Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να σταματήσω την θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vespa33 είπε:

Πόσο φυσιολογικό είναι να κλαει κ να ζητάει όλη μέρα στήθος; 

 

Τους 2-3 πρώτους μήνες, ένα μωρό μπορεί να θηλάζει για μία ώρα τη φορά και σε μία ώρα να ξαναθέλει. Όλη μέρα. Είναι αναμενόμενο, δεν είναι ένδειξη ότι κάτι πάει στραβά. Μετά το τρίμηνο, σιγά σιγά το ίδιο μωρό μπορει να τρώει για πέντε λεπτά κυριολεκτικά και να μη θέλει άλλο, αλλά τις πρώτες 8-10 εβδομάδες το να θηλάζει το παιδί ακατάπαυστα δεν είναι περίεργο. Εξάλλου βοηθά και να εδραιωθεί η παραγωγή γάλακτος. 

Αν θηλάζετε κάτι σαν 30-40 λεπτά ανά 2 ώρες περίπου, αυτό είναι το ιδανικό γι αυτή την ηλικία και δεν μπορείς να το "βελτιώσεις". Επίσης αν το απόγευμα-βράδυ έχετε μαραθώνιους θηλασμούς που κρατάνε ώρες, και αυτό είναι αναμενόμενο και κρατά λίγες βδομάδες. 

Αν τώρα βλέπεις ότι θηλάζει για ώρες γιατί κοιμάται στο στήθος και ουσιαστικά δεν τρώει, είναι καλό να παροτρύνεις το μωρό να θηλάζει πιο ενεργητικά και όχι απλά να πιπιλάει. Μόλις δεις να χάνει το ενδιαφέρον, αλλάζεις στήθος, ακόμη και αν κάνεις τελικά 10-20 εναλλαγές ανά θηλασμό. Επίσης κάνεις μαλλάξεις ενώ θηλάζει στο στήθος, για να βοηθήσεις τη ροή. Αυτά εφόσον θηλάζει 2-3 λεπτά, κοιμάται, ξαναξυπνάει κλπ, αν έτσι κι αλλιώς θηλάζει ενεργητικά, δεν το ενοχλείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Πόσο φυσιολογικό είναι να κλαει κ να ζητάει όλη μέρα στήθος; 

Παρε τηλ τον παιδιατρο..

Ενα μωρο ποθ κλαιει ολη μερα κ δεν ηρεμει πραγματι κατι το ενοχλει..ο παιδιατροσ θα μπορεσει να σε βοηθησει περισσοτερο απο μασ.

Εμενα πχ εκανε κολικουσ απο αλλεργια κ δεβ ηρεμουσε τα βραδια..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Παρε τηλ τον παιδιατρο..

Ενα μωρο ποθ κλαιει ολη μερα κ δεν ηρεμει πραγματι κατι το ενοχλει..ο παιδιατροσ θα μπορεσει να σε βοηθησει περισσοτερο απο μασ.

Εμενα πχ εκανε κολικουσ απο αλλεργια κ δεβ ηρεμουσε τα βραδια..

Κ μένα έχει κολικούς. Προφανως κλαίει κ από αυτό. Πως αντιλήφθηκατε ότι έχει αλλεργία κ σε τι; 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 10:47 ΠΜ, mama16 είπε:

Αν θες να σταματήσεις τον θηλασμό είναι δικό σου δικαίωμα κ κανείς δεν θα σε κατηγορήσει! Πάντως να ξέρεις ότι το να είναι συνέχεια το μωρό στο στήθος δεν διαρκεί αρκετό καιρό... Θα έρθουν καλύτερες μέρες.. Προσωπικά εμένα ποτέ δεν με ενόχλησαν οι πολλές πολλές ώρες πανω στο στήθος, ειδικά κ όταν είναι το πρώτο μωρό! Εγώ το βλέπω κ μια στιγμή χαλάρωσης που μπορώ να δω λίγη τηλεόραση, να ξεκουραστώ, να διαβάσω κανένα βιβλίο, να μιλήσω με τον άντρα μου με την ησυχία μου!!! Όταν είναι στο στήθος συνήθως ηρεμεί κ δεν γκρινιάζει κ κοιμάται... Οπότε μπορείς να πάρεις ένα μαξιλάρι κ να το βάζεις από κάτω για να μην σε κουράζει καν το χέρι κ να δεις κ λίγη τηλεόραση σαν άνθρωπος!!!

Χωρίς να θέλω να επηρεάσω την κοπέλα είναι και σε περίεργη φάση, εμένα αυτό το όλη μερα πάνω στο στήθος μου κράτησε δύο μήνες μέχρι που κλαταρα κι έδωσα φόρμουλα και κοιμόταν πουλάκι. Βέβαια κάπου ξέφυγα γιατί όποτε έκλαιγε νόμιζα ότι πεινάει και το μπούκωνα με αποτέλεσμα να μας πάθει γοπ. Και κράτησε ως τις στερεές. 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όλες πως θέλει υπομονή και κουράγιο και καθεμία γυναίκα διαφορετική στην διαχείριση και στην αντοχή. 

Καλό θα ηταν όσες θηλασατε πολύ καιρό να της πείτε όλα τα οφέλη αν και η ίδια τα ξέρει αλλά μια υπενθύμιση είναι αρξετη να το παλέψει. Εγώ δεν τα γνωρίζω όλα τα οφέλη γιατί όταν σταμάτησα να θηλάζω είχα τόσες τύψεις που έβαλα παρωπίδες. 

Στην πρώτη. Γιατί στο δεύτερο μωρό δε θήλασα από άποψη δική μου και ήμουν μια χαρά. Αλλά το ψυχολογικό σκάσιμο που πέρασα στο πρώτο για ένα χρόνο σχεδόν θα μου μείνει αξέχαστο. 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vespa33 είπε:

Κ μένα έχει κολικούς. Προφανως κλαίει κ από αυτό. Πως αντιλήφθηκατε ότι έχει αλλεργία κ σε τι; 

Αλλεργικη πρωκτοκολιτιδα λεγεταθ...αλλεργια στα γαλακτοκομικα δηλ..

Το καταλαβαμε γιατι μου εκανε αιμα στισ κενωσεισ..αρκετο αιμα..θηλαζε αποκλειστικα αλλα την αλλςργια δεν την γλιτωσαμε..

Να κρατασ ημερολογιο με τισ τροφεσ..για να βλεπεισ αν ενοχλει καποια τροφη..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vespa33 said:

Πόσο φυσιολογικό είναι να κλαει κ να ζητάει όλη μέρα στήθος; 

Είναι απολύτως φυσιολογικό να ζητάει κυριολεκτικά όλη μέρα στήθος στην ηλικία που είναι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 4/1/2020 at 12:08 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Χωρίς να θέλω να επηρεάσω την κοπέλα είναι και σε περίεργη φάση, εμένα αυτό το όλη μερα πάνω στο στήθος μου κράτησε δύο μήνες μέχρι που κλαταρα κι έδωσα φόρμουλα και κοιμόταν πουλάκι. Βέβαια κάπου ξέφυγα γιατί όποτε έκλαιγε νόμιζα ότι πεινάει και το μπούκωνα με αποτέλεσμα να μας πάθει γοπ. Και κράτησε ως τις στερεές. 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με όλες πως θέλει υπομονή και κουράγιο και καθεμία γυναίκα διαφορετική στην διαχείριση και στην αντοχή. 

Καλό θα ηταν όσες θηλασατε πολύ καιρό να της πείτε όλα τα οφέλη αν και η ίδια τα ξέρει αλλά μια υπενθύμιση είναι αρξετη να το παλέψει. Εγώ δεν τα γνωρίζω όλα τα οφέλη γιατί όταν σταμάτησα να θηλάζω είχα τόσες τύψεις που έβαλα παρωπίδες. 

Στην πρώτη. Γιατί στο δεύτερο μωρό δε θήλασα από άποψη δική μου και ήμουν μια χαρά. Αλλά το ψυχολογικό σκάσιμο που πέρασα στο πρώτο για ένα χρόνο σχεδόν θα μου μείνει αξέχαστο. 

 

Οι πιο πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλασουν αποκλειστικά κ πολύ καλά κάνουν. Κ εγώ αυτό επέλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πολύ δύσκολο. Εγώ περνάω ατελείωτες ώρες μόνη στο σπίτι με το μωρό κ πολλές φορές δεν μπορώ ούτε στην τουαλέτα ν πάω. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι κ ένα μωρό που κλαίει. Έχει κολικούς, η είναι έτσι σαν μωράκι. Ακόμη δν έχω καταλήξει. Όταν κλαίει δεν αστειεύεται. Κ δεν καταλαβαίνω αν πεινάει, αν πονάει η αν της συμβαίνει κάτι άλλο. Χυρς είχε όλη μέρα τέτοια γκρίνια π κόντεψα ν σαλτάρω. Έμπαινε στο στήθος ηρεμουσε, τ άφησε μόνη της σε πέντε λεπτά κ πάλι έκλαιγε. Δν ξέρω τι ν κσνω... Γι αυτό όλοι αυτοί οι προβληματισμόι.σε 8 μέρες σαραντισζομε. Ελπίζω περνώντας ο καιρός ν μπούμε σε ένα πρόγραμμα. Μου λείπει ύπνος κ έχω απίστευτη νευρικότητα, ενώ προσπαθώ όλο αυτό να το ζήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 said:

Οι πιο πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλασουν αποκλειστικά κ πολύ καλά κάνουν. Κ εγώ αυτό επέλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πολύ δύσκολο. Εγώ περνάω ατελείωτες ώρες μόνη στο σπίτι με το μωρό κ πολλές φορές δεν μπορώ ούτε στην τουαλέτα ν πάω. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι κ ένα μωρό που κλαίει. Έχει κολικούς, η είναι έτσι σαν μωράκι. Ακόμη δν έχω καταλήξει. Όταν κλαίει δεν αστειεύεται. Κ δεν καταλαβαίνω αν πεινάει, αν πονάει η αν της συμβαίνει κάτι άλλο. Χυρς είχε όλη μέρα τέτοια γκρίνια π κόντεψα ν σαλτάρω. Έμπαινε στο στήθος ηρεμουσε, τ άφησε μόνη της σε πέντε λεπτά κ πάλι έκλαιγε. Δν ξέρω τι ν κσνω... Γι αυτό όλοι αυτοί οι προβληματισμόι.σε 8 μέρες σαραντισζομε. Ελπίζω περνώντας ο καιρός ν μπούμε σε ένα πρόγραμμα. Μου λείπει ύπνος κ έχω απίστευτη νευρικότητα, ενώ προσπαθώ όλο αυτό να το ζήσω. 

Ένα μωρό για να είναι καλά πρέπει πρώτα να είναι καλά η μαμά, να κάνεις μέχρι εκεί που αντέχεις, να ξέρεις πως δεν είσαι η μόνη που νιώθεις έτσι, όλες έτσι ήμασταν τους πρώτους μήνες. Εγώ δεν κοιμόμουν ποτέ πάνω από μία ώρα σερί, το παιδί μου κοιμόταν 6-8 ώρες το 24ωρο (φυσικά όχι σερί), τις  υπόλοιπες έκλαιγε, αυτό κράτησε τους πρώτους μήνες μετά όλα μπήκαν σε μία σειρά. Αυτή η εξάντληση που νιώθεις είναι λογική, είναι οι αυπνίες, η κούραση, οι ορμόνες, επίσης καμία νέα μαμά δεν ήξερε γιατί έκλαιγε το παιδί της, όλες στην πορεία μάθαμε, έτσι και εσύ τώρα σιγά σιγά την μαθαίνεις,  αν κάτι σου δημιουργεί προβληματισμό και ανασφάλεια κάλεσε τον παιδίατρο μην διστάσεις, να δείχνεις εμπιστοσύνη στο ένστικτο σου γιατί ως μητέρα ξέρεις το παιδί σου καλύτερα από όλους.   Θα υπάρξουν ημέρες που θα είναι λίγο πιο δύσκολες και άλλες οι οποίες θα είναι λίγο καλύτερα, έτσι είναι ο πρώτος καιρός, εγώ το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι αγκαλιά, να σε μυρίζει να σε ακούει να ακούει τον χτύπο της καρδιά σου, αυτό θα την κάνει να νιώσει ασφάλεια και ίσως ηρεμήσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Vespa33 είπε:

Οι πιο πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλασουν αποκλειστικά κ πολύ καλά κάνουν. Κ εγώ αυτό επέλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πολύ δύσκολο. Εγώ περνάω ατελείωτες ώρες μόνη στο σπίτι με το μωρό κ πολλές φορές δεν μπορώ ούτε στην τουαλέτα ν πάω. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι κ ένα μωρό που κλαίει. Έχει κολικούς, η είναι έτσι σαν μωράκι. Ακόμη δν έχω καταλήξει. Όταν κλαίει δεν αστειεύεται. Κ δεν καταλαβαίνω αν πεινάει, αν πονάει η αν της συμβαίνει κάτι άλλο. Χυρς είχε όλη μέρα τέτοια γκρίνια π κόντεψα ν σαλτάρω. Έμπαινε στο στήθος ηρεμουσε, τ άφησε μόνη της σε πέντε λεπτά κ πάλι έκλαιγε. Δν ξέρω τι ν κσνω... Γι αυτό όλοι αυτοί οι προβληματισμόι.σε 8 μέρες σαραντισζομε. Ελπίζω περνώντας ο καιρός ν μπούμε σε ένα πρόγραμμα. Μου λείπει ύπνος κ έχω απίστευτη νευρικότητα, ενώ προσπαθώ όλο αυτό να το ζήσω. 

Υπομονή.. Σίγουρα θα στρώσει.. Ειναι πολύ μωράκι ακόμα.. Μεχρι το 3μηνοθα έχετε μπει σε πρόγραμμα... 

Καμμια βοήθεια δεν έχεις? Δουλειές του σπιτιού ας πούμε ποιος τις κανει? Κοίτα εγώ δεν είμαι πολύ καλό παράδειγμα για σένα. Εγώ γύρισα δουκεια στην πρώτη αναγκαστικά 3 μηνών και στη δεύτερη απο επιλογή 40 ημερων. Προσωπικά στην πρώτη ταλαιπωρηθηκα πολύ όπως εσύ. Έκλαιγα κάθε μερα σε κάποιες φάσεις τριγυρνουσα σα ζόμπι με τα γάλατα να στάζουν δε φαντάζεσαι τι γάλα είχα και ξαφνικά λέω στο γιατρό κοψτο!! Οποία με ακούει τώρα θα με βρίζει. Αλλά πραγματικά δεν αντεχα. Αφού χαρισα γάλα σε μια φίλη που το έπινε ο γιος της! Είναι όμως θέμα αντοχών και θέλησης, εγώ τελικά δεν είχα. Εγώ είχα φανταστεί αλλιώς τον ερχομό του μωρού, έβλεπα πολλές ταινίες μάλλον :DΣτο δεύτερο μωρό καθόλου δεν τακαιποωρηικα  γιατί δεν ήθελα να ξαναπεράσω τα ίδια. Επίσης κάπνιζα κιόλας αυτό με είχε λιώσει. Απαγορευόταν το τσιγάρο κοντευα να σαλτάρω. Εγώ όμως δεν το πάλεψα ούτε είχα πολυτέλεια χρόνου έπρεπε να πάω δουλεια. Εσύ αν έχεις βοήθεια και χρόνο να κανεις υπομονή. ΝΑ ΣΚΈΦΤΕΣΑΙ πόσο καλό κάνεις και πόσα απόκομιζεις εσύ ή ίδια. Και μόλις όλα αυτά περάσουν να δεις πόσο περήφανη θα νιώθεις που έκανες τόσο καλό στο μωράκι σου πόσα καλά του προσφέρες και πόση δύναμη είχες και δεν το χες καταλάβει!! Αρκεί μετά να μη ζαλίζεις όσες δε θηλασαν  η δε θηλάζουν από επιλογή γιατί το χω ζήσει κι αυτό να με πρήζουν εμένα :D (Το παίζουν λιγο έξυπνες και καλύτερες μάνες χιχιχι όχι όλες βέβαια!!) Κι αυτά δεν είναι τίποτα έχεις πολλά ακόμα να δεις...που θέλουν γερό στομάχι.. Μετά θα κλαίει για άλλους λόγους.. Μετά αρχίζουν τα θέλω τα άσε με τα νεύρα τα άγχη ποτέ θα περπατήσει ποτέ θα μιλήσει ποτέ θα κατουρησει Χαχαχα Αλλά καλά ναναι τα μωράκια μας και ας γεράσουμε νωρίτερα. Άσχετο, θα ανοίξω ένα θέμα που να λέει "όχι αρνούμαι να γεράσω :P" Ετσι να ανέβουμε λίγο :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ένα μωρό για να είναι καλά πρέπει πρώτα να είναι καλά η μαμά, να κάνεις μέχρι εκεί που αντέχεις, να ξέρεις πως δεν είσαι η μόνη που νιώθεις έτσι, όλες έτσι ήμασταν τους πρώτους μήνες. Εγώ δεν κοιμόμουν ποτέ πάνω από μία ώρα σερί, το παιδί μου κοιμόταν 6-8 ώρες το 24ωρο (φυσικά όχι σερί), τις  υπόλοιπες έκλαιγε, αυτό κράτησε τους πρώτους μήνες μετά όλα μπήκαν σε μία σειρά. Αυτή η εξάντληση που νιώθεις είναι λογική, είναι οι αυπνίες, η κούραση, οι ορμόνες, επίσης καμία νέα μαμά δεν ήξερε γιατί έκλαιγε το παιδί της, όλες στην πορεία μάθαμε, έτσι και εσύ τώρα σιγά σιγά την μαθαίνεις,  αν κάτι σου δημιουργεί προβληματισμό και ανασφάλεια κάλεσε τον παιδίατρο μην διστάσεις, να δείχνεις εμπιστοσύνη στο ένστικτο σου γιατί ως μητέρα ξέρεις το παιδί σου καλύτερα από όλους.   Θα υπάρξουν ημέρες που θα είναι λίγο πιο δύσκολες και άλλες οι οποίες θα είναι λίγο καλύτερα, έτσι είναι ο πρώτος καιρός, εγώ το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι αγκαλιά, να σε μυρίζει να σε ακούει να ακούει τον χτύπο της καρδιά σου, αυτό θα την κάνει να νιώσει ασφάλεια και ίσως ηρεμήσει λίγο.

Όλα, αυτά κάνουμε. Νιώθω τις δυνάμεις μου να με εγκαταλειψουν αλλά πάλι το παλεύω. Θα έρθουν καλύτερες μέρες. Αυτό σκέφτομαι κ παίρνω δύναμη. Ξέρω πόσο πολύ θ βοηθήσει ο θηλασμός το μωρό μ κ εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 said:

Όλα, αυτά κάνουμε. Νιώθω τις δυνάμεις μου να με εγκαταλειψουν αλλά πάλι το παλεύω. Θα έρθουν καλύτερες μέρες. Αυτό σκέφτομαι κ παίρνω δύναμη. Ξέρω πόσο πολύ θ βοηθήσει ο θηλασμός το μωρό μ κ εμένα. 

Τα οφέλη του θηλασμού είναι πολλά, όμως το πιο σημαντικό είναι να είσαι καλά, ψυχικά και σωματικά. Βρες εναλλακτικές που μπορεί να σε ξεκουράσουν όπως πχ αν υπάρχει βοήθεια να κρατήσουν το μωρό μετά το τάισμα να κοιμηθείς εσύ μία ωρίτσα, δεν θυμάμαι από ποιο μήνα μπορεί να μπει το παιδι σε μάρσιπο, δεν ξέρω αν βγαίνετε και έξω βόλτα με το καρότσι και αυτό βοηθάει (εμένα βέβαια αυτό που φαινόταν βουνό γιατί δεν είχα αντοχή ούτε να ντυθώ, βέβαια στην βόλτα ειλικρινά ένιωθα πολυ καλύτερα). Να θυμάσαι πως ο πιο δύσκολος καιρός στο θέμα του ύπνου είναι αυτό που περνάτε τώρα οπότε τα πράγματα μόνο καλύτερα μπορούν να γίνουν τις επόμενες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου και από μένα. ..έχοντας θηλάσει δύο παιδιά σε καταλαβαίνω απόλυτα. ..Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. ..Πάρε κάθε μέρα με τη μέρα και μην σκέφτεσαι πότε θα σταματήσει και πόσο κουρασμένη είσαι. ..προσπάθησε να υιοθετήσεις τον ρυθμό του παιδιού κοιμησου μαζί του θηλασε ξαπλωμενη. ..ετσι είναι ο πρώτος καιρός και σιγουρα θα περάσει. ..εμένα με έσωσε ο μαρσιπος. ..κανε μασάζ την κοιλίτσα του καίδιου ασκήσεις με τα ποδαράκια του γιατους κολικους. .Ακόμη και να μην αντέξεις όμως τουλάχιστον θα έχεις κάνει την προσπάθειά σου και μην νιώθεις ασχήμα...Καλή δύναμη να χαίρεσαι το παιδάκι σου. ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι της άποψης ότι αν η μαμά δεν είναι καλά δεν είναι και το μωρό,εγώ προσωπικά δεν θηλασα ούτε και μια ημέρα από επιλογή,ήμουν μόνη δεν είχα βοήθεια και ξέροντας τον ευατο μου δεν είχα το σθένος και το κουράγιο να το κάνω ήθελα όταν γυρίζει ο άντρας μου από την δουλειά να μου κρατήσει  το μωρό τρεις ώρες να κοιμηθώ,εμείς παράδειγμα μπηκαμε σε κάποιο πρόγραμμα από τον τρίτο μήνα και μετάεχρο τότε είχαμε κολικούς και έκλαιγε αρκετά,αν τα καταφέρεις με αποκλειστικό θηλασμό μπράβο σου αν όχι δε χάλασε και ο κόσμος 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Vespa33 said:

Οι πιο πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλασουν αποκλειστικά κ πολύ καλά κάνουν. Κ εγώ αυτό επέλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πολύ δύσκολο. Εγώ περνάω ατελείωτες ώρες μόνη στο σπίτι με το μωρό κ πολλές φορές δεν μπορώ ούτε στην τουαλέτα ν πάω. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι κ ένα μωρό που κλαίει. Έχει κολικούς, η είναι έτσι σαν μωράκι. Ακόμη δν έχω καταλήξει. Όταν κλαίει δεν αστειεύεται. Κ δεν καταλαβαίνω αν πεινάει, αν πονάει η αν της συμβαίνει κάτι άλλο. Χυρς είχε όλη μέρα τέτοια γκρίνια π κόντεψα ν σαλτάρω. Έμπαινε στο στήθος ηρεμουσε, τ άφησε μόνη της σε πέντε λεπτά κ πάλι έκλαιγε. Δν ξέρω τι ν κσνω... Γι αυτό όλοι αυτοί οι προβληματισμόι.σε 8 μέρες σαραντισζομε. Ελπίζω περνώντας ο καιρός ν μπούμε σε ένα πρόγραμμα. Μου λείπει ύπνος κ έχω απίστευτη νευρικότητα, ενώ προσπαθώ όλο αυτό να το ζήσω. 

Σε 10-15 μέρες θα είναι ΠΟΛΎ καλύτερα τα πράγματα, λίγη υπομονή ακόμα και πιστεύω πως θα αρχίσεισ πολύ σύντομα να το απολαμβάνεις. Ο θηλασμός ξαπλωτη στο πλάι είναι πολύ ξεκουραστος, όπως ειπώθηκε. Τα πας τέλεια, λίγο έμεινε ακόμα, μπράβο σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/1/2020 at 8:51 ΜΜ, Vespa33 είπε:

Πόσο φυσιολογικό είναι να κλαει κ να ζητάει όλη μέρα στήθος; 

Κορίτσι μου γλυκο, απόλυτα φυσιολογικό..

ολη μέρα στηθος γτ πρέπει να μάθει να τρώει επαρκως.

πόσο είναι Το μικρούλη σου δε έχω καταλάβει;

πέρασα τα ίδια έκλαιγα κ εγώ μαζί, είχα τύψεις και για το μεγαλύτερο παιδάκι μου χωρίς το ίδιο να με διεκδικεί ήταν μια χαρα η συμπεριφορά της απλά εγώ δε μπορούσα ούτε να τη βάλω στο κρεβάτι της να της πω ένα καληνύχτα για να μη ξεβολέψει το μωράκι που ότι είχε πιάσει σωστά το στηθος!!

ε δεν άντεξα πολύ κ παρέδωσα τα όπλα.ΟΜΩΣ προσπάθησε το!!!

να είσαι καλα όμως να χαμογελάς και να μη σε πιάνουν ψυχοπλακωτικά συναισθήματα.

 

σε 1-2 βδομαδες θα είστε καλύτερα!

 

ps: προσπαθησε να διαβάζεις πολύ καλα τα σημάδια του μωρού σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Το μωρό μου ειναι 33 ημερων σημερα.Χθες ηταν μια πολυ καλη μερα,ετρωγε με προγραμμα θα ελεγα καθε 2-3 ωρες..και κοιμηθηκαμε πολυ καλυτερα.Νιωθω ηδη ψυχολογικα πολυ πιο καλα,κ πιο ξεκουραστη.Ηρθε κ η μαμα μου κ θα χω βοηθεια μερικες μερες οποτε θα μαστε καλυτερα

έχεις δικιο σε οσα γραφεις,χθες ημασταν πολυ καλα,σαν να ειχαμε προγραμμα!Ξερω πως ακομη ειναι πολυ μωρακι για να μπει σε προγραμμα αλλα ηταν μια τελειως διαφορετικη μερα.Αυτο που αντιλαμβανομαι τελικα ειναι οτι μαλλον οταν το παιδι δν εχει πονακια ειναι μια χαρα.Κ συνεργαζεται πολυ καλα.Οι κολικοι μαλλον την κανουν νευρικη και ολο αυτο με αγχωνει.Θα προσπαθησω να χαλαρωσω κι εγω οσο μπορω κ να την απολαυσω!!

Σαν να άκουγα τη φίλη μου!

καθε μέρα με έπαιρνε τηλέφωνο κλαίγοντας.

τη βοηθούσα όσο μπορούσα καθώς γεννήσαμε μαζί σχεδόν αλλά εγώ είχα πάρει τις αποφάσεις μου κ τα βρήκα λίγο πιο γρήγορα με τη ψυχολογία μου!

με τις σωστές συμβουλές και τη πρεα που τις έκανα στο τηλέφωνο ( με ακουστικά ) έφτασε να θηλάζει ακόμα 4 μηνών μωρό!

κανε υπομονή.

θα έρθουν και άλλες δύσκολες μέρες αλλά θα έρθει η στιγμή που δε θα θυμάσαι τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να εχεις πρόγραμμα κοριτσι μου με μωρό 30 ημερών,8 μηνών φτάσαμε και ακόμη δεν μπορώ να πω πως έχουμε πρόγραμμα,με μωρό που δεν θηλασε και πάλι μέχρι τον τέταρτο μήνα μπορεί να ξυπναγε και 3 φορες μέσα στη νύχτα για να φάει,υπήρχαν βράδια που κοιμόταν 11 και βράδια που κοιμόταν 8,απλά όπως σου είπανε και παραπάνω αν μπορείς μέσα στην ημέρα κοιμήσου να ξεκουραστείς,εγώ τους τρεις πρώτους μήνες με τους κολικούς πέρασα δύσκολα κοιμόμασταν στις 3 τα ξημερώματα,μέχρι να τελειώσει αυτό ξεκίνησαν τα δόντια πάντα κάτι θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

@Vespa33  Στην αντίστοιχη φάση με εσάς το μωρό μας είχε κολικούς έκλαιγε με το που σκοτείνιαζε μέχρι τις 3 τα ξημερώματα , και κατηγορούσα τον εαυτό μου που δεν τα κατάφερα να θηλάσω το μωρό, διότι πίστευα ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι πανευτυχή , ήρεμα και κοιμούνται σαν πουλάκια. Απο την άλλη πλευρά η κουμπάρα μου , θήλαζε αποκλειστικά και ένιωθε ενοχές γιατί σκεφτόταν να το διακόψει διότι το μωρό έκλαιγε αρκετά όταν δεν θήλαζε, και πίστευε ότι εαν έδινε φόρμουλα θα ήταν ένα ήρεμο, πανευτυχές μωρό που θα κοιμόταν σαν πουλάκι. Λοιπόν! Κρατάω αυτά που μου είπε ο παιδίατρος και μου συνεφέραν λίγο τον εγκέφαλο: 1) τα νεογέννητα κλαίνε, και κάποια κλαίνε πολύ (ψάξε λίγο το τέταρτο τρίμηνο) 2) εαν βάζει βάρος ικανοποιητικό, τα κακά του είναι οκ, δεν κάνει γουλιές/εμετούς, δεν έχει βγάλει εξάνθηματα, δεν έχει πυρετό , τότε 99% τα πάτε μια χαρά, συνεχίστε όπως είστε, θα περάσει 3) μην έχεις προσδοκίες οτι θα εχει προγραμμα, ότι θα κοιμηθείς, οτι θα καταφέρεις και μωρο και σπίτι 4) άκου το ένστικτο σου. εαν πιστεύεις οτι η ταραχή του παιδιού είναι απο το στομαχάκι του, φροντιζε να το το έχεις σε όρθια στάση για περίπου εικοσι λεπτά μετά τον θηλασμό και μίλα με τον παιδίατρο μήπως πρέπει να περιορίσεις κάποιες τροφές. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 9:11 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τους 2-3 πρώτους μήνες, ένα μωρό μπορεί να θηλάζει για μία ώρα τη φορά και σε μία ώρα να ξαναθέλει. Όλη μέρα. Είναι αναμενόμενο, δεν είναι ένδειξη ότι κάτι πάει στραβά. Μετά το τρίμηνο, σιγά σιγά το ίδιο μωρό μπορει να τρώει για πέντε λεπτά κυριολεκτικά και να μη θέλει άλλο, αλλά τις πρώτες 8-10 εβδομάδες το να θηλάζει το παιδί ακατάπαυστα δεν είναι περίεργο. Εξάλλου βοηθά και να εδραιωθεί η παραγωγή γάλακτος. 

Αν θηλάζετε κάτι σαν 30-40 λεπτά ανά 2 ώρες περίπου, αυτό είναι το ιδανικό γι αυτή την ηλικία και δεν μπορείς να το "βελτιώσεις". Επίσης αν το απόγευμα-βράδυ έχετε μαραθώνιους θηλασμούς που κρατάνε ώρες, και αυτό είναι αναμενόμενο και κρατά λίγες βδομάδες. 

Αν τώρα βλέπεις ότι θηλάζει για ώρες γιατί κοιμάται στο στήθος και ουσιαστικά δεν τρώει, είναι καλό να παροτρύνεις το μωρό να θηλάζει πιο ενεργητικά και όχι απλά να πιπιλάει. Μόλις δεις να χάνει το ενδιαφέρον, αλλάζεις στήθος, ακόμη και αν κάνεις τελικά 10-20 εναλλαγές ανά θηλασμό. Επίσης κάνεις μαλλάξεις ενώ θηλάζει στο στήθος, για να βοηθήσεις τη ροή. Αυτά εφόσον θηλάζει 2-3 λεπτά, κοιμάται, ξαναξυπνάει κλπ, αν έτσι κι αλλιώς θηλάζει ενεργητικά, δεν το ενοχλείς.

 

 

Ακριβώς συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς και φίλη μου δεν μπορούσε να το καταλάβει ..την πιέζανε και από το γύρο περιβάλλον της οι πιο ‘παλιές’ Και σταμάτησε τον θηλασμό στις 20 μέρες. ΥΠΟΜΟΝΗ θέλει και θέληση να τα καταφέρεις. Αν θες εσυ θα κανείς ότι περνάει από το χέρι σου. Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που όντως δεν έχει αρκετό γάλα μια γυναίκα να δώσει στο παιδί της. Εγώ είχα 40 μέρες ένα μωρό κολλημένο πάνω μου 24 ώρες το 24 ωρο και Πραγματικά δεν υπερβάλω σε αυτό που λέω :p όχι μόνο έτρωγε ασταμάτητα αλλά είχαμε θέματα και με τον ύπνο. Εκεί που αποκοιμιοταν στο στήθος Προσπαθούσα σιγά σιγά να τον βάλω στην κούνια και Τσακ ξύπναγε. Κοιμόταν μόνο πάνω μου. Αγχωνόμουν και εγώ δεν έχω γάλα δεν του φτάνει. Μετά τους δυο μήνες. Ακριβώς 2 μήνες ούτε μέρα παραπάνω άρχισε να τρώει ανα 2 ώρες και έτρωγε μέσα στο 10 λεπτό. Ακριβώς έτσι είναι και τώρα τρώει ανα 2 ώρες για 10 λεπτά μερικές φορές για 15 και είμαστε 6 μηνών. Και ακούω ότι μπορεισ Να φανταστείς ότι «γιατί τρώει ακόμα ανα 2 ώρες , 2 ώρες είναι πολύ λίγο» τι χαζομάρες το κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Θέλει να το θες πραγματικά και θα το καταφέρεις! 

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2020 at 4:40 ΜΜ, Maya14 είπε:

@Vespa33  Στην αντίστοιχη φάση με εσάς το μωρό μας είχε κολικούς έκλαιγε με το που σκοτείνιαζε μέχρι τις 3 τα ξημερώματα , και κατηγορούσα τον εαυτό μου που δεν τα κατάφερα να θηλάσω το μωρό, διότι πίστευα ότι τα μωρά που θηλάζουν είναι πανευτυχή , ήρεμα και κοιμούνται σαν πουλάκια. Απο την άλλη πλευρά η κουμπάρα μου , θήλαζε αποκλειστικά και ένιωθε ενοχές γιατί σκεφτόταν να το διακόψει διότι το μωρό έκλαιγε αρκετά όταν δεν θήλαζε, και πίστευε ότι εαν έδινε φόρμουλα θα ήταν ένα ήρεμο, πανευτυχές μωρό που θα κοιμόταν σαν πουλάκι. Λοιπόν! Κρατάω αυτά που μου είπε ο παιδίατρος και μου συνεφέραν λίγο τον εγκέφαλο: 1) τα νεογέννητα κλαίνε, και κάποια κλαίνε πολύ (ψάξε λίγο το τέταρτο τρίμηνο) 2) εαν βάζει βάρος ικανοποιητικό, τα κακά του είναι οκ, δεν κάνει γουλιές/εμετούς, δεν έχει βγάλει εξάνθηματα, δεν έχει πυρετό , τότε 99% τα πάτε μια χαρά, συνεχίστε όπως είστε, θα περάσει 3) μην έχεις προσδοκίες οτι θα εχει προγραμμα, ότι θα κοιμηθείς, οτι θα καταφέρεις και μωρο και σπίτι 4) άκου το ένστικτο σου. εαν πιστεύεις οτι η ταραχή του παιδιού είναι απο το στομαχάκι του, φροντιζε να το το έχεις σε όρθια στάση για περίπου εικοσι λεπτά μετά τον θηλασμό και μίλα με τον παιδίατρο μήπως πρέπει να περιορίσεις κάποιες τροφές. 

Και εγώ για κάποιο διάστημα στην αρχή τον είχα και σε όρθια στάση ... τον τάισα έτσι και μετά τον κράταγα κανα 20 λεπτό όρθιο να ρευτεί καλά , γιατί και εμένα είχε θέματα με το στομαχάκι του. 

On 15/1/2020 at 1:59 ΜΜ, Vespa33 είπε:

Το μωρό μου ειναι 33 ημερων σημερα.Χθες ηταν μια πολυ καλη μερα,ετρωγε με προγραμμα θα ελεγα καθε 2-3 ωρες..και κοιμηθηκαμε πολυ καλυτερα.Νιωθω ηδη ψυχολογικα πολυ πιο καλα,κ πιο ξεκουραστη.Ηρθε κ η μαμα μου κ θα χω βοηθεια μερικες μερες οποτε θα μαστε καλυτερα

έχεις δικιο σε οσα γραφεις,χθες ημασταν πολυ καλα,σαν να ειχαμε προγραμμα!Ξερω πως ακομη ειναι πολυ μωρακι για να μπει σε προγραμμα αλλα ηταν μια τελειως διαφορετικη μερα.Αυτο που αντιλαμβανομαι τελικα ειναι οτι μαλλον οταν το παιδι δν εχει πονακια ειναι μια χαρα.Κ συνεργαζεται πολυ καλα.Οι κολικοι μαλλον την κανουν νευρικη και ολο αυτο με αγχωνει.Θα προσπαθησω να χαλαρωσω κι εγω οσο μπορω κ να την απολαυσω!!

Χωρίς να θέλω να σε αγχωσω θα σου πω ότι εμένα μερικές μέρες ήταν καλά , μερικές μέρες δεν ήταν. Είναι πολύ νωρίς να μπείτε σε προγραμμα από τώρα. Υπομονή και αγάπη ! 

On 15/1/2020 at 3:06 ΜΜ, Mamaloulou είπε:

Μην περιμένεις να εχεις πρόγραμμα κοριτσι μου με μωρό 30 ημερών,8 μηνών φτάσαμε και ακόμη δεν μπορώ να πω πως έχουμε πρόγραμμα,με μωρό που δεν θηλασε και πάλι μέχρι τον τέταρτο μήνα μπορεί να ξυπναγε και 3 φορες μέσα στη νύχτα για να φάει,υπήρχαν βράδια που κοιμόταν 11 και βράδια που κοιμόταν 8,απλά όπως σου είπανε και παραπάνω αν μπορείς μέσα στην ημέρα κοιμήσου να ξεκουραστείς,εγώ τους τρεις πρώτους μήνες με τους κολικούς πέρασα δύσκολα κοιμόμασταν στις 3 τα ξημερώματα,μέχρι να τελειώσει αυτό ξεκίνησαν τα δόντια πάντα κάτι θα υπάρχει.

Συμφωνώ απόλυτα! Φεύγει το ένα έρχεται το άλλο ! Απλά οκ καμία σχέση τώρα σίγουρα η φάση η δικιά μου με μωρό 6 μηνών και η φάση η δικιά σου ! 

On 14/1/2020 at 11:03 ΠΜ, Vespa33 είπε:

Οι πιο πολλές γυναίκες επιλέγουν να θηλασουν αποκλειστικά κ πολύ καλά κάνουν. Κ εγώ αυτό επέλεξα χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πολύ δύσκολο. Εγώ περνάω ατελείωτες ώρες μόνη στο σπίτι με το μωρό κ πολλές φορές δεν μπορώ ούτε στην τουαλέτα ν πάω. Δεν είναι μόνο ο θηλασμός, είναι κ ένα μωρό που κλαίει. Έχει κολικούς, η είναι έτσι σαν μωράκι. Ακόμη δν έχω καταλήξει. Όταν κλαίει δεν αστειεύεται. Κ δεν καταλαβαίνω αν πεινάει, αν πονάει η αν της συμβαίνει κάτι άλλο. Χυρς είχε όλη μέρα τέτοια γκρίνια π κόντεψα ν σαλτάρω. Έμπαινε στο στήθος ηρεμουσε, τ άφησε μόνη της σε πέντε λεπτά κ πάλι έκλαιγε. Δν ξέρω τι ν κσνω... Γι αυτό όλοι αυτοί οι προβληματισμόι.σε 8 μέρες σαραντισζομε. Ελπίζω περνώντας ο καιρός ν μπούμε σε ένα πρόγραμμα. Μου λείπει ύπνος κ έχω απίστευτη νευρικότητα, ενώ προσπαθώ όλο αυτό να το ζήσω. 

Τι γλυκιά μανούλα !!!! Σε νιώθω κάνε λίγο υπομονή θα μπείτε σε προγραμμα αρκετά πιο μετά βέβαια αλλά αξίζει τον κόπο !! Όταν θα φτάσεις στο σημείο να το απολαμβάνεις. Να μην χρειάζεται να αποστηρονεις , να πλένεις να ζεσταίνεις !!!! Τίποτα δεν θα κανεις απλά τσουπ θα το βάζεις στο στήθος όπου και να είσαι και ξεμπέρδεψες. Ας μην μιλήσουμε και για οφέλη θηλασμού αυτά τα ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, έχω μια κορούλα 10 μηνων την οποία θηλάζω αποκλειστικά. Παιδευτηκα πάρα πολύ με πόνους πληγές και κλάματα και ένιωθα και συνεχίζω να νιώθω πολύ περήφανη που τα καταφέραμε. 

Τον τελευταίο μήνα όμως βρίσκω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται κάποια βραδια που ξυπνάει και θέλει να φάει, θέλω να σταματήσει να πιπιλιζει και τις τελευταίες μέρες δαγκώνει απίστευτα δυνατά (έχει 6 δόντια πια). 

Κάνω προσπάθειες να πιει ξένο γάλα αλλά όπως και αν δοκίμασα είτε σε μπιμπερό είτε σε ποτηράκι, το αρνείται. 

Νιώθω μεγάλη απόγνωση γιατί διαβάζω για σταδιακό αποθηλασμο αντικαθιστωντας γεύματα μέσα στη μέρα όμως πώς θα το κάνω αυτό εφόσον πρώτον δεν δέχεται ξένο γάλα και δεύτερον δεν θηλάζει μέσα στη μέρα παρά μόνο όταν νυσταζει, συνήθως 1 το μεσημέρι και 5 το απόγευμα. 

Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή και απαραίτητη! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 10:56 ΜΜ, MommyMar είπε:

Καλησπέρα, έχω μια κορούλα 10 μηνων την οποία θηλάζω αποκλειστικά. Παιδευτηκα πάρα πολύ με πόνους πληγές και κλάματα και ένιωθα και συνεχίζω να νιώθω πολύ περήφανη που τα καταφέραμε. 

Τον τελευταίο μήνα όμως βρίσκω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται κάποια βραδια που ξυπνάει και θέλει να φάει, θέλω να σταματήσει να πιπιλιζει και τις τελευταίες μέρες δαγκώνει απίστευτα δυνατά (έχει 6 δόντια πια). 

Κάνω προσπάθειες να πιει ξένο γάλα αλλά όπως και αν δοκίμασα είτε σε μπιμπερό είτε σε ποτηράκι, το αρνείται. 

Νιώθω μεγάλη απόγνωση γιατί διαβάζω για σταδιακό αποθηλασμο αντικαθιστωντας γεύματα μέσα στη μέρα όμως πώς θα το κάνω αυτό εφόσον πρώτον δεν δέχεται ξένο γάλα και δεύτερον δεν θηλάζει μέσα στη μέρα παρά μόνο όταν νυσταζει, συνήθως 1 το μεσημέρι και 5 το απόγευμα. 

Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή και απαραίτητη! 

Καλημέρα και να σου ζήσει! Είχα παρόμοιο πρόβλημα με εσένα. Δηλαδή παιδευτηκα απίστευτα πολύ για να καταφέρω να θηλασω, και μετά από ένα διάστημα θηλαζε μόνο συγκεκριμένες ώρες, τη νύχτα... Αυτό που εγώ έκανα (το ξέρω ότι πολλές μαμάδες θα πουν ότι δεν είναι σωστό, αλλά δεν ήξερα πλέον τι να κάνω μέσα στην απόγνωση μου γιατί ένα διάστημα ούτε μπιμπερό δεν ήθελε), είναι το εξής: είχα το μπιμπερό δίπλα μου έτοιμο και προτού τού το δώσω, του έδινα λίγο την πιπίλα για να τον ξεγελασω και μετά την έβγαζα και κατευθείαν έδινα το μπιμπερό.

Να έχεις στο νου σου πάντως ότι μπορεί να μην θέλει ούτε το μπιμπερό, επειδή βγάζει δοντάκια. Εμένα ήταν και αυτό ένα εμπόδιο...  Επίσης, έχεις σκεφτεί ότι μήπως δεν της αρέσει το συγκεκριμένο γάλα σε σκόνη? Ίσως να το άλλαζες? Γιατί η γεύση και η σύσταση του μητρικου γάλακτος με μερικά υποκατάστατα, έχουν μεγάλη διαφορά και το μωρό το καταλαβαίνει. Μου έτυχε και αυτό δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...