Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικές παραστάσεις για νήπια


Recommended Posts

Θέλετε εδώ να γράφουμε για παιδικές παραστάσεις στην Αθήνα, να κάνουμε κριτικές? Θα με ενδιέφερε πολύ καθώς έχω αγάπη για το θέατρο και πολύ θα ήθελα να μυήσω και την κόρη μου σε αυτό. Ομως απέχω τα τελ. χρόνια και λέω να ξαναρχίσω παρέα της.

 

Έχετε δει κάποια ωραία παράσταση και διαδραστική που να συμμετέχουν τα παιδιά? Η Ρουγγερη θα ανεβάσει παράσταση για νήπια από Νοέμβρη. 

 

Κάποια άλλη που να παίζεται τώρα και να σας άρεσε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς όταν δεν είχε χρονίσει καλά καλά είχαμε πάει στο θα "βγω από το αβγό" και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε μωράκια ως 18 μηνών. Το θέατρο ήταν γεμάτο από τόσο μικρούς θεατές και δεν έκλαψε κανένα για 45'!! Είχα εντυπωσιαστεί πως τα κατάφεραν.

 

Ένα άλλο που πήγαμε όταν ήταν 18 μηνών ήταν το μωρό των 5 αισθήσεων  για παιδιά από 8μηνών ως 3,5 χρ. το οποίο βρήκα συμπαθητικό, χωρίς να ενθουσιαστώ όμως ούτε εγώ ούτε το παιδί μου.

 

Ωραίο θέμα! Θα πάμε και φέτος σίγουρα οπότε παρακολουθώ!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πολυ ωραίο θέμα!

 

Ο μεγάλος μου γιος είναι τώρα 3 και τρελαίνεται για θέατρο από μωράκι. Είχαμε πάει κ εμείς στο "θα βγω απ τ αυγό" 17 μηνών και ξετρελάθηκε. Πολύ ωραίος ο τρόπος που κάθονται τα παιδάκια και παρακολουθούν, πολύ καλοστημένο γενικά. Δεν είναι για μεγαλύτερα πιστεύω όμως, άντε μέχρι τα 2.

 

Πήγαμε λίγο μετά στο θέατρο Πόρτα, δεν θυμάμαι το όνομα της παράστασης, αλλά νομίζω δεν παίζει πια. Μέτρια πράγματα, γιατί τα παιδάκια κάθονται σχετικά μακρυά από τον ηθοποιό και όταν ας πούμε πετούσε μπάλες τρέχανε να τα πιάσουνε ενώ δεν ήταν στο όλο κόνσεπτ, θέλανε να πάνε πιο κοντά, κλαίγανε, σηκώνονταν να φύγουν, αλλά εντάξει, ο γιος μου πέρασε καλά. Νομίζω ο χώρος φταίει πιο πολύ, παρά η παράσταση η ίδια.

 

2 ετών πήγαμε σε κάποια δωρεάν κουκλοθέατρα που διοργανώνει ο δήμος μας τα καλοκαίρια. Όχι κάτι φοβερό.

 

Στα 2,5 πήγαμε στο κέντρο της Αθήνας στα "3 γουρουνάκια". Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα, αλλά επειδή ήταν σαν παιδικό πάρτυ με χορό και μουσική έντονη, ο μικρός πέρασε πάρα πολύ καλά και μετά από τόσους μήνες ακόμη μου το αναφέρει. 

 

Τώρα 3 ετών και κάτι, θα πάμε σε παραστάσεις παιδικές πλέον και όχι βρεφικές. 

 

Ανυπομονώ για προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 γουρουνάκια τα εντόπισα κι εγώ αλλά δε μας βολεύει η ώρα. 

Προς στιγμήν λέω να την πάω στο  "πέτα, λούδα" στο Θησείο. Δεν υπάρχουν όμως κριτικές. Θα πάω και θα σας πω. 

Επίσης στο μουσείο πειραμάτων διοργανώνουν διαφορά κι έχω κατασταλάξει σε ημερομηνία. Μόλις πάω κι εκεί θα σας πω. Και στη ρουγγερη μολις ξεκινήσει σίγουρα θα πάμε.. Ότι κάνει αυτή η γυναίκα είναι ωραίο! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εμείς πήγαμε αλλά η μικρή δεν ενθουσιάστηκε..της άρεσε μόνο στο τέλος που έπαιξαν τα παιδάκια. Γενικά δεν ήταν άσχημο αλλά οι λέξεις μου φάνηκαν δύσκολες για να τις κατανοήσουν μικρά παιδιά κι επίσης το σκοτάδι δεν ήταν καλή επιλογή.. Για ατμόσφαιρα το κάνουν αλλά η μικρή μου αγριευτηκε..δεν το βάζω κάτω θα την πάω σύντομα σε άλλη παράσταση  ήταν η πρώτη της επαφή.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/9/2018 at 1:29 ΜΜ, Merendoula είπε:

Καλημέρα! Που πήγατε Νεφέλη μου δεν αναφέρεις;..

Συγνώμη άργησα να το δω διότι δε μου ήρθε ειδοποίηση... 

Πήγαμε στο "πέτα, λούδα" αλλά σαν πρώτη εμπειρία δεν τη λέμε και καλή.. 

Την Κυριακή θα την πάω στο μουσείο πειραμάτων.. Ελπίζω εκεί να της αρέσει... 

Link to comment
Share on other sites

Στο μουσείο δε βρήκα θέσεις. Θα πάμε σε μια παράσταση, ελπίζω να είναι καλό, λέγεται "κούκου μια βόλτα στο δάσος" ΤΟ γνωρίζετε? Δε βλέπω πολύ απήχηση σε αυτό το θέμα.. Μακάρι να υπήρχε να λέγαμε εντυπωσεις!

 

Τον άλλο μήνα θα την πάω στο βαλς με τα παραμύθια! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ καλή η παράσταση και είχε πάρα πολύ κόσμο! Μας άρεσε και στις δύο! Και τα παιδάκια περνούσαν πολύ καλά, δεν τα είχαν καθηλωμένα, ήταν σε κίνηση σχεδόν όλη την ώρα! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

Ήταν πολύ καλή η παράσταση και είχε πάρα πολύ κόσμο! Μας άρεσε και στις δύο! Και τα παιδάκια περνούσαν πολύ καλά, δεν τα είχαν καθηλωμένα, ήταν σε κίνηση σχεδόν όλη την ώρα! 

Σκέφτομαι κ εγώ να πάμε σε αυτή την παρασταση. Αξίζει για μικρότερα παιδάκια; Η κόρη μου είναι 2.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέβαια, τα περισσότερα παιδάκια ήταν στην ηλικία σας! Μιλάμε για πάρα πολύ κόσμο! Λες κι έκαναν πάρτυ. Το αρνητικό είναι πως όσο πιο πολλά παιδιά τοσο πιο πολλή γκρίνια, αργήσαμε να ξεκινήσουμε καθώς πολλά έκλαιγαν και μέχρι να τα ησυχασουν η να βγουν έξω πέρναγε η ώρα..

Να πάτε λίγο πιο νωρίς να βρείτε θέση μπροστα

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Ωραία να ξέρω για την επόμενη φορά! 

 

Λοιπόν εμείς πήγαμε στο μαγο του οζ γιατί μας βολεύε η ώρα και η περιοχή και δυστυχώς απογοητεύτηκα. Η ομάδα αυτή στο συγκεκριμένο θέατρο ανεβάζει 5-6 παραστάσεις παραμύθια καθε χρονο και βάζει απλά να παίζει το ίδιο CD με τα ζουζουνια, το γκαγκναμ σταιλ πως λέγεται, το χαρωπά τα 2 χέρια και το αγαλματακια ακουνητα κάθε μα κάθε φορά. Δηλαδή απλά αλλάζουν το παραμύθι και βάζουν τα ίδια τραγουδάκια κ παιχνιδάκια στα παιδια. Προχειροτητα το λέω. Είναι η ίδια ομάδα με τα 3 γουρουνακια που είχα πάει πέρισυ. Δεν ξαναπάω. Ούτε τα παιδιά διασκέδασαν καθόλου. 10 λεπτά παραμυθάκι και την υπόλοιπη μια ώρα τους πετάνε μπαλόνια και χορεύουν ζουζουνια. Δεν είναι θέατρο, είναι παιδοτοπος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε σήμερα στο Εθνικό στην παράσταση "Τραμπάλα". Είναι για νήπια 2 έως 6 ετών. Περάσαμε πολύ όμορφα, η παράσταση αποτυπώνει τέλεια τις σχέσεις νηπιων, το παιχνίδι, το μοίρασμα, τη φιλία. Είναι 50 λεπτά αλλά κανένα δεν διαμαρτυρηθηκε, ήταν όλα τα παιδάκια προσηλωμενα. Οι 2 ηθοποιοί είναι καταπληκτικοι (εθνικό θέατρο είναι αυτό!), ο χώρος εντυπωσιακός. Αξίζει πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Nefeli2014  Ναι μεν είναι εμφανές ότι τα 2 παιδιά (πρωταγωνιστές της παράστασης) αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει κοινό (πχ ντρέπονται στην αρχή να βγουν, το ένα μαλώνει το άλλο που δεν πετάει τα σκουπίδια στον κάδο γιατί "τους βλέπουν") ωστόσο δεν υπάρχει πραγματική διάδραση με το κοινό. Πάντως δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό, όπως σου είπα μεγάλο μέρος του κοινού ήταν γύρω στα 2-3, ούτε γκρίνια είχαν, ούτε βαρέθηκαν. Είναι αρκετά επιβλητικός ο χώρος, ο ήχος και οι εναλλαγές χρωμάτων εντυπωσιακές και τους κρατάει την προσοχή. 

Και εμάς το πρώτο θέατρο ήταν το "θα βγω από τ'αυγό" που ήταν όντως καλοδουλεμένη παράσταση, ιδανική για εκείνη την ηλικία. Η "Τραμπάλα" είναι παράσταση κλασικού θεάτρου. Από τη στιγμή όμως που βλέπω ότι στο παιδί εντυπώνονται εικόνες, λέξεις, συναισθήματα και μπορεί να την παρακολουθήσει μέχρι το τέλος,  προτιμώ τις κλασικές θεατρικές παραστάσεις. Ειδικά αν η εναλλακτική είναι σαν αυτές που διάβασα παραπάνω και τις οποίες θεωρώ απαράδεκτό να χαρακτηρίζονται θέατρο (ζουζούνια, μπαλόνια κλπ ). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

53 minutes ago, vtgian said:

Καλημέρα @Nefeli2014  Ναι μεν είναι εμφανές ότι τα 2 παιδιά (πρωταγωνιστές της παράστασης) αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει κοινό (πχ ντρέπονται στην αρχή να βγουν, το ένα μαλώνει το άλλο που δεν πετάει τα σκουπίδια στον κάδο γιατί "τους βλέπουν") ωστόσο δεν υπάρχει πραγματική διάδραση με το κοινό. Πάντως δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό, όπως σου είπα μεγάλο μέρος του κοινού ήταν γύρω στα 2-3, ούτε γκρίνια είχαν, ούτε βαρέθηκαν. Είναι αρκετά επιβλητικός ο χώρος, ο ήχος και οι εναλλαγές χρωμάτων εντυπωσιακές και τους κρατάει την προσοχή. 

Και εμάς το πρώτο θέατρο ήταν το "θα βγω από τ'αυγό" που ήταν όντως καλοδουλεμένη παράσταση, ιδανική για εκείνη την ηλικία. Η "Τραμπάλα" είναι παράσταση κλασικού θεάτρου. Από τη στιγμή όμως που βλέπω ότι στο παιδί εντυπώνονται εικόνες, λέξεις, συναισθήματα και μπορεί να την παρακολουθήσει μέχρι το τέλος,  προτιμώ τις κλασικές θεατρικές παραστάσεις. Ειδικά αν η εναλλακτική είναι σαν αυτές που διάβασα παραπάνω και τις οποίες θεωρώ απαράδεκτό να χαρακτηρίζονται θέατρο (ζουζούνια, μπαλόνια κλπ ). 

Σκεφτόμουν να πάμε σε αυτή την παράσταση, τώρα που διαβάζω και τις εντυπώσεις σου θα την προτιμήσω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

 

Τον άλλο μήνα θα πάμε στις "Ιστορίες του Παππού Αριστοφάνη" και ανυπομονώ....είναι μία από τις πλέον αγαπημένες μου παραστάσεις, την έχω παρακαλουθήσει παλιότερα με το βαφτιστήρι μου, την έχω δει από ερασιτεχνικό θίασο, έχω ακόμα και το βιβλίο του θεατρικού σεναρίου, πρώτη φορά θα την δουν τα παιδιά μου. Θα μπω να πω εντυπώσεις!

 

Επίσης, πέρυσι έχασα τις "Εφευρέσεις που άλλαξαν τον κόσμο" στο Γκλόρια που μου είχαν πει ότι ήταν εξαιρετικό, φέτος ωστόσο δεν το βρίσκω στο viva.gr όπου συνήθως πωλούνται τα εισιτήρια του συγκεκριμένου θεάτρου. Αν, παρ' όλα αυτά, παίζεται και φέτος, θα το κηνυγήσω να πάω οπωσδήποτε.

 

Πέρυσι επίσης είχα δει την παράσταση της Ρουγγέρη με τους Θεούς του Ολύμπου και, παρά τις μεγάλες προσδοκίες μου, είχα απογοητευθεί, το είχα βρει κάτι μεταξύ παρωδίας και επιθεώρησης. Είχα ξαφνιαστεί πολύ δυσάρεστα γιατί δεν είχα ξαναδει Ρουγγέρη και άκουγα από παντού διθυραμβικά σχόλια. Ωστόσο, θα της δώσω και φέτος ευκαιρία για να δούμε το "Βαλς με τα παραμύθια".

Link to comment
Share on other sites

Την Ρουγγέρη την έχω δει με την μεγάλη κόρη σε κάποιες παραστάσεις, οπότε πάνε πολλάααα χρόνια πίσω. Δεν θυμάμαι ούτε όνομα παράστασης πια! Θυμάμαι ότι είχε εντυπωσιακά κουστούμια/σκηνικά και μεγάλο θίασο, αλλά κάτι δε μου άρεσε ιδιαίτερα ούτε εμένα, ούτε της μεγάλης μας.

Απεναντίας στις παραστάσεις του Εθνικού πάντα κόλλαγε, μέχρι που ήθελε αυτόγραφα (ασχέτως που δε μου αρέσει καθόλου αυτό το πράγμα) από τους "κακούς"!

 

Τώρα ξαναμπαίνουμε στον κόσμο του "παιδικού" θεάτρου. 

 

Τα τρία γουρουνάκια @Merendoula είναι στην Παραμυθοχώρα; Γιατί μου είπαν πολύ καλά λόγια γενικά για τις παραστάσεις εκεί αλλά αν είναι με δυνατή μουσική και στυλ παρτυ, μάλλον δεν θα της αρέσει της δικιάς μου.

Link to comment
Share on other sites

Το "κούκου, μια βόλτα στο δάσος" το είχαμε δει όταν ήταν 18 μηνών, πέρυσι, του άρεσε, ήταν διαδραστικό, είχε τραγούδι και ωραία σκηνικά. Εντάξει, δεν ήταν αποκάλυψη για μένα, αλλά ο μικρός το χάρηκε. 

 

Στην "τραμπάλα" στο Εθνικό πήγαμε φέτος, 32 μηνών, το βρήκα "λίγο", δομή χαλαρή χωρίς ειρμό ιδιαίτερο, μήνυμα πολύ αφαιρετικό για τη φιλία, ο μικρός μου βέβαια ενθουσιάστηκε, αλλά καταλαβαίνω πως ενθουσιάστηκε για το θέατρο και τη διαδικασία και τη βόλτα μας ως εκεί. Ήταν το πρώτο της φετινής σεζόν για μας και το είχε μάλλον πεθυμήσει, οπότε εκεί αποδίδω τη χαρά του. Α, δεν ήταν καθόλου διαδραστικό και δεν άφηναν να ανέβουν τα παιδάκια στη σκηνή, ούτε να τραγουδήσουν ή να αλληλεπιδράσουν έστω λεκτικά δεν τα έβαλαν. Στα συν η ωραία αίθουσα, όπου βέβαια κάθονται κανονικά σε καρέκλες θεάτρου μακριά από τη σκηνή. Ευρύχωρες με εύκολη πρόσβαση στην τουαλέτα παρ' όλα αυτά. 

 

Θα δούμε το "Γύρω γύρω μήνες", θα γράψω εντυπώσεις. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα.

Είδε κανείς το "Βαλς με τα παραμύθια" της Ρουγγέρη να μας πει εντυπώσεις?

 

Εμείς πήγαμε την Κυριακή στο "Γύρω γύρω μήνες" και μας άρεσε πάρα πολύ. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος, το παραμύθι που διηγούνται είναι απλό και έχει εναλλαγές όπου γίνεται και συμμετοχή των παιδιών και δεν βαριούνται. Οι δικές μου, 3 και 5 ετών πέρασαν πολύ ωραία και θέλουν να ξαναπάμε. Κάθε μήνα η παράσταση αλλάζει. Του Δεκεμβρίου έχει και γιορτινά στοιχεία λόγω Χριστουγέννων.

 

Τι άλλο μπορούμε να δούμε τώρα στις γιορτές? Έχετε δει κάτι να μας πείτε γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είδαμε το "Η βασίλισσα του χιονιού" στη παραμυθοχώρα. Διασκευασμένο το παραμύθι του Αντερσεν, με Χριστουγεννιάτικο θέμα. Είναι ωραία παράσταση και προσεγγίζουν τα παιδιά σπάζοντας την παράσταση στα 2. Η μισή είναι αφήγηση/αναπαράσταση με κούκλες και η άλλη μισή επανάληψη της ιστορίας με διάδραση, σαν μάθημα μουσικοκινητικής.

Της κόρης μου της άρεσε, αλλά επειδή επηρεάζεται έντονα συναισθηματικά και το παραμύθι ξεκινά με αναπαράσταση του κακού ξωτικού, φοβήθηκε πολύ στην αρχή και στο υπόλοιπο ήθελε να είμαι κοντά της (ο χώρος είναι χωρισμένος στα δύο, πλατεία για τα παιδάκια που κάθονται και θέσεις πίσω του για τους γονείς). Συνολικά όμως άρεσε σε όλα τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Στον τρίχρονο μικρό μου άρεσε πολύ το "Γύρω γύρω μήνες" και "Το βραχογιγαντάκι που τραγουδούσε στις ανεμώνες". Πολύ ενθουσιασμένος και με τα δύο. Δεν έχω προσωπική άποψη, γιατί τα είδαν στο σχολείο του.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2018 at 8:32 ΜΜ, Κάντι είπε:

"Το σκλαβι" της καλογεροπουλου εξαιρετική παράσταση! Και για τα παιδια και για τους γονείς που θα το παρακολουθήσουν.

Αυτό που παίζεται? 

On 12/12/2018 at 11:11 ΠΜ, eirinako είπε:

Kαλημέρα.

Είδε κανείς το "Βαλς με τα παραμύθια" της Ρουγγέρη να μας πει εντυπώσεις?

 

Εμείς πήγαμε την Κυριακή στο "Γύρω γύρω μήνες" και μας άρεσε πάρα πολύ. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος, το παραμύθι που διηγούνται είναι απλό και έχει εναλλαγές όπου γίνεται και συμμετοχή των παιδιών και δεν βαριούνται. Οι δικές μου, 3 και 5 ετών πέρασαν πολύ ωραία και θέλουν να ξαναπάμε. Κάθε μήνα η παράσταση αλλάζει. Του Δεκεμβρίου έχει και γιορτινά στοιχεία λόγω Χριστουγέννων.

 

Τι άλλο μπορούμε να δούμε τώρα στις γιορτές? Έχετε δει κάτι να μας πείτε γνώμες?

Το είδαμε την περασμένη Κυριακή ήταν απίθανο! Είχε πάρα πολύ κόσμο!! 

Η μικρή καθηλωθηκε πραγματικά! 

Μουσική του Στράους και 6 διαφορετικά παραμύθια με φοβερά σκηνικά και κοστούμια! Το κάθε παραμύθι ήταν διδακτικό, να πάτε! 

Αξίζει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...