Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραχυπρόθεσμο Συμβόλαιο Ενοικίασης όχι μέσω airbnb - ρύθμιση taxis;


belleblue

Recommended Posts

Γειά σας, μήπως έχει κάποιος εμπειρία στο εξής-

ποιός είναι ο σωστός τρόπος (δηλωμένος μέσω του ταξις) ενοικίασης σπιτιού /δωματίου  για περιορισμένο χρονικό διάστημα, όχι μέσω airbnb, 10 μηνών, σε φοιτητή, έτσι ώστε να μην τίθεται δικαίωμα παράτασης της κατοικίας, πέραν του 10 μηνου, δηλαδή να μην έχει δικαίωμα να κάνει αυτό που γίνεται σε ενοικιάσεις κατοικιών, όπου σε προστατεύει ο νόμος αν θες να μείνεις 3 χρόνια?

έχω ρωτήσει και λογιστρια και δικηγόρο, και κανένας δε μου δίνει σαφή απάντηση, !

 

Στο τάξις εχει επιλογή την "βραχυχρόνια" μίσθωση, που εννοεί τα airbnb αλλά ξέρω από εγκυλιο ότι εάν δεν νοικιάζεις μέσω  αιρβνβ,  δεν χρειάζεται να δηλώσεις καπου αλλού το ακίνητο. 

Άρα απλώς επιλέχεις βραχυχρόνια , κ μετά δεν κάνεις κάτι άλλο ; και νομικά δεν ισχύει αυτό που θα ίσχυε σε περίπτωση αστικής μίσθωσης κατοικίας δηλαδή η προστασία για 3 έτη;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , belleblue είπε:

Γειά σας, μήπως έχει κάποιος εμπειρία στο εξής-

ποιός είναι ο σωστός τρόπος (δηλωμένος μέσω του ταξις) ενοικίασης σπιτιού /δωματίου  για περιορισμένο χρονικό διάστημα, όχι μέσω airbnb, 10 μηνών, σε φοιτητή, έτσι ώστε να μην τίθεται δικαίωμα παράτασης της κατοικίας, πέραν του 10 μηνου, δηλαδή να μην έχει δικαίωμα να κάνει αυτό που γίνεται σε ενοικιάσεις κατοικιών, όπου σε προστατεύει ο νόμος αν θες να μείνεις 3 χρόνια?

έχω ρωτήσει και λογιστρια και δικηγόρο, και κανένας δε μου δίνει σαφή απάντηση, !

 

Στο τάξις εχει επιλογή την "βραχυχρόνια" μίσθωση, που εννοεί τα airbnb αλλά ξέρω από εγκυλιο ότι εάν δεν νοικιάζεις μέσω  αιρβνβ,  δεν χρειάζεται να δηλώσεις καπου αλλού το ακίνητο. 

Άρα απλώς επιλέχεις βραχυχρόνια , κ μετά δεν κάνεις κάτι άλλο ; και νομικά δεν ισχύει αυτό που θα ίσχυε σε περίπτωση αστικής μίσθωσης κατοικίας δηλαδή η προστασία για 3 έτη;

 

 

 

 

Η γνώμη μου είναι να δηλώσεις στο taxis βραχυχρόνια, αλλά να συνοδεύσεις την δήλωση με συμφωνητικό όπου να αναφέρεται ότι το σπίτι νοικιάζεται όχι ως κατοικία αλλά π.χ. ως τόπος προσωρινής διαμονής/δευτερεύουσας κατοικίας για το Χ χρονικό διάστημα, ίσως μπορείς να το αναφέρεις και στο πεδίο με τους ειδικότερους όρους που υπάρχει στο taxis.

 

Και πάλι δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι είσαι 100% εξασφαλισμένη, αλλά μόνο αυτό θα μπορούσα να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...