάκι σου το οποίο δεν περιορίζεται σ’ ένα χαλάκι ή σεντονάκι αλλά τρέχει από δω κι από ‘κει και όπου γουστάρει θα κάτσει και θα παίξει, και όποτε γουστάρει θα φτύσει την πιπίλα του και θα την ξαναβάλει στο στόμα, θα ρίξει το μηλαράκι του και θα το ξανασηκώσει να το φάει.

Χολέρα ενδεχομένως να μην κολλήσει δεδομένου ότι μεταδίδεται κυρίως από μολυσμένο νερό και συνήθως αυτό το πρόβλημα το έχουν οι περιοχές της Ασίας και η Αφρική. Κυκλοφορούν όμως άλλες χίλιες δυο ασθένειες στην αναπτυγμένη Ευρώπη μας και χίλια δύο μικρόβια  που δεν θέλω καν να σκεφτώ ότι μπορεί να τσιμπήσει το δικό μου παιδί.

Ναι, είμαι υπερβολική και στο δικό μου σπίτι τα παπούτσια μένουν στη πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο η μικρή μπουσουλαγε ζητούσα από τους δικούς μας να βγάζουν τα παπούτσια τους εννοείται, παππουδες, κολλητούς κλπ αλλά ποτέ από γνωστούς ή καλεσμένους που τύχαινε να έρθουν για επίσκεψη. Το θεωρω προσβολή. Κ φίλοι μου ποτέ δε μου ζήτησαν να βγάλω τα παπουτσια, άλλο αν το κάνω απο μόνη μου αν ξέρω ότι έχουν παιδιά. Αν κάποιος μου το έκανε θέμα μάλλον δε θα ένιωθα ωραία να ξαναπαω σπίτι του. Εμείς απλά εχουμε μάθει στη μικρή πως οτι πέφτει στο πάτωμα δεν ξαναμπαίνει στο στόμα γιατί είναι βρώμικο κ έρχεται μας το δίνει στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Εγώ όσο η μικρή μπουσουλαγε ζητούσα από τους δικούς μας να βγάζουν τα παπούτσια τους εννοείται, παππουδες, κολλητούς κλπ αλλά ποτέ από γνωστούς ή καλεσμένους που τύχαινε να έρθουν για επίσκεψη. Το θεωρω προσβολή. Κ φίλοι μου ποτέ δε μου ζήτησαν να βγάλω τα παπουτσια, άλλο αν το κάνω απο μόνη μου αν ξέρω ότι έχουν παιδιά. Αν κάποιος μου το έκανε θέμα μάλλον δε θα ένιωθα ωραία να ξαναπαω σπίτι του.

 

Προσβολή να βγάλεις τα παπούτσια σου.... :lol:  Γιατί; Δεν σε είπαμε και καμπούρη...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Κι εμένα με προβληματίζει πολλές φορές το θέμα με τα παπούτσια ή όχι μέσα στο σπίτι. Δεν με προβληματίζει τόσο για το αν χρειάζεται ή όχι, ούτε για το αν θα προσβληθεί κάποιος κλπ, αλλά για το πώς εφαρμόζεται πρακτικά, και κυρίως αν δεν μένεις σε πολυκατοικία. Εμείς δεν έχουμε ακόμα μωρό, το περιμένουμε την άνοιξη. Στο παρελθόν (πριν μείνουμε μαζί) είχε τύχει να μου πει ο άντρας μου ότι θα του άρεσε γενικά να μην φοράμε παπούτσια στο σπίτι (ιδίως αν υπάρχει μωρό που παίζει κάτω, αλλά και γενικά), τελικά όμως δεν το έχουμε εφαρμόσει και περπατάμε όπως να'ναι. Ένα θέμα είναι ότι όπως έγραψαν και πολλά κορίτσια, την ώρα που ετοιμαζόμαστε να φύγουμε, σίγουρα θα τύχει να κυκλοφορήσουμε στο σπίτι έχοντας φορέσει τα παπούτσια, π.χ. για να πάρουμε κάτι ακόμα. Ή ας πούμε εγώ μπορεί να θέλω να δω 2 ζευγάρια σε καθρέφτη για να αποφασίσω ποιο ταιριάζει τελικά με τα ρούχα (μάλιστα εμάς είναι διώροφο, οπότε το ανεβοκατέβασμα στην σκάλα το κάνει ακόμα πιο περίπλοκο). Άλλο θέμα είναι όταν ας πούμε μεγαλώσει το παιδί και παίζει στην αυλή και μπαινοβγαίνει μέσα; ή και εμείς μπαινοβγαίνουμε για να το ελέγχουμε; (η πόρτα του σαλονιού βγαίνει κατ'ευθείαν στην αυλή, δεν υπάρχει κάποια είσοδος) Και η πιο μεγάλη μου απορία είναι για το καλοκαίρι και τις σαγιονάρες, που τις φοράμε πχ και για να πάμε για μπάνιο. Έχετε άλλες για έξω; Ή αντίστοιχα τα πλαστικά πεδιλάκια που βλέπω να φοράνε τα παιδιά και μέσα και έξω;

 

Σχετικά με τις βεράντες, νομίζω θα έβγαινα κανονικά με τις παντόφλες, δεν είναι το ίδιο με τον δρόμο ή την αυλή επειδή δεν έχει ακαθαρσίες, εμετούς κλπ αηδιαστικά που μπορεί να πατήσεις στο δρόμο. Είναι μεν εξωτερικός χώρος αλλά δεν έχει όλα αυτά.

 

Σχετικά με το κατά πόσον συνηθίζεται στην Ελλάδα, στις μεγαλύτερες γενιές κλπ, προσωπικά το πρωτοείδα σε φιλικά σπίτια στη Β.Ελλάδα (όχι μόνο 1 ή 2) και μάλιστα χωρίς να υπάρχουν παιδιά (ήταν σπίτια φοιτητών που έμεναν με τους γονείς τους) οπότε συμπέρανα ότι υπάρχει ως συνήθεια στη Β.Ελλάδα γενικά, όχι για τα μωρά. Ήταν οργανωμένοι με παντόφλες για τους επισκέπτες κλπ. (Μάλιστα το ανέλυσα και ιστορικά και σκέφτηκα ότι ίσως συμβαίνει επειδή η Β.Ελλάδα ανήκε στην οθωμ. αυτοκρατορία μέχρι το 1912 και η μουσουλμανική παράδοση έχει ως βασικό χαρακτηριστικό την καθαριότητα -γι'αυτό και πριν μπουν στα τζαμιά βγάζουν παπούτσια και πλένουν χέρια κ πόδια στις βρύσες που υπάρχουν πάντα έξω). Δική μου ερμηνεία είναι αυτό, επειδή προσωπικά έτυχε να το συναντήσω σε μεγάλο βαθμό στη Μακεδονία!

 

Σχετικά με αυτό που λέει η Έσπερος ότι στις παλιότερες γενιές φαίνεται περίεργο επειδή το σαλόνι ήταν διαχωρισμένο οπότε εκεί πατούσαμε με παπούτσια και στο υπόλοιπο σπίτι όχι, δεν ξέρω αν ισχύει γιατί θυμάμαι ότι πατούσαμε σε όλο το σπίτι τότε με παπούτσια, και στα χαλιά, και παίζαμε κάτω κλπ κλπ. Νομίζω ότι απλά δεν έδιναν τόση σημασία -ίσως ήταν και πιο καθαρές οι πόλεις, ενώ τώρα περνάς π.χ. από την Ομόνοια και σιχαίνεσαι σκεπτόμενος τι κουβαλούν τα παπούτσια σου!

 

Σίγουρα δεν θα προσβαλλόμουν αν μου έλεγαν να τα βγάλω, ο καθένας στο σπίτι του βάζει ό,τι κανόνα θέλει (θα ξεκουράζονταν και τα πόδια μου!) Θα προτιμούσα όμως να είμαι ξυπόλυτη παρά να βάλω παντόφλα που έχει φορέσει άλλος. Αν υπήρχε μωρό και έβλεπα ότι οι ίδιοι φορούν παντόφλες θα το πρότεινα και από μόνη μου (αν φορούσαν παπούτσια οι ίδιοι όχι). Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν το δικό μου μωρό θα παίζει κάτω, δεν το έχω σκεφτεί. Σκέφτομαι όμως π.χ. ότι και όταν είναι έξω ένα μωρό πολλές φορές πιάνει τις σόλες από τα παπούτσια του και μετά βάζει χέρια στο στόμα. Ή ας πούμε κυλιέται κάτω στην παιδική χαρά. Ή πιάνει διάφορα γύρω γύρω στα λεωφορεία. Οπότε μήπως είναι μια τρύπα στο νερό η προσοχή... (Το ίδιο σκέφτομαι σχετικά και με την άποψη να μην καθόμαστε ας πούμε με ρούχα στο κρεβάτι. Γιατί π.χ. κάθεσαι με το παντελόνι στο λεωφορείο. Στο σπίτι είτε ο ίδιος είτε κάποιος καλεσμένος κάθεται σε μια καρέκλα ή στον καναπέ. Στην ίδια καρέκλα ή καναπέ όμως κάθεσαι και με τις πιτζάμες. Οπότε εν τέλει ίσως δεν είναι πρόβλημα να κάτσεις και με ρούχα στο κρεβάτι! Δεν ξέρω, μπερδεύομαι με αυτά! Το ίδιο και με το μωρό που για βόλτα το ντύνεις αλλιώς επειδή θα λερωθεί ενώ στο σπίτι φοράει καθαρά. Και στο σπίτι όμως με τα καθαρά μπορεί να καθίσει στο καρότσι που κάθισε βρώμικο μετά την παιδική χαρά. Δεν τα λέω για να πω ότι είμαστε υπερβολικοί κ δεν χρειάζεται να προσέχουμε τίποτα, αλλά πραγματικά τα σκέφτομαι και μπερδεύομαι!)

 

(Πολλά έγραψα! Οι απορίες μου βασικά είναι στην πρώτη παράγραφο...)

 

Πάντως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ: 

https://parents.org.gr/forum/topic/22645-na-vgazoyn-oi-episkeptes-ta-papoutsia/ 

https://parents.org.gr/forum/topic/21868-pantofles-ki-episkeptes/

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , elemaxi είπε:

 

Προσβολή να βγάλεις τα παπούτσια σου.... :lol:  Γιατί; Δεν σε είπαμε και καμπούρη...:lol:

Γιατί μπορεί κάποιος να έχει τρύπια κάλτσα, να μυρίζουν τα πόδια του, να μην έχει κόψει τα νύχια ξέρω κ εγω;! Κ όταν δεν είναι φίλος σου σίγουρα θα αισθανθεί πολύ άσχημα κ αμήχανα κ προσωπικα δε θέλω να φερω κανεναν καλεσμένο μου σε αυτή τη θέση. Τα παπούτσια μας που φοράμε σε καθημερινή βαση τα έχουμε σε χώρο δίπλα στην εξώπορτα, οποιος μπαίνει τα βλέπει κ αν θέλει μπορεί να βγάλει τα δικά του κ να ζητήσει κ παντόφλες. Αν δεν το κάνει εγώ δεν πρόκειται να του το πω.

Συν τοις άλλοις, είναι σα να λες στον επισκέπτη σε θελω σπίτι μου αλλά όχι τόσο που να σε αφήσω με τα παπούτσια σου γιατί προέχει η βολή μου κ να μην καθαρίζω πάλι μετα, στο μια στο τόσο που έρχεσαι δεν αλλάζω τπτ απο την καθημερινότητα μου κ τις συνήθειες μου για χάρη σου ;)

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γιατί μπορεί κάποιος να έχει τρύπια κάλτσα, να μυρίζουν τα πόδια του, να μην έχει κόψει τα νύχια ξέρω κ εγω;! Κ όταν δεν είναι φίλος σου σίγουρα θα αισθανθεί πολύ άσχημα κ αμήχανα κ προσωπικα δε θέλω να φερω κανεναν καλεσμένο μου σε αυτή τη θέση. Συν τοις άλλοις, είναι σα να λες στον επισκέπτη σε θελω σπίτι μου αλλά όχι τόσο που να σε αφήσω με τα παπούτσια σου γιατί προέχει η βολή μου κ να μην καθαρίζω πάλι μετα, στο μια στο τόσο που έρχεσαι δεν αλλάζω τπτ απο την καθημερινότητα μου κ τις συνήθειες μου για χάρη σου ;)

Όταν δεν έχεις χαλια δεν υπάρχει πρόβλημα σκουπίζεις σφουγγαρίζεις και τέλος !! Το χαλί πέρα από μια ηλεκτρική πως θα το καθαρίσεις μετά για να κάτσει το παιδί σου να παίξει ή για να πάρει το παιχνίδι που έπεσε κάτω ; Εάν τα παπούτσια του επισκέπτη είχαν βρωμιες πως θα καθαρίσεις ένα χαλί μετά ;; Όλα θα μείνουν πάνω του . 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν ζητάω από κάποιον να βγάλει τα παπούτσια του στο χώρο μου, το κάνω γιατί πρωτίστως δεν αντέχω τη σκέψη ότι αυτά που μπορεί εγώ η ίδια να πατήσω έξω, να τα κολλήσω στα χαλιά/κιλίμια/πατάκια μου. Όχι επειδή πιστεύω ότι ο άλλος είναι βρωμιάρης, ούτε με νοιάζει αν έχει τρύπιες κάλτσες ή άκοπα νύχια. Αν μυρίζουν τα πόδια του, βασικά μάλλον έχει πρόβλημα και θα πρέπει να το κοιτάξει και συνήθως μυρίζουν και τα παπούτσια (έχω βρεθεί σε τέτοια θέση με φίλο). Μεταξύ μας δεν πιστεύω ότι θα κολλήσουμε κάτι, εξαιρετικά σπάνιο το θεωρώ, αλλά όπως πχ δε πέφτω στο κρεβάτι με τα ρούχα της δουλειάς (και ας είναι γραφείου), έτσι νιώθω ότι και τα παπούτσια δεν έχουν θέση εντός σπιτιού. Επίσης, στους χώρους που αισθάνομαι άνετα μπορεί να καθίσω κάτω στο πάτωμα, ή να κάτσω πάνω στο πόδι μου, πράγμα αδύνατο με παπούτσια. Αν δεν είχα χαλιά, ίσως ήμουν πιο χαλαρή γιατί και με παπούτσια να μπει ο άλλος, το να ρίξεις ένα σφουγγάρισμα  με καθαριστικό είναι υπόθεση λεπτών. Με χαλιά όμως, όσο σκούπα και να βάλω ο άλλος μπορεί να έχει πατήσει από κακά/τσίσα ζώων, χαλασμένα τρόφιμα, λάδια κλπ που χωρίς πλύσιμο δεν απομακρύνονται.

Είναι νομίζω και θέμα οπτικής. Εγώ πχ νιώθω υποχρεωμένη που ο άλλος μου ανοίγει το σπίτι του και νιώθω ότι οφείλω να ακολουθήσω τους κανόνες του. Άλλωστε έχουμε όλοι τόσο ελάχιστο χρόνο που το τελευταίο που θέλω είναι η επίσκεψή μου να του δημιουργήσει επιπρόσθετο άγχος και κούραση.  Αντίστοιχα, εκνευρίζομαι όταν κάποιος θεωρεί αυτονόητο να ανάψει τσιγάρο εντός σπιτιού χωρίς να ρωτήσει (ακόμα και σε σπίτι καπνιστή, είτε υπάρχουν/δεν υπάρχουν παιδιά) ή ανοίγει ντουλάπια χωρίς να του έχω δώσει το θάρρος να το κάνει. Μου αρέσει να σέβονται την ιδιωτικότητα μου και το χώρο μου, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να προσβληθώ αν κάποιος μου ζητήσει να σεβαστώ τους κανόνες του δικού του χώρου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λέτε όμως αν νιώθετε έτσι θα πρέπει να τους βάζετε να αλλάζουν κ παντελόνια αν έχουν έρθει με μέσα μεταφοράς γιατί κ εκεί επικρατεί αντίστοιχη βρωμια κ μικροβια κ ακόμα χειρότερα, κάθονται με αυτά στους καναπέδες σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε γενικές γραμμές με τη @Lenia16  συμφωνώ. Δηλαδή είναι λογικό εσύ στο σπίτι σου μέσα γενικά να αποφεύγεις τα παπουτσια. Λογικο ενας παππους που ερχεται συχνα, η μπειμπισιτερ, φιλοι που περνανε στο χαλαρο για καφε ή κουβεντούλα, καθ για λογους άνεσης να τα βγαλουν -στους φικους δεν θα το ζητουσα αλλα νομθζω θα το έδειχνα με τη σταση μου, δηλαδη θα φορουσα παντόφλες πχ ή θα εβγαζα τα παπουτσια μπροστα του σε στιλ χαλαρο, και αν το επιανε το νοημα, οκ. Αλλα ας πουμε οτι καλεις περισσοτερο κοσμο, σε μια γιορτη πχ, θα ειναι κι ολοι καλοντυμένοι, θα κατσουν γτρω γυρω στο τραπεζι ή θα εχεις μπουφέ, θα ειναι κατι ποο προςεγμενο, εκει τι θα πεις, βάλτε παντόφλες; 

 

Κι αυτο με τον καναπε ισχυει. Γιατι μεχρι ποια ηλικια περιορίζετε τα μωρα να κατσουν σε πανάκι δικο τους; Δεν θα ακουμπήσουν στον καναπε; 

 

Να μην πω το συνηθισμενο σε σπιτια που μαζεύεται πολυς κοσμος, που αφηνουν ολοι τα μπουφάν στο κρεβατι. Μπουφάν που εχουν μπει κ ακουμπήσει σε συγκοινωνίες, δημόσιες υπηρεσίες κλπ, πανω στο κρεβατι, εστω και πανω σε παπλωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι υποκειμενικά, οι επισκέπτες που είναι κοντινοί δεν πρέπει να παρεξηγηθούν. Τώρα εάν τυχαία έρθει κάποιος καλεσμένος πχ συνάδελφος μπορεί όντως να μη ζητήσω να βγάλει παπούτσια. Τα ποδοναρια είναι καλή ιδέα.  Επειδή έχω κλιμακοστάσιο μεσολαβούν 4 πατάκια με αυτό της εξώπορτας, ε αν δω στις σκάλες κάτι δεν παίζει να μπει μέσα. Το καρότσι το πλένω είτε με μωρόμαντηλα είτε ρίχνω νέρο στην αυλή με το λάστιχο και ξεπλένω τις ρόδες. Από τα μπαλκόνια μέσα πατάκια. Τα τύπου shaggy η πετσέτε κάνουν την καλύτερη δουλειά στο να κρατάνε την σκόνη. Μια φορά στο τόσο τα ρίχνω στο πλυντήριο. Ναι υπάρχουν φορές που έχω γυρίσει σπίτι με το καρότσι χωρίς να το πλύνω αλλά πχ δεν είναι τις ημέρες που θα πέρασα από λάσπες, σκουπίδια, βρωμονερα κλπ. Ναι έχει μπει επισκέπτης με παπούτσια σπίτι. Τωρα πχ που αφήνω το μπεμπέ κάτω δεν θέλω. Την πιπίλα δεν την αποστειρώνω την πλένω. Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να είμαστε αποστειρωμένου, έχω παρατηρήσει όμως ότι από αυτά που ζητάω περί καθαριότητας από το σόι γίνονται τα μισά όποτε αν με δούνε εμένα χαλαρή, τύπου γλείφω την πιπίλα και την δινω είμαι σίγουρη ότι θα το κάνουν και αυτοί! Επισης όσον αφορα καθαριότητα εγώ συμπεριλαμβάνω και τα χημικά, πχ δαγκώνει ο μπέμπης της άλλης το δάχτυλο και έχει πάνω τζελ με στρασάκια στα νύχια. Δεν θέλω. Φοράει κρέμα σώματος με αρώματα και μπούρδες, δεν θέλω, φοράει Φούλ μακιγιάζ δεν θέλω, πήγε τουαλέτα αδιαφορώ εάν έφτιαξε απλά το παντελόνι, το εσώρουχο η κάτι άλλο, πλένει χέρια, αν φοράει ρολόι κλπ είτε πλένει κ το ρολόι είτε το βγάζει. Δεν σιχαίνομαι εύκολα αλλά όταν βλέπω τον περίγυρο να μην κρατάει βασικούς κανόνες υγιεινής, γίνεται να μπουν στον κλίβανο πρώτου πιάσουν το παιδί μου; Δεν έχω πρόβλημα. Η άλλη μαγείρευε έπιανε κοτόπουλο, το κόβει με μαχαίρι κλπ, αυτό στάζει στο μισό πάγκο και μετά αφήνει το κουταλάκι που θα ταΐσω τον μπέμπη εκεί πάνω. Απλοί βασικοί κανόνες υγιεινής, πλένουμε χεράκια καλά ( οχι το ξέπλυμα με νερό δεν αρκεί βάζουμε και σαπουνάκι το κάνει η μάνα μου) δεν αφήνουμε τον μπέμπη να γλείψει κάτι που δεν θα γλειφαμε εμείς, (ρολόι Τσεκ, κινητό καρατσεκ, τηλεκοντρόλ κλειδιά χιλιοκαρατσεκ !! ) Αν εχεις να βούρτσισεις δοντάκια από τον γάμο σου δεν φιλάμε τον μπέμπη κοντά στο στομα, στο στομα κανένας, αν καπνισες πριν λίγο δεν τον φιλάς γενικώς, αν φοράς μισό κιλό άρωμα μην τρίβεις το κεφαλάκι του στο λαϊμο σου, εάν ήρθες σε άμεση επαφή με ανεμβολίαστα ζώα μην τον αφήνεις να σου πιπιλαει τα ρούχα, εάν φοράς τα ίδια ρούχα 3 μερες σερί μην μου ζητάς να τον πάρεις αγκαλιά, βασικά πράγματα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Silky είπε:

Όλα είναι υποκειμενικά, οι επισκέπτες που είναι κοντινοί δεν πρέπει να παρεξηγηθούν. Τώρα εάν τυχαία έρθει κάποιος καλεσμένος πχ συνάδελφος μπορεί όντως να μη ζητήσω να βγάλει παπούτσια. Τα ποδοναρια είναι καλή ιδέα.  Επειδή έχω κλιμακοστάσιο μεσολαβούν 4 πατάκια με αυτό της εξώπορτας, ε αν δω στις σκάλες κάτι δεν παίζει να μπει μέσα. Το καρότσι το πλένω είτε με μωρόμαντηλα είτε ρίχνω νέρο στην αυλή με το λάστιχο και ξεπλένω τις ρόδες. Από τα μπαλκόνια μέσα πατάκια. Τα τύπου shaggy η πετσέτε κάνουν την καλύτερη δουλειά στο να κρατάνε την σκόνη. Μια φορά στο τόσο τα ρίχνω στο πλυντήριο. Ναι υπάρχουν φορές που έχω γυρίσει σπίτι με το καρότσι χωρίς να το πλύνω αλλά πχ δεν είναι τις ημέρες που θα πέρασα από λάσπες, σκουπίδια, βρωμονερα κλπ. Ναι έχει μπει επισκέπτης με παπούτσια σπίτι. Τωρα πχ που αφήνω το μπεμπέ κάτω δεν θέλω. Την πιπίλα δεν την αποστειρώνω την πλένω. Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να είμαστε αποστειρωμένου, έχω παρατηρήσει όμως ότι από αυτά που ζητάω περί καθαριότητας από το σόι γίνονται τα μισά όποτε αν με δούνε εμένα χαλαρή, τύπου γλείφω την πιπίλα και την δινω είμαι σίγουρη ότι θα το κάνουν και αυτοί! Επισης όσον αφορα καθαριότητα εγώ συμπεριλαμβάνω και τα χημικά, πχ δαγκώνει ο μπέμπης της άλλης το δάχτυλο και έχει πάνω τζελ με στρασάκια στα νύχια. Δεν θέλω. Φοράει κρέμα σώματος με αρώματα και μπούρδες, δεν θέλω, φοράει Φούλ μακιγιάζ δεν θέλω, πήγε τουαλέτα αδιαφορώ εάν έφτιαξε απλά το παντελόνι, το εσώρουχο η κάτι άλλο, πλένει χέρια, αν φοράει ρολόι κλπ είτε πλένει κ το ρολόι είτε το βγάζει. Δεν σιχαίνομαι εύκολα αλλά όταν βλέπω τον περίγυρο να μην κρατάει βασικούς κανόνες υγιεινής, γίνεται να μπουν στον κλίβανο πρώτου πιάσουν το παιδί μου; Δεν έχω πρόβλημα. Η άλλη μαγείρευε έπιανε κοτόπουλο, το κόβει με μαχαίρι κλπ, αυτό στάζει στο μισό πάγκο και μετά αφήνει το κουταλάκι που θα ταΐσω τον μπέμπη εκεί πάνω. Απλοί βασικοί κανόνες υγιεινής, πλένουμε χεράκια καλά ( οχι το ξέπλυμα με νερό δεν αρκεί βάζουμε και σαπουνάκι το κάνει η μάνα μου) δεν αφήνουμε τον μπέμπη να γλείψει κάτι που δεν θα γλειφαμε εμείς, (ρολόι Τσεκ, κινητό καρατσεκ, τηλεκοντρόλ κλειδιά χιλιοκαρατσεκ !! ) Αν εχεις να βούρτσισεις δοντάκια από τον γάμο σου δεν φιλάμε τον μπέμπη κοντά στο στομα, στο στομα κανένας, αν καπνισες πριν λίγο δεν τον φιλάς γενικώς, αν φοράς μισό κιλό άρωμα μην τρίβεις το κεφαλάκι του στο λαϊμο σου, εάν ήρθες σε άμεση επαφή με ανεμβολίαστα ζώα μην τον αφήνεις να σου πιπιλαει τα ρούχα, εάν φοράς τα ίδια ρούχα 3 μερες σερί μην μου ζητάς να τον πάρεις αγκαλιά, βασικά πράγματα. 

 

Εντάξει άλλο να απαιτείς να τηρούνται κανόνες υγιεινής σε όποιον έρχεται σε άμεση επαφή με το μωρό. Υπαρχει διαφορα. Αλλο επισης το τσιγαρο. Προφανως δικαιωμα σου να μη θες στο σπίτι καπνα. Αλλα ρουχα, παπουτσια, καρότσια παιδιων ή λαϊκής, βαλίτσες, γενικα πραγματα που ερχονται απ' εξω, αποκλειεται να μην αφησουν κατι σπίτι μας, οσο κι αν προσεχουμε. Γι αυτο πιστευω οτι αυτα ολα δεν μπιρουμε να τα ελέγξουμε, και επομένως σε καποιες ειδικες περιπτωσεις που αυτος που ερχεται σπίτι δεν ειναι συγγενης ή κολλητός μας, δεν ειναι και καμια συμφορά αν πατησει με παπουτσια. Αλλιως, δεν καλούμε. Εγω ας πουμε ντρεπομαι να καλεσω σπίτι φιλο ή συγγενή καπνιστή κ να του πω να βγει εξω. Αφου το ξερω, τον καλώ σε εποχη που θα κατσουμε στη βεραντα. Ή λεω να συναντηθουμε καπου αλλου. Μετα το παθδι αυτο, γιατι πριν ετσι κι αλλιως κάπνιζε ο αντρας μου μονο στο καθιστικο οποτε δεν μας πείραζε να ερθουν κι αλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγώ σε γενικές γραμμές με τη @Lenia16  συμφωνώ. Δηλαδή είναι λογικό εσύ στο σπίτι σου μέσα γενικά να αποφεύγεις τα παπουτσια. Λογικο ενας παππους που ερχεται συχνα, η μπειμπισιτερ, φιλοι που περνανε στο χαλαρο για καφε ή κουβεντούλα, καθ για λογους άνεσης να τα βγαλουν -στους φικους δεν θα το ζητουσα αλλα νομθζω θα το έδειχνα με τη σταση μου, δηλαδη θα φορουσα παντόφλες πχ ή θα εβγαζα τα παπουτσια μπροστα του σε στιλ χαλαρο, και αν το επιανε το νοημα, οκ. Αλλα ας πουμε οτι καλεις περισσοτερο κοσμο, σε μια γιορτη πχ, θα ειναι κι ολοι καλοντυμένοι, θα κατσουν γτρω γυρω στο τραπεζι ή θα εχεις μπουφέ, θα ειναι κατι ποο προςεγμενο, εκει τι θα πεις, βάλτε παντόφλες; 

 

Κι αυτο με τον καναπε ισχυει. Γιατι μεχρι ποια ηλικια περιορίζετε τα μωρα να κατσουν σε πανάκι δικο τους; Δεν θα ακουμπήσουν στον καναπε; 

 

Να μην πω το συνηθισμενο σε σπιτια που μαζεύεται πολυς κοσμος, που αφηνουν ολοι τα μπουφάν στο κρεβατι. Μπουφάν που εχουν μπει κ ακουμπήσει σε συγκοινωνίες, δημόσιες υπηρεσίες κλπ, πανω στο κρεβατι, εστω και πανω σε παπλωμα; 

Πλάκα κάνεις ;! Τα μπουφάν στην κρεβατοκάμαρα ;!!!! Αχ θα βγει η Κατακουζήνα από μέσα μου :):) Ανατρίχιασα όμως !!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Πλάκα κάνεις ;! Τα μπουφάν στην κρεβατοκάμαρα ;!!!! Αχ θα βγει η Κατακουζήνα από μέσα μου :):) Ανατρίχιασα όμως !!!

Δεν το εχεις ξαναδει; Εγω κατα κόρον κ σε συγγενεις κ παρτι κ κόσμο διαφόρων ηλικιών. Από τους ίδιους τους οικοδεσπότες. Μα τι στο καλό, όλο με βρομιάρηδες κάνω παρέα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Δεν το εχεις ξαναδει; Εγω κατα κόρον κ σε συγγενεις κ παρτι κ κόσμο διαφόρων ηλικιών. Από τους ίδιους τους οικοδεσπότες. Μα τι στο καλό, όλο με βρομιάρηδες κάνω παρέα; 

Χαχαχα όχι κ εμείς έτσι το κάνουμε όταν μαζεύονται πολλοι, η @Macgyverμάλλον είναι πλούσια κ έχει δωμάτιο ντουλάπα κ τα βάζει εκεί :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Συμφωνώ με αυτά που λέτε όμως αν νιώθετε έτσι θα πρέπει να τους βάζετε να αλλάζουν κ παντελόνια αν έχουν έρθει με μέσα μεταφοράς γιατί κ εκεί επικρατεί αντίστοιχη βρωμια κ μικροβια κ ακόμα χειρότερα, κάθονται με αυτά στους καναπέδες σας!:)

 

Αν και δεν έχεις άδικο όπως το σκέφτεσαι, τα ρούχα σαφώς και δεν έρχονται σε επαφή με το εύρος της βρωμιάς και των μικροβίων που έρχονται τα παπούτσια.

Λίγο πολύ όταν κυκλοφορούμε έξω προσέχουμε που θα καθίσουμε. Το τι θα πατήσουμε δυστυχώς δεν είναι και τόσο εύκολα ελέγχόμενο.

Στο κρεβάτι που ρίχναμε τα παλτά πριν αποκτήσω ντουλάπα, είχα στρώσει ένα κουβερλί επάνω και για προστασία αλλά και για ομορφιά. Επίσης, όταν παω επίσκεψη ε φροντίζω να είναι προσεγμένη και καθαρή η εμφάνισή μου, να μην είμαι σε κατάσταση που θα έφερνα σε αμηχανία πρωτίστως τον εαυτό μου. 

 

Ξαναλέω, ίσως μιλάμε απλά από διαφορετικές θέσεις. Δε συνηθίζω να καλώ σπίτι πολλά άτομα, γιατί βασικά δεν έχω και τόσο μεγάλο σπίτι και επειδή μπαίνω σε διαδικασία τραπεζώματος κυρίως με κοντινούς μου ανθρώπους. Τώρα που πύκνωσαν οι κοινωνικές επαφές με γονείς από τον παιδικό της μικρής, ευτυχώς διαπιστώνω ότι είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος, όσοι έχουν έρθει σπίτι προτείναν μόνοι τους να βγάλουν παπούτσια, σε όσα σπίτια πήγαμε και το πρότεινα από μόνη μου, είδα ότι ανακουφίστηκαν (μάλλον στη περιοχή είμαστε πολλοί οι περίεργοι χα χα). Προφανώς αν έρθει μάστορας σπίτι ή κάποιος όχι και τόσο φίλος, δε θα τον υποχρεώσω να βγάλει παπούτσια, σε γνωστό θα του πω αν θέλει, τον μάστορα δε θα τον ρωτήσω καν και θα μπω στη διαδικασία να καθαρίσω μετά. Από την άλλη τα ποδονάρια πχ που αναφέρθηκαν σε επισκέπτη (όχι τεχνικό) θα μου φαίνονταν αστεία. Καρότσι ευτυχώς είχαμε το καλό να έχουμε χώρο να το αφήνουμε στην είσοδο, αλλιώς θα το έβγαλα κατευθείαν στο μπαλκόνι. Από την άλλη, θα με πείτε τρελή αλλά πράγματα όπως μακιγιάζ ή άρωμα ποτέ δεν πρόσεξα, πιπίλα δεν είχαμε αλλά κάτι μασητικά, απλά τα έπλενα και τα εδινα πίσω (αποστείρωση είχαμε κόψει οδηγία παιδιάτρου από 4 μήνων), πανάκια ώμου δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ, στους καναπέδες δε στρώσαμε ποτέ ειδικό καλυμμα για το μωρό. Να λέω πάλι καλά που επέζησε; :grin:

 

Νομίζω όμως ότι το θέμα έχει να κάνει όχι τόσο με τους περιστασιακούς επισκέπτες, όσο με τους δικούς μας ανθρώπους (αυτό έθιξε τουλάχιστον η κοπέλα). Γονείς ή πολύ στενούς φίλους, που δεν σέβονται το χώρο μας. Αυτούς δεν τους δικαιολογώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vtgian είπε:

 

Αν και δεν έχεις άδικο όπως το σκέφτεσαι, τα ρούχα σαφώς και δεν έρχονται σε επαφή με το εύρος της βρωμιάς και των μικροβίων που έρχονται τα παπούτσια.

Λίγο πολύ όταν κυκλοφορούμε έξω προσέχουμε που θα καθίσουμε. Το τι θα πατήσουμε δυστυχώς δεν είναι και τόσο εύκολα ελέγχόμενο.

Στο κρεβάτι που ρίχναμε τα παλτά πριν αποκτήσω ντουλάπα, είχα στρώσει ένα κουβερλί επάνω και για προστασία αλλά και για ομορφιά. Επίσης, όταν παω επίσκεψη ε φροντίζω να είναι προσεγμένη και καθαρή η εμφάνισή μου, να μην είμαι σε κατάσταση που θα έφερνα σε αμηχανία πρωτίστως τον εαυτό μου. 

 

Ξαναλέω, ίσως μιλάμε απλά από διαφορετικές θέσεις. Δε συνηθίζω να καλώ σπίτι πολλά άτομα, γιατί βασικά δεν έχω και τόσο μεγάλο σπίτι και επειδή μπαίνω σε διαδικασία τραπεζώματος κυρίως με κοντινούς μου ανθρώπους. Τώρα που πύκνωσαν οι κοινωνικές επαφές με γονείς από τον παιδικό της μικρής, ευτυχώς διαπιστώνω ότι είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος, όσοι έχουν έρθει σπίτι προτείναν μόνοι τους να βγάλουν παπούτσια, σε όσα σπίτια πήγαμε και το πρότεινα από μόνη μου, είδα ότι ανακουφίστηκαν (μάλλον στη περιοχή είμαστε πολλοί οι περίεργοι χα χα). Προφανώς αν έρθει μάστορας σπίτι ή κάποιος όχι και τόσο φίλος, δε θα τον υποχρεώσω να βγάλει παπούτσια, σε γνωστό θα του πω αν θέλει, τον μάστορα δε θα τον ρωτήσω καν και θα μπω στη διαδικασία να καθαρίσω μετά. Από την άλλη τα ποδονάρια πχ που αναφέρθηκαν σε επισκέπτη (όχι τεχνικό) θα μου φαίνονταν αστεία. Καρότσι ευτυχώς είχαμε το καλό να έχουμε χώρο να το αφήνουμε στην είσοδο, αλλιώς θα το έβγαλα κατευθείαν στο μπαλκόνι. Από την άλλη, θα με πείτε τρελή αλλά πράγματα όπως μακιγιάζ ή άρωμα ποτέ δεν πρόσεξα, πιπίλα δεν είχαμε αλλά κάτι μασητικά, απλά τα έπλενα και τα εδινα πίσω (αποστείρωση είχαμε κόψει οδηγία παιδιάτρου από 4 μήνων), πανάκια ώμου δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ, στους καναπέδες δε στρώσαμε ποτέ ειδικό καλυμμα για το μωρό. Να λέω πάλι καλά που επέζησε; :grin:

 

Νομίζω όμως ότι το θέμα έχει να κάνει όχι τόσο με τους περιστασιακούς επισκέπτες, όσο με τους δικούς μας ανθρώπους (αυτό έθιξε τουλάχιστον η κοπέλα). Γονείς ή πολύ στενούς φίλους, που δεν σέβονται το χώρο μας. Αυτούς δεν τους δικαιολογώ. 

Συμφωνώ! Μα αυτό υποστηρίζω κ εγώ, στους κοντινούς που έχεις θάρρος προφανώς κ θα το πεις κ θα το απαιτήσεις αν τσινισουν αλλά διάβασα κάπου πως πρέπει κ ο γιατρός που έρχεται να βγάλει τα παπούτσια κ μου φάνηκε αστείο! Κ εμάς σχεδόν όλοι οι φίλοι μας τα βγάζουν χωρίς να ρωτήσουν. Εγώ πάντως είχα θέμα με τον πατέρα μου, έλεγε, εγώ φοράω τα παπούτσια όταν ξυπνάω κ τα βγάζω όταν κοιμαμαι, σιγά μην κυκλοφορώ με τις κάλτσες (παντόφλες σπάνια φοράει αν κ του είχα) κ εμείς μεγαλώσαμε στις σβουνιες κ στα χώματα κ δεν πάθαμε τπτ. Ε τον ανάγκασα να φοράει ποδοναρια όταν το μωρό μπουσουλαγε. Ήταν πολύ αστείο! Μάλιστα μια μέρα πήγε από κάτω στο μίνι μάρκετ φορώντας τα. Εγώ έφταιγα;!:lol: 

Νομίζω ομως η υπερβολή βλάπτει. Όλα με μέτρο κ δεν παθαίνουν τπτ τα μικρά. Προφανώς όσο περνάει απτό χέρι σου θα προσέχεις κ θα τηρείς τους κανόνες υγιεινής αλλά δε γίνεται όποιος δε συμβαδίζει μαζι σου να τον ξεγραφεις. Η θεματοθετρια μπορεί να εξηγήσει με ωραίο (κ παρακλητικο) τρόπο στον πεθερό (που μας νοιάζει κυρίως γιατί αυτός μπαινοβγαίνει συχνά κ όχι το υπόλοιπο σόι) ότι το ανοσοποιητικό του παιδιού είναι ασθενες ακόμη κ χρειάζεται προσοχή κ ο παιδίατρος συνέστησε να βγάζουμε τα παπούτσια στο σπίτι. Αν δε συμμορφωθεί ας μπει μπροστά ο σύζυγος.

Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza τοτε εσυ να υποθλεσω γλυφεις την πιπιλα?? 

δεν ξερω αν ισχυει αυτο για να το γραφεισ προσφανως και θα ισχυει!!

το σοι του αντρα μου και ολεσ οι νυφες γλυφουν πιπιλες και δεν αποστειρωνουν!!αποτελεσμα?τουλαχιστον εγω εκει το αποδιδω!το ενα μικρο ανηψακι νοσηλευτηκε δεκα ημερων με νεογνικη μηνιγγίτιδα!!τα αλλα δυο ανηψακια,επειδη αρρωστησαν εντος του πρωτου διμηνου της ζωης τους ταλαιπωρουνται με βροχιολίτιδες καθως και το νεογνο που νοσηλευτηκε που αναφερω παραπανω,ειναι ολα με εισπνοες!καθε ιωση τους γυρναει σε βροχιολίτιδα!!ο γιατρος τους λεει οτι πρεπει να τα προσεχουν λιγο περισσοτερο αλλα αυτοι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweety** είπε:

@Sentir...natureza τοτε εσυ να υποθλεσω γλυφεις την πιπιλα?? 

δεν ξερω αν ισχυει αυτο για να το γραφεισ προσφανως και θα ισχυει!!

το σοι του αντρα μου και ολεσ οι νυφες γλυφουν πιπιλες και δεν αποστειρωνουν!!αποτελεσμα?τουλαχιστον εγω εκει το αποδιδω!το ενα μικρο ανηψακι νοσηλευτηκε δεκα ημερων με νεογνικη μηνιγγίτιδα!!τα αλλα δυο ανηψακια,επειδη αρρωστησαν εντος του πρωτου διμηνου της ζωης τους ταλαιπωρουνται με βροχιολίτιδες καθως και το νεογνο που νοσηλευτηκε που αναφερω παραπανω,ειναι ολα με εισπνοες!καθε ιωση τους γυρναει σε βροχιολίτιδα!!ο γιατρος τους λεει οτι πρεπει να τα προσεχουν λιγο περισσοτερο αλλα αυτοι τα ιδια...

Εγω δεν εδωσα πιπιλα. Αυτα τα εγραψα βαση στοιχειων απο ερευνες (μια το 2015 και μια που το επιβεβαιωνει του 2018), μπορω να κανω τις παραθεσεις αν θελεις. Αλλα και συμβουλος θηλασμου μου το ειχε πει πριν 2 χρονια και ρωτησα και τον παιδιατρο μας προσφατα και μου εχουν πει και οι δυο οτι παρ'ολο που μπορει να μας φαινεται αηδια, εχει βρεθει οτι μεταφερουμε βακτηρια που βοηθουν στο αναπτυξη του ανοσοποιητικου. Δεν μπορουμε να αποδιδουμε βρογχιολιτιδες κτλ σε αυτο, αλλα σε αλλους επιβαρυντικους παραγοντες, οπως ειναι ο μη θηλασμος κα, μιας το οτι αρρωστησαν στο πρωτο διμηνο και τωρα τους κανει συνεχεια βρογχιολιτιδες θσ μπορουσε να συμβει απο οποιονδηποτε μετεφερε τα μικροβια απο αερος (ουτε καν με επαφη του σαλιου) και αν η μαμα δεν θηλαζε κιολας να δωσει αντισωματα τοτε δυσκολευουν τα πραγματα.

 
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sentir...natureza said:

Εγω δεν εδωσα πιπιλα. Αυτα τα εγραψα βαση στοιχειων απο ερευνες (μια το 2015 και μια που το επιβεβαιωνει του 2018), μπορω να κανω τις παραθεσεις αν θελεις. Αλλα και συμβουλος θηλασμου μου το ειχε πει πριν 2 χρονια και ρωτησα και τον παιδιατρο μας προσφατα και μου εχουν πει και οι δυο οτι παρ'ολο που μπορει να μας φαινεται αηδια, εχει βρεθει οτι μεταφερουμε βακτηρια που βοηθουν στο αναπτυξη του ανοσοποιητικου. Δεν μπορουμε να αποδιδουμε βρογχιολιτιδες κτλ σε αυτο, αλλα σε αλλους επιβαρυντικους παραγοντες, οπως ειναι ο μη θηλασμος κα, μιας το οτι αρρωστησαν στο πρωτο διμηνο και τωρα τους κανει συνεχεια βρογχιολιτιδες θσ μπορουσε να συμβει απο οποιονδηποτε μετεφερε τα μικροβια απο αερος (ουτε καν με επαφη του σαλιου) και αν η μαμα δεν θηλαζε κιολας να δωσει αντισωματα τοτε δυσκολευουν τα πραγματα.

ολες τους θηλαζουν(για οικονομικους λογους βεβαια) οσοι παιδιατροι εχουμε ρωτησει το αποδιδουν εκει!!στο οτι μεταφερονται μικροβια.μια απλη ιωση αν εχω εγω στο μικρο μπορει να οδηγησει σε βροχιολιτιδα και σε νεογνικη μηνιγγιτιδα!!αυτο τους ειπαν και στο νοσοκομειο.!!φυσικα αρκει ο αερας! αλλα οταν τα ξαδερφακια του ειναι αρρωστα και πανε να επισκεφτουν το νεογεννητο και του γλυφουν την πιπιλα γτ επεσε κατω φανταζομαι ειναι πιο ευκολο ακομα να μεταφερθει η ιωση στο νεογνο!!για πιο λογο να γλυψουμε την πιπιλα και να εταφερουμε την ιωση??αντι να προσεχουμε λιγο...

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , sweety** είπε:

ολες τους θηλαζουν(για οικονομικους λογους βεβαια) οσοι παιδιατροι εχουμε ρωτησει το αποδιδουν εκει!!στο οτι μεταφερονται μικροβια.μια απλη ιωση αν εχω εγω στο μικρο μπορει να οδηγησει σε βροχιολιτιδα και σε νεογνικη μηνιγγιτιδα!!αυτο τους ειπαν και στο νοσοκομειο.!!φυσικα αρκει ο αερας! αλλα οταν τα ξαδερφακια του ειναι αρρωστα και πανε να επισκεφτουν το νεογεννητο και του γλυφουν την πιπιλα γτ επεσε κατω φανταζομαι ειναι πιο ευκολο ακομα να μεταφερθει η ιωση στο νεογνο!!για πιο λογο να γλυψουμε την πιπιλα και να εταφερουμε την ιωση??αντι να προσεχουμε λιγο...

Οταν μιλαμε για γλυψιμο πιπιλας, αναφερομαστε κυριως στη μαμα ή τον μπαμπα που εχουν ουτως η αλλως στενη επαφη με το μωρο, οχι σε ατομα που το βλεπουν μια στο τοσο και δεν ξερουμε τι μπορει να μεταφερουν. Οταν εχουμε ξαδερφακια αρρωστα δεν επισκεπτονται το νεογεννητο. Δεν φταει το γλειψιμο της πιπιλας αλλα η επισκεψη!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...