Recommended Posts

Just now, Gummy Bear είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει! Είχα παρόμοιο πρόβλημα με εσένα. Δηλαδή παιδευτηκα απίστευτα πολύ για να καταφέρω να θηλασω, και μετά από ένα διάστημα θηλαζε μόνο συγκεκριμένες ώρες, τη νύχτα... Αυτό που εγώ έκανα (το ξέρω ότι πολλές μαμάδες θα πουν ότι δεν είναι σωστό, αλλά δεν ήξερα πλέον τι να κάνω μέσα στην απόγνωση μου γιατί ένα διάστημα ούτε μπιμπερό δεν ήθελε), είναι το εξής: είχα το μπιμπερό δίπλα μου έτοιμο και προτού τού το δώσω, του έδινα λίγο την πιπίλα για να τον ξεγελασω και μετά την έβγαζα και κατευθείαν έδινα το μπιμπερό.

Να έχεις στο νου σου πάντως ότι μπορεί να μην θέλει ούτε το μπιμπερό, επειδή βγάζει δοντάκια. Εμένα ήταν και αυτό ένα εμπόδιο...  Επίσης, έχεις σκεφτεί ότι μήπως δεν της αρέσει το συγκεκριμένο γάλα σε σκόνη? Ίσως να το άλλαζες? Γιατί η γεύση και η σύσταση του μητρικου γάλακτος με μερικά υποκατάστατα, έχουν μεγάλη διαφορά και το μωρό το καταλαβαίνει. Μου έτυχε και αυτό δηλαδή... 

Σε ευχαριστώ πολύ που πήρες τον χρόνο να ασχοληθείς να απαντήσεις, 

Έχω δοκιμάσει 4 γάλατα, frezylac βιολογικό, frisomel, rontamil και sanilac.. Τίποτα.. Έχω δοκιμάσει μπιμπερό για νεογέννητα, μπιμπερό real feel, ποτηράκι εκπαιδευτικό και ποτηράκι 360.

Έχει δοκιμάσει η μητέρα μου 2 φορές να της δώσει τίποτα. 

Το περίεργο είναι ότι μέχρι 5 μηνων έπινε από μπιμπερό δικό μου γάλα αντλημενο χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς ποτέ να πάθει συγχηση. 

Επίσης πιπίλα έπιασε 2 μηνων και τώρα στους 10 από μόνη της την πετάει. 

Έλεγα ότι θα περιμένω να χρονισει μήπως είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο φρέσκο αλλά με δαγκώνει πολύ και γενικά έχω αρχίσει και νιώθω μεγάλη δυσφορία με το θέμα του θηλασμού, συνοδευόμενη φυσικά από τύψεις και ενοχές.. 

Διαφημίσεις

On 10/2/2020 at 11:56 ΜΜ, MommyMar είπε:

Τον τελευταίο μήνα όμως βρίσκω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται κάποια βραδια που ξυπνάει και θέλει να φάει, θέλω να σταματήσει να πιπιλιζει και τις τελευταίες μέρες δαγκώνει απίστευτα δυνατά (έχει 6 δόντια πια). 

Έλεγα ότι θα περιμένω να χρονισει μήπως είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο φρέσκο αλλά με δαγκώνει πολύ και γενικά έχω αρχίσει και νιώθω μεγάλη δυσφορία με το θέμα του θηλασμού, συνοδευόμενη φυσικά από τύψεις και ενοχές..

Εχε υποψιν οτι σε αυτη τη φαση ολες λιγο πολυ οι θηλαζουσες περναμε τετοιες στιγμες. Λεγεται agitation και ειναι ο εκνευρισμος που προκαλειται κατα τον θηλασμο. Το καλο ειναι οτι δεν κραταει για παντα αλλα μπορει να επανερχεται ανα διαστηματα. Ειδικα οταν περνανε οδοντοφυια και μπορει να δαγκωνουν. Μηπως βγαζει δοντι; Προσωπικα, περασα τετοιες φασεις με τον πρωτο μου, ο οποιος οταν πονουσε λογω δοντιων μου εκανε και πληγη το βραδυ που θηλαζε (εχοντας ηδη καποια δοντια) περιπου στην ιδια ηλικια με εσας και μεχρι σχεδον 1,5 ετους (ανα διαστηματα, συνολο 2-3 φορες). Επισης, πριν λιγες μερες ο δευτερος μου αρχισε επισης να το κανει. Ευτυχως, δεν μου εχει κανει πληγη αλλα ειναι οντως αρκετα δυσαρεστο. Απλα να σε ενημερωσω αυτο μπορει να κραταει λιγες μερες, δεν σημαινει οτι τωρα που εχει δοντια θα σε ποναει συνεχομενα απο εδω και περα. Οποτε αν ειναι μονο αυτο το ζητημα, μπορεις να κανεις λιγη υπομονη τις μερες που θα την πιανει. Ειδαλλως, αν θελεις να σταματησεις τον θηλασμο, καλυτερα περιμενε λιγους μηνες ακομη και δοκιμασε με φρεσκο γαλα.

4 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Έλεγα ότι θα περιμένω να χρονισει μήπως είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο φρέσκο αλλά με δαγκώνει πολύ και γενικά έχω αρχίσει και νιώθω μεγάλη δυσφορία με το θέμα του θηλασμού, συνοδευόμενη φυσικά από τύψεις και ενοχές.. 

Σας καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα της δυσφορίας και των συναισθημάτων που σας δημιουργούνται. Το βίωσα έντονα στη μεγάλη μου κόρη. Και εξαιτίας αυτού κυρίως, αποθήλασα εν μία νυκτί στους 13μήνες. Ευτυχώς το παιδί το δέχτηκε εύκολα. Αυτό που γράφει @Sentir...natureza παραπάνω είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο. Δώστε βάση.

- Η μία επιλογή είναι να κάνετε υπομονή έως τον χρόνο και να δοκιμάσετε σταδιακά την εξοικείωση με το φρέσκο γάλα. Τονίζω το σταδιακά γιατί πιο πιθανό είναι στην αρχή να το απορρίπτει. Και τις φορές που νιώθετε πραγματική δυσφορία, το ιδανικό θα ήταν να αναλαμβάνει κάποιος άλλος το παιδί να το παρηγορεί και να επιχειρεί με υπομονή να το ταίσει αν πεινάει. Αυτό εφόσον βιώνετε ακόμη θετικά συναισθήματα κατά τον θηλασμό σε γενικές γραμμές. Και είναι πχ συγκεκριμένα οι νυχτερινοί θηλασμοί που σας προκαλούν έντονη ενόχληση.

- Η άλλη επιλογή, εάν όλοι οι θηλασμοί σας προκαλούν μεγάλη δυσφορία, είναι να σταματήσετε άμεσα (μην παραλείψετε να ελέγχετε το στήθος σας αν και από ότι κατάλαβα οι θηλασμοί είναι λίγοι μέσα στην ημέρα). Είναι πολύ -μα πάρα πολύ- ψυχοφθόρο για μια μητέρα να βιώνει αρνητικά συναισθήματα όταν θηλάζει. Και πάλι να συνδράμει κάποιος με υπομονή και αγάπη στο τάισμα-παρηγοριά του παιδιού, τις πρώτες ημέρες.

Γενικά και στις δύο περιπτώσεις η συμβολή ενός ανθρώπου εμπιστοσύνης είναι κατ'εμέ καθοριστική. Στην πρώτη μπορεί να σας βοηθήσει να "πάρετε μια ανάσα" την στιγμή που το χρειάζεστε και να ξαναδείτε το θέμα πιο ψύχραιμα πριν αποφασίσετε το πότε θα αποθηλάσετε. Στην δεύτερη θα βοηθήσει και εσάς και το παιδί, μέχρι να βρείτε μεταξύ σας άλλον τρόπο ανακούφισης-παρηγοριάς.

Επίσης υπάρχουν και άλλα topic με εμπειρίες σχετικές με την δική σας. Ψάξτε το λίγο. Μπορεί να σας φανούν βοηθητικά. Σας επισυνάπτω την απάντηση μου σε ένα από αυτά.

Ακόμη διαβάστε και σχετικά με συνταγές - παρασκευές με γάλα (πχ @vicky86 έχει στο προφίλ της αναρτήσεις σχετικές). Δεν είναι ανάγκη το παιδί να πίνει το γάλα σκέτο.

5 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ που πήρες τον χρόνο να ασχοληθείς να απαντήσεις, 

Έχω δοκιμάσει 4 γάλατα, frezylac βιολογικό, frisomel, rontamil και sanilac.. Τίποτα.. Έχω δοκιμάσει μπιμπερό για νεογέννητα, μπιμπερό real feel, ποτηράκι εκπαιδευτικό και ποτηράκι 360.

Έχει δοκιμάσει η μητέρα μου 2 φορές να της δώσει τίποτα. 

Το περίεργο είναι ότι μέχρι 5 μηνων έπινε από μπιμπερό δικό μου γάλα αντλημενο χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς ποτέ να πάθει συγχηση. 

Επίσης πιπίλα έπιασε 2 μηνων και τώρα στους 10 από μόνη της την πετάει. 

Το ότι νιώθεις τύψεις είναι απολύτως φυσιολογικό! Νομίζω πολλές (αν όχι όλες) περάσαμε από αυτή τη φάση. Όμως να ξέρεις ότι όσο πιο καλά νιώθουμε εμείς οι μαμάδες, τόσο περνάει στο παιδί, το νιώθουν το άγχος. Αισθάνομαι ότι περιγράφεις εμένα με τον γιο μου πριν κάτι μήνες :lol: εμένα έκανε έτσι ακριβών όταν έβγαζε δόντι/α 

Όσο για το φρέσκο γάλα, συμφωνώ με τη Sentir..natureza, καλύτερα να περιμένεις ακόμα γιατί θα της πέσει πολύ βαρύ τώρα. 

On 12/2/2020 at 3:13 ΜΜ, samsympan είπε:

Σας καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα της δυσφορίας και των συναισθημάτων που σας δημιουργούνται. Το βίωσα έντονα στη μεγάλη μου κόρη. Και εξαιτίας αυτού κυρίως, αποθήλασα εν μία νυκτί στους 13μήνες. Ευτυχώς το παιδί το δέχτηκε εύκολα. Αυτό που γράφει @Sentir...natureza παραπάνω είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο. Δώστε βάση.

- Η μία επιλογή είναι να κάνετε υπομονή έως τον χρόνο και να δοκιμάσετε σταδιακά την εξοικείωση με το φρέσκο γάλα. Τονίζω το σταδιακά γιατί πιο πιθανό είναι στην αρχή να το απορρίπτει. Και τις φορές που νιώθετε πραγματική δυσφορία, το ιδανικό θα ήταν να αναλαμβάνει κάποιος άλλος το παιδί να το παρηγορεί και να επιχειρεί με υπομονή να το ταίσει αν πεινάει. Αυτό εφόσον βιώνετε ακόμη θετικά συναισθήματα κατά τον θηλασμό σε γενικές γραμμές. Και είναι πχ συγκεκριμένα οι νυχτερινοί θηλασμοί που σας προκαλούν έντονη ενόχληση.

- Η άλλη επιλογή, εάν όλοι οι θηλασμοί σας προκαλούν μεγάλη δυσφορία, είναι να σταματήσετε άμεσα (μην παραλείψετε να ελέγχετε το στήθος σας αν και από ότι κατάλαβα οι θηλασμοί είναι λίγοι μέσα στην ημέρα). Είναι πολύ -μα πάρα πολύ- ψυχοφθόρο για μια μητέρα να βιώνει αρνητικά συναισθήματα όταν θηλάζει. Και πάλι να συνδράμει κάποιος με υπομονή και αγάπη στο τάισμα-παρηγοριά του παιδιού, τις πρώτες ημέρες.

Γενικά και στις δύο περιπτώσεις η συμβολή ενός ανθρώπου εμπιστοσύνης είναι κατ'εμέ καθοριστική. Στην πρώτη μπορεί να σας βοηθήσει να "πάρετε μια ανάσα" την στιγμή που το χρειάζεστε και να ξαναδείτε το θέμα πιο ψύχραιμα πριν αποφασίσετε το πότε θα αποθηλάσετε. Στην δεύτερη θα βοηθήσει και εσάς και το παιδί, μέχρι να βρείτε μεταξύ σας άλλον τρόπο ανακούφισης-παρηγοριάς.

Επίσης υπάρχουν και άλλα topic με εμπειρίες σχετικές με την δική σας. Ψάξτε το λίγο. Μπορεί να σας φανούν βοηθητικά. Σας επισυνάπτω την απάντηση μου σε ένα από αυτά.

Ακόμη διαβάστε και σχετικά με συνταγές - παρασκευές με γάλα (πχ @vicky86 έχει στο προφίλ της αναρτήσεις σχετικές). Δεν είναι ανάγκη το παιδί να πίνει το γάλα σκέτο.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, 

Η ψυχολογία μου είναι πολύ καλύτερα.. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά συνέχεια γιατι αναγνωρίζω ότι έτσι κ αλλιώς είναι το καλύτερο για την μικρή μου. 

Δυστυχώς δεν έχω βοήθεια με την μικρή και γιαυτό αγχώνομαι λίγο παραπάνω. Αλλά το παίρνουμε ένα βήμα την ημέρα και θα δούμε πως θα πάει! 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα