Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να σταματήσω την θηλασμό


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια εδώ. Τον λογαριασμό τον έκανα Γιατί Θέλω να πάρω κάποιες γνώμες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω... 

 

Θηλάζω Αλλά δίνω κ συμπλήρωμα ( το μωρο μου ειναι 2 μηνών) Γιατί δεν χορταίνει το μωρό μου Αλλά θα ήθελα να σταματήσω να θηλάζω Γιατί από την αρχή δεν ήθελα (αυτό δεν πάει να πει ότι δεν αγάπη το αγγελούδι που εχω) απλός επειδή όλοι γύρο μου με πίεζαν στο να το κάνω το έχω πάρει στραβά..  το θέμα είναι ότι ο άντρας μου θέλει και αυτό ίσως είναι που με κάνει να μην Θέλω περισσότερο... ( συν το ότι δε  πίνω καφέ και ήμουν φανατική καπνιστής ) 

Είμαι τόσο εγωίστρια; και τι να κάνω με τον άντρα μου που είναι κάθετος σε αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικά να σου ζήσει!

Η απόφαση να θηλάσεις ή όχι είναι αποκλειστικά δική σου, αν δεν θέλεις να θηλάσεις κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να το κάνεις με το ζόρι.

Γνωρίζεις, είμαι σίγουρη ότι το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο που μπορείς να δώσεις στο μωρό σου. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο, ειδικά αν είχες συνήθειες που έρχονται σε αντίθεση με αυτό (το τσιγάρο ναι είναι, ο καφές όχι). Αν ήσουν φανατική καπνίστρια, ακόμα και αν δεν θηλάζεις θα πρέπει να είσαι αρκετά προσεκτική καθώς η αναπνοή σου και τα ρούχα σου θα μυρίζουν, ειδικά αν καπνίζεις πολλά τσιγάρα.

Τι βοήθεια χρειάζεσαι από το φόρουμ; πως να διαχειριστείς τον αποθηλασμό ή τον περίγυρο και τον σύζυγό σου;

Για το πρώτο μπορούν να σε βοηθήσουν παρόμοια θέματα του φόρουμ. Θα σου είναι σχετικά εύκολο αφού το μωρό ήδη σιτίζεται με μπουκάλι. Μειώνεις τις φορές που δίνεις στήθος και δίνεις απευθείας συμπλήρωμα.

Για το δεύτερο, δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορεί αν σε βοηθήσει το φόρουμ. Αν είναι εγωιστικό, ναι ίσως και να είναι για κάποια μέλη, για κάποια άλλα όχι. Δεν έχει σημασία, σημασία έχει αν εσύ νιώθεις καλά με αυτή σου την απόφαση. Αν ναι, τότε απλά το ανακοινώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Rita87 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια εδώ. Τον λογαριασμό τον έκανα Γιατί Θέλω να πάρω κάποιες γνώμες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω... 

 

Θηλάζω Αλλά δίνω κ συμπλήρωμα ( το μωρο μου ειναι 2 μηνών) Γιατί δεν χορταίνει το μωρό μου Αλλά θα ήθελα να σταματήσω να θηλάζω Γιατί από την αρχή δεν ήθελα (αυτό δεν πάει να πει ότι δεν αγάπη το αγγελούδι που εχω) απλός επειδή όλοι γύρο μου με πίεζαν στο να το κάνω το έχω πάρει στραβά..  το θέμα είναι ότι ο άντρας μου θέλει και αυτό ίσως είναι που με κάνει να μην Θέλω περισσότερο... ( συν το ότι δε  πίνω καφέ και ήμουν φανατική καπνιστής ) 

Είμαι τόσο εγωίστρια; και τι να κάνω με τον άντρα μου που είναι κάθετος σε αυτο;

Αν κατάλαβα καλά απ το ποστ σου, θέλεις να αποθηλασεις και ο άνδρας σου όχι. 

   Δεν υπάρχει λόγος να ζοριζεσαι για να θηλασεις. Καμια γυναικα δεν πρέπει να θηλάζει/αποθηλαζει γιατί της επιβάλλεται από άλλους. 

  Ανακοίνωσε στον άνδρα σου την απόφαση σου, συζητηστε το και μείωσε σταδιακά τους θηλασμους αντικαθιστώντας με μπουκάλι. Για να ρυθμιστεί ή παραγωγή και να μην έχεις πρόβλημα με πετρώματα κτλ καλύτερα είναι να κοβεις έναν θηλασμό μετά από 5-6 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Είμαι σε φάση αποθηλασμου και έχω ήδη μειώσει σε μέγιστο 3 θηλασμός το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι με θήλαστρο. Έχω μειώσει και τον χρόνο, αλλά επειδή αρχές Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά, έχω αγχωθεί για να μην πάθω μαστίτιδα, αν και η ποσότητα που βγάζω πλέον είναι γύρω στα 40ml. 

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : έχω διαβάσει ότι ο φυσικός άργιλος μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Ξέρει καμία να με βοηθήσει?? Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Είμαι σε φάση αποθηλασμου και έχω ήδη μειώσει σε μέγιστο 3 θηλασμός το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι με θήλαστρο. Έχω μειώσει και τον χρόνο, αλλά επειδή αρχές Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά, έχω αγχωθεί για να μην πάθω μαστίτιδα, αν και η ποσότητα που βγάζω πλέον είναι γύρω στα 40ml. 

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : έχω διαβάσει ότι ο φυσικός άργιλος μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Ξέρει καμία να με βοηθήσει?? Ευχαριστώ! 

 

Με μόνο τόσες λίγες φορές τη μέρα, η δουλειά δεν επηρεάζει κάτι, οπότε δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στο πότε επιστρέφεις στη δουλειά και το αν και πόσο γρήγορα θα αποθηλάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την αργκ. Ειδικα για τον αργιλο δ εχω ακουσει, για το φασκομηλο εχω διαβασει αλλα δ το εχω δοκιμασει

Απλα θα κοψεις κ τις αλλες δυο αντλησεις, μια καθε 3-4μερες, κ μετα δ θα βαζεις ουτε το μωρο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Είμαι σε φάση αποθηλασμου και έχω ήδη μειώσει σε μέγιστο 3 θηλασμός το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι με θήλαστρο. Έχω μειώσει και τον χρόνο, αλλά επειδή αρχές Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά, έχω αγχωθεί για να μην πάθω μαστίτιδα, αν και η ποσότητα που βγάζω πλέον είναι γύρω στα 40ml. 

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : έχω διαβάσει ότι ο φυσικός άργιλος μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Ξέρει καμία να με βοηθήσει?? Ευχαριστώ! 

Αναφορικά με τον άργιλο δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά από εμπειρία αποθηλασμου που ολοκληρώθηκε πριν 1,5 μήνα θα σου πω ότι λογικά το στήθος σου και η παραγωγή σου θα προσαρμοστούν ανάλογα με τη ζήτηση οπότε δε νομίζω να κινδυνεύεις από μαστίτιδα γιατί αποθηλαζεις σταδιακά.

Αν πλέον βγάζεις μόνο 40 ml,έχει ήδη προσαρμοστει η παραγωγή σου στις νέες μειωμένες απαιτήσεις.

Σκέψου ότι εγώ ξεκίνησα πριν 2 μήνες αποθηλασμο με πλάνο να αποθηλασουμε μέχρι Οκτώβριο και η μπέμπα βιάστηκε υπερβολικά και αποθηλασει σε μόλις 2 εβδομάδες και εγώ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα παρότι είχα και υπερπαραγωγή κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

 

Είμαι σε φάση αποθηλασμου και έχω ήδη μειώσει σε μέγιστο 3 θηλασμός το 24ωρο εκ των οποίων οι 2 είναι με θήλαστρο. Έχω μειώσει και τον χρόνο, αλλά επειδή αρχές Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά, έχω αγχωθεί για να μην πάθω μαστίτιδα, αν και η ποσότητα που βγάζω πλέον είναι γύρω στα 40ml. 

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής : έχω διαβάσει ότι ο φυσικός άργιλος μειώνει την παραγωγή γάλακτος. Ξέρει καμία να με βοηθήσει?? Ευχαριστώ! 

Σε λιγότερο από 15 μέρες "αποθήλασα" από 6-7 αντλήσεις τη μέρα χωρίς κανένα θέμα. Μπορεί και λιγότερο από 10 μέρες τώρα που το σκέφτομαι, δεν το καλοθυμάμαι. Έκοβα μία άντληση κάθε 2 μέρες  και άφησα 1,5 ή 2 μέρες μεταξύ της τελευταίας και της προτελευταίας, πρέπει τότε να έβαλα κανένα 90αρι, αλλά μετά δεν ασχολήθηκα ούτε να βγάλω καμιά σταγόνα με το χέρι. Οπότε μια χαρά είσαι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vespa33 είπε:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

 

Αν το παιδί έχει κολικούς, με το συμπλήρωμα θα είναι πολύ χειρότερα. Μίλησε με σύμβουλο θηλασμού άμεσα. Κάνε λίγη υπομονή, να θυμάσαι ότι αυτό με το θηλασμό συνέχεια κρατά μόνο για κανένα μήνα ακόμη. Το στήθος δεν είναι παρηγορια, ειναι απαραίτητο για λίγο καιρο ακόμη όποτε κλαίει το μωρό να μπαίνει στο στήθος, είναι αναμενόμενο ένα νεογέννητο να θηλάζει πάρα πολλές ώρες ως και συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Καλή χρονιά!!!Δεν εχω θηλάσει για να έχω προσωπική εμπειρια αλλα απο οσο ξερω απο φιλες μου και απο αυτα που εχω διαβασει τα μωράκια που θηλάζουν στην αρχή κάθονται πολλες ώρες στο στήθος όπως επισεις το εχουνε για παρηγοριά στους κολικούς.μπορω να σου πω για τη φόρμουλα ότι το δικό μου παιδί τις πρώτες 40 ημέρες ίσως και λίγο παραπάνω ξυπναγε κάθε δυο ώρες για να φάει,από τη στιγμή που το μωρό έχει κολικούς αν είναι να κλαίει και να ξυπνάει από τους πόνους δε νομίζω πως το ξένο θα βοηθήσει  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Vespa33 είπε:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Κ αν συνεχισει να κλαιει κ να ξυπναει με τους ίδιους ρυθμούς κ δ εχει πια κ την παρηγοριά του στήθους; 

Δ ειναι εγγύηση το ξενο ότι θα κοιμηθει

Ισα ισα που μπορεί να γίνουν κ χειρότερα οι κολικοι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Vespa33 είπε:

το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.

Tι εννοεις ολη μερα; Σχεδον ολα τα νεογεννητα θελουν να ειναι στο στηθος σχεδον συνεχεια τις πρωτες εβδομαδες. Ακολουθεις τα σημαδια πεινας (μπουνιτσα στο στομα, ανοιγμα στοματος, "ψαξιμο" γυρνωντας το κεφαλι δεξια-αριστερα) για να μην φτανετε στο σημειο να κλαιει, ακομη κι αν εφαγε πριν 15 λεπτα. Ελεγχεις πανα, αν κρυωνει/ζεσταινεται, αν θελει να ρευτει, αν θελει να θηλασει (ειτε για φαγητο ειτε για πολλους αλλους λογους) και αν πιστευεις οτι ποναει τοτε την παιρνεις αγκαλια , ακουμπωντας τη κοιλιτσα της στη δικη σου, λυγιζοντας τα γονατακια της, πας κοντα σε λευκο ηχο (πχ απορροφητηρα) και απο αυριο σταματας τα γαλακτοκομικα και περιμενεις κανα-δυο εβδομαδες μηπως δεις αποτελεσμα. Επισης, εχε υποψιν οτι η φορμουλα μπορει να επιδεινωσει τους πονους του εντερου, ειναι μια τεχνητη διατροφη που προοριζεται για μοσχαρακια, οχι για ανθρωπακια!

 

Just now, Mamaloulou είπε:

Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,

Ουτε εγω ειχα βοηθεια (και πολλες ακομη) απο επιλογη αλλα υποθετω οτι ο καθενας μας εχει διαφορετικες αντοχες. Παρ'ολα αυτα, αν ο συζυγος συμμετεχει στην φροντιδα του μωρου τοτε ειναι ολα πιο ευκολα, θα μπορεις εστω να κανεις ενα ντουζακι στα γρηγορα, να φας χωρις να κρατας ενα μωρο στην αγκαλια κλπ.  Επισης, ο μαρσιπος αγκαλιας βοηθαει πολυ στη συγκεκριμενη φαση, γιατι το μωρο κοιμαται καλυτερα και περισσοτερο, νιωθει ασφαλεια στη "φωλιτσα" που του θυμιζει το ενδομητριο περιβαλλον, η σταση του σωματος ισως βοηθαει στην αντιμετωπιση (και στη προληψη) των κολικων και εσυ εχεις τα χερια σου ελευθερα για να απασχοληθεις με κατι αλλο.

 

πρίν από 12 λεπτά , Vespa33 είπε:

Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..

Αν σκεφτεσαι να της δωσεις φορμουλα μονο για να κοιμαται περισσοτερο ισως πρεπει να το ξανασκεφτεις. Περα απ'οτι δεν ειναι σοβαρος λογος για να το κανεις, δεν ειναι καν σιγουρο οτι θα κοιμαται παραπανω. Τα μωρα ξυπνανε για πολλους λογους περαν της πεινας και τα περισσοτερα δεν θα κοιμηθουν παραπανω απο ενα 20λεπτο αν δεν ειναι στην αγκαλια της μανας τους. Δεν ειναι περιεργο, δεν ειναι ανησυχητικο, ειναι η φυσιολογια του υπνου των μωρων. Ειναι απαραιτητος ο συγκεκριμενος τροπος λειτουργιας του εγκεφαλου για λογους επιβιωσης. Το να κοιμαται περισσοτερο επειδη της καθεται βαρια η φορμουλα (οπως μας πιανει εμας υπνηλια υστερα απο καταναλωση του πασχαλινου κατσικιου μετα απο τη νηστεια) και προσπαθει το στομαχακι της να το χωνεψει προσωπικα θα με ανησυχουσε στ'αληθεια.

 

πρίν από 12 λεπτά , Vespa33 είπε:

Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!

Εισαι απελπισμενη απο την κουραση; Επειδη κλαιει; Επειδη δεν κοιμαται περισσοτερο; Μηπως ειναι λιγο απ'ολα ; :wink:  Οι περισσοτερες λεχωνες νιωθουν συναισθηματα που τους κατακλυζουν. Λιγο οι ορμονες, λιγο η περιοδος προσαρμογης στη νεα πραγματικοτητα, αν δεν εχεις και βοηθεια απο τον συζυγο ειναι πιο δυσκολα ακομη. Γενικοτερα, η υποστηριξη απο το περιβαλλον παιζει πολυ ρολο στην επιτυχια του θηλασμου. Αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα τοτε δες τις επιλογες σου, κανε λιγη υπομονη ακομη. Ετσι κι αλλιως, περασε ηδη το πρωτο δυσκολο μισο και τα καταφερατε μια χαρα! 

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vespa33 είπε:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Καλή χρονιά με υγεία! Χρόνια πολλα!

 

Βασικά με κάλυψαν οι προλαλησασες! Η εικόνα του νεογεννητου με τους συνεχείς θηλασμους, τον διακεκομμένο ύπνο, το στήθος-πιπιλα, τους ασταματητους κολικους το απόγευμα και την αίσθηση αχόρταγης πείνας είναι φυσιολογικότατη! 

 

Αν και δεν την έχω δώσει και δεν το γνωριζω, ίσως ή πιπιλα να σε βοηθούσε να συνεχίσεις τον αποκλειστικό θηλασμό. 

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις εσύ παν απ ολα να διακοψεις είναι δικαίωμα σου!  

 

Οι πρώτες μέρες με το μωρό είναι μία δύσκολη περιοδος, οι ανάγκες των μικρών μας είναι αυξημενες, οι ορμόνες μας "χορεύουν" και ο θηλασμός είναι ενα ακομα ζήτημα που πρέπει να διαχειριστει ή μανούλα. 

 

Να ξέρεις πως τα δύσκολα θα περάσουν σχετικά γρήγορα, οι ισορροπίες θα επέλθουν ξανα. Πάρε την απόφαση σου ήρεμη και όχι εν βρασμω/ απελπισία. 

 

Επίσης οι αντοχές και τα όρια της κουράσης κάθε μαμας είναι διαφορετικά. Σημασια εχει να είσαι πρωτίστως εσύ καλά ψυχολογικά με οποία σου απόφαση! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Vespa33 Δεν ξέρω αν θα σε παρηγορησει, πάντως το μωρό μου που έπινε φορμουλα μια χαρα έκλαιγε και ειδικα τα βράδια μας ειχε στο πόδι. Εαν όμως αισθάνεσαι ότι το παιδί δεν ησυχαζει πρέπει να το δει ο παιδίατρος. Να σου ζήσει το μωράκι σου! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vespa33 said:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Καλησπέρα και καλή χρονιά, να σου ζήσει το μωράκι σου. Την ξέρω πολύ καλά την φάση που περιγράφεις, το δικό μου μωρό ήταν στο στήθος 23,5 ώρες το 24 ωρο τις 45 πρώτες ημέρες (εκεί κοιμόταν ναι) Μετά έφτιαξε το πράγμα ξαφνικά. Πιθανότατα με αυτό που κάνει να προσπαθεί και να αυξήσει την παραγωγή σου πέραν του ότι παρηγορειται. Αν έχεις την υπομονή να περιμένεις άλλο τόσο εγώ θα σου έλεγα καντο, ξέρω ότι είναι σκοτωμα αλλά είναι το καλύτερο και για τους δύο σας. Αν όχι μην τρελαθείς κιόλας κάνε μέχρι εκεί που αντέχεις. Απλώς ξερε ότι τελειώνει αυτή η φάση εκεί γύρω στο 40ντισμα. Επίσης ξερε ότι η φόρμουλα θα επιδείνωσει τους κοιλιακούς πιθανότατα. Το κλάμα δεν το γλιτώνεις ίσα ίσα με τκ στήθος θα είναι λιγότερο. Κουράγιο και εύχομαι το καλύτερο

 

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου επινε αντλημενο κ παρολαυτα αρκετες ωρες της μερας κ ενιοτε κ της νύχτας εκλαιγε, τελικα διαπιστώσαμε οτι ηταν παλινδρομηση που προκάλεσε οισοφαγιτιδα. Εγω δεν θα σου πω κατι για τον θηλασμο γιατι δεν θελω να σε επηρεάσω αρνητικα, αλλα σιγουρα να ψαξεις για συμπτωματα γοπ ακομα κ αν δεν βγαζει γουλιες, κ να σταματήσεις τα γαλακτοκομικα (κρυφα κ φανερά, επι της ουσιας μην τρως τιποτα τυποποιημένο γιατι μπορει να εχει ίχνη) για να δεις αν θα έχει κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να σταματήσεις τον θηλασμό είναι δικό σου δικαίωμα κ κανείς δεν θα σε κατηγορήσει! Πάντως να ξέρεις ότι το να είναι συνέχεια το μωρό στο στήθος δεν διαρκεί αρκετό καιρό... Θα έρθουν καλύτερες μέρες.. Προσωπικά εμένα ποτέ δεν με ενόχλησαν οι πολλές πολλές ώρες πανω στο στήθος, ειδικά κ όταν είναι το πρώτο μωρό! Εγώ το βλέπω κ μια στιγμή χαλάρωσης που μπορώ να δω λίγη τηλεόραση, να ξεκουραστώ, να διαβάσω κανένα βιβλίο, να μιλήσω με τον άντρα μου με την ησυχία μου!!! Όταν είναι στο στήθος συνήθως ηρεμεί κ δεν γκρινιάζει κ κοιμάται... Οπότε μπορείς να πάρεις ένα μαξιλάρι κ να το βάζεις από κάτω για να μην σε κουράζει καν το χέρι κ να δεις κ λίγη τηλεόραση σαν άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το μωρό μου επινε αντλημενο κ παρολαυτα αρκετες ωρες της μερας κ ενιοτε κ της νύχτας εκλαιγε, τελικα διαπιστώσαμε οτι ηταν παλινδρομηση που προκάλεσε οισοφαγιτιδα. Εγω δεν θα σου πω κατι για τον θηλασμο γιατι δεν θελω να σε επηρεάσω αρνητικα, αλλα σιγουρα να ψαξεις για συμπτωματα γοπ ακομα κ αν δεν βγαζει γουλιες, κ να σταματήσεις τα γαλακτοκομικα (κρυφα κ φανερά, επι της ουσιας μην τρως τιποτα τυποποιημένο γιατι μπορει να εχει ίχνη) για να δεις αν θα έχει κάποια διαφορά.

Αν υπάρχει γιο πως το ανακαλύπτουν κ τι γίνεται από κει κ πέρα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Vespa33 είπε:

Αν υπάρχει γιο πως το ανακαλύπτουν κ τι γίνεται από κει κ πέρα; 

Μιλά με το γιατρό σου να σε κατευθύνει, να σου πει τι συμπτώματα να παρατηρηςεις, δεν είναι κάτι σπάνιο ούτε ανησυχητικό. ισως κ να λυθεί με τη διατροφή σου, αν ενοχλουν τα γαλακτοκομικα, αν έχει ερεθιστει ο λαιμός θα κλαιει με το φαγητο κ θα το καταλαβεις. δινουν κ φαρμακο αντιοξινο αν υπαρχει τετοιο θεμα. αλλα τα περισσοτερα το περνανε χωρις φαρμακο. μικρα κ συχνά γεύματα, όρθια στάση μετά το γεύμα για ένα τέταρτο τουλάχιστον κ υπερυψωμένο στρωμα για τον υπνο βοηθουν επισης.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Καλησπέρα και καλη χρονια!Ειμαι νεα μαμα,μολις 19 ημερων,θηλαζω αποκλειστικα τη μπεμπα μου,αλλα τα χω βρει πολυ σκουρα.Βοηθεια δεν εχουμε με τον αντρα μου,το μωρο ολη μερα κλαιει γιατι μαλλον ξεκινησαν κ οι κολικοι,κ η μονη της παρηγορια ειναι το στηθος.Τα χω παιξει,θελω να δινω κ λιγο συμπληρωμα ξενο μηπως τουλαχιστον και κοιμαται παραπανω..Δεν ξερω τι να κανω ειμαι απελπισμενη!Καμια γνωμη?

Δε θα σου πω να κάνεις υπομονή αλλά όλο αυτό που περιγράφεις και για μένα είναι κάτι φυσιολογικό. Ο γιος μου ήταν όλη μέρα πάνω μου, αράζαμε στην πολυθρόνα με μαξιλάρι θηλασμού και μετά άρχισα να τον έχω και στο κρεβάτι το βραδυ κι εκεί ένιωσα πως σώθηκα. Για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να  χρησιμοποιήσω μάρσιπο όμως και εγώ είμαι υπέρ.

Επίσης το ένστικτό σου τι σου λέει; βλέπεις πως το μωρό κλαίει παραπάνω από αυτό που εσύ θεωρείς φυσιολογικό; ή εσύ απλά έχεις πανικοβληθεί από την αλλαγή στη ζωή σου; γιατί εννοείται αν κάτι δεν πάει όντως καλά χρειάζεται γιατρό.

Σχετικά με την κούραση να σου πω, με το ξένο θα έχεις και την προετοιμασία και θα πρέπει να σηκωθείς αναγκαστικά κλπ. Αν μου πεις πως θα το ταΐζει καμία φορά και ο αντρας σου τότε θα σου πω εκμεταλλεύσου την βοήθειά του σε κατι άλλο και θήλασε.
Βοήθεια είχα μόνο τον άντρα μου και νομίζω ο άντρας μου τελικά ευθύνεται που τα καταφέραμε τότε και που τα καταφέρνουμε ακόμα.


Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού, αυτό δεν κρύβεται, θηλάζω 3+ χρόνια αλλά δν είμαι κατά όσων δε θηλάζουν. Το μωρό σου θέλει μια ευτυχισμένη μαμά κι αν εσένα δε σου ταιριάζει αυτό απλά μη το κάνεις. Αυτό που δε δέχομαι είναι να θες να θηλάσεις και να σταματήσεις για λάθος λόγο. 
Οπότε προσπάθησε να βρεις τι πραγματικά σ ενοχλεί με το θηλασμό και θα βρεις λύση για όλα. Και τα κορίτσια εδώ θα σε βοηθήσουν πραγματικά με τις συμβουλές τους, είτε θηλάζεις, είτε όχι. 

Να σου ζήσει το νινί σου!
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasilo είπε:

Δε θα σου πω να κάνεις υπομονή αλλά όλο αυτό που περιγράφεις και για μένα είναι κάτι φυσιολογικό. Ο γιος μου ήταν όλη μέρα πάνω μου, αράζαμε στην πολυθρόνα με μαξιλάρι θηλασμού και μετά άρχισα να τον έχω και στο κρεβάτι το βραδυ κι εκεί ένιωσα πως σώθηκα. Για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να  χρησιμοποιήσω μάρσιπο όμως και εγώ είμαι υπέρ.

Επίσης το ένστικτό σου τι σου λέει; βλέπεις πως το μωρό κλαίει παραπάνω από αυτό που εσύ θεωρείς φυσιολογικό; ή εσύ απλά έχεις πανικοβληθεί από την αλλαγή στη ζωή σου; γιατί εννοείται αν κάτι δεν πάει όντως καλά χρειάζεται γιατρό.

Σχετικά με την κούραση να σου πω, με το ξένο θα έχεις και την προετοιμασία και θα πρέπει να σηκωθείς αναγκαστικά κλπ. Αν μου πεις πως θα το ταΐζει καμία φορά και ο αντρας σου τότε θα σου πω εκμεταλλεύσου την βοήθειά του σε κατι άλλο και θήλασε.
Βοήθεια είχα μόνο τον άντρα μου και νομίζω ο άντρας μου τελικά ευθύνεται που τα καταφέραμε τότε και που τα καταφέρνουμε ακόμα.


Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού, αυτό δεν κρύβεται, θηλάζω 3+ χρόνια αλλά δν είμαι κατά όσων δε θηλάζουν. Το μωρό σου θέλει μια ευτυχισμένη μαμά κι αν εσένα δε σου ταιριάζει αυτό απλά μη το κάνεις. Αυτό που δε δέχομαι είναι να θες να θηλάσεις και να σταματήσεις για λάθος λόγο. 
Οπότε προσπάθησε να βρεις τι πραγματικά σ ενοχλεί με το θηλασμό και θα βρεις λύση για όλα. Και τα κορίτσια εδώ θα σε βοηθήσουν πραγματικά με τις συμβουλές τους, είτε θηλάζεις, είτε όχι. 

Να σου ζήσει το νινί σου!
 

Την έχει εξετάσει παιδίατρος δύο φορές συν πεντε μέρες που νοσηλεύτηκαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου εκανε ένα σωρό εξετάσεις. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχει κάτι το μωράκι μου . Τώρα έχουμε τους κολικούς λογικά γι αυτό κ κλαίει. Το παλεύω με το θηλασμό απλά έγραψα για να πάρω απαντήσεις που θα μου δώσουν κουράγιο. Δν είναι η μόνη σ αυτή τη θέση. Ελπίζω πως σύντομα θ στρώσει η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Την έχει εξετάσει παιδίατρος δύο φορές συν πεντε μέρες που νοσηλεύτηκαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου εκανε ένα σωρό εξετάσεις. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχει κάτι το μωράκι μου . Τώρα έχουμε τους κολικούς λογικά γι αυτό κ κλαίει. Το παλεύω με το θηλασμό απλά έγραψα για να πάρω απαντήσεις που θα μου δώσουν κουράγιο. Δν είναι η μόνη σ αυτή τη θέση. Ελπίζω πως σύντομα θ στρώσει η κατάσταση. 

Όλα καλά θα πάνε!

Τώρα για τους κολικούς δεν έχω ιδέα,  δεν είχα αντιληφθεί να ενοχλείται από κάτι τέτοιο το μωρό μου. Γενικά υπάρχει κ η τάση όταν πια δεν ξέρουμε και τι του φταίει να λέμε και κολικοί! Εκτός κ αν σου δείχνει με κινήσεις πως πονάει η κοιλίτσα της τότε κάνε κάτι να την ανακουφίσεις κάπως. Έχω την αίσθηση πως κάνουν κάπως μασαζάκι; κάτι τέτοιο και απλα περιμένεις να περάσει η φάση. 

 

**και δώσε κ λίγο χρόνο στο σώμα σου θα συνηθίσει και την κούραση. Αντέχουμε, δεν ξέρω πως ακριβώς το κάνουμε αλλά αντέχουμε! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 4:04 ΜΜ, Vespa33 είπε:

Την έχει εξετάσει παιδίατρος δύο φορές συν πεντε μέρες που νοσηλεύτηκαμε στο νοσοκομείο λόγω ικτερου εκανε ένα σωρό εξετάσεις. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχει κάτι το μωράκι μου . Τώρα έχουμε τους κολικούς λογικά γι αυτό κ κλαίει. Το παλεύω με το θηλασμό απλά έγραψα για να πάρω απαντήσεις που θα μου δώσουν κουράγιο. Δν είναι η μόνη σ αυτή τη θέση. Ελπίζω πως σύντομα θ στρώσει η κατάσταση. 

Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια..απλα θσ γραψω τκ εξησ..

Στην 1η μου κορη μοσξλευτηκαμε 55 ημερων για ουρολοιμωξη..εκει ηταν μια αλλη μαμα που εδινε φορμουλα.κ μονο που την εβλεπα να αποστειρωνει..να ζεσταινει γαλα..να μην φτανει..κ να φτιαχνει κι αλλο ,πολλεσ φορεδ κ 3 φορες μεσ την αγρια νυχτα.. εγω κουραζομουν...

Πιο γρηγορα τελειωναμε εμειδ με τον θηλαδμο..κ χωρισ κοπο..

Επιδησ παιζει κ το να δυσκολευτεισ με τημ μαρκα τησ φορμουλασ..

Για μενα προσεξε κ την δοατροφη σου..ισωσ οφειλονται εκει οι κολικοι..

Οτι κ να αποφασισεισ σημασια εχει να εισαξ εσυ καλα πανω απο ολα..

Εγω απλα εγραψα το παραπανω γιατι οντωσ μου φαινεται πιο μπελαλιδικο το να δινει καποια φορμουλα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...