Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συστάσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών στον 1ο χρόνο της ζωής - Υπουργείο Υγείας 2018


vtgian

Recommended Posts

Στον φούρνο μου είπε και αλλος ότι βγαίνει πιο νόστιμη, ψητή στο φούρνο μπορώ να τη δώσω σωστά; Απλά το λάδι θα το βάλω ωμο όπως στη χόρτο σούπα. 

Τη γλυκοπατάτα τη ψεύτο έφαγε σήμερα (50γρ), αλλά όχι με όρεξη, στράβωνε που και που το στομα, σε σχέση με τα αλλά γεύματα έφαγε λιγότερο (80-120 γραμ.) γενικά δεν τον ζορίζω όσο θέλει τρώει. Αν ανοίγει στομα δινω όταν ξεκινάει και γκρινιάζει και με κοιτάει με το στομα κλειστό σταματάω.

Σε λίγες μερες πάμε παιδίατρο όποτε θα βάλουμε κρέας και ψάρι νομίζω.

Εχω λίγο αγχος να μην νομίζω ότι κάτι δεν αρέσει στο παιδί επειδή δεν αρέσει σε μένα. Το ένιωσα με το σέλινο (δεν τρελαίνομαι αλλά ο μικρός μια χαρά) και σήμερα με το γλυκοπατάτοπουρέ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Silky,σε ακολουθω στους προβληματισμους 1 μήνα αργοτερα παντα!Γιναμε κ εμεις 5 μηνων κ πηραμε πρασινο φως για στερεες.Ο παιδιατρος με ρωτησε με τι θα ξεκινησουμε κ οταν εξεπλαγην κ αφησα το περιθωριο να μου υποδειξει,μου προτεινε το γνωστο ρυζαλευρο...το οποιο απερριψα-σιωπηρα ομως!Κολλησα να του το πω,μαλλον επειδη με αιφνιδιασε με την ερωτηση.Τελοσπαντων,θα ξεκινήσουμε με φρουτα!Ηθελα να ρωτησω λοιπον αν βαζουμε ενα φρουτο τη φορά ή 2-3;Βαζουμε κ καθολου νερακι για να μην ειναι πηχτη;Μου ειπε απογευμα στις 5 την κρεμα κ αργοτερα και στις 10 το πρωι τα φρουτα.Οποτε εγω φρουτα ποτε δινω;

Link to comment
Share on other sites

Η 2η παιδίατρος μου είπε μια μια της τροφές για 2 μερες την Τρίτη μέρα προσθέτεις κάτι ακόμα. Επισης μου είπε να δοκιμάζω τα νέα πράγματα μέχρι το μεσημέρι ώστε αν δω κάτι να είναι μέσα στην μέρα. Μολις βάλεις μπανάνα μπορείς να δίνεις μπανάνα μήλο πρωί μπανάνα αχλάδι απόγευμα. Νερό δεν βάζω, τ χτυπάω με ράβδο μπλέντερ. Μόνο που πχ άσχετα με το ποσό φάει θέλει μισό + μήλο για να το πιάσει να το πολτοποίηση αλλιως δεν το φέρνει γύρω. Το τρώω εγώ το υπόλοιπο! :P Επισης μετά δινω λίγο νεράκι με το εκπαιδευτικό ποτηράκι . 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκοπατάτα απείρως καλύτερη ψητή! 

 

@Polina87 δοκιμάζεις ένα πράγμα τη φορά για 2 μέρες και μετά το επόμενο, ώστε να προλάβεις να δεις αν είναι αλλεργικό σε κάτι το μωρό. Και καλύτερα πρωί όπως είπε και η silky. Νερό όχι, δε χρειάζεται. Το μήλο που πολτοποιειται δύσκολα μπορείς να το βράσεις λίγο πριν το βάλεις στη φρουτοκρεμα. 

Link to comment
Share on other sites

κ σε μπαστουνακια σαν τηγανητες πατατες ειναι στον φουρνο

ενα ενα φρουτο,καθε 3μερες,το πρωι.απογευμα φαγαμε στον 9ο

δεν προσθετα νερο,αλλα με χυμο πορτοκαλι η μανταρινι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλημέρα, είδα οτι υπάρχουν πολλά θέματα με βάση το ρυζάλευρο και δεν ήξερα σε πιο να εκφράσω τις ανησυχίες μου, μιας και είδα ομως οτι σε αυτό το θέμα δεν είστε όλες οι μανούλες σύμφωνες αποφάσισα να γράψω εδώ, αν ωστόσο είμαι λάθος παρακαλώ παραπέμψτε με απο αλλού. Λοιπόν 16 Οκτωβρίου ηλικία 6 μηνών με βάση αυτή που γεννήθηκε ( πρόωρη κατα 6 εβδομάδες νωρίτερα)  κάναμε εισαγωγή στις στερεές τροφές με ρυζάλευρο οι οδηγίες του γιατρού μας ήταν να ξεκινήσουμε σταδιακά και μετά να συμπληρώνω με γάλα μέχρι να φτάσουμε όλο το απογευματινό να είναι μόνο ρυζάλευρο. Μας σύστησε το ρυζάλευρο της nutricia εγώ ωστόσο επέλεξα bio bebe και αν δε το τρώει με τίποτα να πάμε στη βανίλια η μικρή μας έδειξε ενδιαφέρον αλλα για αρχή δε μπορούσε να διαχειριστεί καλά το κουτάλι ή το τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ. Ένα μηνα μετά σχεδόν δε χορταίνει μόνο με το ρυζάλευρο μετά θέλει και γάλα και επίσης απο ένα σημείο και μετά δυσανασχετεί να σα να μη το θέλει το φτύνει βάζει τα χέρια της στο στόμα δε καταπίνει και άλλα τέτοια ωραία δοκίμασα να της το κάνω με γάλα δεν της άρεσε καθόλου.Μίλησα με το παιδίατρο και μου είπε να πάμε στη βανίλια του έδειξα την δυσαρέσκεια μου( λόγω οτι δε θέλω πιο γλυκές γεύσεις και γενικώς είμαι της άποψης όχι κρέμες έτοιμες και όχι επιδόρπια γιαουρτιού όσο μπορούμε) και μου είπε οτι είναι νωρίς για οτιδήποτε άλλο και οτι τα φρούτα μπαίνουν το πρωί μετά το γάλα. Μιλώντας με φιλές που έχουν παιδιά μου εξέφρασαν και εκείνες τη δυσαρέσκεια τους απέναντι στο ρυζάλευρο και  οτι ειδικά για το ρύζι που είναι απο τα πιο επιβαρυμένα τρόφιμα και αφου το παιδί δεν έχει κάποια θέμα πχ ελλιποβαρής ή με κάποια αλλεργία και οτι απο τη στιγμή που είναι 6 μηνών μπορούμε να δοκιμάσουμε και άλλα πράγματα, κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα και την έκφραση <<ο γιατρός προτείνει εσυ διαλέγεις>>. Εσείς με τί ξεκινήσατε στα παιδάκια σας και τι μου προτείνετε, να τον παρακούσω και να δώσω αυτό πιστεύω εγώ? επίσης μου είπαν να δοκιμάσω το ρυζάλευρο της hipp πιο ωραίο λέει απο το bio bebe και πιο καλό ωστε να μη μπω στη βανίλια και να παραμείνω σε κάτι βιολογικό ή τη κρεμα με tapioca πιο καλό λέει σε σχέση με κάτι άλλο αν επιμείνει ο γιατρός στις κρέμες..έχει δοκιμάσει κάποια ??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από αυτες που λένε ότι τουλ για το θέμα διατροφής ο γονιός έχει την ευθύνη κ την απόφαση, ο γιατρός προτεινει

Δ θα σου πω όμως εγώ να παρακουσεις τον γιατρο σου. Απλα θα σου αναφέρω τι έκανα εγώ, σαν μαμα, ουτε γιατρος είμαι ούτε διατροφολογος

Κ επίσης θα σου πρότεινα να διαβάσεις όλο το συγκεκριμένο θέμα. Αναφέρει τις επίσημες οδηγίες με βάση τον οδηγό του υπουργειου(δ ξερω γτ καποιοι παιδίατροι εξακολουθούν να προτείνουν τόσο διαφορετικά πράγματα) 

Προσωπικα κ στα δυο μου παιδιά ξεκίνησα με κλειστούς τους 6μ(δ ηταν κανένα πρωορο), βλέπωντας κάποια σημάδια ετοιμότητας, όπως να κάθονται με στήριξη, να βάζουν πράγματα στο στομα, να δείχνουν ενδιαφέρον όταν τρωγαμε. Στην κορη μου ξεκίνησα με φρούτα, κ στον γιο μου με λαχανικα. Δυο εβδομάδες μετά εβαζα δεύτερο γευμα, κ δυο εβδομάδες μετά κρεας. Πιθανόν αν έκανα τρίτο να ξεκινούσα με ζωμο κρέατος. Τρίτο γευμα εβαζα με κλειστό τον 9ο

Τα μωρα χρειάζονται σιδηρο κ βιταμίνες. Κρεας κ λαχανικα-φρουτα. Δ εχω καταλάβει γτ να δωσω κρεμα σε σκόνη, ειδικα ρυζαλευρο(οι ενήλικες τρωμε λαπα όταν είμαστε αρρωστοι:P) κ τα δυο μου παιδιά μέχρι τον χρονο δ τρωγανε ποσότητες, εννοείται συνέχισαν να θηλαζουν όπως κ πριν τις στερεες. Η κορη μου ενώ 6-8μ ετρωγε μισο μπολακι, μετα 8-10δ ετρωγε τπτ, οποτε ξεκινησαμε δειλά τα κομμάτια από 10μ.ο μικρος 6-7μ επίσης ετρωγε αρκετά καλά, όταν 7μ σταματησε έδωσα αμέσως κομμάτια, παρόλα αυτά ετρωγε πάρα πολύ μικρές ποσότητες μέχρι κ 1,5χρ

Σαν πλάνο διατροφής μου αρέσει πολύ του παπαβεντση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elefantaki25 είπε:

Καλημέρα, είδα οτι υπάρχουν πολλά θέματα με βάση το ρυζάλευρο και δεν ήξερα σε πιο να εκφράσω τις ανησυχίες μου, μιας και είδα ομως οτι σε αυτό το θέμα δεν είστε όλες οι μανούλες σύμφωνες αποφάσισα να γράψω εδώ, αν ωστόσο είμαι λάθος παρακαλώ παραπέμψτε με απο αλλού. Λοιπόν 16 Οκτωβρίου ηλικία 6 μηνών με βάση αυτή που γεννήθηκε ( πρόωρη κατα 6 εβδομάδες νωρίτερα)  κάναμε εισαγωγή στις στερεές τροφές με ρυζάλευρο οι οδηγίες του γιατρού μας ήταν να ξεκινήσουμε σταδιακά και μετά να συμπληρώνω με γάλα μέχρι να φτάσουμε όλο το απογευματινό να είναι μόνο ρυζάλευρο. Μας σύστησε το ρυζάλευρο της nutricia εγώ ωστόσο επέλεξα bio bebe και αν δε το τρώει με τίποτα να πάμε στη βανίλια η μικρή μας έδειξε ενδιαφέρον αλλα για αρχή δε μπορούσε να διαχειριστεί καλά το κουτάλι ή το τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ. Ένα μηνα μετά σχεδόν δε χορταίνει μόνο με το ρυζάλευρο μετά θέλει και γάλα και επίσης απο ένα σημείο και μετά δυσανασχετεί να σα να μη το θέλει το φτύνει βάζει τα χέρια της στο στόμα δε καταπίνει και άλλα τέτοια ωραία δοκίμασα να της το κάνω με γάλα δεν της άρεσε καθόλου.Μίλησα με το παιδίατρο και μου είπε να πάμε στη βανίλια του έδειξα την δυσαρέσκεια μου( λόγω οτι δε θέλω πιο γλυκές γεύσεις και γενικώς είμαι της άποψης όχι κρέμες έτοιμες και όχι επιδόρπια γιαουρτιού όσο μπορούμε) και μου είπε οτι είναι νωρίς για οτιδήποτε άλλο και οτι τα φρούτα μπαίνουν το πρωί μετά το γάλα. Μιλώντας με φιλές που έχουν παιδιά μου εξέφρασαν και εκείνες τη δυσαρέσκεια τους απέναντι στο ρυζάλευρο και  οτι ειδικά για το ρύζι που είναι απο τα πιο επιβαρυμένα τρόφιμα και αφου το παιδί δεν έχει κάποια θέμα πχ ελλιποβαρής ή με κάποια αλλεργία και οτι απο τη στιγμή που είναι 6 μηνών μπορούμε να δοκιμάσουμε και άλλα πράγματα, κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα και την έκφραση <<ο γιατρός προτείνει εσυ διαλέγεις>>. Εσείς με τί ξεκινήσατε στα παιδάκια σας και τι μου προτείνετε, να τον παρακούσω και να δώσω αυτό πιστεύω εγώ? επίσης μου είπαν να δοκιμάσω το ρυζάλευρο της hipp πιο ωραίο λέει απο το bio bebe και πιο καλό ωστε να μη μπω στη βανίλια και να παραμείνω σε κάτι βιολογικό ή τη κρεμα με tapioca πιο καλό λέει σε σχέση με κάτι άλλο αν επιμείνει ο γιατρός στις κρέμες..έχει δοκιμάσει κάποια ??

 

Καλημερα σου! Απο αυτα που εχω συζητησει με την παιδιατρο μου και απο αυτα που μελετησα μονη μου καταλαβα οτι δεν υπαρχει μια "συνταγη" για εισαγωγη των στερεων τροφων...Αλλα...Αν θυμαμαι καλα το ρυζαλευρο το αφησαμε τελευταιο ή μπορει να μην το δωσαμε και καθολου στα παιδια...το αντικατεστησα με κεχρι, κινοα κτλ...

 

Συμφωνω με την Βικη τα ιδια εκανα και εγω...Λαχανικα-κρεας και μετα φρουτα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Καλημερα σου! Απο αυτα που εχω συζητησει με την παιδιατρο μου και απο αυτα που μελετησα μονη μου καταλαβα οτι δεν υπαρχει μια "συνταγη" για εισαγωγη των στερεων τροφων...Αλλα...Αν θυμαμαι καλα το ρυζαλευρο το αφησαμε τελευταιο ή μπορει να μην το δωσαμε και καθολου στα παιδια...το αντικατεστησα με κεχρι, κινοα κτλ...

 

Συμφωνω με την Βικη τα ιδια εκανα και εγω...Λαχανικα-κρεας και μετα φρουτα....

 

Κινόα ?? αυτό που τρώμε και εμείς ή υπάρχει κάτι και σε παιδικό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elefantaki25 είπε:

Κινόα ?? αυτό που τρώμε και εμείς ή υπάρχει κάτι και σε παιδικό

 

Το ιδιο ειναι. Ειτε το παιρνεις σε νιφαδες και το μουλιαζεις-βραζεις με γαλα ή νερο ή το παιρνεις ολοκληρο και παλι το βραζεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι υπαρχουν κρεμες εμπορίου με διαφορα δημητριακα

Αλλα μπορεις να δωσεις κανονικά κ κινοα όπως αγοράζεις για εσάς. Προσωπικά στις αρχες ειδικα επαιρνα βιολογικό. Κινοα δ μας αρέσει τόσο, ο φαγοπυρος πιο πολυ

Όλα τα ψευδοδημητριακα μπορείς να τα χρησιμοποιησεις,αλλα μπαίνουν πιο μετά από το κρεας, τα λαχανικά, κ τα φρουτα. Όταν θα βαλεις απογευματινο γευμα(συνηθως είναι το τρίτο κατά σειρά), μπορεις να δινεις κ τέτοια για υδατανθρακα η μεσα στο μεσημεριανό αντί για ρυζι-μακαρονι(θα τα δινεις κ αυτα, αλλα κ τα αλλα για ποικιλία). Για απογευματινο εκτός από κρεμες δημητριακων(η κλασική με βρωμη), υπάρχουν πολλές επιλογές αναλογα κ την ηλικια του μωρου. Γιαουρτι, τραχανα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

ωραία τώρα εν μέρη μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ το θέμα μου είναι οχι το να παρακούσω το παιδιατρό μου αλλα το να δώσω κάτι πιο σωστό στο μικρή χωρίς φόβο να πάθει κάτι... θα κοιτάξω τώρα που θα συνατηθούμε και μου είπε οτι θα προσθέσουμε και άλλα γεύματα να συζητήσω πιο πολύ μαζί του... αλλιώς ίσως συμβουλευτώ και κάποιον άλλον..και εγώ είμαι υπέρ των βιολογικών θα δω και για τον φαγόπυρο. Εμείς πάλι ξεκινήσαμε 1ο γεύμα το απογευματινό τι να πω δε ξέρω γιατί... που μπορώ να βρω το πλάνο του παπαβεντση???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elefantaki25 είπε:

ωραία τώρα εν μέρη μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ το θέμα μου είναι οχι το να παρακούσω το παιδιατρό μου αλλα το να δώσω κάτι πιο σωστό στο μικρή χωρίς φόβο να πάθει κάτι... θα κοιτάξω τώρα που θα συνατηθούμε και μου είπε οτι θα προσθέσουμε και άλλα γεύματα να συζητήσω πιο πολύ μαζί του... αλλιώς ίσως συμβουλευτώ και κάποιον άλλον..και εγώ είμαι υπέρ των βιολογικών θα δω και για τον φαγόπυρο. Εμείς πάλι ξεκινήσαμε 1ο γεύμα το απογευματινό τι να πω δε ξέρω γιατί... που μπορώ να βρω το πλάνο του παπαβεντση???

 

Μπορεις να το ψαξεις σαν paidiatros-thes και θα σου βγαλει την σελιδα του

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elefantaki25 είπε:

Καλημέρα, είδα οτι υπάρχουν πολλά θέματα με βάση το ρυζάλευρο και δεν ήξερα σε πιο να εκφράσω τις ανησυχίες μου, μιας και είδα ομως οτι σε αυτό το θέμα δεν είστε όλες οι μανούλες σύμφωνες αποφάσισα να γράψω εδώ, αν ωστόσο είμαι λάθος παρακαλώ παραπέμψτε με απο αλλού. Λοιπόν 16 Οκτωβρίου ηλικία 6 μηνών με βάση αυτή που γεννήθηκε ( πρόωρη κατα 6 εβδομάδες νωρίτερα)  κάναμε εισαγωγή στις στερεές τροφές με ρυζάλευρο οι οδηγίες του γιατρού μας ήταν να ξεκινήσουμε σταδιακά και μετά να συμπληρώνω με γάλα μέχρι να φτάσουμε όλο το απογευματινό να είναι μόνο ρυζάλευρο. Μας σύστησε το ρυζάλευρο της nutricia εγώ ωστόσο επέλεξα bio bebe και αν δε το τρώει με τίποτα να πάμε στη βανίλια η μικρή μας έδειξε ενδιαφέρον αλλα για αρχή δε μπορούσε να διαχειριστεί καλά το κουτάλι ή το τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ. Ένα μηνα μετά σχεδόν δε χορταίνει μόνο με το ρυζάλευρο μετά θέλει και γάλα και επίσης απο ένα σημείο και μετά δυσανασχετεί να σα να μη το θέλει το φτύνει βάζει τα χέρια της στο στόμα δε καταπίνει και άλλα τέτοια ωραία δοκίμασα να της το κάνω με γάλα δεν της άρεσε καθόλου.Μίλησα με το παιδίατρο και μου είπε να πάμε στη βανίλια του έδειξα την δυσαρέσκεια μου( λόγω οτι δε θέλω πιο γλυκές γεύσεις και γενικώς είμαι της άποψης όχι κρέμες έτοιμες και όχι επιδόρπια γιαουρτιού όσο μπορούμε) και μου είπε οτι είναι νωρίς για οτιδήποτε άλλο και οτι τα φρούτα μπαίνουν το πρωί μετά το γάλα. Μιλώντας με φιλές που έχουν παιδιά μου εξέφρασαν και εκείνες τη δυσαρέσκεια τους απέναντι στο ρυζάλευρο και  οτι ειδικά για το ρύζι που είναι απο τα πιο επιβαρυμένα τρόφιμα και αφου το παιδί δεν έχει κάποια θέμα πχ ελλιποβαρής ή με κάποια αλλεργία και οτι απο τη στιγμή που είναι 6 μηνών μπορούμε να δοκιμάσουμε και άλλα πράγματα, κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα και την έκφραση <<ο γιατρός προτείνει εσυ διαλέγεις>>. Εσείς με τί ξεκινήσατε στα παιδάκια σας και τι μου προτείνετε, να τον παρακούσω και να δώσω αυτό πιστεύω εγώ? επίσης μου είπαν να δοκιμάσω το ρυζάλευρο της hipp πιο ωραίο λέει απο το bio bebe και πιο καλό ωστε να μη μπω στη βανίλια και να παραμείνω σε κάτι βιολογικό ή τη κρεμα με tapioca πιο καλό λέει σε σχέση με κάτι άλλο αν επιμείνει ο γιατρός στις κρέμες..έχει δοκιμάσει κάποια ??

 

Καλημέρα!

Η διατροφή είναι ένα από τα μεγάλα άγχη που περνάνε όλοι οι γονείς, δεν είσαι η μόνη που έχεις μπερδευτεί. Αρχικά, διάβασε τον εθνικό διατροφικό οδηγό (και πες και του γιατρού σας να το κάνει, γιατί είναι εντελώς ανενημέρωτος από όσο φαίνεται!).

Εν συντομία (και αν δεν εμπίπτετε σε τροφικές αλλεργίες):

  • Μέχρι το έτος το μωρό σου μπορεί να μην αντικαταστήσει πλήρως κανένα από τα γεύματα που προτείνονται και να εξακολουθεί να θέλει συμπλήρωμα γάλακτος. Τον πρώτο χρόνο οι τροφές λέγονται συμπληρωματικές για ακριβώς αυτό το λόγο.
  • Ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα να φάει μεγάλη ποσότητα (δες για τα σχετικά σημάδια ετοιμότητας που ανέφεραν παραπάνω). Η προωρότητα παίζει ρόλο σε αυτό.
  • Μπορείς να ξεκινήσεις με ότι τρόφιμο θέλεις εκτός από φρέσκο γάλα και μέλι. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας για το πότε δίνουμε ποια τροφή, ούτε για το τι ώρα την δίνουμε. Μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις λαχανικά, ή ζωμό κρέατος με ρυζάκι, φρούτα το απόγευμα ή ζωμό το πρωί. Ο μόνος κανόνας είναι ότι εισάγουμε σταδιακά και σε μικρή ποσότητα.
  • Παίξε με τη θερμοκρασία και την υφή, σε άλλα μωρά αρέσουν τα κρύα, σε άλλα τα μέτρια σε άλλα τα πηχτά σε άλλα να νερουλά.
  • Μη κολλάς με περίεργα τρόφιμα όπως φαγοπυρο, κινόα, πέρα από ακριβά, δεν θα προσφέρουν κάτι περισσότερο από το πλήθος εδώδιμων τροφίμων που έχουμε, πολύ πιο κοντά στη μεσογειακή διατροφή που ακολουθούμε. Απέφυγε έτοιμα γεύματα και σκόνες που έχουν αμφιβόλου ποιότητας υλικά και τεχνητά ζάχαρα.

Ο εθνικός διατροφικός οδηγός είναι υπέρ αναλυτικός και έχει απαντήσεις για όλες σου τις ερωτήσεις. Στη θέση σου θα τον τύπωνα και θα πήγαινα με αυτόν στον παιδίατρο για αναλυτική συζήτηση (εφόσον σε ενδιαφέρει η άποψή του). Το πλάνο του Παπαβέντση είναι στο ίδιο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Elefantaki25 είπε:

Καλημέρα, είδα οτι υπάρχουν πολλά θέματα με βάση το ρυζάλευρο και δεν ήξερα σε πιο να εκφράσω τις ανησυχίες μου, μιας και είδα ομως οτι σε αυτό το θέμα δεν είστε όλες οι μανούλες σύμφωνες αποφάσισα να γράψω εδώ, αν ωστόσο είμαι λάθος παρακαλώ παραπέμψτε με απο αλλού. Λοιπόν 16 Οκτωβρίου ηλικία 6 μηνών με βάση αυτή που γεννήθηκε ( πρόωρη κατα 6 εβδομάδες νωρίτερα)  κάναμε εισαγωγή στις στερεές τροφές με ρυζάλευρο οι οδηγίες του γιατρού μας ήταν να ξεκινήσουμε σταδιακά και μετά να συμπληρώνω με γάλα μέχρι να φτάσουμε όλο το απογευματινό να είναι μόνο ρυζάλευρο. Μας σύστησε το ρυζάλευρο της nutricia εγώ ωστόσο επέλεξα bio bebe και αν δε το τρώει με τίποτα να πάμε στη βανίλια η μικρή μας έδειξε ενδιαφέρον αλλα για αρχή δε μπορούσε να διαχειριστεί καλά το κουτάλι ή το τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ. Ένα μηνα μετά σχεδόν δε χορταίνει μόνο με το ρυζάλευρο μετά θέλει και γάλα και επίσης απο ένα σημείο και μετά δυσανασχετεί να σα να μη το θέλει το φτύνει βάζει τα χέρια της στο στόμα δε καταπίνει και άλλα τέτοια ωραία δοκίμασα να της το κάνω με γάλα δεν της άρεσε καθόλου.Μίλησα με το παιδίατρο και μου είπε να πάμε στη βανίλια του έδειξα την δυσαρέσκεια μου( λόγω οτι δε θέλω πιο γλυκές γεύσεις και γενικώς είμαι της άποψης όχι κρέμες έτοιμες και όχι επιδόρπια γιαουρτιού όσο μπορούμε) και μου είπε οτι είναι νωρίς για οτιδήποτε άλλο και οτι τα φρούτα μπαίνουν το πρωί μετά το γάλα. Μιλώντας με φιλές που έχουν παιδιά μου εξέφρασαν και εκείνες τη δυσαρέσκεια τους απέναντι στο ρυζάλευρο και  οτι ειδικά για το ρύζι που είναι απο τα πιο επιβαρυμένα τρόφιμα και αφου το παιδί δεν έχει κάποια θέμα πχ ελλιποβαρής ή με κάποια αλλεργία και οτι απο τη στιγμή που είναι 6 μηνών μπορούμε να δοκιμάσουμε και άλλα πράγματα, κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα και την έκφραση <<ο γιατρός προτείνει εσυ διαλέγεις>>. Εσείς με τί ξεκινήσατε στα παιδάκια σας και τι μου προτείνετε, να τον παρακούσω και να δώσω αυτό πιστεύω εγώ? επίσης μου είπαν να δοκιμάσω το ρυζάλευρο της hipp πιο ωραίο λέει απο το bio bebe και πιο καλό ωστε να μη μπω στη βανίλια και να παραμείνω σε κάτι βιολογικό ή τη κρεμα με tapioca πιο καλό λέει σε σχέση με κάτι άλλο αν επιμείνει ο γιατρός στις κρέμες..έχει δοκιμάσει κάποια ??

Καλησπέρα,εμείς ξεκινήσαμε μια εβδομάδα πριν κλείσουμε τον 5 πρώτων γιατί το μωρό έδειχνε σημάδια ετοιμότητας και δευτερο  για καποιο λογο μειωσε πολυ τις ποσότητες του γαλατος,ξεκινήσαμε με κρέμα βανίλια το απόγευμα και φρούτο τα τρωει με ευχαρίστηση και τα δέχεται πολύ καλά,την άλλη εβδομάδα θα βάλουμε και μεσημεριανό λαχανικά για αρχή και μετά θα προσθέσουμε κρέας,ρυζαλευρο μας είπε ο γιατρός να μην πάρουμε δεν υπάρχει λόγος,μπορείς να του πεις  να σου προτείνει κάτι άλλο αντί για ρυζαλευρο και κρέμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...