Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή και κάπνισμα στον θηλασμό (από μελέτη)


Helena40

Recommended Posts

Έτσι είναι δεν υπάρχει καλύτερο και πιο φυσικό πράγμα από το θηλασμο, βέβαια καλό θα είναι να γίνεται και λόγος πιο συχνά και σχετικά με τις συνήθειες που έχει μια μαμά κατά τη διάρκεια του θηλασμού όπως διατροφή παράδειγμα και όχι μόνο, ο θηλασμός από μόνος του δεν αρκεί αν δε προσεχείς τι βάζεις μεσα σου. Βλεπω παράδειγμα να καταβροχθίζουν γύρους Τίγκα στη φορμόλη και όχι μονοζ

.Θυμάμαι με πόσες τύψεις μια φορά χρησιμοποίησα φυτικη βαφή  ενώ θηλαζα αν και επιτρέπεται απ όσο ξέρω και η διπλανή μου στην ίδια κατάσταση έκανε ντεκαπαζ , μπορεί να λένε πολλοί πως δεν υπάρχει θέμα αλλά ντεκαπαζ ρε παιδιά ; Δεν θα το κανα με τίποτα . Γενικά οι συνήθειες μια μαμας που θηλάζει πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές αλλιώς δεν έχει νόημα ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , Helena40 είπε:

Έτσι είναι δεν υπάρχει καλύτερο και πιο φυσικό πράγμα από το θηλασμο, βέβαια καλό θα είναι να γίνεται και λόγος πιο συχνά και σχετικά με τις συνήθειες που έχει μια μαμά κατά τη διάρκεια του θηλασμού όπως διατροφή παράδειγμα και όχι μόνο, ο θηλασμός από μόνος του δεν αρκεί αν δε προσεχείς τι βάζεις μεσα σου. Βλεπω παράδειγμα να καταβροχθίζουν γύρους Τίγκα στη φορμόλη και όχι μονοζ

.Θυμάμαι με πόσες τύψεις μια φορά χρησιμοποίησα φυτικη βαφή  ενώ θηλαζα αν και επιτρέπεται απ όσο ξέρω και η διπλανή μου στην ίδια κατάσταση έκανε ντεκαπαζ , μπορεί να λένε πολλοί πως δεν υπάρχει θέμα αλλά ντεκαπαζ ρε παιδιά ; Δεν θα το κανα με τίποτα . Γενικά οι συνήθειες μια μαμας που θηλάζει πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές αλλιώς δεν έχει νόημα ο θηλασμός.

Φαντάσου πόσο υπερτερεί ο θηλασμός έναντι της σκόνης που σύμφωνα με την αμερικανική παιδιατρική Ακαδημία ο αποκλειστικός θηλασμός από μητέρα καπνιστρια είναι προτιμότερος από το ξένο γάλα. Σαφώς κ το ιδανικό είναι η θηλάζουσα να προσέχει τη διατροφή της κ τις γενικότερες συνήθειες της κατά τη διάρκεια του θηλασμού (τσιγάρο, ποτό, καφές κλπ) αλλά τα οφέλη ακόμη κ έτσι είναι πολυ περισσότερα από ότι μια μητέρα να δωσει ξένο γάλα επειδή δεν αντεχει τους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Εννεοται ότι είναι πολύ καλύτερο αλλά αφού το κανείς και μπορείς Καντο τουλάχιστον σωστά για το παιδί σου !! Αφού επιλέγεις να θηλαζεις θα θυσιάσεις καποια πράγματα για το καλό του παιδιού ... μητέρα θηλάζουσα και καπνίστρια ειδικά απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

τα Ποσοστά είναι μικρά αυτές οι έρευνες είναι χρόνια γνωστές, το γιατί τα πόσοστα αυτα είναι μικρά είναι κάτι που θέλει  ακόμα πιο σαφή διερεύνηση, παρ όλα αυτά ας μη κλείνουμε τα ματια στη διατροφή και τις συνήθειες μας, τα κατηγορώ σε μια μητέρα που δε θήλασε δε μπορέσε δεν ήθελε είναι πολλά, τα κατηγορώ όμως και σε μια μητέρα που θηλάζει και από την άλλη καπνίζει η κάνει μια ζωή εντελώς αντίθετη με τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται θα πρεπε να είναι τα ίδια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Helena 40, ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Ωστόσο, αν το διαβάσουν κάποιες μαμάδες που καπνίζουν ίσως νιώσουν ακόμα πιο άσχημα. Νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τι είναι καλύτερο για μας και τα παιδιά μας. Όσες καπνίζουν ή πίνουν πολλούς καφέδες ή αλκοολ γνωρίζουν φυσικά ότι δεν κάνουν το καλύτερο που μπορούν, αυτό όμως δεν τους αφαιρεί το δικαίωμα να θηλασουν και να προσπαθούν όσο μπορούν για το καλύτερο. 

Τέλος, αν μια μητέρα θηλάζει για μεγάλο χρονικό διάστημα ενδεχομένως να έχει δυσκολία στο να μην καπνίσει καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

 Κατανοώ πως η πρόθεση σου είναι ή ενημέρωση για τις καλές διατροφικές κ καθημερινές συνήθειες όμως βρίσκω  πως το σχόλιο σου 

3 ώρες πρίν, Helena40 είπε:

διπλανή μου στην ίδια κατάσταση έκανε ντεκαπαζ , μπορεί να λένε πολλοί πως δεν υπάρχει θέμα αλλά ντεκαπαζ ρε παιδιά ; 

 εχει κριτική διάθεση ως προς τις θηλάζουσες που έχουν άλλο σκεπτικό. Νομίζω μία μαμα που θηλάζει ήδη προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο μπορεί παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Τα όρια αυτά είναι προσωπικά για μένα και λεπτά. 

 Νομίζω το πιο χρήσιμο συμπέρασμα ειναι  πως οι υγιεινές συνήθειες είναι καλό να συνάδουν με το θηλασμο αλλά όταν αυτό δεν γίνεται για τον α,β λόγο είναι προτιμότερο το μητρικό γάλα απ το ξένο. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί ελαφρυντικό, αλλά βρίσκεται στην κρίση κάθε μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 Κατανοώ πως η πρόθεση σου είναι ή ενημέρωση για τις καλές διατροφικές κ καθημερινές συνήθειες όμως βρίσκω  πως το σχόλιο σου 

 εχει κριτική διάθεση ως προς τις θηλάζουσες που έχουν άλλο σκεπτικό. Νομίζω μία μαμα που θηλάζει ήδη προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο μπορεί παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Τα όρια αυτά είναι προσωπικά για μένα και λεπτά. 

 Νομίζω το πιο χρήσιμο συμπέρασμα ειναι  πως οι υγιεινές συνήθειες είναι καλό να συνάδουν με το θηλασμο αλλά όταν αυτό δεν γίνεται για τον α,β λόγο είναι προτιμότερο το μητρικό γάλα απ το ξένο. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί ελαφρυντικό, αλλά βρίσκεται στην κρίση κάθε μαμάς.

Καταρχάς να πω ότι δεν άνοιξα εγώ το θέμα απλά απάντησα σε μια άλλη δημοσίευση ότι καλό είναι να προσέχουμε συνήθειες και διατροφή όταν θηλαζουμε όμως οι διαχειριστές θεώρησαν πως είναι ξεχωριστό θέμα Γι αυτό μου το άνοιξαν ξεχωριστά. Δε θέλω να κρίνω με τίποτα ούτε να αποθαρρύνω δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου όσο κατάφερα να θηλασω εδινα το 100% του εαυτού μ και προςεχα Στο έπακρο ίσως να έχεις δίκαιο για μια μαμά που θηλάζει καιρό είναι πιο δύσκολο.απλως γενικά θεωρώ ότι αφού πάρεις 

 αυτή τη σωστή απόφαση του θηλασμού Καντο και σωστά για το καλό του παιδιού σου . Δηλαδή συμπερασματικά δε μπορώ πχ να κρίνω μια μαμά που λέει δε θα θηλασω γιατί δε μπορώ χωρίς τσιγάρο γιατί ειναι τουλάχιστον ειλικρινής αντίθετα δε θα συμφωνήσω με μια μαμά που θηλάζει και καπνίζει κ ταυτόχρονα κρίνει ίσως κάποια που δίνει φόρμουλα .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπα δεν άνοιξα εγώ το θέμα αλλά ανοίχτηκε μόνο του και ο λόγος που μπηκα στο φόρουμ ήταν για άλλο θέμα το οποίο έχω και έχω ανοίξει,ας το κλείσουμε εδώ! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και το παιδί του ούτε οι θηλάζουσες δεν κρίνουμε τις μη ούτε το αντίθετο λοιπόν :) ο καθένας μας κάνει το καλύτερο που μπορεί για το παιδί του!

Επεξεργάστηκαν by Helena40
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν σκεφτείς με το ποσά χημικά ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή είναι να αναρωτιέσαι πως επιβιώνουμε. Σαπούνια, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες, καλλυντικά, καθαριστικά, αρώματα και αρωματικά, συντηρητικά σε τρόφιμα, καυσαέρια, υπολείμματα φυτοφαρμάκων σε λαχανικά, συνθετικά υφάσματα, τροποποιημένα τρόφιμα... φάρμακα. Με το αν θα πιει καφέ η ένα ποτήρι αλκοόλ στη χάση και στην φεξη η θηλάζουσα θα ασχοληθούμε; Άσε που δεν ξέρουμε και η αγελάδα που παρήγαγε την φόρμουλα τι έκανε! 

Link to comment
Share on other sites

@Helena40  επιτρέπεται ο καφές κανονικά, δεν ισχύει ότι δεν πρέπει να πίνεις καφέ... απλώς να μην το παρακάνεις με τους εσπρέσσο γιατί μετά θα δείς ένα μωρό..... duracell :-) 

 

επίσης για το κάπνισμα έχουν βγάλει οδηγίες νομίζω κάποιοι φορείς ότι και εκεί τα προτερήματα από το θηλασμό είναι ανώτερα των αρνητικών επιπτώσεων που προκύπτουν από το παθητικό κάπνισμα. 

 

Τώρα για το βάψιμο μαλλιών, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι, αλλά όπως και στην εγκυμοσύνη,  αρκετό μέρος των εγκυων, βάφεται απλώς πιο σπάνια ίσως, .... αλλιώς θα έβλεπες γύρω σου όλο γυναίκες με άσπρες ριζούλες :-)  Εμένα κάποτε στην εγκυμοσύνη μια κομμώτρια πχ μου τα είχε βάψει χωρίς να ακουμπά το δέρμα του κεφαλιού, έτσι είχε πει, οτι είναι καλύτερο, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.    Εγώ θήλασα 26 μήνες, κανονικά τα έβαφα τα μαλλιά μου κάθε μήνα τις ρίζες. και καφέ έπινα 1 φορά την ημέρα μονό εσπρεσσο που μου αρέσει σπάνια έναν 2ο το απόγευμα.. Από τους ειδικούς που είχα δεί 3-4 κανένας δεν μου είχε αναφέρει ότι πρέπει να προσέξω κάτι τέτοιο 

 

Αν επιτρέπεται είχες πάει σε κάποιο σεμινάριο ή κάποιον ειδικό ή μαία και σου είχαν πεί τα παραπάνω; - είναι ενδιαφέρον , για να ξέρουμε ποιός δίνει πχ  οδηγίες,

που τελικώς οδηγούν τις μητέρες σε αποθηλασμό από τις πολλές απαγορεύσεις - όπως αντίστοιχα γίνεται σε μερικές περιπτώσεις με τα φαγητά.

που λένε στην έγκυο, θηλάζεις? άρα μη φας, όσπρια μη φας το ενα μη φας το άλλο! και κάθεται σπίτι και αναρωτιέται τι επιτρέπεται να φάει και καποια στιγμή λέει

"θα  τρελλαθώ με τόσα μή και μή, τα παρατάω και στο διάολο όλοι εγώ θα κοιτάξω τον εαυτό μου! "  ενώ ποτέ δεν χρειαζόταν να έχει τέτοιο περιορισμό.  

 

Μην νομίζεις, εχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ, αλλά κάθε φορά είναι καλό να βλέπουμε από που ξεκινάνε αυτές οι λάθος πληροφορίες για να τις βρίσκουμε κ να μαθαίνουν και οι τώρα εγκυοούλες που μας διαβάζουν! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τετοιες αποψεις κανουν τις νεες μαμαδες να τρεμουν! Σιγα δηλαδή μην παψουμε και να ζουμε επειδή καναμε παιδιά! 

Προσωπικά, θεωρώ πιο πιθανό να εγκαταλειψει μια μαμα οταν της λενε να υπομεινει ενα σωρο στερησεις, παρά αν ξέρει πως θα έχει μια νορμαλ ζωη συν το θηλασμο! 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Marilh said:

Helena 40, ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Ωστόσο, αν το διαβάσουν κάποιες μαμάδες που καπνίζουν ίσως νιώσουν ακόμα πιο άσχημα. Νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τι είναι καλύτερο για μας και τα παιδιά μας. Όσες καπνίζουν ή πίνουν πολλούς καφέδες ή αλκοολ γνωρίζουν φυσικά ότι δεν κάνουν το καλύτερο που μπορούν, αυτό όμως δεν τους αφαιρεί το δικαίωμα να θηλασουν και να προσπαθούν όσο μπορούν για το καλύτερο. 

Τέλος, αν μια μητέρα θηλάζει για μεγάλο χρονικό διάστημα ενδεχομένως να έχει δυσκολία στο να μην καπνίσει καθόλου. 

Το ίδιο άσχημα μπορεί να νιώσουν και μητέρες που ήθελαν έκαναν τα πάντα αλλά δεν κατάφεραν να θηλάσουν, και εγώ είμαι μία από αυτές.

Το λέω με κάθε καλή διάθεση ειλικρινά, όμως καλό είναι να κοιτάμε όλες τις πλευρές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μέρει καταλαβαίνω το σκεπτικό της θέματοθετριας.. για τη βαφή κ το κάπνισμα οχι τοσο, το πρωτο φανταζομαι ειναι καθαρα επιστημονικο κ οχι γνωμη μας, στο δευτερο καταλαβαινω την εξάρτηση κ ας μην καπνίζω, εχω ομως αντρα καπνιστή κ βλέπω το ζόρι που περνάει να μην καπνίζει στο σπίτι κ τα τοσα νευρα κατα καιρους που καποιες φορες ημουν ετοιμη να του προτείνω να καπνίζει έστω βραδιά στο καθιστικό. Όμως για την υγιεινή της διατροφή της μητέρας, δεν είναι λίγο αυτονόητο βρε κορίτσια; Δηλαδή να περνάς τόση ταλαιπωρια για να πιει το παιδι το φυσικο γαλά κ όχι κάτι τεχνητό με συντηρητικά κ ζάχαρα  κ δεν ξέρω κι εγω τι αλλο, και την ιδια στιγμη βα βαζεις στον οργανισμό σου που παράγει αυτο το γαλα τροφιμα ανθυγιεινά; δεν ειναι σαν να ακυρωνεσαι; κ δεν το λέω για επίκριση, αλλα με απορια. Δηλαδη δν σκεφτόσασταν διπλα πριν φατε οτιδηποτε οταν θηλαζετε; εννοω γλυκα, τυποποιημενα, κονσέρβες κλπ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , kotsifikos είπε:

Το ίδιο άσχημα μπορεί να νιώσουν και μητέρες που ήθελαν έκαναν τα πάντα αλλά δεν κατάφεραν να θηλάσουν, και εγώ είμαι μία από αυτές.

Το λέω με κάθε καλή διάθεση ειλικρινά, όμως καλό είναι να κοιτάμε όλες τις πλευρές.

@kotsifikos κατανοητό αυτό που λες όμως ο τίτλος του θέματος νομίζω προϊδεάζει οτι αφορά το θηλασμό οπότε αν μια μητέρα δε θηλάζει/θήλασε δε χρειάζεται να μπει να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και η @Helena40 το θέμα αυτό, (όπως και κάποια από τα πρώτα σχόλια) προέρχεται από τμήμα άλλου και έγινε νέο θέμα από τη διαχείριση. Δεν ήταν πρόθεση της να ανοίξει ξεχωριστό θέμα, ωστόσο όντως είναι άλλη θεματολογία.

 

Προσωπικά γνωρίζω για μελέτες που έχουν γίνει σχετικά με τον συνδυασμό θηλασμού και αλκοολ, καθώς και θηλασμού και καπνίσματος. Και στις δύο περιπτώσεις, είτε η συχνή κατανάλωση αλκόολ, είτε τα πολλά τσιγάρα, έχουν αποδεδειγμένα άσχημη επίδραση στο μωρό. Για το τσιγάρο, αν θυμάμαι καλά, ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πάνω, καλύτερα να κάνει ένα τσιγάρο η μαμά, παρά να μη θηλάσει καθόλου το μωρό. Για τις βαφές δεν έχει γίνει καμία μελέτη, ούτε για τα βερνίκια νυχιών, και σίγουρα όχι για τον γύρο και τα σουβλάκια :mrgreen: Το βασικό πρόβλημα με νύχια και μαλλιά είναι το τι μπορεί να εισπνεύσεις κατά την εργασία, και όχι αυτή καθεαυτή η επαφή. Το νύχι, όπως και το μαλλί, είναι νεκρά κύτταρα, και δεν απορροφούν υλικό σε βαθμό που μπορεί να πάει στο αίμα, αυτό τουλάχιστον μου έχει πει αρκετοί δερματολόγοι που έχω ρωτήσει.

 

Σε σχέση με τη διατροφή γενικότερα, αν δεν με απατά η μνήμη μου, η παραγωγή γάλακτος έχει και αυτή έναν μηχανισμό φιλτραρίσματος (σαφώς λιγότερο ανθεκτικό από ότι ο πλακούντας). Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότερες ακούμε τόσο λανθασμένες πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή κατά το θηλασμό, τόσο καταπιεστικές που πραγματικά λες ουφ δλδ!

 

Η άσχετη με τον θηλασμό παιδίατρος μας μου είχε πει αυστηρά για τον πρώτο μήνα: όχι όσπρια, όχι λαχανικά, όχι σαλάτες,  όχι καφέ, όχι τσάι, να πίνω πολύ γάλα και να τρώω κυρίως ρύζι, πατάτες και κρέας. Είχα τα προβλήματά μου ως λεχώνα, μια δυσκοιλιότητα μου έμενε να αποκτήσω! Τελικά ενημερώθηκα από ομάδες θηλασμού και κατάλαβα πόσο λάθος ήταν. Προσωπικά θαυμάζω τις μαμάδες που λόγω αλλεργιών πρέπει να κάνουν αποχή από γαλακτοκομικά ή σιτηρά, και καταφέρνουν να θηλάσουν αποκλειστικά παρά τις στερήσεις. Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω ότι εκτός καταχρήσεων, μια μαμά πρέπει να έχει ιδιαίτερα διαφορετική διατροφή από ότι πριν μείνει έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

@vtgian στη διατροφή δεν εννοώ τα όσπρια ή τις πρασινάδες κ άλλα ύποπτα ή δυσφημισμενα για ενοχλήσεις. εννοω τροφιμα που κανονικά θα αποφεύγαμε κ για τα παιδια μας πχ ψωμια τοστ, κονσερβες, μπισκοτα κ αλλα τετοια. οχι σε υπερβολη να σε κεράσουν ενα γλυκο κ να πεις οχι ή να μην πιεις έναν καφέ ή ένα αναψυκτικό όταν είσαι έξω ή να μην φας ένα σουβλάκι αν το λιγουρευτεις. αλλά στο καθημερινό διατροφικό προγράμμα εννοώ. Υπαρχουν αραγε ερευνες για την ποιοτητα διατροφης της μητερας σε σχεση με αποτελεσματα θηλασμου; ξερω μονο οτι κ μια υποσιτισμένη μητερα μπορει να θρέψει ικανοποιητικά με θηλασμο. 

 

Για να ευθυμησουμε παντως, η αποχη εχει κ τα καλα της. εγω σε δυο τρεις μηνες γυρισα σε σιλουέτα που δεν ειχα ουτε πριν μεινω εγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Όσες περισσότερες απαγορεύσεις βάζεις τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχουν να συνεχίζεις να θηλάζεις. 

Όταν γίνεσαι μητέρα έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερο να μην καπνίζεις. Αν είσαι φανατική καπνίστρια θα κάνεις 4-5 τσιγάρα την ημέρα κι αυτά θα προσπαθήσεις να τα κάνεις αμέσως μόλις έχει θηλάσει το μωρό για να υπάρχει μια απόσταση από τον επόμενο θηλασμό. Το επιλέξεις να μην θηλάζεις για να καπνίζεις σαν φουγάρο όλη μέρα δεν είναι καλύτερο ούτε για τη μαμά ούτε για το μωρό.

Σχετικά με τη διατροφή, αν δεν υπάρχει αλλεργία ή κάτι που να έχει παρατηρηθεί ότι όντως δεν πειράζει το μωρό, δεν υπάρχει κανένας λόγος να στερείται το οτιδήποτε η μάνα, παρά μόνο ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ που θέλει να έχει για τον εαυτό της ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΝΑ. Γιατί η καλή διατροφή βοηθάει στο well being γενικά και ειδικά για έναν γερό οργανισμό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμβουλεύτηκα κάποιον ούτε σεμινάρια έκανα Νταξει είχα κανα δυο συμβουλές από μαιες για τα βασικά. Προσωπικά όσο θηλασα λειτουργούσα με το ένστικτο δηλαδή πριν φάω κάτι σκεφτόμουν ότι μετά θα θηλασω τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο, δεν θεωρούσα ότι βασανίζομαι ουτε ότι στερούμαι κάτι θεωρούσα ότι έκανα το αυτονόητο απέναντι σ το παιδί μου ότι δηλαδή πήρα μια απόφαση να θηλασω δηλ τι να κάνω; Να θρέψω το παιδί μου από το σωμα μου άρα ; Προσέχω το σωμα μου.καπου πάνω αναφέρθηκε κάτι για σκληροπυρηνικά γκρουπ θηλασμού , έχει τύχει να παρακολουθήσω τέτοιο γκρουπ και απλά αποχώρησα στο λεπτό. Γενικά δε παρακολουθούσα γκρουπ και έβγαινα να διαλαλω ότι θηλάζω και γενικότερα τίποτα από αυτά.απλά θηλαζα το παιδί μου όσο το κατάφερα.Και ξαναλέω επειδή το θέμα δεν ανοίχτηκε από μένα για να καταλήξω αυτό που δεν μπορώ είναι η υποκρισία άσε μη γελιόμαστε όπου σταθείς και όπου βρεθείς σε μαμαδες που θηλάζουν κατακρίνουν αυτές που δε θηλάζουν δε το εκανα ποτέ αυτό ούτε όταν θηλαζα , καμία όμως μαμά δεν μιλάει για το κατά ποσό Εινα υπεύθυνα σωστή απέναντι στο παιδί της στη φάση που θηλάζει. Η μαμά που δε θηλάζει είναι λοιπόν μια κακια μαμά η μαμα που θηλάζει και δεν είναι υπεύθυνη Άπεναβτι στο παιδί της τι είναι; Και δε μιλάω τώρα Γιά γυναίκα που θα πιει μια στο τόσο ενα ποτηράκι κρασί. Α και για οςο για τις βαφές και εγώ έτυχε να βάψω το μαλλι μου αλλά το απέφευγα όσο γινόταν οκ πιστέψτε με έχει τεράστια διαφορά  μια φυτική βαφή από έναν ντεκαπαζ. Ειπώθηκε κάτι για χημικά σαπούνια κλπ συμφωνώ απόλυτα να πω ότι χρησιμοποιούσα το πιο αγνό σαπούνι; Θα θεωρηθώ υπερβολική ; Οκ! Συμπερασματικά δεν μιλάμε για καθεστώς χιτλερ στο θηλασμο μιλάμε για αυτονόητα πραγαμτα που αφού επιλέγεις να θηλασεις πρέπει να ακολουθήσεις.και ξανά λέω δεν αναφέρθηκα στο μια στο τόσο , άνθρωποι είμαστε , μιλάω για γυναίκες που θηλάζουν και η ζωή η διατροφή και οι συνήθειες τους δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνουν. Όπως λοιπόν κρίνουν μια ειλικρινή γυναίκα που λέει δε θηλάζω γιατί καπνίζω πίνω η πλακώνομαι στο τζανκ φουντ έτσι ας κρίνουν και τον εαυτό τους. Το γάλα από μόνο του δε κάνει θαύματα πρέπει να φροντίζεις να το δίνεις και αγνό :) 

το βασικότερο όπως έγραφε και η κοπελα

στην έρευνα που παρέθεσε είναι να αυξηθούν τα ποσοστά θηλασμού συμφωνώ στο έπακρο, η δίκη μου τοποθέτηση ήταν απλά συμπληρωματική σε σχέση αυτού που έγραψε, δεν αναιρεί το ένα το άλλο, και επειδή πάλι θα πω πως το θέμα δεν ανοίχτηκε από μένα και μπηκα στ φόρουμ για αλλο σκοπό και θέμα αυτά από μένα περί του θέματος  φιλικά και με

αγαπη :)

Επεξεργάστηκαν by Helena40
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 said:

@kotsifikos κατανοητό αυτό που λες όμως ο τίτλος του θέματος νομίζω προϊδεάζει οτι αφορά το θηλασμό οπότε αν μια μητέρα δε θηλάζει/θήλασε δε χρειάζεται να μπει να το διαβάσει.

Ούτε για ενημέρωση? Γιατί εγώ για αυτό μπήκα να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει δυστυχώς κυρίως από μαμαδες που θηλάζουν συμφωνώ πως δεν είναι καλό να μπαίνει αλλά κατα κύριο λόγο κρίνεται και θεωρείται κακια μαμά η μαμά με τη φόρμουλα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να κρίνεται και θεωρείται κακιά η μαμά με τη φόρμουλα, καθώς η πλειοψηφία των μανάδων δίνουν φόρμουλα. Άρα τι, οι περισσότερες μαμάδες είναι κακιές μαμάδες? Αυτά τα επικριτικά συμβαίνουν στις σκληροπυρηνικές ομάδες θηλασμού όχι στον πραγματικό κόσμο, μην τα μπερδεύουμε θα πρότεινα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...