Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συστάσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών στον 1ο χρόνο της ζωής - Υπουργείο Υγείας 2018


vtgian

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Προσωπικά χάρηκα πάρα πολύ με αυτόν τον οδηγό του υπουργείου υγείας γιατί κινείται σύμφωνα με τις τελευταίες επιστημονικές τάσεις και είναι εντελώς ξεκάθαρος. Νομίζω θα έπρεπε να μοιράζεται σε όλους τους νέους γονείς, μένει να δούμε πόσοι παιδίατροι θα το υποστηρίξουν/διαδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Alexia arap σε αυτό το θέμα μπορείς να διαβάσεις το επίσημο υλικό του Υπουργείου Υγείας σχετικά με τις ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ 1ο  ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

 

Να ξέρεις ότι [... Δεν υπάρχει καθορισμένη σειρά εισαγωγής των τροφίμων. Οι επιλεγόμενες τροφές ποικίλουν και καθορίζονται συχνά από τις διατροφικές συνήθειες, τις πολιτισμικές και θρησκευτικές παραδόσεις ενός πληθυσμού, καθώς και από τη διαθεσιμότητα των τροφίμων ενός τόπου. Ωστόσο, προτεινόμενες πρώτες τροφές για τη διατροφή του βρέφους, ιδιαίτερα του αποκλειστικά θηλάζοντος, είναι οι τροφές που αποτελούν πλούσιες πηγές σιδήρου, όπως τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης με υψηλή βιοδιαθεσιμότητα σιδήρου π.χ. κόκκινο και λευκό κρέας και ψάρι...]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκινήσαμε εχθές κρέμα βανίλια με ρυζαλευρο. Ο μικρός είναι 5 μηνών και μιας εβδομάδας. Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από το ρυζαλευρο αφού και αυτό ρυζαλευρο βανίλια είναι. Παρόλο που έθεσα τους προβληματισμούς μου περί του ρυζαλευρου ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι για μια δοκιμαστική περίοδο και να προσαρμοστεί το παιδί. Δεν έχει ζάχαρη αλλά «φυσική βανίλια» αυτό τώρα είναι «κρυμμένη ζάχαρη» η όντως είναι βανίλια, είναι της freezylac Σε μια εβδομάδα ξεκινάμε μήλο και ανα τρεις μερες βάζουμε και αχλάδι, μπανάνα, πορτοκαλί και λοιπά φρούτα εποχής. Έπειτα ξεκινάμε χόρτο σούπα, καρότο πατάτα κολοκύθι σέλινο. Κάπου εκεί ο μικρός θα είναι 6 μηνών + όποτε στα επαναληπτικά εμβόλια θα μας πει για κρέας. Επισης μου ανέφερε ότι η βανίλια θα αντικατασταθεί με βρώμη, γιαούρτι κλπ. Στην ουσία όμως έναν μήνα ο μικρός θα τρώει αυτό για απόγευμα. Αυτό τώρα του προσφέρει κάτι; Από ανάπτυξη είμαστε οκ. 66 εκ 7080 γρ. (Στο βάρος ήταν εξαρχής λίγο πιο κάτω από την πράσινη). Τι μπορώ να δώσω εκτός ετζακευρου - βανίλιας σε συννενόηση με τον παιδίατρο; Συνεχίζω τον θηλασμό όπως πριν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Silky είπε:

Ξεκινήσαμε εχθές κρέμα βανίλια με ρυζαλευρο. Ο μικρός είναι 5 μηνών και μιας εβδομάδας. Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από το ρυζαλευρο αφού και αυτό ρυζαλευρο βανίλια είναι. Παρόλο που έθεσα τους προβληματισμούς μου περί του ρυζαλευρου ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι για μια δοκιμαστική περίοδο και να προσαρμοστεί το παιδί. Δεν έχει ζάχαρη αλλά «φυσική βανίλια» αυτό τώρα είναι «κρυμμένη ζάχαρη» η όντως είναι βανίλια, είναι της freezylac Σε μια εβδομάδα ξεκινάμε μήλο και ανα τρεις μερες βάζουμε και αχλάδι, μπανάνα, πορτοκαλί και λοιπά φρούτα εποχής. Έπειτα ξεκινάμε χόρτο σούπα, καρότο πατάτα κολοκύθι σέλινο. Κάπου εκεί ο μικρός θα είναι 6 μηνών + όποτε στα επαναληπτικά εμβόλια θα μας πει για κρέας. Επισης μου ανέφερε ότι η βανίλια θα αντικατασταθεί με βρώμη, γιαούρτι κλπ. Στην ουσία όμως έναν μήνα ο μικρός θα τρώει αυτό για απόγευμα. Αυτό τώρα του προσφέρει κάτι; Από ανάπτυξη είμαστε οκ. 66 εκ 7080 γρ. (Στο βάρος ήταν εξαρχής λίγο πιο κάτω από την πράσινη). Τι μπορώ να δώσω εκτός ετζακευρου - βανίλιας σε συννενόηση με τον παιδίατρο; Συνεχίζω τον θηλασμό όπως πριν. 

 

Νομίζω ότι από βάρος/ύψος είναι ένα φυσιολογικό παιδάκι, χωρίς όμως να ξέρω το ιστορικό του (έχει πέσει/ανέβει/μείνει στην ίδια καμπύλη). Στερεές συστήνεται να ξεκινάνε τα παιδιά μετά τον 6ο και όπως θα διάβασες από τον οδηγό θα πρέπει να δείχνουν σημάδια ετοιμότητας. Κάποια βέβαια είναι έτοιμα νωρίτερα. Μέχρι στιγμής η αντίδρασή του σε σχέση με το φαγητό ποια είναι; είναι δεκτικός; Αν όχι, μην αγχωθείς, το σύνηθες είναι μερικές κουταλιές και αν για αρχή.

Το ρυζάλευρο που αναφέρεις λέει ότι δεν περιέχει ζάχαρη, μόνο τα φυσικά ζάχαρα των συστατικών του. Αν προσφέρει κάτι δεν το ξέρω, εγώ ξεκίνησα κατευθείαν με φρούτα και μετά από μία εβδομάδα έβαλα ζωμό κρέατος και μετά πρόσθεσα λαχανικά (όχι ως δεύτερο γεύμα, ως εναλλακτικό των φρούτων, μια μέρα έτσι, μια αλλιώς). Προτίμησα να μη δώσω έτοιμο σκεύασμα αλλά μαγειρεμένο φρέσκο γεύμα. Όπως θα είδες δεν έχει συγκεκριμένη σειρά που να πρέπει να ακολουθήσει κανείς.  

[...Δεν υπάρχει καθορισμένη σειρά εισαγωγής των τροφίμων. Οι επιλεγόμενες τροφές ποικίλουν και καθορίζονται συχνά από τις διατροφικές συνήθειες, τις πολιτισμικές και θρησκευτικές παραδόσεις ενός πληθυσμού, καθώς και από τη διαθεσιμότητα των τροφίμων ενός τόπου. Ωστόσο, προτεινόμενες πρώτες τροφές για τη διατροφή του βρέφους, ιδιαίτερα του αποκλειστικά θηλάζοντος, είναι οι τροφές που αποτελούν πλούσιες πηγές σιδήρου, όπως τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης με υψηλή βιοδιαθεσιμότητα σιδήρου π.χ. κόκκινο και λευκό κρέας και ψάρι...] 

Η δική μου ανησυχία με το συμβατικό πρόγραμμα των περισσότερων παιδιάτρων ήταν ότι δεν ήθελα να καλλιεργήσω τις γλυκές γεύσεις. Οπότε αν και ξεκίνησα με φρούτο, πολύ γρήγορα το αντικατέστησα με κρέας και λαχανικά. Επίσης συχνό λάθος είναι ότι νομίζουμε ότι το παιδί εχει την ίδια γευστική ιδιοτροπία με εμάς (ακούς γιαγιάδες να λένε βάλε αλατάκι να νοστιμήσει, βάλε μπισκοτάκι να γλυκάνει). Το μωρό, πέρα από τη φυσική ροπή προς το γλυκό, ξέρει τις ποίκιλες γεύσεις του μητρικού ή τη γεύση της φόρμουλας. Οι στερεές τροφές είναι κάτι εντελώς καινούριο για αυτό που δεν χρειάζεται "καρύκευμα" για να νοστιμίσει. 

Αντί για έτοιμο ρυζάλευρο μπορείς να δώσεις κρέμα βρώμης με μήλο (εισαγωγή πρώτα του μήλου και μετά της βρώμης) ή αντίστοιχη κρέμα με φρούτο και κεχρί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανεβοκατέβει σε καμπύλη, είναι σταθερος, στο ύψος ήταν λίγο πιο πάνω από την πράσινη και βάρος λίγο πιο κάτω. Το μωρό γενικά όντως έδειχνε σημάδια ετοιμότητας και τον τελευταίο μήνα έντονα. Πχ πλαστικό ποτηράκι με χεράκια καταλάβαινε να το βάλει στο στομα του κανονικά, προσπαθεί να πάρει ότι τρώμε, πίνουμε η μας κοιτάει σαν να του τρέχουν τα σάλια και κάθεται με ελάχιστη στήριξη. Επισης τις D3 σταγόνες τις πίνει από το κουταλάκι τον τελευταίο μήνα. Εχθές γενικά καθόταν άνετα στο καρεκλάκι του, τώρα ποσό έφαγε θα σε γελάσω μιας και πασαλείφθηκαμε, γενικά του άρεσε και άνοιγε στομα. Δεν πνιγόταν η κάτι άλλο. Του έδωσα και λίγο νεράκι με το κουταλάκι. Η ένσταση μου είναι με το ότι και εγώ δεν θέλω να ξεκινήσω με κάτι γλυκό μιας και γνωρίζω ότι μετά δυσκολεύονται να φάνε άλλες φυσικές τροφές. 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μπράβο του, φαίνεται από όσα γράφεις να είναι πανέτοιμος! Η δική μου παιδίατρος είχε το ίδιο πρόγραμμα με εσάς. Ρυζάλευρο - φρούτα - λαχανικά-κρέας και με πολύ συγκεκριμένες ποσότητες. Το ρυζάλευρο το είχα απορρίψει απο την αρχή και της το είπα, μου είπε οκ ξεκίνα με φρούτα. Επειδή είχα διαβάσει αρκετά για το θέμα και από έλληνες ειδικούς στη διατροφή αλλά και σε δημοσιεύσεις εξωτερικού, το πήρα πάνω μου και ακολούθησα δικό μου πρόγραμμα, ενημερώνοντάς την. Δεν έφερε αντίρρηση. Το ίδιο έκανα και με τη μετάβαση σε κομμάτια καθώς η δική μου πολύ πολύ σύντομα προτίμησε τα κομμάτια από τα πολτοποιημένα (και τώρα ακόμα, ό,τι είναι πολύ σουπέ -εκτός φακής - δεν της αρέσει). Ο άλλος λόγος που αποφάσισα μόνη μου είναι ότι έτυχε εκείνο το διάστημα και είχα δύο παιδιάτρους σε άλλες πόλεις (επειδή λόγω αδείας είχα γυρίσει στο πατρικό μου) και με είχαν κουφάνει με τα αντικρουόμενά τους. Πχ να δώσω κοτόπουλο. Στήθος ή μπούτι; Στήθος εννοείται η μία, μπούτι εννοείται η άλλη. Το ίδιο με το κρέας. Ποντίκι η μία, αηδία είναι το ποντίκι η άλλη, σιγά μη το φάει το παιδί. Να δώσω ροδάκινο; (ήταν και της εποχής). Φυσικά και να δώσεις η μια, απαπα η άλλη, πολύ βαρύ, μήλο, αχλάδι, μπανάνα. Μα μήλο/αχλαδι δεν είναι η εποχή τους, τώρα βγαίνουν κεράσια, βερυκοκα, ροδάκινα! Ε τι να σου πω μου έλεγε, δώσε.

Οπότε έκανα τελικά αυτό που νόμιζα καλύτερο για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τον ζωμό κρέατος πως τον παρασκευάζεις; Θα αφήσω να περάσει και το ΣΚ και Δευτέρα θα  ξανάεπικοινωνησω με τον παιδίατρο. Γενικά είναι αρκετά δεκτικός, θα δείξει. Γιατί ενώ πχ μας είπε ότι οι τροφές θα μπουν κανονικά, αυγό κλπ εκτός από μέλι και κανα δυο ακομα (νομίζω εννοούσε αλάτι ζάχαρη) όταν μας είπε ότι η κρέμα θα αντικατασταθεί από βρώμη η γιαούρτι μας ανέφερε το παιδικό γιαούρτι το γνωστό που μόνο γιαούρτι δεν είναι. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Απλά βράζεις κομμάτι κρέατος σε χαμηλή φωτιά για πολύ ώρα. Αν είναι κομμάτι με κόκκαλο ακόμα καλύτερα. Αφού δοκιμάσατε ρυζάλευρο, θα σου πρότεινα να φτιάξεις κρέμα με το ζωμό από το κρέας και αυτό, εννοείται όχι το ρυζάλευρο βανίλια :P Σκέτο ρυζάλευρο. Βρίσκεις και στο εμπόριο, μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου.

 

Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δώσεις παιδικό γιαουρτάκι. Είναι επιδόρπιο, όχι γιαουρτι. Διαλέγεις ένα φρέσκο με πέτσα, κατσικίσιο, αγελαδινο, πρόβειο, βουβάλινο και είτε σκέτο, είτε με βρώμη, είτε με φρούτο πολτοποιημένο είναι υπέροχο και απολύτως υγιεινό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω να πω ότι αυτό είναι το σωστο, γιατί εγώ τα έδωσα για να κόψω τη φόρμουλα (αν δεν έκοβα τη φορμουλα θα ειχα κοψει τις αντλησεις σ' αυτη τη φαση οποτε δεν θα επινε καθολου μητρικο), ο δικος μου 6 μηνων εφαγε για 15 μερες κρέμα την allergy care και 15 μέρες advance κ μετα προβειο με πέτσα. Για λογο που δεν θυμαμσι κ δεν ανέλυσα γιατι δεν ειμαι γνώσρης, η παιδίατρος δεν ηθελε πρόβειο νωρίτερα από τον 7ο (και ξερω οτι μωρα που θηλαζουν κ τους βαζει απογευματινο αργοτερα απο εμας τα ξεκιναει με προβειο- αν το θελουν κ δν προτιμουν αγελαδινο, εχω δλδ εμπιστοσυνη οτι δεν λανσάρει δθαφορα, το ποσο φοβική ειναι δεν μπορω να κρινω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Για να μην φλυαρω, με εθχαν φοβίσει κ εμενα για τις γλυκες γευσεις (η συγκεκριμενη κρεμα βεβαια ηταν απλως άγευστη) κ είχα μεγάλο άγχος πριν δοκιμάσει το πρόβειο,  οτι δεν θα το δεχτει. κι ομως τις 2-3 πρωτες μερες που εδινα λιγες κουταλιες σταδιακα κ μετα συμπλήρωνα με το άλλο, η προτίμηση για το κανονικό γιαούρτι ηταν σαφής. και μετα οταν μου περισσευε και λιγο γαλα κ έφτιαχνα κρεμα βρωμης με μπανανα, γλυκια δλδ, δεν  τον ενθουσίαζε οσο το γιαουρτι. Δεν ειναι λογος ολο αυτο για το ρυζαλευρο βεβαια, ετοιμο ή σπιτικο. 

Χωρίς να θέλω να πω ότι αυτό είναι το σωστο, γιατί εγώ τα έδωσα για να κόψω τη φόρμουλα (αν δεν έκοβα τη φορμουλα θα ειχα κοψει τις αντλησεις σ' αυτη τη φαση οποτε δεν θα επινε καθολου μητρικο), ο δικος μου 6 μηνων εφαγε για 15 μερες κρέμα την allergy care και 15 μέρες advance κ μετα προβειο με πέτσα. Για λογο που δεν θυμαμσι κ δεν ανέλυσα γιατι δεν ειμαι γνώσρης, η παιδίατρος δεν ηθελε πρόβειο νωρίτερα από τον 7ο (και ξερω οτι μωρα που θηλαζουν κ τους βαζει απογευματινο αργοτερα απο εμας τα ξεκιναει με προβειο- αν το θελουν κ δν προτιμουν αγελαδινο, εχω δλδ εμπιστοσυνη οτι δεν λανσάρει δθαφορα, το ποσο φοβική ειναι δεν μπορω να κρινω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Για να μην φλυαρω, με εθχαν φοβίσει κ εμενα για τις γλυκες γευσεις (η συγκεκριμενη κρεμα βεβαια ηταν απλως άγευστη) κ είχα μεγάλο άγχος πριν δοκιμάσει το πρόβειο,  οτι δεν θα το δεχτει. κι ομως τις 2-3 πρωτες μερες που εδινα λιγες κουταλιες σταδιακα κ μετα συμπλήρωνα με το άλλο, η προτίμηση για το κανονικό γιαούρτι ηταν σαφής. και μετα οταν μου περισσευε και λιγο γαλα κ έφτιαχνα κρεμα βρωμης με μπανανα, γλυκια δλδ, δεν  τον ενθουσίαζε οσο το γιαουρτι. Δεν ειναι λογος ολο αυτο για το ρυζαλευρο βεβαια, ετοιμο ή σπιτικο. 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω απλα θα παρελειπα το ρυζαλευρο.εφοσον φενεται ετοιμος ο μικρος,θα εδινα ειτε φρουτα,ειτε λαχανικα.η αν θελεις μπορεις να βαλεις ζωμο κρεατος

με κλειστο τον 7ο γιαουρτακι κανονικο η κρεμα με βρωμη

λογω θηλασμου τριτο γευμα εβαζα με κλειστο τον 9ο

Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχώς η κρέμα που δίνω του μικρού έχει ζάχαρη (γλυκόζη) και θα σταματήσω να την δίνω. Προτιμώ το ρυζαλευρο με ζωμό η φρούτα τα οποία αύριο ξεκινάμε.

Η συγκεκριμένη έχει 15γραμμ σάκχαρα ανα μερίδα. Συγνώμη «φυσικά σάκχαρα» . Ο παιδίατρος πάλι δεν θέλει να ξεφύγουμε από το «πλάνο». Σεβαστή η γνώμη του, εγώ από αύριο θα δίνω φρούτα ξανά. Μου ξανά ανέφερε οτι σύντομα θα βάλουμε το «παιδικό γιαουρτάκι». Του ανέφερα τις ανησυχιες μου και δεν ανταποκρίθηκε. Μου ανέφερε την εγκύκλιο που αναφέρεται εδώ οτι «η προτίμηση των παιδιών σε φυσικες τροφες μπορεί να καλλιεργηθεί». Ισως διαβαζοντας πήδηξε το κομμάτι που αναφέρεται ότι το παιδικό γιαουρτάκι είναι επιδόρπιο και συνίσταται να αποφεύγεται. Ο καθένας ότι κρίνει σωστό. Απογοητεύτηκα, είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο. 

Link to comment
Share on other sites

To ότι δεν γνωρίζει από διατροφή, δεν τον κάνει κακό ως γιατρό στο κομμάτι αντιμετώπισης ασθενειών. 

 

Δυστυχώς σχετικά με τη διατροφή οι περισσότεροι παιδίατροι λόγω έλλειψης χρόνου ενημερώνονται κυρίως από διοργανωτές ιατρικών φόρουμ που παρακολουθούν ή από ιατρικούς επισκέπτες. Οι οποίοι είναι συνήθως κατευθυνόμενοι, κακά τα ψέματα.  Τελευταία, πιέζονται και από τους γονείς και τις τάσεις. Ενώ πριν χρόνια δεν ήξεραν την λέξη "βιολογικό", τώρα προτείνουν βιολογικές έτοιμες παιδικές τροφές... Είναι κρίμα πάντως γιατί αφιερώνουν το κύριο μέρος του χρόνου τους να δέχονται επισκέψεις και ξεχνάνε ότι το επάγγελμά τους βασίζεται στην έρευνα και τη συνεχή εξέλιξη και ότι το διάβασμα δεν τελείωνει ποτέ. Και έτσι πολλοί μένουνε σε ότι έμαθαν ή ότι τους παρουσίασαν και τέλος.

 

Θυμήθηκα παιδίατρο που όταν την ρώτησα για την εισαγωγή στερεών μου απάντησε περιχαρής ότι θα μου δώσει έναν αναλυτικό οδηγό για τα γεύματα. Περίμενα και εγώ, μόνο και μόνο για να λάβω διαφημιστικό φυλλάδιο της Nestle που είχε συνταγές με τις έτοιμες σκόνες της :angry:

Link to comment
Share on other sites

:lol: διαφημιστικό φυλλάδιο και είμαστε κομπλέ! 

Για λίγες μερες θα δίνω φρουτα ξανά μιας και τα ξεκινάμε και μολις τελειώσουν, περίπου στις 2 εβδομαδες θα ξεκινήσω τον ζωμό. Ο μικρός έτσι και αλλιως 5 μισή μηνών είναι σχεδόν. Ζωμό φτιάχνω από ότι κρέας θέλω; Αρνί κατσίκι κοτόπουλο μοσχάρι κλπ; Προτιμώ κομμάτια με λίπος και ίνες η πιο στεγνά; 2-3 ώρες είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνα με ό,τι θέλεις αν δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών, κομμάτι που έχει κόκκαλο, και βράσε το για τουλάχιστον 2 -3ώρες. Στη συνέχεια, βγάζεις το κρέας και το χρησιμοποιείς το ζουμί. Μη το ξαφρίσεις όσο το βράζεις αλλά σούρωσέ το μήπως έχει ξεφύγει κανένα κοκκαλάκι. Πιο ασφαλές είναι το κοτόπουλο νομίζω, αν φοβάσαι για πιθανή αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ακριβώς τις οδηγίες μας είχε δώσει κι εμάς ο παιδίατρος. Κρέμα εμπορίου τα παιδιά μας δεν έφαγαν πότε, ζάχαρη μετά τα δύο έτη και ελεγχόμενα, για να είμαι ακριβής σπανίως, καθότι εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως σιρόπι σφενδάμου ή στέβια, αλάτι επίσης μετά το έτος και με φειδώ.

Και γενικά τυποποιημένα προϊόντα δεν αγοράζουμε για να είμαι ειλικρινής.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχουμε λίγες μερες που τρώει πρωί απόγευμα φρουτα. Συνήθως μήλο μπανάνα και αχλάδι μπανάνα. Τα φρουτα τα τρώει ευχάριστα. Αύριο βάζω και πορτοκαλί. Από τότε που έκανα το ποστ συνέχισα για λίγες μερες την κρέμα ώσπου να βάλω την μπανάνα διότι το μήλο του έκανε δυσκοιλιότητα. Τέλος πάντων ο μικρός αρνιόταν να την φάει, είχαμε κλάματα και πανικό. Αυτό με οδηγεί στην σκέψη ότι μπορεί η δυσανεξία στα γαλακτοκομικά που εγώ πιστεύω ότι είχε δεν του έχει φύγει. Να ξεκαθαρίσω, εγώ πήρα την απόφαση ενώ θηλαζα και έκοψα παντελώς τα γαλακτοκομικά τους πρώτους μήνες διότι πίστευα ότι του προκαλούν συμπτώματα κολικούς. Ο παιδίατρος ήθελε να τα συνεχίσουμε μέχρι να είναι βεβαίως διότι μπορεί να είναι «η ιδέα μου» η «έτυχε». Εγώ δεν την πάλευα άλλο με αϋπνίες και κλάματα και τα έκοψα. Ο μικρός ηρέμησε. Ακόμα γάλα δεν πίνω ενώ τα γαλακτοκομικά είναι περιορισμένα. Ξεκινήσαμε λοιπόν την κρεμα, τις πρωτες μερες την έτρωγε με λαχτάρα, η ποσότητα που έτρωγε ήταν μικρή και την κρέμα την έφτιαχνα ύδαρη. Τις επόμενες μερες που έτρωγε μια κανονική ποσότητα ξεκίνησε το βράδυ πριν τον ύπνο η και όταν ξυπνούσε να έχουμε ξανά κλάματα σαν να πονάει. Δεν έδωσα βάση. Λίγες μερες πρώτου σταματήσω την κρέμα το μωρό αρνιόταν να την φάει και έκλαιγε. Άλλος ένας λογος να την σταματούσα. Με τα φρουτα όλα καλά τώρα. Αύριο λοιπόν θα πάω σε δεύτερο παιδίατρο να δει τον μικρό που μου είπαν ότι ακολουθεί πιο φυσικό διατροφικό πλάνο να μιλήσουμε για την διατροφή και ταυτόχρονα να δει τις υποψίες που έχω περί δυσανεξίας στα γαλακτοκομικά. Είναι σχεδόν 6 μηνών αν είχε δυσανεξία δεν θα έπρεπε να έχει φύγει τώρα; Είχα διαβάσει ότι συνήθως κρατάει μέχρι τους 4 μήνες.

 

 

ΥΓ. Εν το μεταξύ φρούτοκρεμα δεν είχα δοκιμάσει, όταν εφτιαξα του μικρού έγλειψα το ράβδο μπλέντερ, τι θεϊκή γεύση είναι αυτή; Είναι και της εποχής τα μήλα αχλάδια, είχα και γινόμενες μπανάνες, αλήθεια δεν το περίμενα να έχει τόσο ωραία γεύση. Ο μικρός τρώει από μισό μέτριο μήλο- μισή μπανάνα μεγάλη τα 2/3 της φρουτόκρεμες άνετα. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Silky είπε:

Έχουμε λίγες μερες που τρώει πρωί απόγευμα φρουτα. Συνήθως μήλο μπανάνα και αχλάδι μπανάνα. Τα φρουτα τα τρώει ευχάριστα. Αύριο βάζω και πορτοκαλί. Από τότε που έκανα το ποστ συνέχισα για λίγες μερες την κρέμα ώσπου να βάλω την μπανάνα διότι το μήλο του έκανε δυσκοιλιότητα. Τέλος πάντων ο μικρός αρνιόταν να την φάει, είχαμε κλάματα και πανικό. Αυτό με οδηγεί στην σκέψη ότι μπορεί η δυσανεξία στα γαλακτοκομικά που εγώ πιστεύω ότι είχε δεν του έχει φύγει. Να ξεκαθαρίσω, εγώ πήρα την απόφαση ενώ θηλαζα και έκοψα παντελώς τα γαλακτοκομικά τους πρώτους μήνες διότι πίστευα ότι του προκαλούν συμπτώματα κολικούς. Ο παιδίατρος ήθελε να τα συνεχίσουμε μέχρι να είναι βεβαίως διότι μπορεί να είναι «η ιδέα μου» η «έτυχε». Εγώ δεν την πάλευα άλλο με αϋπνίες και κλάματα και τα έκοψα. Ο μικρός ηρέμησε. Ακόμα γάλα δεν πίνω ενώ τα γαλακτοκομικά είναι περιορισμένα. Ξεκινήσαμε λοιπόν την κρεμα, τις πρωτες μερες την έτρωγε με λαχτάρα, η ποσότητα που έτρωγε ήταν μικρή και την κρέμα την έφτιαχνα ύδαρη. Τις επόμενες μερες που έτρωγε μια κανονική ποσότητα ξεκίνησε το βράδυ πριν τον ύπνο η και όταν ξυπνούσε να έχουμε ξανά κλάματα σαν να πονάει. Δεν έδωσα βάση. Λίγες μερες πρώτου σταματήσω την κρέμα το μωρό αρνιόταν να την φάει και έκλαιγε. Άλλος ένας λογος να την σταματούσα. Με τα φρουτα όλα καλά τώρα. Αύριο λοιπόν θα πάω σε δεύτερο παιδίατρο να δει τον μικρό που μου είπαν ότι ακολουθεί πιο φυσικό διατροφικό πλάνο να μιλήσουμε για την διατροφή και ταυτόχρονα να δει τις υποψίες που έχω περί δυσανεξίας στα γαλακτοκομικά. Είναι σχεδόν 6 μηνών αν είχε δυσανεξία δεν θα έπρεπε να έχει φύγει τώρα; Είχα διαβάσει ότι συνήθως κρατάει μέχρι τους 4 μήνες.

 

 

ΥΓ. Εν το μεταξύ φρούτοκρεμα δεν είχα δοκιμάσει, όταν εφτιαξα του μικρού έγλειψα το ράβδο μπλέντερ, τι θεϊκή γεύση είναι αυτή; Είναι και της εποχής τα μήλα αχλάδια, είχα και γινόμενες μπανάνες, αλήθεια δεν το περίμενα να έχει τόσο ωραία γεύση. Ο μικρός τρώει από μισό μέτριο μήλο- μισή μπανάνα μεγάλη τα 2/3 της φρουτόκρεμες άνετα. 

 

Μια χαρά ποσότητα για αρχή! Δεν γνωρίζω από διατροφικές αλλεργίες για να βοηθήσω, από γνωστή που είχε διαπιστωμένα αλλεργία το μωρό της στα γαλακτοκομικά ξέρω ότι έκανε πλήρη αποχή η ίδια και το παιδί για τουλάχιστον ένα έτος. Το ξεπέρασε ως νήπιο αλλά δε θυμάμαι πότε πήραν το οκ για να δοκιμάσουν. Εξήγησε και στο δεύτερο γιατρό τις ανησυχίες σου, ίσως γνωρίζει να σε κατευθύνει καλύτερα από τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε από την παιδίατρο. Σταματάμε το απογευματινό και βάζουμε μεσημεριανό ένα λαχανικό κάθε 2 μερες έτσι ώστε κλείνοντας τους 6 μήνες να βάλουμε κρέας ψάρι κλπ. Σήμερα έφαγε καρότο, όλα καλά ως ώρας. Μετά απογευματινό θα βάλουμε γιαούρτι αυγό κάτι άλλο. Απογευματινό γεύμα τώρα θηλασμός. Όσον αφορα τα γαλακτοκομικά πρέπει να ξανακάνω πρόκληση 2 φορές. Εάν έχουμε κλάματα κλπ ξανα πρόκληση στους 9 μηνεσ να δούμε αν το έχει ξεπεράσει. Εγω τώρα ψημένα τρώω όχι σε τρελές ποσότητες αλλά πχ κρέμα γάλακτος έχω φάει 2-3 φορές, λίγο τυρί εδώ και εκεί. 2 μερες τώρα θα χέ@&”!ω στο γάλα, τυρί γιαούρτι και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκατε από όσο κατάλαβα στο θέμα της διατροφής με τη νέα παιδίατρο, καλό αυτό. Πολύ λογικό μου ακούγεται το πλάνο, εύχομαι να συνεχίσει να καλοτρώει ο πιτσιρίκος σου και γρήγορα να ξεπεράσει (αν έχει) όποια δυσανεξία. Εσύ νιώθεις πιο ήρεμη πλέον στο θέμα διατροφή; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι πιο ήρεμη. Με ενοχλούσε το να δινω στο παιδί μια σκόνη που από τα συστατικά που έχει καταλαβαίνω τα μισά, εκτός του ότι δεν έβρισκα τον λόγο να του την δινω εφοσον υπάρχουν άλλες επιλογές. Αισθάνομαι και τυψεισ για τις 2 μερες που του έδινα μερικές κουταλιές με το ζόρι γιατί δεν την ήθελε. Θυμώνω επισης όταν τα σκέφτομαι διότι η αντιμετώπιση που είχα είναι ότι είμαι «υπερβολική» , «δαιμονοποίω» συγκεκριμένες τροφές (τις κρέμες του κουτιού και τα παιδικα γιαούρτια). Εννοείται τώρα που τα γράφω καταλαβαίνω ότι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είμαι που το περνάει. Όσο να ναι όμως πιστεύουμε ότι δεν θα συμβεί σε εμάς διότι επιλέξαμε προσεκτικά παιδίατρο κλπ κλπ είμαστε ενημερωμένοι κλπ κλπ. Μπούρδες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έφτιαξα σήμερα γλυκοπατάτα βραστή. Ψεύτο χάλια γεύση. Ο μικρός τρώει φρουτοκρεμα όλα καλά και χόρτο σούπα επισης με πολύ όρεξη (πατάτα καρότο κολοκύθι σέλινο). Για απογευματινό έπινε γάλα, είπαμε μιας και κλείνει τους 6 μήνες να δοκιμάσουμε εναλλακτικά απογευματινά. Σήμερα λοιπόν ήταν γλυκοπατάτα. Πρέπει να προσθέσω κάτι ακόμα; Λίγο στιφος και γλυκό ανόστο βγαίνει ο πουρές σκέτος.  

Πηρα και ωραία αβοκάντο, αυτα πως του το δίνεται, με τα φρουτα; 

Link to comment
Share on other sites

το αβοκαντο με τα φρουτα,με μπανανα,πορτοκαλι.κ μετα σε γιαουρτι

στην γλυκοπατατα κ καροτο μπορεις να βαλεις.γενικα την εβαζα στο μεσημεριανο σε πουρε κ με ανθοτυρο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κανω πουρε γλυκοπατατας, με καροτο και πατατα. Αλλα μου αρεσει περισσοτερο κομμενη σε ροδελες σε πηλινο στον φουρνο με λιγο λαδακι με ριγανη ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...