Recommended Posts

Κι ελεγα οτι το δικο μου ειναι πολυ!!!2840γρ?????????και ποσο γεννηθηκε?

3700 Μαρια-Ευγενια μου οποτε μην αγχωνεσαι οποτε και να βγει ο δικος σου θα ναι μια χαρα μεγεθος !

DlkKp2.png

aoJjp3.png

Διαφημίσεις

Kαλημερα σε ολες εγω ειμαι στην 26η εβδομαδα και η μικρη μου ειναι 750 γραμαρια οι γιατροι μου λεει οτι ολα εναι πολυ καλα.... το μονο που μου εκανε εντιπωση ηταν ενα πραγμα και θα ηθελα την βοηθεια σας... σε ολα τα υπερηχα η μικρη φαινονοταν 2 μερες μεγαλυτερη απο οτι στον χθεσινο υπερηχο????? ειναι φυσιολογικο? Ειναι το πρωτο μου και δεν ξερω..... Σας ευχαριστω

kuWSp3.png

Kαλημερα σε ολες εγω ειμαι στην 26η εβδομαδα και η μικρη μου ειναι 750 γραμαρια οι γιατροι μου λεει οτι ολα εναι πολυ καλα.... το μονο που μου εκανε εντιπωση ηταν ενα πραγμα και θα ηθελα την βοηθεια σας... σε ολα τα υπερηχα η μικρη φαινονοταν 2 μερες μεγαλυτερη απο οτι στον χθεσινο υπερηχο????? ειναι φυσιολογικο? Ειναι το πρωτο μου και δεν ξερω..... Σας ευχαριστω

Να μην ανησυχεις αφου σου λενε πως ολα ειναι καλα εμενα απο την αρχη βγαινει 1-2 εβδομαδες μεγαλυτερος......και απο οτι μ εχουν πει μικροτερο οταν βγαινει με πολλες μερες διαφορα ανησυχουν....οχι μεγαλυτερο...!!!:P:p με το καλο!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Ειναι απολυτα φυσιολογικο εμενα απο την αρχη φαινεται μια εβδομαδα μεγαλυτερος.Μικροτερο δεν πρεπει να ειναι!!!!!

Κι εμένα φαινοταν μια βδομαδα μεγαλυτερος. Δεν ειναι προβήμα μπορει απλα να ειναι ψυλό μωρο. Εμένα γεννηθηκε 35+3 2500gr. Εγω ομως η ιδια γεννηθηκα στο τελος του 9ου 2200 gr παιζει ρολο ο πλακουντας.

33+1 ηταν 2580 το μαναρακι μου:P:p:p:p!!!

ιιιιιιι εμενα 2300 ηταν στην 33η και το θεωρησε παχουλουτσικο......αρα μια χαρα να μην αγχωνομαι :P ετσι να ναι παχουλα τα ζουζουνακια μας

lo5lp3.pngtumhp3.png

Μαλλον δεν σας εδωσα να καταλαβετε καλα... λοιπον η μικρουλα μου φαινοταν μια εβδομαδα μεγαλυτερη..... στον τελευταιο υπερηχο ομως φαινοταν 4 μερες μεγαλυτερη .... αρα απο 5 Αυγουστου τελευται ημερομηνια τοκετου πηγε 8 καταλαβατε?

Εχθες λοιπον πηρα την γιατρο και την ρωτησα και μου ειπε οτι: Ειναι ολα φυσιολογικα γιατι πρωτον και παλι φαινεται μεγαλυτερη και δευτερον επειδη ειμαι μικροκαμομενη να μην περιμενω να κανω κανενα μωρο 4 κιλα.... το πολυ 3,100 ολη η κοιλια μου ειναι μητρα δεν φαινεται καθολου στον υπερηχο λιπος καπως ετσι μου τα ειπε ..... εγω δεν τα πολυκταλαβαινω αυτα αλλα για να λεει η γιατρος να μην ανυσηχω ολα καλα.... παντως σας ευχαριστω πολυ ολες για τι απνατησεις σας... Μαλλον εχω παραπανω αγχος!!!!!!!!!!!!

kuWSp3.png

σύμφωνα με την ΠΗΤ 35 εβδ και 5 ημ και είναι 2660 kgr. πήρε 600 ολόκληρα γραμμάρια και χάρηκα!! :D

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Καλησπερα κ απο μενα! Στις 35 εβδ η μπουμπου μου ηταν 2600 και στις 36+5 ηταν 3020!!Μια χαρα μπαμπατσικη λεει ο γιατρος..Επομενο ραντεβου σε 2 εβδομαδες (39η δλδ)..αν φτασω ως εκει :wink:...Θα δουμε το βαρος της παλι κτλ και βλεπουμε..:)

OiM1p3.png

Διαφημίσεις

στις 33+5 ηταν 2300!η γιατρος μας ειπε οτι ειναι νορμαλ μεγαλουτσικος!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

8kg4p3.png

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

καλησπέρα σε όλες σας...είμαι στην 34+5 σήμερα και το βάρος της μπέμπας είναι μόλις 1980 γραμμάρια...έκανα ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο και ο δοκτορ συνηστά ψυχραιμία-διότι είμαι ολίγον αγχωτική-και θέλει άλλες 2 εβδομάδες τουλάχιστον πριν κάνει οποιαδήποτε κίνηση και φυσικά να δει την ανάπτυξη της...πφφφφφφφφφφφφφ........άγχος και στενοχώρια μαζί!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

και τι σκας κοπελα μου? κι εμενα ο 1ος μου γιος 34η ηταν 1750 γενννηθηκε την 36η βιαζοταν 2.200-μικρουλης αλλα υγιεστατος ουτε θερμοκοιτιδα ουτε τιποτα. κι εμενα μου χε πει αν δεν αναπτυσοταν θα τον επαιρνε με καισαρικη την 37η εβδομαδα αλλα δεν προλαβε χιχι. τωρα στο 2ο παιδι 34η εβδομαδα 2 κιλα ε και? μεσα στα ορια ειναι απλα ειναι μικροσωμα παιδακια δεν ειναι τιποτα...αν κρατησει 2 βδομαδες ακομα τα 2,5 κιλα θα τα φτασουμε αν παλι κρατησει μεχρι τελος και βγει τελειομηνο τον βλεπω για 3 κιλα ετσι να το βλεπεις κι εσυ τωρα στο τελος παιρνουν αρκετα καθε βδομαδα...αν δει ο γιατρος και δεν τρεφεται καλα το παιδι θα κρινει ποτε ειναι καλυτερα να στο βγαλει και να το ταισεις εσυ εξω να ευχαριστηθει το παιδι χιχι!!! μην ανησυχεις ο πρωτος μου στην κοιλια δεν ετρωγε μολις βγηκε μας ετρωγε ολους ζωντανους και καλυψε αμεσως τη διαφορα...

Διαφημίσεις

και τι σκας κοπελα μου? κι εμενα ο 1ος μου γιος 34η ηταν 1750 γενννηθηκε την 36η βιαζοταν 2.200-μικρουλης αλλα υγιεστατος ουτε θερμοκοιτιδα ουτε τιποτα. κι εμενα μου χε πει αν δεν αναπτυσοταν θα τον επαιρνε με καισαρικη την 37η εβδομαδα αλλα δεν προλαβε χιχι. τωρα στο 2ο παιδι 34η εβδομαδα 2 κιλα ε και? μεσα στα ορια ειναι απλα ειναι μικροσωμα παιδακια δεν ειναι τιποτα...αν κρατησει 2 βδομαδες ακομα τα 2,5 κιλα θα τα φτασουμε αν παλι κρατησει μεχρι τελος και βγει τελειομηνο τον βλεπω για 3 κιλα ετσι να το βλεπεις κι εσυ τωρα στο τελος παιρνουν αρκετα καθε βδομαδα...αν δει ο γιατρος και δεν τρεφεται καλα το παιδι θα κρινει ποτε ειναι καλυτερα να στο βγαλει και να το ταισεις εσυ εξω να ευχαριστηθει το παιδι χιχι!!! μην ανησυχεις ο πρωτος μου στην κοιλια δεν ετρωγε μολις βγηκε μας ετρωγε ολους ζωντανους και καλυψε αμεσως τη διαφορα...

να σου ζήσουν τα μπουμπούκια σου!!!απλά αγχώθηκα με την ιδέα της καισαρικής (ήθελα πολύ έναν φυσιολογικό τοκετό)και είναι και το χαμηλό βάρος αλλά από την άλλη, όπως λες κ εσύ, θα τρώει εκτός κοιλιάς με το που βγεί!

με την καισαρικη κι εγω ειχα αγχωθει λιγακι αλλα ευτυχως οπως σου ειπα τελικα μας προλαβε ο μικρος...καμια φορα η φυση προνοει αφου δεν τρεφοταν καλα βγηκε μονος του οταν ηταν ετοιμος για την εξοδο :lol: οτι ειναι καλυτερο για το παιδακι σου ας γινει...αν δεις στον επομενο υπερηχο και εχει παρει κατα μεσο ορο περιπου εστω 150 γρ την εβδομαδα καλα θα ναι αλλα και παλι θα κρινει ο γιατρος σου εσυ μην αγχωνεσαι! εσυ εχεις και κοριτσακι που ειναι ουτως η αλλως πιο μικροσωμα οποτε ολα καλα ειναι μην ανησυχεις ισως απλα ηθελε να σε βαλει στην ιδεα ο γιατρος για να μη σου ρθει αποτομα σε περιπτωση που χρειαστει. ηρεμησε και ξαπλωσε και θα δεις οτι θα παχυνει πολυ τις επομενες 2 βδομαδες η κορακλα σου!οσο πιο ηρεμη και ξεκουραστη εισαι τοσο πιο πολυ θα παχυνει!

με την καισαρικη κι εγω ειχα αγχωθει λιγακι αλλα ευτυχως οπως σου ειπα τελικα μας προλαβε ο μικρος...καμια φορα η φυση προνοει αφου δεν τρεφοταν καλα βγηκε μονος του οταν ηταν ετοιμος για την εξοδο :lol: οτι ειναι καλυτερο για το παιδακι σου ας γινει...αν δεις στον επομενο υπερηχο και εχει παρει κατα μεσο ορο περιπου εστω 150 γρ την εβδομαδα καλα θα ναι αλλα και παλι θα κρινει ο γιατρος σου εσυ μην αγχωνεσαι! εσυ εχεις και κοριτσακι που ειναι ουτως η αλλως πιο μικροσωμα οποτε ολα καλα ειναι μην ανησυχεις ισως απλα ηθελε να σε βαλει στην ιδεα ο γιατρος για να μη σου ρθει αποτομα σε περιπτωση που χρειαστει. ηρεμησε και ξαπλωσε και θα δεις οτι θα παχυνει πολυ τις επομενες 2 βδομαδες η κορακλα σου!οσο πιο ηρεμη και ξεκουραστη εισαι τοσο πιο πολυ θα παχυνει!

έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες...τελικά ξεκούραση και ηρεμία είναι η μαγκή συνταγή νομίζω!

35 +5μέρες, και ο γιος μου ...3.160 πριν καλά-καλά μπω στον 9ο!!!!!

εγώ +18 κιλά με μια υπερφυσική κοιλια και δύσπνοια, ενώ το ζάχαρό μου το παλεύει με πολύ κόπο.

Πλέον ο πολυαγαπημένος μου γιατρός δεν έχει καμία αμφιβολία: Καισαρική στις 38 εβδομάδες, αλλιώς θα πάει 4,5 κιλά και βάλε, κι εγώ είτε θα ψοφήσω από την εξάντληση είτε θα μου ανέβει το ζάχαρο από την προσπάθεια...

Όποια μέλλουσα μανούλα περνάει τα ίδια, να ξέρει οτι την καταλαβαίνω. Κουράγιο λοιπόν σε όλες τις μαμάδες με μεγάλες κοιλιές και μεγάλα παιδιά, ο καιρός γαρ εγγύς....

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

guqZp3.png

καλημερα και απο μενα,

προχθες που πηγα στο γιατρο στην 31η βδομαδα δηλαδη ζυγιζε η μικρη 1900γρ μου ειπε πως ολα πανε μια χαρα αν και 2 βδομαδες πριν ηταν 1400γρ .Μου βρηκε την καμπυλη σακχαρου μου λιγακι ανεβασμενη και μου συνεστησε προσοχη στους υδατανθρακες.Αυτο ομολογω με φοβισε αλλα αφου ο γιατρος μου ειπε πως παμε καλα στηριζομαι σε αυτον. Στο μεταξυ εγω κιλα δεν εχω βαλει ουτε γραμμαριο ισα ισα που εχω χασει καμια 6 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης λογω της μονιμης αναγουλας που ειχα.Ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος τοσο σε μενα οσο και σε ολες εσας κοριτσια !!!!!!!Με το καλο!!!!!!

34,5 εβδομάδες, η μικρή μου περίπου 2600γρ..λόγω δεύτερης κ.τ. θα γεννήσω στις 38 βδ. η μεγάλη μου είχε γεννηθεί στις 40+1 , 3.400..ε πιστεύω σε 3 βδομάδες και κάτι που μένουν θα περάσει τα τρία κιλά.

36w 5d 2960 γραμ θεωρείται μεγαλούτσικος?8 μέρες πρίν ήταν 2500!!!Μου έκανε εντύπωση ότι πήρε τοσο πολυ σε λίγες μέρες.Ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά, αλλα εμένα μου φάνηκε πολυ.Δηλ αμα κάθε εβδομάδα παίρνει 500γραμ καήκαμε!!Ο γιατρός είπε οτι σύμφωνα με τις μετρήσεις θα βγει γύρω στα 3500 στις 40 βδομάδες.Αρα απο εδώ και πέρα δεν θα πρέπει να πάρει τοσο πολύ.σωστά????Αγχώθηκα!!Ελπιζω να μην γίνει κανα τερατάκι

36w 5d 2960 γραμ θεωρείται μεγαλούτσικος?8 μέρες πρίν ήταν 2500!!!Μου έκανε εντύπωση ότι πήρε τοσο πολυ σε λίγες μέρες.Ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά, αλλα εμένα μου φάνηκε πολυ.Δηλ αμα κάθε εβδομάδα παίρνει 500γραμ καήκαμε!!Ο γιατρός είπε οτι σύμφωνα με τις μετρήσεις θα βγει γύρω στα 3500 στις 40 βδομάδες.Αρα απο εδώ και πέρα δεν θα πρέπει να πάρει τοσο πολύ.σωστά????Αγχώθηκα!!Ελπιζω να μην γίνει κανα τερατάκι

Mια χαρα ειστε κοριτσι μου εμενα 36 k 5 ηταν 3200 αν θυμαμαι καλα....και γεννησαμε 38 κ 1 3400 ακριβως!!!Να μην αγχωνεσαι....μια χαρα θα εινια το μπεμπουλι σου με το καλο και παλι....πω πω πλησιαζει η μερα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

μετα την 35 εβδομαδα τα μωρα περνουν 250γρ σχεδον καθε εβδομαδα.εμενα ηταν 2990 στις 35 εβδομαδες και γεννηθηκε 3450 στις 38 εβδομαδες.Γερο να ειναι και ας παρει μην σε ανησηχει αυτο.

επισης , εαν θες να φας τωρα ειναι η ωραααααααααα να φας!!!χαχαχααα μετα την 36 εβδομαδα δεν παιρνεις κιλα!!(οχι υπερβολες ;))

Εγω απ' οσο γνωρίζω κι απ' ότι είδα και στα δυο προηγούμενα παιδιά μου, τον τελευταίο μήνα παίρνουν 1 κιλό (ετσι μου έλεγε και ο γιατρός). Δηλαδή ο γιός μου 36 εβδομάδων ήταν στον υπέρηχο περίπου 2900 και βγηκε 3890 και η κόρη μου στις 35 ήταν 2500 και βγηκε 3600. Πάντως -επειδή απ ότι φαίνεται κι εσύ θηριακι θα το βγαλεις- μη σε ανησυχεί!! Μια στιγμή είναι θα το βγαλεις.. Εξάλλου οι πόνοι ίδιοι είναι όσο βαρος κι αν έχει το μωρό...

Α και ξέχασα να πω πως και τα δυο τα γεννησα ακριβως στις 40!

nrG6p3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα