Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για πάρτι


Recommended Posts

Αύριο είμαστε καλεσμένοι οικογενειακώς σε ένα πάρτι γενεθλίων ενός εκ των συμμαθητών των παιδιών μας. Το πάρτι θα γίνει στην οικία της οικογένειας, όπου δεν έχουμε πάει άλλη φορά και επίσης υπάρχει ένα ακόμη παιδί μεγαλύτερο.

Σήμερα, λοιπόν, πήγα να ψωνίσω δώρα και πήρα δύο δώρα για τον εορτάζοντα, με το σκεπτικό πως είναι φίλος και με τα δύο παιδιά μου, στα οποία μάλιστα προσέφερε ξεχωριστές προσκλήσεις, δύο δώρα για τον αδερφό του, με το ίδιο σκεπτικό και έχοντας τη λογική, πως όπου υπάρχει δεύτερο παιδί πάντα παίρνω δώρο και για εκείνο και άλλο ένα δώρο για το σπίτι, ένα γούρι συγκεκριμένα - δώρο συμβολικό.

 

Ο σύζυγος διαφωνεί με το να εμφανιστουμε με τόσα δώρα, ή μάλλον προβληματίζεται, φοβούμενος πως οι γονείς του παιδιού θα νιώσουν πέραν του δέοντος "υποχρεωμένοι" απέναντι μας και σκέφτεται μήπως επαρκεί το ένα δώρο για κάθε παιδί.

Προσωπικά, ούτε περιμένω ανταπόδοση, ούτε προσφέρω τα δώρα γιατί θεωρώ πως αυτό είναι το σωστό, αλλά επειδή έτσι νιώθω να πράξω, παράλληλα ωστόσο δεν θα ήθελα να φέρω τους ανθρώπους σε δύσκολη θέση ή να τους δημιουργήσω ένα όποιο αίσθημα "υποχρέωσης".

 

Ποια η γνώμη σας;

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όπως το θέτεις, καθώς και την πρόθεση σου. Θα συμφωνήσω όμως με το σύζυγό σου ότι ίσως είναι όντως υπερβολικό. Εσείς έχετε 3 παιδιά, δηλαδή αν καλέσετε και τα 2 παιδάκια του εορτάζοντα, θα νιώσουν ότι πρεπει να το ανταποδώσουμε με 6 δώρα κ ένα για το σπίτι 7;;; Πολλά είναι! Ένα και καλό σε κάθε παιδάκι και απο τα 2 παιδάκια σου θα ήταν μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καταλαβαινω το σκεπτικό σου αλλα ιςως η αλλη οικογενεια νιωςει υποχρεωμένη. Δεν διαφωνω με το δωρο του σπιτιου, κι εγω τετοιες μερες το συνηθίζω. Τα ιδια τα παιδια ηθελαν να δωσει το καθενα δικο του δωρο στον φιλο του; Ειναι τα δίδυμα αν θυμαμαι καλα; Οποτε το σκεπτικό σου εχει να κανει κ με το πώς τα αντιμετωπίζεις σαν αυτόνομες προσωπικοτητες; Ειναι λιγο μπερδεμένο. Εμενα το μυαλο μου θα πηγαινε στο να αγορασω ενα δωρο για το καθε παιδι αλλα μεγαλύτερης αξιας,οπως πχ θα καναμε μια παρεα σε ενα ομαδικό δωρο. Και ισως να εβαζα τα δυο παιδια να γραψουν κατι στην καρτα το καθενα με τα γράμματα του ή να ζωγραφίσουν, αν ειναι πιο μικρα. 

 

Για το δωρο στο αλλο παιδι δεν εχω γνωμη γιατι δεν ξερω τι συνηθίζεται, δεν εχω αρχισει μα συχνάζω σε παρτι!!. Αν μιλούσαμε για οικογενειακη φιλια θα θεωρουσα αυτονοητο κ το δωρο στο αλλο παιδι, ασχετως γιορτών, γενεθλίων κλπ. Τωρα ομως μου φαινεται διαφορετικη περίσταση. Νομιζω οτι αν κατέληγα σε δωρο κ για το αλλο παιδι, θα ηταν κατι πιο συμβολικο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνω μαζί σου. Στη θέση σου, επειδή έρχονται κ Χριστούγεννα θα έπαιρνα στο κάθε παιδάκι κ κάτι μικρό χριστουγεννιάτικο επιπλέον, για το καλό. Δηλαδή τρία για τον εορτάζοντα, τρια για το αδερφάκι κ ένα για το σπίτι, νομίζω είναι μια χαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Αύριο είμαστε καλεσμένοι οικογενειακώς σε ένα πάρτι γενεθλίων ενός εκ των συμμαθητών των παιδιών μας. Το πάρτι θα γίνει στην οικία της οικογένειας, όπου δεν έχουμε πάει άλλη φορά και επίσης υπάρχει ένα ακόμη παιδί μεγαλύτερο.

Σήμερα, λοιπόν, πήγα να ψωνίσω δώρα και πήρα δύο δώρα για τον εορτάζοντα, με το σκεπτικό πως είναι φίλος και με τα δύο παιδιά μου, στα οποία μάλιστα προσέφερε ξεχωριστές προσκλήσεις, δύο δώρα για τον αδερφό του, με το ίδιο σκεπτικό και έχοντας τη λογική, πως όπου υπάρχει δεύτερο παιδί πάντα παίρνω δώρο και για εκείνο και άλλο ένα δώρο για το σπίτι, ένα γούρι συγκεκριμένα - δώρο συμβολικό.

 

Ο σύζυγος διαφωνεί με το να εμφανιστουμε με τόσα δώρα, ή μάλλον προβληματίζεται, φοβούμενος πως οι γονείς του παιδιού θα νιώσουν πέραν του δέοντος "υποχρεωμένοι" απέναντι μας και σκέφτεται μήπως επαρκεί το ένα δώρο για κάθε παιδί.

Προσωπικά, ούτε περιμένω ανταπόδοση, ούτε προσφέρω τα δώρα γιατί θεωρώ πως αυτό είναι το σωστό, αλλά επειδή έτσι νιώθω να πράξω, παράλληλα ωστόσο δεν θα ήθελα να φέρω τους ανθρώπους σε δύσκολη θέση ή να τους δημιουργήσω ένα όποιο αίσθημα "υποχρέωσης".

 

Ποια η γνώμη σας;

 

Ενα δώρο για τον εορτάζοντα, και τίποτε άλλο, εκτός αν μιλάμε για παιδιά προνηπιακής ηλικίας, οπότε και ένα συμβολικό δώρο για το αδερφάκι, εφόσον το αδερφάκι είναι το πολύ 5 ετών. Σε αδερφάκια ποτέ δεν έχω δει να πηγαίνει κανείς δώρα μετά από τέτοιες ηλικίες, άλλο αν μιλάμε για οικογενειακούς φίλους. Δεν είναι μόνο ότι είναι υπερβολικό, είναι και το ότι στερεί από τη χαρά του εορτάζοντα. Δεν είναι η ξεχωριστή μέρα όλων, είναι η ξεχωριστή μέρα του παιδιού που γιορτάζει. Συν ότι αν ήταν έτσι, όλοι όσοι έχουν 2-3 παιδιά και πάνω, θα ντρεπόμασταν τελικά να καλέσουμε κόσμο στο σπίτι, σκεπτόμενοι ότι θα τους υποχρεώσουμε να φέρουν 10 πακέτα.

Το αν θα πας ένα γούρι για το σπίτι λόγω Χριστουγέννων, αυτό είναι άλλη υπόθεση, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει και ποτέ στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πολλές φορές εχω πάρει για τα αδερφάκια κάτι, εάν τα γνωρίζω, η, αν είναι μικρά, γενικά το κάνω αλλά φροντίζω να είναι κάτι εντελώς συμβολικό που θα χαρεί το παιδάκι όντως και όχι για τους τύπους. Πχ αυτοκόλλητα, ή κάποιο πραγματακι Γυρω στα 2-3 ευρώ το πολύ, έτσι για να έχει κάτι στο χέρι του και το μικρό. Αν το αδερφάκι είναι πιο μεγάλο συνήθως όχι, αλλά μπορεί. 

Οταν είναι χαμηλής αξίας κανένας δε μπορεί να σου πει κάτι. Αν τώρα είναι όντως κάτι πιο ακριβό πχ πάνω από 10 ευρώ , έχει να κάνει με συνήθειες κυκλων ή προαστείων - όπου αυτό μπορεί εύκολα να συμβεί, γιατί απλώς δεν υπάρχει οικονομικό θέμα ή ο κίνδυνος να αισθανθεί κάποιος άσχημα. Υπαρχει κανονικά, όποτε είναι «κάπως»όταν συναντιούνται τα δυο. 

Ασε που αν κάποιος έχει συνηθίσει να κάνει ακριβά δώρα αισθάνεται μετά άσχημα στη σκέψη «Χμ σε εκείνη θα πάρω πιο οικονομικό δώρο για να μην την υποχρεώσω ενώ στο τάδε παιδί δε μπορώ να πάω με δώρο κάτω των 30-40 ευρώ...» 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ιδιαίτερα για τη χιουμοριστική.

 

Για τα ξεχωριστά δώρα των διδύμων, το σκεπτικό μου ήταν, ότι εφόσον το κάθε ένα προσκλήθηκε ξεχωριστά, ίσως θα έπρεπε και κατ' αναλογία και να προσφέρει ξεχωριστό δώρο.

 

Πραγματικά, το να μην αισθανθούν άσχημα ή υποχρεωμένοι οι γονείς είναι για εμένα το πρώτο μέλημα. Το μεγαλύτερο παιδάκι είναι επτά ετών. Έτσι και αλλιώς τα δωράκια που αγόρασα για αυτό είναι ένα επιτραπέζιο και ένα βιβλίο. 

 

Σκέφτομαι να κρατήσω το συμβολικό δώρο για το σπίτι, τα δύο ξεχωριστά δώρα για τον εορτάζοντα και το βιβλίο για το μεγαλύτερο παιδί, ώστε και εκείνο να μη νιώσει άσχημα, αλλά και ο εορτάζον να μην νιώσει ότι στερείται την ξεχωριστή του ημέρα.

 

Αργκ, την ίδια λογική με εσένα έχει και ο σύζυγος, ότι η γιορτή του κάθε παιδιού είναι δική του, οπότε η τελευταία σκέψη για το βιβλίο είναι ακόμη υπό διαπραγμάτευση.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνονται κάπως υπερβολικά τα 5 δώρα. Στη θέση σου θα έκανα μεν κάποιο δώρο και στο άλλο παιδί της οικογένειας, μικρότερο και συμβολικό όμως συγκριτικά με το δώρο του εορτάζοντα (πχ κάποιο διακοσμητικό στολιδάκι χριστουγεννιάτικο, όχι ολόκληρο επιτραπέζιο). Σχετικά με το αν θα έκανα δύο δώρα στον εορτάζοντα το σκέφτομαι, ίσως έκανα δύο που να είναι όμως σχετικά μεταξύ τους, σαν "τεμάχια", πχ δύο βιβλία της ίδιας σειράς,  δύο κουκλάκια/φιγούρες που να ταιριάζουν, καμιά μολυβοθήκη και κασετίνα με ίδιο σχέδιο, κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε όμως να είναι και κοινό το δώρο από τα δύο αδέρφια, με τη λογική ότι ακόμα και φίλοι κάνουν ομαδικά δώρα. Σίγουρα όμως δεν θα έκανα δώρο για το σπίτι σε παιδικό πάρτυ, θεωρώ πως δεν κολλάει, θα έκανα κάτι τέτοιο σε γιορτή ενηλίκου ή όταν θα πήγαινα για πρώτη φορά σε καινούργιο σπίτι (αυτό το λέω και επειδή η ίδια κουράζομαι πολύ με τα άπειρα διακοσμητικά και είδη σπιτιού που έχω μαζέψει κατά καιρούς κ δεν έχω πού να τα βάλω. Αφού από ένα σημείο και πέρα σε φίλες έκανα δώρα μόνο καλλυντικά ώστε να είναι αναλώσιμα και προτιμώ και η ίδια αυτό γιατί έχω πήξει στα διακοσμητικά και στα κοσμήματα :-D ) Φανταστείτε όλοι οι καλεσμένοι στα πάρτυ κάθε χρόνο να πηγαίνουν και ένα δώρο για το σπίτι, θα πρέπει η οικογένεια να νοικιάσει άλλο ένα σπίτι για να βάζει τα δώρα που δεν έχει χώρο να χρησιμοποιήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβολικό για το σπίτι ειναι μια πολυ ωραια χειρονομία για την οικογενεια που θα κανει τοσες ετοιμασιες, αφου καλει κ γονεις. Τα χωριστα δωρα εκ μέρους των δυο παιδιων ομολογώ οτι δεν τα ειχα σκεφτει, νομιζω οτι θα σκεφτομουν ενα πιο μεγαλης αξιας κοινο. Αυτο με τη λογικη του οτι ειμαστε περισσοτερα ατομα αρα θα παμε κατι πιο καλο, σαν να ηταν γαμος!!!! Απο την πλευρα οτι το καθε παιδακι θα ηθελε να προσφερει στον φιλο του, δεν μου περασε απο το μυαλο. Χρήσιμη συζητησγ. 

 

Απο την αλλη, το λεω καθαρα κοινωνιολογικά χωρις να θελω να ανοιξει αντιπαράθεση, σχημάτισα την εντυπωση οτι σε καποιους κύκλους "ενα βιβλιο" κ "ενα επιτραπέζιο" θεωρουνται μαλλον δωρα χαμηλής αξιας με την εννοια του μικρου σχεδον συμβολικού. Ενδιαφερον κι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάτι συμβολικό για το σπίτι ειναι μια πολυ ωραια χειρονομία για την οικογενεια που θα κανει τοσες ετοιμασιες, αφου καλει κ γονεις. Τα χωριστα δωρα εκ μέρους των δυο παιδιων ομολογώ οτι δεν τα ειχα σκεφτει, νομιζω οτι θα σκεφτομουν ενα πιο μεγαλης αξιας κοινο. Αυτο με τη λογικη του οτι ειμαστε περισσοτερα ατομα αρα θα παμε κατι πιο καλο, σαν να ηταν γαμος!!!! Απο την πλευρα οτι το καθε παιδακι θα ηθελε να προσφερει στον φιλο του, δεν μου περασε απο το μυαλο. Χρήσιμη συζητησγ. 

 

Απο την αλλη, το λεω καθαρα κοινωνιολογικά χωρις να θελω να ανοιξει αντιπαράθεση, σχημάτισα την εντυπωση οτι σε καποιους κύκλους "ενα βιβλιο" κ "ενα επιτραπέζιο" θεωρουνται μαλλον δωρα χαμηλής αξιας με την εννοια του μικρου σχεδον συμβολικού. Ενδιαφερον κι αυτο!

 

Αυτό που λες το τελευταίο το σκεφτόμουν κι εγώ, ότι όλα είναι σχετικά. Για εμάς το συμβολικό δώρο είναι ένα στολίδι ή μία καρτέλα με αυτοκόλλητα, το βιβλίο ή το επιτραπέζιο (όχι και τα δύο μαζί) θα ήταν το "καλό" δώρο. Πολλές φορές μάλιστα είχαμε το αντίθετο θέμα, με π.χ. το παιδί μου να θέλει να δωρίσει ένα "καλό" επιτραπέζιο σε πάρτυ, έχει κάποια που πάνε και 40 και 50 ευρώ, και να το αποτρέπω όχι γιατί θα ήταν αδύνατο να το πληρώσουμε, αλλά γιατί θα ήταν δυσανάλογα ακριβό με το σύνηθες δώρο σε πάρτυ, και φοβάμαι ότι θα έφερνε σε δύσκολη θέση τον οικοδεσπότη και τους άλλους καλεσμένους, αφού θα ήταν αρκετά έξω από τα συνηθισμένα. Από την άλλη, μου έχει τύχει να πάω και σε πάρτυ γειτόνων που τα παιδιά πάνε σε ακριβό ιδιωτικό, όπου τα περισσότερα δώρα ήταν σε κατηγορία που δε θα μας έφερναν καν οι νονοί, οπότε εκεί ίσως όντως το βιβλίο θα ήταν συμβολικό και θα είχε κακοχαρακτηριστεί κάποιος που θα εμφανιζόταν με μόνο ένα επιτραπέζιο των 40 ευρώ.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, άσχετο, αλλά για το γενικότερο θέμα με το δώρο για το σπίτι μία γενικά καλή ιδέα, αν ανησυχεί κανείς ότι θα εμφανιστούν 15 καλεσμένοι με 15 γούρια, είναι κάτι αναλώσιμο: κάποιο φαγώσιμο διακοσμητικό (έχει κάποια πολύ όμορφα μπισκότα, μπισκοτόσπιτα κλπ, από 2 ευρώ ως δεν υπάρχει άνω όριο), ένα μπουκάλι κρασί, ένα βάζο μαρμελάδα (ή ένα καλάθι μαρμελάδες) ή και απλά λουλούδια, σε γλάστρα ή μπουκέτο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Α, άσχετο, αλλά για το γενικότερο θέμα με το δώρο για το σπίτι μία γενικά καλή ιδέα, αν ανησυχεί κανείς ότι θα εμφανιστούν 15 καλεσμένοι με 15 γούρια, είναι κάτι αναλώσιμο: κάποιο φαγώσιμο διακοσμητικό (έχει κάποια πολύ όμορφα μπισκότα, μπισκοτόσπιτα κλπ, από 2 ευρώ ως δεν υπάρχει άνω όριο), ένα μπουκάλι κρασί, ένα βάζο μαρμελάδα (ή ένα καλάθι μαρμελάδες) ή και απλά λουλούδια, σε γλάστρα ή μπουκέτο κλπ. 

Σωστο! Κι εγω σε αδιέξοδο με τα γούρια ειμαι, γιατι στις γιορτες σε συγγένεια κανω δωρο γούρι κ κανονικα δωρα σε ξαδερφακια/ανιψακια μονο, και νομιζω οτι έγινα γραφική. Όποτε φέτος σκέφτηκα κάποια φαγώσιμη προσφορά χειροποίητη ισως σε καποια χριστουγεννιάτικη συσκευασία - αλλα κι εκει υπαρχει κινδυνος επανάληψης και να τους γεμίσω πιατέλες κ μπισκοτοκουτιά σε βαθος χρονου. Το κρασι ή ενα γλαςτρακι αλεξανδρινό πχ τα χριστουγεννα ειναι μια ασφαλης επιλογη επισης. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα αυτό με τα αναλώσιμα. Τα λουλούδια ειδικά μου άρεσαν πολύ ως ιδέα! Γιατί σοβαρά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αν έκανα π.χ. 2 πάρτυ το χρόνο, από 20 παιδάκια καλεσμένα, να μάζευα κάθε χρόνο 40 μπιχλιμπίδια για το σπίτι! :roll: Ακόμα κι αν ήταν το πιο μικρό γούρι! Πάντως προσωπικά εξακολουθώ να μην θεωρώ το δώρο του σπιτιού απαραίτητο. Όπως π.χ. όταν πάμε σε γιορτή ενηλίκου δεν είναι δεδομένο ότι θα πάμε οπωσδήποτε και κάτι για το παιδί (που συνήθως το κάνουμε γιατί τα παιδιά λάμπουν ολόκληρα ακόμα και με το πιο μικρό δωράκι), έτσι και όταν πάμε σε παιδικό πάρτυ δεν θεωρώ απαραίτητο να δώσουμε κάτι και στους ενήλικες (που προφανώς δεν αδημονούν να δουν ένα δωράκι όπως τα παιδιά :-D ) . Τις ετοιμασίες κλπ που έκανε η οικογένεια έτσι κι αλλιώς τις τιμάς με το δώρο που κάνεις στο παιδί τους. Πάντως όπως και να'χει, είτε έφερνε είτε δεν έφερνε κάποιος κάτι σε καμία περίπτωση δεν θα το θεωρούσα λόγο παρεξήγησης. Ακόμα κι αν το βασικό δώρο του εορτάζοντα ήταν μια καρτέλα με αυτοκόλλητα (που μπορεί το παιδί να τη χαιρόταν περισσότερο από το πιο ακριβό παιχνίδι!) Αν έφερνε πολλά και μάλιστα ακριβά θα ένιωθα την ανάγκη να κάνω το ίδιο όταν με καλούσε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι Άννα μου, είναι λίγο υπερβολικό. Όχι οικονομικά, καταλαβαίνεις. Κοινωνικά είναι λίγο too much. Γιορτάζουν δύο παιδάκια, καλείται η οικογένεια, ένα δώρο στο ένα και ένα στο άλλο θα ήταν ΟΚ. Εμένα δεν θα με υποχρέωνε αυτό. Θα το έβρισκα απλά υπερβολικό να κάνει δώρο κάθε μέλος της οικογενειας χωριστά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται και από τη σχέση που έχει το παιδί μας με το παιδί που γιορτάζει. Ένας εορτάζων συμμαθητής μπορεί να είναι κολλητός του, ενώ με έναν άλλο μπορεί το παιδί μας να μην έχει καμία ουσιαστική σχέση και απλά να παρίσταται επειδή καλέστηκε όλη η τάξη. Στη δεύτερη περίπτωση σίγουρα όχι τέτοιες τιμές, 10-15 ευρώ είναι μια χαρά. Πάντως ακόμα και ενήλικοι φίλοι μεταξύ μας δεν νομίζω ότι κάνουμε τόσο ακριβά δώρα, νομίζω κυμαίνονται στα 15-20 ευρώ (π.χ. ένα βιβλίο, μία πασμίνα, ένα κόσμημα, ένα σετ καλλυντικών), οπότε μου κάνουν εντύπωση τα 30 ευρώ από παιδιά για παιδιά. 30 ευρώ δίνουν οι συγγενείς -όχι; Δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακόμη παιδιά σε ηλικίες πάρτυ, αλλά θυμάμαι στην εποχή μας (θα γίνω γραφική τώρα) ότι το 10.000αρο σε δραχμές ήταν τεράστιο ποσό που το έδιναν οι συγγενείς! Από συμμαθητές θυμάμαι απλά δώρα, π.χ. μια μολυβοθήκη, μια κασετίνα κλπ (είχα γενέθλια στην έναρξη του σχολικού έτους οπότε τα δώρα ήταν προβλέψιμα :-D ) ή ένα σημειωματάριο, ένα άλμπουμ, τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , g1g1 είπε:

Απο κοινωνιολογικής πλευράς δωρα για πάρτυ συμμαθητών 30-35 ευρω τα θεωρείτε πολλα;

Αυτο εξαρταται απο πολλες συνθηκες. Ενα δωρο 30 ευρω δεν ειναι πολυ απο μονο του, δυο ιδιας αξιας αν προέρχονται απο δίδυμα οπως εδω ή αν προορίζονται για δυο παιδια, μάλλον είναι πολλά. Ειδικά αν είναι παιδάκια σχολικής ηλικίας όποτε τα πάρτι μπορει να ειναι καμια δεκαρια το χρονο τουλαχιστον. Αλλα αυτο δεν ισχυει για ολους τους κύκλους. Κι αν η ερωτηση αναφερεται στο δικο μου σχολιο, εγω εκανα απλα μια παρατηρηση, δεν αξιολόγησα. Γιατι ενα παιδικο βιβλιο ή ενα επιτραπέζιο που υποθετω θα κυμαίνονται μεταξυ 10-20 ευρω, απο τα λεγόμενα της θεματοθέτριας μου φανηκε οτι θεωρήθηκε μαλλον συμβολικο δωρο. Συμπλήρωση: τώρα είδα ότι και η @ΑΡΓΚ το είχε επισημάνει. 

 

Εγω παντως και δωρο δέκα ευρώ σε πάρτι δεν θα το θεωρούσα λίγο.Δεν θα εδινα τοσα για το ανίψι ή το βαφτιστήρια μου ή το παιδι ενος καλου φιλου. Ουτε για δωρο γεννηςης ή βαφτιςης. Αλλα για παρτι συμμαθητών που ξέρω ότι μπορεί να προκύψουν πολλα μεσα στη χρονια, πιστευω οτι ο προϋπολογισμος μου δεν θα ξεπερνούσε τα 15 ευρω, με βαση τις δυνατότητες μου ως κριτηριο. 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Έσπερος said:

 

 

Εγω παντως και δωρο δέκα ευρώ σε πάρτι δεν θα το θεωρούσα λίγο.Δεν θα εδινα τοσα για το ανίψι ή το βαφτιστήρια μου ή το παιδι ενος καλου φιλου. Ουτε για δωρο γεννηςης ή βαφτιςης. Αλλα για παρτι συμμαθητών που ξέρω ότι μπορεί να προκύψουν πολλα μεσα στη χρονια, πιστευω οτι ο προϋπολογισμος μου δεν θα ξεπερνούσε τα 15 ευρω, με βαση τις δυνατότητες μου ως κριτηριο. 

 

 

Εχεις δίκιο. Μαζεύονται πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα δώρα δε με ενδιαφέρει η τιμή. Δηλαδή, μπορεί ψάχνοντας λ.χ. για ένα επιτραπέζιο να δω κάποιο, το οποίο μου αρέσει και ακόμα και 10 ευρώ να είναι η τιμή του να το αγοράσω, επειδή με ελκύει το περιεχόμενο. Φυσικά, το ίδιο ισχύει και για τα δώρα που λαμβάνουμε. Η χρηματική τους αξία πότε δε με απασχόλησε. 

 

Στο πάρτι εχθές οι πλειοψηφία των καλεσμένων έφερε δώρο και στο μεγαλύτερο παιδί και αρκετοί έφεραν δώρο και για την οικία, άλλοι γλυκά, άλλοι φυτά, απ' όσο είδα.

 

Σε σπίτια πιο κοντινών μου ανθρώπων κι εγώ συνήθως επιλέγω κάποιο καλάθι με ποτά ή κάποια πιατέλα με γλυκά, επειδή όμως οι σχέσεις με τους συγκεκριμένους ανθρώπους προς το παρόν περιορίζονται στις τυπικές επαφές που έχουμε στο σχολείο, επέλεξα κάτι πιο απλό. Έχει όμως λογική αυτό που ειπώθηκε για τη συσσώρευση μικροαντικειμενων. 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύ όμορφη ευχή σου. Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να είστε πάντα ευτυχισμένοι και υγιείς.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2018 at 9:08 ΜΜ, Αννα 35 είπε:

Αύριο είμαστε καλεσμένοι οικογενειακώς σε ένα πάρτι γενεθλίων ενός εκ των συμμαθητών των παιδιών μας. Το πάρτι θα γίνει στην οικία της οικογένειας, όπου δεν έχουμε πάει άλλη φορά και επίσης υπάρχει ένα ακόμη παιδί μεγαλύτερο.

Σήμερα, λοιπόν, πήγα να ψωνίσω δώρα και πήρα δύο δώρα για τον εορτάζοντα, με το σκεπτικό πως είναι φίλος και με τα δύο παιδιά μου, στα οποία μάλιστα προσέφερε ξεχωριστές προσκλήσεις, δύο δώρα για τον αδερφό του, με το ίδιο σκεπτικό και έχοντας τη λογική, πως όπου υπάρχει δεύτερο παιδί πάντα παίρνω δώρο και για εκείνο και άλλο ένα δώρο για το σπίτι, ένα γούρι συγκεκριμένα - δώρο συμβολικό.

 

Ο σύζυγος διαφωνεί με το να εμφανιστουμε με τόσα δώρα, ή μάλλον προβληματίζεται, φοβούμενος πως οι γονείς του παιδιού θα νιώσουν πέραν του δέοντος "υποχρεωμένοι" απέναντι μας και σκέφτεται μήπως επαρκεί το ένα δώρο για κάθε παιδί.

Προσωπικά, ούτε περιμένω ανταπόδοση, ούτε προσφέρω τα δώρα γιατί θεωρώ πως αυτό είναι το σωστό, αλλά επειδή έτσι νιώθω να πράξω, παράλληλα ωστόσο δεν θα ήθελα να φέρω τους ανθρώπους σε δύσκολη θέση ή να τους δημιουργήσω ένα όποιο αίσθημα "υποχρέωσης".

 

Ποια η γνώμη σας;

 

Δεν πρόλαβα να διαβάσω τις υπόλοιπες απαντήσεις και ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Τα 2 δώρα πως τα εννοείς ακριβώς;

Εγώ συνηθίζω να παίρνω για τα παιδάκια, κάτι σε ρούχο και κάτι σε παιχνίδι. Όχι απαραίτητα μεγάλης αξίας. πχ θα μπορούσα να πάρω πιο ακριβά ρούχα και ένα μικρό παιχνιδάκι ή το αντίθετο. Ένα ακριβό παιχνίδι και κάποιο αξεσουάρ, πχ γαντάκια, κασκόλ ή ένα απλό μπλουζάκι.

Οπότε εάν πήγαινα σε σπίτι με 2 παιδιά, θα έπαιρνα ρούχο + παιχνίδι για τον εορτάζοντα και ρούχο +παιχνίδι (μικρότερης αξίας) για το αδερφάκι... Παράλληλα μπορεί να έπαιρνα και ένα γλυκό για τους γονείς... Αν μετρήσουμε τα τεμάχια όντως βγαίνουν 5 ή περισσότερα δώρα, αλλά εγώ δεν τα μετράω έτσι ακριβώς. Στην ουσία το ρούχο+παιχνίδι το υπολογίζω σαν ένα δώρο...

Υπό αυτή την έννοια δεν το βρίσκω υπερβολικό ούτε και πιστεύω ότι δημιουργώ "αίσθημα υποχρέωσης"...

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2018 at 5:50 ΜΜ, g1g1 είπε:

Απο κοινωνιολογικής πλευράς δωρα για πάρτυ συμμαθητών 30-35 ευρω τα θεωρείτε πολλα;

ειναι καθαρά θέμα κύκλου...νομίζω?

εγώ νιωθω άσχημα οταν κανουν δώρο στην κόρη μου πάνω από +- 20 ευρώ γιατί μου είναι αδύνατον να αγοράζω κάθε φορά και εγώ πιο ακριβά, έχουμε μεγάλο κύκλο και γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά.. 

Είναι λίγο σαν να σε υποχρεώνουν και εσύ να κάνεις το ίδιο ακριβό δώρο. 

Θα χαιρόμουν πραγματικά/ και εκείνη θα χαιρόταν το ίδιο με 2 καλσόν ή καλές στέκες, ,  ... αξεσουάρ που τα κορίτσια πάντα θέλουν, 

ενώ αντίστοιχα υπαρχουν ισως και στα αγόρια τετοια πραγματα.

ένα ωραίο cd, ....  ή απλώς μια υπέροχη χειροποίητη κάρτα που έφτιαξες με το μεράκι σου/παιδιού! .... που θα κρατήσει για πάντα το παιδί κ θα την κοιτάει. 

τι να πω ίσως βέβαια άλλοι αναζητούν το δώρο που είναι μεγαλύτερης αξίας.

προσωπικά εγώ ποτέ δεν το μεταφράζω σε νοιάξιμο. ΠΟΤΕ δεν το έχω αισθανθεί , δεν ξέρω. ! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2018 at 5:50 ΜΜ, g1g1 είπε:

Απο κοινωνιολογικής πλευράς δωρα για πάρτυ συμμαθητών 30-35 ευρω τα θεωρείτε πολλα;

 

Είναι λίγο σχετικό το αν τα θεωρώ πολλά. Αντικειμενικά 30ευρώ για 1 δώρο, όχι δεν είναι πολλά... Ένα παντελόνι και μια μπλούζα να πάρεις, τα ξεπέρασες κατά πολύ... Αν  δεν σου περισσεύουν όμως ή αν έχεις να πας σε πολλά πάρτυ-γιορτές κτλ, μπορείς και να κατεβάσεις το budget και δεν θα έπρεπε να σε παρεξηγεί κανείς.

Από κοινωνιολογικής πλευράς, καλό θα ήταν ο καθένας να μην μετράει τόσο πολύ την αξία του κάθε δώρου. Τι θέλω να πω. Μου περισσεύουν εμένα χρήματα, έχω διάθεση και θέλω να πάρω κάτι πιο ακριβό στο παιδάκι που κάνει πάρτυ. Είναι δυνατόν να το παρεξηγήσουν οι γονείς του και να θεωρήσουν ότι τους δημιουργώ υποχρέωση αντί να εκτιμήσουν το γεγονός ότι προσπάθησα να πάρω κάτι καλό στο παιδί τους;;; Την επόμενη φορά είμαι πιο σφιχτή οικονομικά και παίρνω κάτι μικρότερης αξίας. Πάλι πρέπει κάπως να ερμηνεύσουν την κίνησή μου;

Θα έπρεπε ο καθένας από εμάς να εκτιμά την κίνηση και όχι το δώρο καθεαυτό. Την προσπάθεια και τον χρόνο που αφιερώνει ο καθένας προκειμένου να ευχαριστήσει ένα παιδάκι. Όχι να κάθεται να μετράει τα ευρώ. Έλεος δηλαδή... 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι εδώ τέθηκε θέμα να μετράμε την αξία του δώρου, απλως σχολιάσαμε το δωρο -σε ποσοτητα ή αξια- πανω απο το αναμενόμενο, ας το πουμε ετσι, για τον εκάστοτε κυκλο, για την εκάστοτε σχέση, ή για την εκάστοτε εκδήλωση. 

 

Προφανώς το ποσό δεν δηλώνει παραπάνω ενδιαφέρον απαραίτητα. Μπορεί να ψάξεις κ να πάρεις κάτι οικονομικο στα γουστα του παιδιου, πχ ενα βιβλιαράκι που να ταιριαζει στα ενδιαφεροντα του, γιατι μπήκες στον κοπο να προβληματιστείς, ή να πας απο συνηθεια σε ενα φιρματο καταστημα ρουχων κ να παρεις κατι απρόσωπο μεγαλύτερης αξίας κ χωρίς να το πολύ σκεφτείς κιόλας, με τη λογική αν δεν του αρεσει ας το αλλαξει, εγω εκανα το καθηκον μου. Αλλα πιστευω οτι οταν υπαρχει σφιχτός προϋπολογισμος θα γινει λογικα μια ιεράρχηση στα δωρα αναλογα με τη σχεση. Εγω τουλ αν ειναι για καποιο στενο πχ ανιψακι ή παιδακι καλου φιλου, αν βρω κατι που μ αρεσει κ ειναι οικονομικότερο απο το ποσο που ειχα πει οτι θα διαθέσω αρχικα, θα το συμπληρωσω και με κατι αλλο, οχι για να μη με στραβοκοιτάξουν ή απο υποχρεωση, καθαρα απο καλη διαθεση.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...