Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ημερομηνία σύλληψης


Recommended Posts

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω δεδομένου ότι το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών, μπορεί η 26 Δεκεμβρίου 2017 να είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης και αν όχι, γύρω από ποια ημερομηνία μπορεί να είναι η πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, mammatus είπε:

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω δεδομένου ότι το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών, μπορεί η 26 Δεκεμβρίου 2017 να είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης και αν όχι, γύρω από ποια ημερομηνία μπορεί να είναι η πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Η τελευταία περίοδος απο όταν έμεινες έγκυος ποια ήταν?? Συμπίπτει με το πρώτο υπερηχογράφημα που σ είχε κάνει ο γυναικολόγος όταν έμαθες για την εγκυμοσύνη? 37 εβδομάδες κ 4 μέρες υποτίθεται είναι από την τελευταία περίοδο. Η σύλληψη αν δεν ήταν καθυστερημένη θα έγινε περίπου 10-14 μέρες μετά την περίοδο. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν είμαι γυναικολόγος!!

Link to comment
Share on other sites

Από τις 26 Δεκέμβρη μέχρι τις 15 Αυγούστου μεσολαβούν 35 εβδομαδες περίπου. 

Αν οι 37 εβδομαδες και 4 ημέρες αντιστοιχούν στις εβδομαδες κύησης ναι γίνεται μιας και μετράμε από την τελευταία περίοδο. 

Παντως αν απασχολεί τίνος είναι το παιδί υπάρχει και το τεστ dna :lol:

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mammatus είπε:

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω δεδομένου ότι το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών, μπορεί η 26 Δεκεμβρίου 2017 να είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης και αν όχι, γύρω από ποια ημερομηνία μπορεί να είναι η πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Αν έτσι προσπαθείς να καταλάβεις π.χ. την πατρότητα, δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εβδομάδες που μεσολαβούν από τις 26 Δεκεμβρίου 2017 έως τις 15 Αυγούστου 2018 είναι ακριβώς 33 εβδομάδες και 2 ημέρες, τις έχω μετρήσει. Η τελευταία περίοδος ήταν στις 25 Νοεμβρίου 2017, το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Είναι η 26η Δεκεμβρίου 2017 μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης, και αν όχι γύρω από ποια ημερομηνία είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, mammatus είπε:

Οι εβδομάδες που μεσολαβούν από τις 26 Δεκεμβρίου 2017 έως τις 15 Αυγούστου 2018 είναι ακριβώς 33 εβδομάδες και 2 ημέρες, τις έχω μετρήσει. Η τελευταία περίοδος ήταν στις 25 Νοεμβρίου 2017, το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Είναι η 26η Δεκεμβρίου 2017 μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης, και αν όχι γύρω από ποια ημερομηνία είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Εξαρτάται τι κύκλο έχεις. Για παράδειγμα σε κύκλο 28 ημερών η ημέρα ωορρηξιας είναι η 14η, σε κύκλο 25 ημερών είναι η 11η. Γενικά, η ωορρηξια γίνεται 14 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Αν δεν έχεις σταθερό κύκλο δύσκολο να ξέρεις. Αλλά και σταθερό κύκλο να έχεις δεν σημαίνει ότι η επαφή ήταν την ημέρα ωορρηξιας, μπορεί να έγινε μέχρι και 5 ημέρες πριν καθώς το σπέρμα ζει μέσα στο σώμα της γυναίκας από τρεις μέχρι πέντε μέρες. Πάντως οι εβδομάδες είναι απόλυτα σωστές καθώς μετράνε από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου δηλαδή 25 Νοεμβρίου. Αν μετρήσεις από τότε είναι ακριβώς 37 εβδομάδων και 4 ημερών. 

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι υπάρχει μία μόνο επαφή στις 26 Δεκεμβρίου 2017 με ευμετάβλητο κύκλο, αλλά με ημερομηνία τελευταίας περιόδου 25 Νοεμβρίου 2017. Το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Είναι η 26η Δεκεμβρίου 2017 μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης, δεδομένου ότι είναι η μοναδική επαφή;

Έχω διαβάσει ότι οι εβδομάδες κύησης από την ημερομηνία τελευταίας περιόδου έως την ημερομηνία τοκετού είναι 40 εβδομάδες, ενώ οι εβδομάδες κύησης από την ημερομηνία της σύλληψης έως την ημερομηνία τοκετού είναι 38 εβδομάδες. Οι εβδομάδες που μεσολαβούν από τις 26 Δεκεμβρίου 2017 έως τις 15 Αυγούστου 2018 είναι ακριβώς 33 εβδομάδες και 2 ημέρες, ενώ οι εβδομάδες που μεσολαβούν από τις 25 Νοεμβρίου 2017 έως τις 15 Αυγούστου 2018 είναι 37 εβδομάδες και 4 ημέρες, όσο ακριβώς έδειξε και το υπερηχογράφημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κύηση πάντα μετριέται με βάση την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου, και όχι με την ημέρα της σύλληψη καθώς είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτό να προσδιοριστεί.

Αν έχεις αμφιβολίες για την πατρότητα του βρέφους τότε πρέπει να προχωρήσεις σε τεστ dna, είναι ο μόνος έγκυος τρόπος να το επιβεβαιώσεις αυτό.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Η πιθανή ημερομηνία σύλληψης είναι οποίαδηποτε ημερομηνία μετα τις 25 Νοεμβρίου μέχρι Γενάρη υπήρχε ελεύθερη επαφή. Όποτε ναι. 

 

Καταλαβαινω ότι μάλλον δεν έχετε άμεση σχέση διότι αυτά σε εγκύους είναι γνωστά όπως επισης και το ότι αν είδατε κάπου γραμμένο το 37+4, σε κάποιον υπέρηχο δηλαδή αυτό είναι απόλυτα λογικό μιας και ο γυναικολόγος μετράει και σημειώνει ποτε ήταν η αρχή της τελευταίας περιόδου και μετράει τις εβδομαδες κύησης από τότε.

Οι εβδομαδες κύησης έχουν ένα ανώτατο όριο ενώ δεν έχουν κατώτατο για αυτό και υπάρχουν πρόωρα μωράκια/αποβολές κλπ. Το ανώτατο οριο συνηθης κύησης είναι οι 42 εβδομαδες ενώ έχουν υπάρξει περιπτώσεις κύησης νομίζω έως και 47. Στις 40 εβδομαδες τίθεται ένα ασφαλες όριο από τους γιατρούς, δηλαδή εάν έως τότε δεν εχεις γεννήσει συνιστούν να πας με τεχνητούς πόνους. Μετά τις 38 εβδομαδες το μωρό θεωρείται τελειομηνο. Μετάξυ τις 36 - 38εβδομαδες το μωρό θεωρείται ελάχιστα πρόωρο. Όλα αυτά θεωρούνται απόλυτα φυσιολογικά. Γενικά μετά τις 36 εβδομαδες όποτε σε πιάσουν πόνοι γεννάς και είναι φυσιολογικό και σύνηθες. 

Η ημερομηνία κύησης μετριέται μόνο από την ημερομηνία της τελευταίας περιόδου και όχι από την ημερομηνία σύλληψης ακόμα και εάν κάποια είναι 1000% σίγουρη για το ποτε έγινε η σύλληψη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε ιστοσελίδα ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ότι  η διάρκεια της κύησης από την ημερομηνία της σύλληψης μέχρι την ημερομηνία του τοκετού είναι 38 εβδομάδες. Με δεδομένο ότι υπήρξε μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ επαφή στις 26 Δεκεμβρίου 2017, οι εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι τις 15 Αυγούστου 2018, που γεννήθηκε το βρέφος είναι 33 εβδομάδες και 2 ημέρες. Είναι πιθανή ημερομηνία σύλληψης η 26η Δεκεμβρίου 2017; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια διαφωτιστε με λίγο γιατί δεν θυμάμαι καλα! Ή ηλικία του εμβρύου στον υπέρηχο βγαίνει απ τις μετρήσεις ή απ την ΤΕΡ? Έχω την εντύπωση πως δεν είναι απόλυτα ακριβης γιατί θυμάμαι πως ανάλογα τις μετρήσεις υπολογιζόταν η ηλικία κ ετσι ειχα διαφορετικες πητ σε πολλούς υπερήχους. Αλλά ο γιατρός μου μετρούσε με βάση την ΤΕΡ και δεν εδωσα ποτέ ιδιαίτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mammatus said:

Έχω διαβάσει σε ιστοσελίδα ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ότι  η διάρκεια της κύησης από την ημερομηνία της σύλληψης μέχρι την ημερομηνία του τοκετού είναι 38 εβδομάδες. Με δεδομένο ότι υπήρξε μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ επαφή στις 26 Δεκεμβρίου 2017, οι εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι τις 15 Αυγούστου 2018, που γεννήθηκε το βρέφος είναι 33 εβδομάδες και 2 ημέρες. Είναι πιθανή ημερομηνία σύλληψης η 26η Δεκεμβρίου 2017; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Δεν είναι δεδομένο πως μία γυναίκα θα γεννήσει σε 38 εβδομάδες από την σύλληψη. Η ηλικία κύησης που είδες εσύ γραμμένη (37 εβδομάδων +4 ημερών) να ξέρεις πως είναι από την τελευταία ημερομηνία περιόδου και όχι από την ημέρα σύλληψης. Άλλωστε όπως διάβασες και παραπάνω η σύλληψη μπορεί να γίνει κάποιες ημέρες μετά την επαφή.

Εμένα στους υπερήχους υπήρχαν δύο ηλικίες κύησης, η μία βάση της τελευταίας περιόδου και μία βάση της ανάπτυξης του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία κύησης βγαίνει με βάση τον πρώτο υπέρηχο που κάνεις, εκεί βλέπεις αν συμπίπτει με την τελευταία έμμηνο ρύση ή αν το μωρό είναι μικρότερο μετρας το μήκος του κ βγαίνει μια προσαρμοσμένη ημερομηνία περιόδου που πλέον σε όλες τις εξετάσεις σε γυναικολόγους θα λες αυτή. Αυτό γίνεται όταν υπάρχει καθυστερημένη σύλληψη. Οπότε στο ερώτημα αν είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης η απάντηση είναι ναι. Αλλά για πιο σίγουρα ζητά τον πρώτο υπέρηχο που έκανε. Ο πρώτος υπέρηχος είναι πιο αξιόπιστος για την ηλικία του εμβρύου. Γιατί από εκεί κ ύστερα υπάρχει περίπτωση διακύμανσης. Είτε το έμβρυο να βγαίνει λίγο μικρότερο είτε λίγο μεγαλύτερο. Πάνω στον υπέρηχο όμως δεν βγαίνει η ΠΗΤ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα έχει τόσο άστατο κύκλο που έκανε ωορρηξία σχεδόν ένα μήνα μετά την περιοδο, τότε ναι, ειναι δυνατόν. Παρόλα αυτά επειδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ για το πότε έγινε η σύλληψη, ακόμη κ σε ένα σταθερό κύκλο, το φρονιμοτερο αν έχεις αμφιβολίες είναι να κάνεις τεστ πατρότητας. Ωστόσο, θεωρω πως ένα κυημα 3-4 εβδομάδων μικρότερο θα φαινόταν υπερηχογραφικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/11/2018 at 7:13 ΜΜ, mammatus είπε:

Έχω διαβάσει σε ιστοσελίδα ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ότι  η διάρκεια της κύησης από την ημερομηνία της σύλληψης μέχρι την ημερομηνία του τοκετού είναι 38 εβδομάδες. Με δεδομένο ότι υπήρξε μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ επαφή στις 26 Δεκεμβρίου 2017, οι εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι τις 15 Αυγούστου 2018, που γεννήθηκε το βρέφος είναι 33 εβδομάδες και 2 ημέρες. Είναι πιθανή ημερομηνία σύλληψης η 26η Δεκεμβρίου 2017; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Yποθέτω ότι είσαι ο πιθανός πατέρας;

Αν ναι, και αν έχεις λόγο να αμφισβητείς την πατρότητα, ζήτησε ένα τεστ, είναι το μόνο λογικό και δίκαιο, και για εσένα και για το ίδιο το παιδί.

Η διάρκεια της κύησης δεν είναι στάνταρ, μπορεί ένα μωράκι να γεννηθεί χωρίς προβλήματα και στις 32 και στις 42 για παράδειγμα. Αν η σύλληψη έγινε στις 26 Δεκεμβρίου, το μωρό στις 15 Αυγούστου γεννήθηκε 35 εβδομάδων (μετράμε από τελευταία περίοδο, άρα προσθέτεις περίπου 14 μέρες). Ενα μωράκι 35 εβδομάδων δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις χωρίς να είσαι γιατρός από ένα 37 ή 38, άρα φυσικά και είναι απόλυτα πιθανό η σύλληψη να ήταν στις 26 Δεκεμβρίου. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2018 at 7:13 ΜΜ, mammatus είπε:

Έχω διαβάσει σε ιστοσελίδα ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ότι  η διάρκεια της κύησης από την ημερομηνία της σύλληψης μέχρι την ημερομηνία του τοκετού είναι 38 εβδομάδες. Με δεδομένο ότι υπήρξε μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ επαφή στις 26 Δεκεμβρίου 2017, οι εβδομάδες που μεσολαβούν μέχρι τις 15 Αυγούστου 2018, που γεννήθηκε το βρέφος είναι 33 εβδομάδες και 2 ημέρες. Είναι πιθανή ημερομηνία σύλληψης η 26η Δεκεμβρίου 2017; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Σου προτείνω να αναζητήσεις στο διαδίκτυο πληροφορίες για το πως μετράμε μια κύηση, ( εγκυμοσύνη), τι είναι η ημερομηνία Τ.Ε.Ρ. (Τελευταία ενμηνος ρύση - περίοδος), γιατί μετριέται η εγκυμοσύνη από τότε και τι είναι η Π.Η.Τ. (Πιθανή ημερομηνία τοκετού). Η εγκυμοσύνη δεν έχει χρονόμετρο να γεννάνε οι γυναίκες στις 38 εβδομαδες ΝΤΑΝ. Αν γυναικολόγος το γράφει βάλε Λίνκ να το διαβάσουμε και εμείς και να γίνει ρόμπα στο διαδίκτυο και στον ιατρικό σύλλογο! Λέει αρλούμπες.

 

 

Μια ελευθερη επαφή αρκεί. Ποσό χρόνων είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 11:09 ΜΜ, mammatus είπε:

Οι εβδομάδες που μεσολαβούν από τις 26 Δεκεμβρίου 2017 έως τις 15 Αυγούστου 2018 είναι ακριβώς 33 εβδομάδες και 2 ημέρες, τις έχω μετρήσει. Η τελευταία περίοδος ήταν στις 25 Νοεμβρίου 2017, το βρέφος γεννήθηκε στις 15 Αυγούστου 2018 και το υπερηχογράφημα έδειξε ότι ήταν 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Είναι η 26η Δεκεμβρίου 2017 μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης, και αν όχι γύρω από ποια ημερομηνία είναι μια πιθανή ημερομηνία σύλληψης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Πότε έμαθες για την εγκυμοσύνη; 26 Δεκέμβρη υπήρξε επαφή. Τεστ ή χοριακη πότε έγινε; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και με βάση την ημερομηνία αυτή βγαίνει ότι είμαι περίπου 16 εβδομάδων έγκυος. Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος απο πιο πριν της τελευταίας περιόδου δηλαδή απο τον Οκτώβριο και αν ναι θα φαινόταν στον υπέρηχο ότι είμαι ένα μήνα παραπάνω έγκυος η δεν γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Theodora85 είπε:

Γειά σας κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και με βάση την ημερομηνία αυτή βγαίνει ότι είμαι περίπου 16 εβδομάδων έγκυος. Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος απο πιο πριν της τελευταίας περιόδου δηλαδή απο τον Οκτώβριο και αν ναι θα φαινόταν στον υπέρηχο ότι είμαι ένα μήνα παραπάνω έγκυος η δεν γίνεται? 

Ναι φυσικα και γίνεται... Πολλες μαλιστα γυναίκες δεν καταλαβαν εγκυμοσυνη αφου ειχαν αιμορραγια τις ημερες που ανεμεναν περιοδο και για το λόγο αυτό αργησαν να αντιληφθουν την εγκυμοσύνη τους... Βεβαια αυτο εννοείται οτι φαίνεται στον υπερηχο, αφου το έμβρυο θα βγαινει μεγαλύτερο απο το αναμενόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ναι φυσικα και γίνεται... Πολλες μαλιστα γυναίκες δεν καταλαβαν εγκυμοσυνη αφου ειχαν αιμορραγια τις ημερες που ανεμεναν περιοδο και για το λόγο αυτό αργησαν να αντιληφθουν την εγκυμοσύνη τους... Βεβαια αυτο εννοείται οτι φαίνεται στον υπερηχο, αφου το έμβρυο θα βγαινει μεγαλύτερο απο το αναμενόμενο. 

Απλά όταν πήγα για αυχενική μοθ έβγαλε οτι ήμουν 12 εβδ. Και 1 ημέρα και έτσι όπως τα υπολόγισα πέφτει πάνω στην περίοδο μου 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Theodora85 είπε:

Γειά σας κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και με βάση την ημερομηνία αυτή βγαίνει ότι είμαι περίπου 16 εβδομάδων έγκυος. Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος απο πιο πριν της τελευταίας περιόδου δηλαδή απο τον Οκτώβριο και αν ναι θα φαινόταν στον υπέρηχο ότι είμαι ένα μήνα παραπάνω έγκυος η δεν γίνεται? 

Ο υπέρηχος θα σου δώσει μια ημερομηνία εβδομάδων πάνω κάτω. Αν είσαι από την περίοδο του Νοέμβρη τότε θα είναι 16+- κάποιες μέρες. Αν είσαι από του Οκτώβρη σίγουρα θα είναι 20+-. Τι γράφει ο υπέρηχος πάνω; Εκεί θα το δεις. Αλλά να είσαι από τον Οκτώβρη ο υπέρηχος να γράφει 16 και το έμβρυο να έχει φυσιολογική ανάπτυξη όχι δεν γίνεται είναι πολύ μεγάλη απόκλιση. Θα είχε θέμα το έμβρυο. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Ο υπέρηχος θα σου δώσει μια ημερομηνία εβδομάδων πάνω κάτω. Αν είσαι από την περίοδο του Νοέμβρη τότε θα είναι 16+- κάποιες μέρες. Αν είσαι από του Οκτώβρη σίγουρα θα είναι 20+-. Τι γράφει ο υπέρηχος πάνω; Εκεί θα το δεις. Αλλά να είσαι από τον Οκτώβρη ο υπέρηχος να γράφει 16 και το έμβρυο να έχει φυσιολογική ανάπτυξη όχι δεν γίνεται είναι πολύ μεγάλη απόκλιση. Θα είχε θέμα το έμβρυο. 

Είχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και την αυχενική την έκανα 14 Φεβρουαρίου όπου και με έβγαλε οτι ειμαι 12 εβδομάδων και μια μερα αλλά μέτρησα αντίστροφα και μου πέφτει δηλαδή 22 Νοεμβρίου η ηλικία που λεει εχω μπερδευτεί πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το μπέρδεμα; Ο υπέρηχος βγάζει την ηλικία κύησης βασει της ΤΕΡ που έχεις δηλώσει. Αν οι μετρήσεις του εμβρυου συνάδουν με την ηλικία κύησης που είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...